Anatomi

Kemik Erimesi (Osteoporoz) Teşhisi ve Tedavisi

Kemik erimesi tanısında altın standart denilen tanıda en önemli ipuçları veren yöntem, kemik yoğunluğunun ölçülmesi yöntemidir.

Osteoporoz (kemik erimesi) teşhisi

Kemik erimesi tanısında altın standart denilen tanıda en önemli ipuçları veren yöntem, kemik yoğunluğunun ölçülmesi yöntemidir. Bu tanı yönteminde milimum doz radyasyon kullanılır ve bunun sonucunda kemik yoğunluğu konusunda önemli ipuçları alınır. Kemiğin kırılganlığı böylece anlaşılmış olur. Bunun dışında kemik yoğunluğunu anlamak için kemiğin içerisinden biopsi alınır ve tahliller yapılır. Kemikteki kırığı görüntülemek için direkt radyografi yöntemine gerek duyulur. İdrar ile atılan kalsiyumun ölçülmesi yöntemi ve kan tahlilleri de kemik erimesi teşhisinde önemlidir.

Kemik erimesi (osteoporoz) tedavisi

Kemik erimesi tedavi edilebilir ve kaybedilen kemik yoğunluğunu geri kazandırmak mümkün olabilir. Fakat kaybolan kemiği tekrar yerine koymak oldukça zor, pahalı ve uzun zaman aldığı gibi, risk faktörlerini belirlemek ve osteoporozu önlemek artmış bir osteoporozu tedavi etmekten daha kolaydır. Bu nedenle erken tanının konması çok önemlidir.

Kemik erimesi tedavisi sadece ilaçlardan ibaret değildir. Kemik yoğunluğunu arttırmak için bir taraftan ilaç kullanırken bir yandan da yaşam şeklimizde değişiklikler yapmak gereklidir. Doğru egzersizler yaparak, doğru beslenerek, güneşten faydalanarak, sigara ve alkolden uzak durarak, düzenli ve doğru egzersiz yaparak, düzenli yürüyüş yaparak ve kalsiyum alımına dikkat ederek kemik yoğunluğunu arttırmak mümkün olabilir.

Menopoz döneminde görülen kemik erimesinde hormon tedavisi ile kemik erimesini geciktirmek mümkün olabilir. Bu durumun ne kadar süreceği hastanın kemik yoğunluğuna göre değişiklik gösterir. Hormon tedavisi, testosteron eksikliği saptanan erkeklerde testolsteron hormonu takviyesi ilaçlar verilerek uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra kadınlarda ve erkeklerde iskelet sisteminin gelişmesi, kemik yoğunluğunun devamlılığı için ömür boyu yeterli kalsiyum alımı önemlidir.

Osteoporoz tedavisinde kullanılan ilaçların tümü doktor önerisi ile ve yine doktor kontrolü altında olmalıdır. Belli aralıklarla tekrarlanan doktor kontrolleri ilacın istenmeyen etkilerinin veya yan etkilerinin saptanmasının yanı sıra ilacın faydasının olup olmadığını anlamada da yarar sağlar.

Kemik erimesi nedir

Kemik erimesi nedir

Kemik erimesi kırıklara neden olur mu?

Kemik erimesi olan her hastada kemiklerde kırılma olmayabilir. Osteoporoz hastalarının % 5’inde kemik kırılmaları oluşur. Bu kırıkların içerisinde en çok korkulanı kalça kemiği kırıklarıdır. Omurga kırıkları, kaburga kırıkları ve ön kol kırıkları daha nadir rastlanan kırıklardır ve yaşamla ilgili çok fazla bir sıkıntı yaratmazlar.

Fakat kalça kemiği kırılır ve hasta yatağa bağlı kalır ise o zaman yaşamda sıkıntı verir. Osteoporoz hastalarında kırılganlığın artıp, artmadığı kemik yoğunluğu ölçümü ile anlaşılabilir. Kırıkları engellemenin birinci yöntemi, hastanın eksik olan kalsiyumu D vitamini, düşmelere karşı alınacak önlemler ve metabolik dengelerini düzelterek kırık oluşumuna birinci derecede önleme şansı söz konusu olabilir.

Kemik hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kemik erimesi neden olur
  2. Kemik iltihabı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Hipokalsemi (kalsiyum yetmezliği) neden olur
  4. Hiperkalsemi (kalsiyum fazlalığı) neden olur
  5. Ewing sarkomu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  6. Yumuşak doku tümörleri neden olur
  7. Osteoartrit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git