Hayvan Sağlığı ve Hastalıkları

Kedilerde Mantar Tedavisi Ne Kadar Sürer? Kedilerde Mantar İnsana Geçer mi?

Kedilerde mantar oluşumuna sebep olan en sık etken trikofitidir ve enfeksiyon derinin, tüylerin veya pençelerin yüzeyinde yaşar

Kedilerde mantar oluşumuna sebep olan en sık etken trikofitidir ve enfeksiyon derinin, tüylerin veya pençelerin yüzeyinde yaşar. Kedilerde mantara %90 Microsporum canis denilen trikofiti sebep olur. Bu etken köpeklerde ve insanlarda da enfeksiyon oluşturur.

Trichophyton (trikofiti) Nedir?

Trichophyton, atlet ayağı, saç kıran, kasık mantarı, sakal, cilt ve saç derisinin benzer enfeksiyonları dahil olmak üzere deri hastalığı yapan bir mantar cinsidir. Trichophyton mantarları, hem pürüzsüz duvarlı makro hem de mikrokonidiaların gelişmesiyle karakterize küflerdir.

Mantar enfeksiyonu nasıl bulaşır?

Etken enfekte kedilerin dökülen tüylerinde bulunur. Sağlıklı kedi bu dökülen tüylerle ya da direkt enfekte kediyle temas ederse mantar enfeksiyonuna maruz kalabilir. Mantar enfeksiyonu özellikle genç ve uzun tüylü kedilerde daha sık görülür. Daha önce bir deri problemi olan veya bitlenme, pirelenme problemi yaşayan, bağışıklık sistemi zayıf kedilere hastalık daha kolay bulaşır.

Kedilerde mantar enfeksiyonu belirtileri

Mantar enfeksiyonu her kedide aynı belirtileri göstermeyebilir. Kedilerin bazılarında deri lezyonları çok ciddi olurken bazılarında hafif belirtiler olabilir.

Tipik belirtiler; ayaklarda, başta ve kulaklarda ayrı ayrı, yuvarlak tüy döküntüleridir. Etkilenen bölgedeki tüyler kırılmış gibi görünür. Deride pullu görünüm ve kızarıklık vardır.

Kedilerde mantar enfeksiyonu teşhisi

Hastalık belirtileri farklılık gösterebildiği için, sadece kedinin görünümü ile hastalığı teşhis etmek çok mümkün değildir. Enfeksiyonun laboratuvar tanısı direkt mikroskopi ve kültür yöntemiyle yapılır.

Mikroskopik muayenede kıl kökü ve deri kazıntılarının incelenmesi ve lezyonlu materyalde hifa ve sporların görülmesi tanıda yardımcıdır.

Kesin tanı fungal kültürle yapılır.

Bazen üreaz aktivitesi gibi biyokimyasal veya in vitro saç penetrasyon testi gibi fizyolojik testlerin uygulanması da gerekebilir.

Kedilerde mantar enfeksiyonu tedavisi

Sağlığı iyi olan bazı kedilerde hastalık birkaç hafta sonra kendiliğinden de geçebilir, ancak enfeksiyon insanlar ve diğer hayvanlar açısından bulaşıcı özellik taşıdığı için tedavi gerekir.

Tedavide öncelikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan faktör tespit edilir ve nedene yönelik tedavi veya tedaviler uygulanır. Aynı zamanda sistemik ve topikal ajanlarla mantar ve deri lezyonlarına yönelik tedaviler verilir.

Kedilerde mantar tedavisi ne kadar sürer?

Hayvandaki deri lezyonları tedavi başladıktan sonra enfeksiyon tamamen ortadan kalkmadan da iyileşebilir, ancak tedavi enfeksiyon tamamen geçene kadar devam etmelidir. Birçok hastada tedavi 6 hafta sürer ama bazı kedilerde daha uzun da sürebilir. Tedaviyi ne zaman keseceğiniz hakkında veteriner hekiminiz size bilgi verecektir.

Mantar enfeksiyonu kediden insana bulaşır mı?

Trikofiti türü mantar enfeksiyonu genelde hayvanlardan insana bulaşabilir. Özellikle daha bağışıklığı tam gelişmemiş çocuklar, bağışıklığı zayıflamış bireyler bulaşma açısından daha fazla risk taşırlar. Mümkün olduğunca hayvan ile yakın temasta bulunulmamalı, hayvanın durduğu oda, temas ettiği eşyalar ve evin diğer kısımlarının temizliğine dikkat edilmelidir.

Mantarın bulaşması nasıl önlenir?

Kedinizdeki mantar enfeksiyonu bulaşıcı bir hastalık olduğu için, mantarlı kedinin bakımı belli bir odada yapılmalıdır. Çevre sık sık dezenfekte edilmelidir. Sert zeminlerin ve kap kacakların temizliği için çamaşır suyu uygun bir temizleyici olabilir (temizleme maddesi olarak ne kullanmanız gerektiğini veteriner hekiminize de danışabilirsiniz). Elektrik süpürgesi ile de ev sık sık süpürülmelidir.

Hayvan hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Köpeklerde egzama nedenleri ve tedavisi
  2. Köpeklerde babesiosis nedenleri ve tedavisi
  3. İneklerde mastitis nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git