Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kedi Tırmığı Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kedi tırmığı hastalığı nedir? 

Kedi tırmığı hastalığı genelde hafif seyreden bir bakteri enfeksiyonudur. Kedinin tırmaladığı yere yakın lenf bezleri ve düğümlerinin şişmesi ile karakterizedir. Yavru kedilerden enfeksiyon bulaşma olasılığı daha yüksektir.

Kedi tırmığı hastalığı belirtileri

Kedi tırmığı hastalığında belirtiler genellikle kedinin tırmık atmasına maruz kaldıktan 10 gün sonra tırmık yerinin yakınında bulunan lenf bezlerinde şişme oluşur ve şişlik aylarca devam edebilir. Kedi tırmığı hastalığı her yaş grubunda görülebileceği gibi genelde çocuklar kedi yavruları ile oynarken el ve kollarından tırmıklanırlar ve koltukaltlarındaki ve dirseğin hemen yukarısındaki lenf bezleri kedi tırmığı hastalığından daha çok etkilenir. Kedinin tırmalıdığı yerde küçük bir sivilce oluşumu da fark edilebilir. Kedi tırmalıdıktan sonra enfekte olan çocukların veya yetişkinlerin yaklaşık üçte birinde ateş yükselmesi görülür. Kedi tırmığı hastalığının seyrek rastlanan belirtileri arasında ise iştah azalması ve baş ağrısı bulunmaktadır. Arada sırada enfekte olan lenf bezleri şişebilir ve deriye açılarak iltihap boşaltabilir. Nadir durumlarda beyinde enfeksiyon (Ensefalit oluşumu) görülebilir.

Kedi tırmığı hastalığı teşhisi

Kedi tırmığı hastalığı teşhisinde doktor hastanın lenf bezlerinde şişme ve öncesinde bir kedi tırmığı öyküsü var ise kedi tırmığı hastalığı gelişme olasılığı yüksek olduğu için hastalık daha kolay teşhis edilir. Doktor fiziksel muayene yapıp hastalığa neden olan bakterinin deri testlerinde pozitif olması ile tanıyı kesinleştirir. Bazen de kan testleri ya da biyopsi ile bakterinin saptanması için ek tetkikler istenebilir. 

Kedi tırmığı hastalığı tedavisi

Kedi tırmığı hastalığında pek çok hasta birkaç hafta ya da ay içinde tedavi edilmeden de iyileşir. Ağrıyı azaltmak ve iyileşmeyi hızlandırmak için günde üç kez 20 dakika boyunca şiş lenf bezlerine sıcak ıslak bezler ile kompres yapılması gerekebilir. İçi iltihap ile dolu olan lenf bezlerinin bir cerrahi girişim ile boşaltılması gerekli olabilir. Nadir durumlarda da antibiyotik kullanımı gerekebilir. Bu nedenle 1 hafta içinde, yapılan kompres ile geçmeyen kedi tırmalamalarında mutlaka bir doktora baş vurmak gereklidir. 

Hayvan ısırıkları ie ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda kuduz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  2. Akrep sokması belirtileri ve tedavisi
  3. Kenelerden korunma ve önlemler
  4. Arı sokması belirtileri ve tedavisi
  5. Anaflaksi (alerjik şok) nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git