Spor ve Sağlık

Kazein (Casein) Proteini Nedir? Kazein Proteini Ne İşe Yarar?

Kazein (Casein), genellikle süt ürünlerinden üretilen ve inek sütü içerisindeki en önemli proteindir. Ayrıca latince peynir anlamına gelen Kazein proteini büyük moleküller şeklindedir; fosfor, kalsiyum ve aminoasitler bakımında oldukça zengindir.

Kazein (Casein), genellikle süt ürünlerinden üretilen ve inek sütü içerisindeki en önemli proteindir. Ayrıca latince peynir anlamına gelen Kazein proteini büyük moleküller şeklindedir; fosfor, kalsiyum ve aminoasitler bakımında oldukça zengindir. Fakat kazein proteinini bebeklerin sindirmeleri oldukça zordur. Ama biz yetişkinlerde böyle bir problem saptanmamıştır. Anne sütünde de yer alan Kazein proteini yüzde 40 iken, inek sütünde bu oran %80’lere kadar çıkmaktadır. Anne sütünde beta-kazein, inek sütünde ise alfa-kazein bulunmaktadır. Kıyaslandığında bebeklerin anne sütünü hazmetmeleri kolay iken inek sütünün hazmı, aşırı kazein içermesinden dolayı zordur.

Kazein proteini Amino asitler bakımında oldukça zengindir ve amino asit profili bakımından Whey protein‘e benzerdir. Yani kas proteini sentezi için gerekli olan bütün amino asitler Kazein proteinin de mevcuttur.

Sütün bileşenlerinden biri olan Kazein proteininin sindirimi ve emilimi çok yavaştır. Her hayvan türünün sütü aynı oranda Kazein proteini içermemektedir. Kazein proteini ihtiyacımızı inek sütünden elde edebiliriz.

İnek sütündeki var olan Kazein miktarı ortalama %2,63, koyun sütünde %4,5, keçi sütünde ise %3,1 oranındadır. Kazein proteinin de %0,8 civarında fosforik asit bulunduğu için fosfoprotein de denilebilinir. Kazein proteininin 1 gramında 1,10 mg. glukoz, 1,80 mg. galaktoz ve 0,50 mg. mannoz bulunmaktadır.

Kazein proteininin diğer proteinlere göre farklılığı düşük pH seviyelerinde uzun süre çözünmeden kalabilmesidir. Yani Kazein midemizde mide asidine maruz kaldığında pıhtılaşarak, yavaş ve uzun süreli amino asit salgılamaya başlar. Kazeinin sindirilmesi 7-8 saat sürdüğü için kana karışma süresi Whey proteine göre daha uzundur. Bu yüzden vücut geliştirme ile uğraşanlar özellikle yatmadan 1 saat önce kazein tüketirler.

Kazein Proteini Ne İşe Yarar?

  • Kazein proteini kaslarda protein sentezlenmesini başlatır ve mTOR sinyalini uyarır.
  • Etkili bir protein kaynağıdır.
  • Geç sindirilen bir protein olduğu için uzun süreli bir tokluk sağlayarak iştahınızı azaltır.
  • Diğer proteinler gibi hızlı bir şekilde kana karışmaz, daha uzun süreli bir anti-katabolik etkiye sahiptir.
  • Kalsiyum bakımında zengin olan Kazein proteini kemik sağlığı için etkilidir ve aşırı kilolularda yağ yakımını sağlar.
  • Gece yatmadan alındığında uyku boyunca vücudun protein ihtiyacını karşılayarak kas kaybını en aza indirir.
  • Yine gece alınan Kazein proteini Büyüme hormonunu tetikler.

Kazein (Casein) Proteini Ne Zaman ve Nasıl Kullanılır?

Kazein proteinini yatmadan 1 saat önce 1 ölçek olarak tüketebilirsiniz.

Kazein proteinini yatmadan 1 saat önce 1 ölçek olarak tüketebilirsiniz.

Kazein (Casein) proteini de diğer protein tozları gibi kullanılmaktadır. Günlük protein ihtiyacınızı hesapladıktan sonra bir kısmını Kazein (Casein) proteininden alabilirsiniz. Ama Kazein (Casein) proteini özellikle yatmadan önce alındığında çok etkili oluyor.

Geç ve yavaş kana karışan Kazein (Casein) proteini uyku boyunca emilimi devam ettiği için uyku boyunca protein ihtiyacı karşılanmaya devam eder. Yani uyku boyunca oluşacak kas kayını Kazein (Casein) proteini ile minimum düzeye indirebiliriz.

Günlük ihtiyacınıza göre protein alımını hesapladıktan sonra antrenmandan önce ve hemen sonra Whey proteini, yatmadan önce de Kazein (Casein) proteini alırsanız mükemmel bir etki görebilirsiniz.

Kazein (Casein) Proteini Nasıl Elde Edilir?

Kazein proteini hayvanlardan elde edilen sütlerde bulunuyor. Bu yüzden asitle çöktürme, ultra-filtreleme, rennin (peynir mayası) ile hidrolize edilerek ve diğer farklı filtreleme işlemlerinden geçirilerek sütten ayrıştırılıyor. Kazein proteini tozu genellikle krem rengindedir ve tadı yumuşaktır. Kazein proteini tozunun kutusunu açmadığınız sürece 2 sene oda sıcaklığında saklayabilirsiniz.

Kazein (Casein) Proteini Faydaları Nelerdir?

Kazein proteini geç sindirildiği için kas gelişiminde oldukça faydalıdır.

Kazein proteini geç sindirildiği için kas gelişiminde oldukça faydalıdır.

Özellikle düzenli spor yapan kişilere Kazein proteini oldukça fayda sağlamaktadır. Soya proteinlerine veya süt proteinlerine kıyasla, en fazla kas büyümesini kazein proteini sağlamaktadır. Yapılan çoğu araştırmaya göre direnç egzersizlerinden sonra en fazla kas gelişimi kazein proteini tüketildikten sonra meydana gelmiştir.

Kazein, whey ve albümin gibi hayvansal süt proteinleri insan bedeni için gerekli olan tüm temel amino asitleri içermektedir. Bunun için mTOR sinyalini aktive eder ve kaslarda protein sentezlenmesini sağlar.

Kazein proteini uzun süreli ve süreklilik gösteren bir amino asit salgılama yeteneğine sahip olduğu için Whey proteine göre daha etkilidir. Bu nedenden ötürü çok daha uzun süre tok tutan ve etkisi uzun süren bir gıda desteği arayanların tercihi, Kazein proteini olmalıdır.

Anti-katabolik etkisi ve uzun sindirimi nedeninden dolayı kazein, yatmadan önce tercih edilen protein haline gelmiştir. Yatmadan 1 saat önce tüketilen kazein proteini, uykuda geçen süre boyunca vücudun nitrojen dengesini sağlamaktadır. Ve bunun yanında büyüme hormonuna da katkı sağlamaktadır. Ama illa gece yatmadan önce tüketmek zorunlu değildir. Spordan önce veya sonra da tüketilebilinir.

Kazein kalsiyum bakımından zengin bir proteindir. Kalsiyum, kemik sağlığı açısından çok önemli bir mineraldir ve aşırı kilolularda yağ yakımını desteklediği ortaya çıkmıştır. Günlük kalsiyum ihtiyacınızı kazein proteininden alabilirsiniz.

Kazein (Casein) Proteini ile Whey Proteini Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kazein proteini ile diğer protein tozları arasında en önemli fark sindirim süresidir. Yani Kazein, Whey protenine göre daha uzun sürede sindirilir. Bu yüzden Kazein proteinini uyumadan önce veya uzun süre protein alamayacağımız vakitlerde tüketirsek daha iyi etki görebiliriz. Ama Whey proteini direkt olarak kana karıştığı için yatmadan önce alındığında uyku boyunca protein ihtiyacımızı tam anlamıyla gideremeyiz.

Sonuç olarak iki protein türleri de oldukça önemli. Spordan önce ve sonra Whey proteinini kullanabilir, yatmadan önce de Kazein proteinini kullanabilirsiniz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git