Bulaşıcı Hastalıklar ve Tedavileri

Kayalık Dağlar Benekli Humması Nedenleri ve Belirtileri

Kayalık Dağlar benekli humması, kene ısırığı ile bulaşan bir enfeksiyondur. Enfeksiyon herhangi bir yaşta enfekte edebileceği gibi, bu hastalık en sık çocuklarda görülür.

Kayalık dağlar benekli humması hastalığı nedir?

Kayalık Dağlar benekli humması, kene ısırığı ile bulaşan bir enfeksiyondur. Enfeksiyon herhangi bir yaşta enfekte edebileceği gibi, bu hastalık en sık çocuklarda görülür. İlk görüldüğü yer Kayalık Dağlar olmakla birlikte, Massac-husetts’tan Florida’ya kadarki doğu kıyılarında, Alabama’dan Texas’a kadarki güney eyaletlerinde sık görülmektedir.

Riketsia adı ile tanınan bir bakteri olan enfeksiyon etkeni, belirli ağaç ve köpek keneleri’nde yaşar. Ezilen bir kenenin salgıları vücuttaki bir sıyrık ya da yaraya temas ettiğinde enfeksiyon bulaşabilir. Kayalık dağlar benekli hummasına neden olan enfeksiyon insandan insana bulaşma özelliği göstermez. 

Kayalık dağlar benekli humması hastalığı belirtileri

Kayalık dağlar benekli humması hastalığının belirtileri kene ısırığından sonra ortaya çıkmasına dek 1-2 hafta da geçebilir. Belirtiler genellikle birden başlar ve bu belirtiler arasında yüksek ateş, titreme, kas ağrıları, güçsüzlük ve şiddetli bir baş ağrısı sayılabilir. Bir veya beş gün sonra enfeksiyon ile etkilenen çocuk ya da yetişkin hastanın ellerinde ve ayaklarında bir döküntü ortaya çıkar ve (yüz dışında) vücudun geri kalanına yayılır. Başlangıçta döküntü küçük kırmızı noktalardan oluşur iken, değişip çürüklere benzeyebilir. Hastada ayrıca sırtta katılık, kırmızı gözler, mental konfüzyon, konvülsiyonlar, bulantı ve kusma da bulunabilir. Enfeksiyon tedavi edilmez ise, akciğerler, karaciğer ve böbreklerde zedelenmeye neden olabilir. Kayalık dağlar benekli humması ağır vakalarda ölüme bile yol açabilir.

Kayalık dağlar benekli humması teşhisi ve tedavisi

Kayalık Dağlar Benekli Humması tanısını koymak için, hekim kan tahlilleri isteyebilir, ama test sonuçları gelmeden tedaviye başlamayı da tercih edebilir. Beyin ve omurilik sıvısında riketsia enfeksiyonunun olup olmadığını belirleme amacı ile lomber ponksiyon da yapabilir.

Hafif semptomlar evde, ağız yolu ile alınan antibiyotikler ile tedavi edilir. Hastaya bol miktarda sıvı verilmesi, ağrı için (aspirin değil) ağrı kesici ilaçlardan verilmesi tercih edilir. Ateş düşene dek hasta evde tutulmalıdır. Hasta olan çocuk veya yetişkin evdeyken hekime hastanın durumu hakkında bilgi verilmelidir. Hastada orta veya ağır belirtiler var ise hasta hastaneye yatırılır ve intravenöz yoldan (damar yolundan) antibiyotik verilmesi gerekebilir. 

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kenelerden korunmak için alınması gereken önlemler
  2. Kırım kongo kanamalı ateşi nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  3. Giardiyazis hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  4. Apse nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Ensefalit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git