Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Kawasaki Hastalığı Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki hastalığı vücudun çeşitli bölümlerini etkileyen ve damarların civarlarında özellikle de koroner arterde enflamasyona yol açan nadir rastlanan bir durumdur.

Kawasaki hastalığı nedir?

Kawasaki hastalığı vücudun çeşitli bölümlerini etkileyen ve damarların civarlarında özellikle de koroner arterde enflamasyona yol açan nadir rastlanan bir durumdur. Başlıca 1-2 yaşındaki çocuklar olmak üzere 5 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Bu hastalık daha çok erkek çocuklarını etkiler ve Asya kökenlilerde daha sık görülür. Araştırmacılar etkenin bir bakteri veya virüs olduğundan şüphelenseler de herhangi bir organizma saptanamamıştır. Hastalık daha çok kış ve ilkbahar mevsimlerinde ortaya çıkar.

Kawasaki hastalığı belirtileri

Kawasaki hastalığı olan bir çocukta gözlerde enflamasyon, kızarmış ve çatlamış dudaklar, boyunda şişmiş lenf bezleri gibi pek çok fizik belirti görülür. Avuçlardaki deri soyulur ve avuçlar kırmızı, şiş, kuru ve ağrılıdır. Ayrıca çocuğun 5 günden uzun süren ateşi de olur. Hastalık 5 gün veya daha uzun süre boyunca günde birçok kez iniş çıkışlar ile seyreden yüksek ateş ile başlar. Çocuğun ateşi 40 ile 41.5°C arasında olabilir. Ateş, ateş düşürücü haplar ile düşmez, çocuk çok huzursuzdur ve bir süre sonra tüm vücudunda döküntü ortaya çıkar.

Kawasaki hastalığının diğer belirtileri çocuğun boynundaki lenf bezlerinin şişmesi, gözlerinin kızarması, göz kapaklarının şişmesi, dudaklarının kuruması veya çatlaması, dilinin ve boğazının şişmesi ve kızarmasıdır. Birkaç gün sonra çocuğun ayaları ve tabanları kızarır, şişer ve ağrılıdır. Birkaç hafta içinde bu bölgelerdeki deri soyulmaya başlar. Çocuk baş ağrısından, karın ağrısından, eklem ağrısından ve ense sertliğinden de şikayet eder. 

Tedavi edilmese de çocuğun durumu 2 hafta içinde düzelmiş görünür, fakat hastalığın bu fazı aldatıcıdır. Bu noktada hastalık, kalbe kan akımını sağlayan ve kalbin kendisini besleyen damarları etkilemeye başlar. Çocuğun kalp atım hızı artabilir veya düzensizleşebilir Koroner arterlerde enflamasyon olabilir, anevrizma (damarda baloncuk oluşması) gelişebilir ve bu anevrizma tıkanır veya patlar ise çocuğun yaşamını tehdit edebilir.

Kawasaki hastalığı teşhisi

Kawasaki hastalığı teşhisinde doktor hastalığın belirti ve bulgularını araştırır ve kan, idrar testleri ister. Aritmi olup olmadığını saptamak için elektrokardiyografi tetkiki, anevrizma olup olmadığını görmek için ekokardiyografi tetkiki ve çocuğun kalbini değerlendirebilmek için göğüs filmi gibi incelemelerin yapılmasını da gerek duyabilir. Herhangi bir neden bulunmaksızın 5 günden fazla süren ateş, şişmiş lenf bezleri, gözlerde enflamasyon, çatlamış dudaklar, vücutta döküntü ve ellerde şişme gibi tüm semptomların varlığında doktor Kavvasaki hastalığı tanısını doğrular. 

Kawasaki hastalığı tedavisi

Kawasaki hastalığının erken tanı ve tedavisi en iyi şekilde sonuç verir. Çocuk hastaneye yatırılır ve gama globulin adı verilen bir kan ürünü intravenöz olarak (damar yolundan) uygulanır. Bir kez tedavi yapıldıktan sonra 2-3 gün içinde çocuğun durumunda düzelme başlar. Bazı çocukların durumunda düzelme görülebilmesi için ikinci doz gama globulin verilmesi gerekebilir. Kawasaki hastalığı olan çocuklara ilk iki hafta yüksek doz, ardından daha azaltılmış dozda olmak üzere 8 hafta süre ile aspirin verilebilir. Başarılı bir erken tedavi ile hastanın durumunda tamamen düzelme sağlanır. Çocukların yüzde 1 ile 2’si kalp komplikasyonları nedeni ile yaşamını kaybedebilir. 

Kawasaki hastalığı takip edilmeli mi?

Kawasaki hastası çocukların koroner atrelerinde genişleme meydana gelmiş ise, özellikle de spor yapıyorlar ise bu çocuklar bir kardiyoloji uzmanı takibinde tutulmalıdır. Bu hastalarda gereken durumlarda efor testleri, anjio testleri istenebilir. Kawasaki hastalığının teşhisi geciktiğinde kalbi besleyen koroner damarlarda bozulma oluşur ve bu çocuklarda genç yaşlarda kalp krizi geçirme gibi komplikasyonlar gelişebilir.

Sistemik hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Sarkoidoz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Abetalipoproteinemi nedir
 3. Çocuklarda gelişme gecikmesi nedenleri
 4. Sedef hastalığı nedenleri ve belirtileri
 5. Behçet hastalığı nedenleri ve belirtileri

2 Yorum

 1. Kader

  19 Ocak 2017 at 05:10

  Öncelikle iyı günler dilerim.nerden basliyacagimi bilemiyorum ama 3.5 yaşında oğlum var ve 8 aydır diyabetli yaklaşık 1 ay önce ateş vücutta kızarıklık ve gozlerde kızarma vardı oğlumda Amasya da yaşıyorum önce acilde başladı serüvenimı ama ateş uzun sürmedi bi taraftan da sekerimizle uğraştığımız için artık ne nekadar surdu bende devreler yandı sanırım zaten diyabet şokunu atlatamadım.2 ocakta tekrar ateş yüzünden acile geldik sorasına öksürük vs dudaklar bıkac gün kizardi eller soyuldu ayaklar devam etmekte hala acil poliklinik antibiyotik vs biz hep aynı oçak 16 da çocuk endokrin randevumuz var gittik biz ha1c yüksekmi vs düşünürken sikayetkerimizi anlatınca hayatımda ilk defa duydüğüm bi hastalığın şüphesiyle çok büyük bi şok daha …. kawasaki ? Diyorum Allahım lütfen artık dayanamıyorum ….bu arada amasya da yaşıyoruz samsuna gidip geliyoruz sürekli öyle kafama esti yarın doktora Bi gideyim yok.ben o korkuyla neler yaşadığımı hatırlayamıyorum düzgunce ama EKG röntgen ve eko çekildi tam kan sayımına bakıldı bulgu saptanmadigini söylediler ama ben hala neden huzursuzum bu hastalıkla ilgili girmediğim site okumadığım satır kalmadı bütün yazılanları yaşadım ekg rontgen eko temiz dediler onlari anlayamam ama tam kan sayımında da bisey yok dediler pltnin yüksek çıkması da bi bulgu muş ve yüksek ben şimdi napalim bu şüphe beni öldürecek gerçekten bişey olsaydı hangi evrede olursak olalım EKG yada röntgen yada eko da cikarmiyDi bazı evreleri teşhis edilememesi gibi bi durum varmı kafam çok fena anlatamam size duygularımı belki derdimi anlatırken saçmaladım yada anlatamadım ama nolur geri dönün çok ihtiyacım var buna

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 23:40

   KAWASAKİ HASTALIĞI, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda sık görülen ateş (5 günden uzun süren ateş) ve beraberinde döküntü, gözlerde konjonktivit (kanlanma-kızarıklık gibi belirtilerle seyreden konjonktiva iltihabı), ağız içi ve dudaklarda soyulma-değişiklikler ve çilek dili görünüm, tek taraflı boyun lenf bezlerinin iltihabı (lenfadinit), el ayak değişiklikleri (ödem ve ağrı gibi) ile karakterize bir vaskülittir.

   Anlattığınız şikayetlere kawasaki hastalığı neden olabilir.

   Akut dönemde (yani hastalık ilk başladığı dönemde) şikayetlere yönelik ve gerekli tedaviler uygulandığı için hastaların takiplerinde tam kan sayımları normal çıkabilir. Bazı hastalarda kardiyak (kalp sistemleri ile ilgili) bulgulara rastlanmayabilir.

   Kawasaki hastalığının farklı tipleri de vardır ve bu hastalık araştırma veya üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde takip edilir.

   Tedavisi olan bir hastalıktır. Genetik testlerde yapılması gerekebilir. Her hastada her belirti olmayabilir. Bu durum takip altında tutulmalıdır.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git