Ağrılar ve Tedavileri

Kaval Kemiği – Tibia Ağrısı Nedenleri ve Tibia Hastalıkları

Tibia kemiği, alt bacaktaki iki uzun kemiğin içte ve daha kalın olanı, shin (kaval kemiği) olarak da tanımlanan alt bacaktaki destekleyici kemiktir.

Kaval kemiği (tibia) nedir?

Tibia kemiği, alt bacaktaki iki uzun kemiğin içte ve daha kalın olanı, shin (kaval kemiği) olarak da tanımlanan alt bacaktaki destekleyici kemiktir. Ligamentler ile bağlandığı daha dar kemik olan fibulaya parelel olarak vücutta yerini alır.

Tibia’nın yukarıda bulunan ucu femur ile (uyluk kemiği) birlikte diz eklemini oluşturur. Aşağıda bulunan ucu ise talus ile birlikte ayak bileği eklemini oluşturur. Bileğin iç kısmında tibia (kaval kemiği) genişler ve bu kısım medial malleolus olarak adlandırılır.

Kaval kemiği (tibia) kırığı nedenleri ve tedavisi

Kaval kemiği (tibia) kırığı nedenleri : En sık kırılan, komplikasyonları oldukça fazla olan kemiklerden biri olan kaval kemiği (tibia), bacağın diz altına alınan darbeler sonucunda şaft boyunca ya da yukarıda bulunan ucundan kırılabilir. Sert zeminde uzun süre koşmak, yürümek, zıplamak gibi aktiviteler kaval kemiğinin (tibia’nın) sters kırığına yol açabilir. Kaval kemiği kırıkları genellikle motorlu taşıt kazalarında, direkt darbelerde, ateşli silah yaralanmalarında meydana gelir.

Kaval kemiği (tibia) kırığı belirtileri : Tibia kırığı belirtileri arasında dizde ağrı, şişlik, şekil bozukluğu, kanama gibi belirtiler vardır. Tibia kırıklarında tanı çift yönlü radyoggrafi ile konulur. Gereken durumlarda bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme teknikleri de kullanılabilir. Kaval kemiği kırıkları sonrası uzun sürebilecek tibia (kaval kemiği) ağrıları olabilir.

Kaval kemiği (tibia) kırıkları tedavisi : Ayrışmamış tibia (kaval kemiği) kırılarında uzun bacak alçısı uygulanır. Ayrışmış kırıklarda ise cerrahi tedavi gerekir. Tibia (kaval kemiği) kırıklarında uygulanacak tedavi yöntemi kırığın derecesine, yerine göre değişebilir.

Tibia kırıkları neden olur

Tibia kırıkları neden olur

Kaval kemiği tendon iltihabı – tibia tendiniti veya shın splints nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kaval kemiği tendon iltihabı (tibia tendiniti) nedenleri ve belirtileri : Sert zemin, ağır antreman, kötü ayakkabı kullanımı, kötü koşma yöntemi (parmak ucunda koşmak gibi) ayak tabanındaki yapısal bozukluklar (düz tabanlık gibi) faktörler kemik zarının iltihabi reaksiyonuna neden olur ve bu durumun sonucu olarak alt bacak iç ön kısımda bulunan (kaval kemiğinin alt yarısında) ağrı meydana gelir. Ayak aşağı doğru büküldüğünde ve aktiviteler sırasında da kaval kemiğinde ağrı olur. Sonuç olarak, kaval kemiği iltihabı tibia ağrısına neden olur.

Kaval kemiği tendon iltihabı (tibia tendiniti) tedavisi : Tedavide öncelikle istirahat tedavisi, soğuk uygulama, antienflamatuvar ilaçlar gibi koruyucu yöntemler uygulanır. Ayrıca bu duruma sebep olan etkenler de ortadan kaldırılmalıdır. Bunlardan yarar görmeyen hastalarda fizik tedavi yöntemleri uygulanabilir.

Kaval kemiği tendon iltihabı neden olur

Kaval kemiği tendon iltihabı neden olur

Kaval kemiği (tibial) tendon yetmezliği nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kaval kemiği tendon yetmezliği nedenleri : Tendonun yırtılması, kopması veya kronik enflamasyonu nedeni ile gelişebilir ve zamanla düz tabanlık oluşur. Diyabetis mellitus hastalığında, travmalar sonucunda, aşırı kilo probleminde, cerrahiler sonrasında, romatoid artrit sorununda, gut hastalarında tibialis tendon yetmezliği görülebilir.

Kaval kemiği tendon yetmezliği belirtileri : Bu durum ilerledikçe düz tabanlık sorunu ortaya çıkar. Ağrı, hassasiyet, iç malleol altında şişlik, dejeneratif bozukluklara bağlı fonksiyon bozukluğu, yürüme mesafesinde kısalma, oluşan şekil bozukluğunun dışarıdan fark edilmesi, hastanın ayak ucunda yükselememesi gibi belirtiler ortaya çıkar ve bütün bunlardan dolayı kaval kemiği ağrısı ortaya çıkar.

Kaval kemiği tendon yetmezliği tedavisi : Bu durum erken evrelerde teşhis edilir ise istirahat, nonsteroid antienflamatuar ilaçlar, tabanlıklar, ayağı alçı gibi bir yöntem ile tespit etme, egzersiz ve elektrik stimülasyon tedavisi ile tedavi edilebilir fakat ileri evrelerde teşhis edildiğinde yumuşak doku ameliyatları ve kemik ameliyatları gibi cerrahi yöntemlere ihtiyaç duyulur.

Tibia tendon yetmezliği neden olur

Tibia tendon yetmezliği neden olur

Tibialis posterior tendon yırtığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tibialis posterior tendon yırtığı nedenleri : Tibialis posterior tendon yırtığı gençlerde genellikle ani travmaya maruz kalınması sonucu meydana gelir iken, ileri yaş kişilerde dejenerasyon zemininde gelişir. Tibalis tendon yırtılması yetişkin kadınlarda daha sık görülür. Travmatik tibialis tendon yırtığı daha nadir görülür.

Tibialis posterior tendon yırtığı belirtileri : Tibialis posterior tendon yırtığı genellikle sinsi başlangıçlı olur ve ağrılı ve ilerleyici düz tabanlık gelişmesine neden olur, bu nedenle erişkinlerde görülen düz tabanlık sorununda tibialis tendon yırtığı düşünülmelidir. Arka ayakta artrit gelişebilir. Ağrı artar ve ayak bileğinin dış tarafına doğru yayılır. Tek topukta yükselme testi bu durumun tanısını koymada oldukça yardımcıdır. Tibialis posterior tendon yırtığı da kaval kemiğinde ağrıya neden olur.

Tibialis tendon yırtığı tedavisi : Tedavi durumun ilerleme derecesine göre değişebilir. Erken dönemde istirahat, antienflamatuvar ilaçlar, diz altı alçısı ya da botu, egzersiz tedavisi ve/veya fizik tedavi gibi yöntemler uygulanır. Alçı tedavisi bittikten sonra duruma uygun tabanlık faydalı olur. Gereken durumlarda ayak bileği ortezi de tedavide kullanılabilir. Bu koruyucu yöntemlerin yetmediği durumlarda cerrahi tedaviye veya tedavilere ihtiyaç duyulur.

Tibialis posterior tendon yırtığı neden olur

Tibialis posterior tendon yırtığı neden olur

Tibia vara (Blount hastalığı) nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Tibia vara (Blount hastalığı) nedenleri : Tibia vara, proksimal tibial epifiz ve fizisin medial yüzündeki büyümenin duraksamasına bağlı olarak alt ekstremitelerde eğrilik ve şekil bozukluğu ile ortaya çıkan ilerleyici bir hastalıktır. Bu tibia bozukluğunun iki farklı tipi vardır ve infantil (çocuklarda görülen) tibia vara’da hastalık genellikle 3 yaşından sonra başlar iken, adolesanlarda hastalık genellikle 10 yaşlarından sonra başlar.

Tibia vara (Blount hastalığı) belirtileri : Tibia vara çoğunlukla gelişimsel bir bozukluk olarak meydana gelir ve bu çocuklarda bacak eğriliği söz konusudur. Tibia varalı çocuklar genellikle obez olarak tanımlanan fazla kilolu çocuklardır. Adolesan dönemde gelişen tibia vara hastalığı kaval kemiğine bağlı meydana gelen diz ağrısı, sızlama, günün sonunda şiddetlenen ağrı ile kendini gösterir ve hastalarda diz ağrısı, kaval kemiği ağrısı, bacaklarda eğrilik belirtileri ortaya çıkar.

Tibia vara (Blount hastalığı) tedavisi : Tedavisi yapılmamış çocukluk dönemi tibia vara hastalığında tedavi genellikle kompleks cerrahi tedavi şeklinde uygulanır. Evre 2’ye geçmemiş 3 yaşın altındaki çocuklarda ortez tedavisi cerrahi öncesi denenebilir. Adolesan tibia varalı çocuklarda da genellikle cerrahi tedavi uygulanır. Durumun tam olarak düzelmediği olgularda tekrar cerrahi tedavi uygulanabilir.

Tibia vara nedir

Tibia vara nedir

Osgood schlatter hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Osgood- Schlatter hastalığı nedenleri : Kaval kemiğinin (tibianın) ön apofizi olan tüberositas tibianın aseptik nekrozu Osgood-Schlatter hastalığı olarak adlandırılır. Hastalık genellikle 14-15 yaşlarında ve spor ile uğraşanlarda daha sık görülür, bu nedenle bu hastalık atlet dizi olarak da bilinir. Her iki dizde bu durumdan etkilenebilir. Koşma, atlama gibi bazı aktiviteler sırasında patellar tendonun tekrarlayan çekmeleri patellar tendonda ve tendonun yapışma yerindeki kıkırdak dokuda enflamasyon gelişmesine neden olur ve bu durum çoğunlukla aşırı kullanıma bağlıdır.

Osgood-Schlatter hastalığı belirtileri : Hastalıktan etkilenmiş olan tuberositas tibia (kaval kemiği) kısmı genellikle şiş ve ağrılıdır ve bu duruma bağlı olarak kaval kemiği ve ön diz ağrıları oluşur. Dizin aşırı bükülmesi, zorlanması, çömelme, zıplama gibi aktiviteler kaval kemiğinin diz kısmındaki ağrısını şiddetlendirir.

Osgood-Schlatter hastalığı tedavisi : Tedavide öncelikle istirahat tedavisi, dizin aşırı bükülmesini ve zorlanmasına neden olan aktivitelerin kısıtlanması, bandaj tedavisi, ağrılı dönemlerde antienflamatuvar ilaç tedavisi ve buz uygulama, daha ileri derecedeki olgularda cerrahi tedaviler de gerekebilir.

Osgood-Schlatter hastalığı neden olur

Osgood-Schlatter hastalığı neden olur

Ağrılar ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda ve gençlerde spor yaralanmaları neden olur
  2. Ağrı nedir ve ağrı neden olur
  3. Eklem ağrısı nedenleri ve tedavisi
  4. Diz ağrısı nedenleri ve tedavisi
  5. Osgood-Schlatter hastalığı nedenleri ve tedavisi

16 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git