Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kaşıntı Neden Olur? Kaşıntı Tedavisi (Pruritus Nedir?)

Kaşıntı (pruritus), vücudun herhangi bir bölgesinde sürekli bir şeyler dolaşıyormuş gibi his oluşturan, yanma, batma ve ince sızlama benzeri belirtiler gösteren bir durumdur.

Kaşıntı hastalık belirtisi olabilir mi?

Kaşıntı (pruritus), vücudun herhangi bir bölgesinde sürekli bir şeyler dolaşıyormuş gibi his oluşturan, yanma, batma ve ince sızlama benzeri belirtiler gösteren bir durumdur. Kaşıntı hissi insanları çok rahatsız ettiği gibi, uykusuzluğa, sıkıntıya, huzursuzluğa ve depresyona sebep olabilir. Kaşıntı çok sık rastlanan, yaşın ilerlemesi ile birlikte artış gösteren ve çok farklı etkenlerin yol açtığı bir şikayettir. Kaşıntı pek çok deri (cilt) hastalığının en önemli belirtilerinde olduğu gibi, bazı sistemik hastalıkların seyrinde de ortaya çıkabilir.

Kaşıntı, hem dermatolojik hemde sistemik hastalıklarda kaşıntı geceleri artış gösterir. Kaşıntının nedeni henüz tam olarak bilinmemektedir. Kaşıntı mediatörlerinin sirkadiyen salgılamasına ya da sürekli devam eden ritmin bozulmasına bağlı olabileceği düşünülmektedir. Diğer bir neden ise derinin fizyolojik yapısındaki diürnal oynamaların, ısı ve koruma işlevinde olabildiği için bu duruma sebebiyet vermesidir.

Kaşıntıya neden olan faktörler

Kaşıntı vücudun bir çok bölgesinde görülebilir. Yerel kaşınma, genel kaşınma, yerel ve genel kaşınma şeklinde değerlendirilir. Kaşıntı alerjik yapıya sahip kişilerde daha fazla görülür. Kaşıntı astım sorunu olanlarda, saman nezlesi sorunu olanlarda, egzama problemi olanlarda, seboreik dermatit, atopik dermatit gibi egzamatöz rahatsızlıkları olan kişilerde, daha önce ürtiker, kurdeşen gibi kaşınmaya yol açan hastalıkları geçirenlerde,şeker hastalarında, diyaliz hastalarında, karaciğer hastalıkları olanlarda, bağırsak paraziti gibi bağırsak sorunları olanlarda, enfeksiyonel hastalıklarda, Akdeniz ateşi hastalığı olan kişilerde, Behçet hastalarında, bünyesinin alerji yaptığı işlerde çalışanlarda, güneş altında uzun süre çalışanlarda, cildini çok fazla temizleyen kişilerde, hamilelerde, küçük çocuklarda ve yaşlılarda cilt kuruluğuna bağlı veya alerjiye bağlı kaşıntı problemi daha sık görülür.Kaşıntı belirtileri

Kaşıntı teşhisinde yapılması gereken tetkikler

Hastada kaşıntı şikayeti genel mi, bölgesel mi öncelikle bunun değerlendirilmesi gerekir. Eğer hastanın kaşıntısı bölgesel ise bu durum genellikle cilt hastalığına bağlıdır. Bu durumda hastanın bir dermatoloji uzmanına yönlendirilmesi ve doktorun yapacağı fizik muayene ile ön tanı konulur. Fakat hastada genel kaşıntı söz konusu ise bu duruma bir iç hastalığı neden olabilir.

Bu durumda hasta bir iç hastalıkları uzmanına gitmelidir. Genel kaşıntıya neden olabilecek hastalıklar, kansızlık, karaciğer hastalıkları, kan fazlalığı, böbrek hastalıkları, enfeksiyon hastalıkları, bağırsak parazitleri gibi iç hastalıklar genel kaşıntıya yol açabilir. Bütün bu hastalıkların araştırılması ve gereken testlerin ve gereken görüntüleme yöntemlerinin yapılması kaşıntının nedenini bulmak için önemlidir.

Kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Kaşıntının tedavisi teşhisin konması ile mümkündür. Kaşıntıya neden olan faktör bir cilt hastalığı ise öncelikle bu cilt hastalığının tedavi edilmesi ile kaşıntı geçebilir. Kaşıntıya neden olan cilt hastalıkları tedavisi antihistaminikler, kortizonu kremler veya ağızdan alınan ilaçlar, cilt kuruluğunu önleyici nemlendiriciler, cildi yumuşatmak için kullanılan kremler, lazer tedavileri, fototerapi tedavileri gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Enfeksiyonel bir hastalık nedeni ile kaşıntı tedavisinde, yine hastalığa uygun tedavi yöntemlerine baş vurulur. Genel vücut kaşıntısı ise kaşıntıya neden olan hastalığın tedavisi uygulanır. Bunun yanı sıra bu dönemde cildi rahatlatmak için losyonlar, kortizonlu kremler gibi yöntemler ile hastanın kaşıntısı giderilir. Fakat bu tedaviler hastanın doktoru tarafından uygulanmalıdır.Kaşıntı tedavisi

Kaşıntı olmaması için nelere dikkat etmeli?

Kaşıntı nedeni ile tahriş olmuş ciltte çok fazla sabun ve banyo lifleri kullanılmamalıdır. Cilt tahriş olmuş ise bebe sabunları, şampuanları kullanmak faydalı olabilir. Kaşıntılı bölgeyi rahatlatmak için o bölgeyi nemlendirici yağlar veya kremler kullanmak fayda sağlar. Cilt rahatsızlıklarından kaynaklanan kaşıntılara organik veya güvenilir gül suyu sürmekte kaşıntıyı azaltabilir. Kaşıntıya yatkınlığı olan kişilerin beslenmelerinde de dikkatli olmaları gereklidir.

Örneğin, çay, kahve ve kola gibi içeceklerden çok fazla tüketmemeleri, Ciltte iltihabi reaksiyonları arttıran gıdalardan, şeker oranı yüksek, karbonhidrat oranı yüksek (pirinç, makarna, beyaz ekmek, şeker, çikolata gibi şeker oranı yüksek olan gıdalar), baharatlı yiyeceklerden, kızartmalardan, katı yağlardan uzak durmalarında fayda vardır. Ayrıca bazı cilt hastalıklarında bazı kuru yemişlerde kaşıntıyı şiddetlendirebilir. Örneğin, fıstık, ceviz, fındık, kaju, çiğdem gibi yağlı kuru yemişler kaşıntı şikayeti olan kişilerde kaşıntıyı arttırabilir. Kaşıntının olduğu dönemlerde sebze, meyve, yeşillikler ve beyaz et gibi besinler ile beslenmek daha faydalıdır.

Cilt hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Liken planus nedir
 2. Zona hastalığı nedir
 3. Kurdeşen dökmek ne demek
 4. Bebeklerde isilik belirtileri

73 Yorum

 1. Adsız

  10 Mayıs 2015 at 22:11

  çok kaşınıyorum acaba neden olabilir ki? yani bir şeyde yok görünürde.

 2. Adsız

  30 Haziran 2015 at 00:17

  şu lanet kaşıntının sebebini bulamadılar nası tıp bu ya nası tıp ellitanr hastaneye ozel doktora gittim lanet olası

  • Adsız

   30 Haziran 2015 at 09:50

   Vücutta yaygın kaşıntının birçok sebebi vardır. Kaşıntı bazı dermatolojik hastalıklardan (egzama, mantar enfeksiyonları, dabaz, liken planus, su çiçeği, uyuz, zona, bitlenme, isilik ve benzeri) cilt hastalıklarından olabileceği gibi, karaciğer, böbrek, tiroit, kan hastalıkları, vitamin ve demir eksikliği, kanser türleri, paraziter hastalıklar, ilaçlar, astım, saman nezlesi, sıkıntı, stres pek çok neden kaşıntıya yol açabilir. Hiç geçmeyen ve nedeni belli olmayan kaşıntılar da, cildiye uzmanına gitmenin fayda etmediği kaşıntılar da üniversite hastanelerinde bulunan alerji ümmünoloji bölümüne gitmek ve gereken tetkiklerin yapılmasını istemek en doğru seçenek olur. Vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilecek kanserin ilk belirtilerinden biri tedavilere, ilaçlara rağmen 2-3 ay süresince geçmeyen yaygın ya da bölgesel kaşıntılar olabilir. Geçmiş olsun.

  • Melda

   15 Ekim 2018 at 17:53

   Ciğerlerine baktır, pankreas baktır.

 3. Adsız

  8 Temmuz 2015 at 21:33

  Çocukların rahminde kaşıntıya ne sebep olur, birde hangi bölüme gitmeli bilen var mı, varsa bilgisini paylaşırsa sevinirim.

  • Adsız

   9 Temmuz 2015 at 15:47

   Okul öncesi kız çocuklarında vajinal kaşıntı ve akıntı genellikle hormonal etkenlerden, kötü hijyen, çocuğun iç çamaşırının ıslak ve nemli kalması, çocuğa sentetik iç çamaşırı giydirmek, havuza ve denize giren kız çocuklarının uzun süre ıslak mayo ile durması, bağırsak parazitleri, mantarlar, olası cinsel taciz, yabancı cisim, idrar yolu enfeksiyonları gibi etkenler kız çocuklarında da vajinal akıntıya ve kaşıntıya yol açabilir. Çocuklarda meydana çıkan vajinal kaşıntı ve akıntı için kadın doğum uzmanına ya da çocuk doktoruna gidilmesi yeterli olabilir.

 4. Adsız

  20 Ağustos 2015 at 22:13

  Ben kuruyemiş yediğimde kaşınıyorum, kuruyemiş kaşıntıya neden oluyor mu.

  • Adsız

   21 Ağustos 2015 at 09:20

   Kuruyemişler, normal alerji sorunu olmayan insanlarda bile çok faz tüketildiğinde kaşıntı yapabilir. Ancak alerjik bünyeye sahip ve gıda alerjisi olanlarda kuruyemişler çok az yenildiğinde de hem alerjik reaksiyona hemde kuru kaşıntıya neden olabilmektedir.Özellikle yer fıstığı, fındık, ceviz, çiğdem, badem gibi kuruyemişler alerji sorunu olan kişilerde bir, iki tane bile yendiğinde ve sık sık yendiğinde yüksek ihtimalle kaşıntıya yol açar. Bu kaşıntı bazı insanlarda kuru kaşıntı, şeklinde, bazı insanlarda küçük sivilce şeklinde, bazı insanlarda kızarıklık, kabarıklık şeklinde ve genellikle geceleri rahatsız edecek şekilde gelişebilir. Kısacası kuruyemişler özellikle alerji sorunu veya egzama sorunu olan kişilerde kaşıntı yapar. Dikkat ederseniz, kendiniz hangi kuruyemişin kaşıntı yaptığını fark edebilirsiniz. Ayrıca kaşıntınız alta yatan başka nedenleri de olabilir. kuruyemiş yememenize rağmen geçmez ise alerji ümmünoloji veya cilt hastalıkları bölümüne baş vurmanız iyi olur. Geçmiş olsun.

 5. Adsız

  31 Ağustos 2015 at 19:29

  Çocukların cinsel organında kaşıntının sebebi nedir? ne yapmak gerekir?

  • Adsız

   1 Eylül 2015 at 15:57

   Kız çocuklarının genital bölgelerinde kaşıntı valvuvajinal enfeksiyon gibi bir nedenden, bakteriyel enfeksiyonlardan, mantar enfeksiyonundan, kıl kurdu enfeksiyonundan, bazı alerjik rahatsızlıklardan (egzamalar gibi) genital bölge veya cinsel organda kaşıntı olabilir. Yine erkek çocuklarda da yaklaşık aynı nedenlerden dolayı kıl kurdu, enfeksiyonlar, egzamalar, sedef hastalığı ve benzeri cilt rahatsızlıklarından dolayı genital organlarda kaşıntı görülebilir. Bu kaşıntılar için çocuğun bir çocuk dermatoloji uzmanına götürülmesi iyi olur.

 6. Adsız

  2 Eylül 2015 at 22:14

  Kaşıntı sulu yara şeklinde, deride incelme var ne sebepten böyle olur

  • Adsız

   3 Eylül 2015 at 15:51

   Atopik dermatit (egzama) ve alerjik dermatit gibi egzama sorunlarında kaşıntı nedeni ile ciltte yaralar oluşabilir. Bu durum nedeni ile kaşıntı ve kaşıma sonucu yara, yara sonucu kaşıntı şeklinde bir kısır döngü oluşur. Atopik dermatit genellikle çocuklarda görülür iken yetişkinlerde de görülebilir. Sulu egzama mevsimsel alerji, cilt kuruluğu, stres, ilaç kullanımı, ev temizlik ürünleri, lastik eldiven, saç boyaları gibi nedenlerden kaynaklanabilir. Kaşıntı ve deri incelmesi deri hastalıkları dışında kansızlık dahil parazit hastalıklarına kadar birçok hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle uzun süren kaşıntılar ciddiye alınmalı ve en kısa zamanda bir cildiye uzmanına baş vurulmalıdır. Ayrıca liken planus olarak bilinen deri hastalığında da kaşıntı ve deri incelmesi olabilir.

 7. GUNAHSIZ

  19 Aralık 2015 at 02:21

  herkese mrb benim ayagimda cok uzun zamandir kasinti var yalniz disdan kasinma deil icden kasiniyor ve sadece gece yataga girdigimde bu yuzden uyuyamiyorum cok sefer doktora gittim ve hic birsey bulamadilar suan finlandiyada yasiyorum burdada gittim burdada bulamadilar yataga uzaninca kasindi basliyor ve uyumam nerdeyse cogu zaman 4 saatimi aliyor ve yatakda uyuyana kadar 100 sefer bir sag bir sol donuyorum birgun sag ayagim bir gun sol ayagim ve sadece ayak aldimda var kasindi simdiden tskler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Aralık 2015 at 01:01

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kaşıntı hakkında bahsedilen durum sinirsel veya sinir hasarına bağlı gelişebilir. Bunun için iyi bir nörolojik değerlendirme veya araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde değerlendirme yapılması gerekebilir.

   – Kaşıntı, ayak tabanında, avuç içinde, kafa derisinde, boyun bölgesinde, yüz bölgesinde çok nadir görülmekle birlikte uyuz hastalığına etken olan ajanın vücuda girmesi sonucu da gelişebilir. Uyuz hastalığına neden olan mikroorganizmalar aylar sonra, yıllar sonra ve yıllarca sürebilecek bir durum şeklinde kendini gösterebilir. Bu şekilde gidişat gösteren uyuz hastalığının tanısı oldukça güçtür. Ayak tabanının altında ele gelen küçük nodüller var ise bu tür bir durum nedeni ile kaşıntı olabilir veya sizin fark edemeyeceğiniz şekilde de bu tür bir kaşıntı oluşabilir.

   – Uyuz hastalığına neden olan mikroorganizmalar (enfeksiyonlar) bazen steroid tedavilerinden sonra da vücutta kendini gösterebilir. Uyuz hastalığının farklı farklı tipleri vardır. Bu aralarda vücudun herhangi bir yerinde kaşıntılı ya da kaşıntısız döküntüler olmuş ise, uyuz tanısı yerine ürtiker tanısı konulmuş ise uyuz ajanından şüphelenmek gerekebilir.

   – Ayrıca bazı hastalıklar da uyuzun farklı türlerinden birine neden olabilir. Bazı uyuz türlerinin neden olduğu uyuz hastalığında avuç içleri ve ayak tabanları da etkilenmektedir.

   – Kısacası ayak tabanındaki bu kaşıntı uzun zamandır devam ediyor ve çok rahatsız edici ise mutlaka üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji polikliniklerinde araştırılmalıdır. Tek bir doktor ile tanısı konulacak bir durum değil gibi görünüyor. Bu kaşıntı için ”alerji immünoloji bölümüne” baş vurduğunuzda kullandığınız ilaçları, yakın zamanda maruz kaldığınız ortamları ve hastalıkları, şikayetlerinizi bir kağıda not alarak giderseniz (şikayetlerinizi orada unutmamak için) hem sizin açınızdan hemde doktorunuz açısından teşhiste yardımcı olur. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Ozan

  23 Ocak 2016 at 16:21

  2.5 senedir kadiniyorum bir turlu cozum bulamadilar ve simdi kan fazlaligi çıktı bu fazlaligi nasil duzelte bilirim sigara icme dediler ama birakmak istemiyorum napmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2016 at 19:49

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kan fazlalılığı (polisitemi) kemik ilğinde eritrositlerin aşırı üretilmesi ile karakterize hemopoyetik kök hücre hastalıktır. Polisitemi genellikle 50 yaşlarında ve sonrası daha sık görülür. Kan fazlalığı (polisitemi) genellikle başka bir etkene bağlı ikincil olarak gelişir.

   – Kan fazlalığı etkenleri arasında yüksek yerlerde yaşamak, bazı kalp hastalıkları, aşırı kilolu olmak ve bazı akciğer hastalıkları gibi etkenler kan fazlalığı hastalığına neden olabilir.

   – Kan fazlalığı (polisitemi) belirtileri arasında kanın akışkanlığı bozulduğu için baş ağrısı, baş dönmesi, kafada dolgunluk hissi, kulak çınlaması, göğüs ağrısı, özellikle banyodan sonra şiddetlenen kaşıntı, gut artriti, damar tıkanıklığı, burun kanaması, ciltte kanamalar, yüzün hep kırmızı olması, dalak ve karaciğer büyümesi gibi belirtiler ve bulgular görülebilir. Bu durum Üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelerde araştırılır ve neden olan etken bulunarak tedaviye başlanabilir. Yani bu tür sorunlar hemotoloji bölümünde araştırılır ve çıkan sonuca göre tedavi uygulanır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Mahmut

  28 Ocak 2016 at 21:18

  Ben tam 3tane doktora gittim 1 erer ay arayla vücudumun hemen hemen her yeri kaşınıyor kaşıdıgım çogu yer kabarıyor ve yahut yara oluyor kan tahlili idrar tahlili aldılar ve temiz çıktı ilaç ve krem verdiler hiç bi işe yaramadı uyuz gibi her tarafım çok şiddetli şekilde kaşınıyor allah rızası için bi çözümü varsa söyleyin lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2016 at 12:39

   – Çok geçmiş olsun. Aslında kaşıntının birçok nedeni vardır. Kaşıntı deri hastalıklarından, mantar hastalıklarından, bazı iç organ hastalıklardan, bazı sindirim sistemi hastalıklarından, kullanılan bazı ilaçlardan, bazı alerjik hastalıklardan, bazı sistemik veya metabolik hastalıklardan ve bazı kanser türlerinden de kaynaklanabilir.

   – Örneğin kaşıntıya neden olan hastalıklar arasında bağırsak parazitleri, şeker hastalığı, viral hepatit, safra kesesi taşları, böbrek yetmezliği, lösemi, lenfoma gibi kötü huylu kan hastalıkları, aşırı kansızlık, bazı besinlere olan alerjik reaksiyonlar, lupus eritematozus, Akdeniz ateşi hastalığı, AIDS gibi sistemik hastalıklar, yemek borusu hastalıkları, safra kesesi kanseri, karaciğer kanseri, bağırsak kanseri, yemek borusu kanseri gibi birçok hastalığın belirtisi olarak kaşıntı meydana gelebilir.

   – Yani gereksiz yere ilaç kullanmak yerine, gereksiz yere farklı doktorlara gitmek yerine üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde alerji immünoloji kliniğine baş vurmak ve şikayetlerinizi doğru ve detaylı anlatmak daha doğru seçenek olur. Alerji immünoloji bölümü uzun zaman alabilir; ancak bu durumun neticesi araştırılmadan ortaya çıkmaz. Diğer doktorlara gitmek hem boşuna ilaç kullanmak hemde zaman kaybetmektir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

  • Mete

   10 Nisan 2017 at 23:10

   Bende de var kaşıntı, 6 senedir hap kullanıyorum, 1 haftada kaşıntıyı kesiyor tavsiye ederim..

   • Seval

    10 Şubat 2018 at 23:26

    Hapın adı nedir

 10. Adsız

  6 Şubat 2016 at 13:47

  İyi günler herkese.Ben tam 3 senedir kaşınıyorum.tüm vucüdümda bu kaşıntılar mevcuttur.Üniversitelere gidiyorum ve kronik olduğu söylendi. Işın tedavisi uygulanacak dediler ve yeni başlıcam.Bütün kremleri kullanıyorum losyonlar ve herşey… lütfen bana yardımcı olun.Geceleri uyuyamıyorum ve uyumakta da zorluk çekiyorum. Kansızlık veya iç hastalıklarımın olduğu da söylenmedi.Kansızlık veyadiğer tüm tahliller temız.Şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 12:13

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kaşıntının birçok nedeni vardır. Sürekli olan ve geçmeyen kaşıntılarda öncelikle üniversite hastaneleri gibi araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne gitmek gerekir. Bu bölümde gerekli tüm tahliller ve araştırmalar yapılır ve yarıda bırakmamak gerekir. Bu tür durumlarda hastaneye gidip gelmek oldukça sıkıntılı ve zaman ister; ancak bu tür sorunlar ancak derin araştırmalar sonucu sonuç bulur.

   – Sistemik ve metabolik hastalıklara bağlı kaşıntı nedenleri arasında karaciğer hastalıkları, Akdeniz ateşi hatalığı, yemek borusu hastalıkları, mide ve bağırsak sistemi hastalıkları, lupus eritematozus denen sistemik bir hastalık, sedef hastalığı, hormonsal bazı hastalıklar, hiperparatiroidi, hipertiroid, hipotiroid, demir eksikliği, enfeksiyon hastalıklarına bağlı kaşıntı HIV enfeksiyonu, parazitozlar, kan hastalıklarına bağlı kaşıntı polisitemia vera, MDS, lenfoma, nörolojik hastalıklara bağlı kaşıntı, multipl skleroz, beyin tümörleri, parasteziler, brakioradial kaşıntı, postzosterik nevralji, psikiyatrik hastalıklara bağlı kaşıntı depresyon, affektif bozukluklar, halusinozis, obsesif kompulsif bozukluklar, şizofreni, yeme bozuklukları, alerjik nedenler ve bazı ilaçlar gibi birçok etken kronik kaşıntıya neden olabilir.

   – Yani farklı bölümlere değil alerji immünoloji bölümüne gitmek gerekir. Bu durum birçok bölümü ilgilendirir. Bu nedenle alerji immünoloji bölününde neden bulunana kadar sizi birçok bölüme gönderebilirler. Bu durum hayli yorucudur; ancak altından kanser gibi ciddi bir hastalık veya psikolojik bir hastalık da çıkabilir. Bu nedenle ihmal etmemek gerekir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Yurdagül

    10 Şubat 2016 at 23:18

    Öncelikle çok teşekkür ederim. Sürekli bir kaşıntı bu ışın tedavisi fototerapi deniliyor galiba 5 haftada bitirelim diyorlar ilk seans olucak ve bu kaşıntı geceleri daha çok gündüz nazaran ben ve ailem psikolojik olarak düşünüyorum. Inşallah çaresi bulunur

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Şubat 2016 at 12:19

     – Geçmiş olsun. Kaşıntı psikolojik de olabileceği gibi sürekli devam eden ve tekrarlayan kaşıntıların daha birçok nedeni vardır. Geçmeyen ve tekrarlayan kaşıntıların altında yatan cilt hastalıkları, alerjik hastalıklar, bazı enfeksiyonlar, karaciğer hastalıkları, safra hastalıkları, sistemik bazı hastalıklar, bazı kan hastalıkları ve bazı kanserlerin başlangıç dönemleri bu tür kaşıntılara neden olabilir. Bu nedenle bu tür kaşıntılar alerji immünoloji bölümünde araştırılmalıdır.

     – Fototerapi genellikle sarılık ile doğan ya da doğduktan sonra sarılık olan bebeklere uygulanan bir yöntemdir. Fototerapi tedavisi sırasında floresan ampullerinin mavi beyaz ışığı bebeğin cildindeki bilirubin maddesini farklı bir maddeye parçalar. Bu sayede karaciğerde temizlenmesine gerek duyulmayan bilirubin bağırsaklara atılarak vücuttan uzaklaştırılır.

     – Fototerapi bunun dışında sedef hastalığı, egzama, kronik kaşıntı gibi diğer deri hastalıklarının tedavisinde de kullanılır. Fototerapi tedavisi ile hastalık tamamen geçmeyebilir. Fototerapi tedavisi ile sadece var olan hastalık bulguları geçer. Tedavi süresi 2-3 ay 6-18 ay arasında değişmektedir. Belirtiler geçtikten sonra tekrarlar ise belli aralıklar ile tedaviye devam edilebilir. Fakat bu tedavinin de yan etkileri vardır. Bu nedenle kaşıntının nedeninin araştırılması ve neden bulunur ise nedene yönelik tedavinin uygulanması gerekir.

     • Yurdagül

      3 Mart 2016 at 21:56

      Iyi akşamlar efendim öncelikle gerçekten çok teşekkürler beni yönlendirdiğniz için
      Doktorlar uyuz virüsünün olduğunu söylediler ve iki haftadır özel hastaneye gidiyorum kwellada diye bi ilaç verdiler kullandım ama vücudumu tahriş etti daha çok kasinti şimdi işte wilkinson pomad 100 g lik krem var onu kullanıyorum inşallah faydasını bulurum yakalarim geçer inşallah uyuz böcekleri inşallah ölür de kaşınmam uyuz

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      4 Mart 2016 at 11:58

      Tekrar geçmiş olsun. Özel hastanede gitmiş olduğunuz bölüm alerji immünoloji bölümü ise, yeterli araştırmalar yapılmış ise tedavinin süreci uzun olabilir; ancak neden tam olarak araştırılmadan bu teşhis konulmuş ise tedavi faydalı olmayabilir. Bu nedenle üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelerde bulunan alerji immünoloji bölümüne gitmek ve gereken araştırmaların yapılmasını istemek daha doğru olabilir. Çünkü geçmeyen kaşıntıların altında yatan birçok etken vardır. Tedavi bittikten sonra yanıt alınmaz ise alerji immünoloji bölümüne gitmek ve gereken tetkiklerin yapılmasını istemek daha doğru olabilir.

     • arasbsm

      29 Nisan 2016 at 16:20

      VUCUTTAKİ YANMALAR(ELLER.KOLLAR VE TÜM VUCUTTA)NASIL TEDAVİ EDİLİR.AYNI ZAMANDA 20 YILDIR SEDEF HASTASI OLUP SADECE DİZ VE DİRSEKLERDE MEVCUT.
      BU VUCUTTAKİ YANMALAR NASIL TEDAVİ EDİLİR.

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      30 Nisan 2016 at 12:17

      > Vücutta yanma hissi, vücudun her yerine yayılan duyu sinirlerinin zedelenmesi veya tahrip olması sonucu meydana gelen bir histir. Hastalığın tipine göre vücudun her yerinde yanma hissi duyulabilir.

      > Şeker hastalığının ilerleyen dönemlerinde sinir sistemine giden damarların sinirleri iyi besleyememesi sonucu sinirlerde zedelenmeler oluşur ve vücutta yanma hisleri görülebilir.

      > Sedef hastalığına bağlı organ hasarları da oluşmuş olabilir. Sedef hastalığına bağlı B 12 vitamini eksikliği gelişmiş olabilir. Sedef hastalığına bağlı kullandığınız ilaçlar var ise ilaç kullanımına bağlı olabilir. Uzun zamandır kontrole gitmemişseniz hastalığın alevlenmesine bağlı vücutta yanma hissi olabilir.

      > Zona hastalığı gelişmesine bağlı vücutta yanma hissi gelişmiş olabilir.

      > Vücutta yanma hissine neden olan diğer faktörler arasında alkol kullanımı, B 12 vitamini eksikliği, tuzak nöropatiler (sinir sıkışması) gibi nedenler vücutta yanma hissine neden olabilir.

      > Öncelikle sizi takip eden doktorunuza danışmanız veya bir iç hastalıkları uzmanına baş vurmanız gerekebilir. vücutta yanma hissine neden olabilir.

      > Bazı besinler alerjik reaksiyona neden olarak vücutta yanma hissine neden olabilir (kuruyemişler gibi).

      Her şeyin iyi olması ve sağlık dileğiyle.

 11. Ozkan

  16 Ağustos 2016 at 23:01

  Mrb bocam yaklasik 4 haftadir kollarim kasiniyor fakat sureklu degildi simdi ise 3 r gundur kulagim kollarim yuzum kasinip duruyor sanki sacimda bisey geziyormus gibi hissediyorum nedir bu kasinti yarin diktora gitcem insalah cozumu bulunur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ağustos 2016 at 14:46

   Bu durum egzama olabilir, egzamanın farklı türleri vardır, bu durum daha önceleri de dönem dönem oldu ise alerjik egzama da olabilir.

   Örneğin bu mevsime ait bir bitkinin ya da ağacın polenlerine alerjiniz olabilir.

   Ayrıca son zamanlarda duygusal olarak sıkılmışsanız, beslenme düzeniniz bozulmuş ise, hava değişimine maruz kalmışsanız egzama alevlenebilir.

   Alerjik bir yapınız var ise bu tür durumlar tekrarlayıcı olabilir.

   Ayrıca bazen bu tür kaşıntıların altında yatan daha ciddi sistemik hastalıklar, kötü huylu hastalıklar da olabilir.

   Öncelikle bir cildiye uzmanına gitmek gerekir.

   Eğer cildiye uzmanlığından bir sonuç alınmaz ise alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması önemlidir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

  • ayluf

   18 Aralık 2016 at 22:25

   Merhaba aynı sorun bendede var kollarım cok kasınıyor bazen kafamda bısey gezıyor gıbı oluyor.sızın gectımı .dr a gıttıysenız ne dedı.

 12. ceylan

  24 Ağustos 2016 at 21:23

  Merhaba benim sadece kizartma yedigim zamanlar kasintim oluyor butun vucudum kasiniyor bunun sebebi nedir ? Ne yapmam lazim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 13:01

   Kızartma kokusu gibi ağır kokulara alerjiniz olabilir ve alerjik reaksiyonlara bağlı kaşıntı çıkabilir.

   Beslenme ile vücuda alınan yağların sindirim ve emilimi karaciğer de üretilen safranın ince bağırsağa ulaşması ile gerçekleşir. Safranın yeterli miktarda ince bağırsağa geçemediği durumlarda yağlı gıdaların ve A, D, E ve K vitaminleri gibi yağda eriyen vitaminlerin emilimi azalır.

   Safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri gibi durumlar safra kanallarını tıkayarak safranın bağırsağa ulaşmasını engeller ve buna bağlı hem safra reflüsü gelişebilir hem de yağlar sindirilemez ve bütün bunlara bağlı kaşıntı meydana gelebilir.

   Yine karaciğer hastalıkları nedeni ile yeteri kadar safra üretilemez ise yağlı yağlı besinler sindirilemediği için kaşıntı meydana gelebilir.

   Gastroloji uzmanlığında karaciğer, safra kesesi ve ince bağırsak fonksiyonlarınızın değerlendirilmesinde veya alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılmasında fayda var, çünkü ciddi bir durum olabilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 13. Ayla

  28 Ağustos 2016 at 16:12

  Mayıs ayında yüzümde sadece çene bölgesinde kızarıklık vardı. Daha önceleri yaz aylarında alerji (mevsim alerjisi) oldugum icin çenemi de alerjidendir diye düşündüm. İlac ve iyne tedavisi uyguladım. Gecmek bilmedi. İrana doktora gittim. Pro oral dermatit teşhisi konuldu. Sabun , krem , iyne, ile 2 aya aşkın bir süre içinde çenem düzeldi. Fakat yüzümde tüylenme olustugunu hiss ediyorum. Her hangi bir işlem yaptigimda kizariklik olusuyor ve haftalarca gecmiyor. Zaman zaman yüzümde yanma hissi oluyor. Artı son bir kaç gündür kollarım , bogazim, bacak yanma hissi ile beaber kasinti var. Kaşıdıgım zaman kızarıyor ve alerji gibi oluyor. Bu konuda fikir ve önerilerinizi rica ediyorum. Yapa bileceyim ne var? Ve sebeb ne ola bilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 18:54

   Perioral dermatit sıklıkla genç kadınlarda görülür ve ciltte kızarık kabartılar şeklinde, irinli kabarıklar şeklinde, içi sıvı dolu kabarcıklar şeklinde lezyonlardır.

   Perioral dermatit’in sebebi tam olarak bilinmemektedir fakat bazı cilt sorunları için kullanılan kortikosteroid içeren kremler, losyonlar ve başka nedenler ile korkosteroid kullanımı, bazı kozmetik ürünler, nemlendiriciler, yüksek faktörlü güneş kremleri, makyaj malzemeleri, rüzgara maruz kalma, güneş ışınlarına maruz kalma, solaryum, premenstruel sendrom, doğum kontrol hapları kullanımı, kandidiyazis enfeksiyonu gibi etkenler perioral dermatit’in oluşumu ile ilişkili bulunmuştur.

   Ayrıca perioral dermatit gül hastalığı ile, akne vulgaris ile, kontakt dermatit ile, lupus eritematozus ile karışabilir, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

   Bu durumun araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılması daha doğru olur.

   Neden tam olarak belirlenmeden kullandığınız ilaçlar bu durumun daha da kötüye gitmesine sebep olabilir.

   Ayrıca bu durum kronikleşebilir (yani tekrarlayabilir).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Sertan

  18 Eylül 2016 at 08:47

  Merhabalar benim her eylul ayi vucudumun her yeri kasiniyor. Sonra bazi yerlerde kirmizi harita gibi lekeler olusuyor. Islaninca daha cok kasiniyor. 20 gundur piskiyatri tedavim bitti piskolojik kokenli dediler yeni basladi 2.3 gundur bunalima girdim resmen. Bu teshisten oncede mevsimsel alerji dediler ilac kullandim oda etkisiz kaldi. Kasinti genelde vucudumun her bolgesinde oluyor. En sik olan bolgeler gozumun ici.makat bolgesi testis bacaklar sirt bu kasinma sorununa ek olarak dilimde yara olustu idrar koyulasti halsizlik mide bulantisi istahsizlik seyredio suan. Hangi doktora gitmeliyim bir suru sorun gozukuyor. Piskiyatri tedavim bitince max sevuyeye ciktilar bu sorunlar oneriniz var mi yas 29 tesekkurler simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 00:15

   Bahsettiğiniz sıkıntılar her sene oluyor ise evet bu durum sonbahar alerjisi olabilir.

   Polen alerjileri genellikle kişinin hangi bitkinin ya da ağacın polenine alerjisi var ise bu alerjenler o etkenin poleni havada dolaşmaya başladığında şiddetlenir.

   Alerji sorunu için başka başka doktorlara gitmek yerine üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan alerji immünoloji bölümüne gitmeniz daha doğru olur, burada alerjiye bağlı etkenler araştırılır ve buna yönelik yıllık veya 6 ayda bir aşı programı uygulanabilir. Bu bölümde araştırma biraz uzun sürer fakat sürekli doktora giderek ilaçlar kullanmak alerji sorununuzu daha da şiddetlendirebilir.

   Alerjik rinit (saman nezlesi) veya polen alerjisi gibi isimler ile de adlandırılır. Alerjik rinit solunum yollarında meydana gelen alerjik bir iltihaptır.

   Alerjik rinit birçok şikayete sebep olur.

   Alerjik rinit belirtileri arasında geniz akıntısı, boğazda kaşıntı, yorgunluk, sürekli uykulu olma, uyuklama, zihinsel fonksiyonlarda bozulma, konsantrasyon güçlüğü, iştah azalması gibi depresyon durumunda da görülen şikayetler ve cilt sorunları, egzama tarzı sorunlar vardır. Belirtiler kişiye göre, sebep olan alerjene göre, kişinin psikolojik durumuna göre, kişide eşlik eden diğer hastalıklara göre, yaşa göre değişiklik gösterebilir.

   Yani psikiyatrik bozukluğunuzun da nedeni bu alerji sorununuz olabilir. Zaten psikiyatrik ilaçların da birçok yan etkileri vardır.

   Ayrıca alerjik sorununuz için kullandığınız ilaçlar da psikolojik problemlere sebep olabilir.

   Yani psikolojik faktörler alerjik rinit belirtilerini kötüleştirebileceği gibi, alerjik rinitte psikolojik şikayetleri kötüleştirebilir.

   Sizin anlattığınız durumda da bu tür bir kısır döngü oluşmuş gibi görünüyor.

   En doğrusu alerji immünoloji bölümüne gitmeniz olur.

   Polen alerjisi ve polen takvimi hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/polen-alerjisi-olanlar-nelere-dikkat-etmeli/

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 15. Aslı

  23 Eylül 2016 at 21:40

  Ben 2 ay evvel iki ameliyat geçirdim narkozdan uyanırken ellerimde ve ayaklarımda kaşıntıyla uyandım ayaklarim geçti ancak ellerimde kaşıntı halan devam ediyor özellikle mutfakta bulaşık yıkarken ellerim ıslak kalırsa başlıyor kabarcıklar çıkıyor ve beni çok rahatsız ediyor bi fikriniz varmı benim için saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Eylül 2016 at 20:56

   Anesteziler alerjik reaksiyonlara yol açabilir.

   Ayrıca tekrar tekrar ameliyat geçirmeye bağlı iki kez anesteziye maruz kalındığı için alerjik reaksiyonlarda daha fazla artış olabilir.

   Yine ameliyata bağlı verilen antibiyotikler ve anestezinin etkileri bu durumu daha da şiddetli hale getirebilir.

   Ameliyata bağlı başka komplikasyonlar gelişebilir ve buna bağlı da bu tür durumlar olabilir, bu nedenle ameliyatı yapan doktorunuza bu konuda bilgi vermenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 16. Erkan

  3 Ekim 2016 at 13:13

  Merhaba,
  Benim kalçalarımda çok fazla kaşıntı var; kırmızı lekeler ve kabarikliklar (hatta yer yer kabuk baglamış gibi toplu görünen kabarikliklar var) görülüyor. Nisbeten uzunca bir süredir kasıklarımda da başladı; geceleri çok artsa da gündüz de kaşınıyor. Sebebi neler olabilir ve hangi branşta uzmana görünmemi tavsiye edersiniz?
  Teşekkürlerimle, esenlikler dilerim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 17:44

   Anlattığınız durum seboreik veya atopik dermatit denilen egzama olabilir.

   Kasık mantarı olabilir ve tedavi olmadığınız için vücudun diğer alanlarına yayılmış olabilir.

   Bu sıralar antibiyotik kullanmışsanız buna bağlı mantar gelişebilir.

   Sonbahar alerjisi olabilir.

   Yine bağışıklık sisteminizde düşüklük var ise, 50 yaşın üzerindeyseniz zona hastalığı da olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmek ve lezyonlardan örnek alınması önemlidir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 17. kader

  4 Ekim 2016 at 03:34

  slm, ben 1 yıldır sürekli kaşınıyorum kaşıntılarım sulu kabuk tutup kanama şeklınde gercekleşiyor süreklim yanma kaşıntı şikayetım var şikayetlerım eklem yerlerinde sirtimda ve vucudumdaki catlak bölgelerimde aşirı şiddetlenmıiş durumda Araştırma hastanesine gittim bana atopik dermatik teşisi konuldu bana işin tedavisine girmemi önerdider
  işin tedavisi atopik dermatik hastalında kullanılan bir tedavi yontemı mı dır bana yardimcı olabılır mısınız teşekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 22:26

   Atopik dermatit bir çeşit egzamadır ve dönem dönem alevlenebilir, dönem dönem sakinleşebilir.

   Atopik dermatit durumuna alerjik rinit, alerjik astım ve IgE aracılı gıda alerjisi gibi sistemik bulgulara yatkınlık vardır, bu nedenle bu durumlar ile de karışabilir veya bu durumlar atopik dermatit’e eşlik edebilir. Bu nedenle alerji immünoloji bölümünde bu durumun daha derin araştırılması gerekebilir.

   Atopik dermatit durumuna özgü bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi alevlenme dönemlerinde alevlenmeyi azaltacak tedavi yöntemleri, kronik dönemde de deri bakımı ile olur genellikle.

   Atopik dermatitli hastalarda kişisel olarak hastalığı tetikleyen faktörler tespit edilmeli ve bunlardan korunma yöntemleri denenmelidir. Atakları neyin tetiklediğini siz daha iyi bilebilirsiniz, bu nedenle kendinizi takip etmeniz önemlidir.

   Atopik dermatit egzamasında tetikleyiciler kişiye göre değişmekle birlikte yünlü ve naylon giysiler, solunum yolu ile solunan asitler, çözücüler, mikrobik faktörler, hastalığa özgü olmayan faktörler, hayvan alerjisi, akar alerjisi, polen alerjisi, gıda alerjisi gibi faktörler atopik dermatit ataklarını başlatabilir. Bunları kişi kendini iyi takip ederse zamanla fark edebilir de.

   Doktorların verdiği deriye sürülen kremler veya losyonlar kullanılmadan önce deriye ıslak pansuman yapılması veya kişinin kendi cildine iyi gelen bir nemlendirici krem kullanımı oldukça faydalıdır.

   Kronik süreçte de düzenli olarak kişinin kendi cildine iyi gelen bir nemlendirici kremi kullanması oldukça faydalıdır.

   Ayrıca ataklar dışında da doktorun verdiği ilaçların ara ara kullanılması gerekebilir, bu sayede atak sıklığı azaltılabilir.

   Kortizonlu ilaçlar doktorun önerdiği dozda ve dikkatli kullanılması gerekir.

   Atopik dermatit tedavisinde fototerapi tedavisi (ışın tedavisi) hastalığın alevlenme dönemlerinde ilaç tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda başvurulan yöntemdir. Yine fototerapi tedavisinin yanı sıra nemlendirici ilaçlar ve kortikosteroid içeren ilaçlar da verilebilir.

   Alerjiyi neyin tetiklediğinin bulunması için alerji immünoloji bölümüne gitmek de fayda var, çünkü sebep devam ettiği sürece bu durum fototerapi ile iyileşse bile tekrarlayacaktır. Fototerapi tedavisinin de yan etkileri vardır. Önemli olan tetikleyici faktörü keşfetmektir.

   Doktorunuzdan bu durum hakkında daha fazla bilgi almanızda fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 18. ramazan

  18 Aralık 2016 at 17:25

  Mrb benm kız kardesimde lupus hastasi vucudun da ilk kirmizi nokta kizariklik oldu sonra bunlar buyudu 4 gunde tum vucutda da oldu ve yanma ve kasintisi var asiri yanmasi var doktoru hastaligiyla ilgili olmadigini soyledi cildiye gittik kremler verdiler ama daha beter oldu ve kabuk atiyor simdi
  Biz napalım yardimci olursaniz sevinirz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 09:35

   Lupus eritematozus vücutta cilt sorunları ile seyir gösterebilen bir hastalıktır. Yüzde, ellerde, vücudun bazı bölgelerinde, yama şeklinde veya daha farklı döküntüler görülür.

   Lupus eritematozus cilt, eklem, böbrek, kalp zarı, akciğer zarı gibi birçok doku ve organ tutulumu yapabilen, değişik seyir gösteren, bağışıklık sisteminin bozukluğundan kaynaklanan bir otoimmün hastalıktır. Bu hastalık alerji immünoloji ve romatoloji bölümlerinde takip edilir.

   Lupus sözcüğü, Latince’de ”kurt” anlamı taşıyıp ciltte çıkan yaraların tahrip edici özelliğini ifade eder. Yani lupus eritematozus durumunda cilt tutulumları olur. Lupus eritematozus hastalığının alevlenme dönemleri ve sakinleşme dönemleri vardır. Kardeşinizin şimdiki durumu ama başka bir nedene bağlı olarak ama ilaçlara bağlı olarak alevlenme dönemi olabilir. Bu hastalığın tam şifa sağlayan bir tedavisi yoktur, ancak şikayetlerin azaltılmasını sağlayan tedaviler uygulanır.

   Romatoloji ve alerji immünoloji bölümünde bu durumunda değerlendirilmesi gerekir. Ayrıca bu hastalıkta düzenli takipler de önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 19. Zeynep

  11 Ocak 2017 at 01:23

  Merabalar benim yıllardır heçmeyen bacaklarımda kollarımda devam eden kaşıntılarım var ve geceleri daha çok tatlı kaşınıyo böyle kanatana kadar hep böyle sulu kabarcık şeklinde çok çaresizm lütfen bana bir akıl verin ne yapmalıym teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 22:35

   Anlattığınız kaşıntılar birçok sistemik hastalığın bulgusu da olabilir.

   Lupus eritematozus olabilir ve bu tür durumlar araştırma ya da üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde ya da deri ve zührevi hastalıklar bölümünde araştırılır.

   Diyabet hastalığına bağlı bu tür cilt sorunları olabilir ve diyabet hastalığı da metabplik hastalıklar alanında ya da endokrinoloji alanında araştırılır.

   Bazı kötü huylu hastalıkların belirtileri arasında kaşıntı da vardır.

   Dermatitler (egzamalar) bu tür kaşıntılara neden olabilir.

   Hepatitler kaşıntılı durumlara neden olabilir.

   Böbrek yetmezliği, tiroid hastalıkları, anemi, lösemi, lenfoma, parazitler, liken planus, ürtiker, alerjenler, uyuz, hormonsal durumlar, karaciğer hastalıkları, safra hastalıkları, sedef hastalığı gibi birçok nedenden dolayı kaşıntı şikayetleri oluşabilir.

   Vakit kaybetmeden bir araştırma ya da üniversite hastanesinde bulunan deri hastalıkları bölümüne gitmek faydalı olur, burada bu durumun altta yatan nedeni bilinçli ve deneyimli uzmanlar tarafından araştırılır.

   Kaşıyıp tahriş etmek kaşıntıyı daha da şiddetli hale getirir ve durum kısır döngü içine girer, bu nedenle tahriş etmekten kaçınmanız önemlidir. Cildinize iyi gelen bir nemlendirici kremi her gün düzenli olarak kullanmak faydalı olabilir, ancak öncelikle bu yaraların kapanması gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 20. İrem

  16 Ocak 2017 at 10:40

  Merhabalar, benim iki kolumda da beyaz şişkin kabarcıklar çıktı ve çıkmaya da devam ediuor. Dün çok fazla pillere dokunmuştum bu o yüzden olabilirmi ve basıl kaşintısı ve kendisi geçer? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 22:36

   Bir doktora ya da cildiye uzmanına gitmenizde fayda var. Mantar enfeksiyonu olabilir, alerjik olabilir, dermatit olabilir, yediğiniz bir şey dokunmuş olabilir, altta yatan bir hastalık olabilir.

   Sağlık dileğiyle.

 21. Seda

  3 Şubat 2017 at 02:36

  Merhaba uzun zamandır tüm vücudumda kasintilarim vardı cildiye doktoruna gittim bazı testlerden sonra beni alerji pol.sevk etti Ordada yapılan testlerin sonucu da crp türbidimetrik 0.063, tsh 1.059, antiTG <0.9, gaitada helicobacter pylori pozitif çıktı. Acaba bunlar neyin belirtisi randevuma Daha var sonucu merak ediyorum lütfen yorumlarmisiniz çok teşekkür ederim şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 17:16

   Helikobakter pilori bakteriyel bir enfeksiyondur. Gaita (dışkı) testinde buu bakteriye yönelik inceleme pozitif çıkmış. Sadece bu değerlerin yüksek yada düşük çıkması tanı koydurucu değildir, ancak hastanın şikayetleri, diğer tetkikler ve sizin sonucunuz da olduğu gibi gaitada bakterinin pozitif çıkması bu değerler ile birlikte tanı koymada yardımcıdır.

   Kan değerleri birçok sebebe bağlı yüksek ya da düşük çıkabilir. Kan değerleri genellikle yol göstericidir.

   Helikobakter plori hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/helikobakter-pilori-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

   Doktor kontrolünün ihmal edilmemesi gerekli tedavinin uygulanması için önemlidir. Doktorunuz başka tetkikler de (endoskopi, kolonoskopi gibi) isteyebilir.

   İyilik dileğiyle.

 22. filiz

  7 Şubat 2017 at 10:19

  merhabalar. aşağı yukarı 3 yıl önce vücudumun tüm bölgesinde şiddetli kaşıntı sebebiyle önce cildiye olmak üzere, 4 cildiyeci 1 enfeksiyon hastalıkları, 1 hemetoloji bölümü dr’na gittim . önce strese bağlı olduğunu söyleyip karma kremler ve tabletler verip gönderdiler. ilk bir hafta daha da kötüye gitti kaşınmaktan heryerimi morartıyordum, tekrarında cildiyeye gittim ve uyuz olma ihtimali var diye kwellada yazdı, 4 şişe vucudumun her yerine kwellada yı uyguladım dr önerdiği şekilde. fakat gün geçtikçe yanmalı batmalı tekrar kaşıntı olmaya başladı. sonrasında enfeksiyon ve sırasıyla hemetoloji bölümleri her biri kendi kafasına göre ilaç yazıp yazıp gönderdiler. ben de her yazılanı kullana kullana vücudumu tahriş ettim sanıyorum , nokta şeklinde kızarıklıklar var kolarımda ve bacaklarımda.. aynı zamanda bacaklarımda önceki ipeksi halini gaybettim şimdi ise yatağa girdiğimde sanki keçenin üstünde yatıyorum, ayak altlarında ise eritem oluştu sanıyorum sürekli rahatsız edecek derecede kaşıntı,,, ne yapmalıyım bu kadar sıkıntılı günler yaşayıpta iyileşememek beni daha da delirtiyor. sizin bir öneriniz varmı? şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 13:24

   Bu tür geçmeyen kaşıntılı durumlar cildiye bölümünde çözülmediğinde genellikle hematolojiye ve enfeksiyon hastalıkları bölümüne gönderilir hastalar. Hematoloji kanla ilgili veya lösemi, lenfoma gibi tüm durumları araştırması gerekir ve o bölümü ilgilendiren tüm detayları inceler.

   Enfeksiyon hastalıkları uzmanlığının virüslere bağlı, bakterilere bağlı, parazitlere bağlı ve benzeri enfeksiyonel durumlara bağlı tüm detayları araştırması gerekir.

   Fakat bu tür kaşıntılı durumlar alerjik bir reaksiyona bağlı ya da romatolojik bir hastalığa bağlı olabilir. Eğer maruz kaldığınız bir alerjen varsa (mevsimsel alerji, akar alerjisi, besin alerjisi, kimyasalllara karşı alerji, alerjik egzama gibi) bu alerjene maruz kaldığınız sürece bu şikayetleriniz devam eder ve kullandığınız diğer ilaçlar tahrişe neden oldukça bu şikayetleriniz daha da artabilir. Alerjik sorunlar alerji immünoloji bölümünde araştırılır.

   Eğer romatolojik bir hastalığa bağlı (Lupus eritematozus, Eritema multiforme, Polimiyozit, Epidermolozis bülloza, Skleroderma, Liken planus, Pemfigus, Akdeniz ateşi hastalığı, Behçet hastalığı gibi) romatolojik hastalıklara bağlı ise bu durumlar romatoloji bölümünde araştırılır. Bu hastalıkları araştırabilirsiniz ve sizin şikayetlerinize yakın olan bir romatolojik hastalığa denk gelirseniz başka bir bölümde vakit kaybetmeden üniversite hastanesinde ya da araştırma hastanesinde bulunan romatoloji bölümüne başvurabilirsiniz.

   Sedef hastalığında da bu tür durumlar olabilir fakat cildiye bölümü bunu araştırmış olmalı. Bazı kötü huylu hastalıklar kaşıntıya neden olabilir. Safra, pankreas ve karaciğer ile ilgili problemler de kaşıntıya neden olabilir. Yani iç organlara yönelik araştırmaların da yapılması gerekebilir. Vaskülitler olarak tarif edilen damarsal ve sistemik bir hastalık bu tür durumlara neden olabilir ve bu durumun damar cerrahisinde araştırılması gerekir.

   Zaten diğer ilgili bölümlere (enfeksiyon hastalıkları ve hematoloji gibi) başvurduğunuza göre geriye romatoloji ve alerji immünoloji bölümleri kalmıştır.

   Gittiğiniz bölüme giderken şimdiye kadar yapılan tüm tetkikleri bir dosyaya yerleştirmelisiniz, kullanılan tüm ilaçları bir yere not etmelisiniz, kaşıntıya eşlik eden diğer şikayetlerinizi bir yere not etmelisiniz ve bunları yanınızda götürerek doktora anlatmalı ya da göstermelisiniz ki yeni bir tedavi vermeden önce gerekli tüm araştırmalar yapılabilsin. Doktora tedaviden ziyade nedenin bulunmasını istediğinizi belirtmelisiniz. Yapılan tetkikleri dosya halinde götürür ve doktora verirseniz doktorunuz hangi testlerin ya da tetkiklerin yapılmadığını bu sayede bilecektir ve geri kalanları bu sayede isteyecektir. Bu durumu aydınlatmak biraz da sizin elinizde, çünkü hasta sürekli farklı farklı doktorlara gittiğinde ve yapılanları söylemediğinde doktor kendi tedavisini ve deneyimini denemeye çalışacaktır, bu da durumu daha da zorlaştıracaktır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. filiz

  8 Şubat 2017 at 17:44

  yorumlarınız için çok teşekkürler… immünoloji ve romatoloji bölümlerinede baş vuracağım. umuyorum iyi sonuçlar alabilirim.. sağlıcakla kalın..

  • filiz çil

   1 Aralık 2017 at 03:29

   Merhaba durumunuz benim oğlumla aynı .Uyuz losyonu daha da alerjisini azdırdı.Şubat ayında yazmışsınız İyileştiniz mi merak ettim.İmmunolojıye gittiniz mi Geçmiş olsun

 24. Erol

  15 Şubat 2017 at 22:11

  merhaba lütfen banada bir cevap yazın.
  ben 30 yaşındayım ve son 15 yıldır hayalarımda ve çevresinde kaşıntı var 10larca doktora gittim 10larca ilaç kullandım ve hiç bir faydası olmadı.
  geceleri çok kaşınıyor gündüz çalışınca birşey yok.bazan az kaşınıyor ama dikkat ettim dolunay zamanlarında baya şidetleniyor hastalığa dair gözle görülür hiç birşey yok. böyle tatlı bir kaşındı bi ara sıçak suyla yaktım ama açı yok deri değişti düşünün ama yine kaşınıyor.
  bu olay ben 15 yaşındayken bizim köye kaşıntı geldi herkes harıl harıl kaşınıyor herkes iyileşti ben iyileşmedim yardım lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 18:35

   Tüm köye saran kaşıntı, uyuz parazitine bağlı olmuştur yüksek ihtimalle. O zamandan bu yana bu kaşıntı sizden geçmedi ise sizin vücudunuzun o bölgelerinde uyuz paraziti derine yerleşmiş ve antijeni uzun süre o bölgede kalmış olabilir ve zaman zaman özellikle bağışıklık sistemninin düştüğü dönemlerde kaşıntılı durumlara yol açabilir.

   Uyuzun bir özelliği de geceleri artan kaşıntı dır.

   Bu durumu enfeksiyon hastalıkları bölümüne giderek daha önce geçirmiş olduğunuz kaşıntı hikayesini de anlatarak çözebilirsiniz, fakat sık sık kaşıntı ilaçları kullanmak bazı uyuz hastalığı tiplerini maskeleyebilir ve tanıyı koymak güçleşebilir.

   Enfeksiyon hastalıkları bölümü üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunur.

   Ayrıca uyuz hastalığının bazı tipleri (örn, Norveç uyuzu) atopik dematit, kontakt dermatit, D.herpetiformis, Liken planus gibi hastalıklar ile de karışabilir, bu nedenle bu hastalıkların ayırıcı tanısı önemlidir.

   Uyuzun birçok tipi ve faklı etkenleri vardır.

   Eğer şimdiye kadar enfeksiyon hastalıkları bölümüne gitmemişseniz bu bölüme gitmenizde ve geçirdiğiniz kaşıntı öyküsünü ve kullandığınız ilaçları doğru anlatmanızda fayda vardır, aksi taktirde ilgisiz ilaçlar kullanarak o bölgenin daha fazla tahrişine neden olabilirsiniz.

   Sağlık dileğiyle.

 25. Adsız

  21 Şubat 2017 at 00:29

  Sadece bölgesel olarak sol omzumda ve boynumun sol yanında kaşıntı yanma batma hissi var. Daha az olmak üzere göğsümde de benzer durumlar oluyor. Kaşıyınca böyle sanki derimin yüzeyi değil de içten gelen bir kaşıntı gibi değişik bir his oluşuyor. Dışardan görünen bir sorun yok, deride kızarıklık kabarma vs yok. Geceleri artan bir kaşıntı mevcut. Tırnakla değil de parmağımın etiyle bastırarak kaşıyorum, 1 haftadır devam ediyor. Sorun ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 15:11

   Alerjik bir durum olabilir. Uyuz olabilir. Zona başlangıcı olabilir. Bu durum ara ara oluyorsa seboreik dermatit olabilir.

   Kaşıntının birçok nedeni vardır fakat ilk kez oluyorsa gerekli kan testlerinin yapılmasında fayda vardır. Çünkü kötü huylu bir hastalığın başlangıcı da olabilir.

   Cildiye ya da hematoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 26. Seray

  11 Mart 2017 at 01:26

  Merhaba 3 aydır bitmek bilmeyen kaşıntım var her yerim kaşınıyor küçük görünmez beyaz döküntüler var doktor uyuz dedi kwellada losyon verdi her yere sürdüm fakat bir sonuç alamadım bağışıklığım çöktü dirençsiz kaldım napabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 21:22

   Kaşıntının birçok nedeni olabilir. Sebebi tam olarak bulunmayan ya da verilen tedavilerle geçmeyen kaşıntılarda araştırmaların yapılması önemlidir. Bu tür durumlar araştırma veya üniversite hastanelerinde deri ve zührevi hastalıklar alanında, romatoloji alanında, hematoloji alanında, enfeksiyon hastalıkları alanında, alerji mmünoloji alanında gibi bölümlerde araştırılır, çünkü kaşıntılı durumlar kan hastalıklarına bağlı, alerjik etkenlere bağlı, romatolojik hastalıklara bağlı, enfeksiyonel hastalıklara bağlı, enfestasyonlara bağlı, kötü huylu bazı hastalıklara bağlı olabilir.

   Araştırılmasında fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 27. Celil

  12 Haziran 2017 at 02:43

  Merhabalar. Benim sirtimin sol orta kisminda, sadece tek bir noktada, derinin altindan gelen, yakalsik 4 5 seneden beri bir kasinti var. Kasinti gunun her saatinde oluyor. Sinir bozucu bir kasinti. Doktora gittigimde mantar var deyip ilac ve losyon yazdi. Kullandim ama fayda etmedi. Kasinti hala var ve ayni sekilde devam ediyor. Bunun sebebi nedir, yardimci olur musunuz ? Iyi calismalar..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Haziran 2017 at 09:42

   Seboreik dermatit (egzama) olabilir. Pityriazis rosea (gül hastalığı) olabilir. Bazı sitemik hastalıklarda da kaşıntı olabilir. Karaciğer hastalıkları, böbrek hastalıkları, bazı nörolojik ve psikolojik hastalıklar, bazı hematolojik hastalıklar, enfeksiyon hastalıkları, tiroid hastalıkları, safra hastalıkları gibi. Bazı ilaçların sık veya sürekli kullanımı da kaşıntıya neden olur.

   Doktorunuza tekrar gitmenizde ve şikayetinizin geçmediğini, kaşıtının özelliklerini, başka sağlık sorunlarınızı doğru anlatmanızda ve daha derin araştırma yapılması gerekip gerekmediğini sormanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Erhan

  18 Eylül 2017 at 13:09

  2senedir kollarının üst kısmında kaşıntı var herhangi bir belirti döküntü yok cildiye ve alerji bölümlerine gittim. Bir sonuç çıkmadı tavsiyemiz veya yorumunuz var mıdir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 14:20

   Kaşıntı bazen nedeni bilinen ya da nedeni bilinmeyen vücudun bir yanıtı şeklinde ortaya çıkabilir. Kaşıntı genellikle derinin kuruması gibi basit nedenlerle gelişir, fakat bazen de önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

   Kişinin yaşının ilerlemesi, sıcak suyla sık banyo yapılması, duş jeli, sıvı sabun ve dezenfektanlar, lateks eldivenler, deterjanlar gibi kimyasallara derinin maruz kalması sonucu derinin su tutma kapasitesi azalır ve cilt kurur. Bu durum bazen cilt döküntüsü’nün eşlik etmediği yaygın vücut kaşıntısına ya da bölgesel kaşıntıya yol açabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise bu etmenlerle maruziyetin önlenmesi, ılık suyla vücudu liflemeden hafif sabunlayarak yıkamak ve cildinizi düzenli olarak cilt nemlendirici bir krem ile nemlendirmeniz faydalı olabilir. Nemlendirici kremler kişiye göre farklı etkiler gösterebilir, bu nedenle kendinizi iyi gelen nemlendirici kremi küçük tüplerle alarak ve deneyerek bulmanız önemlidir. Kullanılan bazı ilaçlarda kaşıntıya neden olabilir. Yenilen bazı besinler bu tür kuru kaşıntılara neden olabilir.

   Cildiye doktoruna da gitmeniz faydalı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Şefika şenyıl

  3 Kasım 2017 at 04:19

  Merhaba, 3ay önce ürtiker olmuştum iğne ilaç ve kremle tedavi görmüştüm o zaman geçmişti. Fakat şimdi gene bütün vücudum kaşınıyor, herhangi bir şişme falan yok, deride gözüken herhangi bir değişiklik yok ama özellikle geceleri avuç iclerim ayak tabanim müthiş şekilde sızlıyor bitek soğuk kompres ise yarıyor çok yiprandim artık, ellerim resmen sızlıyor yanıyor ne yapmam lazım yardım edin lütfen bütün vücudum kaşınıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2017 at 16:08

   Ürtiker deriden kabarık, eritemli, genellikle kaşıntılı, kısa sürede kaybolabilen histopatolojik olarak ödem gösteren lezyonlara denir. Eğer ödem derinin yüzeyel kısmı (dermis) dışında derin dermis, subkutan ve submukozal bölgeye de yayılırsa anjiyoödem olarak adlandırılır. Tek başına ürtiker vücudun herhangi bir kısmında ortaya çıkabilirken; anjiyoödem yüz, dil, ekstremiteler ve genital bölgede daha sık oluşur. Ürtiker ve anjiyoödem birlikte bulunabilir. Anjiyoödem’de genellikle kaşıntıdan çok ağrı duyusu vardır. Yani şimdi yaşadığınız durum anjiyoödem olabilir. Bir önceki doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   ÜRTİKERİN BİRÇOK TÜRÜ VARDIR;

   Akut ürtiker (6 haftadan daha kısa süren ürtiker, akut ürtiker olarak adlandırılır).

   Kronik ürtiker (ürtiker tablosu 6 haftadan daha uzun sürerse kronik ürtiker adını alır).

   Fiziksel ürtiker (basınç, titreşim, soğuk, sıcak, duygusal stres, terleme, ışık, su, sürtünme gibi fiziksel etkenlerin uyarısıyla ortaya çıkan farklı bir ürtiker grubudur).

   Kontakt ürtiker (bazı maddelerin vücuda teması sonucu eritem, ödem ve kaşıntı oluşumudur). İmmün sistem ile ilgili ya da immün sistem ile alakasız olabilir.

   Anjiyoödem (dermisten ziyade derialtı dokuları tutan bir ürtiker formudur). Ürtiker ile aynı nedenlere bağlı gelişir.

   Ürtikeryan vaskülit (klinik olarak ürtiker lezyonlarıyla karakterize olup, histopatolojik olarak damar hasarı nedeniyle basit ürtikerden ayrılan hastalıklar grubunu kapsar). Özellikle alt ekstremitelere lokalize süresi 24-48 saatten uzun süren ve kaşıntıdan çok yanma ve ağrıyla seyreden ürtikeryal papüller ve plaklarla karakterizedir. Bu durum birçok kollejen doku hastalıklarına bağlı ortaya çıkabilir.

   Durumunuzun altta yatan başka bir durum ya da hastalık olup olmadığı (örn. sistemik lupus eritematozus, ilaç reaksiyonları, viral enfeksiyonlar, kompleman eksikliği gibi) bakımından daha detaylı araştırılmasında fayda vardır.

   Doktorunuzla tekrar görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 30. Nalan yildiz

  19 Kasım 2017 at 01:33

  Merhabalar
  Ben tam 1yildan beri kaşiniyorum gece daha yoğun lupus hastaliğim var kaşindi ic
  in bir kliniğe yattim alerji testleri yapildi hic bir sey cikmadi sadece bulduklari histamin yüksekliği ne yapcağimi bilemiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2017 at 11:47

   Lupus eritematozus (LE), deri ve diğer organ tutulumlarıyla seyir gösteren, kronik, inflamatuar ve otoimmün bir hastalık grubudur. Bu hastalık grubunun bir ucunda, hayatı tehdit eden sistemik tutulumlarla seyir gösteren sistemik lupus eritematozus (SLE), diğer ucunda ise deri deri tutulumunun ön planda olduğu subakut kutane lupus eritematozus (SKLE) ve diskoid lupus eritematozus (DLE) bulunmaktadır.

   Hastalığın klinik ve laboratuvar bulgularının çeşitlilik göstermesinden dolayı tanısı ve takibi zordur. Lupus eritematozus oldukça geniş bir konudur. Lupus eritematozusun bazı tipleri otoimmün hastalıklarla birlikte olabilir. Lupus’un birçok tipi vardır. Bu hastalık düzenli takip gerektirir.

   Lupus eritematozus’un ayırıcı tanısının da yapılması önemlidir, çünkü başka hastalıklarda da lupus benzeri belirtiler ve bulgular görülebilir.

   LUPUS ERİTEMETOZUS’UN AYIRICI TANISINDA DIŞLANMASI GEREKEN HASTALIKLAR:

   * Akne rozasea

   * Dermatomiyozit

   * İlaç reaksiyonu

   * Viral ekzatemler

   * Fotosensitif psöriazis

   * Eritema annüler santriftji

   * Polimor ışık erüpsiyonu

   * Akne

   * Skuamöz hücreli karsinom

   * Aktinik keratoz

   * Morfea profundus

   * Keratoakantom

   * Sarkoidoz

   * Ürtiker/ürtikeryal vaskülit

   * Lupus vulgaris

   * Prurigo nodülaris

   * Toksik epidermal nekroliz

   * Tinea inkofnito

   * İnfeksiyöz pannikülit

   * Granülom anülare

   * Fotoalerjik kontakt dermatit

   * Seboreik dermatit

   * Psödolenfoma

   * Hipertrofik liken planus

   * Travmatik/ eozinofilik fasiit

   * Eritema giratum reprens

   Bu hastalıklar lupus eritematozus ayrıcı tanısında akla getirilmesi gereken veya karışabilen hastalıklar arasındadır.

   Doktorunuz ile bu hastalıklar hakkında da görüşmeniz faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 31. Ahmt

  4 Aralık 2017 at 19:20

  Benim iki kolum omuzlarına kadar ve en semse kızarıklık ve kaşınma var durmadan çoğaldığı fark ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2017 at 11:56

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz ve ihmal etmemeniz önemlidir. İmpetigo başlangıcı olabilir, kontakt dermatit olabilir, atopik dermatit olabilir, gül hastalığı olabilir, alerjik egzama olabilir, kullandığınız bir ilacın yan etkisi olabilir veya başka bir hastalıktan da kaynaklanabilir. Çünkü kaşıntının birçok sebebi olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 32. Bir kadın

  25 Ocak 2019 at 01:02

  Merhaba
  Benim gece saat 3 te ensemde ve koltuk altımda bir kaşınma başladı . Sabah saat 11 de ise göğsüm sıkışmaya başladı yaklaşık olarak 20 dakika boyunca göğsüm de sıkışma oldu ve öksürük tuttu beni ve daha sonra kaşıntı tüm vücuduma yayıldı(lakin koltuk altı ve diz altı gibi hassas bölgelerde daha yoğun olmak üzere ) ve kırmızı şişkinlik ler meydana geldi avuç içlerim ve dudaklarım çok fazla şişti .Hem ateşim vardı hemde çok üşüyordum. Acil e gittim uzman doktor yoktu diye pek ilgilenmedi adam ve uzman birinin bakması gerektiğini söyledi. Sonra bir hap verdi ve başka doktora git dedi. Acaba bu neyden olmuş olabilir? ( normal her gün tükettiklerim dışında farklı bir şey de yemedim)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2019 at 17:38

   Bahsettiğiniz belirtiler, alerjik reaksiyon belirtileri ile oldukça benzerlik göstermektedir, ancak enfeksiyon, sistemik bir hastalık, kötü huylu bir hastalık, ve benzeri durumlar ile ilişkili de olabilir.

   * Kullanmış olduğunuz bir ilaç (örn. son 30 gün içinde) varsa, buna bağlı da alerjik reaksiyonlar oluşabilir.

   * Yattığınız yatak, yatağınızda bulunan (nevresimler, battaniyeler, yorgan, yastık, vs.) gibi malzemelerde bulunan akarlar veya bunların yıkama işleminde kullanılan deterjanlar gibi) ilişkili bir alerjik reaksiyon olabilir.

   * Siz günlük beslenmenizi değiştirmeseniz de bunların içeriğinde kullanılan ürünlerde bir değişiklik olmuşsa veya varsa buna bağlı da alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir.

   * Evde kullanılan temizlik malzemeleri, iş yerinde maruz kalınan kimyasallar alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kimyasallar kokularının yoğunluğu ile özellikle oksijenin az olduğu ortamlarda hırıltı, nefes darlığı, öksürük, kaşıntı, kızarıklık, döküntü gibi alerjik reaksiyonlara yol açabilirler.

   * Yatağınızda bir böceğin ısırması, vücudunuzda yürümesi, bir sivri sinek ısırığı gibi durumlara bağlı da alerjik reaksiyonlar olabilir.

   * Mantardaki trehaloz adlı şekere duyarlı olan kişilerde mantar yedikten sonra bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülür. Uygun koşullarda saklanmayan kültür mantarları da zehirlenmeye neden olabilir.

   Bunu buradan tahmin etmek zordur, bu nedenle acil servisteki doktorunuzun da söylediği gibi bir uzmana görünmeniz doğru olacaktır, çünkü kaşıntı ve bahsettiğiniz belirtilerin altında yatan ciddi bir durum, hastalık da olabilir ve ihmal edilmemelidir.

   Sebep ne olursa olsun, tekrar bir uzmana görünmeniz önemlidir. Altta yatan daha ciddi bir şey olabilir. Birçok enfeksiyon kaynaklı hastalıkta da benzer belirtiler olabilir. Bazı sistemik hastalıklarda (örn. akut sistemik hastalıklar; stevens Johnson sendromu, toksik epidermal nekroliz, pemfigus gibi) benzer ve döküntülü belirtiler görülebilir.

   İhmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git