Mantar Hastalıkları ve Tedavileri

Kasık Mantarı Nedir? Kasık Mantarı Belirtileri Ve Tedavisi (Tinea Cruris)

Kasık mantarı (tinea cruris) nedenleriKasık mantarı veya tinea cruris, adından da anlaşıldığı gibi, vücudun kasık bölgesinde başlayan ve yayılan bir çeşit yüzeysel deri enfeksiyonudur. Kasık mantarı daha çok sporcularda, aşırı kilolu olan kişilerde ve çok terleyen kişilerde görülür. Yaz aylarında sıcakların artması ile gün boyu güneşin altında çalışan kişilerde de kasık mantarı riski yüksektir.

Kasık mantarı (tinea cruris) nedenleri

Kasık mantarı veya tinea cruris, adından da anlaşıldığı gibi, vücudun kasık bölgesinde başlayan ve yayılan bir çeşit yüzeysel deri enfeksiyonudur. Kasık mantarı daha çok sporcularda, aşırı kilolu olan kişilerde ve çok terleyen kişilerde görülür. Yaz aylarında sıcakların artması ile gün boyu güneşin altında çalışan kişilerde de kasık mantarı riski yüksektir.

Kasık mantarı, trichophyton, epidermophyton denilen bir çeşit mikroorganizmanın yol açtığı yüzeysel cilt enfeksiyonudur. Candida albicans da kasık bölgesi dahil, katlanmış deriler arasında deri enfeksiyonuna neden olur. Bu durum itertrigo olarak adlandırılır. İntertrigoda enfeksiyonu, kasık mantarından daha kırmızı ve nemli bir görünüme sahiptir ve erkeklerde penise kadar yayılabilir.

Kasık mantarı (tinea cruris) neden olur?

Kasık mantarının en önemli sebebi vücudun nemli ve ıslak kalmasıdır. Bu durum genelde sporcularda, çok hareket edip terleyen kişilerde, troid hastalığı olan, şeker hastalığı olan kişilerde daha sık rastlanan bir sorundur. Ayrıca vücudun bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlarda, ağır hastalıklar sırasında, ağır antibiyotik kullanımında ya da kanserden dolayı kemoterapi tedavisi gören hastalarda bağışıklık sistemi zayıfladığı için bu tür deri enfeksiyonlar daha sık görülmektedir.Tırnak mantarı, ayak mantarı olan kişilerde kasık mantarı oluşma riski daha fazladır. Kasık mantarı olan kişilerin yarısında ayak mantarı da görülmüştür.

Kasık mantarı nedenleri

Kasık mantarı nedenleri

Kasık mantarı (tinea cruris) belirtileri

Kasık mantarı genellikle önce derinin kat yerlerinde başlar ve çevreye doğru yayılır. Kasık katlarından başlayan bu döküntü, bacaklardan aşağıya doğru, göbeğe doğru ve makat bölgesine, genital bölgeye doğru halka şeklinde yayılmaya devam eder.

Kasık mantarı çok kaşıntılı bir durum olduğu için, hastanın günlük yaşantısını olumsuz etkiler. Kaşıntı, vücudun terli, nemli olduğu zamanlarda ve geceleri vücut ısısındaki artış nedeni ile dayanılmaz kaşıntıya sebep olur. Deride dökülme, soyulma ve çatlama oluşabilir. Kaşıntının etkisi ile ikincil enfeksiyonlar gelişebileceğinden o bölgede sulanma, çıbanlanma ve sivilcelenme ortaya çıkabilir. Bu durumda kaşıntıya ağrı, şişme, sızlama, yanma hissi, batma hissi ve kızarıklık eşlik eder.

Kasık mantarı tedavisi

Kasık mantarı tedavisi

Kasık mantarı (tinea cruris) tedavisi

Kasık mantarının tedavisi çok zor değildir. Kasık mantarı tedavisinde genellikle haricen kullanılan kremler, losyonlar, spreyler ve ilaçlı pudralar tercih edilir. Bu ilaçların seçimi için uzman bir dermatoloji uzmanına baş vurmak gereklidir. Bazı hastalarda mantara eşlik eden sulu yaralar olur ve bu hastalarda yaraları kurutmak amaçlı kurutucu losyonlar, pudralar verilir iken, mantarlı bölgenin kuru ve gergin olması durumunda yumuşatıcı, nemlendirici kremler verilir. Bunların yanı sıra, mantar çok geniş bir bölgeye yayılım göstermiş veya derine doğru inmiş ise ağızdan alınan tabletler şeklinde ilaçlar tedaviye eklenir.

Kasık mantarı nasıl önlenir

Kasık mantarı nasıl önlenir

Kasık mantarı (tinea cruris) nasıl önlenir?

Mantarın çabuk iyileşmesi ve tedavinin faydalı olması için, kişinin bazı hijyen kurallarına dikkat etmesi gereklidir. Bu nedenle vücudun serin ve kuru tutulması, terleme olması halinde hemen duş alınması, duş sonrası vücudun çok iyi kurulanması tedaviye destek olur. Terleme çok sık tekrarlar ise vücudu kuru tutacak pudralardan kullanmak faydalı olur. Ayrıca vücudun başka bir bölgesinde mantar olmamasına dikkat etmek gerekir.

Özellikle ayak mantarları oluşmaması için parmak aralarını sık sık kurulamak, pamuklu çoraplar giymek, havuz, deniz gibi yerlerde ıslak mayolar ile durmamak ve bu durumu çok dikkat etmek önemlidir. Diğer bölgelerde oluşan mantarları kaşımakta kasık bölgesinde mantar oluşumuna neden olur. bu yüzden bunlara dikkat etmek gereklidir. Kullanılan havluların, spor kıyafetlerinin, mayoların, şortların terli, ıslak bırakılmaması ve yıkanması, güneşte kurutulması, mümkün ise pamuklu olan giysilerin mutlaka ütülenmesi mantar oluşumundan korunmak için oldukça önemlidir.

Mantar hastalığı nedir – –Vücut mantarı nedenleri– – Saç derisi mantarı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git