Hastalıklar ve Tedaviler

Kas (Adale) Yırtılması Neden Olur?

Kas zorlanması, kasın ya da kas-kiriş bileşiğinin yırtılması veya gerilmesi, halk arasında kas çekilmesi olarak ta adlandırılır.

Kas yırtılması belirtileri ve tedavisi

Kas zorlanması, kasın ya da kas-kiriş bileşiğinin yırtılması veya gerilmesi, halk arasında kas çekilmesi olarak ta adlandırılır. Kas yırtılması genellikle sporcularda en sık uyluk, ön ve arka baldır ve kasık bölgesindeki kaslarda meydana gelir. Kas yırtılması omuz ağrısının en sık nedenidir. Kas yırtılması voleybol, basketbol, tenis, yüzme, hentbol ve halter sporcularında daha çok görülür. Kas yırtılması günlük yaşamda da düşme, ağır kaldırma, gereğinden fazla uzanma, ani ve zorlayıcı hareketler, kazalar gibi travmalar nedeni ile de oluşur.

Omuz bölgesinde bulunan ve birbirine sürten kemik ve tendon yüzeyi zamanla kayganlığını kaybederek aşınır ve kas yırtılmasına yol açar. Kas yırtılması ağrı yapmasına rağmen hayati bir tehlikesi olmadığı için genellikle ihmal edilmektedir. Kas yırtılması tedavi edilmediği sürece eklemlerde yük dağılımına bağlı kireçlenmeye neden olur.

Kas yırtılması olan kişinin en önemli şikayeti ağrı ve hareket kısıtlılığıdır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla omuz bölgesi kas yırtılması meydana gelir. Kas yırtılması ani zorlayıcı kas aktivitesi veya darbe sonucu ezilme ile oluşur. Kas yırtılması genellikle antremandan önce ısınmadan başlanan sportif aktiviteler sırasında oluşur. Ayrıca sprint koşu, ani dönüş, sıçrama ve topa vurma, ani düşme, boy seviyesinden daha uzağa uzanma gibi kasa ani patlayıcı yük bindiren aktiviteler veya tekme yemek düşme gibi kasın ezildiği durumlar kas yırtılmasına sebep olur.

Kas (adele) yırtılması belirtileri

Kas yırtılması, kasın zorlanmasının şiddetine göre 1’inci,2’inci ve 3’üncü derece şeklinde sınıflandırılır.

Birinci derece kas zorlanması : Kaslarda çok az bir hasar ve ağrı meydana gelir.

İkinci derece kas zorlanması : Daha çok kas hasarı ve orta derece şişlik, az morarma ve ağrı şeklinde görülür.

Üçüncü derece kas zorlanması : Kasın tamamen yırtılması ve morarma/kanama, şişlik ve şiddetli ağrı olarak kendini gösterir.

Kasın yaralanması sırasında ilk olarak yanma hissedilir ve bazende kopma hissi duyulur. Bazı kas yaralanmalarında klik sesi gibi bir ses duyulabilir. Yaralanmış olan kasın kasılmasını gerektiren hareketler sırasında ağrı oluşur ve ağrı nedeni ile yapılması gereken işlemi yapmak zorlaşır. Ağrının yanı sıra bazen yaralanan bölgede morarma, şişlik meydana gelebilir.

Kas (adale) yırtılması teşhisi

Kas yırtılması tedavisi

Kas yırtılması tedavisi

Kas yırtığı tecrübeli bir elle muayene edilmelidir. Kas zorlanması hisseden kişinin en kısa zamanda bir fizik tedavi uzmanına baş vurması gereklidir. Çünkü hafif bir sorunmuş gibi görülen kas yırtığı çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Fizik muayene esnasında zorlanan veya yırtılan bölgenin kasına dokunulduğunda ele bir boşluk veya bir şişlik gelebilir. O bölgede kanama oluşur ise morarma ve siyahlaşma gibi görüntü ve şiddetli ağrı ortaya çıkabilir. Bu bulgular kas yırtılmasının en belirgin muayene bulgularıdır. Şüpheli durumlarda ilgili kas için ultrason ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemlerine gerek duyulur.

Kas (adale) yırtılması tedavisi

Kas yırtılması tedavisi üç aşamada yapılır. Dinlendirme, buz ve ultrason gibi fizik tedavi uygulamaları ve dokunun güçlenmesi amacı ile yumuşak doku egzersizleri ve masajları gibi fizik tedavi rehabilitasyon yöntemleri uygulanır. Kas (adele) yırtılması tedavisinde en başta hasta istirahate alınarak hasarın büyümesi ve kanama engellenir. Yaralanan kas bölgesine her 2- 3 saatte bir buz kompresi uygulanır.

Yaralanan bölge yüksekte tutulur. Kas onarımını desteklemek için sıcak ultrason ve benzeri fizyoterapi ajanları gibi yöntemler uygulanır. Hastanın ciddi şekilde istirahate alınması ve ağrıları çok ağır ise ilaç tedavisi gerekir. Sonrasında dokuyu güçlendirmek için tecrübeli uzman tarafından yumuşak doku masajları ve egzersizleri uygulanır.

Konu ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Omuz ağrısı neden olur
 2. Nöropatik ağrı nedir
 3. Miyofasiyal ağrı sendromu nedenleri
 4. Fizik tedavi nedir

274 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  5 Haziran 2015 at 13:59

  Ben spora gidiyorum sanırım çok yüklendim kolum ağrıyor. Kaç gündür gidemiyorum ama devam etmek istiyorum, ne yapabilirim.

  • Avatar

   Adsız

   4 Ağustos 2015 at 00:36

   Spora devam etmenizi öneririz. Bu tarz ağrılar spor yapanlarda olabilecek ağrılar. Eğer çok aşırı rahatsız ederse doktora gitmeniz de fayda var tabii.

  • Avatar

   Murat

   5 Ağustos 2016 at 15:28

   bilek kısmın ağrıyorsa devam etmelisin ama fazla yüklenmeden aynısı bana da olmuştu bileklerin gelişmeye başlıyor

  • Avatar

   turan

   10 Ocak 2017 at 21:06

   halı saha da mac esnasında macın 40 dakıkasın koşarken aniden sanki biri küçük bilye fırlatmasın gibi baldırımda yanma oldu sonra üzerine basamadım 10 oldu yürümekte zorlanıyorum doktor sadce filim cekti bişek gorunmyor soyledı ama yurumekte zorlanıyorum

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    14 Ocak 2017 at 10:42

    Kas zorlanması olmuş olabilir, bu nedenle belli bir süre istirahat etmek faydalı olur. Geçmezse fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve başka görüntüleme yöntemleri gerekebilir. Özellikle sigara kullanımı varsa, varis sorununuz varsa bacak damarlarında da bir sorun olabilir. Bu durumda kalp damar cerrahisine gitmek gerekir.

    Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

    • Avatar

     turan

     18 Ocak 2017 at 13:51

     yok sigara alkol yok kendimde amatör fulbolcuydum daha öncede hiç başıma gelmedi daha geçmedı üzerine halen basmakta zorlanıyorum eskisi kadar degil ama hafif aksayo yururkrn bu havtada olmazsa bir emar cektirecem sizlere çok teşekurler bilgi için saygılar

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      21 Ocak 2017 at 22:07

      Isınmadan spora başlamak bu tür kas sorunlarına yol açabilir. Ayrıca susuz kalmak da bu tür ani kramplara sebep olabilir. Küçük bir zorlanma olmuş da olabilir. Yine de geçmezse doktora tekrar gitmeniz faydalı olur.

    • Avatar

     Deniz çelik

     11 Temmuz 2017 at 16:57

     Benim sol bacağım da kaval kemiğinin hemen sol tarafında germe hareketi yaparken küt diye bir ses geldi ayak parmaklarım da hafif uyuşma oldu 2 3 gün agriyla beraber topallayarak yürüdüm daha sonra geçti bu olay olalı 4 sene oldu simdi sol bacağım da arka adelelerde ve kaval kemiğinin orda ağrı yanma ve kasılma oluyo sigorta yok doktora da gidemiyorum görüş belirtebilirmisiniz

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      13 Temmuz 2017 at 13:32

      4 yıl önce oluşmuş bir hasardan sonra bu hasara bağlı ek hasarlar oluşmuş da olabilir veya bu durum yeni bir sebebe bağlı olabilir.

      Buradan bu konuda bir öneride bulunmak zordur. Doktora gitmek (bir fizik tedavi uzmanına ya da ortopedi uzmanına) en doğru seçenektir.

      Sağlıklı yaşam dileğiyle.

    • Avatar

     Mazlum

     14 Mayıs 2018 at 15:31

     Halı sahada top oynarken bacaklarımin ön kisminda yani kalf kaslarının ön Tarafında şiddetli Ağrı Ve yanma oluşuyor. Sebebi Ne Olabilir?

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      17 Mayıs 2018 at 12:42

      Isınma ve germe egzersizleri yapmadan hemen spora ve koşmaya başlıyorsanız ve bu sporu rutin olarak yapmıyor da arada bir yapıyorsanız bu ağrılar olabilir. Ancak bu durum, periferik arter sendromu olabilir, tendon iltihabı olabilir, koşucu bacağı denilen durum olabilir, varis sorunu varsa varislere bağlı olabilir.

      İnternet sitesi üzerinde tabii ki net bir şey söylenemez, bu nedenle en kısa zamanda damar cerrahisi, fizik tedavi uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmelerin yapılması önemlidir.

      Periferik arter hastalığı hakkında biraz bilgi vermek gerekirse;

      Günümüzde periferik arter hastalığı genellikle bacak arterlerinin aterosklerotik tıkayıcı hastalığını ifade etmek için kullanılan bir terimdir. Yürümekle alt ektremitelerde gelişen kramp tarzında ağrı olur. Zamanla yürüme mesafesi kısalır, %50-90 hasta şikayetçi değildir. Arterlerin aterosklerozu nedeniyle bacak kaslarına yetersiz kan akımı sonucu bu ağrı oluşur. En önemli özelliği, ağrı başladıktan sonra eğer yürüme bırakılırsa, ağrı 2-5 dakika içinde geçer.

      PERİFERİK ARTER HASTALIĞI RİSK FAKTÖRLERİ:

      * Sigara
      * Hiperlipidemi
      * Hipertansiyon
      * Şeker hastalığı
      * Genetik yatkınlık
      * Obezite
      * Hiperhomosisteinemi.

      Bu durum zamanında teşhis ve tedavi edilmez ve önlem alınmaz ise kangrene kadar gidebilir.

      Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Sami

    24 Eylül 2017 at 00:48

    Hocam aynısı şimdi bendede oldu yürüyemiyom doktorlar ameliyat diyor.sen ne yaptın

 2. Avatar

  Eren

  8 Şubat 2016 at 18:21

  Bnim sol arka uyluk da küçük yırtıklar var tedavisi nasıl olur ve iyileşme süreci ne kadar sürer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 22:16

   Önelikle geçmiş olsun. Kas yırtılmaları genellikle o kasın zorlanmasına bağlı oluşur. Kas denilen doku liflerden oluşur. Kasın yırtılması demek liflerin yırtılması ile oluşmuş bir kanamadır. Kas yırtılmasında tedavi yırtılmanın ilk oluştuğu 72 saat içinde günde 3 kez 20 dakika kadar buz tedavisi uygulanmalıdır. Bundan sonra tedavi antienflamatuvar ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri ile yapılır. Eğer doktora gitmemişseniz doktora gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 3. Avatar

  emre

  23 Şubat 2016 at 15:42

  Merhaba, yaklasik 1 ay once on capraz bag ameliyati oldum. Bagin tekrar yapilmasi operasyonunda hamstring kaslarimdan bir bolum kesilerek yeni bagin olusturulmasinda kullanildi. Ameliyat sonrasi dizimden daha cok arka bacak kaslarimda spazmlar ve kasik ve diz arkasinda morarma ile mucadele ettim diyebilirim. bu on bilgiden sonra asil suanki sorunum hakkinda sizden oneri ve tani icin yardimlarinizi bekliyorum;

  Ameliyatimdan tam 1 ay sonra sabah uyandigimda herkesin yaptigi esneme ve gerilmeleri yaparken sol ayak ic arka tarafinda (ameliyat oldugum dizim) tam diz hizasinda ilk bir klik sesi daha sonrada yanma ile ilk belirti gosteren aksamina ve ertesi gunde ise ordaki kasin islevini gerektiren bir hareket (yurume 25 -30 adimdan sonra) yapildiginda inanilmaz bir aciya donusen bir durum soz konusu. Durum olusur olusmaz buz uyguladim ve bazi kremlerle masaj yaptim. 1.2.3. seviye diye ayrilan bu kas yaralanmalarinda sizce bu durum kacinci seviyeye girer ve ne gibi tedavi yontemi onerirsiniz? Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2016 at 23:49

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz kas yaralanması ameliyat olan bacakta meydana gelmiş ise bu durum ameliyat ile ilgili olabilir. Yeni bağ oluşturulmuş ise bu bağda bir sorun olmuş olabilir. Bu durumun öncesinde cerrahi bir operasyon geçirmiş olduğunuz için bir şey söylemek zor. En kısa zamanda ameliyatı yapmış olan doktorunuza gitmenizde fayda var.

   – Yapılan cerrahi işlem ile ilişkili bir durum olabilir. Konulan tendonun kopması ya da gevşemesi gibi bir komplikasyon gelişebilir. Ameliyattan sonra bazı hastalarda rehabilitasyon tedavisi uygulanması gerekebilir. Ameliyattan sonra bazı hastalarda günlük aktivitelere dönme süresi ve bacağın normal işlevine dönmesi 45 gün kadar sürebilir. Tekrar geçmiş olsun ve iyi haberler almanız dileğiyle.

  • Avatar

   Hasan akinci

   28 Şubat 2018 at 20:43

   Merhaba. Yaklasik bes gun kadar once ayni olayi ben yasadim bende sizin gibi çapraz bağ ameliyati oldu bende germe yaparken ayni ses ile yanma meydana geldi sonrasında dinlendim birkac gun birsey yapmadim simdi arka adalemde bir bosluk hissediyorum. Siz dr
   Gittinizmi ne dedi merak ettim bende bir korku olustu suan yrumemde ve egzersizlerde bir problem olmuyor ama arka adalemde bir bosluk var sanki okiye bolunmus gibi.

 4. Avatar

  seyfullah

  27 Şubat 2016 at 13:40

  kolumda hafif nokta nokta morarmalar var. biraz fazla zorladım sizce ne olabilir. ağrı yok. şimdiden teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2016 at 16:51

   Geçmiş olsun. Morarma durup dururken oldu ise ciddi bir hastalık belirtisi olabilir. Fakat kas yırtılmasına benzeyen varis tarzı morarmalar var ise, ağırlık sporları gibi sporlar yapılıyor ise çatlama gibi bir durum olabilir. Kas yırtılmasında ağrı da vardır. Çatlama benzeri bir durum oluşmuş ise bu morarmalar genellikle geçmez ve zamanla gri-beyaz gibi renk alır. Geçmez ise bir hematoloji veya iç hastalıkları uzmanına gitmek gerekebilir.

   • Avatar

    Engin

    15 Nisan 2016 at 03:44

    halı sag maçına gittim benimde sag ayak üst baldır yan tarafında bir şişme oldu ve yanları morardı bune anlayamadımın doktor gittim kas gevşetici verdi geçmedi ayrı yok ama şişlik var

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     15 Nisan 2016 at 12:34

     Morarma, şişilik oluşmuş ise kas yırtılması olabilir. Bu durumun daha net anlaşılması için bir ortopedi uzmanına gitmeniz daha doğru olur. Kas gevşetici ilaçlar kas spazmlarında ve ağrıda faydalı olur. Fakat kas yıtılması veya tendon yaralanması var ise başka tedaviler gerekebilir. Hareket etmede sırasında yoğun bir ağrı var ise tendon yırtılması olabilir.

     Geçmiş olsun.

 5. Avatar

  berna

  28 Şubat 2016 at 17:25

  Merhaba, annemin sabah saatlerinde sehbayi çekerken kalça altindaki baldirinda catirt diye bir ses geldi. Bi kaç dakika sonra şiddetli ağrı yanma ve sertlik hissetti. Hemen kas gevşetici icti ve acile gittik.iğne yaptılar.Sımdi yine bir ağrı yanma ve şişlik var.ne oolmuş olabilir lif kopması mi kas yırtılması mıdır.nasil tedavi edilir.tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Şubat 2016 at 13:00

   – Geçmiş olsun. Kaslar liflerden oluşmuş yapılardır. Bir kasa kaldıramayacağından daha ağır yük biner ya da ağılık yanlış kaldırılır ise lif kopması veya lif gerilmesi meydana gelebilir. Lif kopması sonucu hemen şiddetli ağrı girer. Lif gerilmesi sonucu ise bir gün sonra ağrı girmeye başlayabilir.

   – Kas yırtılması sonrası yırtılan bölgede ağrı, şişlik olabilir; ancak yırtılan kası kullanabilme devam eder. Tendon kopması gibi bir durum da olabilir. Ağrı azalsa bile bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmek gerekebilir.

 6. Avatar

  Tuna

  28 Şubat 2016 at 22:35

  Merhaba. Ben fitness sporuyla ugrasiyorum. Agirlik kaldirirken sol koltuk altim ve omzumdan kıkırdıma sesi geldi.biraz acıdı. Fakat programimi bitirmek icin agirlik kaldirmaya sevam ettim. 2 gün sonra sol kolumda inanilmaz bir agri oldu. Montumu bile giyemiyorum. Sizce bu nedir? Teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Şubat 2016 at 13:53

   – Öncelikle geçmiş olsun. Durum rator manşon yırtığı olabilir. Rator manşon yırtığı sporcularda ve gençlerde ani bir hareket sırasında oluşabileceği gibi, tekrarlayan kolun baş seviyesinin üstündeki zorlanmalar sonucu da oluşabilir.

   – Rator manşon yıtığı belirtileri arasında ağrıyan taraf üzerine yatamayacak kadar gece ağrısı, kas güçsüzlüğü özellikle kolu kaldırmaya çalışırken, omuz hareketleri sırasında klik sesleri, omuz hareketlerinde kısıtlılık gibi belirtiler vardır. Benzeri zorlanmaya bağlı bağ kopması, sinir sıkışması, lif kopması gibi sorunlar da olabilir. Daha fazla zorlamadan bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmende fayda var.

 7. Avatar

  Adnan Veli GÜLTEKİN

  4 Mart 2016 at 12:13

  Dün akşam halı sahada maç yaparken arka adaleme arkadan biri sanki sert bir cisim atmış gibi oldu. Topuk üzerinde yürüyorum. Parmak ucunda basarken yanma hissediyorum. Güvenlik olarak çalışıyorum.izin almamda sıkıntı var. İlçede oldugum için sağlık hizmetleri yeterli değil haliyle. Yürümek sıkıntı yaratırmı. Yardimci olursaniz memnun olurum. Saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2016 at 11:17

   Öncelikle geçmiş olsun. Kas yaralanması sonrası genellikle o bölgede hafif kızarıklık, şişlik de olabilir. Bunun yanı sıra ciddi ağrı olur. Kas yaralanması sonrası uzvun fonksiyonunda bir kısıtlama olmaz. Tendon yaralanmasında ise ağrı olur; ancak dışarıdan bakıldığında şişlik, kızarma genellikle olmaz. Tam olarak ne olduğunun anlaşılması için bir ortopedi uzmanına gitmek gerekir. Bu durum tendon yaralanması da olabilir. Kas yırtılması sonrası kas içi kanama olabilir ve bu durum tedavi edilmediği zaman pıhtılaşma meydana gelebilir. Bu pıhtılaşma zamanla sert bir kitle şekline dönebilir ve bu durumda da ağrılar devam eder. Doktora gitmeniz daha doğru olur.

 8. Avatar

  Onur

  5 Mart 2016 at 00:30

  Merhaba. Ben lig maçında sol arka baldirda bir ağrı oluştu ve bacak kasilmaya başladı ben çekme vardır diye buz ve bazı kremlerle masaj yaptım fakat üstünden 1 hafta gecti ve 2 gündür morarma olduğunu gördüm acaba ne yapabilirim nasıl bi tedavi önerirsiniz doktora da gitmedim sizce ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2016 at 12:35

   Öncelikle geçmiş olsun. Geçirmiş olduğunuz durum kas yırtılması ya da tendon yaralanması olabilir. Kas yırtılması sonrası kas içi kanama yapmış olabilir ve kas içi kanama nedeni ile kan birikmesi veya pıhtı oluşmuş olabilir. Bu nedenle bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmek de fayda var. Sigara kullanımı var ise damar tıkanması gibi bir durum da olabilir ve bu tür bir durum tehlikelidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Avatar

  esma

  11 Mart 2016 at 15:35

  merhaba. ben haftada iki gün havuza yüzme eğitimi almak için gidiyorum. sırt üstü yüzme çalışması yaparken sağ bacak alt baldırıma kramp girdi ve havuzdan çıktım germe hareketi yaptım o an geçti ama ertesi gün bacağım çok ağrıdı ve hala ağrıyor zor yürüyorum. sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2016 at 12:06

   > Merhaba, yüzerken kramp girmesi biraz daha zordur. Kas krampları genellikle vücutta sıvı ve elektrolit dengesinin sağlanamamasından kaynaklanır ve bu gibi bir durumda vücudun ihtiyacı olan sıvı ve elektrolitleri yerine koyma tedavisi uygulanmalıdır. Bunun dışında D vitamini eksikliği, idrar söktürücü ilaç kullanımı, kalsiyum ve magnezyum düşüklüğü gibi nedenler de kas kramplarına neden olabilir.

   > Ağrı ertesi gün bile devam etmekte ise kas yırtılması, lif kopması veya tendon yırtılması gibi bir durum olabilir. Bu nedenle bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  halit

  16 Mart 2016 at 22:27

  Merabalar benım sol arka adelemde beze şeklinde bir şişlik oluştu az da olsa ağrımda var sebebi sizce ne olabilir ya da bu şişlik nedir cevabınız için tesekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2016 at 12:23

   Bacaklarda oluşan beze şeklindeki şişlikler veya yumrular bir travma nedeni ile kan toplanması sonucu oluşabilir, enfeksiyon gelişmesi sonucu olabilir, artrit denilen romatizmal bir hastalık nedeni ile olabilir, yağ bezezi nedeni ile olabilir, lenf bezi nodülleri olabilir, bir tümör nedeni ile olabilir ve bazı nedenler bacaklarda kitle oluşmasına neden olabilir.

   Tam olarak anlaşılmamış; ancak bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına veya aile hekiminize görünmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  metin sasmaz

  21 Mart 2016 at 03:54

  Halı saha maçında top sürerken birden sol arka adalemde ağrı oluştu. biri vurdu zannettim ama vurulmamıştı. Olduğum yerde kaldım. Üzerine basamadım. Maçtan çıktım suya tuttum ertesi günlerde üzerine basamadım. Adalenin alt tarafında ufak morluk oluştu. Doktora gitmedim. FatJel diye bir kullandım.3 hafta oldu basa biliyorum ama halen çekiyor. Kalıcı olur mu. Zamanla geçer dedim ama umduğumdan uzun sürdü.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2016 at 04:05

   Oluşan morluk kasın zorlandığını ve bu doğrultuda hasar gördüğü gösteriyor diyebiliriz. Bu tarz durumlarda kendi kendine iyileşire bırakmadan bir doktora gitmenizi öneririm. Sağlığınız her şeyden değerlidir. Eğer yırtık oluşmuş ise bu tam yırtık değildir. Çünkü tam yırtıkta sonuçlar daha ağır oluyor ve genellikle ameliyatsız tedavisi bulunmuyor. Fakat yarım yırtıklar da ameliyatsız tedavi bulunmaktadır. Eğer böyle bir durum söz konusu ise doktorunuzun verdiği ilaçları ve egzersizleri uygulamanız gerekecektir. O yüzden doktora giderseniz sizin için daha hayırlı olur. Geçer gibi görünür fakat geçmez. İçten içe o kas iyice yıpranır. Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  sultan akdemir

  22 Mart 2016 at 15:12

  Merhaba benim sağ dizarkasındaki boşlukta ağrılarım oluyor ayağımı uzatıp geriye kasamıyorum çok ağrım oluyor günde bir saat kadar spor yapıyorum yalnız yürüyüş de zorlanıyorum diz arkasında ki boşlukta beze var ayağımı atarken sanki boşluğa basıyormuşum gibi hissediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2016 at 18:51

   > Diz arkasındaki beze olarak tarif etmiş olduğunuz durum ”baker kisti” olabilir. Baker kisti (içi sıvı dolu bir kistdir). Baker kisti erişkinlerde genellikle romatoid artrit, gut artriti, menisküs yırtığı veya gonartroz gibi diz içi hastalıklara bağlı gelişir. Dizinizi kasarken veya yürürken zorlayan durum orada bulunan kist olmasa da, kistin gelişmesine yol açan altta yatan diz içi bir hastalık olabilir.

   > Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Batuhan

  22 Mart 2016 at 15:30

  Bende futbol oynuyorum. Alt bacaklarım yan Adele kısmında yağ bezesi tarzında şişlikler var birer tane büyük digerleri kücük kücük. Baska zamanlar ısınarakta basladıgımda yinede aşırı ağrı meydana geliyor koşamıyorum. Çok zorlanıyorum bıcak batıyo gibi oluyor. Bu ağrılar o şişliklerden dolayımı oluyor? ve tedavi olarak ne önerirsiniz buz uygulaması + kas gevşeyici ağrı kesici uygun mudur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2016 at 19:19

   > Alt bacak arka kaslardaki beze tarzındaki şişlikler özellikle de ayaktayken bacaklarda morarma oluyor ise damarlarda tıkanma nedeni ile oluşabilir.

   > Yağ bezesi tarzındaki şişlikler lenf bezi büyümesi olabilir. Lenf bezleri ve lenf damarları vücudun belli bölgelerinde şişmelere neden olabilir. Lenf bezi şişmeleri genellikle geçirilen enfeksiyonel bir durum nedeni ile oluşabilir.

   > Yağ bezesi tarzında şişlikler kistik bir durum olabilir. Basit kemik kistleri genellikle uyluk kemiğinde ve omuz kısmında gelişebileceği gibi vücudun kemik olan her bölgesinde ortaya çıkabilir. Basit kemik kistleri genellikle iyi huyludur. Basit kemik kistleri hastanın ayakta durma gücünü zayıflatır ve kistin olduğu kısımlarda ağrı yapabilir.

   > Kas yırtılması, tendon kopması, tendon iltihabı veya kaslar ile ilgili benzeri bir sorun nedeni ile de bacak kaslarında ağrı olabilir.

   > Bir ortopedi uzmanına gitmenizde fayda var. Neden bilinmeden ilaç kullanılması doğru olmaz.

   > Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Gokhan

  24 Mart 2016 at 03:37

  Merhaba.Yaklaşık 10 gün önce halı sahada ısınmadan topa vurdum. Birden sağ bacak ön kısmında diz kapağimin 1 kariş üstünden yukarisinda şiddetli bir ağrı ve çekme hissettim.Oynamaya devam ettim fakat ne koşabildim , ne de topa vurabildim. Ertesi gün yürürken ağriyi hissedebiliyordum ve yürümeme etki ediyordu. Sonraki günlerde o bolgeyi yavaş yavaş açma-germe ile eski gücüne getirmeye çaliştim başarili da oldum 10 günün sonunda tempolu koşarken dahi o bolgeyi hissetmiyordum taki bugüne kadar. Bugün tekrar halisahaya gittim topa vurdugumda tekrar nüksetti. Eskisi kadar olmasada yinede rahatsizlik veriyor. Şimdi o bolgeyi elimle bastirdiğimda sorunlu yeri hşssedebiliyorum ve ağri oluyor. İlk gün ve bugün o bolgede herhangi bir kizariklik,morarma,şişme,çukur vs oluşmadi. O bolgeyi çaliştiracak fiziksel egzersiz yaptiğimda ağriyi hissedebiliyorum haricinde yine ağri yok. Bende ki sorun ne olabilir? Bunun adi kas çekmesi mi? Bir de bu hali saha maçi oncesi bacak kaslarimi güçlendirmek için squat hareketini yapmiştim acaba aşiri yüklenmeden de olmuş olabilir mi? Son olarak 2 hafta sonra bacak kaslari ağirlikli bir parkur sinavina gireceğim hayati onem arz ediyor benim için. o bolgeyi güçlendirmek için ne tür ve ne olçüde egzersiz yapmam gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 04:09

   Squat yaptıktan sonra bacağınızın aşırı gerginliğe uğramış olması ve bununla birlikte ısınmadan maç yapmanız kas çekmesine neden olmuş olabilir. Fakat bunu doktora gitmeden emin olmayız. Gerekli muayene yapıldıktan sonra doktorunuz size doğru teşhisi koyacaktır.

   Bacak güçlendirmek için squat yapmaya devam edebilirsiniz. Sonrasında leg press, leg curl gibi hareketler de bacağınızı güçlendirecektir. Bir de tabi kalf hareketi. Bu harekette baldır kasınızı güçlendirecektir.

   Bir de Tibialis kasını güçlendirmek için de tibialis raises hareketini yapabilirsin. Bu hareket özellikle koşucular için çok etkili bir harekettir.

   Tekrar geçmiş olsun.

  • Avatar

   halil

   9 Ocak 2018 at 09:19

   iyi günler geçmiş olsun aynı sorun bendede oldu bir çözüm bulabildiniz mi ?

 15. Avatar

  Gökhan

  27 Mart 2016 at 21:52

  3 hafta önce arka ust adeleme iğnee saplantısı gibi bir ağrı girdi. Doktor kas yırtılması ve hafif kanama var 3 hafta dinlen dedii. 3 hafta dinlendim gerekli tedaviyi tedarik ettim. 2 gün önce antremaanda hafif zorlamadan dolayı batma meydana geldi yine aynı bölgede. Bugünde son 15 dk maçta oynadım ve ağrı vardı. Şimdi ise evdeyim agrim var ayağımı oynatirken falan sancı oluyor. Kisa zamanda iyileesmmesi için nasıl bi tedavi onerirsiiniz veya lokal ignelerden kullansam faydasını gorurmuyumm?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2016 at 14:59

   Bunu doktorunuza sormanız daha doğru olur.Belki başka bir sorun olabilir. Yapılmış olan tedavi yetmemiş olabilir.

 16. Avatar

  Kadir

  31 Mart 2016 at 22:28

  Merhaba 1,5 yıl önce sol öçb ameliyatı oldum. grefti hamstriingden aldı ama hamstringde grefti aldığı yerde devamlı koşarken batma meydana geliyor ve uzun süre spor yapamıyorum ne yapmamı önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2016 at 12:55

   Hamstring Greftinin, greftin alındığı bölgeden dolayı ön diz ağrısının daha az olması avantajıdır; ancak Hamstring grefti, patellar tendon kadar güçlü degildir ve iyileşme süresi daha uzundur. Bu durum ameliyatı yapan doktorunuz tarafından değerlendirilmelidir. Çünkü nasıl bir uygulama yaptığını doktorunuz daha iyi bilmektedir. Tekrar görüntüleme yöntemi kullanması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 17. Avatar

  Ebru

  5 Nisan 2016 at 01:38

  Meraba annem 2 buçuk ay önce sol kolunda lif yirtilmasindan ameliyat oldu.dikişler alındı fizik tedavide sürüyor. Ama kolunun üstünde şimdi kırmızı yanık gibi leke olmaya olmaya başladı kaşıntı şeklinde sizce ne olabilir…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 13:27

   Ameliyat sırasında veya sonrasında kullanılan ilaçlara bağlı olabilir. Enfeksiyon gelişmesine bağlı olabilir. Bunu ameliyatı yapan doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  İsmail yavuz

  5 Nisan 2016 at 03:23

  Ben futbol oynuyorum. Maçda arka adalemde zorlanma oldu zannettim. Ama öyle değilmiş lif yırtılması olmuş. Futbolu bıraktım iki senedir top oynamadım . Geçenlerde halı sahada futbol oynarken aynı yerden tekrar dan ağrılar başladı. Bir hafta yürüyemedim. Kasığım çok ağrıyor. Ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 13:59

   Kas yırtılması ya da lif kopmalarında olması gerekenden daha kısa sürede sportif aktivitelere dönmek yaralanmanın daha da kötüleşmesine sebep olur. Kas yırtılması veya lif kopması ameliyatı sonrası genellikle fizik tedavi gerekir. Kas yırtılması ya da lif kopması ameliyatı sonrası ne zaman tekrar futbol oynamanız gerektiği konusunda ameliyatı yapan doktorunuzdan bilgi almanız doğru olurdu. Kas yırtılmaları sonrası iyileşme süresi her bireye ve yapılan işlemlere göre değişiklik gösterir.

   Tekrar doktorunuza ya da bir ortopedi uzmanına baş vurmanızda fayda var. Yeniden bir kopma, yırtılma oluşmuş olabilir.

   Geçmiş olsun.

 19. Avatar

  Recai

  13 Nisan 2016 at 22:29

  Merhaba ben boleybolcuyum, sol kalfimda yirtilma var mac sirasinda oldu suan basamiyirum agrilar ortalama ne kadar sure sonra gecer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 11:30

   Kas yaralanmaları sonrası o bölgenin fonksiyonları devam edebilir; ancak kasın yaralandığı bölgede bir şişlik, bir farklılık olur genellikle. Fakat tendon yaralanması oluşmuş ise o bölge oynatılırken çok yoğun bir ağrı oluşur. Kas yaralanması dışarıdan bakıldığında belli olabilir; ancak tendon yaralanmaları genellikle dışarıdan bakma ile belli olmaz. Kas yırtılması durumunda ilk 48-72 saat içinde gün 3-4 kez 20’er dakikalık uygulamalar şeklinde kanamanın azalması için buz uygulaması yapmak faydalı olur.

   Tam olarak ne olduğunun bilinmesi için bir ortopedi uzmanına baş vurmanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 20. Avatar

  Engin

  15 Nisan 2016 at 03:36

  merhaba ben halısag maçı yapar Ken sag ayak üst kısım ani bir vuruşta maçtan sonra gördüm şişmiş ayrı yok ama şişlik duruyor yanları morarmış bu ne anlama gelir cözemedim doktora gittim kas gevşetici verdi geçermi

 21. Avatar

  Simge

  22 Nisan 2016 at 21:23

  Sol bacağımın kası 1 yıl önce yırtıldı. 1 yıldır iyileşir gibi olup tekrar ağrısı başlıyor. 2 gün önce fizik tedavi bölümüne gittim tekrar ilaç tedavisine baslandi. Yırtığın boyutu artmış. Kas lifleri hangi durumda dikilir? Hangi durumda ameliyat gerekir? Ve yirtilan yerde omur boyu kalacak bir çukur oluştuğunu söyledi doktorun. Kas yırtığı geçtiğinde duzelmez mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2016 at 13:10

   Kas yırtılmalarında hastanın ağrısı uygulanan fizik tedaviler ve ilaç tedavileri ile geçmez ise ameliyat gerekir genellikle. Fakat ameliyatın başarı oranı en kısa zamanda tedavi uygulandığında daha yüksektir. Kas yırtılmalarında erken tedavi önemlidir. Tedavi ne kadar gecikir ise tedavilerin başarı oranı o kadar düşük olur. Tabi bunu doktorunuz daha iyi bilir. Bir ortopedi uzmanına da görünmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Sertan

  24 Nisan 2016 at 17:41

  Selam 2 hafta once atlama sonucu ayağım takıldı bacakta dönme oldu ulturasyona girdim sağ alt arka baldirda 8mm capında yirtiklar oluştuğunu söylediler.yürumek zorunda kaldım parmak ucunda yurudum suan bacağı acamiyom topuka basamıyom ust baldira kadar gerilmeler oluyo acikcasi doktorda pek fazla ilgilenemedi cok kalabaliktı nasıl bi tadavi süreci önerirsiniz..şimdiden teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 11:51

   Kas yırtılmalarında yırtılmanın ilk gerçekleştiği sırada 48-72 saat içinde günde 3-4 kez 20’şer dakikalık seanslar ile buz uygulanması tedavisi gerekir. Fakat şimdi uygulamanın bir faydası olmaz. Yırtılmanın tam olarak kas yırtılması mı tendon yırtılması mı bilinmesi de önemli. Bu gibi bir durumda görüntüleme yöntemleri kullanmak gerekebilir. Bağ yaralanması da olabilir. Tekrar iyi bir ortopediste veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var. Çünkü ciddi kas yırtılmalarında cerrahi tedavi de gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun.

 23. Avatar

  selma

  25 Nisan 2016 at 10:30

  İki gündür yürüdükce sağ arka üst bacağımda sanki iğne batar gibi yırtılma gibi bir acı var plates yapıyorum hareket edince var ağrı dinlenince geçiyor sizce nenolabilir ve ne uygulamalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2016 at 12:33

   > Spor yapma sırasında çok zorlamış olduğunuz için ya da ısınmadan spora başlamış olduğununz için baldır kası zorlanması oluşmuş olabilir. Baldır kası zorlanmaları derece derece olur. İkinci derece baldır kası zorlanmasında ağrı hareket etme, yürüme ile artar ve bazı vakalarda hafif şişlik ve morarma da olabilir. Sizdeki durum ikinci derece baldır kası zorlanması olabilir.

   > Baldır kasında ağrıya neden olan diğer sorunlar arasında baker kisti, kas krampları, kan pıtılaşması gibi nedenler de vardır. Kramplar nedeni ile baldır kasında ağrı var ise susuzluktan kaynaklanabilir. Bu durumda bol su içmek gerekir.

   > Ayrıca baldır zorlanmasına bağlı ağrılarda dinlenmek gerekir. Yani ağrı geçinceye kadar spora ara vermek gerekir. Bu arada da bol su içmek lazım. Bunların yanı sıra zorlamadan nazik esnetme egzersizleri ve esnetme egzersizi öncesi çok sıcak olmayan ıslatılmış havlu uygulaması ya da sıcak su torbası uygulaması da faydalıdır.

   > Yine de geçmez ise bir ortopediste veya fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  s coşar

  26 Nisan 2016 at 01:49

  Sol arka baldır çekiyordu maça çıktım yine depara kalkerkeň bi yanma hissettim şimdi dokunurke bile açıyor yürürken çok zorlanıyorum dıştan kanama gibi bisey gözükmüyor ama ağrı çok bacak bacak üstüne atamiyorum mesela kalkmiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2016 at 12:58

   Ağrı sadece diz bölgesinde ise menisküs yırtığı veya diz içi yapılarda bir hasar gelişmiş olabilir. Ağrı baldır kasında hissediliyor ise tendon yırtılması olabilir. Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz iyi olur. Yapılarda daha fazla hasar oluşmadan tedavi edilmesi daha kolay olabilir. Ancak tendon ya da kas yapılarında ciddi hasarlar oluşur ise ameliyat edilmesi bile gerekebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 25. Avatar

  Ede Semih

  27 Nisan 2016 at 11:25

  Merhaba, ben yaklasik bir aydir kasigimin altindaki kas’taki bi aci hissediyorum kosmakta zorlaniyorum topa vuramiyorum bacagimi salladigim zaman aciyi hissediyorum hemen doktor’a gittim sicaklik koymami istedi kullaniyorum bi ara geciyor aci tekrar basliyorum yavas yavas kosulara eve geldigimde ertesi gun tekrar agriyor ve aciyor, morarma ve sisklik var aci’yan yerde, simdi sicakligi biraktim buz koymaya basladim sizce daha nekadar beklemeliyim? Veya neler yapmam gerekli?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 17:43

   Kasık bölgesinde kas yırtılmasının yanı sıra fıtık oluşmuş olabilir veya daha başka bir şey olabilir. Doktorunuza ya da bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz daha iyi olabilir. Mühahale edilmesi gereken bir durum olabilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 26. Avatar

  FİRAT

  27 Nisan 2016 at 11:45

  SLM HIZLI KOSU YAPARKEN SANIRIM ZORLADIM AYAGIMI VE BİRAZ YANMA HİSSTTİM.SONRA GUCSUZ GİBİ GELDİ.ESKİ GUCUNDE DEGİL SAG BACAGIM.BİRAZ ARASTIRDIM.SANIRIM KAS ZEDELENMESİ VE ZEDELENEN KASIN AD GRACİLİS KASI.YANİ AGRI TAM O KASIN USTUNDE GİBİ GELDİ.NE YAPABİLİRİM. EN KISA SÜREDE NASIL İYİLESEBİLİRİM.YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.tavsiye edeceginiz bi ilac varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 17:57

   Kas yırtılmalarında ilk 48-72 saat içinde günde 3-4 kez 10-20’şer dakikalık seanslar ile buz uygulaması yapılır. Fakat daha sonra bu işlem çok faydalı olmayabilir. Kas yırtılması olup olmadığını da bilmek gerekir. Bu nedenle de doktora gitmek önemlidir. Tendon yırtılması, bağlarda yaralanma gibi durumlar da olabilir. Bunu hastanın ayırt edebilmesi zordur. Bazı tendon ve kas yırtılmalarında cerrahi tedaviler, fizik tedavi gibi tedavi yöntemleri gerekebilir.

   Buradan sadece bilgi verilebilmektedir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Avatar

    Tuğba

    2 Ağustos 2019 at 00:07

    Merhabalar 17 yaşındayım ve spora başlamıstım bi kaç hafta sonra hatta 1 ay sonra tam diz kapagımın o arka kısmında capraz ve gergin hareketleri yaparken çekilmw hissediyorum napmalıyım. Hala spora gidiyor ama çapraz sert hreketleri yapmıyorum zaten amacım karın içindi bırakmak da istemiyorum sizce bunun nedeni nedir sağlık ocağına gitsem yetersiz mi kalır ve de doğal yollarla geçiremez miyim.lütfen cevaplayın çok önemli

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     7 Ağustos 2019 at 21:47

     Fizik tedavi uzmanına gitmeniz daha uygun olur. Henüz alışmamış vücutta direkt ağır sporlara başlamak doğru değildir. Bu nedenle ya uzman bir spor hocasından ya da bir fizik tedavi uzmanından direkt bilgi almanız ve kasların, diz içi yapıların öncelikle değerlendirilmesi önemlidir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Avatar

  berk

  30 Nisan 2016 at 12:27

  merhaba iyi günler benim 3 günüdür ayağımın altında adım attığımda felaket bir acı oluyor ağrı çok yok ama yürürken zorlanıyorum bu neden olmuş olabilir önceki günlerde ayağıma baya bir yüklendim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2016 at 12:24

   > Ayağın altında meydana gelen ağrı veya acı duymanın basit nedenleri ve patolojik nedenleri vardır.

   > Ayağın altındaki ağrının basit nedenleri arasında uzun yürüyüşler yapmak, ayakta çok uzun kalmak, bir anda bir miktar koşmak, ip atlamak, yanlış ayakkabı seçimi, ayak tabınındaki nasırlar, düz taban olmak gibi etkenler basit ayak tabanı ağrısı nedenleridir.

   > PLANTAR FASİİT, ayak tabanı ve topuk ağrısının en sık sebebidir. Plantar fasiitli hastalar ağrıyı genellikle sabah kalktıklarında ilk yürümeye başlarken, uzun süre oturduktan sonra yürümeye başladıklarında hissederler.

   > AYAKTA ZAMANLA OLUŞAN ŞEKİL BOZUKLUĞU (DEFORMİTE), çekiç parmak ya da pençe parmak olarak bilinen bozukluk yürürken veya koşarken ayağın bu bölgesinde oluşan basınç nedeni ile ayak tabanında acıya ve ağrıya neden olabilir.

   > KALLUS (NASIR), ayak tabanında basınç oluşması nedeni ile bu bölgenin kalınlaşmasına ve zorlanmasına neden olabilir. Basınç tekrarlayan zorlamalardan sonra iltihaplanma yapabilir ve ciddi şekilde acı veren bir duruma dönüşebilir.

   > Topuk dikeni olabilir, morton nöroma denilen sinir sıkışması olabilir, ayak tabanında ezilme olabilir. Bazen ayak tabanında kist, tümör gibi oluşumlar bile olabilir.

   > En doğrsu bir ortopedi uzmanına gitmeniz olur.

   Geçmiş olsun ve iyi sonuç almanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Emre

  2 Mayıs 2016 at 04:23

  Merhabalar. Ben 1 ay önce futbol maçında gövdemle sol bacağımın birleştiği yerde hafif ağrı hissettim. 1 hafta sonra gene maç yaptığımda ağrı aşırı fazlaydı. Şut çekemiyorum koşarken ağrı oluyor. Sabahına yürürken falan bişey olmuyor. Öksürürken yada hapşırırken bacak aramda ağrıyı hissediyorum. Gene 1 hafta ara verdim düzeldi biraz bugün maç yaptım. Maçtan sonra aşırı ağrıdı gene. Ne olabilir tedavisi nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2016 at 00:09

   > Kalça kısmında ise ağrı kalça çıkığı gibi bir durum olabilir ya da çocuklukta veya doğuştan kalça çıkığı olmuş ise şimdiye kadar zorlanma olmamış ise herhangi bir belirti vermeden kalmış ve darbe alınca kendini göstermiş olabilir. Pelvik bölgede bir hasar oluşmuş olabilir. Kasık fıtığı gibi bir durum olabilir.

   > Osteitis pubis, kasık ve uyluk iç kısmındaki ağrıların en önemli nedenlerinden biridir. Osteitis pubis, pelvis adı verilen leğen kemiklerinin ön kısmında birleşme bölgesinde simfizis pubiste oluşan enflamasyon ve ödem ile kendini gösteren bir hastalıktır.

   > Osteitis pubis belirtileri arasında kasıkta, uyluk iç kısmında ve testislerde ağrı hissedilir.

   > Osteitis pubis hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   > http://www.saglikocagim.net/osteitis-pubis-kask-ve-uyluk-ic-ksmnda/

   > Bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

   • Avatar

    Emre

    3 Mayıs 2016 at 02:55

    Hocam 1 ay öncesine kadar hiçbir şey yoktu. 22 yaşındayım ve çocukluktan beri futbol oynarım. 1 ay önce oynadığım maçta oldu. Farkedebileceğim Bi darbe almadım. Maçtan sonra bıçak saplanır gibi bi ağrı oldu. Ama küçük bişeydi. Sonrasında maç yağtığımda maçı tamamlayamadım. Adım atarken zorlanıyodum. Tam bacağımla vucudumun birleştiği noktada. Bacağa ayrılan kaslarda. Herhangi bir morarma şişlik falan olmadı hiç. Futbola ara verince düzeliyor. Günlük hayatta şiddetli öksürünce veya hapşırınca yanma oluyor aynı yerde. 1 hafta ara verdim bu sefer öksürüncede bişey olmuyodu. Dün maç yaptım hafif ağrı oldu gene. Ben maç yaparken müdahale esnasında ayaklarımı çok geniş açarım. Bağlarda yada kaslarda bi gerilme olabilir mi acaba? Tedavi için önerdiğiniz bişey var mı

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     3 Mayıs 2016 at 19:31

     > Tendon yırtılması olabilir. Tendon yırtılmalarında bazen cerrahi tedavi, bazen de fizik tedavi gerekir.

     > Daha önceki yazıda belirtildiği gibi Osteitis pubis olabilir. Osteitis pubis nedenleri arasında spor yaralanmaları, aşırı yüklenmeden kaynaklanan pelvis yaralanmaları da vardır. Osteitis pubis futbolcularda, buz hokeyi oynayanlarda sık görülür.

     > Osteitis tedavisinde 8-10 hafta istirahat tedavisi, buz tedavisi ve doktorun önereceği ilaç tedavileri vardır. Bu yöntemler ile geçmeyen olgularda fizik tedavi ve cerrahi tedavi uygulanabilir.

     > Mutlaka bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda var.

     > Buradan sadece bilgi verilebilmektedir.

     Geçmiş olsun.

 29. Avatar

  İrem

  3 Mayıs 2016 at 16:29

  Merhaba. Basketbol ile ilgileniyorum. Dün maçta sol adeleme darbe aldım. Darbe sırasında bi ağrı hissettim fakat önemsemedim. Daha sonra bacağıma kramp girdi bu sırada dizim kitlendi. Hemen buz uygulaması yaptık fakat ağrım hala geçmedi lif yırtılmış olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2016 at 15:10

   Kas yırtılması arka baldırda meydana gelmiş ise yırtılmanın olduğu gün morarma, şişlik olmamış ise içeriden tendon yırtılması olabilir. Ağrı dizde hissediliyor ise diz kapağı kayması, diz kapağı çıkığı ya da diz içi kıkırdak dokuda veya bağlarda bir yaralanma oluşmuş olabilir. İç menisküs yaralanması olabilir.

   Bir ortopedi uzmanına başvurmanız doğru olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  merve

  6 Mayıs 2016 at 19:08

  Merhabalar. Ben sporcuyum ve 2 aydır da besyo’ya hazırlanıyorum. Sağ bacağımın calves kası denilen yerinde bu antrenmanlara başladığımdan beri geçmeyen bi ağrı vardı yaptığım antrenmanlardandır diye pek önemsemedim. Ama bugün bu kasımın kasımın yan tarafında yeşil morluk oluştuğunu farkettim ve ağrıyor hiçbir darbe almadım ve zorlamadım bacaklarımı. Ne olabilir sizce ve ne yapmam gerekiyor ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2016 at 13:06

   Baldır kasında ağrı uzun zamandır sürdüğüne ve morarma başladığına göre kas yırtılması ya da tendon kopması olabilir. Fark etmediğiniz bir hareket ile kas yırtılması veya tendon yaralanması oluşmuş olabilir. Bu nedenle daha fazla zorlamadan bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz iyi olur. Birinci veya ikinci derece kas zorlanması var ise bu durum daha fazla büyümeden doktora gitmek doğru olur.

   Kas zorlanması sprint koşu, ani dönüş, sıçrama, topa vurma gibi kasın üzerine ani yük binmesi sonucu meydana gelebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  Ayşe

  6 Mayıs 2016 at 21:36

  Benim Genital bölgemde büyük 2. olan kanadın tam bacak arasında kızarıklık ucunda morluk ve sivilce gibi sıvı su gibi beyaz iltap akiyo ve çok şiddetli agrisi var aynısı iki üç sene öncede olmuştu sag tarafta ve kendiliginden geçmişti ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2016 at 13:16

   > Genital bölgede içi irinli sivilce gibi oluşumlar genellikle kıl kökü iltihabı veya kıl dönmesi gibi bir durumdan veya genital herpes (uçuk) gibi bir durumdan olabilir. Bu oluşumlar kendinizden kaynaklanabileceği gibi, başka biri ile cinsel temas sonucu sarabilir ya da havuz, başka birinin aletini kıl kesmek için kullanma, başka birisinin havlusunu ve benzeri eşyalarını kullanma, tuvaletler gibi etkenler ile de oluşabilir.

   > Bazen antibiyotik kullanımına bağlı da kıl kökü iltihabı gelişebilir. Altta yatan sistemik bir hastalığa bağlı tekrarlayıcı kıl kökü iltihabı gelişebilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  Giray ısıyel

  11 Mayıs 2016 at 21:30

  l bacağımın arka baldır kısmında 12 cm lik yırtık oluştu. Üzerinden 3 ay geçmesine rağmen koşmak istediğimde aynı bölgede hala çekme meydana geliyor. Sebebi nedir. Tam olarak eski kuvvetine ne zaman kavuşur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 23:11

   Kas yırtılması sırasında tendon yırtılması gibi bir durum da gelişmiş olabilir. Tenton yaralanmaları genellikle cerrahi yöntemler ile tedavi edilir. Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına görünmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 33. Avatar

  Mehmet

  11 Mayıs 2016 at 23:53

  İyi aksamlar hocam. Yaklaşık 9 ay önce futbol oynarken ani hareketim sonucu sag kasığımdan kağıt yirtilir gibi ses geldi. Ortopedi doktoruna gittim kas yırtılması var dedi ve jel yazdı. Kullandım tekrar jel yazdı. Onuda kullandım.fakat kasigim iyileşmedi. doktor bana kas yirtiginin çaresinin olmadığını zamanla iyilesecegini söyledi. Şu an yürürken sıkıntı yok ama koşamıyorum. koşmaya başlayınca kasigim çekiyor. Tekrar yirtilacak gibi oluyor.ne yapmalıyım hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2016 at 12:40

   Kas yırtılmalarında yıllarca zorlayıcı hareketlerde ağrı hissedilebilir. Kas yırtılmasının yanı sıra tendon yaralanması da oluşmuş ise bu durumda cerrahi bir müdahale ile tendon tamiri yapılabilir. Bir süre fizik tedavi görmen gerekebilir. Kas yırtılmalarında yapılabilecek egzersizleri burada öğrenirsiniz ve daha sonra evde de bu egzersizleri devam edebilirsiniz. Tamir edilemeyek bir durum ise her zaman dikkat ederek yaşamanız gerekebilir. Bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  Muhammet

  12 Mayıs 2016 at 19:11

  Merhaba ben mersinin amatör kulüplerinin birinde futbol oynuyorum en sanki maçta anı bi dönüşte sol arka bacakta anında sanki iğne batıyormuş gibi bi sancı hissettim ne yapmam gerekiyor nasıl en kısa zamanda iğleştirebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2016 at 11:42

   Baldır kasında gerilmeye bağlı kramplar giriyor olabilir. Olayın üzerinden 2 gün geçmemiş ise günde 4-5 kez 15-20 dakika kadar buz uygulaması faydalı olabilir. Spora germe egzersizleri yapmadan başlamamak gerekir. Ayrıca kas krampları vücudun susuz kalması nedeni ile de kas krampları olur, bu nedenle gün içinde yeterli su içmek (en az 2-3 litre kadar) faydalı olur. Spor öncesi ısınma egzersizleri, sonrasında da soğuma egzersizleri (10-15 dakika) mutlaka yapılmalıdır. Eğer geçmez ise bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına başvurmanızda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Samet

  12 Mayıs 2016 at 22:12

  İyi günler benim sorum askerde üst baldirimda kas yırtılması oldu topa vururken kasildi. İlk üç gün buz tedavisi yapamadım. Doktora gittim iki jel verdi ve baldirlik aldım onu kullaniyorm. kızarıklık ve morluk var şuan hala. Baldirligi kullandığımda sıcak kalıyor. Buz tedavisine devam etmelimiyim yoksa sıcakmı tutmam gerekiyo.

 36. Avatar

  Tarkan Berke

  18 Mayıs 2016 at 10:24

  Sim dans ederken alt baldırıma sanki darbe almış gibi bir ağrı hissettim şimdi yürürken bile zorlanıyorum çekiyor şişme ve morarma yok ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2016 at 21:40

   Kas yırtılması olmasa da tendon yaralanması olabilir ve tendon yaralanması durumunda tedavi görmek veya fizik tedavi görmek gerekir.

   Bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız doğru olur.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle

 37. Avatar

  zeynep

  26 Mayıs 2016 at 14:25

  Okulda basketbol oynarken kosarken sol arka üst baldirimda acı vardi kosmama engel oldu sanki bisey saplanio gibiydi gecer diye dusundum diger gun de oynarken ayni sey oldu yuruken herhangi bir sorun yok herhangi bi kizarikli veya moruklu da yok hocam yirtik olabilecegini soyledi ne yapmaliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2016 at 11:53

   Kas veya tendon yırtılması olabilir. Kas yırtılması birinci veya ikinci derece olabilir. Şiddetli kas yırtılması sonrası morarma ve şişlik olabilir. Bir fizik tedavi veya ortopedi doktoruna gitmeniz doğru olur. Çünkü birinci veya ikinci derece kas yırtılması ise basit yöntemler ile tedavi edilebilir, ancak daha fazla ilerler ya da tendon hasarı da oluşur ise daha zor tedaviler gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 38. Avatar

  Mehmet

  26 Mayıs 2016 at 15:26

  9 ay once futbol oynarken kasigimi yirtimistim. hocam size yazmistim. Size yazdıktan sonra Hocam dün mr cektirdim sağ kalça bolgesinde minimal sıvı artışı var diyor ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2016 at 12:11

   Sıvı toplaması (ödem) gelişmiş olmalı. Yırtılma sonrası tedavi uygulanmadığı için bu geçen dönemde yırtılma nedeni ile sıvı toplanması olmuştur. Sıvı toplanması enjeksiyon ile çekilebilir ya da başka bir tedavi yöntemi gerekebilir. Bu tür sorunlar genellikle kalça ekleminde kireçlenme başladığının belirtileri şeklinde de olabilir. Doktor kontrolünü ihmal etmemeniz uygun olur, gereken tedavi hakkında veya fizik tedavi görmeniz gerekip gerekmediği hakkında doktorunuz size bilgi verecektir.

   Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 39. Avatar

  selin

  26 Mayıs 2016 at 22:17

  Merhaba.Basketbol oynarken kostugumda sol ust arka baldirimda bi aci hissettim kosarken bisey saplanir gibi aci verdi kosamadim yururken sorunum yok herhangi bir morluk sislik de yok gecer diye dusundum ertesi gun tekrar oynarken oldu ne yapmaliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 13:13

   Tedon kopması ya da 1-2’inci derece kas yırtılması olabilir. bir fizik tedavi ya da ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var.

 40. Avatar

  Nurullah

  7 Haziran 2016 at 23:57

  Tam bir yıl önce halı saha maçında kasık bölgesinde yırtılma olmuştu… Ama 6 ay sonra maçlara devam ettim… Maçlarda hiç bir sorun yaşamadığım halde olur olmaz zamanlarda hafif sızılar devam ediyor… Bu sızılar hiçgeçmez mi? Acaba tam iyileşmedi mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2016 at 14:10

   – Kas yırtılmaları kolay iyileşen bir hasar değildir. Özellikle tendon hasarı var ise, zamanında doğru tedavi edilmedi ise cerrahi müdahale bile gerekebilir. Zorlanmalarda ağrılar devam edebilir, bu durum için bazı egzersiz tedavileri gerekebilir. Fizik tedavi görmek gerekebilir.

   – Ayrıca yaşadığınız travmaya bağlı piriformis sendromu denen bir durum gelişmiş olabilir. Piriformis sendromu hakkında ve belirtileri konusunda daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/piriformis-sendromu-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

   Bir ortopedi veya fizik tedavi veya sinir beyin cerrahisi uzmanına gitmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve geçemesi dileğiyle.

 41. Avatar

  Alpet

  12 Haziran 2016 at 10:52

  Merhabalar sağ bacağimim bitimiylr vücudumun başladigi yerde agrim var ozellikle kosmak veya ani haraket rtmem gerektiginde hissetiriyor ve harektimi kisitliyor.Baktigimdano bolgede suan icin gözle gorulur bir yumru yok ama agri canimi sıkmakata spor yapmam veya karşıdan karşıya geçerken hizli arabalardan kaçmami zorlastrmakta? isin latifesi yol gösterirseniz sevinirm.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Haziran 2016 at 14:39

   – Daha önce yaşadığınız kas yırtılması gibi bir durum olmuş ise kas yırtılmalarında düzenli fizik tedavi veya egzersiz tedavisi görmeyen kişilerde zorlamalara bağlı ağrılar kalıcı olabilir.

   – Ağrı kalçanın dış eklem bölgesinde ise artrit (eklem iltihabı) olabilir. Eklem iltihabı hareket kısıtlığı, ağrı ve eklem hareketlerinde tutukluluk yapabilir.

   – Bazı kalça kırıklarında kırıldığı anlaşılmasa da hareketlerde zorluk çekilebilir. Düşmeye bağlı bir travma söz konusu ise kalça kırığı olabilir.

   – Bursit olarak adlandırılan, kas ve tendonları koruyan içi sıvı dolu yastıkçıkların zorlanmasına bağlı gelişen durumda özellikle merdiven inip çıkarken ağrı daha fazla hissedilir.

   – Doğumsal kalça çıkıkları veya bozuklukları ilerleyen yaşlarda kendini göstererek kalçada ağrıya neden olabilir.

   – Enfeksiyonlar nedeni ile kalça ağrısı olabilir.

   – Siyatik sinirin bir sebepten dolayı sıkışması sonucu kalçada ağrı olabilir.

   – Yani kalça ekleminde ya da kalça bölgesinde ağrıya neden olabilecek birçok etken vardır. Avasküler nekroz, priformis sendromu, meralgia parestetika, bel fıtıkları, tendon kopması, fibromiyalji sendromu, kemik çürümesi, kemik tümörleri, kireçlenme, osteitis pubis, osteomalazi, paget hastalığı, romatizma, gut hastalığı, tendon iltihabı gibi nedenler de kalça kısmında ağrıya yol açabilir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmek ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir ve buralardan sonuç alınmaz ise araştırılması gerekebilir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 42. Avatar

  ustafa

  14 Haziran 2016 at 02:52

  Merhabalar. 1 hafta önce maçta sağ üst baldırımda ağrı oluşmaya başladı. ertesi gün ağrı şiddetlenince doktora gittim. röntgen ve ultrason çektiler. 15 cm yırtık ve kanama var dediler. ağrı kesici ve kas gevşetici verdi.1 haftadır istirahat ediyorum.sadece ihtiyaçlarımı gidermek için kalkıyırum. 3 gün sonra bacağım mosmor oldu. ayağa alkınca kasta acıma var ama doktorum hiç yönlendirmedi. ne yapmalyom. yürüyüş yapmaya ne zaman başlarım. ne zaman işime dönebilirim. teşekkür ederim. .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Haziran 2016 at 13:31

   Kas yırtılması tedavisinde ilk 48-72 saat içinde günde 4-5 kez 15 dakik kadar buz tedavisi ve devamında ağrı kesici ilaçlar, istirahat gibi tedaviler uygulanır. Kas yırtılması ile birlikte tendon hasarı da oluşmuş ise cerrahi tedavi gerekebilir.

   Tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur, çünkü başka bir müdahale gerekebilir veya iyi bir fizik tedavi uzmanına gitmek ve bir süre fizik tedavi görmek gerekebilir.

   Kas yırtılmalarında bunların dışında yapılabilcek çok fazla bir yöntem yoktur. Sabırlı olmak gerekir.

   Morarma çok fazla ise kanama devam ediyor olabilir ve buna bağlı bir damar cerrahisi muayenesi gerekebilir.

   Doktorunuz ile görüşmeyi ihmal etmemeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 43. Avatar

  Ahmet

  21 Haziran 2016 at 01:33

  Merhabalar, halisaha macinda tam isinmadan topa vurdum ust adelemden kütleme sesi geldi ve sisti. Kosmaya calistigimda kesiyo direk agrim var sebebi ne olabilr saygilarr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2016 at 12:31

   Kas yırtılması ya da tendon kopması gibi bir durum olabilir. Kas yırtılmalarında ilk 48-72 saat içinde günde 4-5 kez 15’şer dakikalık buz uygulaması gerekir.

   Bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 44. Avatar

  Altay

  4 Temmuz 2016 at 00:05

  Merhaba, futbol oynarken sol ayağım ciddi şekilde burkuldu, gittiğim doktor bağların kopmaya çalıştığını neyse ki bunun gerçekleşmediğini söyledi, anladığım kadarıyla bir yırtık var ve sadece değişik bir bandaj verdi. Kaç gün sonra üzerine basıp fitness yapmam uygundur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2016 at 12:04

   – Kas zorlanmaları şiddetine göre 1. derece, 2. derece, 3.derece şeklinde değerlendirilir.

   – Sizde oluşan kas hasarı 1. derece ya da 2. derece kas hasarı olabilir.

   – Kas yaralanmalarında ilk 48-72 saat içinde 3-4 saatte bir 15 – 20 dakika kadarlık seanslar ile buz tedavisi uygulanır.

   – Kas yaralanmasında yaralanan bölgenin gün içinde belli aralar ile ve belli bir süre kalp hizasında tutulması (bacak yaralanması ise yastık üzerinde tutma gibi) uygulamalar gerekir. Yaralanan bölgeye elastik bandaj tedavisi verilir genellikle.

   – Sportif aktiviteye başlamadan önce o bölgenin kaslarını güçlendirmek için fizik tedavi uzmanının önereceği egzersizleri yapmak gerekir.

   – Kas yaralanması sonrası spora dönüş kişiden kişiye farklılık gösterir. Sportif rehabilitasyon alan kişilerde spora dönme süresi her iki bacağın aynı güçte olması ve ağrısız olmasını gerektirir. Sporcularda ya da spor ile uğraşanlarda spora dönmeden önce sportif rehabilitasyon önerilir.

   – Bir fizik tedavi uzmanına danışmanız ya da kısa süreliğine fizik tedavi görmeniz uygun olur, bu tür zorlanmalar önemsenmese de yıllar sonra bile aynı yerde tekrar ağrılar başlayabilir.

 45. Avatar

  Ahmet

  12 Temmuz 2016 at 17:28

  hocam iyi günler ; ben body building sporuyla ugrasıyorum 1.5 ay önce sol gögsümde gögüs lifim yırtışdıgı kanıtına vardım, şuda varki 2 hafta o aqrıyla calısmıstım,sonra jeton düşmüştü 🙂 …neyse aradan gecen zaman içerisinde dinlendim ve gecti aqrı olmuyodu….dün spora baslama kararı aldım veee aynı bölgem sızlamaya basladı. suan aqıra gırmedıgım müddetce aqrı olmuo…kac güne gecer acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Temmuz 2016 at 13:21

   Kas geliştirme sporlarında spora başlamadan önce ısınma ve soğuma dönemleri ve bol su içmek oldukça önemlidir.

   Kaslar büyükçe küçük bir dikkatsizlite yırtılabilir.

   Kas yırtılması durumunda ilk 48-72 saat içinde 3-4 saatte bir 15’er dakikalık buz kompresi tedavisi faydalı olur fakat bu süre geçtikten sonra buz tedavisi genellikle yarar sağlamaz.

   Kas yırtılması durumunda istirahat tedavisi gerekir. Ayrıca spor yapanların spora başlamadan önce fizik tedavi görmesi gerekebilir.

   Ağır kas yırtılmalarında genellikle şişlik, morarma olur fakat tendon yırtlmalarında şişlik, morarma olmayabilir ve daha şiddetli ağrı olur. Tendon yırtılmalarında bazen cerrahi müdahale bile gerekebilir. Bu durum zamanında tedavi edilmez ise ileri yaşlarda geçmeyen ağrılara yol açabilir.

   Durum daha şiddetli hal alır ise ağrı kalıcı olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık dileğiyle.

 46. Avatar

  Ali

  22 Temmuz 2016 at 14:43

  merhabalar ben halısahada ısınmadan şut çektim ve quadricepsimde hafif bir harektlilik hissettim daha 1.5 ay oldu yeni ultrasona girdim ve sonuçlarımda “sağ quadriceps adelesi ön üstte 13×7.8 mm hipo alan yırtık_ – sonrası hematon lehine olabilir. ” yazıyordu. Ne demek bu ne yapmalıyım tedavi sürecinde?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Temmuz 2016 at 13:48

   Bu tür raporların ortopedi ya da fizik tedavi uzmanlarınca değerlendirilmesi daha doğru olmakla birlikte, sağ bacak ön üst tarafta olan (ön kalçadan dize kadar olan) kas guadriceps kasıdır ve bu kasta yırtılma tespit edilmiş ve doku içinde kanama olabileceği şüphesi olduğu şeklinde tarif edilebilir.

   Yani sağ bacakta diz üzerinde kas yırtılması ve doku içi kanama şüphesi görülmüş.

   Raporunuz ile birlikte bu raporu isteyen doktorunuza kontrole gitmeniz doğru olur. Yırtılmanın derecesine göre fizik tedavi uygulanması veya başka bir yöntem gerekebilir.

   Kontrolünüzü ihmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun

 47. Avatar

  mert

  29 Temmuz 2016 at 14:45

  Mrb ben beden eğitimi için hazirlaniyorum ve antramanlara gidiyorum 2 hafta önce bacak kaslarimda ağrimaya başladi geçer sandim 2 haftadir devam ediyor ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2016 at 11:32

   Bacak kasları herhangi bir yırtılmaya maruz kalmadan ağrıyor ve her iki bacakta da ağrı oluyor ise bu durum kas güçsüzlüğünden ya da başka bir sorundan olabilir.

   Antremanlara çok hızlı başlamışsanız, daha öncesinde bu tür aktivitelere katılmamışsanız buna bağlı olarak kaslarda gerilme, zorlanma oluyor olabilir, bu nedenle her antremandan önce ve sonrasında mutlaka 10-15 dakikalık ısınma ve soğuma egzersizleri mutlaka yapılmalıdır.

   Spor yapanların yeterli oranda su tüketmesi de önemlidir, çünkü yetersiz su içmek kas kramplarına sebep olur.

   Bunların yanı sıra spor ile uğraşanların düzenli ve dengeli beslenmesi de önemlidir. Yeterli protein alımı, yeterli ve kompleks katbonhidrat alımı, yeterli kalsiyum alımı spor yapanlar için oldukça önemlidir.

   Spor yapanlar için beslenme hakkında daha fazla bilgiyi altta verilecek linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/spor-yapanlar-icin-beslenme-onerileri/

   http://www.saglikocagim.net/sporcularda-beslenme-nasil-olmali/

   Kas ağrıları için bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 48. Avatar

  MURAT

  5 Ağustos 2016 at 15:26

  MERHABA, BUNDAN 3 GÜN ÖNCE HAVUZA GİTMİŞTİK HİÇ ISINMADAN ATLADIM VE SUYUN İÇİNDE KOLUM KÜT LEDİ SONRA AĞIRMADI TABİ BANA DAHA ÖNCEDEN DE OLMUŞTU 5 DAKİKA SONRA KOLUMU HAREKET ETTİREMİYORDUM HERNEYSE GEÇER DEDİM VE ERTESİ GÜN ÖYLE ARAKDAŞLARLA TOP ÇEVİRİYORDUK PAS ŞEKLİNDE BİR ANİ HAREKET YAPTIM BU SEFERDE SAĞ OMZUMDAN AYNI SES GELDİ ŞUANDA 2 TANE OMZUM AĞRIYOR VE DÜZGÜN HAREKET EDEMİYORUM DAHA ÖNCE AYNISI OLDU SOL OMZUMA DOKTORA GİTMİŞTİM VE KENDİ KENDİNE GEÇİCEK DEDİ AMA SÜREKLİ OLUYOR BUNUN Bİ ÇÖZÜMÜ VAR MI ACABA TEŞEKKÜR EDERİM ŞİMDİDEN…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2016 at 15:04

   Omuzlarda kütleme veya çıtırdama sesi, kürek kemiği ile göğüs duvarı arasından veya kol kemiği arasındaki kas dokusundan veya kemikler arası uyumun bozulmasından meydana gelebilir.

   Bu gibi durumlar hafif derecede ya da şiddetli olabilir ve önemli bir sebebi olmadan da kütleme sesi duyulabilir.

   Omuzlardan gelen kütleme sesi dokularda kitle (tümör gibi), şişlik (ödem gibi), dokularda yırtılma, kırık gibi durumlardan kaynaklanabilir.

   Yani kaslarda zayıflık olması nedeni ile, kaslarda iş veya spor gereği aşırı ve tekrarlayıcı zorlanma olması nedeni ile, ağır yük taşıma nedeni ile, darbeler veya geçirilen travmalar nedeni ile, kırıkların oluşması ve kendi kendine yanlış kaynaması nedeni ile, kürek kemiğinin şeklinin bozulması nedeni ile, yapısal bozukluklar nedeni ile, kireçlenmeler nedeni ile, donuk omuz denilen bir durum nedeni ile, eklem iltihabı, tendon iltihabı, tendon yırtılmaları, romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar nedeni ile omuzlarda kütleme ve ağrılar olabilir.

   Bu durum tekrarladığına göre iyi bir fizik tedavi uzmanına ya da iyi bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda var. Buralardan sonuç alamazsanız üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan ağrı polikliniğine başvurmanız daha uygun olur, çünkü iltihabi bir durum ya da kireçlenme başlangıcı var ise ciddi operasyonlara gerek duyulabilir, bu nedenle erken teşhis edilmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 49. Avatar

  Erkan

  18 Eylül 2016 at 01:19

  Merhaba fitness da göğüs çalışırken normalden daha ağır kilolarla çalıştım. Bir hafta sonra ise çekebileceğim maksimum sayıda şinav çekmeyi denedim. O günün akşamından itibaren göğüs-omuz arasında Ağrı oluşmaya başladı. Bu Ağrı kolumu açtığımda kaldırdığımda oluyordu. İnternetten araştırdım kas yırtığı olabilir diye düşündüm ve 1 haftadır falan buz tedavisi uyguluyorum. Ağrı’larım azaldı ama yük taşıdıktan sonra hafif acıyor hala. Buz tedavisine devam etmeli miyim. Çünkü Ağrı eskisine göre bayagi azaldı. Kas yırtılması varsa spor yapmamı çok etkiler mi ? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2016 at 23:21

   Kas yırtılmalarında buz tedavisi genellikle ilk 72 saat içinde uygulanır ve kişinin istirahat etmesi gerekir.

   Isınma egzersizleri yapmadan başlanan sporlarda kas yırtılması oluşma riski daha yüksektir. Spora başlamadan önce daha basit germe egzersizleri ile, daha az ğırlıklar ile en az 15 dakikalık ısınma yine aynı şekilde spor bitirilirken de soğuma egzersizleri yapılmalıdır.

   Spora ilk başlandığı dönemlerde hafiften ağıra doğru basamak basamak arttırılarak ağırlık veya sporun şiddeti arttırılır. Yani yapılan sporlarda bir anda en ağır veya en hızlı aşamaya ulaşmak doğru olmaz.

   Ayrıca sporda beslenme de çok önemlidir, sadece spor yaparak kas geliştirme çok etkili olmaz. Bunları bir spor hocasına danışarak öğrenmek gerekir.

   Aradan bir hafta geçtiği için artık buz tedavisi çok fazla fayda sağlamayabilir, ağrının azalması o bölgeyi uyuşturduğu için olabilir.

   Spor yapmayı engelleyip engellemeyeceği yırtılmanın deresine ve sebep olduğu duruma göre değişir.

   Mutlaka bir fizik tedavi uzmanına gitmelisiniz, çünkü yırtılma olmuş ise kas içi kanama da olmuş olabilir veya başka bir hasar oluşmuş olabilir (tendon yırtılması gibi veya çıkık gibi).

   Bir uzmana başvurmadan spora başlamamlısınız.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 50. Avatar

  safak

  18 Eylül 2016 at 20:11

  merhaba, bundan gun once guresirken sag ust gogsumde hafif bi agri hissettim ve fazla ciddiye almadim ve bu agrilara ragem spore devam ettim fitnes e kick box yaptim ve sun agrilarim dayanak sekilde degil nefes alirken kipirdadigimda yurudugumde agrisi cok oluyor spora devam.etmem mantiklimi? ve tedavisini asil yapabilirim tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 10:46

   Bir doktora gitmeden spora devam etmeniz doğru değildir.

   Göğüs kaslarında ya da omuz kaslarında yırtılma olmuş olabilir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 51. Avatar

  Handan

  21 Eylül 2016 at 01:03

  Merhaba, 34 gün önce iğne vuruldum. İğne vurulurken şiddetli bir ağrı meydana geldi. İlk yarım saat yürüyemedim. Sağ kalçada morarma şişlik ağrı meydana geldi. Kas yırtılması denildi. İki üç gün alkol pamukla pansuman yap denildi, yaptım. Bir haftadır şişlik geçti diye seviinirken tekrar morarma meydana geldi. Bu sefer ağrılarım arttı, ani sık aralıklarla görülen şiddetli bir ağrı çekiyorum. Hem ağrıyor hem yanıyor. Hareketlerimde kısıtlamalar var. Şu anda da çok ağrıyor, uyutmuyor. Ne yapmami önerirsiniz? Yırtılma tamamen geçer mi kas eski sağlığına kavuşur mu? Lütfen yardım edin ağrım şiddetle devam ediyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 12:17

   Bazen hatalı iğne vurulması sonucu sinir zedelenmesi oluşabilir.

   Bazen iğne vurulan yerde apse gelişebilir.

   İğneyi ne için vurulduğunuza bağlı ağrılar artmış olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir beyin – sinir cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü sinir zedelenmesi olmuş ise daha ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 52. Avatar

  Emirhan

  30 Eylül 2016 at 00:08

  Merhabalar futbol müsabakasından sonra rutin idmanlar yapılırken üst adelemde bir ağrı hissettim. Bu ağrı şiddetli değil fakat hafif bir ödem hissettim ve koşarken sıkıntı yaratıcak gibi pazar günüde lig maçım var ne yapmam gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 15:38

   Bu durumun tam olarak bilinmesi için bir fizik tedavi doktoruna gitmek daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 53. Avatar

  Semih

  2 Ekim 2016 at 16:40

  Merhaba. Hocam on baldirimda siddetli agri var morarma felan yok uzun zamandir gecmiyor igne agri kesick felan kullandim yarinda pomem sinavim var. Beni 2 3 saat idare edecek bir igne felan varmi. Parkuru atlatcak kadar cunku bole zorlaniyorum. Simdiden tessekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 02:14

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Buradan ağrının neden olduğunu bilmeden bir şey söylemek doğru olmaz.

   Doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

   Sağlık dileğiyle.

 54. Avatar

  fatmaseda

  10 Ekim 2016 at 13:42

  Merhaba polislik icin gittigim parkurda kasimi sanirim fazla zorladim ertesi gun yataktan kalkerken sag bacagim birden kasildi ve 10 gundur kas agrim devam ediyor sanirim kas yirtilmasi meydana geldi kostugumda sanki kemik ust uste binermis gibi yada sinir geriliyormus gibi canini cok yakan bir agri oluyor kas gevsetic igne hap kullanmama ragmen hala duzelmedi en kisa zamanda nasil gecirebilirim 12

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ekim 2016 at 11:16

   Fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir. Kas yırtılmalarında bazen tendon hasarı da oluşabilir ve fizik tedavi görmek ya da tendon kopması var ise cerrahi bir müdahale de gerekebilir.

   Ayrıca kas yırtılmasından sonra belli bir süre istirahat tedavisi de gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 55. Avatar

  Sude

  27 Ekim 2016 at 21:52

  Merhaba.İki sene öncesinde kolumun iç pazı kısmında tam kat yırtılma olmuştu.Fizik tedavi ile ağrılarım geçmişti. Şimdi ise spora gidiyorum.Orda yapılan kol hareketleri ağrıyı tetikledi.spora devam etmeli miyim zararı olur mu. Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 17:46

   Tam kas yırtılmalarında ağır hareketler devam ettiği sürece ağrılar uzun yıllar tekrarlayabilir.

   Spor yapmaya başlamanız bu durumun şiddetlenmesine neden olmuş olabilir.

   İstirahat etmek faydalı olabilir fakat şimdiki durumun değerlendirilmesi için tekrar fizik tedavi doktorunuza gitmeniz doğru olur.

   Doktorunuz size hangi hareketleri yapıp yapmamanız gerektiği hakkında bilgi verecektir veya en basit egzersizler yapmanızı önerecektir.

   Ciddi kas yırtılmalarında oluşan hasarın genellikle geri dönüşümü yoktur. Fizik tedavi ile o bölgeye ait kaslar, bağlar, tendonlar güçlendirilir, ancak kalıcı şifa sağlanması zordur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Fatihs1

  1 Kasım 2016 at 00:43

  Merhaba bi olayım olmuştu ve bu netice sonunda komple sol bacağımda kas yırtılması oldu 8 hafta ağrısını çektim fizik Tedavi gördüm ve yavaş yavaş yürümeye başladım şimdi biraz daha iyiyim ama yokuş inerken veya çıkarken zorluk çekiyorum sol bacağım sağa göre çok inceledi olay olalı 4 ay geçti kas hiç yok bacağım da zamanla duzelir mi acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Kasım 2016 at 11:07

   Uzun süredir hareketsiz kalmanıza bağlı kaslar gücünü kaybetmiştir ve buna bağlı olarak incelme ve güçsüzlük olması doğaldır.

   Fizik tedavi faydalı olur, fizik tedavi bitti ise gördüğünüz hareketleri uzun süre evde de çok abartmadan düzenli olarak yapmanız faydalı olur.

   Ayrıca kasları tekrar toparlamak için dengeli protein alımı, dengeli ve kaliteli karbonhidrat alımı, düzenli ve sağlıklı beslenme de çok önemlidir.

   Yine de tam yırtılmalarda ağır hareketler yapılması çok mümkün olmaz, bu nedenle bu bölgenin yaşam boyu dikkat edilmesi gerekir. Düzenli egzersizin ve ara ara fizik tedavinin yaşam tarzı haline getirilmesi gerekebilir.

   Düzenli egzersizlerinizi ve düzenli ve dengeli beslenmenizi dikkat ederseniz bu durumu tam olmasa da düzeltmek mümkün olabilir.

   Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 57. Avatar

  Alp

  2 Kasım 2016 at 13:12

  İyi günler 6 gün önce ısınmadan topa vurdum sağ üst bacağımla kasığım arasında kas yırtılması olmuş bacağımda şişlik var ama morarma yok doktor ultrason istedi ertesi gün başka doktor vardı ultrasonla anlaşılmaz dedi sonucu götürdüğümüzde mr çekmeliyiz dedi 5 gün rapor verdi geçmezse gel dedi sizce geçer mi derslerimden geri kalıyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 14:08

   Kas yırtılmalarında ilk 48-72 saat içinde günde 3-4 kez 15-20 dakikalık buz kompresi hem ağrıyı azaltmada hem de morarmayı önlemede yardımcıdır.

   Kasımk bölgesi kas yırtılmalarında iyileşmenin süresi yırtığın derecesine ve şiddetine göre değişmekle birlikte birkaç ay sürebilir.

   Doktorunuzun verdiği raporu kullanmanızda fayda var, çünkü fırsat buldukça kası dinlendirmek faydalıdır.

   Ağrılarınız geçmez ise kontrole gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  Mert

  2 Kasım 2016 at 16:11

  Merhabalar.20 gün önce çıkık olan omzumun üstüne düştüm.10 gün boyunca çok ağrim oldu..sonra bide tam iyileşmeden 50 kiloluk halterle antrenman yaptım.köprücük kemiğinden takır tukur sesler geldi.ertesi gün uyandığımda köprücük kemiğinin ustunde ve çıkık olan omzumun kolunda kist yada sis gibi bir şey çıktı ve arıyor atesde yapıyor ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 14:16

   Enflamatuvar kırık hematomu gelişmiş olabilir.

   Çıkık olan omzunuz tekrar çıkmış olabilir veya kırılmış da olabilir.

   İltihaplanmış ödem de olabilir.

   Daha fazla hasar oluşturmadan doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Kolaylık ve sağlık dileğiyle.

 59. Avatar

  Alp

  4 Kasım 2016 at 13:06

  Sağ üst bacağımda kas yırtılması oldu 9 gündür prk bi gelişme yok doktora gittim hap verdi 5gün daha bekle dedi şişme var ama morarma yok basınca batıyor ne zaman yürümeye başlayabilirim haftaya sınavlarım var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2016 at 00:57

   Doktorunuz geçmezse gel demiş zaten, 5 gün istirahat vermiş basarsanız tekrar zorlamış olursunuz, kas yırtılmalarında dinlenme ve antienflamatuvar ilaç tedavileri dışında yapılabilecek çok fazla bir şey yoktur, zamana bırakmak gerekir, gereken durumlarda fizik tedavi uygulanabilir.

   Bu durum sınavlarınıza çalışmanıza engel olmaz, sınavlara giderken koltuk değneği kullanarak yük vermeden bu durumu atlatabilirsiniz.

   Sağlıkla kalın.

 60. Avatar

  Burak Özdemir

  14 Kasım 2016 at 23:39

  Karateciyim,ben antrenmanda tekme atarken yerdeki denge ayağım donmedi ve ust baldır ve kalca bolgemde kasta acı hissettim. Olaydan 4 gün sonra fizik tedavi doktoruna gittim ve film çekti hap ve krem verdi 2 buçuk hafta oldu daha iyiyim fakat tekme atamiyorum kopacak gibi oluyor atarken ne yapmaliyim lütfen yardım edin.not: 15 gün snra Türkiye Şampiyonam var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Kasım 2016 at 17:43

   Bu durum için fizik tedavi doktorunuzdan yardım almanız daha doğru olur, çünkü oluşan hasar konusunda doktorunuzun bilgisi vardır, belki koruyucu bir bandaj tarzı bir şey verebilir. Kas yırtılmalarında istirahat tedavisi önemlidir. Sonrasında fizik tedavi görmek iyileşmeyi hızlandırabilir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması dileğiyle.

 61. Avatar

  muhammet cerci

  26 Kasım 2016 at 11:19

  Hocam benim sağ rectus femoris adelemde yırtık var da doktora gittim bandaj ve vitamin verdi de başka ne yapabilirim ve iyilesirmi yoksa kalicimi çok merak ediyorum yardım eder misiniz .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2016 at 15:38

   Kas yırtılmalarında yırtığın derecesine göre zorlandığı zaman ağrı kalıcı olabilir, kas yırtılmalarında ilk uygulanan tedavi genellikle ilk 48-72 saat için de buz tedavisi uygulamaktır. Kasın korunması içinse bandaj tedavisi ve istirahat verilir. Ağrı geçmez ise fizik tedavi görmek gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 62. Avatar

  Bülent

  29 Kasım 2016 at 11:14

  Merhaba yaşım 41 geçen gün halı saha maçına gittim fazla ısınmadan maça başladım aslında sürekli giderim halı sahaya fakat son 1 yıldır fazla gidemedim sakatlık olayını bildiğim için kendimi fazla zorlamadan başladım 10 dk sonra kasığımın 5 parmak altında bi ağrı oluştu yürürken bişey yok fakat sol bacağı dışa doğru hareket ettiğinde ağır oluşuyor görünümünde belirgin bişey yok elle bastırınca ağır oluşuyor acaba yırtık oluşmuşmudur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 12:08

   Spora uzun süre ara verdikten sonra ısınma ve soğuma hareketlerine ciddi şekilde önem verilmelidir.

   Daha önce o bölgede kas yırtılması meydana gelmiş ise o bölge zorlamalarda ağrı yapar, çünkü yırtılan kas yıllarca iyileşmeyebilir.

   Kalça eklemi ile ilgili bir durum da olabilir.

   Ağrı geçmezse bir fizik tedavi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

 63. Avatar

  Muhsin

  3 Aralık 2016 at 00:27

  Merhaba hocam ben yaklaşık bir senedir sporla uğraşıyorum fitnesle iki gün önce salona gittigimde göğüs ile sırt çalışacaktım göğüs programı bitirdim sıra sırta geldi üç set çalıştım tam dördüncü sette başladım karna çekiş sırt biraz hızlı çektim ağırlığı ama sirtimin alt orta kısmindan ses geldi sanırım birşey koptu ondan sonra bir ağrı girdi sırt alt ortasına hareket bille edemedim programı bırakıp direk hastane gittim film çekti ve CDye de baktiyi doktor birşey yok dedi sonra içim rahat etmedi başka hastaneye daha gittim oda test yaptı bacaklarımı işte ayaklarımin ucundan tuttu çekmemi istedi çektim Agri var mı diye sordu yok dedim sonra bacaklarıma dokundu kalem gibi birşeyle hissedip hissetmediğimi sordu hissettim oda bana ilaç yazdı işte bunları kalan diye onları bitti geçmezse tekrar gel dedi emari çekecez dedi.hareket ettiğimde ağrıyor birde eğildigimde ilk gün çok ağrıyordu şimdi gene ağrıyor ama o kadar değil sizce ne olabilir acaba??şimdiden teşekkür ediyorum hocam cevabınız için.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 12:18

   Kas yırtılması veya disk kayması gibi bir durum olabilir.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar bittikten sonra ağrılarınız geçmezse kontrole gitmeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 64. Avatar

  adsız

  9 Aralık 2016 at 13:41

  ben bugun futbol oynarken anı harekette leğen kemğinin cıvarında ağrı başladı ve yuruken sankı orda damar gıbı bişe varışta yururken kendını geri atıyor sizce ne olablılr ALLAH rızası için yardm edın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Aralık 2016 at 12:09

   Bu ilk kez başınıza geliyorsa kasık bölgesindeki kaslarda yırtılma ya da zorlanma olmuş olabilir veya eklemleri bağlayan tendonlarda yaralanma olmuş olabilir.

   Eğer daha önceleri de bu tür ağrılar var ise eklemlerde, tendonlarda enflamasyon (yangı) oluşmuş olabilir. Eklem iltihabı, romatizmal bir durum, kireçlenme gibi durumlar da olabilir.

   Kalça çıkığı olmuş olabilir.

   Bir ortopedi veya fizik tedavi doktoruna gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 65. Avatar

  serkan

  21 Aralık 2016 at 18:28

  MERHABA; 2015 mayıs ayında spor salonunda arka adalemi sakatladım. daha sonra birçok doktora gittim fizik tedavi ilaç tedavileri denedim bir türlü geçmedi. ilgin. tarafı ise mr’a girdiğimde bir şey gözükmüyor. şiddetli bir ağrı olmuyor ancak zaman zaman hafif de olsa ağrı oluyor.yaklaşık 3 aydır tekrar spor salonuna gidiyorum. bacak çalışması yapmıyorum zorlamamak için ancak koşu bandı ve bisiklet sürüyorum. ama çok fazla yüklenemiyorum. bu sakatlığı nasıl tedavi edebilirim yardımlarınızı bekliyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 18:44

   Kas yırtılmalarında her şeye rağmen zorlanma olduğunda ağrılar devam edebilir. Kas yırtılmalarında en uygun tedavi yöntemi fizik tedavi ile o bölgenin kasını güçlendirmektir fakat tam bir tedavisi yoktur ve zorlamalar sonucu ağrılar devam eder. Her zaman daha dikkatli olmak gerekir. Fizik tedavide gösterilen egzersizlerin yeterli sayıda ama abartmadan, düzenli olarak yaşam boyu devam ettirilmesi gerekebilir. Birde o kası aşırı zorlamamak. Spor öncesi ve sonrası ısınma ve soğuma egzersizlerine dikkat edilmelidir. Yeterli su tüketimi önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 66. Avatar

  Nazan Doğrul

  24 Aralık 2016 at 23:13

  Merhaba,
  2 hafta önce kondüsyon salonunda yürüyüş bandında hızlı tempo yürürken, dengemi kaybetmem sonucunda düştüm. Ayağa kalkmak amacıyla elimi de bırakmadığımdan vücüdüm, bacaklarım aşırı gerildi ve çok acıdı. Yürümekte, özellikle de merdiven inip çıkmada zorlanıyordum. Ağrı kesici, ısı bandı ve jel kullandım. 1 hafta istirahat ettim. Yavaş da olsa günden güne iyileşmeğe başladı, ağrı da azaldı. Hareketlerim hızlandı, rahatladı. Halen üst arka bacağıma bastırınca acıyor. Özellikle diz arkası bölgesi bastırınca ağrımaya başladı ve daha önce olmamasına rağmen bugün yoğun morarma olduğunu gördüm o bölgede.Bacağımı kıvırınca da acıyor. Ne yapmalıyım? Teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:42

   Anlattığınız duruma bağlı kas yırtılması veya tendon kopması olmuş olabilir. Vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun.

 67. Avatar

  Vildan

  8 Ocak 2017 at 00:25

  Merhaba, 3 gün önce sporda ilk kez spin grubuna katıldım. ısınma hareketleri yapmam yeterli olmadı. spordan sonrası herhangi bir ağrı hissetmeme rağmen sabah kalktığımda üst bacağım ağrıyordu. merdiven inerken inanılmaz bir ağrı oldu. kas gevşetici krem ve hap kullandım. 3 gün oldu. ağrım hafifledi ama oturup kalkarken ve merdiven inerken zorlanıyorum. soğuk kompres de uyguladım. ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 01:32

   Daha fazla zorlamadan bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygun olur, kas zorlanması veya zedelenmesi olmuş olabilir.

   Geçmiş olsun.

 68. Avatar

  Yasin

  13 Ocak 2017 at 01:18

  Merhabalar ben pazar günü Maça çıktım hava çok soğuktu depar atarken arka adaleme müthiş bir ağrı girdi bırakmak mecburiyetinde kaldım devam edemedim ilk 4 gün buz yaptım daha sonra 5. Günden duşa girip sıcak suyla tedavi altına alıyorum 6 günde tam düzgün yürümeye başladım acaba benim kasım yırtık mı gerilmemidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 12:52

   Birinci derece ya da ikinci derece kas yırtılması ya da zorlanması olabilir. Isınmadan spora başlandıysa buna bağlı kasılma da olabilir. Geçmezse veya ağrılar ve kasılmalar tekrarlarsa bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz faydalı olur. Kas zorlanmalarında buz tedavisi ilk 72 saatte uygulandığında faydalı olur. Sonrasında kası dinlendirmek gerekir.

   İyilik dileğiyle.

 69. Avatar

  Yunus kaya

  13 Ocak 2017 at 23:14

  Merhaba hocam dun halisahada isinmadan maca basladim ilk sutu cekerken baya sert abandim fakat bosa salladim ayagimi sag on baldır da siddetli bir agri meydana geldi devam edemedim ciktim aci cok oldugu icin acile gittim zar zor igme yapip ilac yazdilar sabah devam ederse ortapediye git diye sabah pek biseyim kalmamisti az bi sislik var acaba yirtilma varmidir varsada.tehlikelimidir teşekkür ederim kolay gelsin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ocak 2017 at 23:33

   Şişlik varsa tendon ya da kas yırtılması olabilir. Ağrılar tekrarlar veya artarsa fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir. İstirahat etmek önemlidir. Doktorunuzun verdiği ilaçları düzenli kullanmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 70. Avatar

  Hasan

  17 Ocak 2017 at 09:05

  Hocam gece yataktayken sol adaleme kramp gibi mi desem damar damar üstünemi bindi desem böyle bir ağrı oldu.daha sonra geçti ama adalemde ağrı var.böyle 2 e defa daha oldu.neden olabilir acaba.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 11:45

   Kas krampları vücudun susuz kalmasına bağlı olabilir. Bazı mineral eksikliklerine bağlı olabilir. Gece yatarken aynı pozisyonda uzun süre kalınmış ise buna bağlı olabilir. Aynı kası bir süre kullanıp sonra uzun süre kullanmadığında olabilir. Sigara kullanımı, varisli damarlar var ise bunlara bağlı damarlar yeteri kadar kanlanamadığı için olabilir. Romatizmal bazı hastalıklar bu tür kas sorunlarına neden olabilir. Kas krampları böbrek hastalıklarında, kalp damar hastalıklarında, şeker hastalarında, klimalı ortamlarda duranlarda, kireçlenme sorunu olanlarda kas krampları görülebilir.

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 71. Avatar

  İsmail

  17 Ocak 2017 at 13:56

  Hocam gece yatarken adeleme kramp giriyor.damar damara biniyor.2 3 defa böyle oldu..neden olur acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2017 at 22:47

   Kramplar genellikle kas kaynaklıdır. Aşırı susuz kalmak, hareketsiz kalmak, bazı damar hastalıkları, egzersiz eksikliği, bazı sistemik hastalıklar nedeni ile de gelişebilir.

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 72. Avatar

  Semih

  21 Ocak 2017 at 08:22

  Merhaba yaklaşık 2-3 hafta önce idmanda sert topa vurduğum zaman sol üst adelede yanma oldu bidaha denediğimde vuramadım topa.Akşam hastahaneye gittiğimde acilde zorlanma var dediler iğne vurup ilaç verdiler geçmedi daha çok acı çektim.ortopedi doktoruna gittiğimde 1nci derecede yırtık varmış bunu nasıl geçirebilirim.MAçlarımın başlamasına 20 gün var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 15:51

   Kas zorlanmalarında ilk 72 saat ara ara buz uygulama önemlidir. Yine bu tür zorlanmalarda istirahat tedavisi de gerekir. Bu durum kalıcı olabilir, bu nedenle öncelikle fizik tedavi görmek önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 73. Avatar

  Mehmet

  24 Ocak 2017 at 18:01

  Hocam bundan iki ay once sol gogsüm agrıdı doktoro gittim film cekdi tomografi felan birşey çıkmadı testler felan ettin birşey çıkmadı gogüs kafes zedelenme olabilir dedi 2 veya 3 ay sürer dedi ama gecmedi sizce neden sol gogsüm arıodur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:00

   Ağrı göğüs içinde hissediliyorsa bu durum kalp ile ilgili, akciğer ile ilgili olabilir. Herhangi bir travma geçirmemişseniz durup dururken zedelenme olmaz. Ağrı kemiklerde hissediliyorsa, bu durum acıma tarzında oluyorsa Paget hastalığı başlangıcı olabilir ve bu durumun teşhisi için kemik ve metabolizma hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   Fakat kas zedelenmesine veya yırtılmasına neden olacak bir şey olmuş ise kas yırtılması veya zorlanması olmuş olabilir ve kas zorlanmaları ağrıları uzun süre devam eder ve bu durum için fizik tedavi görmek gerekebilir.

   Göğüs ağrısı yine içten hissediliyorsa, mide problemleriniz var ise bu durum gastroözofageal reflüye bağlı veya mide problemlerine bağlı da olabilir ve bu durum için gastrolojiye gitmek gerekir. Yine safra ve pankreas, yemek borusu ile ilgili problemlerde de göğüs bölgesinde ağrı hissedilebilir, bunlar da gastroloji alanında değerlendirilir.

   Sağlık dileğiyle.

 74. Avatar

  Alper

  25 Ocak 2017 at 02:28

  Isinmadan futbol oynadim.macin 2. Yarisi sol ust bacak on kisminda muthis bir agri olustu ne kosabildim nede topa vurabildim.morarma yok yanliz sanki bacak ta dokundugum zaman bosluklar var.ve bagzi kisimlari dokunmayla birlikte muthis agriyor.ne yapmaliyim.henuz daha dotora gitmedim.evde jel tedavisi yaptim.sicak suyla masaj uyguladim.fayda etmedi.agri kesici kullaniyorum suan.saygilar hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:34

   Kas zorlanması ya da tendon hasarlanması gibi durumlar olabilir ve bu tür durumlarda sıcak suyla masaj değil ilk 72 saatte buz tedavisi uygulanır.

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz uygundur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 75. Avatar

  Evrem

  26 Ocak 2017 at 18:56

  Merhaba. Uzun zamandır hareketli olmadığım bir dönemdi ves pora başladım. 1Bucuk yil once 2 yil spor yaptım. Deneyimli olduğum ilk gun hafif nor al agrilarim oldu. Ancak ertesi gun squat şınav ve sırt üstü yatıp ayak uçlarına dokunma hareketi yaptım ve kendimi biraz zorladim. Sonrasinda yarim saat cardio yaptiktan sonra sol dizimde ve bacaklarimda ciddi bi agrim oldu. 1 gun geçti ama hala siddetli agrim var. Egilip kalkarken baldir ve ustunde iki bacagimdada ciddi agrim var? Kad gevsetici aliyorum ama pek faydasini da görmedim. Kaslarimi mi zedeledim acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:59

   Uzun süre spora ara verdikten sonra sadece ikinci günde bu kadar zorlamak bu tür zorlanmalar ve ağrılara neden olabilir. Bu tür durumlarda en az bir hafta, on gün kadar aşama aşama ve az tekrarlar şeklinde spora başlamak ve aşamaları 1 ay kadar devam ettirmek gerekir. Ayrıca su tüketimi ve beslenme hazırlığı da buna göre yapılmalıdır.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz kendi kendinize ilaç kullanmayı karar vermekten daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 76. Avatar

  Timuçin

  2 Şubat 2017 at 19:59

  Merhaba
  Dun maca baslamadan once bir tur kostum ve havada soguktu gelen topa vurdum ve sol ust baldirimda tak diye bi ses ciktigini hissettim ve hemen orda herseyi birakip soyunma odasina gittim. Sonra şok gecirdim ve oturdugum yerde ayagimi kaldiramiyordum. Eve gittim zoraki kas gevsetici ve agri kesici kullaniyorum.yuruken zorluk cikartiyor ve ayagimi kaldiramiyorum oraya dokununca yanma hissediyorum. Ne yapmaliyim? Ve aksamda ise gidicem

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2017 at 12:56

   Bir fizik tedavi doktoruna gitmeden tekrar maça gitmeniz doğru olmaz. Ciddi kas yırtılması ya da tendon kopması olmuş olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 77. Avatar

  YavuzAnonim

  4 Şubat 2017 at 14:43

  Merhaba. Maç oynarken çok hızlı top sürüyordum ve topu birden ayağımdan kaçtı ve uzanarak tekrar aldım o andabıçak batmış gibi birşey hissettim göbek hizasında sol karın boşluğunda sol ayağımı kaldıramıyorum orası çok kötü acıyor 2 gün içersinde geçmezse doktora gideceğim sizce ne olmuştur iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2017 at 12:29

   Böbrekler ile ilgili bir durum olabilir, pelvis kaslarında bir yırtılma olmuş olabilir, göbek fıtığı gibi bir durum olabilir veya bağ kopması gibi bir durum olabilir veya başka bir sebep olabilir.

   Vakit kaybetmeden doktora gitmeniz de fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 78. Avatar

  Ebru

  5 Şubat 2017 at 09:38

  Merhaba 2 gün önce uyurken aniden sol kolumu geri dogru attım ve bi ses geldi yandı resmen fazla önemsemedim ama uyandıktan sonra kolumu hiç bir şekilde geri atamıyorum canım yanıyor ve hamileyim doktora gitmeli miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 16:43

   Bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gitmeniz de fayda vardır. Uyurken tam olarak hareketsiz kalmış bir kasa ani yapılan hareket sonrası ciddi kas zorlanması ya da kas yırtılması veya tendon kopması gibi bir durum oluşmuş olabilir. Daha fazla zorlamadan doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 79. Avatar

  Mirparvin

  7 Şubat 2017 at 10:05

  Merhaba, fotbol maçndan sonra eve gittigimde sol kasık bolgesinde bir yanma hissettim.bir kaç gun devam etti.bir sonraki hafta yeniden mac yaptigimda maçın 30 dakikasında sol bacagim tuttu, hareket edemez oldum 1 hafta ayagimi.yurumekte ve uzanip kaklmakta elimin yardimiyla ayagimi haereket ettire bildim.artik neredeyse 1 yıl geçti.hala koşarken sol kasıkda bir surekli bir damar atması və yanma hissediyorum.nasıl yardımcı ola bilirsiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2017 at 13:51

   Bu olaydan sonra doktora gitmemişseniz bir ortopedi ya da fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Bu bölgede ödem olmuş olabilir, tendon yırtılması olmuş olabilir, kasık fıtığı oluşmuş olabilir.

   Geçmiş olsun.

 80. Avatar

  Baran

  15 Şubat 2017 at 21:22

  Merhaba ben futbol oynadıktan sonra eve geldim evde akşama doğru arka üst baldırda hafif morluk ve 4 çizgi olduğunu gördüm çok az ağrıyor kasım yırtılmış olabilir mi?

  teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Şubat 2017 at 17:45

   Birinci derece kas zorlanması olabilir, bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 81. Avatar

  Yalcin

  22 Şubat 2017 at 23:07

  Hocam benim arka kalf bölgede maç esnasında ters bi hareket sonucu.adete kopmuş gibi.bir his.ve orta dereceli bir ağrı. Doktorlar buz tedavisi uygula demişti ben uygulamadım. Bundan dolayı bi sorun olurum.şimdi uygulama yapsam olurum. 1 hafta oldu.ve bu tip sakatlıklar iyileştkten sonra eskisi gibi spor yapabilirmiyim .şuandan sonra ne gibi uygulama yapmam gerekir.teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2017 at 00:34

   Bir hafta geçtikten sonra buz tedavisi artık çok fazla işe yaramaz. Kas zorlanması ise belli bir süre o kası doktor tavsiyesi egzersizler ile tekrar güçlendirdikten sonra tekrar eski halini alabilir. Fakat daha ciddi yırtıklar sonrasında hasarlar bırakabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde ve hangi egzersizleri yaparak o kası güçlendirebilirsiniz sormanız da fayda vardır. Daha bir hafta geçtiği için bir süre daha istirahat ettirmeniz gerekir. Eğer sporcuysanız ya da sporcu olmayı düşünüyorsanız kalıcı hasar olmaması için fizik tedavi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 82. Avatar

  Caner

  23 Şubat 2017 at 01:43

  Hocam halı saha maçında sol üst ön adelem attı.Yani uyuştu ve koşmama izin vermedi.1 gün buz yaptım ve 2 gün içinde hiçbir ağrım yada şikayetim kalmadı.1 hafta sonra aynı gün maçın 5. dakikasında yine nüks etti.5 gün boyunca hiçbirşey hissetmemiş olmama rağmen aynı sakatlığı yine yaşadım.Ne yapmamı,kaç gün dinlenmemi önerirsiniz teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2017 at 13:14

   Kas yırtılması 1. dereceden yüksekse bu durum için fizik tedavi almak gerekebilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 83. Avatar

  Abdullah

  25 Şubat 2017 at 12:55

  merhabaa hocam ben askeri personelim goreve ciktim geldim hamlık dedim gecer dedm bekdim bu esnada gorevlere cikmayada devam ettim ve baktim sag bacagimda kasik bolgesine yakin yerde kizariklilik kanama gibi renkler olusmaya basladi ve halen yururken bacagm kasik bolgelerim cok aciyor baya yurudugumde agri geciyor ama oturdugum zaman agri geri basliyor sabah uyandigimda daha cok oluyor agrilar ve kasik bolgeme yakin yerde hafif yırtik izi ve morar ma var neden acaba bilgi alabilirsem cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 00:47

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Kas zorlanması, kas yırtılması tendon sorunları olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 84. Avatar

  Emre

  1 Mart 2017 at 21:41

  İyi günler.benim sağ üst adelemde zorlanma ile birlikte biraz şişlik var.futbol oynuyorum.5 gun süreyle antremanda çıkmıyorum.agri belirgin şekilde azaldı hafif bir batma var ama şişlik hala var.duz kosulara baslayabilirmiyim ve önerdiğiniz egzersizler nelerdir.birde

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mart 2017 at 22:46

   Birinci derece kas zorlanmalarında 5 günlük istirahat yetmeyebilir, eğer şişlik hala duruyorsa bu durum ikinci derece zorlanma da olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğrusu olur. İleri de tekrar arıza çıkarabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 85. Avatar

  Zeynep

  2 Mart 2017 at 15:39

  Merhaba 6 ay once sol bacagimda kas zarlarinda icinde ve disinda yirtilma oldu.3 ay dinlendim hic uzerine basmadim ilac ve fizik tedavi yapildi.yine agrilarim basladi bu normalmi.ne yapabilirim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2017 at 21:07

   Ciddi kas yırtılmalarında genellikle tam iyileşme olması zordur ve zorlamalarda tekrar ağrılar ömür boyu bile devam edebilir. Fizik tedavide gördüğünüz egzersizleri belki düzeli olarak orada gösterdikleri gibi yaşam bozu yapmanız gerekebilir, bu nedenle bunu fizik tedavi uzmanınıza sormanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 86. Avatar

  Yakup

  4 Mart 2017 at 03:31

  Merhaba Hocam, ben fitnesse gidiyordum ilk başladiğimda göğüs calişirken zorladim ve sol ğöğüste ağri hissettim ve her zaman omuz yada göğüs calişirken ağri vardi az ama spor yapmayinca gayet normaldi ve sporu bıraktım, evde ağirliklarla 1 bucuk ay önce omuz calişirken ağridi ve sonra ağri devam etti doktora gittim röntgen temiz cikti ama ultraşalda kas yırtığı cikti 2cmlik, 1 bucuk aydir spor yapmiyom, sol omuz/göğüs ağri var biraz sanki yorgunluk var gibi omuzda az. Sizce hafiften göğüs/omuz calişsam gecermi? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 18:00

   Spora başlamadan önce doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz ve tekrar kontrollerinizi yaptırmanız faydalı olur. Belki bir süre fizik tedavi görmek gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle…

 87. Avatar

  DOğan Şahin

  6 Mart 2017 at 17:25

  Merhaba üç gün önce halısaha maçında baldırımın hemen arkasında kumaş yırtılması gibi bir ses geldi ve onda yere yığıldım.Hemen acile gittik fakat emara giremediğimiz için birşey görünmedi.Buz tedavisi uyguluyorum.Bugün işe başlamak zorunda kaldım.Dizimi kapatınca şok şiddetli bir ağrı hissediyorum.Ve gözle görülür bir şişlik mevcut.Sizce kas yırtılmasımı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mart 2017 at 00:37

   2.-3. derece kas yırtılması da olabilir, tendon kopması da. Tekrar ortopedi ya da fizik tedavi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 88. Avatar

  mehmet hakkı uzun

  7 Mart 2017 at 12:02

  merhaba geçen cumartesı günü spor salonunda arka bacak antremanı yaptım. antreman esnasında herhangi bır sorun yaşamadım. fakat 2 3 saat sonra arabada iken arka koltuga doğru döndüğüm zaman sol baldırımz kramp girdi. ovaladım ve o an düzeldi. yalnız 3 gündür baldırların ikisindede ağrı var. gözle görülen herhangi bir morluk falanda bulunmuyor. otururken herhangi bır sorun yok. ilk ayağa kalkışta ve yürürken bir acı var. sorun nasıl düzelir acaba. iyi günler şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mart 2017 at 12:06

   Bu durum belli alıştırmalar yapmadan ani ve uzun süreli antremana bağlı et kesilmesi olarak da tarif edilen durum olabilir. Bu durum ilk spora başlandığında ya da aylar sonra tekrar spora dönüldüğünde çok yüklenme sonucu oluşabilir (birinci derece kas zorlanması gibi).

   Bu tür durumlarda belli bir zaman zorlamadan kısa tekrarlar ile ve düzenli olarak çok yüklenmeden o kasları yavaş yavaş ve aşamalı olarak güçlendirmek faydalı olabilir, ancak yinede bir fizik tedavi doktoruna veya aile hekiminize bir muayene olmanız da fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 89. Avatar

  Ali Osman

  18 Mart 2017 at 01:37

  Hocam 2 hafta önce halı saha maçında sol ön üst adelem attı.2 hafta ara verdikten sonra oynadım ve aynı yerde sadece çok hafif uyuşukluk oldu.Geçmişmidir yada doktora gözükmemizi önerirmisiniz teekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 11:06

   Adalem attı derken zorlanma olduğunu mu, yoksa yırtılma olduğunu mu belirtmek istediniz? Kasılmalar veya kramp tarzı durumlar oluyorsa ve ağrı devam ediyorsa bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 90. Avatar

  Mücahit

  19 Mart 2017 at 11:45

  15 gün önce voleybol oynarken düştüm ve sağ diz kapagimda zorlanma oldu. Hafif şişme oldu ilk başlarda çoğu hareketi yapamıyordum. Iyilesme oldu şimdi sadece dizimi kırıp tam olarak oturamıyorum. Askerim çok fazla dinlendirme şansım yok tam olarak iyilesmesi kaç gunu bulur. Oyu günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 10:23

   Bir fizik tedavi veya ortopedi uzmanına gitmeniz daha uygun olur, diz içi yapılarda da bir hasar oluşmuş olabilir.

   Geçmiş olsun.

 91. Avatar

  Gülistan

  20 Mart 2017 at 11:20

  Merhaba 23 gün önce tenis oynarken sağ alt baldırıma ani bir ağrı girdi yanma hissi ile yürüyrmedim. Doltor Çekilen emar sonucunda kas yırtılması oldugunu söyledi. İlk 72 saat buz uyguladım. Antibiyotik, jel ve agrı kesici kullanıyorum. Bileklerim de baya morarama var, sağ bacagımda digerine göre renk değişimi var. Hala üzerine basamıyorum, ayak tabanım tam düz olmuyor, ayağımı sürekli yüksekte tutuyorum acaba doğru mu yapıyorum yoksa basmaya çalışıp kası kuvvetlendirmeli miyim yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2017 at 11:36

   23 günden beri morarma hala geçmediyse ve ağrılar sürüyorsa tekrar doktorunuza veya bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Fizik tedavi almak da gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 92. Avatar

  Furkan Bakar

  24 Mart 2017 at 21:14

  Merhabalar ben yaklaşık bir ay önce halisahada oynarken çok fazla bir çekme oldu beş dakka sonra geçti ve devam ettim ve yine çekme oldu ama morarma yanma yok ve şimdi ağrı yok fakat bacagimdaki kasa eklediğim de diğer ayaktaki kasıma göre daha büyük ve sanki düzensiz dağınık gibi sizce ne sorun var ciddimi doktora gitmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 13:48

   Kas spazmı olmuş olabilir. Bu tür aktiveteleri sık yapıyorsanız düzensiz kas gelişmesi olmuş olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanınca muayene olmak gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 93. Avatar

  Talha

  24 Mart 2017 at 21:36

  Meraba ben fitnesa 3 ay gittim ara verdim 1 ay yeniden başladım ısınmadan ağır kaldırdım bench presste bişey hissetmedim fakat o gece ağrıdan uyuyamadım 6 saat boyunca çok şiddetli ağrıdı ama ondan sonra ağrı birden gitti hiç ağrım yok fakat artık sporda kaldırdığım ağırlıklar çok düştü tam güç veremiyorum güçsüzlük var sakatlık 10 gün önce oldu hala 2.5 kilolarla çalışıyorum benim için çok düşük ağrım yok protein tozu alyorum doktora gitmedim suprasipinatus kısmı kas yırtılmasından şüpeleniyorum bu güçsüzlük nasıl geçer geçer mi geçsin lütfen çok moralim bozuk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 14:07

   Önce bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir. Ayrıca kas zorlanmalarında ya da yırtılmalarında belli bir süre istirahat tedavisi gerekir, aksi taktirde durum daha da kötüleşebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 94. Avatar

  YUNUS EMRE AYDIN

  28 Mart 2017 at 14:30

  İYİ GÜNLER BEN TOP OYNARKEN TOPA VURDUGUM SIRADA SOL ÜST BALDIR KISMINDAN TIK DİYE BİR ATMA OLDU DAHA SONRA COK ŞİDDETLİ AGRI VE YÜRÜMEDE ZORLUK YAŞADIM ŞU ANDA DA KASIK BÖLGESİNDE AGRI OLUYOR VE DİZ KAPAGI KISMINDAN SIZLAMALAR OLUYOR ACABA NE OLMUŞ OLABİLİR

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2017 at 18:20

   Diz kapağı çıkmış veya kaymış olabilir, patella tendon yırtılması oluşmuş olabilir, kasık fıtığı oluşmuş olabilir, baldır kasında yırtılma olmuş olabilir, bu yapılarda daha öncesinden bozulmalar söz konusu olabilir. Yani buradan net bir şey söylemek zordur.

   Fizik tedavi ve ortopedi uzmanlarınca değerlendirmeler önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 95. Avatar

  İsmail

  31 Mart 2017 at 21:23

  Merhaba
  Sağ üst ön barldırım 1 ay kadar önce maç esnasında çok şiddetli ağrıdı. Buz falan yaptım ertesi gün ağrı çok hafifledi sonraki zamanlar her topa vurduğumda çok şiddetli ağrı yaptı ama yine ertesi gün çok hafifledi koşarken sıkıntı Yok ama topa vurduğumda ağrıyor bugün ise kaçtan sonra şişlik oldu yine sıcak soğuk yaptım morarma yok sadece şişlik ve şiddetli ağrı zorlamadan dolayı olabilir mi acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2017 at 22:14

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Kas zorlanması, kas yırtılması, tendon hasarı, tendon kopması gibi durumlar olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 96. Avatar

  Sezen

  2 Nisan 2017 at 13:20

  Oncelikle merhaba. 1 hafta once spor yaparken bir kopma hissetim arka adelemde kendimi zbayağ bi zorladim 1 hafta gecti sağ arka adelemde sidettli bi ağri var sol adelemde ise bir siskinlik var ne olabilir sizce .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 16:25

   Kas yırtılması ya da tendon hasarı veya kopması gibi durumlar olabilir. Daha fazla zorlamadan ve gecikmeden bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 97. Avatar

  Caner Tombul

  3 Nisan 2017 at 15:08

  İyi günler öncelikle 2 gun once cumartesi günü arka adelem attı maçtayken bıçak saplanır gibi oldu maça devam edemedım ilk gün ayağımı kıpırdatamıyordum arka adelemın bazı yerlerinde şişlik ve kızarıklık vardı buz ve sıcak su ıle onu geçiştirdim bugune şişlik kalmadı ve dız kapağımı kısmen kırabılıyorum sizce doktora gözükmelimiyim ? veya kaç güne geçer bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 21:57

   Tendon kopması olabilir, diz kapağı kısmında veya içinde bir sorun olmuş olabilir, kas yırtılması olmuş olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Bu durum tekrarlayabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 98. Avatar

  Furkan

  21 Nisan 2017 at 23:17

  Basketbol oynuyorum sahada koşarken arka adelwmde cekme hissi ve ağrı oldu bilgilendiriseniz sevinirim teşekkürlet

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2017 at 13:34

   Kas zorlanması olabilir. Bu gibi durumlarda fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 99. Avatar

  Ekrem

  26 Nisan 2017 at 23:26

  Ben 10 yılın üstünde futbol oynadım sonra malum sakatlıklar bıraktım şimdi yürürken aşıl tendonuma ağrı giriyor neyapmalıyım birde sağ ön üst adalem çok çekiyo ve acı veriyo ara ara nedendir nasıl çözerim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:34

   Bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız faydalı olacaktır. Sporcularda ön diz ağrısı sendromu, tendinit gibi şikayetler sık görülür.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 100. Avatar

  HASAN

  17 Mayıs 2017 at 11:40

  MERHABA KOLAY GELSİN.BENIM SORUM 4 HAFTADIR ORTALAMA HERGÜN 1 YA DA 2 KEZ KOŞUP SPOR YAPIYORUM.DUN SABAH1 SAAT KOŞTUM AKSAM SPORA GİTTİM HOCA ZORLADI BIRAZ ANI SPRİNT HAREKETLER YAPTIRDI SON ANDA HIZLI DAVRANAYIM DERKEN SAĞ BACAGIMIN ARKA ÜST KISMINDA 2 DAMAR BİRLEŞİP BIRAKTI SANKİ O AN İÇİN.. ACIDI DAHA SONRAKI GÜN YURUYORUM EĞİLİP KALKARKEN ACIYO SADECE HAREKETLERİMDE ŞİŞME VE MORLUK VS YOK AMA KAS ÇEKİO HİSSEDİYORUM İLAÇ ALDIM İĞNE OLDUM SUAN BİR YIRTIK VAR MIDIR ACABA

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2017 at 22:05

   Kas spazmı, birinci derece kas zorlanması olmuş olabilir. Fakat bir doktora danışmadan ilaç almanız doğru olmaz. Özellikle spor ile uğraştığınız için bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 101. Avatar

  oğuz barut

  22 Mayıs 2017 at 14:12

  merhaba,
  omuzumda kas yırtılması olduğu mr sonucunda doktor tarafından belirtildi ve fizik tedavi önerdi sizce bir faydası olurmu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mayıs 2017 at 01:52

   Kas yırtılmalarında yırtılmanın derecesine göre verilebilen en önemli tedavi zaten fizik tedavi görmektir. Yırtılmanın derecesine göre fizik tedavi faydalı olabilir. Fakat fizik tedavi bölümünde gördüğünüz egzersizleri tedavi bittikten sonra da doktorunuzun gösterdiği şekilde ve önerdiği sayıda devam etmek de gerekebilir, çünkü ağrılar tekrar başlayabilir.

   Kas yırtılmalarında fizik tedavi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 102. Avatar

  Şerife

  23 Mayıs 2017 at 10:19

  Merhaba ben yüzerken bacağıma kramp girdi sanırsam 3 defa art arda girdi. Sonra bacağımda morarma ve kızarıklık oldu 2. Dereceden kas yırtılması olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2017 at 22:17

   Morarma ve kızarıklık olduğu için kas yırtılması ya da tendon kopması oluşmuş olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 103. Avatar

  kadir

  24 Mayıs 2017 at 22:12

  Mrb hocam maçta sağ bacagimin arka alt kisminda macin sonlarında zorlanma oldu ilk gün sekerek yürüyorum 2 gün sonra yani bugün ise daha rahat yürüyorum ama çok azicik incinme var birazda şişlik var ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 17:07

   Kas zorlanmalarında ilk 72 saat içinde buz uygulama, istirahat etme birinci derece zorlanmalarda fayda sağlayabilir. Fakat şişlik oluşmuş ise bu durum ikinci derece kas zorlanması olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 104. Avatar

  Celal

  28 Mayıs 2017 at 04:15

  Merhaba 3 hafta önce halı sahada maç yaptım maç yaptıktan iki gün sonra kasık bölgelerinin hemen yan kısımları bacagimin iç tarafında hamlama gibi şiddetli ağrı hissettim hamlamis olabilirim diyerekten fazla onemsemedim ardından agrim geçmeden iki maç daha yaptım fazla agrim yoktu ama yinede maç esnasında fazlasiyla agridi son macimi 5 gün önce yaptım bugün sol bacagimin iç kısmı diz kapağı ile kasık arası aşırı derecede morarmis hafif bir ağrı var ancak yurumemi veya hareket etmemi fazla etkilemiyor sorun nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Haziran 2017 at 22:22

   Kas yırtılmasına bağlı kas içi kanama olmuş olabilir. Tendon kopmuş olabilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmelisiniz. Bu süreçte tekrar maç yapmamanız ve istirahat etmenizde önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 105. Avatar

  İlker

  20 Haziran 2017 at 17:57

  Bundan 3 gün önce futbol oynuyordum ve bacağımda anı bir acı oluştu hala devam ediyor ancak şişlik renk değişikliği veya morarma gibi şeyler yok fakat elimle bastirdigimda acıyor yırtılmış olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2017 at 00:22

   Birinci derece kas zorlanması olabilir. Bu tür durumlarda ilk 72 saat içinde belli aralıklarla 10-15 dakika sürelerle buz tedavisi uygulamak faydalı olur. Fakat 3 gün geçmesine rağmen hala acıdığı için bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 106. Avatar

  Alex

  21 Temmuz 2017 at 11:35

  Merhabalar,benim 15 gün öncesinde sprint atarken sol alt bacağımdan bir ses geldi bir şeyin attığını hissettim.Sonrasında yürüyemedim üzerine basamadım ağrım oldu evde buz uyguladım.Doktora gittiğimde sol alt adele yırtığı olduğunu söylediler.Parafon diye bir ilaç ve krem kullandım.Sonrasında mr istendi.Ama bacağımda bu süre içerisinde hiç morarma olmadı.Sekerek yürüyorum çok şiddetli ağrım da olmadı.Doktor 2 ay sürede iyileşme olacağını ancak 2 ay sonrasında da nüksetebileceğini söyledi.Yani genellikle hareketsiz bir yaşama döndüm birden sürekli istirahat halindeyim.Ama sol kısımda hareket ederken sürekli sert bir şey hissediyorum.Ancak araştırdığım kadarıyla iyileşme sürecinde bir fibröz doku oluşumu gerçekleşiyormuş.Bu fibröz dokunun da mümkün olduğunca az oluşması gerekiyormuş.Şimdi doktorun söylediği 2 ay bunun için fazla mıdır?Ne yapmamı öneririrsiniz,teşekkürler.İyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 09:56

   Doktorunuz durumunuza göre uygun istirahat tedavisini vermiş olmalı. Kas ve tendon hasarlarında yırtılmanın derecesine, tam olarak yerine, başka hasarlara neden olup olmadığına göre tedavi ve istirahat süresi değişiklik gösterebilir. Gerekirse daha sonra fizik tedavi önerebilir.

   Geçmiş olsun.

 107. Avatar

  adsız

  26 Temmuz 2017 at 22:17

  uzun bir süre önce spor yaparken bacağımın arkasında hafif bir ağrı başladı.Daha sonra şiddetlendi ve morarma başladı.geçmişti.fakat şu anda tekrar ağrı yapıyor.sanki gerilme bir şey kopuyormuş gibi acı var.diz kapağım arkası ve üst baldırda.Sebebi nedir?ve hastanede hangi bölümden yardım alabilirim?
  yardımcı olursanız sevinirim.teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 01:27

   Travmanın olduğu o dönemde 2.veya 3. derece kas yırtılması veya tendon hasarı olmuş olma ihtimali vardır.

   Fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 108. Avatar

  Fidan

  27 Temmuz 2017 at 01:35

  Yıllar önce parmağıma batan bıçak ve kolumu zorlama sonrasında arka kol, omuz bölgemde kiriş yırtılması oluştu yillardır ara ara aşırı ağrı oluşuyor fizik tedavi kısa zamanda iyi geliyor nasıl tam olarak tedavi olabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2017 at 20:35

   Fizik tedavi doktorunun gösterdiği egzersizleri belki yaşam tarzı şeklinde düzenli ve bilinçli şekilde yapmanız faydalı olabilir. Kas ve kas ile ilgili problemler fizik tedavi uzmanlarınca değerlendirilir.

   Geçmiş olsun.

 109. Avatar

  bballer_0

  31 Temmuz 2017 at 16:22

  Hocam merhabalar tam 1 hafta 3 gün önce basketbol potasına tam tutunamayıp elim kaydı ve yüz üstü sol belimin üzerine sertçe düştüm ayağa kalktığımda sol bacağıma basamıyordum sonrasında hastanede röntgen çekildim. Doktor kırılmamış, incinmiş dedi ve ağrı kesici yazdı bende ağrı kesiciye gerek yok diye düşünerek almadım. Kas gevşetici sürüyorum yatmadan önce. Şuan yürürken çok hafif ağrı hissediyorum ama koşamıyorum , zıplayamıyorum yani basketbol oynayamıyorum daha beklemem mi gerek ne zamana geçer tavsiyenizi bekliyorum…(doktor ağrının pelvis bölgesinde olduğunu söylemişti)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2017 at 00:27

   İncinmeler sırasında ezilmeler, çatlaklar gibi yaralanmalar, bağ hasarları oluşabilir, bu nedenle doktorunuzun önerdiği şekilde davranmanız da fayda vardır. Eğer doktorunuz net bir şey söylememiş ya da siz farkında değilseniz, bunu tekrar doktorunuza danışmanız önemlidir. Çünkü zedelenmeler bu kadar kısa sürede iyileşmeyebilir. Bazı ağrı kesiciler ayrıca yaralanan bölgede ödem, inflamatuar bir durum oluşmaması ya da oluştuysa ödemin atılmasında fayda sağlaması için de reçete edilir, bu nedenle ilacı kullanıp kullanmamanız gerektiğini doktorunuza tekrar danışmanız faydalı olacaktır. Kontrole gitmeden spora başlamamanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 110. Avatar

  Yulaf

  4 Ağustos 2017 at 11:30

  Havuza gittim birkac saat yuzdum, havuzdan ciktiktan hemen sonra omuzlarimi geri ittim sonra bi anda bir aci hissettim herhangi bir morluk yok aci 5 gundur devam ediyo..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2017 at 19:52

   Birinci derece kas zorlanması olmuş olabilir. Uzun zamandır bu tür aktiviteler yapmamışsanız ya da ara yapıyorsanız bu tür sorunlar yaşanabilir. Ani harekete bağlı bağlarda, tendonlarda, eklemde hasar oluşmuş da olabilir. Bir fizik tedavi uzmanınca değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 111. Avatar

  Uğur

  23 Ağustos 2017 at 20:12

  Merhaba.yaşım 44 . Maç esnasında topa vurduğum anda sağ bacagım dizimin iç kısım yan taraflarında aşağıya doğru yaklaşık 1 karışlık bir uzunluktaki kısımda yanma ve gerilme oldu. Ben maça devam ettim topa korkarak vurdum .Şişme falan meydana gelmedi. Oturup kalkarken dizlerimi bükerken zorluyor. Krem sürmeye başladım faydasını da gördüm. Doktora henüz gidemedim. Durumum nedir bilği verebilirseniz sevinirim. Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ağustos 2017 at 18:53

   Kas veya tendonlarda zorlanma ya da yırtılma olmuş olabilir. O bölgede diz içine gelen kısımda kist (Baker kisti gibi) varsa (belirli ya da belirsiz) bu da yırtılmış olabilir. Buradan bunu bilmek zordur. Daha basit bir zorlanma da olmuş olabilir, daha ağır bir durum da. Bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 112. Avatar

  Ali demir

  26 Ağustos 2017 at 09:56

  Hocam cevap verirseniz sevinirim. 1hafta önce antrenmanda depar atarken sağ bacak üst ön lifte birden zorlanma hissettim. Ama antrenmana devam ettim çünkü fazla ağrımıyordu eve geldiğimde ağrı arttı ama şişlik morarma gibi şeyler yok 2 gün dinlenince ağrı 0 a düşüyor sonra idmana çıkınca yeniden ağrıyor sizce nedir bu ne kadar sürede iyileşirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 13:27

   Bir ortopedi ve fizik tedavi doktorunuza gitmenizde fayda vardır. Kas, tendon zorlanması veya yırtılması olabilir.

   Geçmiş olsun.

 113. Avatar

  İsmail koçyiğit

  26 Ağustos 2017 at 10:19

  Merhaba. Benim bacamda yaklaşık 6 aydır bir ağrı var sol bacagim. ‘da yürürken ağrı oluşuyor 10 dakka dinlenince ağrı gidiyor tekrar yürüdüğümde ağrı devam ediyor afif şişlik de mevcut hangi hastaneye doktara gittiysem birşey yok dedi emar. Ultrassyin. Temiz ıyide madem temiz neden bu cok ağrıyor ayakta duramıyorum çalışamıyorum neden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 14:03

   Anlattığınız durum bacağın neresinde ağrı olduğuna bağlı olarak değişmekle birlikte, bu durum romatizmal bir ağrı olabilir.

   Eğer diz içi yapılarda bir sorun varsa ve ağrı diz ve diz çevresinde ise buna bağlı da ağrı bacağa vuruyor olabilir.

   Yine bu tür bir şikayet (özellikle yürürken bacaklarda ağrı oluşması ve dinlenince ağrının geçmesi durumu söz konusu olduğu için) periferik arter hastalığına bağlı da olabilir ki, bu durum giderek kötüleşir ve kan akımının bozulmasına bağlı olarak kangren gelişebilir. Bu durum genellikle ateroskleroz (damarlarda yağ birikmesine) bağlı, yüksek tansiyona bağlı, yüksek yağlı beslenmeye bağlı, sigara kullanımına bağlı, Berger hastalığına bağlı gelişebilen bir durumdur. Bu durum için vakit kaybetmeden bir kalp-damar cerrahisine gitmeniz önemlidir.

   PERİFERİK ARTER HASTALIĞI veya SENDROMU HAKKINDA DAHA DETAYLI BİLGİYİ ALTTA VERİLEN LİNKTEN ULAŞABİLİRSİNİZ:

   https://www.saglikocagim.net/periferik-damar-hastaligi-nedenleri-belirtileri-tedavisi/

   Yine bacaklara vuran ağrı bel fıtığı, siyatik sinire bağlı sorunlar, omurga kanal darlığı, omurga romatizması, bel kireçlenmesi, kalca ile ilgili problemler, omurga enfeksiyonları, omurga tümörleri gibi durumlara bağlı da olabilir.

   Daha detaylı araştırılmasında ve ihmal edilmemesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 114. Avatar

  Ersin

  6 Eylül 2017 at 11:10

  Merabalar kolay gelsin. 8 gün önce halı saha maçında sol üst arka adelede bacağımı fazla açtığımdan dolayı bi gerilme hissettim. Bi ses geldi ama sızlama değilde daha çok gerilme sesiydi. Ardından bacagımda bi baskı hissettim. Üstüne biraz daha zorlayıp yine aynı ses geldi ama yaklaşık 5 cm sol taraftan geldi. Bu kez bacagımdaki baskı iyice arttı ve koşamaz ve yürümekte zorlanır hale geldim. O gece uyuyamadım. o günden beri ara ara buz yapıyorum. Şimdi yürüyebiliyorum fakat biraz zorluyo. Sizce sorun nedir ne yapmalıyım. Bide yaklaşık 1 ay sonra amatör maçlarım başlayacak yetişebilirmiyim. Şimdiden teşekkürler ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2017 at 13:23

   Tendon kopması veya hasarı, 2-3 derece kas zorlanması olabilir. Bir fizik tedavi doktoruna gitmeden daha fazla zorlamamanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 115. Avatar

  Mehmet

  2 Nisan 2018 at 22:43

  Merhabalar öncelikle ben halisahada idim yaklaşikli45. Dakikadan sonra baldirimda bi ağri hissettim aradan 2 gün geçti bacağinda şişme ve hareket esnasinda ağrı var yardımcı olabilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2018 at 00:25

   Tenisçi baldırı olarak da adlandırılan durum olabilir. Bu durum kas yırtılmasından sonra da gelişebilir. Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 116. Avatar

  EMRE YAZICI

  25 Nisan 2018 at 10:27

  Merhabalar,
  Dün akşam halı saha maçı sırasında topla süratli koşarken sol arka adalemde bir acı hissettim ve kendimi yere bıraktım. Aynı anda da parmak çıtlaması gibi bir ses duydum. Hemen sahada buz tedavisine başladım ve gece geç saate kadar buz koydum. Üzerine basmakta ve yürümekte zorluk çekiyorum. Dün geceki kadar zorluk çekmiyorum fakat yinede kendini bayaa hissettiriyor. Morarma, kanama yok ancak çok çok hafif bir şişme var. Yürümem düne göre daha iyi olduğundan tıbbi destek almalı mıyım yoksa buz tedavisine devam mı etmeliyim? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Nisan 2018 at 01:32

   Fizik tedavi uzmanınca iyi bir muayene yapılması doğru bir seçim olacaktır. Doktorunuz tedavi vermek isteyebilir. Buz tedavisi genellikle ilk 72 saatte uygulanır.

   Geçmiş olsun.

 117. Avatar

  Hatıce Kübra

  6 Temmuz 2018 at 09:48

  Hocam ben sporcuyum 2 aydır da BESYO ya hazırlanıyorum sol bacagım agrıyor antrenma yapsamda yapmasamda sürekli agrıyor bu beni yavasşlatıyor ve cabuk yorulmama sebebi oluyor bu durum sadece sol bacamda var yardımcı olur musunuz ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2018 at 21:41

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Spor sırasında kas zorlanması, kaslarda aşırı yorgunluk, damarlar ile ilgili bir problem, daha önce yırtılmış bir kas sorunu varsa buna bağlı, romatizmal bir durum olabilir. Sadece bacağınızın ağrıması ile net bir şey söylemek zordur, çünkü bacak ağrısının birçok nedeni olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 118. Avatar

  Şengül

  17 Temmuz 2018 at 00:35

  Merhaba. Arka adelemde ani hareket sonucu bir ses duydum ve basmakta zorlanıyorum Afif şişlik var üzerine yukelnince de ağrı oluyor ne yapmamı önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Temmuz 2018 at 22:08

   Kas zorlanması, tendon kopması, kas yırtılması gibi durumlar oluşmuş olabilir. Vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına baş vurmanız da fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 119. Avatar

  Mücahit Yavuz

  15 Eylül 2018 at 19:44

  Merhaba.Halısahada baldırıma darbe aldım ve 50 metreye yakın yürüdükten sonra baldırda çekme hissetim kendimi yere bıraktım 1 dakkika içerisinde baldırım şişti hemen çıktım ve buz uyguladım.İlk 3 gün topuğumun üstüne hafif hafif yürüyordum morarma olmadı fakat 4.gün sabah uyandığımda bacağım çok ağrıyordu üstüne basamaz oldum o gün doktora gittim.Doktor muanesinden sonra ezik veya yırtık olabileceğini söyledi MR istedi MR yarın çekilecek fakat ağrılarım her saat daha katlanılmaz oluyor. Darbe gelen yerde sararmalar oldu.Üstüne bastığım için yırtık artmış olabilir mi? ve ağrıyı azaltamk için ne yapabilirim?
  Yırtık sizce kaç derecedir ve kaç güne üstüne basabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2018 at 18:55

   Kaçıncı derece yırtık olduğunu buradan tahmin etmek çok mümkün değildir.

   Kas yaralanmalarına, yalnızca ağır yaralanmalar (kas yırtılması ya da kopması gibi yaralanmalar) değil, aynı zamanda kas lifi yırtılması, kas darbelenmesi, kas tutulması, kas gerilmesi de dahildir.

   * KAS TUTULMASINDA ŞİKAYETLER; genellikle yapılan spordan 1-2 gün sonra başlar.

   * KAS GERİLMESİNDE ŞİKAYETLER; ağrı yavaş yavaş gelişir ve zorlanma devam ettikçe ağrı çoğalır.

   * KAS LİFİ YIRTILMASINDA İSE; kaslara hızlı yayılan ağrı, ani ve batıcı bir ağrı şeklindedir.

   * KAS YIRTILMASINDA ŞİKAYETLER; kas lifi yırtılmasındakine benzer ama ağrı daha fazladır.

   * KAS DARBELENMESİNDE ŞİKAYETLER; direkt olarak kasa gelen künt bir travmanın oluşturduğu etkiyle oluşur. Her ne kadar önemsenmese de, kas zorlanmalarından daha sık görülür ve daha şiddetli seyredebilir. Orta dereceli bir darbenin etkisiyle oluşan kas içi kanama, orta dereceli kas zorlanmasında oluşan kas içi kanamasından daha fazla olabilir. İleri dereceli ve şiddetli kas darbelenmesini kas yırtılmasından ayırt etmek güç olabilir.

   Doktorunuza mutlaka tekrar gidin ve doktorunuzun önerilerini dikkate alın. Eğer gittiğiniz doktor ortopedi uzmanı ise iyileşme olduktan sonra bir fizik tedavi uzmanına başvurarak güçlendirme egzersizleri hakkında bilgi alın.

   Geçmiş olsun.

 120. Avatar

  Hüseyin

  7 Mart 2019 at 10:29

  Hocam merhaba fitnes yapıyorum yaklaşık 1 hafta önce ip atlayarak kalori yakıyordum çift bacak yerine tek olarak da denemek istedim olmaya oldu fakat şu an çömelirken gerilme oluyor doktora gittim röntgen temiz çıktı sağ ayak diz kapağımın sağ dış tarafında hafif vurduğum da canımı yakıyor spora devam ediyorum tabi koşuyu kestim yürümeme bir engel de oluşturmuyor ne önerirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2019 at 23:30

   Eğer ortopedi bölümüne gitmişseniz, bir de fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Sadece röntgen ile bazı patolojiler anlaşılmayabilir. Menisküslerde veya diğer bağlarda bir sorun oluşmuş olabilir. Belki MR çekilmesi de gerekebilir. Tekrar doktora gitmeden spora devam etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 121. Avatar

  tolga

  19 Mart 2019 at 02:44

  hocam merhaba,
  spor yaparken sol baldırımda çekilme sonrası daha fazla ısınarak spora devam ettim fakat bugün tekme atarken daha fazla gerildiğini ve batma hissi oldu ara verdim dinlendiriyorum herhangi bir kızarıklık morluk vs dışardan görünmüyor sadece içerde çok az bir sızı sıcaklık var,yine aynı gün mekik çekerken sol göğüsten kaburga içerisinden gelen bir ses oldu mekiğe devam ettiğimde ağrımaya başladı gelen ses kemik değilde daha çok etten geldi.bu bahsettiğim iki durum için tavsiyeleriniz nelerdir?
  teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mart 2019 at 22:05

   Düzenli olarak spor yapmıyorsanız veya çok zorlamışsanız vücudunuzdaki kas sisteminde gerilmeler olmuş olabilir. Yeterli su tüketmemek, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri gibi nedenler de kas zorlanmalarına neden olabilir.

   Buradan, bu konuda bir şey söylemek ya da yönlendirme yapmak doğru olmaz, bu nedenle bir fizik tedavi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 122. Avatar

  Gizem

  12 Nisan 2019 at 04:00

  Merhabalar,
  Kosu esnasinda biraz fazla zorlama sonucu sanirim baldirimda dis veya ic gastrocnemius kasi oldugunu dusundugum kasimi zedeledim. Kosu esnasinda vucut sicakligi ile hissetmedim ama dus aldiktan sonra agri basladi. Yurumekte zorlandim. 1 saat sonra buz kompres yaptim bacagimi yukarda tuttum. Su anda da siddetli yanma ve siddetli agri var. Bandaj ile sardim sislik yayilmamasi icin. Agri baldirimin orta kisminda ve disa dogru. 1. mi yoksa 2. derece mi zedelenme mi anlayamadim. Tavsiyeleriniz nedir acaba? Krem kullanmami onerir misiniz veya agri kesici? Iyilesme sureci nedir acaba? Tekrar ne zaman kosmami onerirsiniz? (spor oncesi her zaman isinmami yapar spor sonrasi esneme hareketlerimi yaparim. Acaba esneme sirasinda fazla mi gerdim kasi mi? Bu hafta biraz fazla zorladim. Bundan dolayi olabilir mi?)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Nisan 2019 at 16:49

   Buradan (internet sitesi üzerinden) herhangi bir teşhis veya tedavi önermek doğru olmaz. Bu nedenle en iyisi vakit kaybetmeden bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğrusu olacaktır. Doktorunuz duruma göre size uygun önlem ve tedaviyi önerecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 123. Avatar

  MESUT GEBEN

  11 Mayıs 2019 at 00:58

  selam
  halı saha maç esnasında herhangi bir son yoktu duştan sonra bel ağrısı başladı beyin çerahiye gittim filim emar tomogrofi çektirdim herhangi bir tanı koyulamadı 6ay oldu ağrılar sol bacağım baldır kısmında çok fazla olmaya başaladı bel kayması yada bel fıtığı yok denildi kas lifi yırtılmasında yada kopmasında ağrılar başlangıçta bel ağrısı olurmu şişme morarma yada dış görünüşte her hangi bir deyişiklik yok ne yamalıyım bacağımı düz olarak uzatamıyorum yada namazda eyildiğimde ellerimi diz kapağıma getiremiyorum gerilmeden dolayı çok ağrı var ne yapmalıyım yorumlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim saolun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2019 at 09:14

   Sporcularda ve/veya spor ile uğraşanlarda bel ağrısı tekrarlayan travmalar, aşırı yüklenmeler, dönme ve kayma hareketleri, kas güçsüzlüğü, vücut yağ oranı fazlalığı, yapılan sporun şekli, antremanın süresi ve şiddeti, kullanılan malzemeler, yanlış antreman gibi faktörlere bağlı olabilir. Kayak, beyzbol, golf, futbol, jimnastik, bale ve bisiklet gibi sporların bel ağrısı şikayetini arttırdığını gösteren çalışmalar mevcuttur.

   Bel bölgesinin sağlıklı olması, bu bölgedeki kas ve bağların tam güçlü olmalarıyla ilişkilidir.

   Bel ağrısına neden olan durumlar iki grupta (spinal kaynaklı olan bel ağrıları ve spinal kaynaklı olmayan bel ağrıları) değerlendirilebilir.

   Spinal kaynaklı bel ağrısının bazı nedenleri; kas ve ligament (bağ) zorlanması, spondilozis ve spondilolistezis, lomber faset sendromu, apofizyal yaralanma, sakral stres kırığı, disk hernisi, L5 sakralizasyonu, transvers processus inpingement sendromu, faset stres kırığı, akut lomber travmatik kırık gibi nedenleri sayabiliriz.

   Spinal kaynaklı olmayan nedenler arasında ise; intrapelvik nedenler, kadınlarda jinekolojik nedenler, renal hastalıklar, sakroiliak eklem disfonksiyonu.

   * Kronik kas ve ligament zorlanması olabilir, bu durumda fizik tedavi uzmanınca da değerlendirmeler ve tedavi yöntemleri gözden geçirilebilir.

   * Spondilozis olabilir, bu durumda ortopedi ve fizik tedavi uzmanlarınca incelemeler faydalı olabilir. Spondilozis durumunda hastaların genellikle bel ağrısı, kaba etlerde ağrı, bel kaslarında gerginlik, bazı hastalarda bacaklarda uyuşma ve ağrı, ayaklarda kuvvet kaybı, ağrıların ayakta durma ile artması gibi şikayetleri olur. Düz filmlerde stres kırığı görülmeyebilir. Bu durumda sintigrafi ve/veya bilgisayarlı tomografi tanıda önemlidir. Ayrıca daha iyi değerlendirmeler için MRG’de gerekli olabilir.

   * Lomber faset sendromu olabilir, bu durum akut, subakut ve kronik olabilir. Bel ağrısı genellikle tek taraflı olup, skrotuma, büyük trokantere ve uyluğun arkasına yayılabilir. Bazı hastalarda L4-L5 ve L5-S1 faset eklemlerinin ağrısı bacak ve ayağa yayılabilir.

   Üstte belirtilen durumlardan başka bir patoloji veya üstte de belirtilmeyen başka bir durum da olabilir.

   Bu durumun ortopedi, fizik tedavi, sinir-beyin cerrahisi gibi uzmanlıklar tarafından araştırılması gerekir.

   Geçmiş olsun.

 124. Avatar

  Muhammed

  3 Temmuz 2019 at 21:39

  Hocam dün basket oynarken zıplayınca dizimin 10 cm üzerinde bir ağrı oldu üzerine basamadım bugün ise kas sürekli kasılı buz uygulaması yaptım ama sonuç vermedi başka bir tedavi yöntemi var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2019 at 18:20

   İlk 48-72 saat içinde günde 3-4 defa 15-20 dakika kadar buz uygulama uygun bir yöntem, fakat ağrı ve kasılmalarınız geçmiyorsa acil servise ya da bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz uygundur. Eczacınıza giderek ondan da fikir alabilirsiniz (örn. jel, bandaj uygulama gibi). Fakat bu tür uygulamaları kendi kendinize, birilerinin tavsiyesiyle yapmamalısınız (mutlaka eczacınıza danışmalısınız).

   Buradan (internet sitesi üzerinden) bir öneride bulunmamız doğru olmaz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 125. Avatar

  Senay

  23 Temmuz 2019 at 14:37

  Merhaba, perşembe günü spordan sonra iki bacağımı yanlara açıp öne doğru giderek esneme yaparken iç arka bacağımda bir kopma sesi duydum. Hafif bir ağrı oldu ama sonrasında ağrı hissetmedim. İyi olduğunu düşündüm. Ptesi tekrar spor yaptım ve aynı esneme hareketini yaparken aynı yerde hafif ağrı hissettim. Normal dururken bir ağrı hissetmiyorum. Ne olduğunu anlayamadığım açıkçası, endişelenmelimiyim? Çok teşekkürler şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2019 at 22:33

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Bağ kopması, kas zorlanması gibi bir durum olabilir. Bu nedenle doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 126. Avatar

  Didem

  28 Mart 2020 at 16:55

  Merhaba hocam. 4 gün önce vucudumu esnetmeye çalışıyordum. Spagat yapıyordum o zaman acı vardı ama daha ıyı bır spagat ıcn acının ustune gitmem gerekıyordu. O sırada sag bacagımda çıt dıye bı ses geldı hemen gerı kalktm. Araştırdım yırtılma olabılırmıs yalnız hıc morarma olmadı ve gunlk yasantımdada acısını hıssetmıyorum sadece tekrar spagata gırınce acı hıssedıyorum.. ben şu an derecesını ve dinlenerek gecıp gecmeyecegını ne kadar surede gecebılecegını merak edıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2020 at 17:29

   Her ne kadar sosyal medya dünyasında bazı egzersiz hareketleri öyle bir defada, kısa sürede yapılıyormuş gibi yansıtılsa da, bu tür riskli hareketlerin yapılması uzun süredir alışkanlığı olmayan bir vücutta hemen öyle bir anda yapılması çok da mümkün değildir. Bu hareketi yapmak çok yoğun ve uzun süren ve bilinçli çalışma gerektirir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğrusudur. Anlattıklarınızla, buradan (yani internet sitesi üzerinden) yaralanmanın hangi derece olduğunu belirlemek ya da söylemek hiç de doğru olmaz.

   Doktorunuz duruma göre manyetik rezonans görüntüleme isteyebilir, duruma uygun tedaviyi de önerecektir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 127. Avatar

  Meri

  27 Mayıs 2020 at 23:13

  Merhabaa, 5 gun once squat sonrasi germe.hareketleri yaparken sol ic ust bacagimda citirtilar duydum. Yanma hissiyle hemen toplarlandim. Soğuk kompres yuksekte tutma gibi mudahaleleri gerceklestirdim. Morarma sisme gerilen nolgede olmadi ama diz altinda hafif cekilmeler hissediyorum. Bir de gerdirdigim (ust ic bacak) bolgede hafif ignelenme var. Ne olabilir? Yirtilmaysa lifler kendini tamir edebiliyor mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2020 at 01:44

   Bahsettiğiniz durum kısmi kas yırtılması (1. derece kas çekmesi/2. derece kısmi kas yırtılması) olarak sınıflandırılan kas zorlanması/yırtılması tipi olabilir. Bu tip kas hasarlanmalarında kas liflerinin bütünlüğü ve devamlılığı bozulmaktadır. Hareketin ani bir blokajla karşılaşması nedeniyle veya karmaşık hareket sırasında yeterli koordinasyonunun sağlanamaması sonucu oluşabilir. Bu tip kas hasarı oluştuğunda ani ağrı, aktif harekette ağrı ve hassasiyet ve şişlik olmaması gibi belirtiler görülebilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

   Kas yırtılmalarına neden olan faktörler;

   * Yetersiz ısınma veya antrenman,
   * Daha önceki yaralanmalarda yeterli rehabilitasyon uygulanmaması,
   * Eski yaralanmalardan kalan skar dokusu,
   * Kas yorgunluğu ve aşırı yüklenme,
   * Kasların uzun süre soğuğa maruz kalması,
   * Kas hassasiyeti ve kas spazmı.

   Bu faktörlere her zaman dikkat etmek gerekir.

   Kas yırtılmalarında iyileşme yırtılmanın tipine ve deresine göre değişebilmektedir.

   * Kısmi kas yırtılması: İntertisyal yırtılma 1-2 haftada, intramuskuler yırtılma 2-8 haftada, miks tipi yırtılma 2-8 hafta,

   * Kas yrıtığı/kas kopması: Distraksiyon ve kompresyon kopmaları 3-16 hafta gibi sürelerde iyileşebilmektedir.

   Sportif aktivitelere bağlı tendon yaralanmaları, kas nodülleri, bağ yaralanmaları gibi yaralanmalar da olabilir. Bu nedenle, en doğrusu bir uzmana görünmek olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 128. Avatar

  Merve

  8 Nisan 2021 at 14:29

  Merhaba. Yaklaşık 5 6 ay önce idmanda bacağımı esnetirken ya da farkında olmadan tekme atarken veya bacağıma gelen bir darbe sonucu sağ üst uyluğumda ön kısımda aşırı bir ağrı var. Şişlik göremiyorum ama bazen yürürken ve otururken aşırı ağrı hissediyorum. İdmanı bıraktım. Bacağımı yeterli seviyede açamıyorum ve denersem çok fazla ağrı oluşuyor. Bacağımı yana çevirdiğimde de üst bacağımın orta ve yan kısmında tüm o kasta ve bacağımda acıyı hissediyorum. Bu kas yırtığı sanırım, çünkü bunca zaman içerisinde dinlendirip geçmesini bekledim ama yürürken orası aniden kasılıp acı hissettiriyor.Tam olarak ne yapmalıyım bilmiyorum. Bir yol gösterirseniz cidden çok mutlu olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2021 at 16:12

   Alışık olmayan ya da henüz tam ve doğru hareketlerle ısınmanın sağlanmadığı durumlarda maalesef spor yaralanmaları olabiliyor. Sportif aktiviteye başlamadan önce yeterli ve uygun ısınma egzersizlerinin yapılması son derece önemlidir.

   Spor yaralanmaları arasında kas yaralanmaları, tendon yaralanmaları, ligament yaralanmaları, bursa ve sinoviyal doku yaralanmaları, kemik yaralanmaları, eklem yaralanmaları, sinir yaralanmaları ve damar yaralanmaları gibi yaralanmaları sayabiliriz.

   * Birinci derece kısmi kas yırtılması (kas çekmesi) belirtileri arasında ani ağrı, aktif harekette ağrı ve hassasiyet vardır, ancak şişlik olmaz.

   * İkinci derece kısmi kas yırtılması (kısmi kas yırtılması); intertisyal yırtılmalar, intramusküler yırtılmalar ve miks tip yırtılmalar şeklinde sınıflandırılır:

   İntertisyel yırtılma: Hematom, deride morarma oluşur. Ağrı nadirdir. Genellikle bir-iki haftada iyileşir.
   İntramusküler yırtılma : Oluşan hematom ve ondan sızan sıvı kas içinde kalır. Çok şiddetli ağrı olur. Yaralanan kas hareket ettirilirse yaralanmanın şiddeti artar. Kas spazmı görülür. 2-8 hafta sürede iyileşir.
   Miks tip yırtılma : Hem interstisyel hem de intramusküler tipleri içerir.

   * Üçüncü derece kas yırtılması / kopması: Tam ya da tama yakın yırtık. Tüm bulguların (örn. ağrı, spazm, şişlik ve fonksiyon kaybı gibi) şiddeti artmıştır.

   Üstte bahsi geçen iyileşme süreleri, tedavi ile gerçekleşen iyileşme sürelerini tanımlar. Yani bu tür durumlarda iyi bir fizik tedavi uzmanına gidilmesi ve doğru tanı ve tedavinin veya koruyucu önlemlerin alınması çok ama çok önemlidir.

   Tendon yaralanmaları belirtileri arasında eforla ağrı, sonrasında istirahat ve gece ağrısı, fonksiyonel güçte zayıflık, komşu yapılarda ağrıyı sayabiliriz.

   Tabii diğer yaralanmalar ve yaralanmalar sonucu oluşan iltihabi durumlar (enflamasyon) da söz konusudur.

   Doktora gitmeniz en doğrusudur (hatta çok önemlidir).

   Geçmiş olsun.

 129. Avatar

  Hakan Tanır

  23 Haziran 2021 at 14:30

  Merhaba iyi günler ben yaklaşık 1 1.5 ay önce halisaha maçına gitmistim ve sahaya adim atar atmaz ısınmadan bir şut cektim ve bacağımda ilk basta yanma daha sonrasında hareket ettirdiğim an bi ağrı olusmaya başladı yaklaşık 15 dk buz tuttuktan sonra kendimi cok zorlamadan maça devam ettim mactan sonra sıcak bir duş üstüne yaklaşık 1 1.5 saat aralıksız şekilde buz tuttum ve bacağımda buzun soğukluğunu hissetmiyorum şuanda yürürken herhangi bir sorun yok ancak ne zaman zorlasam örneğin topa sert vurmaya kalksam bacağıma ağrılar giriyor ve yürümekte bile zorlanıyorum 5 10 dakika hareket ettirmedigim takdirde ağrılarım gidiyor ve bu hafta halisaha maçında kendimi denemek istiyorum ancak bacağımda ki bu ağrıların sebebi nedir nasıl bir tedavi uygulayabilirim şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2021 at 00:04

   Öncelikle bir fizik tedavi uzmanına gitmelisiniz. Bazı görüntüleme yöntemleri ile o bölgede ne olduğunun ortaya çıkarılması önemlidir. Tendon kopması veya 3.-4. derece kas zedelenmesi gibi daha ciddi durumlar olabilir ve daha ciddi tedavi gerekebilir. Bunu bilmeden zorlamamanızda fayda vardır. Aksi taktirde iyileşmenin zor olduğu veya geri dönüşümü olmayan daha ciddi sakatlanmalar olabilir.

   Fizik tedavi uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git