Bitkisel Sağlık

Kas (Adale) Romatizması Bitkisel Tedavisi

Kas (Adale) Romatizması Nedenleri

Kas (adale) romatizması genellikle şiddetli soğuk algınlığının sebep olduğu ve adale ağrısı, hareket zorluğu şeklinde belirtisi görülmektedir. Kas adale romatizması bitkisel tedavisi için aşağıda ki yöntemleri uygulayabilirsiniz. Ama önce doktorunuza danışmayı unutmayın. Bu bilgiler geçmişten günümüze kadar kullanılan bitkisel tedavi yöntemleridir.

Kas (Adale) Romatizması Bitkisel Tedavisi

 • Zencefil, havlıcan ve şam fıstığı bala katılarak macun yapılır, sabah ve akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı yutulur.
 • Kereviz tohumu, elma kabuğu, ayrık otu, menekşe, söğüt yaprağı ve meyan kökü gibi bitkilerden biri veya birkaçı birlikte kaynatılır günde üç bardak suyu içilirse bu kas romatizmasına iyi gelecektir.
 • Canlı bitkinin sapı yere yakın bölümünden kesilerek, romatizma, gut, siyatik ve lumbago ağrılarına karşı, doğrudan ağrılı bölgelere sürülür. Bitkinin yakıcı tüylerinin deriyi tahriş etmesiyle uzun süreli rahatlatıcı bir sıcaklık meydana gelir ve ağrılar diner. Başlangıçta rahatsız edici olan deri yanması bir süre sonra azalır ve daha sonra sona erecektir.

Kas (adale) yırtılması hakkında bilgi edinmek için linke tıklayarak kas yırtılması ile ilgili konumuza gidebilirsiniz.

6 Yorum

 1. Mustafa

  31 Temmuz 2016 at 21:04

  İyi Akşamlar,
  Uzun süre sağ tarafıma döndüğüm anda, göğsümün sağında ciddi ağrılar oluyordu. Şimdi rahat bir şekilde dönebiliyorum; fakat çok sık olmasa da parmaktan çıkan ses benzeri bir çıtlama sesi geliyor sağ göğüs tarafımdan ve kendimi kontrol amaçlı gerdiğimde de yine sağ tarafımda hafif ağrı oluyor. Bu durum normal midir?
  Teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   1 Ağustos 2016 at 23:00

   Parmaklarda cıtlama sesi gibi sesler genellikle kireçlenmeye bağlı olabilir. Göğüs bölgesinde ağrı birçok nedene bağlı olabilir.

   Kalp kasına bağlı olabilir, göğüs kasına bağlı olabilir. bir spor yapıp sonra ara vermeye bağlı olabilir.

   Kas ağrısı şüphesi var ise bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 2. BURCU GEDİK

  21 Şubat 2017 at 14:39

  Merhaba,
  çok uzun süredir sağ ve sol olmak üzere (özellikle sağ) kürek kemiklerimde korkunç bir ağrı var. Defalarca doktora gittim fibromiyalji denildi, boyun fıtığı olabilir denildi kas gevşetici ilaçlar verildi ve gönderildi. Ancak ağrılarımda gram azalma olmadığı gibi artış söz konusu. Elimde sırtıma dokunduğumda sanki içerde hareket eden bir şeyler var. Ağrı sağ koluma kadar indi hatta parmak ucumda uyuşukluk var. Kolumda da parmağımla bastırdığımda içerde bir şey hareket ediyor. Bu ağrı tüm hayatımı engelledi, ağrısız bir günüm olmadığı için başka bir şey düşüemiyorum ve kendimi işe veremiyorum. Yıllardır spor yapıyorum ama onun da faydası yok..
  Beni bilgilendirmenizi rica ediyorum.
  Teşekkürler…

  • Sağlık Ocağım

   24 Şubat 2017 at 21:15

   FİBROMİYALJİ, sebebi her zaman belli olmayan yaygın vücut ağrıları, belirli bölgelerde hassasiyet, azalmış ağrı eşiği, uyku bozuklukları, yorgunluk, sıkıntı ile karakterize eklem dışı romatizmal hastalıktır.

   Fibromiyaljide birçok sorun (ağrı, tutukluk, yorgunluk, uyku bozuklukları, depresyon gibi) görülebilir. Bu hastalık kronik bir hastalıktır, yani dönem dönem şiddetlenebilir veya sakinleşebilir ancak hiç bir şekilde tamamen geçmez.

   FİBROMİYALJİDE YAKINMALARI ARTTIRAN FAKTÖRLER ARASINDA; fiziksel stres, virüslere bağlı hastalıklar, duygusal stres, kortizon kullanımın kesilmesi, uyku düzensizliği, fiziksel ya da mental yorgunluk, aşırı fiziksel aktivite veya aşırı hareketsizlik, soğuk veya nemli hava gibi faktöler fibromiyalljinin belirtilerini arttırabilir.

   FİROMİYALJİ SENDROMUNDA YAKINMALARI AZALTAN YÖNTEMLER İSE; sıcak duş veya banyo, bölgesel sıcak uygulama, dinlendirici uyku, düzenli ve dengeli aktivite, masaj, tatil, sıcak ve kuru hava, germe egzersizleri gibi yöntemler fibromiyalji yakınmalarını azaltabilir. Yani bu azaltıcı uygulamalar düzenli ve dengeli uygulandığında ve bunlar yaşam tarzı haline getirildiğinde şikayetlerinizde azalma sağlayabilirsiniz. Fibromiyalji için ağrı kliniği ya da romatoloji bölümünde bu durumun düzenli aralıklarla takibi önemlidir.

   Fibromiyalji sendromu ile ilişkili bazı hastalıklar da vardır ve bu hastalıkların ayırıcı tanısı önemlidir. Bu hastalıklar romatoid artrit, sistemik lupus eritematozus, sjögren sendromu, miyozit, hipotiroidi, nöropatiler, polimiyaljia romatika gibi hastalıklar ile fibromiyaljinin ayırıcı tanısının yapılması gerekir, bu nedenle eğer şimdiye kadar romatoloji ya da ağrı polikliniğine gitmemişseniz doğrudan bu bölümlere başvurmanız daha doğru olur.

   Eğer kesin fibromiyalji ise bu duruma göre yaşam tarzı, beslenme tarzı, uyku düzeni, egzersiz düzeni gibi önlemlerin sağlanması bu hastalığın şiddetini azaltmak için çok ama çok önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Murat

  25 Şubat 2017 at 08:37

  Merhaba benim sag ve sol gogus karin bolgesi dusensiz aralıklarla cok siddetli sekilde agriyor hastanede bulunan butun bolumlere gittim bir tani konamadi bu agrilar siddetli ve dexplus agri kesici kas gevsetici almadigim zaman 2 3 hafta devam ediyor ilaci alirsam 1 hafta civari suruyor acaba bu durum bir tanisi var mi

  • Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2017 at 23:59

   Kas romatizması aynı zamanda fibromiyal olarak da adlandırılır. Fibromiyalji her yaşta görülebilir. Fibromiyalji de yaygın ağrılar, karıncalanmalar olabilir. Fibromiyalji sistemik bir ağrı sendromudur. Nedeni bilinmeyen fibromiyalji olabileceği gibi, fibromiyaljiye neden olabilen bazı faktörler de olabilir.

   Eğer yaşınız özellikle 30-35 veya 40 yaşından küçük ise ve bu ağrılar uzun zamandır devam ediyor ise, doktora gittiğinizde ele gelir bir bulgu yok ise bu durum Akdeniz ateşi hastalığına bağlı da olabilir.

   Bu tür ağrılar için farklı farklı bölümlere gitmek zaman kaybı olabilir, bu nedenle üniversite ya da araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümüne ya da ağrı kliniğine gitmeniz daha faydalı olur, çünkü buralarda nedene yönelik araştırmalar yapılır ve diğer bölümler gibi tam teşhis konulmadan gereksiz ilaçlar verilmez genellikle ve ağrı baskılanmamış olur, çünkü ağrıyı baskılamak tanıyı geciktirebilir.

   Yine bu tür bir durum kemiğin Paget hastalığı da olabilir. Bu tür bir hastalık için kemik ve metabolizma hastalıkları alanına gitmek gerekir.

   Sağlıklı kalmanız ve iyi yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git