Hastalıklar ve Tedaviler

Kas (Adale) Erimesi Nedir? Kas Erimesi Belirtileri

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir.

Adale erimesi nedenleri ve tedavisi

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir. Fakat kas erimesini doktorlar teşhis eder ise bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Kas hastalıklarının birçoğu kas erimesine yol açabilir. Kas erimesi kaslarda incelme, kasın hacminin küçülmesi olarak tanımlanır. Kas erimesi sinir sisteminin farklı bölgelerindeki hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kas (adale) erimesine neden olan faktörler

Kas erimesi hem kas hastalıklarından hemde sinir sistemindeki çeşitli bölgelerin tutulumundan meydana gelebilir. Nöromusküler hastalıklar denilen, bu hastalıklar omurilikte bulunan motor hücrelerden başlar ve kök denilen ana sinirler kaslara kadar ulaşır. Bu bölgeyi tutan hastalıklar veya sinirlere olan basılar kas erimesine neden olabilir.

Omurilikteki ön boynuz denilen motor hücrelerini tutan hastalıklar, sinir köklerini tutan hastalıklar ve fıtıklar, çevresinde bulunan sinir sistemini etkileyen hastalıklar gibi patolojiler kas erimesine neden olabilir.

Bunların dışında farklı hastalık grupları da kas erimesine neden olabilen etkenlerdir. Örneğin, genetik hastalıklar, metabolik hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, hormonal hastalıklar, toksinlere bağlı, enfeksiyonlara veya kullanılan ilaçlara bağlı kas erimesi görülebilir.

Kas (adale) erimesi belirtileri

Kas erimesi kendini kas hacminde küçülme şeklinde gösterir ve kas erimesine kuvvet kaybı da eşlik edebilir. En önemlisi bacak kaslarında kuvvet kaybı var ise merdiven çıkarken, yol yürürken zorluk çekilebilir. Kas erimesi kolların üst kısımlarında ise kolarda güç kaybı kitap okurken, hastanın saçlarını taraması esnasında bile hissedilebilir.  Yani kas erimesi belirtilerinde kuvvet kaybı ön plandadır. Bunların yanı sıra diğer bir belirti de kaslarda ağrı olabilir. Kas erimesi bazı sistemik ya da metabolik hastalıkların (şeker hastalığı gibi) yanı sıra da görülebilir ve bu hastalıkların belirtileri de kas erimesine eşlik edebilir.

Kas erimesi hastalık belirtisi olabilir mi?

Kas erimesi genellikle genetik bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genetik hastalıklar denildiğinde geniş spektrumlu bir hastalık grubu göz önünde bulundurulur.  Genetik hastalıklar arasında en önemlisi musküler distrofiler olarak adlandırılan hastalıklardır. Musküler distrofilerin farklı tipleri vardır.

Genetik hastalıkların dışında kas erimesi gösteren diğer bir hastalık grubu da enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunların dışında çeşitli bağ dokusu hastalıklarında, ilaçların etkisi ile, toksik maddelerin etkisi ile, kimyasal maddelerin etkisi ile, amyotrofik lateral skleroz hastalığında, çevresel sinir sitemi hastalıklarında, nöropatiler denilen hastalıklarda, becker musküler distrofide ve çok çeşitli kas hastalıklarında kas erimesi bir bulgu veya belirti olarak kendini gösterebilir.

Kas (adale) erimesi tedavisi ve fizik tedavi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisinde kas erimesine neden olan faktörün bulunması ve nedene yönelik tedavinin uygulanması gereklidir. Nedene yönelik tedavinin yanı sıra hastanın beslenmesi düzenlenir ve egzersiz tedavisi ve gereken durumlarda fizyoterapi tedavisi uygulanır. Kaslarda erime ile seyreden hastalıklarda genellikle fizik tedavi gerekir. Kas hastalıklarında, çevresel sinir sistemi hastalıklarında, motor nöron hastalıklarında başlayan kas erimesi için fizik tedavi ve egzersiz faydalı olabilir.

Fizik tedavide kasları güçlendirmek için tedavi uygulanır. Fizik tedavide tedavi planını fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı tarafından yapılır. Fizyoterapi belirli bir süre uygulanabilir. Kas erimesinde hastanın en çok yarar göreceği yöntem egzersiz tedavisidir.

Kas erimesinden korunmak için düzenli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli egzersizde çok ama çok önemlidir. Son yıllardaki yapılan çalışmalarda kas erimesine neden olan bazı nöromusküler ve kas hastalıklarının tedavisi için kök hücre tedavileri üzerinde durulmaktadır. Kas erimesine en sık neden olan spinal musküler atrofi hastalığı tedavisi için yapılan çalışmalarda HDAC inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar ile tedavi edilebileceği hakkında gelişmeler ortaya konulmuştur. Yani kas erimesine neden olan hastalıkların tedavileri için çalışmalar sürekli sürdürülmekte ve yeni gelişmeler elde edilmeye çalışılmaktadır.

Kas hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kası iltihabı (miyokardit) nedir
 2. Çocuklarda karın kası anomalileri 
 3. Kas yırtılması neden olur
 4. Kas romatizması bitkisel tedavi yöntemleri
 5. Tendon iltihabı nedir

12 Yorum

 1. Fatih

  8 Aralık 2016 at 08:52

  Kas erimesi sonucu çöken bölgeler veya kaybolan kaslar tedaviyle geri gelebiliyomu

  • Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:01

   Kas erimelerinde, bu durumun tedavisi nedene göre değişir.

   Farklı durumlara bağlı kas erimeleri görülmektedir.

   Kas erimesinin nedeni de tedavide önemlidir.

   Bu konuda bir fizik tedavi uzmanı muayenesi ve değerlendirme gerekir. Ayrıca nedenin de araştırılması gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 2. Fatih

  18 Ocak 2017 at 14:09

  Bacağın diğer bacaktan daha ince gözükmesi sizce kas kaynaklı mıdır yoksa kemik kaynaklı mı?Bide tedavi yöntemleri nelerdir.Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 22:29

   Sol ayak sağ ayaktan küçük bir miktar küçüktür genellikle. Sol bacak da sağ bacaktan az miktar ince olabilir bazı insanlarda veya ince olan bacağınıza daha az yük veriyor veya daha az çalıştırıyor olabilirsiniz.

   Yine bir bacağın diğerinden kalın olması lenfödem hastalığı başlangıcı da olabilir. İnce olan bacakta bir sinir sıkışması ya da sinir hasarı olabilir. Sinir zedelenmesi veya sıkışması olan bacakta gelişme zedelenmenin derecesine veya yerine göre değişmekle birlikte ya daha az olur ya da olmaz.

   Bir fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanına gitmek faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Elif

  1 Şubat 2017 at 03:30

  Sol kolumun üst tarafinda cujurluk kas erimesi var bütün fitigim var nedeni bu olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:29

   Fıtıktan dolayı omurgada şekil bozukluğu gelişmiş olabilir veya fıtık kaslar ile ilgili bir sinire bası yapıyorsa o bölgeye giden kan akımının bozulmasına bağlı veya o bölgenin sinirsel kontrolüne bağlı kas erimesi de olabilir ya da başka bir problem gelişmiş olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. İlknur

  6 Şubat 2017 at 14:43

  Ayaklarım bazen birden kilitleniyor. Başlarda sadece banyoda oluyordu ve sudan deyip geçiştiriyordum. Şimdi yolda yürürken kısa süreli aniden oluyor ve düşüyorum. Bunun haricinde el ve kollarımda güçsüzlük ve akabinde en ufak bir işte bile ağrı oluyor. Aynı zamanda kiloluyum. Sizce bu durum kiloyla mı alakalı yoksa kas erimesi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 12:30

   Omurga ile ilgili bir problem olabilir, bu nedenle omurganın bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Murat

  12 Şubat 2017 at 00:37

  Slm iki kolunda ugusukkuk ve el parmaklar bazen hissiz oluyör. Omur bölgesi 6 adet fıtık belirtisi gözüküyor fakat parmaklarimdaki hissizlik ve ağrıya bir teşsiz koyamadilar! Kas erimesi olabilirmi???

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 11:49

   Bel fıtıkları bu tür sorunlara neden olabilir. Fıtıkların hangi sinire baskı yaptığına göre ve ne kadar baskı olduğuna göre belirtileri değişebilir, bu nedenle sinir-beyin cerrahisi tarafından sinir ileti testlerinin yapılması da gerekebilir.

   Boyun bölgesindeki omurlarda da fıtık varsa bu el parmaklarında ağrıya ve hissizliğe neden olabilir.

   Hem ortopedi hem de beyin cerrahisi uzmanları tarafından iyi bir değerlendirme gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • ilker

    16 Şubat 2017 at 20:04

    iyi aksamlar benim karın kasımın sadece bir tanesinde küçülme var yavas yavas küçülüyor sebebi nedir

    • Sağlık Ocağım

     20 Şubat 2017 at 13:26

     Karın kasının sadece birinde küçülme var derken içeri çökme gibi bir şey mi yoksa sporcusunuz ve parçalı karın kası yaptınız da bu parçalardan birinde mi küçülme var tam olarak anlaşılmamış. Fakat sebepsiz kas küçülmesi kas erimesine bağlı olabilir. Kas atrofisine bağlı olabilir fakat sebep ne olursa olsun bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

     Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git