Hastalıklar ve Tedaviler

Kas (Adale) Erimesi Nedir? Kas Erimesi Belirtileri

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir.

Adale erimesi nedenleri ve tedavisi

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir. Fakat kas erimesini doktorlar teşhis eder ise bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Kas hastalıklarının birçoğu kas erimesine yol açabilir. Kas erimesi kaslarda incelme, kasın hacminin küçülmesi olarak tanımlanır. Kas erimesi sinir sisteminin farklı bölgelerindeki hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kas (adale) erimesine neden olan faktörler

Kas erimesi hem kas hastalıklarından hemde sinir sistemindeki çeşitli bölgelerin tutulumundan meydana gelebilir. Nöromusküler hastalıklar denilen, bu hastalıklar omurilikte bulunan motor hücrelerden başlar ve kök denilen ana sinirler kaslara kadar ulaşır. Bu bölgeyi tutan hastalıklar veya sinirlere olan basılar kas erimesine neden olabilir.

Omurilikteki ön boynuz denilen motor hücrelerini tutan hastalıklar, sinir köklerini tutan hastalıklar ve fıtıklar, çevresinde bulunan sinir sistemini etkileyen hastalıklar gibi patolojiler kas erimesine neden olabilir.

Bunların dışında farklı hastalık grupları da kas erimesine neden olabilen etkenlerdir. Örneğin, genetik hastalıklar, metabolik hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, hormonal hastalıklar, toksinlere bağlı, enfeksiyonlara veya kullanılan ilaçlara bağlı kas erimesi görülebilir.

Kas (adale) erimesi belirtileri

Kas erimesi kendini kas hacminde küçülme şeklinde gösterir ve kas erimesine kuvvet kaybı da eşlik edebilir. En önemlisi bacak kaslarında kuvvet kaybı var ise merdiven çıkarken, yol yürürken zorluk çekilebilir. Kas erimesi kolların üst kısımlarında ise kolarda güç kaybı kitap okurken, hastanın saçlarını taraması esnasında bile hissedilebilir.  Yani kas erimesi belirtilerinde kuvvet kaybı ön plandadır. Bunların yanı sıra diğer bir belirti de kaslarda ağrı olabilir. Kas erimesi bazı sistemik ya da metabolik hastalıkların (şeker hastalığı gibi) yanı sıra da görülebilir ve bu hastalıkların belirtileri de kas erimesine eşlik edebilir.

Kas erimesi hastalık belirtisi olabilir mi?

Kas erimesi genellikle genetik bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genetik hastalıklar denildiğinde geniş spektrumlu bir hastalık grubu göz önünde bulundurulur.  Genetik hastalıklar arasında en önemlisi musküler distrofiler olarak adlandırılan hastalıklardır. Musküler distrofilerin farklı tipleri vardır.

Genetik hastalıkların dışında kas erimesi gösteren diğer bir hastalık grubu da enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunların dışında çeşitli bağ dokusu hastalıklarında, ilaçların etkisi ile, toksik maddelerin etkisi ile, kimyasal maddelerin etkisi ile, amyotrofik lateral skleroz hastalığında, çevresel sinir sitemi hastalıklarında, nöropatiler denilen hastalıklarda, becker musküler distrofide ve çok çeşitli kas hastalıklarında kas erimesi bir bulgu veya belirti olarak kendini gösterebilir.

Kas (adale) erimesi tedavisi ve fizik tedavi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisinde kas erimesine neden olan faktörün bulunması ve nedene yönelik tedavinin uygulanması gereklidir. Nedene yönelik tedavinin yanı sıra hastanın beslenmesi düzenlenir ve egzersiz tedavisi ve gereken durumlarda fizyoterapi tedavisi uygulanır. Kaslarda erime ile seyreden hastalıklarda genellikle fizik tedavi gerekir. Kas hastalıklarında, çevresel sinir sistemi hastalıklarında, motor nöron hastalıklarında başlayan kas erimesi için fizik tedavi ve egzersiz faydalı olabilir.

Fizik tedavide kasları güçlendirmek için tedavi uygulanır. Fizik tedavide tedavi planını fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı tarafından yapılır. Fizyoterapi belirli bir süre uygulanabilir. Kas erimesinde hastanın en çok yarar göreceği yöntem egzersiz tedavisidir.

Kas erimesinden korunmak için düzenli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli egzersizde çok ama çok önemlidir. Son yıllardaki yapılan çalışmalarda kas erimesine neden olan bazı nöromusküler ve kas hastalıklarının tedavisi için kök hücre tedavileri üzerinde durulmaktadır. Kas erimesine en sık neden olan spinal musküler atrofi hastalığı tedavisi için yapılan çalışmalarda HDAC inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar ile tedavi edilebileceği hakkında gelişmeler ortaya konulmuştur. Yani kas erimesine neden olan hastalıkların tedavileri için çalışmalar sürekli sürdürülmekte ve yeni gelişmeler elde edilmeye çalışılmaktadır.

Kas hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kası iltihabı (miyokardit) nedir
 2. Çocuklarda karın kası anomalileri 
 3. Kas yırtılması neden olur
 4. Kas romatizması bitkisel tedavi yöntemleri
 5. Tendon iltihabı nedir

40 Yorum

 1. Fatih

  8 Aralık 2016 at 08:52

  Kas erimesi sonucu çöken bölgeler veya kaybolan kaslar tedaviyle geri gelebiliyomu

  • Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:01

   Kas erimelerinde, bu durumun tedavisi nedene göre değişir.

   Farklı durumlara bağlı kas erimeleri görülmektedir.

   Kas erimesinin nedeni de tedavide önemlidir.

   Bu konuda bir fizik tedavi uzmanı muayenesi ve değerlendirme gerekir. Ayrıca nedenin de araştırılması gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 2. Fatih

  18 Ocak 2017 at 14:09

  Bacağın diğer bacaktan daha ince gözükmesi sizce kas kaynaklı mıdır yoksa kemik kaynaklı mı?Bide tedavi yöntemleri nelerdir.Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 22:29

   Sol ayak sağ ayaktan küçük bir miktar küçüktür genellikle. Sol bacak da sağ bacaktan az miktar ince olabilir bazı insanlarda veya ince olan bacağınıza daha az yük veriyor veya daha az çalıştırıyor olabilirsiniz.

   Yine bir bacağın diğerinden kalın olması lenfödem hastalığı başlangıcı da olabilir. İnce olan bacakta bir sinir sıkışması ya da sinir hasarı olabilir. Sinir zedelenmesi veya sıkışması olan bacakta gelişme zedelenmenin derecesine veya yerine göre değişmekle birlikte ya daha az olur ya da olmaz.

   Bir fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanına gitmek faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Seyma

    11 Nisan 2017 at 18:23

    Benim annemde-kemik-erimesi var fakat bazen asiri-halsizligi oluyor kas-erimesi olabilirmi

    • Sağlık Ocağım

     14 Nisan 2017 at 01:47

     Kemik erimesi (osteporoz) durumunda kronik sırt ağrıları olabilir, boy kısalması olabilir, eklem ağrıları olabilir, akşamları bacak krampları olabilir, diş kaybı ve diş eti problemleri olabilir. Bu durum yaşa bağlı gelişebileceği gibi bazı etkenler kemik erimesini tetikleyebilir.

     Bu durumdan doktorunuza bahsetmeniz ya da kontrole gitmeniz önemlidir. Çünkü bu tür durumlarda takipler de önemlidir.

     Bu durumun altında yatan başka bir hastalık da olabilir, bu nedenle endokrinoloji bölümünde ya da kemik ve metabolizma hastalıkları alanında bu durumların araştırılması da gerekir. Beslenmenin düzenlenmesi de gerekir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Elif

  1 Şubat 2017 at 03:30

  Sol kolumun üst tarafinda cujurluk kas erimesi var bütün fitigim var nedeni bu olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:29

   Fıtıktan dolayı omurgada şekil bozukluğu gelişmiş olabilir veya fıtık kaslar ile ilgili bir sinire bası yapıyorsa o bölgeye giden kan akımının bozulmasına bağlı veya o bölgenin sinirsel kontrolüne bağlı kas erimesi de olabilir ya da başka bir problem gelişmiş olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. İlknur

  6 Şubat 2017 at 14:43

  Ayaklarım bazen birden kilitleniyor. Başlarda sadece banyoda oluyordu ve sudan deyip geçiştiriyordum. Şimdi yolda yürürken kısa süreli aniden oluyor ve düşüyorum. Bunun haricinde el ve kollarımda güçsüzlük ve akabinde en ufak bir işte bile ağrı oluyor. Aynı zamanda kiloluyum. Sizce bu durum kiloyla mı alakalı yoksa kas erimesi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 12:30

   Omurga ile ilgili bir problem olabilir, bu nedenle omurganın bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

  • emircan

   6 Mart 2017 at 19:15

   ilknur abla size söyliyorum bende kas erimesi var sizinki gibi sizinkite kas erimesidir

 5. Murat

  12 Şubat 2017 at 00:37

  Slm iki kolunda ugusukkuk ve el parmaklar bazen hissiz oluyör. Omur bölgesi 6 adet fıtık belirtisi gözüküyor fakat parmaklarimdaki hissizlik ve ağrıya bir teşsiz koyamadilar! Kas erimesi olabilirmi???

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 11:49

   Bel fıtıkları bu tür sorunlara neden olabilir. Fıtıkların hangi sinire baskı yaptığına göre ve ne kadar baskı olduğuna göre belirtileri değişebilir, bu nedenle sinir-beyin cerrahisi tarafından sinir ileti testlerinin yapılması da gerekebilir.

   Boyun bölgesindeki omurlarda da fıtık varsa bu el parmaklarında ağrıya ve hissizliğe neden olabilir.

   Hem ortopedi hem de beyin cerrahisi uzmanları tarafından iyi bir değerlendirme gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • ilker

    16 Şubat 2017 at 20:04

    iyi aksamlar benim karın kasımın sadece bir tanesinde küçülme var yavas yavas küçülüyor sebebi nedir

    • Sağlık Ocağım

     20 Şubat 2017 at 13:26

     Karın kasının sadece birinde küçülme var derken içeri çökme gibi bir şey mi yoksa sporcusunuz ve parçalı karın kası yaptınız da bu parçalardan birinde mi küçülme var tam olarak anlaşılmamış. Fakat sebepsiz kas küçülmesi kas erimesine bağlı olabilir. Kas atrofisine bağlı olabilir fakat sebep ne olursa olsun bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

     Sağlık dileğiyle.

 6. mehmet a

  5 Mart 2017 at 10:07

  Sol el bileğim kazada kırılmıştı ameliyat olmuştum ve sonradan elimde kas erimesi oluştu baş parmak ve işaret parmağı arasın da el hareketlerimi şuan tam yapıyorum kas yerine gelir mi acaba.

  • Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 14:38

   Kırıklar sonrası ilk zamanlar kaslarda güçsüzleşir ve zayıflar. Alçı tedavisi bittikten sonra kasları, bağları ve kemikleri tekrar güçlendirmek için doktorun önerdiği egzersizler ile veya fizik tedavi görerek kasları ve diğer yapıları güçlendirmek mümkündür. Fakat başka sebepten dolayı kas erimesi varsa veya kemik erimesi başlamış ise ek tedaviler gerekebilir.

   Bu durum için bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • mehmet a

    15 Mart 2017 at 00:02

    Çok teşekkür ederim hocam cevabınız için sağolun..

 7. Bilal

  13 Mart 2017 at 16:21

  Hocam Kol kaslarımda ciddi bir erime var ve gelişmiyor,yaşım 24.Ayrıca gastritim var bunun etkisi var mı.Bu sorunu çözmek için ne yapmam gerekir hangi bölüme başvurmam gerekir.

  • Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 18:12

   Gastrit altta yatan başka sistemik hastalıklara, enfeksiyona bağlı da gelişebilen bir durumdur. Gastrit durumunda birçok yiyeceği yemek ciddi sıkıntıdır, bundan dolayı da yeterli beslenmemeye bağlı kaslarda erime olabilir. Gastrit B vitamini gibi vitaminlerin emilimini bozarak kas zayıflığına neden olabilir. Gastrit kronikleşen bir durumdur ve yıllarca tekrarlayabilir. Gastrit sorunu olan hastaların süt, yoğurt gibi besinleri de yemeleri sıkıntılıdır ve genellikle diyet gerektirir, bundan dolayı kasları güçlendiren protein yeterli alınamaz.

   Fakat gastritin altında yatan bir neden varsa bunun da araştırılmasında fayda vardır.

   Gastrit için gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir. Ayrıca emilim bozukluğunun olup olmadığının anlaşılması için de, eksik vitamin ve mineral varlığının da araştırılması için gerekli kan testlerinin yapılmasında da fayda vardır.

   Sorun kas sonuysa (kaslar ile ilgili problemleri genellikle fizik tedavi bölümü bakar).

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Merve

  16 Mart 2017 at 20:14

  Sol alt kolum ile sag ust kolumun belli bolgelerinde siddetli bir agri var. Spor yapmadan zayifliyorum acaba sebebi bu olabilir mi? Cevaplarsaniz sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 01:27

   Herhangi bir eylem yapmadan (spor, yürüyüş, diyet gibi) kısa sürede zayıflamak yani kilo kaybı kötü huylu bir hastalığın habercisi olabilir.

   Mutlaka bir uzmana (iç hastalıkları, hematoloji, kemik ve metabolizma hastalıkları, endokrinoloji, genel cerrahi veya direkt araştırma bölümüne gibi) başvurmanız çok önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Merve

  27 Mart 2017 at 02:58

  Merhaba
  Yaklaşık 3 yıl önce sağ bacaktan ameliyatı oldum dr söylediğine göre fazla şişmesi sonucu sinir damarlarım %95 zedelendi ve düşük ayak oldum fizik tedaviye başladım ve %95 iyileşti çok şükür. Ama bacak kasım kısa kaldı ve sanki bacağımda diğer bacağıma göre bi sn falan kısaldı. Kasların kısalması ile bacak boyu kısalır mı bunun bir tedavisi varmıdır? Ayrıca sağ kalçamda da bir küçülme oldu ve içeri doğru çöktü bunu nasıl düzeltebilirim?

  • Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 20:50

   Sinir hasarına bağlı dokulara giden kan akımı bozulur ve buna bağlı kas erimesi başlayabilir (tıpta bu duruma atrofi yani küçülme adı verilir). Kasların küçülmesiyle o bölgenin yapısı da küçülebilir, bu nedenle o bacakta oluşan doku atrofisi bacağın kısalmasına da neden olabilir. Fizik tedavi faydalı olur. İyi ve dengeli beslenme, yaş da önemlidir.

   Sinir zedelenmesi çok yüksek olduğu için o bölgelere gelen kan akımı da düzelmeyebilir ve kan akımı düzelmediği için o bölge yeteri kadar beslenemez. Başka neler yapılabileceğini fizik tedavi doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur, çünkü durumunuzu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 10. Ayşe tosun

  9 Nisan 2017 at 09:38

  Merhaba benim sağ bacağımın baldır kısmı sol bacağıma göre daha ince ve ellerimde ve ayaklarım da ufak cukurluklar oluşuyor el bileklerim de ve ayak bileklerim de ağrılarım var çabuk yoruluyorum ne yapmam gerekiyor hangi bölüme tedavi olmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2017 at 19:28

   Romatizmal bir hastalık olabilir, bu nedenle ya fizik tedavi uzmanına ya da romatoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır. Eğer o bölgelerde ödem oluşuyor ise buna bağlı da olabilir. Romatoid artrit gibi bir hastalık olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Devrim

  18 Nisan 2017 at 17:39

  MERHABA, Sol el baş parmak ve işaret parmağı arasındaki bölümde erime/incelme, yine sol tüm parmaklarım sağ elime göre incelme, sol avuç içinde batma ve yine sol köprücük kemiği ile sol kol boyu kasılma, uyuşma ve güçsüzlük yaşıyorum. Aynı sorunları sol bacak ve bel kısmında da yaşyorum. Nedeni ne olabilir, hangi bölümlere görünmeliyim? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2017 at 22:07

   Bu tür durumların altında yatan kaslar ile ilgili, nörolojik bir durum ile ilgili veya başka bir sistemik enfeksiyon ya da hastalık ile ilgili durumlar olabilir.

   Fizik tedavi, nöroloji veya enfeksiyon hastalıkları alanında araştırma gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Mesut

  24 Nisan 2017 at 13:40

  24 yasında Erkegim .Hocam benim eklemlerim de ağrı ve sürekli çatırdama var sürekli sırt ağrısı var ama hafif çoğu zaman merdiven çıkarken dizlerim ağrıyor telefonla mesaj yazarken ellerim bileklerim kaslarımda incelme var oldukça arada sırada midem ağrıyor özellikle mide kaslarımı sıktığım zman ağrı oluyor lütfen bir cevap verin Teşkkürler

  • Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 01:30

   Anlattığınız şikayetler, romatoid artrit, ankilozan spondilit, Akdeniz ateşi hastalığı, sistemik lupus eritematozus, romatizmal ateş, fibromiyalji sendromu, septik artrit, gut hastalığı gibi romatizmal bir hastalığa bağlı olabileceği gibi, bir kas hastalığına bağlı, enfeksiyöz bir hastalığa, bir kan hastalığına bağlı da olabilir.

   Bir fizik tedavi veya romatoloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi ve bu durumun ne zaman başladığını, ağrıların süresini, ağrıları neyin tetiklediğini doğru anlatmanız faydalı olacaktır. Anlatacaklarınızı not alırsanız doğru anlatma imkanı daha kolay olacaktır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Alp

  25 Nisan 2017 at 22:31

  Hocam selamlar yaşım 16 kollarda ve bacaklarda incelme ve basiklik var kas kaybimidir?

  • Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 01:31

   Durumun ne olduğunu bilmeden kas kaybını tarif etmek çok mümkün değildir. Geçirdiğiniz bir hastalığa bağlı olabilir. Vücuttan su atmış olabilirsiniz.

   Siz böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız ve bu durum sebepsiz yere belirgin bir halde ise bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Muhammet Mustafa EFE

  3 Mayıs 2017 at 16:34

  Selamun aleykum, benim sol kolum dirsekten iki defa kırılmıştı uzun süre sonra bas parmak ile işaret parmağım arasında erime oldu doktora gittim el cerrahisi ameliyat yapti siniri one aldi daha onceki kiriklarda yanlış kaynamis sanirim bu durum daha kotuye gider mi veya yapmam gereken nedir teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 13:20

   Anlattığınız durum ulnar sinir sıkışmasına bağlı olmuş olabilir. Kırıklardan sonra (özellikle tekrar tekrar aynı eklemde kırık oluşması sonrası) eklem içi yapılarda hasarlar kalabilir.

   Sinir cerrahisi geçirmişsiniz, bu nedenle fizik tedavi görmeniz gerekebilir, o bölgenin kaslarını, bağlarını güçlendirmeniz faydalı olabilir. Buradan herhangi bir yöntem önermek uygun olmaz. Bu nedenle beyin cerrahi uzmanınıza danışarak fizik tedavi gerekip gerekmediğini öğrenmeniz daha doğru olur, çünkü sorunun ne olduğunu, nasıl bir işlem uyguladıklarını, bundan sonra neler yapmanız gerektiğini, o bölgede hala bir sorunun olup olmadığını en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 15. Barış

  10 Mayıs 2017 at 01:28

  Merhaba kollarımın kas bölümlerinde aşırı agrı oluşuyor ve bir kolum agrıyor diyeri agrı mıyor sa deney yaptım agrımayan kolumla kaldıra bildigim şeyi agrıyan kolumla yarısını anca kaldırıyorum kollarım ve bedenim oldukça zayıf kas ermesinden şüpheleniyorum sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 13:58

   Kolunuzun sadece tek tarafını çalıştıran bir iş yapıyorsanız buna bağlı olarak kol kasları zayıf, diğer kol kasları daha kuvvetli olabilir. Örneğin sadece sağ kolunu ve sağ elini daha sık kullananlarda sağ kol kasları daha kuvvetli olur ve sağ kol daha fazla ağırlık kaldırır, ancak solak olanlarda ise aynı durum sol kol için geçerlidir.

   Yaptığınız işe bağlı kolunuzun biri gün boyu çalışıyorsa o kol hem güçlenir hem de kaslanır, bunu dengelemek için diğer çalıştırılmayan kolu boş zamanlarda egzersizler yaparak güçlendirmek gerekir.

   Fakat her şey normalken böyle bir durum söz konusu ise şeker hastalığı, Myasthenia gravis, bazı kas hastalıkları, bazı nörolojik hastalıklar gibi nedenler ile de bu tür sorunlar yaşanabilir.

   Kaslar ile ilgili problemler genellikle fizik tedavi alanında bakılır. Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan size yönlendirme yapabilirler.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Ece

  11 Mayıs 2017 at 14:36

  Merhaba,sol ve sağ serce parmaklarimda seğirmeler var dirseklerimde de hafif ağrılar mevcut sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2017 at 22:41

   Eklem iltihabı veya eklemleri tutan bir sorununuz olabilir. Tendinit denilen kaslar ile ilgili iltihabi bir durum olabilir. Aşırı yorgunluktan kaynaklanabilir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkilerine bağlı parmaklarda seyirme olabilir. Parmaklara giden sinirlerde, damarlarda bir problem olabilir.

   Bu şikayetleriniz bir süredir oluyorsa ve tekrarlıyorsa veya sürekli devam ediyorsa fizik tedavi uzmanına ve kalp damar cerrahisine başvurmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Çiğdem

  21 Mayıs 2017 at 10:37

  Merhaba bundan 4 ay önce ortopedi ye gittim kalça kemiğim ağrıyor du röntgen çekildi kalça kemiğin gelişmemiş dedi ama ben ne ortapedi ne fizik kaldı gitmedigim bir sıkıntı yok dediler ama şikayetlerim halen devam ediyor kalçama ara ara krap giriyo kollarda güçsüzlük merdiven çıkarken yoruluyorum kalsiyum vitamin kansızlık var degerlerim yükselmemişti ilerde kas hastalığı olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2017 at 22:34

   Kan değerlerinin daha iyi incelenmesi için hematoloji bölümüne gitmeniz belki daha doğru olur. Bu tür kalça ağrıları ve yaşadığınız diğer sorunlar bel kısmında kalçanın hemen üzerinde bir yağ nodülü kaynaklı da olabilir. Bu durum episakral lipoma olarak adlandırılır ve teşhisi zordur. Kendi elinizle o bölgeleri muayene etmenizde ve elinize gelen yağ bezesi gibi bir oluşumun gelip gelmediğini kontrol etmeniz faydalı olabilir. Eğer öyle bir kitleye denk gelirseniz bel ve kalça kısmında bu durum olabilir de. Episakral lipoma fizik tedavi uzmanlığında o bölgelerin dikkatli yapılan elle muayenesi ile teşhis edilir genellikle. Diğer görüntüleme yöntemlerinde atlanabilir. Episakral lipoma kronik bel ve kalça ağrısının zor teşhis edilen ya da atlanan bir nedenidir.

   Fizik tedavi doktorunuzla bu konuda değerlendirme yapmanız faydalı olabilir (tabii kesin böyle bir var denilemez).

   Omurga romatizması (ankilozan spondilit) denen romatizmal bir hastalık da bu tür şikayetlere neden olabilir ve bu tür sorunlar romatolojide araştırılır.

   Kalça ağrısının bir yerlerde sinir sıkışmasına bağlı da bir nedeni olabilir. Sinir sıkışmaları için nörolojik inceleme gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git