Hastalıklar ve Tedaviler

Kas (Adale) Erimesi Nedir? Kas Erimesi Belirtileri

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir.

Adale erimesi nedenleri ve tedavisi

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir. Fakat kas erimesini doktorlar teşhis eder ise bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Kas hastalıklarının birçoğu kas erimesine yol açabilir. Kas erimesi kaslarda incelme, kasın hacminin küçülmesi olarak tanımlanır. Kas erimesi sinir sisteminin farklı bölgelerindeki hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kas (adale) erimesine neden olan faktörler

Kas erimesi hem kas hastalıklarından hemde sinir sistemindeki çeşitli bölgelerin tutulumundan meydana gelebilir. Nöromusküler hastalıklar denilen, bu hastalıklar omurilikte bulunan motor hücrelerden başlar ve kök denilen ana sinirler kaslara kadar ulaşır. Bu bölgeyi tutan hastalıklar veya sinirlere olan basılar kas erimesine neden olabilir.

Omurilikteki ön boynuz denilen motor hücrelerini tutan hastalıklar, sinir köklerini tutan hastalıklar ve fıtıklar, çevresinde bulunan sinir sistemini etkileyen hastalıklar gibi patolojiler kas erimesine neden olabilir.

Bunların dışında farklı hastalık grupları da kas erimesine neden olabilen etkenlerdir. Örneğin, genetik hastalıklar, metabolik hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, hormonal hastalıklar, toksinlere bağlı, enfeksiyonlara veya kullanılan ilaçlara bağlı kas erimesi görülebilir.

Kas (adale) erimesi belirtileri

Kas erimesi kendini kas hacminde küçülme şeklinde gösterir ve kas erimesine kuvvet kaybı da eşlik edebilir. En önemlisi bacak kaslarında kuvvet kaybı var ise merdiven çıkarken, yol yürürken zorluk çekilebilir. Kas erimesi kolların üst kısımlarında ise kolarda güç kaybı kitap okurken, hastanın saçlarını taraması esnasında bile hissedilebilir.  Yani kas erimesi belirtilerinde kuvvet kaybı ön plandadır. Bunların yanı sıra diğer bir belirti de kaslarda ağrı olabilir. Kas erimesi bazı sistemik ya da metabolik hastalıkların (şeker hastalığı gibi) yanı sıra da görülebilir ve bu hastalıkların belirtileri de kas erimesine eşlik edebilir.

Kas erimesi hastalık belirtisi olabilir mi?

Kas erimesi genellikle genetik bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genetik hastalıklar denildiğinde geniş spektrumlu bir hastalık grubu göz önünde bulundurulur.  Genetik hastalıklar arasında en önemlisi musküler distrofiler olarak adlandırılan hastalıklardır. Musküler distrofilerin farklı tipleri vardır.

Genetik hastalıkların dışında kas erimesi gösteren diğer bir hastalık grubu da enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunların dışında çeşitli bağ dokusu hastalıklarında, ilaçların etkisi ile, toksik maddelerin etkisi ile, kimyasal maddelerin etkisi ile, amyotrofik lateral skleroz hastalığında, çevresel sinir sitemi hastalıklarında, nöropatiler denilen hastalıklarda, becker musküler distrofide ve çok çeşitli kas hastalıklarında kas erimesi bir bulgu veya belirti olarak kendini gösterebilir.

Kas (adale) erimesi tedavisi ve fizik tedavi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisinde kas erimesine neden olan faktörün bulunması ve nedene yönelik tedavinin uygulanması gereklidir. Nedene yönelik tedavinin yanı sıra hastanın beslenmesi düzenlenir ve egzersiz tedavisi ve gereken durumlarda fizyoterapi tedavisi uygulanır. Kaslarda erime ile seyreden hastalıklarda genellikle fizik tedavi gerekir. Kas hastalıklarında, çevresel sinir sistemi hastalıklarında, motor nöron hastalıklarında başlayan kas erimesi için fizik tedavi ve egzersiz faydalı olabilir.

Fizik tedavide kasları güçlendirmek için tedavi uygulanır. Fizik tedavide tedavi planını fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı tarafından yapılır. Fizyoterapi belirli bir süre uygulanabilir. Kas erimesinde hastanın en çok yarar göreceği yöntem egzersiz tedavisidir.

Kas erimesinden korunmak için düzenli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli egzersizde çok ama çok önemlidir. Son yıllardaki yapılan çalışmalarda kas erimesine neden olan bazı nöromusküler ve kas hastalıklarının tedavisi için kök hücre tedavileri üzerinde durulmaktadır. Kas erimesine en sık neden olan spinal musküler atrofi hastalığı tedavisi için yapılan çalışmalarda HDAC inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar ile tedavi edilebileceği hakkında gelişmeler ortaya konulmuştur. Yani kas erimesine neden olan hastalıkların tedavileri için çalışmalar sürekli sürdürülmekte ve yeni gelişmeler elde edilmeye çalışılmaktadır.

Kas hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kası iltihabı (miyokardit) nedir
 2. Çocuklarda karın kası anomalileri 
 3. Kas yırtılması neden olur
 4. Kas romatizması bitkisel tedavi yöntemleri
 5. Tendon iltihabı nedir

125 Yorum

 1. Avatar

  Fatih

  8 Aralık 2016 at 08:52

  Kas erimesi sonucu çöken bölgeler veya kaybolan kaslar tedaviyle geri gelebiliyomu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:01

   Kas erimelerinde, bu durumun tedavisi nedene göre değişir.

   Farklı durumlara bağlı kas erimeleri görülmektedir.

   Kas erimesinin nedeni de tedavide önemlidir.

   Bu konuda bir fizik tedavi uzmanı muayenesi ve değerlendirme gerekir. Ayrıca nedenin de araştırılması gerekir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 2. Avatar

  Fatih

  18 Ocak 2017 at 14:09

  Bacağın diğer bacaktan daha ince gözükmesi sizce kas kaynaklı mıdır yoksa kemik kaynaklı mı?Bide tedavi yöntemleri nelerdir.Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 22:29

   Sol ayak sağ ayaktan küçük bir miktar küçüktür genellikle. Sol bacak da sağ bacaktan az miktar ince olabilir bazı insanlarda veya ince olan bacağınıza daha az yük veriyor veya daha az çalıştırıyor olabilirsiniz.

   Yine bir bacağın diğerinden kalın olması lenfödem hastalığı başlangıcı da olabilir. İnce olan bacakta bir sinir sıkışması ya da sinir hasarı olabilir. Sinir zedelenmesi veya sıkışması olan bacakta gelişme zedelenmenin derecesine veya yerine göre değişmekle birlikte ya daha az olur ya da olmaz.

   Bir fizik tedavi ve beyin cerrahisi uzmanına gitmek faydalı olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Seyma

    11 Nisan 2017 at 18:23

    Benim annemde-kemik-erimesi var fakat bazen asiri-halsizligi oluyor kas-erimesi olabilirmi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     14 Nisan 2017 at 01:47

     Kemik erimesi (osteporoz) durumunda kronik sırt ağrıları olabilir, boy kısalması olabilir, eklem ağrıları olabilir, akşamları bacak krampları olabilir, diş kaybı ve diş eti problemleri olabilir. Bu durum yaşa bağlı gelişebileceği gibi bazı etkenler kemik erimesini tetikleyebilir.

     Bu durumdan doktorunuza bahsetmeniz ya da kontrole gitmeniz önemlidir. Çünkü bu tür durumlarda takipler de önemlidir.

     Bu durumun altında yatan başka bir hastalık da olabilir, bu nedenle endokrinoloji bölümünde ya da kemik ve metabolizma hastalıkları alanında bu durumların araştırılması da gerekir. Beslenmenin düzenlenmesi de gerekir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

     • Avatar

      Seyma

      17 Haziran 2017 at 03:52

      Kemik erimesi kontrlne annemi goturdum kan tahlili yaptilar kemik taramsna 4 ay once girmisti senede bir defa yapiolrmis sadece oyle soylenildi bize kanda cikar ilerleyip.ilerlemedigi ona gre ilaclrnizin dozunu artirirz dedlr tahlilsnuckrni gosterdgmzde kan snuckrnzda bisi yk denildi hastagn seyrgni sordgmzda kanda cikmaz o ilaclrna devam et denildi simdi annem kaslrmda acaba bisi olablrmi die suphelnio ole bi bulgu yok ama genede korkuyor olup olmadgni ogrenmek icin ne gbi tetktler yapilmali ve evde kullanablmesi uzere fizyoterapi tens cihazi aldik iltihapli romatizma hastasi ayni zamanda bu cihaz kemik erimesi ve romatzma rahatszlgna destek.olurmu acaba ve romatzma ilaclrnin arasinda birtanesi kortizonlu acaba buda uzun sureli.kullanimda yan etki yaparmi ramatoloji uzmani teshis koymustu ve o.ilaclri yazmisti doktru alaninda iyi bi doktr ama.ilac kortizonlu oldgu icin biraz endiseli kullaniyor annem biraz uzun oldu sorularim simdiden tesekkr ederm

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      21 Haziran 2017 at 11:50

      Romatizma hastalığının tipine göre verdiği belirtiler ve romatizmanın neden olduğu komplikasyonlar değişiklik gösterebilir. Romatizmal hastalıkların çoğunda kas ağrıları ve halsizlik olur. Kortizon içeren ilaçlar da halsizliğe, kas güçsüzlüğüne ve daha birçok soruna da neden olabilir.

      Tens cihazını size bir fizik tedavi uzmanı önermiş ya da önermemiş ise bu konuda ya fizik tedavi uzmanınızdan ya da romatoloji uzmanından tekrar bilgi almanız önemlidir, çünkü romatizmal hastalığı olan kişilerde bazı fizik tedavi yöntemleri ve fizik tedavi cihazları zararlı olabilir. Bunları mutlaka romatoloji doktoruna danışmalısınız. Bunların yerine fizik tedavi uzmanının önereceği ve bilinçli yapılan egzersizler ile kasları güçlendirmek gerekebilir, ancak kemik erimesi de olduğu için egzersizler bilinçsizce ve doktora danışmadan yapılmamalıdır.

      Kortizonlu ilaçlar doktorun önerdiği şekilde ve dozlarda ve genellikle aşamalı olarak başlanır ve bırakılır, bu nedenle doktorunuza tekrar kontrole gitmeniz önemlidir. Bazı durumlarda yan etkilere göre ilacın dozu azaltılabilir ya da bırakılabilir ya da ilaçta değişiklik yapılabilir. Kortizonlu ilaç için ve romatizma hastalığı için romatoloji kontrolleri gerekir. Bu tür ilaçlar kullanılırken hastanın ara ara takibi önemlidir. Kullanılan diğer ilaçlar ile etkileşimleri de değerlendirilmelidir. Annenizin bu ilacı doktora danışmadan bırakmadığından ya da düzensiz kullanıp kullanmadığından emin olmanızda da fayda var. Maalesef bazen anne babalar bu tür konularda kendi bildiklerini yapmakta ısrarcı olabilmektedirler. Ayrıca kortizon içeren ilaçlar kullanılırken tam tuz kısıtlaması da gerekir.

      Romatoloji uzmanınız ile de görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

      İltihaplı romatizma denildiğinde, bu kategoriye örnek olarak; romatoid artrit, ankilozan spondilit, jüvenil artrit, Akdeniz ateşi hastalığı, romatizmal ateş, spondiloartrit gibi hastalıklar verilebilir. Annenizin hastalığının ne olduğuna bağlı değişmekle birlikte bu tür hastalıklarda kas ağrıları ve güçsüzlüğü oldukça sık görülen belirtilerdir. Hatta kemik erimesi bile bu tür hastalıklar kaynaklı olabilir.

      Geçmiş olsun.

 3. Avatar

  Elif

  1 Şubat 2017 at 03:30

  Sol kolumun üst tarafinda cujurluk kas erimesi var bütün fitigim var nedeni bu olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:29

   Fıtıktan dolayı omurgada şekil bozukluğu gelişmiş olabilir veya fıtık kaslar ile ilgili bir sinire bası yapıyorsa o bölgeye giden kan akımının bozulmasına bağlı veya o bölgenin sinirsel kontrolüne bağlı kas erimesi de olabilir ya da başka bir problem gelişmiş olabilir, bu nedenle bir fizik tedavi ya da ortopedi doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Avatar

  İlknur

  6 Şubat 2017 at 14:43

  Ayaklarım bazen birden kilitleniyor. Başlarda sadece banyoda oluyordu ve sudan deyip geçiştiriyordum. Şimdi yolda yürürken kısa süreli aniden oluyor ve düşüyorum. Bunun haricinde el ve kollarımda güçsüzlük ve akabinde en ufak bir işte bile ağrı oluyor. Aynı zamanda kiloluyum. Sizce bu durum kiloyla mı alakalı yoksa kas erimesi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Şubat 2017 at 12:30

   Omurga ile ilgili bir problem olabilir, bu nedenle omurganın bir ortopedi uzmanı tarafından değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

  • Avatar

   emircan

   6 Mart 2017 at 19:15

   ilknur abla size söyliyorum bende kas erimesi var sizinki gibi sizinkite kas erimesidir

 5. Avatar

  Murat

  12 Şubat 2017 at 00:37

  Slm iki kolunda ugusukkuk ve el parmaklar bazen hissiz oluyör. Omur bölgesi 6 adet fıtık belirtisi gözüküyor fakat parmaklarimdaki hissizlik ve ağrıya bir teşsiz koyamadilar! Kas erimesi olabilirmi???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 11:49

   Bel fıtıkları bu tür sorunlara neden olabilir. Fıtıkların hangi sinire baskı yaptığına göre ve ne kadar baskı olduğuna göre belirtileri değişebilir, bu nedenle sinir-beyin cerrahisi tarafından sinir ileti testlerinin yapılması da gerekebilir.

   Boyun bölgesindeki omurlarda da fıtık varsa bu el parmaklarında ağrıya ve hissizliğe neden olabilir.

   Hem ortopedi hem de beyin cerrahisi uzmanları tarafından iyi bir değerlendirme gerekir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    ilker

    16 Şubat 2017 at 20:04

    iyi aksamlar benim karın kasımın sadece bir tanesinde küçülme var yavas yavas küçülüyor sebebi nedir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Şubat 2017 at 13:26

     Karın kasının sadece birinde küçülme var derken içeri çökme gibi bir şey mi yoksa sporcusunuz ve parçalı karın kası yaptınız da bu parçalardan birinde mi küçülme var tam olarak anlaşılmamış. Fakat sebepsiz kas küçülmesi kas erimesine bağlı olabilir. Kas atrofisine bağlı olabilir fakat sebep ne olursa olsun bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

     Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  mehmet a

  5 Mart 2017 at 10:07

  Sol el bileğim kazada kırılmıştı ameliyat olmuştum ve sonradan elimde kas erimesi oluştu baş parmak ve işaret parmağı arasın da el hareketlerimi şuan tam yapıyorum kas yerine gelir mi acaba.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 14:38

   Kırıklar sonrası ilk zamanlar kaslarda güçsüzleşir ve zayıflar. Alçı tedavisi bittikten sonra kasları, bağları ve kemikleri tekrar güçlendirmek için doktorun önerdiği egzersizler ile veya fizik tedavi görerek kasları ve diğer yapıları güçlendirmek mümkündür. Fakat başka sebepten dolayı kas erimesi varsa veya kemik erimesi başlamış ise ek tedaviler gerekebilir.

   Bu durum için bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    mehmet a

    15 Mart 2017 at 00:02

    Çok teşekkür ederim hocam cevabınız için sağolun..

 7. Avatar

  Bilal

  13 Mart 2017 at 16:21

  Hocam Kol kaslarımda ciddi bir erime var ve gelişmiyor,yaşım 24.Ayrıca gastritim var bunun etkisi var mı.Bu sorunu çözmek için ne yapmam gerekir hangi bölüme başvurmam gerekir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 18:12

   Gastrit altta yatan başka sistemik hastalıklara, enfeksiyona bağlı da gelişebilen bir durumdur. Gastrit durumunda birçok yiyeceği yemek ciddi sıkıntıdır, bundan dolayı da yeterli beslenmemeye bağlı kaslarda erime olabilir. Gastrit B vitamini gibi vitaminlerin emilimini bozarak kas zayıflığına neden olabilir. Gastrit kronikleşen bir durumdur ve yıllarca tekrarlayabilir. Gastrit sorunu olan hastaların süt, yoğurt gibi besinleri de yemeleri sıkıntılıdır ve genellikle diyet gerektirir, bundan dolayı kasları güçlendiren protein yeterli alınamaz.

   Fakat gastritin altında yatan bir neden varsa bunun da araştırılmasında fayda vardır.

   Gastrit için gastroloji doktoruna gitmeniz gerekir. Ayrıca emilim bozukluğunun olup olmadığının anlaşılması için de, eksik vitamin ve mineral varlığının da araştırılması için gerekli kan testlerinin yapılmasında da fayda vardır.

   Sorun kas sonuysa (kaslar ile ilgili problemleri genellikle fizik tedavi bölümü bakar).

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Merve

  16 Mart 2017 at 20:14

  Sol alt kolum ile sag ust kolumun belli bolgelerinde siddetli bir agri var. Spor yapmadan zayifliyorum acaba sebebi bu olabilir mi? Cevaplarsaniz sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 01:27

   Herhangi bir eylem yapmadan (spor, yürüyüş, diyet gibi) kısa sürede zayıflamak yani kilo kaybı kötü huylu bir hastalığın habercisi olabilir.

   Mutlaka bir uzmana (iç hastalıkları, hematoloji, kemik ve metabolizma hastalıkları, endokrinoloji, genel cerrahi veya direkt araştırma bölümüne gibi) başvurmanız çok önemlidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. Avatar

  Merve

  27 Mart 2017 at 02:58

  Merhaba
  Yaklaşık 3 yıl önce sağ bacaktan ameliyatı oldum dr söylediğine göre fazla şişmesi sonucu sinir damarlarım %95 zedelendi ve düşük ayak oldum fizik tedaviye başladım ve %95 iyileşti çok şükür. Ama bacak kasım kısa kaldı ve sanki bacağımda diğer bacağıma göre bi sn falan kısaldı. Kasların kısalması ile bacak boyu kısalır mı bunun bir tedavisi varmıdır? Ayrıca sağ kalçamda da bir küçülme oldu ve içeri doğru çöktü bunu nasıl düzeltebilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 20:50

   Sinir hasarına bağlı dokulara giden kan akımı bozulur ve buna bağlı kas erimesi başlayabilir (tıpta bu duruma atrofi yani küçülme adı verilir). Kasların küçülmesiyle o bölgenin yapısı da küçülebilir, bu nedenle o bacakta oluşan doku atrofisi bacağın kısalmasına da neden olabilir. Fizik tedavi faydalı olur. İyi ve dengeli beslenme, yaş da önemlidir.

   Sinir zedelenmesi çok yüksek olduğu için o bölgelere gelen kan akımı da düzelmeyebilir ve kan akımı düzelmediği için o bölge yeteri kadar beslenemez. Başka neler yapılabileceğini fizik tedavi doktorunuzla görüşmeniz daha doğru olur, çünkü durumunuzu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Ayşe tosun

  9 Nisan 2017 at 09:38

  Merhaba benim sağ bacağımın baldır kısmı sol bacağıma göre daha ince ve ellerimde ve ayaklarım da ufak cukurluklar oluşuyor el bileklerim de ve ayak bileklerim de ağrılarım var çabuk yoruluyorum ne yapmam gerekiyor hangi bölüme tedavi olmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Nisan 2017 at 19:28

   Romatizmal bir hastalık olabilir, bu nedenle ya fizik tedavi uzmanına ya da romatoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır. Eğer o bölgelerde ödem oluşuyor ise buna bağlı da olabilir. Romatoid artrit gibi bir hastalık olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Devrim

  18 Nisan 2017 at 17:39

  MERHABA, Sol el baş parmak ve işaret parmağı arasındaki bölümde erime/incelme, yine sol tüm parmaklarım sağ elime göre incelme, sol avuç içinde batma ve yine sol köprücük kemiği ile sol kol boyu kasılma, uyuşma ve güçsüzlük yaşıyorum. Aynı sorunları sol bacak ve bel kısmında da yaşyorum. Nedeni ne olabilir, hangi bölümlere görünmeliyim? Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2017 at 22:07

   Bu tür durumların altında yatan kaslar ile ilgili, nörolojik bir durum ile ilgili veya başka bir sistemik enfeksiyon ya da hastalık ile ilgili durumlar olabilir.

   Fizik tedavi, nöroloji veya enfeksiyon hastalıkları alanında araştırma gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Avatar

  Mesut

  24 Nisan 2017 at 13:40

  24 yasında Erkegim .Hocam benim eklemlerim de ağrı ve sürekli çatırdama var sürekli sırt ağrısı var ama hafif çoğu zaman merdiven çıkarken dizlerim ağrıyor telefonla mesaj yazarken ellerim bileklerim kaslarımda incelme var oldukça arada sırada midem ağrıyor özellikle mide kaslarımı sıktığım zman ağrı oluyor lütfen bir cevap verin Teşkkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 01:30

   Anlattığınız şikayetler, romatoid artrit, ankilozan spondilit, Akdeniz ateşi hastalığı, sistemik lupus eritematozus, romatizmal ateş, fibromiyalji sendromu, septik artrit, gut hastalığı gibi romatizmal bir hastalığa bağlı olabileceği gibi, bir kas hastalığına bağlı, enfeksiyöz bir hastalığa, bir kan hastalığına bağlı da olabilir.

   Bir fizik tedavi veya romatoloji uzmanına gitmeniz ve şikayetlerinizi ve bu durumun ne zaman başladığını, ağrıların süresini, ağrıları neyin tetiklediğini doğru anlatmanız faydalı olacaktır. Anlatacaklarınızı not alırsanız doğru anlatma imkanı daha kolay olacaktır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 13. Avatar

  Alp

  25 Nisan 2017 at 22:31

  Hocam selamlar yaşım 16 kollarda ve bacaklarda incelme ve basiklik var kas kaybimidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 01:31

   Durumun ne olduğunu bilmeden kas kaybını tarif etmek çok mümkün değildir. Geçirdiğiniz bir hastalığa bağlı olabilir. Vücuttan su atmış olabilirsiniz.

   Siz böyle bir durum olduğunu düşünüyorsanız ve bu durum sebepsiz yere belirgin bir halde ise bir fizik tedavi uzmanına muayene olmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  Muhammet Mustafa EFE

  3 Mayıs 2017 at 16:34

  Selamun aleykum, benim sol kolum dirsekten iki defa kırılmıştı uzun süre sonra bas parmak ile işaret parmağım arasında erime oldu doktora gittim el cerrahisi ameliyat yapti siniri one aldi daha onceki kiriklarda yanlış kaynamis sanirim bu durum daha kotuye gider mi veya yapmam gereken nedir teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 13:20

   Anlattığınız durum ulnar sinir sıkışmasına bağlı olmuş olabilir. Kırıklardan sonra (özellikle tekrar tekrar aynı eklemde kırık oluşması sonrası) eklem içi yapılarda hasarlar kalabilir.

   Sinir cerrahisi geçirmişsiniz, bu nedenle fizik tedavi görmeniz gerekebilir, o bölgenin kaslarını, bağlarını güçlendirmeniz faydalı olabilir. Buradan herhangi bir yöntem önermek uygun olmaz. Bu nedenle beyin cerrahi uzmanınıza danışarak fizik tedavi gerekip gerekmediğini öğrenmeniz daha doğru olur, çünkü sorunun ne olduğunu, nasıl bir işlem uyguladıklarını, bundan sonra neler yapmanız gerektiğini, o bölgede hala bir sorunun olup olmadığını en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 15. Avatar

  Barış

  10 Mayıs 2017 at 01:28

  Merhaba kollarımın kas bölümlerinde aşırı agrı oluşuyor ve bir kolum agrıyor diyeri agrı mıyor sa deney yaptım agrımayan kolumla kaldıra bildigim şeyi agrıyan kolumla yarısını anca kaldırıyorum kollarım ve bedenim oldukça zayıf kas ermesinden şüpheleniyorum sizce ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 13:58

   Kolunuzun sadece tek tarafını çalıştıran bir iş yapıyorsanız buna bağlı olarak kol kasları zayıf, diğer kol kasları daha kuvvetli olabilir. Örneğin sadece sağ kolunu ve sağ elini daha sık kullananlarda sağ kol kasları daha kuvvetli olur ve sağ kol daha fazla ağırlık kaldırır, ancak solak olanlarda ise aynı durum sol kol için geçerlidir.

   Yaptığınız işe bağlı kolunuzun biri gün boyu çalışıyorsa o kol hem güçlenir hem de kaslanır, bunu dengelemek için diğer çalıştırılmayan kolu boş zamanlarda egzersizler yaparak güçlendirmek gerekir.

   Fakat her şey normalken böyle bir durum söz konusu ise şeker hastalığı, Myasthenia gravis, bazı kas hastalıkları, bazı nörolojik hastalıklar gibi nedenler ile de bu tür sorunlar yaşanabilir.

   Kaslar ile ilgili problemler genellikle fizik tedavi alanında bakılır. Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan size yönlendirme yapabilirler.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Ece

  11 Mayıs 2017 at 14:36

  Merhaba,sol ve sağ serce parmaklarimda seğirmeler var dirseklerimde de hafif ağrılar mevcut sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mayıs 2017 at 22:41

   Eklem iltihabı veya eklemleri tutan bir sorununuz olabilir. Tendinit denilen kaslar ile ilgili iltihabi bir durum olabilir. Aşırı yorgunluktan kaynaklanabilir. Kullanılan bazı ilaçların yan etkilerine bağlı parmaklarda seyirme olabilir. Parmaklara giden sinirlerde, damarlarda bir problem olabilir.

   Bu şikayetleriniz bir süredir oluyorsa ve tekrarlıyorsa veya sürekli devam ediyorsa fizik tedavi uzmanına ve kalp damar cerrahisine başvurmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  Çiğdem

  21 Mayıs 2017 at 10:37

  Merhaba bundan 4 ay önce ortopedi ye gittim kalça kemiğim ağrıyor du röntgen çekildi kalça kemiğin gelişmemiş dedi ama ben ne ortapedi ne fizik kaldı gitmedigim bir sıkıntı yok dediler ama şikayetlerim halen devam ediyor kalçama ara ara krap giriyo kollarda güçsüzlük merdiven çıkarken yoruluyorum kalsiyum vitamin kansızlık var degerlerim yükselmemişti ilerde kas hastalığı olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mayıs 2017 at 22:34

   Kan değerlerinin daha iyi incelenmesi için hematoloji bölümüne gitmeniz belki daha doğru olur. Bu tür kalça ağrıları ve yaşadığınız diğer sorunlar bel kısmında kalçanın hemen üzerinde bir yağ nodülü kaynaklı da olabilir. Bu durum episakral lipoma olarak adlandırılır ve teşhisi zordur. Kendi elinizle o bölgeleri muayene etmenizde ve elinize gelen yağ bezesi gibi bir oluşumun gelip gelmediğini kontrol etmeniz faydalı olabilir. Eğer öyle bir kitleye denk gelirseniz bel ve kalça kısmında bu durum olabilir de. Episakral lipoma fizik tedavi uzmanlığında o bölgelerin dikkatli yapılan elle muayenesi ile teşhis edilir genellikle. Diğer görüntüleme yöntemlerinde atlanabilir. Episakral lipoma kronik bel ve kalça ağrısının zor teşhis edilen ya da atlanan bir nedenidir.

   Fizik tedavi doktorunuzla bu konuda değerlendirme yapmanız faydalı olabilir (tabii kesin böyle bir var denilemez).

   Omurga romatizması (ankilozan spondilit) denen romatizmal bir hastalık da bu tür şikayetlere neden olabilir ve bu tür sorunlar romatolojide araştırılır.

   Kalça ağrısının bir yerlerde sinir sıkışmasına bağlı da bir nedeni olabilir. Sinir sıkışmaları için nörolojik inceleme gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  Ekrem

  31 Mayıs 2017 at 09:16

  Merhaba, benim sol bacak calf kasımda küçülme ve/veya bacaklarımı gerdiğim zaman çok belirgin bir şekilde çukur oluşmaktadır, aynı zamanda kasığa ddoğru seyirmeler,titremeler de var calf kası ve iç baldır yoğunlukta olmak üzere sol bacağın tamamında hissedilmektedir. Ayrıca sol ayağım ve alt bacağımda sıcaklık hissi, sağ tarafa göre her zaman daha sıcak, nöroloji doktoru, beyin cerrahı, ortopedi, kalp damar, ve çeşitli fizyoterapi uzmanlarına göründüm, EMG,EMAR,Kan tahlilleri, dopler vb tetkikler yapıldı, bel fıtığım olduğu söylendi ama önemsiz o yapmaz dendi, doplerde calf kasının hemen altında iç varis var ama önemsiz sorunun iç varisle alakası olamaz dendi, Doç Dr EMG çekti birşey vardı ama önemsemedi, sonuç olarak calf kası başta olmak üzere sıkıntı olduğunu tüm doktorlar kabul ediyor fakat tehşiz konulamadığı için takip edeceğiz diyorlar…Yardımcı olabilir misiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Haziran 2017 at 15:15

   Kas distrofileri (musküler distrofi) denilen ve farklı tipleri olan bir durumdan şüphelenmiş olabilirler, nörolojik bir problemden şüphelenmiş olabilirler, periferik sinir hastalıklarından şüphelenmiş olabilirler.

   Doktorlarınız takip istemiş ise takiplerinizi düzenli olarak gitmenizde fayda vardır.

 19. Avatar

  Yasin

  7 Haziran 2017 at 14:55

  Benim bi kac senedir bileklerim oldukca inceldi ellerim parmaklarim kuculdu yasim 22 omuzlarim biraz iceri dogru oldu kollarimda ayni sekilde com inceldi bunun sebebi ne olabilir hngi doktra gtmeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Haziran 2017 at 09:12

   Eski halinize göre zayıflamışsanız buna bağlı incelme, küçülme olması normaldir. Fakat beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmamanıza, aktivitelerinizde eskiye oranla artış olmamasına rağmen zayıflıyorsanız ve kaslarınızda erime varsa altta yatan bir durum olabilir. Kaslar ile ilgili problemler için genellikle fizik tedavi ve romatoloji bölümüne gidilir.

   Kas erimesinin birçok nedeni olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  ilyas

  16 Haziran 2017 at 00:33

  Merhaba benim sorunum sag kolumda bicepsimin erimesi guc kaybi ters kolumda hic bir sorun yokken sagda kuculme sol kolum gayet iyi durumda ancak sag neredeyse 4. .5 cm fark var doktora gittiim mr istedi sonuc henuz cikmadi ama boyun fitigida bunj wtkiler dedi cozumu nedir eski kutlemi kazanbilirmiyim tekrar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2017 at 00:58

   Boyun fıtığı varsa fıtığın bulunduğu kısma, yaptığı sinir basısına, fıtığın neden olabileceği kireçlenme gibi omurga şekil bozukluklarına bağlı olarak değişmekle birlikte tek kolda da güçsüzlük yapabilir. Diğer kol fiziksel olarak daha fazla çalıştırılıyor ve erime olan kol daha az çalışıyorsa kollardaki incelik ve kalınlık farkı buna bağlı da olabilir. Bu tür durumlarda çalışmayan kolu da egzersizler ile çalıştırmak gerekir. ALS hastalığının bir belirtisi de olabilir (bu tür belirtiler).

   Gittiğiniz doktora bağlı değişmekle birlikte, bu tür durumlar için genellikle fizik tedavi uzmanlığına, nöroloji uzmanlığına gitmek de gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Ahmet mehmet

  19 Haziran 2017 at 01:40

  Bundan 4 ay önce şişkinlik için dahiliye doktoruna gittim karaciğer yağlanması ve sınırda şeker vardedi beni diyetisyene yönlendirdi oda bana 1800 karolilik diyet listesi verdi bide yürüyüş yapacan dedi suan enaz 15 kilo kaybettim ama sorunum halen kilo kaybedyorum iştah azaldı bulantı halsizlik güç kaybı denge kaybı zayıflama kollar ve bacaklarda incelme yaşım 45 dahiliye ve fizik tedaviye gittim tahliller yapıldı d ve B12 vitamin eksik çıktı damla ve iğne yazıldı halen rahatsızlığım geçmedi ne yapmam gerekir lütfen

 22. Avatar

  Ahmet murat

  19 Haziran 2017 at 01:44

  Diyet sonrasında iştah kaybı hızlı kilo kaybı halsizlik mide bulantısı yorgunluk dudaklarimda kuruma sag elimin uzerinde kuruma su ictikten sonra idrara cikma oldu en az 4 ayda 15 kilo kaybettim doktora gittim d vitamini damla ve B12 iğnesi verdi tahliller yapıldı benim sorunum ne olabilir lütfen yardım edin dahiliye ve fizik tedaviye gittim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Haziran 2017 at 12:16

   Şeker hastalığınız olabilir. Şeker hastalığında bu tür hızlı kilo kayıpları ve bahsettiğiniz diğer şikayetler olur genellikle. Şeker hastalığının olup olmadığının ve tipinin belirlenmesi için endokrinoloji alanına gitmeniz daha doğru olur.

   Bu tür durumlarda ani beslenme değişikliği yapılması ve fiziksel aktivitenin arttırılması sonucu ve bunların çok hızlı bir şekilde ve abartılarak başlatılması kişilerde bu şekilde besin yetersizliklerine ve ani kilo kayıplarına neden olabilmektedir. Bu tür durumlarda hem fiziksel aktivite hem de diyet aşamalı başlanarak aşamalı devam ettirildiğinde belki daha iyi seyir gösterir, ancak hem vitamin-mineral kayıplarının hem de aşırı kilo kaybının başka bir sebebi olabilir. Karaciğer fonksiyonlarının daha detaylı değerlendirilmesi için gastroentroloji uzmanına gitmenizde de fayda vardır.

   Bir araştırma hastanesinin endokrinoloji ve hematoloji bölümlerinde de araştırma yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Avatar

  Sedat

  23 Haziran 2017 at 23:17

  Kollarım da ağrı lar çoğaldı incelemeye başladı neyapmaliyim yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Haziran 2017 at 21:07

   Kollarınızdaki ağrıların nedeni boyun ile ilgili, safra ile ilgili, omurga ile ilgili, kalp ile ilgili, romatizmal bir hastalık ile ilgili veya başka bir durumdan da kaynaklanabilir. En doğrusu bir doktora gitmeniz olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 24. Avatar

  Özkan

  27 Haziran 2017 at 05:34

  Merhaba 36 yasindayim kollarimda ve bacaklarimda aşiri incelme basladi. Kollarimda guc kaybi varken ayaklarimda suanlik bir guc kaybi ( yururken agri yorulma ) yok. Ama kollarimda ise bazen cep telefonunu tatamayacak kadar agri olusuyor. Mart ayinda B12 vitamin eksikligim vardi 122 idi referans araligi igne ve ilac takviyesiyle 146 ya yukseldi. Kaslarimda erime ve gucsuzluk ise Mayis ayinin ortalarinda basladi.internetten biraz baktim ALS hastaliginda da boyle oldugu yaziyor. Lutfen yardimci olurmusunuz. Şimdiden Teşekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2017 at 22:31

   Kollar güç kaybı sadece ALS hastalığında olmayabilir. Boyun fıtığı, sırt fıtığı ve bu omurga bölgelerinde enfeksiyona bağlı bir hastalık, fibromiyalji sendromu, Başka romatizmal hastalıklar, omurga romatizması, HIV enfeksiyonu, aort anevrizması, yine vitamin ve mineral eksiklikleri, spinal muskuler atrofi gibi durumlar da kaslarda zayıflığa ve güç kaybına neden olabilir. Eğer gittiğiniz doktorlardan yeterli sonucu alamazsanız bir araştırma veya üniversite hastanesinin romatoloji veya fizik tedavi bölümüne gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 25. Avatar

  Seyma

  9 Temmuz 2017 at 02:26

  Verdiginiz bilgiler icin tesekkur ederim.hocam saglikli gunler diliyorum

 26. Avatar

  alin

  27 Temmuz 2017 at 09:48

  Gece yatarken sag ayagimdaki kaslar surekli olarak geriliyor ve agrili oluyor sizce bunun sebebi ne olabilir yardimci olursaniz mutluluklar duyarim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2017 at 23:55

   Bacak krampları genellikle geceleri uykuda olur. Bu kramplar bazen herhangi bir nedeni olmadan da (idiyopatik) olarak olabilir. Fakat bacak krampları bazen ikincil olarak (sekonder) gelişebilir de. Örneğin diyabet hastalığında, romatizmal hastalıklarda, bazı ilaçların yan etkileri olarak, alkol kullanımı, Parkinson hastalığına bağlı, nöromusküler hastalıklarda, hormonsal değişikliklerde gibi sebeplere bağlı da bacak krampları oluşabilir. Ayrıca az su tüketimi, aşırı hareketsiz kalmak, belli bir süre egzersiz yapıp ara vermek gibi nedenler de kas kramplarına neden olabilir.

   Buradan net bir sebep söylemek zordur, bu nedenle bir fizik tedavi doktoruna gitmeniz faydalı olacaktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  Alican

  1 Ağustos 2017 at 00:10

  hocam, doktora gittim nöroloji doktoruna bacaklarlarımda hafif incelme var baldır tarafı 4cm zayıflama alt kısım da 1cm zayıflama oldu nöroloji gittim tedaviye emar di yada emg yaptılar dedi sol taraf gücsuz kalmış sinir zedelenmiş sinir erimesi olmuş hocam düzelme olurmu 1senede oldu böyle 4cm sol baldir zayıf uzunluk aynı ne yapmam lazım dedi ameliyatlik durumun yok hiç ağrımda yok nasıl düzelir strese girdim huzurum bozuldu hocam öncede top oynuyordum 1senedir öyle oldu sol hafif gücsuz kalmış

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 04:31

   Sinir durup dururken zedelenmiş olmamalı, ya bir travmaya bağlı ya da iltihaplanma gibi bir duruma bağlı ya da bir yerlerde sıkışmaya veya sistemik bir hastalığa bağlı böyle bir durum oluşabilir. Sinir zedelenmesine bağlı kaslarda erime olabilir. Fakat herhangi bir travmaya maruz kalmamışsanız sinirin neden zedelendiğinin araştırılması önemlidir. Bu nedenle bir beyin-sinir cerrahisine gitmenizde fayda vardır. Bunun yanı sıra altta yatan başka bir sebep yoksa fizik tedavi görmek de gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  Sibel

  1 Ağustos 2017 at 21:47

  İyi günler ben 1.5 ayda 12 kilo verdim yaklaşık ama diyet yapmadım sporda yapmadım yemek yiyemiyorumve 40 kiloya düştüm 22 yaşındayım 1.65 boyundayim bir kaç gündür alt bacaklarimin arkası sızlıyor merdiven inip çıkamıyorum düz yürümek te zorlanıyorum kas erimesi mi var korkuyorum ve 60 günü geçen adet gecikmesi var buna baglimi bilmiyorum gttigim doktor pko olduğunu söyledi önce progestan ise yaramayncada tarlusal verdi bu ağrıların nedeni ne olablr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 13:43

   Hiç bir şey yapmadan kilo kaybetmenin birçok nedeni olabilir.

   Polikistik over sendromu teşhisi kesin değilse adet gecikmesinin nedeni başka bir durum ya da polikistik over sendromuna neden olan durum da olabilir.

   KİLO KAYBINA EN SIK NEDEN OLAN FAKTÖRLER ARASINDA; Hipertiroidi (tiroid hormonu fazlalığı), Feokromasitoma, Diyabetis mellitus, Emilim bozukluğu sendromları, Konjestif kalp yetmezliği, Kronik akciğer hastalığı, Kronik karaciğer hastalığı, Nörolojik hastalıklar, İnflamatuar/otoimmün hastalıklar, enfeksiyonel hastalık (HIV, tüberküloz, endokardit gibi), Hiperparatiroidi, Malignite, Sarkoidoz, Gastrointestinal sistem tıkanıklıkları, Anoreksiya nervoza, Adrenal yetmezlik, Pernisiyöz anemi, Depresyon, Lenfoma, Lösemi gibi hastalıklar bulunabilir.

   Sebepsiz kilo kaybı genellikle altta yatan ciddi bir hastalığa işaret eder, nedenin bilinmediği ve bulunmadığı durumlarda hasta ısrarla takip edilir.

   Hem polikistik over sendromunun hem de kilo kaybının nedeni diyabetis mellitus, insülin direnci, adrenal yetmezlik, feokromasitoma gibi durumlar olabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir dahiliye ve endokrinoloji uzmanlığınca gerekli araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Berivan

  6 Ağustos 2017 at 21:36

  Slm hocam benim kardeşim şuan 13 yaşında 6 yaşındayken yavaş yürüyordu doktor kas küçülmesi var dedi sadece fizik tedavisi var dedi gitti fiziğe ama daha da kötü oldu şimdi hiç yuruyemiyo annem sırtında taşıyarak götürüyor tedavisi cikmadimi hala iğne ilaç falan çocuk nörolojiye randevu da düşmüyo 1 yildir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 20:17

   Kas erimesinin veya küçülmesinin ya da zayıflığının altında yatan farklı nedenler olabilir. Hastalık düzenli tedavi edilmediyse ilerlemiş olabilir, bazı kas veya nörolojik hastalıklarda durum yaş ilerledikçe ilerleyebilir. Yani bu durumun seyri ve tedavisi hastalığın ne olduğuna bağlı değişiklik gösterebilir.

   Normal nöroloji doktoru ile de görüşebilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

 30. Avatar

  Serap ergün

  26 Eylül 2017 at 04:22

  Hocam benim annem bel fıtığında ameliyat oldu olmadan önce ayağını sürüyordu daha sonra zamanla ayağını attıracak yürümeye başladı düşük ayak dediler kısmı felç dediler çok tedavi grdü şimdi nöroloji tedavi görüyor sağ bacağında dizine kadar olan bölüm incelme ye başladı ayak parmakları içe doğru hafif kapandı diğer ayağında da hafif farketildi yürümeden çok zorlanıyor sağ ayak bilekten kalkmıyor ayak takılıp düşüyor kas hastalığı olablirmi farklı bir hastalıkmıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 22:48

   Bel fıtığına bağlı ya da bel fıtığı ameliyatlarının bir komplikasyonu olarak düşük ayak problemi gelişebilir ve düşük ayak problemi geliştiğinde sinir hasarının derecesine bağlı olarak değişmekle birlikte anlattığınız şikayetler oluşabilir. Sinir hasarına bağlı da kaslarda güçsüzlük ve bacakta incelme olabilir. Annenizin yaşı da varsa toparlanması daha zor olacaktır. Bu durum enfeksiyona bağlı da olabilir. Enfeksiyon gelişmiş ise bu durumun araştırılmasında fayda vardır.

   Bu tür durumlarda nöroloji, fizik tedavi, sinir-beyin cerrahisi, romatoloji ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları işbirliği içinde bulunur genellikle.

   Geçmiş olsun.

 31. Avatar

  Ateş

  8 Ekim 2017 at 22:35

  Oncelikle merhaba
  Hocam biraz uzun ve detayli anlatmak isyiyorum. Benim sorunum su anlik belli degil ve ne yapmam gerektigini bilmiyorum
  Hocam 2 ay once bel fitigindan sikayetim oldu ve ameliyat icin belime sivi verildi kalbimde pil takili oldugu icin emar yasak sonucunda ameliyat oldum ancak sonrasinda bacaklarimda his kaybi aşiri yanma ve bir bacagimda 4 santim civarinda incelme oldu ve diger bacagimda da basladi. Yanma nedeni ne olabilir. Bacaklardaki incelme nedeni nedir.

  Gittigim bir dr. Asm olabilir dedi ancak net bir sey soylemedi Asm ise tedavisi varmi birde sizden ogrenmek istiyorum
  Ne yapmaliyim nereye hangi bolume gitmeliyim
  Saglikli gunler dilerim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2017 at 23:04

   Ameliyatı bel fıtığından mı yoksa kalp pili için mi olduğunuz tam olarak anlaşılmamıştır. Fakat bel fıtığından ameliyat oldunuz ise şikayetleriniz olduğunuz ameliyata bağlı veya ameliyat olmadan önce (sinir basısına, sıkışmasına veya zedelenmesine) bağlı olabilir. Bir yerlerde sinir basısı, sinir sıkışması, sinir zedelenmesi olabilir. Yine bu tür şikayetler enfeksiyon gelişmesine bağlı da olabilir. Durumunuz bel fıtığı dışında başka bir duruma bağlı (omurga romatizması, omurga enfeksiyonları, omurga kanal darlığı, siyatik sinirle ilgili bir problem gibi) olabilir.

   Kendi doktorunuzla, iyi bir fizik tedavi uzmanıyla, iyi bir beyin cerrahisi ile durumunuzun değerlendirilmesinde fayda vardır. Bu durum için bir araştırma veya üniversite hastanesi gibi bir hastaneye gitmeniz gerekebilir, çünkü enfeksiyon hastalıkları uzmanlığınca, romatoloji uzmanlığınca da incelemeler yapılması gerekebilir. Bu tür durumlar genellikle ekip çalışması gerektirir. Hem kalp sorununun hem de bel ağrısının veya omurgada oluşan dejeneratif bozuklukların altında yatan romatizmal bir hastalığınız da olabilir. İhmal etmemeniz önemlidir. Çünkü yaşadığınız şikayetler ilerleyebilir.

   Geçmiş olsun.

 32. Avatar

  Cihan

  9 Ekim 2017 at 09:22

  Kolay gelsin. Ben önceden ev taşıma işinin aranan ismi idim 30 yaşındayım 187 boy 85 kiloyum dün eşyaları taşırken ve daha önceki zamanlarda da elde hissizlik ve güçsüzlük oluyor aynı zamanda bileklerimin iç kısmında ağrı oluşuyor. Şu an sabah saatinde bile elimle Bi şeyi sıkamıyorum neden olabilir tşkler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ekim 2017 at 22:20

   İşinizden dolayı (ağır yük kaldırma ve yük taşıma mevcutsa) sırt fıtığı, boyun fıtığı, karpal tünel sendromu, omza ait bir sinir sıkışması veya aşırı kullanmaya bağlı dejeneratif bozukluklar gibi durumlar olabilir. Sırt, boyun fıtığı gibi oluşumlar kireçlemeye de yol açabilir.

   En kısa zamanda fizik tedavi, ortopedi ve nöroloji alanlarında değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  Adem

  9 Ekim 2017 at 14:17

  Boyun fıtığım var çok ileri boyutta olmasada. Ama yüzüm ve kollarımda sürekli yanma hissi ve yavaş yavaş erime var sol yanağım baya çöktü sol kolum incelmeye başladı. Acaba hangi doktora görünmem lazım

 34. Avatar

  Volkan

  18 Ekim 2017 at 10:17

  Merhaba hocam. 2 yıl önce atlamadan dolayı topuğumda doku zedelenmesi ve kılcal çatlamış oluşmuştu. O günden beri topuğumda geçmeyen bir ağrı var. 4-5 ay önce dizimde şişme meydana geldi kendi kendine geri geçti. 3 ay öncede kalça ve belimin üstüne sert şekilde düştüm, doktorlar kas sıkışması gibi birşeyler söylediler, ağırlık kaldırınca yada oturma ve yatma pozisyonuna göre belim ağrıyor. Geçenlerde sol bacağımda daha önce gözüme çarpmayan incelik gördüm. Bunların herhangibirisiyle alakası olabilir mi? Yoksa farklı birşey mi? Teşekkürker

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2017 at 14:39

   Doku zedelenmesi denildiğinde kemik dokusu, kas dokusu, sinir dokusu, deri gibi dokuları içinde barındıran bir tanımlama şeklidir. Eğer sinir dokusunda zedelenme olmuş ise bu durum sinirsel ağrıya ve sinir hasarına bağlı o ayağın ve bacağın kanlanmasında bozulmaya neden olarak da bacağın incelmesine neden olabilir. Sinir hasarı olan durumlarda kaslarda gelişmeme, erime gibi durular söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda kasların, bağların güçlenmesi ve kas erimesini önlemek için fizik tedavi görmek ve fizik tedavide verilen egzersizleri düzenli şekilde gümlük yaşamda da uygulamak bu duruma fayda sağlar.

   Yine bel ve kalça üzerine düşmeye bağlı bel fıtığı, kuyruk kemiğine bağlı fıtık oluşmuş olabilir ve buna bağlı sinir basısı veya sıkışmasından dolayı belinizdeki geçmeyen ağrı ve bacağınızdaki incelme olabilir. Özellikle pozisyona bağlı ve az da olsa normalde de siyatik sinir sıkışması ve/veya basısı varsa buna bağlı bacak problemleri oluşma riski daha yüksektir.

   Hem ayağınızdaki sinirlerin ne durumda olduğunu öğrenmeniz hem de belinizde bir problem olup olmadığını öğrenmeniz açısından nörolojik değerlendirmeler, fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirmeler önemlidir. Özellikle beliniz ile ilgili bir sıkıntı varsa, bu durum ciddi, kalıcı hasarlara bile neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2017 at 16:52

   Bu tür travmalarda doku zedelenmesi denildiğinde kemik dokusu, kas dokusu, kıkırdak dokusu, sinir dokusu, cilt dokusu, bağ dokusu gibi dokuları içinde barındıran bir tanımlama şeklidir. Eğer sinir dokusunda zedelenme olmuş ise bu durum sinirsel ağrıya ve sinir hasarına bağlı o ayağın ve bacağın kanlanmasında bozulmaya neden olarak da bacağın incelmesine neden olabilir. Sinir hasarı olan durumlarda kaslarda gelişmeme, erime gibi durular söz konusu olabilmektedir. Bu tür durumlarda kasların, bağların güçlenmesi ve kas erimesini önlemek için fizik tedavi görmek ve fizik tedavide verilen egzersizleri düzenli şekilde gümlük yaşamda da uygulamak bu duruma faydalıdır.

   Yine bel ve kalça üzerine düşmeye bağlı bel fıtığı, kuyruk kemiğine bağlı fıtık oluşmuş olabilir ve buna bağlı sinir basısı veya sıkışmasından dolayı belinizdeki geçmeyen ağrı ve bacağınızdaki incelme olabilir. Özellikle pozisyona bağlı ve az da olsa normalde de siyatik sinir sıkışması ve/veya basısı varsa buna bağlı bacak problemleri oluşma riski daha yüksektir.

   Hem ayağınızdaki sinirlerin ne durumda olduğunu öğrenmeniz hem de belinizde bir problem olup olmadığını öğrenmeniz açısından nörolojik değerlendirmeler, fizik tedavi uzmanı tarafından değerlendirmeler önemlidir. Özellikle beliniz ile ilgili bir sıkıntı varsa, bu durum ciddi, kalıcı hasarlara bile neden olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Büşra

  1 Kasım 2017 at 22:00

  Musküler atrofi ve müsküler distrofinin farkı nedir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2017 at 00:15

   Musküler distrofiler musküler atrofiye de neden olur. Atrofi demek, normal gelişmiş bir dokunun ya da organın hücrelerinin boyutunda veya sayısında azalmaya bağlı olarak erimesini veya küçülmesini tanımlar. Musküler (kas) atrofi (küçülme) demektir. Fakat spinal musküler atrofi otozomal resesif geçişli kalıtsal bir nöromusküler hastalık olup surviyal motor nöron genindeki mutasyonlar sonucu ortaya çıkmaktadır. Musküler distrofi ise alt motor nöronda yapısal anormallik olmaksızın, iskelet kaslarının ilerleyici dejenerasyonu ile karakterize, kaslarda güçsüzlük ve atrofiye sebep olan, genetik bir grup hastalıktır.

   Spinal musküler atrofi ve musküler distrofi hakkında daha detaylı bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz:

   https://www.saglikocagim.net/spinal-muskuler-atrofi-gevsek-bebek-sendromu-nedir-sma-hastaligi-belirtileri/

   https://www.saglikocagim.net/muskuler-distrofi-tipleri-ve-belirtileri/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 36. Avatar

  Uğur

  3 Kasım 2017 at 23:53

  Benim göğüs bölgemde kas erimesi olmuş bu durum devam eden birseymi ve bir tedavi yöntemi varmı bu tip vakalara nöroloji mi bakıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2017 at 00:22

   Göğüs bölgesinde kas erimesi olduğunu size bir doktor mu söyledi yoksa göğüs kısmında bir çöküklük mü var bunu anlayabilmeniz için en iyisi bir fizik tedavi uzmanına gitmeniz olur. Fizik tedavi uzmanı muayene sonrası gerekirse başka bir alana sevk edecektir.

   Kaslarla ilgili problemler genellikle fizik tedavi uzmanlığını ilgilendirir, sorun nörolojik ise doktorunuz size nörolojiye sevk eder.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 37. Avatar

  Orxan

  7 Kasım 2017 at 17:35

  Selam ben bakuden yaziyorum çoçuğum saglam çoçukdu 15 yaşindayken ayaği kirildi alçiya koyuldu alçi açildikdan sonra yürüyemedi doktorlar osteoporoz tanisi koydular çoçuğum boyu kisa kaldi  kaslari zayifladi 1 yil önce omurqasinda skorlyoz oluşdu ayağa kalkamiyor kendini tutamiyor kaslari neden zayif ola bilir? tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Kasım 2017 at 20:12

   Kırık herhangi bir darbe olmaksızın veya basit bir travmayla oluşmuş ise, bu kırık zaten çocukta var olan osteoporoz nedeniyle de oluşmuş olabilir.

   Osteoporoz (kemik erimesi) kemiklerde kırılmalara, deformitelere neden olabilen bir durumdur. Osteoporoz; azalmış kemik kütlesi, kemik dokusunun bozulması, bunlara takiben kemik frajilitesinin artması ile karakterizedir. Hastalığın en önemli özelliği kırıkların daha kolay oluşabilmesidir.

   Osteoporoz yani kemik erimesi çoğunlukla ileri yaşlarda ortaya çıkan bir durumdur, ancak çocuklarda da görülebilir. Çocukluk çağındaki meydana gelen osteoporoz yaşam ve beslenme şekli ile yakından ilişkilidir. Bu nedenle, hastalığın önlenmesi açısından günlük diyet ve besin alımı önemlidir.

   Çocukluk çağı osteoporoz risk faktörleri arasında D vitamini eksikliği ile birlikte eser elementler, K vitamini, B12 vitamini, B6 vitamini ve folik asitin sürekli olarak düşük miktarlarda alımı osteoporoza zemin hazırlayabilir. Benzer şekilde sürekli olarak yüksek miktarda protein, sodyum klorür ve kafein alımı da kemik sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Batı tarzı (proteince zengin, tuzlu, rafine ve işlenmiş yiyecekler, fast food gibi) beslenme şekli çocuklarda osteoporoza neden olabilmektedir.

   Çocukluk çağı osteoporozunda tedavi seçenekleri kısıtlıdır. Tedavinin amacı; kemik kütlesinin arttırılarak kırıkların önlenmesi veya azaltılması, ağrının ortadan kaldırılması, kırıkların yol açabileceği deformitelerin önlenmesi, hareket yeteneğinin arttırılması ve büyüme ve gelişimin sağlanmasıdır.

   Osteoporoz bazı hastalıklara bağlı da gelişebilmektedir. Örneğin Cushing hastalığı, hipertiroidi, büyüme hormonu eksikliği, Rşitizm gibi hastalıklar osteoporoza neden olabilir, bu nedenle bu durumun altında yatan bir hastalık olup olamadığının araştırılması ve altta yatan bir hastalık varsa bunun da tedavisinin yapılması gerekir.

   Eğer bu durumla bir araştırma ya da üniversite hastanesi ilgilenmiyorsa, bu tür bir hastaneye başvurmanızda fayda vardır. Bu durum, uzun dönem takip gerektiren bir durumdur.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Ruya atazadeh

    28 Kasım 2017 at 12:31

    Hocam benim sag kalçamda erime var mr çekildim çok hafif fitik çikdi ,19senedir boyle bacagimda ve kalçamda agri ve guçsuzlukde oluyo napmaliyim goruntu olarakda sikinti çekiyorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Aralık 2017 at 23:42

     Sinir sıkışmasına veya basısına bağlı, basıya uğrayan sinirin ilgili olduğu kaslarda erime oluşabilir. Fıtık sinir sıkışmasına, sinir basısına neden olabilir. Özellikle siyatik sinir gibi önemli bir sinir basıya uğramışsa bu durum daha da önemlidir. Sinir basısının veya sıkışmasının yeri ve derecesinin saptanması için sinir ileti testleri faydalı olabilir. Sinir-beyin cerrahisine de gitmenizde fayda vardır. Bu durumun altında yatan romatizmal bir hastalık da olabilir. Bazen episakral lipoma denilen deri altı nodülleri de bu tür sıkıntılara neden olabilir ve teşhisi oldukça güçtür.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 38. Avatar

  Fatih

  21 Kasım 2017 at 22:18

  Merhabalar
  Çapraz bağım kopmuş Menisküs yırtılmış ameliyat oldum. 1hafta sonra ödem oluştu tekrar ameliyatla yıkama yapıldı.1hafta kontrol altında yatışa devam şimdi baldır bacak kalça kaslarım guc kaybı var cimcikledigimde lastik gibi uzuyor
  Sünüyor yerçekimine yenik kaliyor dökülüyor gibi. bu ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 13:22

   Ameliyat geçirmişsiniz ve hareket etmiyorsunuz, bu nedenle kasların salıvermesi ve güçsüz kalması çok da olağan dışı bir durum sayılmaz. Tekrar hareket etmeye başladığınız da bu durum yavaş yavaş toparlanacaktır. Zaten ameliyatın istirahat süresi bittikten sonra doktorunuz fizik tedavi ve rehabilitasyon görmenizi önerecektir (özellikle daha kolay toparlanabilmek için fizik tedavi önemlidir).

   Doktorunuz duruma göre size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun…

 39. Avatar

  Serdar Özcan

  3 Aralık 2017 at 21:57

  Merhabalar bacağımın baldırında ve el ve kollarımda güçsüzlük var vücudumda ara ara seğirmeler oluyor halsizlik ve uyukluyorum sürekli acıktığım zaman midem kazınıyor ve çok fazla iştah açılmam var cavabınız için şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2017 at 12:37

   EL ve KOLLARDA GÜÇSÜZLÜK: Boyun fıtığı, karpal tünel sendromu, boyun kireçlenmesi, boyun kanal darlığı, enfeksiyonlara bağlı hastalıklar, siringomiyeli, beyin ile ilgili hatalıklar gibi birçok farklı duruma bağlı el ve kollarda güçsüzlük gelişebilir.

   KAS SEĞİRMELERİ: Stres, yorgunluk (yorgunluk kas seğirmelerinde önemli bir etkendir), uygunsuz beslenme (uygunsuz beslenme reflüye neden olarak da midede sürekli açlık hissine neden olabilir), bunlar gibi nedenlere bağlı kas seğirmeleri olabileceği gibi ALS hastalığı gibi ciddi bir hastalığa bağlı da kas seğirmeleri olabilir.

   SÜREKLİ HALSİZLİK ve YORGUNLUK HİSSİ: Kansızlık, tiroid bezinin az çalışması (hipotiroidi), idrar yolu enfeksiyonu, gıda intoleransı, tanı konmamış kalp hastalığı, uyku apnesi gibi hastalıklar sürekli yorgunluk ve halsizlik hissine neden olabilir.

   SÜREKLİ UYKU BASMASI ve UYUMAK İSTEME: Hipotiroidi (tiroid besinin az çalışması), Hashimato hastalığı, şeker hastalığı, hipoglisemi,

   Bütün bunları topladığınızda, bu durumun altında yatan bir tiroid hastalığı (tiroid yetmezliği, tiroid fazlalığı, Hashimato tiroidi gibi) olduğunu akla getirmektedir. Kansızlık da olabilir, depresyon olabilir veya başka bir sistemik hastalık. Safra ve mide hastalıkları da sürekli açlık hissine neden olur. Sistemik hastalıklar bu organların fonksiyonlarını da bozabilir ve bu tür şikayetler yine sistemik bir hastalığa bağlı gelişebilir.

   İç hastalıkları, gastroloji ve endokrinoloji uzmanlarınca değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. Bu durumun altta yatan nedeninin bulunması önemlidir. Enfeksiyonlar, enfeksiyonel hastalıklar da bu tür şikayetlere neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle..

 40. Avatar

  Buse

  14 Aralık 2017 at 18:55

  Merhabalar, sol üst bacağımda avuç içi kadar bi çöküntü oluştu doktora gittim hem EMAR hem röntgen çekti. İkisinde de önemli bişey gözükmediğini sadece orada hafif bir ödem oluştuğunu söyledi. Aynı zaman da bel düzleşmesi rahatsızlığım var bu bacağımda bir ağrı da oluşuyor bunun bu sebebten kaynaklanabilecğeini,çukuru çok önemsemem gerektiğini belirtti. Ancak ben hala endişeleniyorum başka bir şey olabilir mi kas ile ilgili Başka bir bölüme gitmem gerekir mi
  Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2017 at 13:18

   Bacakta çökme ödemlere bağlı olabilir. Kas kaynaklı bir sorun için fizik tedavi uzmanına gidilmesi gerekir. Fakat kas kaynaklı belirtiler ve bulgular nörolojik, romatolojik durumlara bağlı da görülebilir. Beldeki sorun eğer sinir basısı yapıyorsa bacağa vuran ağrı olabilir. Bel bölgesindeki düzleşme denilen sorunun ne durumda olduğunun anlaşılması faydalı olabilir. Bu durum için beyin cerrahisine ve fizik tedavi uzmanına giderek durumun ne olduğu hakkında daha detaylı bir değerlendirme yaptırarak bilgi edinebilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Berivan sutcu

  2 Ocak 2018 at 03:12

  8 ay önce Sezeryanla doğum yaptım ve doktorum karın kaslarımın olmadığını söyledi sol kolumda incelme var sağ kolumda omzumda çok ağrı var güçsüz kolumu kaldirip saçımi toplamakta zorluk yaşıyorum kas ermesimi cevap yazarsaniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ocak 2018 at 12:38

   Kollardaki güçsüzlük, ağrının nedeni kas güçsüzlüğüne bağlı olabileceği gibi sinir sıkışmalarına bağlı, kardiyak problemlere bağlı, boyun bölgesindeki bir patolojiye (boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, boyun kanal darlığı gibi) bağlı da olabilir.

   Kadınlarda, erkekler kadar kas yoğunluğu olmaz. Kadınlarda erkeklere oranla %10 daha fazla yağ oranı vardır. Kadınlarda karın kasları, karın bölgesinde daha fazla yağ bulunduğu için çok fazla fark edilmeyebilir.

   Zayıf bile olsanız, yeterli fiziksel aktiviteniz yoksa vücudunuzda kas oranından fazla yağ oranı bulunabilir. Genellikle ıvır zıvır ile besleniyorsanız, hiç veya yeterli egzersiz yapmıyorsanız, yürüyüş yapmıyorsanız, fiziksel aktiviteniz çok az ise, et-süt türü protein içeren besinler tüketmiyorsanız kas kütleniz vücudunuzun birçok bölgesinde yetersiz olabilir. Kas kütlesini arttırmak için yeterli proteinli besin (et türleri, süt ve süt ürünleri, baklagiller gibi) alımı, kaliteli karbonhidratların (bulgur, yulaf ezmesi, tam tahıllı ekmek, aşurelik buğday, baklagiller gibi) tüketimi, haftanın en az 4-5 günü en az 30 dakikalık egzersiz ve/veya kas çalıştırmaya yönelik sporlar gibi eylemlerin yapılması son derece önemlidir.

   Kollarda güçsüzlük ve ağrıdan şikayetiniz de olduğu için boyun ile ilgili bir sorunun (boyun fıtığı, boyun kireçlenmesi, boyun kanal darlığı gibi) olup olmadığının anlaşılması için bir fizik tedavi ya da ortopedi veya beyin cerrahisi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Kas erimesi ve güçsüzlüğü; beyin ile ilgili patolojilere bağlı da olabilir, romatizmal ve sistemik bir hastalığa bağlı olabilir, diyabet gibi bir hastalığa bağlı olabilir, AIDS hastalığına bağlı olabilir, bazı kas hastalıklarına bağlı olabilir.

   Fizik tedavi uzmanı, nöroloji uzmanı, romatoloji uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından bazı incelemeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 42. Avatar

  derya kuru

  14 Ocak 2018 at 13:08

  merhaba
  temmuz ayindan beri evdeki yag/kas olcumu yapan baskuldeki olcum sonuclarima gore kas yuzdem gittikce azaliyor. soyle ki temmuzda
  kilo 56,8
  yag 36.5
  kas 25.5 ken
  beslenme duzenimi degistirdim gunluk yeterince protein almadigimi farkettim sabah kahvaltilarima 2 haslanmis yumurta ve 200 ml sut ekledim ona ragmen su anda
  kilo 57.2
  yag 37.6
  kas 24.6
  bu durumda bir kas erimesinden soz edilebilir mi endise etmeli ve muayene olmali miyim? hayatinda cok fazla egzersiz ve spor olmayan rutin giden normal bir insanin bu sekilde kas oraninin azaliyor olmasi normal midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2018 at 11:45

   Sadece beslenme şeklinde yapılacak değişiklik ile yeterli fiziksel aktivite olmadan kas kütlesini arttırmak mümkün olmayabilir. Beslenmenin yanı sıra haftanın en az 4 günü 15 dakikayla başlayıp aşamalı olarak arttırarak 30-40 dakikalık egzersiz de kas kütlesini arttırmanın vazgeçilmezidir.

   Beslenme şeklinde de belli düzenlemeler gerekir. Protein ve karbonhidrat tüketimi birbirini tamamlamalıdır. Kaliteli protein içeren besinler arasında karaciğer, kırmızı et, lor peyniri, kefir, yumurta (özellikle beyazı), ton balığı, somon, hindi, fıstık ezmesi, karides, kırmızı mercimek, köy peyniri, yağsız yoğurt, süt, yulaf gibi besinleri sayabiliriz. Bunun yanı sıra kaliteli karbonhidrat tüketimi de son derece önemlidir. Kaliteli karbonhidratlar arasında bulgur, yulaf, tam buğday ekmeği, aşurelik buğday, baklagiller, sebzeler gibi besinler vardır. Bunun yanı sıra sebze, meyve tüketimi de gerekir.

   Kişiye göre, kişinin sağlık durumuna göre, boy ve kilosuna göre, yaşına göre günlük alınması gereken protein, karbonhidrat, yağ alımı değişiklik göstereceği için, bu tür durumlarda en doğrusu bir diyetisyen yardımı almak olacaktır. Susuzluk ve yetersiz su tüketimi kas kaybında son derece önemlidir, bu nedenle yeterli su tükettiğiniz’den de emin olmanız gerekir. Kas kütlesini korumanın en önemli yolu egzersizi yaşama dahil edip, bu şekilde devam etmektir. Uyku yetersizliği de kas kaybına neden olabilen önemli bir faktördür.

   Bir diyetisyen kontrolü ve diyetisyen önerisi faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    derya

    19 Ocak 2018 at 06:42

    Cok tesekkur ederim. Saglik ve kolayliklar dilerim.

 43. Avatar

  Sevilay kuzu

  15 Ocak 2018 at 14:39

  Kızım serebral palsi hastası ve yol yürürken çok çabuk yoruluyo şu içerken bardağı bile tasiyamiyo bide kaşıntı si başladı bu günlerde ne yapmaliyim kansızlığa ve d vitamin düşük ondan dolayı olabilir mi bu şikayet ler bilgi verebilir misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2018 at 11:20

   SEREBRAL PALSİ, bebek ve çocuk beyninde oluşan bir hasara bağlı kalıcı duruş, hareket ve denge kusurudur. Beyindeki hasar ilerleyici değildir ancak çocuğun yürüme, denge kurma ve hareketlerindeki güçlük zamanla artabilir.

   SEREBRAL PALSİ’DE GÖRÜLEBİLECEK SORUNLAR; hareket güçlüğü, kaslarda aşırı gerginlik, kas güçsüzlüğü, denge kusuru, istem dışı hareketler, zeka sorunları, dikkat ve algı bozuklukları, havale, görme bozuklukları, işitme sorunu, konuşma güçlüğü, besleme bozukluğu, büyüme geriliği, salya akıtma, diş çürükleri gibi sorunlardır.

   Çocuğunuzdaki kas güçsüzlüğü ilerlemeye başlamış olabilir. Bu hastaların düzenli aralıklarla fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi almaları gerekir.

   Kansızlık güçsüzlüğe, halsizliğe, yorgunluğa cilt renginin soluk olmasına, normalden fazla üşümeye, çarpıntıya, nefes darlığına ve daha birçok şikayete neden olabilir.

   D vitamini eksikliği kemik ağrılarına, kas güçsüzlüğüne, başın terlemesine, halsizliğe, kas kramplarına, eklem ağrılarına, ishal ve kabızlık gibi sindirim sistemi sorunlarına, baş ağrısına gibi birçok yakınmaya neden olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Avatar

  Abdullah

  23 Ocak 2018 at 16:28

  Merhabalar, evde şınav çekiyordum, bittikten sonra kaslarimin normale gore aşırı fazla sistigini fark ettim birkac hafta gecince kol ve baldirdaki kaslarin ve yuzumdeki kaslarin biraz sarktığıni fark ettim acaba sebebi nedir?
  İyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2018 at 12:49

   Belli bir süre spor yapıldıktan sonra kaslar kendini göstermeye (belirginleşmeye) başlar, ancak spor devam ettirilmediğinde, spora uygun beslenilmediğinde (yani spor bırakıldığında) 3-5 gün içinde bile kendini göstermeye başlayan kaslar solar, sarkar, güçsüzleşir. Bu nedenle kas oluşturan sporlar yapılmaya başlandıktan sonra bunu haftada en azından 3-4- gün yapmak üzere devam ettirilmesi, sakatlanmaları önlemek için bilinçli yapılması, aşamalı olarak arttırılması, ağır spora başlamadan 10-15 dakika ısınma hareketleri, spor bittikten sonra da yine soğuma hareketleri yapılması, yapılan spora uygun beslenilmesi son derece önemlidir.

   İşin sağlık kısmından da anlayan bir spor hocasıyla veya bir fizik tedavi uzmanı ile görüşmeniz ve bu işi bilinçli yapmanız oldukça önemlidir. Aksi taktirde kas yırtılmalarına, kalıcı sakatlıklara bile sebep olabilirsiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Tuğçe

  12 Şubat 2018 at 14:11

  Benim bir tek bacaklarımda yazılama var eskiden kalındı cok normaldı şimdi incelemeye başladı ayakkabılar cok çirkin durmaya başladı falan neden oluyor acaba neden tek alt bacaklarım zayıflıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2018 at 00:02

   Bu tür sonradan oluşan kas erimeleri sinirler ile ilgili (nörolojik) olabileceği gibi hormonlar ile ilgili (endokrinolojik), enfeksiyonel de olabilir.

   * Androjen hormonu eksikliği (bu eksiklik beyinde bulunan pitüiter bez ile ilgili veya testisler ile ilgili veya yaş ile ilgili) olabilir.

   * Damar sertliği, kalp yetmezliği gibi hastalıklara bağlı damarların kan akımı ve sinirlerin kasları besleme yeteneği azalır ve buna bağlı kas erimeleri, kas kayıpları olabilir.

   * Diyabet hastalığı sinirleri etkilediği için kas kaybına neden olabilir.

   * Yetersiz protein alımı kas kaybına neden olabilir.

   * AİDS hastalığı kas kaybına neden olabilir.

   * Amyotrafik lateral skleroz (ALS) hastalığına bağlı kas gücünde azalma ve kas kaybı olabilir.

   * Omurga ile ilgili bazı hastalıklar (sinirleri zedeleyerek veya basıya uğratarak veya sıkıştırarak) alt ektremitelerde kas güçsüzlüğüne ve/veya kas kaybına neden olabilir.

   * Erişkin tip SMA (spinal musküler atrofi) hastalığına bağlı kas güçsüzlüğü, kas kaybı olabilir.

   Özellikle omurga ve sinirler ile ilgili tüm araştırmaların yapılması son derece önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 46. Avatar

  Tuba

  20 Şubat 2018 at 22:41

  Merhabalar,benim rahatsizligim huzursuz bacak sendremu ve fibromiyalji,bende yaklasik 1 senedir kas segirmesi oluyo,guc kaybin yok,ama el ve ayak kaslarimda çökme var sanki,yada bana ole geliyo bilmiyorum,iki defa emg yapildi ama igneli degil normal emg yapildi gerek duymadiarimi soylediler,igneli emg sizce yaptirmam lazimmi igneli emg

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2018 at 15:09

   EMG (ELEKTROMYOGRAFİ): Kasların, sinirlerin ve sinir köklerinin elektriksel özelliklerinin ölçülmesi yoluyla bu yapıların sağlık durumlarının değerlendirildiği bir muayene yöntemidir. EMG iki kısımda yapılır; birincisi sinirlerin incelenmesini, ikincisi ise kasların incelenmesini içerir. Tanıya göre her ikisinin ya da yalnızca birinin yapılması gerekebilir.

   EMG YÖNTEMİYLE SİNİRLERİN İNCELENMESİ: Kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında seçilen bazı sinirler, deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığıyla elektrik akımı verilerek uyarılır. Elektrik akımının verildiği yerde hoşa gitmeyen fakat dayanılabilecek düzeyde bir his oluşur. Verilen uyarıyla sinirde ortaya çıkan elektriksel aktiviteler çeşitli şekillerde ölçülür. Bir EMG sırasında genellikle bu şekilde 5-10 sinirden ölçüm yapılır.

   EMG YÖNTEMİYLE KASLARIN İNCELENMESİ: iğne şeklinde bir elektrot kol, bacak veya diğer vücut kısımlarında seçilmiş bir kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktiviteler incelenir. Her bir kasın incelenmesi birkaç dakika sürer. Bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Kas içinde değişik yerlerden kayıt alınması için iğnenin yönü ve yerinin birkaç kez değiştirilmesi gerekebilir. Bu işlemler genellikle ağrısızdır veya dayanılabilir düzeyde ağrı olur. Bir EMG tetkikinde incelenmesi gereken kas sayısı düşünülen tanıya göre değişir, genellikle 1-10 arası kas incelenir.

   Doktorunuz gerek görürse iğneli EMG çekilmesini de isteyebilir.

   FİBROMİYALJİ SENDROMU;

   Etyolojisi belli olmayan yaygın vücut ağrıları, belirli bölgelerde hassasiyet, azalmış ağrı eşiği, uyku bozuklukları, yorgunluk ve sıkıntı ile karakterize eklem dışı romatizmal bir hastalıktır. Hem hastalar hem de araştırmacılar fibromiyalji sendromu ağrısını kas kaynaklı olarak tanımlama eğilimindedirler. Yapılan araştırmalarda ise kaslarda inflamasyon (iltihaplı bir durum) ya da anormal EMG bulgusuna rastlanmadığı ileri sürülmektedir.

   Fibromiyalji sendromu tek başına görülebileceği gibi başka bir hastalığa (romatoid artrit, osteoartrit, sistemik lupus eritematozus, ankilozan spondilit, viral enfeksiyonlar, malign (kötü huylu) hastalıklar gibi) eşlik edebilir. Bu nedenle bu tür hastalıkların olup olmadığının da araştırılması gerekir. Doktorunuz ile bunları da görüşmelisiniz.

   FİBROMİYALJİ SENDROMUNDA GÖRÜLEN BELİRTİLER VE BU SENDROMUN SEBEP OLDUĞU RAHATSIZLIKLAR ve/veya HASTALIKLAR:

   * Multipl alanlarda ağrı
   * Kaslarda sertlik
   * İncinme hissi
   * Yumuşak dokularda şişlik
   * Yorgunluk
   * Sabah tutukluluğu
   * Rahat uyuyamama
   * Parestezik yakınmalar (karıncalanma, uyuşma veya yanma gibi duyusal bozukluklar)
   * Anksiyete (kaygı)
   * Baş ağrısı
   * Sancılı adet görme
   * Depresyon
   * Ağız kuruluğu
   * Raynaud fenomeni
   * Kadın üretral sendromu
   * Mitral kapak prolapsusu

   Anlattığınız sıkıntılar bu durumun ortaya çıkardığı ek problemlere bağlı veya bu durumun altında yatan veya bu duruma eşlik eden başka hastalığa bağlı da olabilir. Bu nedenle bunlara yönelik araştırmalar da gerekebilir.

   Fibromiyalji sendromu gibi hastalıklar algoloji kliniğinde araştırılır ve tedavisi ve takibi yapılır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  ruhu hasta

  28 Mart 2018 at 23:31

  Merhaba hocam rahatsızlığım tam olarak hangi gruba giriyor bilemedim.Vücudumun sol tarafı sağ tarafına göre zayıf.Elle dokunulduğunda fark edilebiliyor.Mesela sağ kol kasımı kolayca sıkabilirken sol kasımı sıkamıyorum.Sol tarafımdaki göğüs tarafımdaki etler sağ tarafa göre daha ince.Sol kolum ve sol omzumdan sıkça kıtlama sesleri geliyor.Yani sol tarafım gelişmiyor.Sizce ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Nisan 2018 at 11:09

   Sol tarafa gelen sinirlerde sıkışma, bası olabilir. Sadece tek taraf kasları kullanmaya bağlı diğer taraf daha zayıf olabilir. Boyunda, omuzda, boyundan dağılan sinirlerin bir yerlerinde sıkışma, bası olabilir.

   Nöroloji ve fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  ilayda

  15 Mayıs 2018 at 23:29

  Hocam sınav senemde aşırı sinir stres yaptığımdan dolayı yüzümde ağrı oluşmuştu. O dönem yüzüm çöktü ve yüzümde incelme oldu, kas kaybı yaşamış olabilir miyim? Çünkü ne yaptıysam toparlayamadım.Kilo aldığım zaman düzeleceğini düşündüm ama düzelme olmadı .Kas kaybı olduysa ne yapmam gerekiyor?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mayıs 2018 at 12:36

   Yüzde hissettiğiniz ağrının nedeni trigeminal nevralji denilen durum ve bu nevraljinin alt tiplerinden olabilir. Bu durum için nöroloji uzmanına başvurmak gerekir. Eğer nevralji ağrısı olarak yüz ağrısı olduysa, nevraljiye neden olan sinirlerin neden hasar gördüğüne bağlı (sinir hasarı mı var yoksa sinir basısı mı var), bundan dolayı sinirler ile ilgili problemler nedeniyle kas erimesi olabilir. Kaslarla ilgili problemler için de fizik tedavi uzmanına başvurmak gerekir.

   Vasküler patolojiler (anevrizma, kanama, ödem, hematom gibi) durumlara bağlı da yüz ağrıları olabilir.

   Kas-kemik sistemiyle ilgili nedenler de yüz ağrısına neden olabilir.

   Anlattığınız durum hakkında buradan net bir şey söylemek zordur, bu nedenle nöroloji, diş hekimi, fizik tedavi gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmeler yapılması önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Avatar

  Betül

  21 Mayıs 2018 at 23:54

  Hocam merhabalar yaklaşık 4 yıl önce vücudunun her yerinde seğirmeler başladı sağ kalça sağ omuz sağ dirsek ve sağ diz kasım geniş çaplı eridi merdiven çıkarken yoruluyorum sağ kolumu hafif bile kaldırsam yoruluyor alanında en iyilerden olan klinik nörofizyoloji uzmanı bu süreçte 9 defa iğneli EMG yaptı herseferindede normal çıktı kaslardaki sinirlerin sağlam olduğunu söyledi. Size sorum şu Als hastalığının belirtileriyle bire bir örtüşüyor şikayetlerim bu kadar zamanda EMG de belirti vermeyebilir mi bu hastalık eğer sağlamsam git gide kaslarım neden eriyor ne yapmalıyım şimdiden çok teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mayıs 2018 at 02:43

   AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ (ALS): merkezi sinir sisteminde hem gri hem de beyaz cevheri tutan ilerleyici paralitik sendrom olarak tanımlanmıştır. Günümüzde ALS oldukça sık görülen, sıklıkla erişkin başlangıçlı ve ilerleyici bir motor nöron hastalığıdır.

   Amiyorrofik lateral sklerozda klinik özellikler birinci ve ikinci motor nöronların tutulumuna bağlı olarak ekstremite, bulbar ve solunum kaslarının güçsüzlüğü şeklinde özetlenebilir. Fokal kas atrofileri üst ekstremitede el, ön kol ve omuzda, alt ekstremitede ayak, kalça kuşağı kaslarında belirgin olarak izlenir. Birden fazla kas grubunda seyirme olur. Ayrıca kasların bir süre kasılı kalması ile birlikte tik şeklinde birbiri ardına oluşan kasılmalar ve kaslar aşırı gerilebilir. Kas kasılmaları çoğunlukla atrofik ve güçsüz olan ekstremitelerde gelişir ve el-ayak hareket bozukluğunu arttırır. Bazı hastalarda kuvvetsizlik olmadan önce fokal kas atrofileri, istemsiz kas seğirmeleri ve kas krampları olur. Bu hastalarda yutma kaslarının tutulumuna bağlı yutma zorluğu, yutma ve yutma sonrası kasların normal kapanamasından dolayı gıdaların solunum yollarına kaçmasına bağlı aspirasyon pnömonisi, alınan gıdaların etkili biçimde sindirim sistemine gönderilememesinden dolayı istem dışı kilo kayıpları ortaya çıkar. Dil, dudak, yanak, damak, farinks ve larinks bölgesi kaslarının etkilenmesinden dolayı konuşmada değişiklikler görülür. Amiyotrofik lateral skleroz hastalarında patolojik gülme-ağlama atakları ile seyir gösteren psödobulber semptomlar da görülebilmektedir. Yine bu hastalarda, hastalığın bir döneminde ağrı yakınmaları görülebilir.

   Amiyotrofik lateral skleroz tanısında konsantrik iğne EMG yöntemi çok önemlidir. Amiyotrofik lateral skleroz tanısında kullanılan diğer yöntemler arasında Transkraniyal manyetik stimülasyon, manyetik rezonans görüntüleme, Single Photon Emission Computed Tomography (SPECT) gibi yöntemler de kullanılır.

   Amiyotrofik lateral skleroz tanısı klinik ve elektrofizyolojik çalışmalarla konulur. Buna rağmen % 5-10 hastada yanlış tanı ihtimali söz konusudur.

   Amiyotrofik lateral sklerozun, ALS benzeri hastalıklardan ayırt edilmesi gerekir.

   AMİYOTROFİK LATERAL SKLEROZ İLE KARIŞABİLEN HASTALIKLAR:

   * Srebral lezyonlar
   * Kafa tabanı lezyonları
   * Servikal spondilotik
   * Miyelopati
   * Foramen magnum lezyonları
   * İntrinsik ve ekstrinsik tümörler
   * Siringomiyeli
   * Konus lezyonu ve lumbosakral radikülopati
   * Kramp-seğirme miyokimi sendromu
   * Multifokal motor nöropati
   * Kenndy hastalığı

   Ayrıca hipertiroidizme bağlı nörolojik bulgular görülebilir. Hipertiroidizm santral sinir sistemi dışında; amiyotrofik lateral skleroza benzer hastalıklar, miyopatiler, periferik nöropatiler, oftalmopatiler ve periyodik paraliziler gibi nöromusküler sistem tutulumu da gösterebilir. Bu açıdan da endokrinoloji bölümünde araştırmalar gerekir.

   Doktorunuz veya doktorlarınız ile bu durumlar hakkında görüşmeniz de fayda vardır. Daha detaylı araştırma yapılması gerekebilir. Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 50. Avatar

  Mustafa ak

  2 Haziran 2018 at 09:16

  Merhaba hocam. Kalçamda zayifkama kuçulme ve bacaklarimda incelme ve zayıflama olduğu için doktora gittim spor ve diyet yapmadan 9 kilo zayıflamistim. Doktor tip 3 şeker hastalığı teşhisi koydu. Iki ay önce haklara başladım. Kalcami ve bacaklarimi eski haline nasıl getiririm. Çünkü kalcam çocuk kalcasi gibi kaldı.böyle olmuyor.sizden yardım bekliyorum. Bunun için vitamin yada iyne varmi? fazla yemek yesem şeker yukseliyor.lütfen yardim istiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2018 at 14:09

   Diyabet (şeker) hastalığının ender bir komplikasyonu olan diyabetik amiyotrofi genellikle alt ekstremite proksimal kas güçsüzlüğü ve ağrıyla seyir gösterir.

   DİYABETİK AMİYOTROFİ (DA): Alt ekstremite, başlıca kalça ve uyluk üzerinde akut (ani başlangıçlı) veya subakut (seyir ve şiddeti bakımından akut ve kronik arası nitelik gösteren) şekilde gelişebilen ve genellikle asimetrik güçsüzlük ve atrofi ile karakterize bir durumdur. Bu durum sıklıkla tip 2 diyabeti olan 50 yaş üzeri diyabeti iyi kontrol edilememiş kişilerde veya gizli diyabeti olan kişilerde görülür, ancak tip 1 diyabetlilerde de görülebilir.

   DİYABETİK AMİYOTROFİNİN BAŞLICA KLİNİK ÖZELLİKLERİ: Tek taraflı akut veya subakut başlangıçlı, ota veya ağır derecede kas güçsüzlüğü ve/veya atrofisi (kas küçülmesi/erimesi), bu durumla birlikte sensorial aksonal nöropati varlığında buna bağlı uyuşma, ağrının şiddetinde değişkenlik, kas güçsüzlüğü (genellikle ilk olarak kuadriseps kasında güçsüzlüğü görülmesi), hastada özellikle ayağa kalkma ve merdiven çıkmada güçlük, bacak ağrısı, gece ağrısı gibi özellikler sayılabilir.

   DİYABETİK AMİYOTROFİDE AĞRI: Tipik olarak derin, sızlatıcı, sürekli ve şiddetlidir ve çoğu zaman geceleri ağırlaşır, bazen de yanıcı tarzda olabilir. Ağrı sıklıkla bel bölgesinde ya da etkilenen tarafta kalçada hissedilir.

   Diyabetik amiyortrofi lomber disk hernisi (bel fıtığı), spinal stenoz (omurga kanal darlığı) gibi hastalıklar ile de karışabilir. Bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir.

   Daha öncesinden de diyabetiniz vardı ise, bu durum diyabetinizi kontrol altında tutamadığınız için gelişmiş olabilir veya diyabetiniz yeni teşhis edildi ise gizli diyabet hastalığına bağlı olabilir.

   Doktorunuz veya doktorlarınız gerekli tedavi ve önlemler hakkında size bilgi vereceklerdir, bu nedenle doktor kontrollerinizi kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

   DİYABETİK AMİYOTROFİNİN DOĞAL SEYRİ: Doğal seyir değişkendir. Birçok hastada klinik durum düzelse de, bazı hastaların durumunda düzelme oldukça yavaştır ve tam değildir. Olguların %20 gibi bir oranında tekrarlama görülebilir. Tedavide doktorunuzun verdiği ilaç tedavilerinin yanı sıra, fizik tedavi ve TENS tedavisi etkili olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. Avatar

  kudret

  3 Haziran 2018 at 01:10

  Merhabalar benim kızım 17 yaşında fakat bizim sorunumuz çocukluktan beri gitmediğimiz yer kalmadı gibi 9-10 yaşlarında birden yere yığılıyordu ortepediste götürdük soldizi zayıf gelişmesi gerek dedi neyse 15-16 oldu sol omuzu düşük diye fizikçiye götürdüm sol omuzu zayıf dedineyse buarada sipora başlattık evde hareket şimdide yürürkenaksadığını fark ettim sol kalçakemiği yürürken duyulacak kadar sesgeliyor dedi tabi 2yıldır skolyozla tedavi görüyoruz kısacası sol tarafın kasları neden zayıf neden acaba bilgilendirirseniz sevinirim hangi bölüme gitmeliyim teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2018 at 21:05

   SKOLYOZ: Skolyoz bir hastalık değil, bir bulgudur ve pek çok hastalığın ortak bulgusu olarak ortaya çıkabilir. Skolyoza çoğu hastada vertebralardaki rotasyonel bir deformite de eşlik eder ve bu durum kendisini kaburga kamburluğu, skapular belirginlik ve belde düzleşme olarak belli eder.

   Skolyoz oldukça sık görülen bir şekil bozukluğudur. Çoğunlukla büyüme çağında ortaya çıkar. Şekil bozukluğu (deformite) genellikle 14 yaş öncesi belirginleşmeye başlar.

   Skolyoz temel olarak iki şekilde sınıflandırılabilir; altta yatan nedene göre skolyoz, eğriliğin şekline ve seviyesine göre skolyoz.

   NEDENE (ETYOLOJİYE) GÖRE SINIFLAMA:

   Etyolojiye göre skolyoz yapısal ve yapısal olmayan olmak üzere 2 ana gruba ayrılır.

   * YAPISAL OLMAYAN SKOLYOZ: Geçici posdural bozuklukta oluşur. Omurga yapısında değişiklik olmaz. Düzeltilmesi nispeten kolaydır.

   * YAPISAL SKOLYOZ: Morfolojik bozukluklarla birliktedir ve tedavisi genellikle zordur. Yapısal skolyozun konjenital (doğumsal), idiopatik ve nöromusküler tipleri vardır.

   YAPISAL SKOLYOZ NEDENLERİ:

   * Serebral palsi
   * Spinoserebellar dejenerasyon
   * Sringomiyeli
   * Spinal kord tümörü
   * Spinal kord travması
   * Poliomyelit
   * Travmatik kırık ya da dislokasyon
   * Spinal musküler atrofi
   * Myelomeningosel
   * Musküler distrofiler
   * Lif tipi orantısızlığı
   * Konjenital hipotoni
   * Miyotonik distrofi
   * Nörofibromatozis
   * Marfan sendromu
   * Ehler Danlos sendromu
   * Ekstraspinal kontratürler
   * Osteokondrdistrofiler
   * Enfeksiyon
   * Romatizmal hastalıklar
   * Metabolik hastalıklar
   * Tümörler
   * Spondilozis
   * Spondilolistezis.

   YAPISAL OLMAYAN SKOLYOZ:

   * Postural skolyoz
   * Histerik skolyoz
   * Sinir kökü irritasyonuna bağlı skolyoz
   * İnflamasyona bağlı skolyoz
   * Kalça kontraktürüne bağlı skolyoz.

   Skolyoz primer (birincil) olarak omurga hastalığı olmayıp, omurgayı etkileyen mekanik güçler sonucu ortaya çıktığı için etyolojik faktörlerin araştırılması önemlidir (yani iyi bir araştırma hastanesinde veya üniversite hastanesinde altta yatan sebep varsa araştırılması önemlidir).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. Avatar

  Tuna

  9 Haziran 2018 at 06:46

  Hocam merhaba.
  Benim sorum bacak baldirlarim cok yumusak ama ayaktayken baldirlarim sert ve kaval kemigime dokununca hemen ele geliyor gunde ortalama 8bin 9 bin adim atiyorum bu baldirlarimin yumusak olmasi beni endiselendirdi yoksa normalmi bir guc kaybi hissetmiyorum bu baldir yumusak ligi normal mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Haziran 2018 at 12:54

   Ödem olabilir. Bir fizik tedavi uzmanı tarafından muayene olmanız içinizi rahatlatabilir.

   KAS HASTALIKLARI genellikle yokuş ve merdiven çıkma, oturulan yerden kalkma, yürüme, kolları kaldırıp yükseğe uzanma, başı yıkamada güçlük gibi, kök kaslarında güçsüzlük nedeniyle ortaya çıkan yakınmalar şeklinde kendini gösterir. Bazen bunlara göz kapaklarını açma veya kapama, değişik yönlere bakma, yüzün mimik hareketlerini yapma, çiğneme, yutma, başı yastıktan kaldırma gibi hareketleri sağlayan kasların güçsüzlüğü de eşlik eder. Birçok kas hastalığının ilerlemiş dönemlerinde tabloya el ve ayak kasları gibi distal kasların güçsüzlüğü de eklenir. Fakat bazı kas hastalıklarında bu distal kasların tutulumu hastalığın ilk ve belirgin bulguları olabilir. Bazı kas hastalıkları ise kendine özgü güçsüzlük dağılımı ile kendini gösterir. Örneğin yüzün mimik kasları, skapulayı yerinde tutan kaslar ve humerus çevresi kaslar, özellikle de asimetrik biçimde tutulmuş ise fasioskapulohumeral distrofiyi, frontal yüz kasları ile birlikte sternokleidomastoid kas ve distal (özellikle tibialis anterior) kasların tutulması miyotonik distrofiyi akla getirir.

   Birçoğu kalıtımsal olan kas hastalıklarında güçsüzlük yıllar içinde, hatta on-yıllar içinde gelişir, hastalık kronik seyirlidir. Edinsel kas hastalığı olan enflamatuvar miyopatilerde ise zaafın gelişimi subakuttur (hasta birkaç hafta-ay içinde fonksiyon kayıplarına ve sakatlık durumuna gelir). Rabdomiyoliz, malign hipertermi gibi durumlarda ise kas güçsüzlüğü saatler içinde ilerler ve genellikle birkaç gün içinde en üst seviyeye ulaşır. Bazı durumlarda güçsüzlük akut ve epizodik olarak yerleşir ve tekrarlar. Periyodik paraliziler bu son duruma örnek olarak verilebilir. Myasthenia gravis hastalığında olduğu gibi bazen güçsüzlük gün içerisinde değişiklik gösterir. Birçok miyopati türünde kalp kası ve solunum kaslarında değişik derecelerde tutulum söz konusudur.

   Tiroid fonksiyonlarının değerlendirilmesi de yararlı olabilir. Eğer bir miyopati durumu varsa, edinsel miyopatilerin % 5 gibi bir oranı tiroid hormon eksikliğine (hipotiroidi durumuna) bağlı olarak gelişmektedir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 53. Avatar

  Sahin aykut

  26 Ağustos 2018 at 09:30

  Merhaba

  Benim iki bacagımında üst kısmında adalemde incelme var fark edilir derecede kalçamda da incelme var şortlarım bol geliyor ama üst tarafım böyle sadece

  2 sene once segirmelerim nedeniyle emg çekilmiştim .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ağustos 2018 at 01:07

   ALS hastalığında bu tür belirtiler olabilir.

   Amyotrofik lateral skleroz (ALS), sebebi bilinmeyen, üst ve alt motor nöron dejenerasyonu sonucu ortaya çıkan, ilerleyici bir nörodejeneratif hastalıktır. Olguların % 5-10 kadarı herediter (kalıtsal) geçişi olup geri kalan olgularda etyoloji tam olarak bilinmemektedir. Klinik olarak güçsüzlük, atrofi (kas küçülmesi) ve seğirme gibi alt motor nöron bulgularına, spastisite, hiperrefleksi ve patolojik refleksler gibi üst motor nöron bulguların eşlik etmesi ile karakterizedir.

   ALS tanısı bazı olgularda klinik bulgular ve elektrofizyolojik inceleme ile konulabilse de kesin tanı için patolojik inceleme gerekir.

   Tabii ki internet sitesi üzerinden böyle bir şey var demek mümkün değildir, ancak iyi bir nörolojik değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Ayrıca şeker hastalığına yönelik incelemelerin de yapılması gerekebilir.

   Bel fıtığı veya omurga ile ilgili başka bir probleme bağlı da bu tür belirtiler olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 54. Avatar

  Betül

  18 Eylül 2018 at 22:04

  Merhaba ALS tanısı bazı olgularda klinik bulgular ve EMG ile konulabilsede kesin tanı patolojik inceleme ile konur demişsin iz patolojik inceleme den kastiniz tam olarak nedir biraz detaylandirabilirmisiniz teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2018 at 15:44

   PATOLOJİ, eski Yunanca hastalık anlamını taşıyan “pathos” teriminden türetilmiştir ve hastalıkların bilimsel yöntemlerle incelenmesi anlamında kullanılır.

   PATOLOJİK TANI, hastalıkların hücreler, dokular veya beden sıvılarının incelenmesi yoluyla tanı aldığı bir yöntemdir (örn. ALS gibi hastalıklarda BOS incelemesi, kas biyopsisi gibi).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 55. Avatar

  Dürdane

  27 Eylül 2018 at 21:52

  Merhaba benim sol bacagimn alt kismimda agri var yaklasik 1 aydir felan merdiven inip cikarken kasiliyor cömelirkende oturunca agri oluyor neden kaynaklidir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2018 at 19:42

   Özellikle varisleriniz varsa veya olmasa da, anlattığınız ağrı derin ven trombozu olabilir. Tromboz, bir kan damarının kan pıhtısı nedeniyle tıkanması anlamına gelir. Bir kalp damar cerrahisine gitmeniz ve ihmal etmemeniz önemlidir. Çünkü derin ven trombozu hayati tehlike bile oluşturabilir. Tabii bu durum kas ve tendonlar ile ilişkili de olabilir. Kas ve tendonların incelenmesi için de fizik tedavi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 56. Avatar

  Enes

  26 Aralık 2018 at 22:48

  Hocam iyi günler benim sol elimin bas parmaginin ustunde seyirme oldu 1 gun boyunca gecmedi ve ondan sonra bir daha seyirme ama elimde ondan sonra baya kas erimesi oldu bunun uzerinden yaklasik 6 ay gecti 3 farkli nörologo gittim 1 tanesi carpal tunal birsey yok dedi bir tanesi birsey yok dedi bir tanesi kan degerlerin dusuk ondan dedi 3 undede igneli emg yaptirdim ama sonuc yok hoca elimi sk tek ayak ustunde yuru falan dedi bana sonra kreatin kinazin normal korkma psikologa gorun deyip gonderdi Beni ama Ben delirmedim tam sol isaret parmaginin bas parmaginin arasinda oyuk olustu napicam anlamadim kreatin kinazin bakip als olmadigimi anlayabilirmi hoca ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2018 at 09:08

   KREATİN KİNAZ (CK) ÖLÇÜMÜ: Klinik uygulamada en fazla kas hastalıklarının teşhisinde kullanılır. Daha önceleri CK-MB izoenzimi ile birlikte miyokard enfarktüsü (kap krizi) teşhisi ve takibi için kullanılmıştır.

   Travmalar, cerrahi müdahaleler, herhangi bir nedenle meydana gelen kas hastalıkları (örn. rabdomyolizis, polimiyozit, dermatomiyozit, miyokardit, musküler distrofiler gibi hastalıklar), Reye sendromu, malign hiperpreksi, uzun süreli hipotermi, hipotiroidizm, enfeksiyonlar, konjestif kalp yetmezliği, pulmoner emboli, yaygın beyin enfarktüsü, kardiyak defibrilasyon uygulaması, yaygın konvülsiyonlar, şiddetli egzersiz, intramusküler enjeksiyonlar gibi hastalıklarda kanda total kreatin kinaz aktivitesinde artış olur.

   Bazı kas hastalıklarında kreatin kinaz hafif yüksek veya normal değerde olabilir. Bu nedenle belki daha fazla inceleme gerekebilir. Doktorunuz ile bu konuyu daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Belki genetik testlerin de yapılması gerekebilir.

   Belki endokrinoloji bölümünde tiroid hastalıkları bakımından başka incelemelerin yapılması gerekebilir.

   Belki enfeksiyonlar açısından enfeksiyon hastalıkları alanında incelemeler de gerekebilir.

   Bir araştırma hastanesine veya üniversite hastanesine gitmeniz gerekebilir. Çünkü kas hastalıklarının teşhisinde kullanılan birçok yöntem vardır.

   Geçmiş olsun.

 57. Avatar

  Ayşe Koca

  27 Ocak 2019 at 18:37

  Hocam merhaba, bende 1,5 yıldır sağ kolumda önce bilek ve dirsek arasında sonrasında dirsek ve omuz arasında, dışarıdan bastırınca ağrımayan, içten olan bir ağrı oluştu, zamanla tüm kolumun omzumun çeşitli yerlerinde oldu bu ağrı, geçen yaz geçti, 1 ay sonra yeniden başladı ama bu kez de sütyenimin kopçasını bağlayamaz hale geldim, kolumu kaldıramıyordum ağrıdan, omzum çok ağrıyordu, ama kesinlikle dışarıdan bastırınca ağrı olmadı bu 1,5 senedir, bazen omzundan tırnak çıtlatıldığında çıkan ses gibi ses geliyor, bir de sanki sağ kolum sol koluma göre bileğimle dirseğim arası incelmiş gibi geldi bana, hem kolumda hem de vücudumun farklı yerlerinde seğirmeler de oluyor,, kolumda güç kaybı yok, yaşım 45,kadınım,kalbimde tekleme var, babam ALS hastalığından tanı konulduktan 5 sene sonra öldü, bana yol gösterirseniz çok sevinirim hocam, iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2019 at 00:16

   Kas hastalıklarında genetik geçiş söz konusu olabilmektedir. Aynı ailede birden fazla kişi hastalıklı genleri taşıyor olabilir. Her yaşta görülebilir. Fakat anlattığınız durum kireçlenme gibi daha tedavi edilebilen bir duruma bağlı da olabilir. Omzunuzda kireçlenme olabilir. Yine de ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Beyin-sinir cerrahisi, fizik tedavi uzmanı, ortopedi uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmeler yapılması hem içinizi rahatlatacaktır, hem de varsa bir durum erken teşhis edilmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 58. Avatar

  BİLAL

  29 Haziran 2020 at 15:49

  Merhaba,

  Sağ bacak kaslarım, sol bacak kaslarıma göre 1cm zayıf. Son iki ay içerisinde zayıfladığını düşünüyorum. Fizik Tedavi doktoru, bir hastalığı işaret etmediğini kasların 6 aylık peryotlarla takip edileceğini söyledi. Nöroloji doktoru iğneli emg ile kontrol etti bi problem olmadığını kasın güçsüz kaldığını söyledi. Ben iki kas arasındaki farkı çok net görebiliyorum. Sizce normal mi bu durum?Üzerine çok düşmeyip bırakmalı mıyım?

  Saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Temmuz 2020 at 00:57

   Kas erimesi ve/veya küçülmesi (kas atrofisi), kas sistemine bağlı birincil sebeplerden olabileceği gibi, ikincil motor nöron hastalıklarına, beslenme bozukluklarına, diyabet hastalığına, AIDS hastalığına, kronik kalp yetmezliğine, kronik böbrek yetmezliğine, bazı romatizmal hastalıklara gibi başka hastalıklara bağlı da olabilir. Bu nedenle, Araştırma veya Üniversite hastanesi gibi hastane koşullarında çok yönlü araştırma gerekebilir.

   Fizik tedavi uzmanınız ile tekrar daha detaylı görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git