Hastalıklar ve Tedaviler

Kas (Adale) Erimesi Nedir? Kas Erimesi Belirtileri

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir.

Adale erimesi nedenleri ve tedavisi

Kas erimesi bir hastalık değildir ve kas erimesi bir hastalığın belirtisi olabilir. Hastanın kasları eriyor ve kaslarında incelme var ise bu durum bir şikayettir. Fakat kas erimesini doktorlar teşhis eder ise bu durum bir hastalığın belirtisi olabilir. Kas hastalıklarının birçoğu kas erimesine yol açabilir. Kas erimesi kaslarda incelme, kasın hacminin küçülmesi olarak tanımlanır. Kas erimesi sinir sisteminin farklı bölgelerindeki hastalıklardan da kaynaklanabilir.

Kas (adale) erimesine neden olan faktörler

Kas erimesi hem kas hastalıklarından hemde sinir sistemindeki çeşitli bölgelerin tutulumundan meydana gelebilir. Nöromusküler hastalıklar denilen, bu hastalıklar omurilikte bulunan motor hücrelerden başlar ve kök denilen ana sinirler kaslara kadar ulaşır. Bu bölgeyi tutan hastalıklar veya sinirlere olan basılar kas erimesine neden olabilir.

Omurilikteki ön boynuz denilen motor hücrelerini tutan hastalıklar, sinir köklerini tutan hastalıklar ve fıtıklar, çevresinde bulunan sinir sistemini etkileyen hastalıklar gibi patolojiler kas erimesine neden olabilir.

Bunların dışında farklı hastalık grupları da kas erimesine neden olabilen etkenlerdir. Örneğin, genetik hastalıklar, metabolik hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, hormonal hastalıklar, toksinlere bağlı, enfeksiyonlara veya kullanılan ilaçlara bağlı kas erimesi görülebilir.

Kas (adale) erimesi belirtileri

Kas erimesi kendini kas hacminde küçülme şeklinde gösterir ve kas erimesine kuvvet kaybı da eşlik edebilir. En önemlisi bacak kaslarında kuvvet kaybı var ise merdiven çıkarken, yol yürürken zorluk çekilebilir. Kas erimesi kolların üst kısımlarında ise kolarda güç kaybı kitap okurken, hastanın saçlarını taraması esnasında bile hissedilebilir.  Yani kas erimesi belirtilerinde kuvvet kaybı ön plandadır. Bunların yanı sıra diğer bir belirti de kaslarda ağrı olabilir. Kas erimesi bazı sistemik ya da metabolik hastalıkların (şeker hastalığı gibi) yanı sıra da görülebilir ve bu hastalıkların belirtileri de kas erimesine eşlik edebilir.

Kas erimesi hastalık belirtisi olabilir mi?

Kas erimesi genellikle genetik bazı hastalıkların belirtisi olabilir. Genetik hastalıklar denildiğinde geniş spektrumlu bir hastalık grubu göz önünde bulundurulur.  Genetik hastalıklar arasında en önemlisi musküler distrofiler olarak adlandırılan hastalıklardır. Musküler distrofilerin farklı tipleri vardır.

Genetik hastalıkların dışında kas erimesi gösteren diğer bir hastalık grubu da enfeksiyon hastalıklarıdır. Bunların dışında çeşitli bağ dokusu hastalıklarında, ilaçların etkisi ile, toksik maddelerin etkisi ile, kimyasal maddelerin etkisi ile, amyotrofik lateral skleroz hastalığında, çevresel sinir sitemi hastalıklarında, nöropatiler denilen hastalıklarda, becker musküler distrofide ve çok çeşitli kas hastalıklarında kas erimesi bir bulgu veya belirti olarak kendini gösterebilir.

Kas (adale) erimesi tedavisi ve fizik tedavi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisi

Kas erimesi tedavisinde kas erimesine neden olan faktörün bulunması ve nedene yönelik tedavinin uygulanması gereklidir. Nedene yönelik tedavinin yanı sıra hastanın beslenmesi düzenlenir ve egzersiz tedavisi ve gereken durumlarda fizyoterapi tedavisi uygulanır. Kaslarda erime ile seyreden hastalıklarda genellikle fizik tedavi gerekir. Kas hastalıklarında, çevresel sinir sistemi hastalıklarında, motor nöron hastalıklarında başlayan kas erimesi için fizik tedavi ve egzersiz faydalı olabilir.

Fizik tedavide kasları güçlendirmek için tedavi uygulanır. Fizik tedavide tedavi planını fizyoterapist ve fizik tedavi uzmanı tarafından yapılır. Fizyoterapi belirli bir süre uygulanabilir. Kas erimesinde hastanın en çok yarar göreceği yöntem egzersiz tedavisidir.

Kas erimesinden korunmak için düzenli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli egzersizde çok ama çok önemlidir. Son yıllardaki yapılan çalışmalarda kas erimesine neden olan bazı nöromusküler ve kas hastalıklarının tedavisi için kök hücre tedavileri üzerinde durulmaktadır. Kas erimesine en sık neden olan spinal musküler atrofi hastalığı tedavisi için yapılan çalışmalarda HDAC inhibitörleri olarak bilinen ilaçlar ile tedavi edilebileceği hakkında gelişmeler ortaya konulmuştur. Yani kas erimesine neden olan hastalıkların tedavileri için çalışmalar sürekli sürdürülmekte ve yeni gelişmeler elde edilmeye çalışılmaktadır.

Kas hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp kası iltihabı (miyokardit) nedir
  2. Çocuklarda karın kası anomalileri 
  3. Kas yırtılması neden olur
  4. Kas romatizması bitkisel tedavi yöntemleri
  5. Tendon iltihabı nedir

125 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git