Bitkisel Sağlık

Karpuz ve Karpuz Çekirdeğinin Faydaları

Karpuz, tek yıllık bir bitki olup kolları toprak yüzeyinde 3-4 m kadar uzayabilir. Susuz tarım şartlarında kökler oldukça derine inse de sulu tarım şartlarında saçak kökler daha çok 40-50 cm derinlikte yoğunlaşır.

Karpuz (citrullus vulgaris) nedir?

Karpuz, tek yıllık bir bitki olup kolları toprak yüzeyinde 3-4 m kadar uzayabilir. Susuz tarım şartlarında kökler oldukça derine inse de sulu tarım şartlarında saçak kökler daha çok 40-50 cm derinlikte yoğunlaşır. Karpuzun %92’si su %6’sı şekerdir.

İri top şeklindeki meyveleri tatlı ve suludur. Karpuz tarımı, dünyada ve Türkiye’de oldukça geniş bir alana yayılmıştır. Dünya geneli karpuz üretiminin %20’si Türkiye’de yapılmaktadır. Karpuz sıcak ve ılıman iklimde yetişir. Soğuklardan çok etkilenen bir sebze olduğu için yetiştirme sürecinde don tehlikesi olmamalı, toprağın sıcaklığı 12 derecenin üzerinde olmalı ve nem oranı çok yoğun olmamalıdır. Yaz mevsimi ve karpuz birbirinden ayrılmayan ikilidir

Karpuzun faydaları

 • Karpuz idrar yollarını temizler, böbreklerdeki kum ve taşların dökülmesini sağlar, idrar söktürür.
 • Kemik gelişiminin sağlıklı olmasında faydalıdır, kanı temizler.
 • Güçlü bir antioksidan olup vücuda zindelik ve serinlik verir.
 • Likopenden zengin olduğu için prostat kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.
 • İyi bir lif kaynağıdır ve astım ataklarının azalmasında faydalıdır.
 • C ve A vitamini, betakarotenler açısından zengindir. 150 gram karpuz günlük C vitamini ihtiyacının %24.3’ünü, A vitamini ihtiyacının %11’ini karşılamada fayda sağlar.
 • Enerji kaynağı olan B, B 1, B 6 vitaminleri, magnezyum, potasyum içeriği olan bir besindir. Yüksek oranda su içerdiği için kalori değeri, 200 gram karpuzda 50 gram civarıdır.
 • Kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolün düşmesine yardımcı olur ve kalp hastalıklarının en önemli nedeni olan kolesterol seviyesinin korunmasında etkilidir. Düzenli olarak karpuz ve karpuz suyu tüketenlerin kötü kolesterolü, tüketmeyenlere oranla daha azdır.
 • Ağır egzersizler sonrası karpuz suyu tüketenlerde daha az kas ağrılarının olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.

Karpuz çekirdeğinin faydaları

Uzmanlara göre karpuzun en kıymetli kısmı çekirdekleridir. Karpuzun çekirdeklerini dişler ile kırarak tüketmek daha etkilidir.

 • Karpuz, çekirdekleri ile birlikte tüketildiğinde içindeki likopen maddesi kalp krizinden korunmada yararlıdır.
 • Vücudun ihtiyaç duyduğu amino asitlerin karşılanmasında etkilidir.
 • Günlük 100 gram karpuz çekirdeği tüketimi magnezyum ihtiyacını karşılamada fada sağlar.
 • Kap damar hastalıklarına ve hipertansiyona iyi gelir.
 • Cilt sağlığında faydalıdır.
 • B vitamini açısından zengindir.
 • Karpuzu çekirdeği ile yemek diyabet hastalarında da faydalıdır.
 • Hafızanın kuvvetlenmesinde, cildin sivilce sorununda, cildin yumuşamasında, saç dökülmesinde, saç kırılmalarında olumlu etkiye sahiptir.
 • Güçlü antioksidan içeriği ile yaşlanmayı önlemede ve kanser türlerinden korunmada fayda sağlar.
 • Bağırsak hareketlerini düzenlemede ve bağırsak kanserini önlemede faydalıdır.
 • Karpuz çekirdeklerinin içindeki curcurbocitrin etken maddesi kan basıncının düşmesine ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olur.

Karpuzun faydaları

Karpuz kilo aldırır mı?

Sağlıklı zayıflamanın en kolay yolu dengeli beslenme ve düzenli olarak hareket etmektir. Dengeli beslenmek, bütün besin gruplarından azar azar yemeyi içerir, bu nedenle tüm gün sadece karpuz peynir yenildiğinde demir, çinko, magnezyum omega 3, folik asit ve vitamin ve daha birçok besin öğesi yetersiz alınmış olur.

Karpuz su oranı çok yüksek olduğu için mideyi şişirir, serinletir ve düşük kalorilidir. Karpuz tok tutarak zayıflamada yardımcı gibi görünse de, aşırı tüketimi şeker içerdiği için doğru değildir. Sağlıklı bir bireyin günlük 3-4 porsiyon meyve tüketmesi önerilir. Bu meyve seçiminin tamamı karpuz olacak ise, günde çok büyük olmayan 3 dilim karpuz yeterlidir. Günlük tüketilmesi önerilen meyve miktarı sadece karpuzdan alınacak ise kilo alımına neden olur. Bu nedenle karpuz yerken yeterli porsiyon ve mümkün olduğunca ara öğün olarak yemeye özen göstermek gerekir.

Karpuzun çok az da olsa zararları da vardır. Çok fazla karpuz ve peynir yenirse bu ikili kilo almaya neden olur. Ayrıca çok beklemiş karpuz bağırsak faaliyetlerini bozarak mide bulantısına neden olabilir, bu nedenle karpuz seçimi önemlidir. Karpuzu yemeklerden sonra ve yemeklerden hemen önce yemek doğru olmaz. Karpuz, öğünlerden bir saat önce veya bir saat sonra ya da ara öğün şeklinde tüketilmelidir.

Zayıflama diyetinde karpuz faydalı olur mu?

Karpuz zayıflama diyetinde porsiyon ve ara öğün olarak yenebilir. Diyet yapanlar için şekerin düştüğü ve buna bağlı olarak midenin kazındığı sırada ince bir ay dilimi karpuz yenmesi iyi bir atıştırmalık olabilir.

Karpuz zayıflama diyetinde ara öğün olarak tüketilirse hem susuzluğu gidermede hem de hazmın kolaylaşmasında yardımcıdır. Karpuza kırmızı rengini veren likopen maddenin, kalp hastalıklarına ve ciltte yaşlanmanın neden olduğu yıpranmalara kadar pek çok faydası vardır. Fakat gereğinden fazla karpuz tüketmek likopen maddenin aşılmasına ve mide sorunlarına (şişkinlik, bulantı ve gaz sorunları gibi) sebebiyet verebilir. Hiç yağ ve kolesterol içermeyen karpuz, bazı vitaminler bakımından da zengindir, ancak özellikle şeker hastaları karpuz tüketimi konusunda ölçülü ve dikkatli olmalıdır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Yaz meyveleri ve yaz meyvelerinin faydaları
 2. Yaz aylarında sağlıklı beslenme nasıl olmalı
 3. Yaz ishali nedenleri ve tedavisi
 4. Sıcak çarpması nedenleri ve tedavisi
 5. Tatili keyifli geçirmek için yardımcı yöntemler

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git