El ve Bilek Hastalıkları

Karpal Tünel Sendromu Neden Olur? (Bileklerde Sinir Sıkışması)

Karpal tünel hastalığı kısaca (KTS)bilek kanalı hastalığı olarak ta bilinen, insanın el bileğinden parmakları oynatan 9 adet tendonun geçtiği ve bir sinirin geçtiği bir tünel bulunur. Bu tünele karpal tünel denilmekte ve bu tünelin içinden geçen median sinirinin bası altında kalması sonucu ortaya çıkan hastalığın adına karpal tünel sendromu adı verilmektedir.

Karpal tünel sendromu (bileklerde sinir sıkışması) belirtileri

Karpal tünel hastalığı kısaca (KTS)bilek kanalı hastalığı olarak ta bilinen, insanın el bileğinden parmakları oynatan 9 adet tendonun geçtiği ve bir sinirin geçtiği bir tünel bulunur. Bu tünele karpal tünel denilmekte ve bu tünelin içinden geçen median sinirinin bası altında kalması sonucu ortaya çıkan hastalığın adına karpal tünel sendromu adı verilmektedir.

Karıncalanma, ağrı, uyuşma, yanma ve diğer belirtilerin görüldüğü nörolojik bir rahatsızlıktır. Asıl problem ele giden median sinirlerin el bileğindeki karpal tünelden geçerken, çevre kılıf tarafından sıkışmasıdır. Boyun bölgesinden çıkıp bileğe kadar uzanan, median sinir elde bir çok kasın uyarılmasına yardımcı olup, bu kanal boyunca median sinir farklı sebeplerden dolayı el bileğinde bası altında kalır ise, sinir sıkışmaları arasında en fazla rastlanan karpal tünel sendromu meydana gelir.

Karpal tünel sendromuna neden olan faktörler

Karpal tünel, meslek hastalığı olarak ta bilinir. Genelde uzun süre tek tip el işi yapanlarda daha fazla görülen bir hastalıktır. Bilinen en eski şikayet daktilo kullanılan dönemlerde, daktilo kullanan sekreterlerde, rastlanmaya başlanmış ve o yıllarda halk arasında sekreter hastalığı olarak bilinmiştir. Özellikle daktilo benzeri sert basma kuvveti gerektiren tuşlu klavyeler ellerdeki, tendonların kalınlaşmasına, bu nedenle sinir üzerinde bası oluşmasına sebep olur.

Genelde fazla mesaiye kalmak zorunda olan veri giriş elemanlarında bu rahatsızlık çok sık görülmektedir. Aynı zamanda müzik ile uğraşanlar, özellikle piyano ve kalın telli parmakla çalınan müzik aletlerini kullananlarda, marangozlarda, bilgisayar kullananlarda, titiz ev hanımlarında, dikiş makinası kullananlarda, fazla kilo sorunu olanlarda, iş makinası ile yani matkap benzeri makinalar ile çalışanlarda, dantel oya benzeri el işi yapanlarda da oldukça sık görülür.

Ayrıca yaşın ilerlemesiyle ve her yetişkinde rastlanabilen, hastaların çoğunda sebebi bilinemeyen, tıpta (ediyopatik) adı verilen yani belirli bir sebebi olmadan kendiliğinden meydana çıkan bir hastalık olup, genelde kadınlarda (40-50) yaşları arasında meydana çıkan, kireçlenme ya da yağ dokusunda oluşan bazı rahatsızlıklardan dolayıda bu sorun oluşabilir.

Karpal tünel sendromunu bazı hastalıklarında tetiklediği bilinmektedir. Bu hastalıklarşeker hastalığı, romatoid artrit, hipotiroidi, gut hastalığı, akdeniz ateşi hastalığı (fmf) hastalığı, menopoz dönemi hormonal bozuklukların ve benzeri bazı rahatsızlıkların karpal tünel sendromuna neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca hamilelik dönemi vücut sıvılarının artması karpal tünel içinde basınç oluşmasına bu durumda geçici olarak karpal tünel sendromuna neden olmaktadır.

Karpal tünel sendromu (bileklerde sinir sıkışması) belirtileri

Karpal tünel sendromu el bileğinden geçen sinirin (median) sinirinin baskı altında kalması nedeni ile oluştuğundan, bu sinirin ellerde yayıldığı bölgede bazı belirtilere sebep olduğu, bunlar baş parmak, orta parmak, işaret parmağı ve yüzük parmaklarının yarısıdır. Küçük parmak ve yüzük parmağının küçük parmağa bakan kısmında şikayetler görülmeyebilir. Bunun nedeni bu bölgenin başka bir sinir tarafından yönetilmesidir.

Kullanım alışkanlıklarına bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklarınsüreci söz konusu olmaz ve bu yüzden her hastaya göre şikayetler değişebilir. Bu nedenle hastada şikayetlerden bazıları görülebilir. Bu belirtiler, parmaklarda uyuşma, bileklerden kola doğru uzanan dayanılması zor ağrı, parmaklarda yanma hissi, parmaklarını hissetme me, daha fazla sabahları görülen şişlik ve el krampları, baş parmaklarda güç kaybı, el ve bilek ağrısı ile uyanma, ellerde uyuşma (nöropraksi) geceleri uyuşmadan uyuyama ma, bazen iki elde de olan bazende tek elde yoğunlaşan uyuşmalar, ellerde hiç bir şey tutamayacakmış gibi titreme, halsizlik, gibi bazı belirtiler yaşanabilir.

Buna benzer şikayetler görülür ise, bir nöroloji uzmanına baş vurmak gerekebilir. Eğer rahatsızlık çok ilerlemedi ise, ilaçla tedavisi mümkündür. Erken tanı diğer hastalıklarda olduğu gibi karpal tünel sendromunda da oldukça önemlidir.

Karpal tünel sendromu tedavisiKarpal tünel sendromundan korunma

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git