Anatomi

Karın Nedir? (Abdomen Anatomi)

Karın bir bütündür. Karın göğüs ve pelvis arasındaki vücut bölgesidir. Abdomen boşluğu üstte kaburgalar ve diyafram, altta pelvis ile sınırlandırılmış olup omurga ve abdomen kasları sırt, yan ve ön duvarları oluşturur.

Karının anatomik yapısı

Karın bir bütündür. Karın göğüs ve pelvis arasındaki vücut bölgesidir. Abdomen boşluğu üstte kaburgalar ve diyafram, altta pelvis ile sınırlandırılmış olup omurga ve abdomen kasları sırt, yan ve ön duvarları oluşturur. Abdomen boşluğu, karaciğer, mide, bağırsaklar, dalak, safra kesesi, pankreas ve böbrekleri içerir. Alt abdomende, pelvis içinde mesane ve rektum ile kadınlarda uterus (rahim) ve overler (yumurtalıklar) bulunur.

Karının (Abdomen’in) Yapısı

Abdomen duvarlarını oluşturan kas tabakaları, omurga, pelvis ve kaburgalara tutunurlar. Bu kaslar ve deri arasında bir yağ tabakası bulunur. Abdomen kaslarının iç yüzeyi ince bir zar ile yani periton ile kaplı olup bu zar, arka duvara yapışık olan pankreas, prostat ve böbrekler gibi organları da örter.

Karın içinde periton boşluğu ve periton arkası olmak üzere iki bölge bulunur. Mide, karaciğer, dalak, safra kesesi, safra yolları, uterus ve overler, ince ve kalın bağırsaklar periton zarının içinde yer alır iken, pankreas, on iki parmak bağırsağının büyük bir kısmı, böbrekler, sürenal bezi, üreterler, mesane, prostat, rektum, abdominal aorta, vena cava periton zarının arkasında yer alırlar.

Karin (Abdomen)'in Yapısı

Karin (Abdomen)’in Yapısı

Karın ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Karın ağrısı neden olur
  2. Çocuklarda karın ağrısı nedenleri
  3. Hamilelikte karın ağrısı nedenleri
  4. Böbrek ağrısı neden olur
  5. İrritabl bağırsak sendromu nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git