Hastalıklar ve Tedaviler

Ritim Bozukluğu (Kardiyak Aritmi) Tedavisi Ve Korunma

Kardiyak aritmi tanısını koymak için öncelikle EKG (elektrokardiyografi) ile hastanın göğsünün üstüne ve el ayak bileklerine bazı diskler yerleştirerek kaydeden cihaza kablolarla bağlanarak kalp tarafından üretilen elektrik aktivitesinin kaydına dayanan bir inceleme yöntemi kullanılır. Kağıt üzerine kaydedilmiş haline elektrokardiyogram denilir. Ritim bozukluğu sırasında çekilir ise tanıyı koymada yardımcıdır. Fakat ritmin normal olduğu zamanda çekilir ise normal çıkabilir.

Ritim bozukluğu (kardiyak aritmi) tanısı

Kardiyak aritmi tanısını koymak için öncelikle EKG (elektrokardiyografi) ile hastanın göğsünün üstüne ve el ayak bileklerine bazı diskler yerleştirerek kaydeden cihaza kablolarla bağlanarak kalp tarafından üretilen elektrik aktivitesinin kaydına dayanan bir inceleme yöntemi kullanılır. Kağıt üzerine kaydedilmiş haline elektrokardiyogram denilir. Ritim bozukluğu sırasında çekilir ise tanıyı koymada yardımcıdır. Fakat ritmin normal olduğu zamanda çekilir ise normal çıkabilir.

Holter testi 24 saatlik EKG takibi hastanın göğsüne EKG bantları yapıştırılarak günlük yaşamında ve aktivitelerinde kalbin ritmini kaydeden küçük teyp şeklinde bir alettir.

Ekokardiyografi (EKO)kalbin yapısını ve fonksiyonel çalışmasını göstermek için ses dalgalarını kullanır ve hastanın atan kalbi ekranda görülür. Ekokardiyografi görüntüleme yöntemi ile kalbin kasılma performansı, kalp kapakçıklarının hareketleri, kalp duvarlarının hareketleri gibi kalbin çalışma fonksiyonları incelenir.

Elektrofizyolojik çalışmagirişimsel yöntem olarak bilinen ritim bozukluğunun daha anlaşılır teşhisini koymak için kullanılan bu yöntem ile anjiyoya benzeyen bir teknikle uygulanan, genellikle kasık toplardamarlarından girilerek ince ve esnek tüp (kateter) yardımı ile sağ kulakçık ve karıncığa ulaşılarak kalbin elektriksel aktivitesi izlenir ve anjiyodaki gibi damarları görüntülemeden yalnız kalbin ileti sistemini değerlendiren bir uygulamadır.

Ritim bozukluğunun tedavisi

Kardiyak aritminin tedavi edilmesi hastanın şikayetine bakılarak karar verilir. Aritmi tedavisinde genelde ilaç tedavisi ve kateter yöntemi kullanılmaktadır. İlaç tedavisi genelde devamlı süren ritim bozukluklarında ömür boyu bile kullanılabilir. Kesin tedavi olarak ilaç tedavisi çok işe yaramayabilir. Ritim bozukluğu kısa devreye bağlı bir bozukluk ise bu duruma sebep olan anormal ileti yolunun yakılması yöntemi ile tedavi uygulanır. Bu yöntemin adına radyofrekans ablasyon yöntemi denilmektedir.

Ritim bozukluğuna radyofrekans tedavisi

Radyofrekans işleminin yapılması için hasta anjiyografi odasında masaya yatırılıp kasıktan ya da boyundan özel kabloların kalbin içine yerleştirilmesi ile anormal ileti yolunun yeri bulunduğun da, yine özel bir kateter olan ablasyon kateteri yardımı ile kalbin hastalıklı yeri bulunup, radyofrekans dalgası yolu ile oluşan ısı sayesinde hasta olan bölge tahrip edilmektedir. Kalbin içine girilip 40-50 derece arasında ısı verilir ve bu ısıyı hasta hisetmez ve hasta her hangi bir acı yaşamaz.

Ritim bozukluğuna kriyoablasyon tedavisi

Kriyoablasyon yöntemi, anormal ileti yollarının tedavi olması için kriyoablasyon denilen ve henüz yenilerde uygulanmaya başlayan kalbin içine girilerek eksi derecelerde soğutma ve tahrip etme yöntemidir. Kalbin içinde anormal iletiye sebep olan bölge dondurularak eksi 50 derece soğutulmaktadır. Bu soğuk derece hasta hücreleri öldürür. Anormal ileti yollarını iyileştiren bu yöntemin süresi ritim bozukluğunun türüne göre değişebilmektedir. Genel olarak yaklaşık bir iki saat içinde sorun çözülebilir. Komplikasyon oranı çok düşük olup 5-10 arasında tekrarlayabilir. Genelde çok iyi ve kalıcı çözüm olabilen bu yöntem sayesinde hasta ritim bozukluğu için ilaç kullanıyor ise böylece ilaç tedavisinden kurtulabilir. Bu tedavi yöntemini elektrofizyoloji eğitimini alan uzman kardiyoglar tarafından yapılması daha güvenlidir. Ciddi ritim bozukluklarının tedavisinde cerrahi tedavi kalp pili takılması yöntemine baş vurulur.

Ritim bozukluğuolan hastalarda çarpıntıyı önleme ve beslenme

Ritim bozuklunu önleme

Ritim bozuklunu önleme

Kardiyak aritmi rahatsızlıkları genellikle tekrarlamaya yatkın olduğundan, tedaviden sonra veya ilaç tedavisi uygulanır iken,bir kardiyoloji uzmanı tarafından takip edilmesi gerekir. Aritmiyi önlemek için önce kilo problemini dengede tutmak ve çarpıntıyı tetikleyecek çay ve kahveyi azaltmak alkol, sigara, ağır yağlı yiyecekler, özellikle hamur işi besinleri hayatımızdan uzak tutmak gerekmektedir. Ayrıca düzenli uyumak, düzenli beslenmek ve düzenli olarak haftada en az üç dört gün çok ağır olmayan egzersizler yapmak, yürüyüş yapmak ve stresten kaçınmakkalp çarpıntısını ve göğüsteki sıkışma hissini azaltmada oldukça yarar sağlamaktadır.

Aynı zamanda, yüksek tansiyon, kolesterol ve şeker seviyesini dengede tutmak gerekmektedir. Ayrıca dokdorunuzun verdiği ilaçları da düzenli kullanmak kontrollerinizi aksatmadan gitmekte önemlidir. Bilgilerden de anlaşıldığı üzere yaşam biçimi ritim bozukluğunda kalbin atma düzeninde oldukça önem taşıdığı görülüyor ki öncelikle kendinize içinde sağlıklı beslenme ve düzenli sporun olduğu bir yaşam şekli uygulamanız gerekir ve çay kahve yerine günde bir fincan ada çayı veya melisa çayı gibi sakinleştirici özelliği olan çayları çok fazla abartmadan günde sadece birinden bir fincan içmeyi tercih etmekte yarar vardır.

Ritim bozukluğu neden olur?Ritim bozukluğu belirtileri

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git