Hastalıklar ve Tedaviler

Kardiyak Aritmi – Ritim Düzensizliği Belirtileri

Hastalar tarafından belirtiler genellikle çarpıntı ya da duraklama şeklinde ifade edilir.

Aritmi (ritim düzensizliği) olduğu nasıl anlaşılır?

Yetişkinlerde normal kalp hızı ortalama dakikada 70-100 atım arasıdır. Dakikada 100 atımdan fazla olan kalp atım hızına taşikardi, dakikada 60 atımın altında olan kalp atımına bradikardi denir. Birçok aritmi tipinde ciddi bir belirti olmayabilir. Hastalar tarafından belirtiler genellikle çarpıntı ya da duraklama şeklinde ifade edilir. Bazen belirtiler daha ciddi olabilir ve nefes darlığı, sersemlik, göğüs ağrısı gibi şikayetler de görülebilir. Çoğu aritmi tipi ciddi değildir, ancak bazıları inmeye, kalp yetmezliğine kadar varabilen komplikasyonlara neden olabilir.

 

 

Aritmi (ritim düzensizliği) belirtileri: 

Kardiyak aritmi terimi, çok sayıda farklı koşulları kapsar. Bir aritminin en yaygın belirtisi çarpıntı olarak adlandırılan, anormal bir kalp atımı’dır. Bu kalp atım anormallikleri seyrek, sık ya da sürekli olabilir.

 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Efor intoleransı
 • Göğüs ağrısı
 • Halsizlik
 • Baş dönmesi
 • Bitkinlik
 • Bayılma hissi veya bayılma gibi belirtiler görülebilir.

Kardiyak aritmiler kalp yetmezliği, embolizasyon, inme, ani ölüm gibi ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Kalp yetmezliği, embolizasyon gibi komplikasyonlar geliştiğinde bunlara yönelik başka belirtiler de görülebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kardiyak aritmi (kalp atım anormalliği) neden olur
 2. Çocuklarda aritmi ve tedavisi
 3. Kalp bloğu nedenleri ve tedavisi
 4. Ayaktan EKG nedir
 5. Beta bloker ilaçlar ne için kullanılır

 

2 Yorum

 1. Azra

  24 Nisan 2017 at 03:05

  Merhaba. 800 sinüs ritmi ne demek? Normal EKG’de bir yazıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2017 at 22:37

   Kardiyak aritmiler EKG çekimi sırasındaki duruma göre, bu duruma neden olan faktöre göre, durumunuzun ciddiyetine göre birçok gruba ayrılır, bu nedenle doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde ve kardiyolojik iyi bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Bu EKG’nin ne için çekildiği, şikayetlerinizin ne olduğu, altta yatan nedenin ne olduğu gibi birçok faktör bu çıkan sonucun yorumlanmasını değiştirebilir, bu nedenle buradan net bir cevap vermek mümkün değildir.

   Kardiyolojik takipler veya tedaviler gerekebilir. Doktor kontrolünüzü ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git