Cerrahi Operasyonlar

Karaciğer Nakli (Transplantasyonu) Nedir?

Karaciğer transplantasyonunda kullanılan karaciğer kadavradan ya da canlıdan alınır.Karaciğer nakli ölen bir kişinin organlarının bağışlanması sonrası öncelikle organın bağışlandığı hastaneye gidilir ve organ, nakil yapılacak hastaneye ulaştırılır ve nakil yapılacak hastanın ameliyatı başlar. Hastanın hastalıklı olan karaciğeri çıkartılır ve nakledilecek karaciğer hastaya nakledilir.

Karaciğer nakli ameliyatı nasıl yapılır?

Karaciğer transplantasyonunda kullanılan karaciğer kadavradan ya da canlıdan alınır.Karaciğer nakli ölen bir kişinin organlarının bağışlanması sonrası öncelikle organın bağışlandığı hastaneye gidilir ve organ, nakil yapılacak hastaneye ulaştırılır ve nakil yapılacak hastanın ameliyatı başlar. Hastanın hastalıklı olan karaciğeri çıkartılır ve nakledilecek karaciğer hastaya nakledilir.

Karaciğer beyin ölümü gerçekleşen kişiden çıkarıldıktan sonra iyi muhafaza edildi ise karaciğer, hastaya naklinden sonra hemen çalışmaya başlar ve 5-10 dakika sonra kan pıhtılaşmaya başlar. 15-20 dakika sonra karaciğer safra yapamaya başlar ve bu gelişmeleri operasyonu gerçekleştiren doktorlar takip eder ve bu gelişmeler yolunda gider ise hasta iyileşecek anlamına gelir. Karaciğer naklinden sonra kan pıhtılaşır ve karaciğer safra yapar ise karaciğer nakli ameliyatı başarılı geçmiş demektir.

Karaciğer nakli ameliyatında karaciğerin tamamı nakil olur mu?

Dünyanın her yerinde, Türkiye’ninde birkaç merkezinde yapılan nakil yapılacak karaciğeri ikiye ayırma işlemi vardır. Karaciğer ikiye ayrılır ve küçük bir kısmının sol lobu küçük bir çocuğa, geri kalan kısmı da erişkin bir bireye takılabilir ve bir karaciğerden iki kişiye organ nakli imkanı sağlanır. Organ veren kişiler olur ise, alınacak kısmın takılacak kişiye yetecek büyüklükte bir karaciğer olması gerekir. Eğer alınan karaciğer hacim olarak yetmez ise nakil yapılacak kişi yaşamını sürdüremez ve ameliyattan sonra karaciğer yetmezliğinden ölür. Bu nedenle ameliyatı yapacak cerrahlar, bu durumun hesabını çok iyi yapmalıdır. Karaciğeri sağlam olan bir kişinin karaciğerinin %70-75’i alınsa bile kalan kısım kişinin yaşamını sürdürmesine yeter. Fakat karaciğeri sağlam olması gereklidir.

Karaciğer nakli ameliyatından önce hangi testler yapılır?

Karaciğer nakli yapılacak hastanın öncelikle saçlarına ve dişlerine kontrol ederek, dişlerinde çürük olup olmadığına bakılır. Çünkü diş çürükleri enfeksiyona yol açabilir. Akciğerlerini kontrol ederek bu ameliyatı kaldırabilme ihtimaline bakılır. Mutlaka kardiyoloji tetkiklerinden geçirilir ve gerekir ise anjiyo yapılır. Ekokardiyografik inceleme yapılır. Mide, bağırsaklar ve yemek borusu incelenir. Karaciğere giden, karaciğerden çıkan damarların çapı, büyüklüğü çekilen görüntüleme teknikleri ile incelenir. Karaciğerin damarları, büyüklüğü ve çapı takılacak olan karaciğer ile uyum sağlar mı, sağlamaz mı bu durum incelenir. Karaciğer nakli ameliyatına hazırlık sürecinde hastaların genel durumları incelemeden geçirilir.

Karaciğerini verecek kişiye nasıl testler yapılır?

Karaciğer nakli nasıl yapılır

Karaciğer nakli nasıl yapılır

Nakil için karaciğer verecek kişide hiç istenilmeyen komplikasyon, sağlıklı bir kişiyi sağlığından etmektir. Karaciğer nakli ameliyatında verici ölmemiş bir verici ise o kişinin ameliyatı çok ama çok dikkatli yapılmalıdır. Bu ameliyatın en deneyimli uzmanlar tarafından yapılması ve hata oranı % 0 olması oldukça önemlidir.

Eğer karaciğer verecek kişide herhangi bir sorun şüphesi duyulur ise bu kişi iptal edilir. Karaciğer naklinde verici ile nakil yapılacak kişide anatomik olarak uyumsuzluk olur ise bu ameliyat iptal edilir. Karaciğer nakli ameliyatı, sadece ameliyat yapmak için yapılmamalıdır. Karaciğer naklinde bazen hastaya faydalı olunmayabilir. Fakat karaciğerini verecek kişi bu durumdan etkilenmemelidir. Sağlıklı kişinin sağlığını bozmak yapılacak en büyük yanlıştır. Bu nedenle karaciğer nakli ameliyatında özellikle verici için daha dikkatli olmak gerekir.

Karaciğer nakli ameliyatı riskli midir?

Karaciğer nakli ameliyatı, organ nakilleri arasında en riskli, komplikasyonu çok olan, zor ve uzun bir ameliyattır. Çünkü karaciğer vücudun en büyük organı ve hasta siroz olduğunda ki, genellikle siroz hastalarında karaciğer nakli yapılır. Karaciğer naklinde vücutta ekstra organlar, ekstra damarlar teşkil eder ve çok kanlı bir ameliyattır. Ayrıca karaciğer çalışmadığı için hastanın kanı pıhtılaşmaz ve devamlı kanama olur ve hastaların genel durumu bozuk olur. Karaciğer nakli ameliyatında bir sürü eklemeler yapılır. Bu nedenle yapılan bir hatada bazı problemlere neden olur. Karaciğer nakli ameliyatı çok riskli bir ameliyat olmakla birlikte, deneyimli uzmanlar tarafından yapılır ise kolay bir ameliyat olur. Karaciğer nakli ameliyatı iyi bir sağlık kuruluşunda ve doğru koşullarda yapılmalıdır.

Karaciğer nakli ameliyatında doku reddi nedir?

Hiperakut reddi diye bilinen bir durum böbrek naklinde de söz konusudur ve böbrek nakli yapılınca böbrek hemen morarır ve takıldıktan 2-3 dakika içerisinde böbrek masmavi olur ve çalışmaz. Fakat karaciğer naklinde bu durum çok nadir görülür. Karaciğer naklinin de reddi olur. Karaciğer nakli reddi oranı % 60- 70 civarındadır. Fakat bazı ilaçlar ile bu durumu düzeltme şansı vardır. Karaciğer reddi ile kaybedilen hasta sayısı oranı % 4-5 gibidir. Karaciğer nakli doğru ve deneyimli ekip çalışması ile yapılır ise diğer organ nakillerine göre daha iyi idare edilir.

Karaciğer büyümesi nedir?Karaciğer yağlanması neden olur?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git