Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kaplıca Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Kaplıca suları tedavisinden banyo, oturma banyosu, kısmi banyo, çamur banyosu, buhar banyosu ve içilebilen sular şeklinde fayda sağlanır.

Kaplıca tedavisinin faydaları nelerdir?

Kaplıca tedavisi hastanın veya kişilerin genel durumunun düzelmesine, kan dolaşımının artmasına, solunumunun hızlanmasına, iç organların işlevlerinin düzelmesine, vücut ısının artmasına ve kişinin terlemesine, bozulmuş hormonal düzeylerin ve sinirsel dengelerin düzelmesine, ağrıların azalmasına, kas spazmının çözülmesine, hareket kapasitesinin artmasına, eklem ve kaslarda oluşabilecek kalıcı hasarların engellenmesine ve kişinin ya da hastanın psikolojik olarak rahatlamasına fayda sağlar ya da sağlayabilir. Kaplıca suları tedavisinden banyo, oturma banyosu, kısmi banyo, çamur banyosu, buhar banyosu ve içilebilen sular şeklinde fayda sağlanır.

Kaplıca tedavisinde uygulanan kür tedavileri

Banyo kürleri nedir? : Sıcaklıkları 35-38 derecede maden suları ile yapılır. Banyo kürleri kireçlenme, kemik erimesi, alevlenme döneminde olmayan romatizma ağrıları, ileri derecede olmayan bel fıtığı ve boyun fıtığı, kas hastalıkları, sinir hastalıkları, hücrelerin yenilenmesi, felç hastalıkları ve yüz felci, gut hastalarında gelişen ayak eklemlerindeki şişliklerin tedavisinde doktor kontrolü altında yardımcı tedavi olarak uygulanır. Hipertansiyon hastaları kaplıca tedavisine girebilirler fakat 38-40 derece sıcaklığa aşmadan ve tıkayıcı başka damar sorunu olmayan hipertansiyon hastalarında kaplıca suları yararlı olur.

Buhar kürü nedir? : Sıcaklıkları vücut ısısının üzerinde olan maden sularının buharı ile uygulanır. Bu uygulamada tavan ya da zemininin deliklerinden fışkıran suların buharı teneffüs edilir. Bu uygulamanın fayda sağladığı durumlar arasında astım hastalığı, üst solunum yollarının temizlenmesi ve kandaki akyuvarların arttırılması gibi durumlar vardır.

İçme kürü nedir? : Bazı maden suları içilebilir fakat günde kaç defa, hangi vakitlerde ve ne ölçüde içileceğini hastanın doktoru karar verir. Bazı kaplıca sularını içmenin faydalarına gelince; sindirim sistemi rahatsızlıkları, idrar yolu rahatsızlıkları, böbrek taşları ve böbrek iltihabı, safra kesesi rahatsızlıkları, hazımsızlık, bağırsak sorunları, kabızlık, ishal, mide asidine bağlı şişkinlik gibi bazı hastalıklarda faydalar sayılabilir.

Bazı durumlarda kaplıca suları ile ıslanarak çamur halini almış kaplıca toprağının vücuda sürüldüğü görülmektedir. Bu uygulama ile çamurdaki kimyasalların vücudun gözeneklerinden işlediği inanılmaktadır. Kaplıca tedavisi ile fizik tedavi  birlikte uygulandığında daha başarılı bir tedavi sağlar.

Kaplıca tedavisinde uygulanan kür tedavileri

Kaplıca tedavisinde uygulanan kür tedavileri

Kaplıca tedavisi uygulanmaması gereken hastalıklar

Kaplıca tedavisinin sakıncalı olduğu durumlar da vardır.

 1. Ateşli hastalıklar ve kaplıca tedavisi : Ateşli hastalıkları olan hastalar, sistem enfeksiyonları olan hastalar, alevli dönemde iltihabi – romatizması olan hastalar hastalıkları aktif durumdayken kaplıca sularına girmekten veya kaplıca tedavisinden kaçınmalıdır.
 2. Kan -damar hastalıkları ve kaplıca tedavisi : Ağır kansızlığı olan hastalar, yaygın varisleri olan hastalar, iltihabi ya da damar tıkanıklığı olan hastalara kaplıca tedavileri ya da kaplıca sularına girmeleri önerilmez.
 3. Kötü huylu hastalıklar ve kaplıca tedavisi : Kanser ve benzeri kötü huylu tümöral hastalığı olan hastalar doktorlarından izin almadan kaplıca tedavisinden ve kaplıca sularına girmekten kaçınmalıdır.
 4. Taş hastalığı ve kaplıca tedavisi : Herhangi bir bölgeyi tıkayan böbrek taşı şikayeti olan hastalar, safra taşı tıkanmasına bağlı iltihap (kolesistit) sorunu olan hastalara kaplıca tedavisi ya da kaplıca suları önerilmez.
 5. Kadınların özel günleri, hamilelikleri ve kaplıca tedavisi : Adet döneminde olan kadınlar veya kızlar, hamile ya da yeni doğum yapmış kadınlarda kaplıca tedavisi uygun değildir. Hamilelerin kaplıca suyuna girmeleri çok doğru olmamakla beraber vücut sıcaklığına aşmayan 35-38 derece sıcaklıklarda girebilirler.
 6. Kalp hastalıkları ve kaplıca tedavisi : Koroner arter hastalığı olan hastalar, yakın dönemde kalp krizi geçirmiş hastalar, yakın dönemde kalp spazmı geçirmiş hastalara kaplıca tedavileri önerilmez.
 7. Tansiyon hastalığı ve kaplıca tedavisi : Sürekli değişen tansiyon sorunu olan hastaların kaplıca tedavisi almaları uygun değildir.
 8. Şeker hastalığı ve kaplıca tedavisi : Kan şekeri devamlı yüksek seyreden ve şeker hastalığı olan hastalara kaplıca tedavisi ya da kaplıca suları önerilmez.

Diğer hastalıklar ve kaplıca tedavisi : Akut ya da kronik üriner, biliyer ve intestinal tıkanmaları olan hastalar, açık yaraları olan hastalar, 6-12 aydan daha az zaman önce kan sulandırıcı ilaç kullanan, yüksek risk faktörüne sahip serebrovasküler hastalık nedeni ile yarı felçli hastalar, epilepsi ve benzeri atakları olan hastalar, akıl hastaları ve ağır psikolojik sorunu olan hastalar, ileri yaş ve düşkün olan hastalar, aşırı kilolu hastalar, ağır kalp yetmezliği ağır akciğer yetmezliği, ağır böbrek yetmezliği, ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar, kanamalı ve kanamaya yatkınlığı olan hastalarda kaplıca tedavisi uygulanmamalıdır.

Kaplıca tedavisi ve zararları

Kaplıca tedavisi ve zararları

Fizik tedavi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Fizik tedavi ve kaplıca tedavisi 
 2. Fizik tedavi uygulanan hastalıklar
 3. Fizik tedavide uygulanan yöntemler
 4. Proloterapi tedavisi neden ve nasıl uygulanır
 5. Bitkisel masaj yağlarının faydaları
 6. Fizik tedavi ve kineziterapi tedavisi
 7. Akupunktur kuru iğne tedavisi nedir ve nasıl yapılır

16 Yorum

 1. Resul

  6 Haziran 2016 at 00:02

  İyi akşamlar
  Dün kaplıca gittik bir arkadaşımın vucudunda kızarıklıklar olmuş ve çok sızısı varmış bu neden olur ve ne yapılmalı ilginiz için şimdiden Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2016 at 20:30

   – Eğer egzamaya benzer bir cilt sorunu var ise aşırı sıcak su egzamayı azıttırabilir ve buna bağlı olarak vücutta kızarıklıklar olur.

   – Vücudunun herhangi bir yerinde aktif (tedavi edilmemiş ve varlığını sürdüren) bir enfeksiyon var ise buna bağlı olarak kaplıca suyu ve sıcaklığı zarar verebilir.

   – Kaplıcaya giren birinde bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu söz konusu ise bağışıklık sistemi zayıf olan yada enfeksiyona yatkınlığı olan kişilere bu tür mantar enfeksiyonu daha kolay bulaşır.

   – Beyaz tenliler uzun süre sıcakta kalmaya uygun değildirler, bu nedenle de uzun süre sıcak suda ya da sıcak ortamda kalmak bu tür sorunlara yol açabilir.

   – İltihabi romatizmal hastalıkları olanların bir kısmına kaplıcalar zararlı olabilir ve önerilmez.

   – Lupus eritematozus olarak bilinen bir romatizmal hastalıkta kaplıca önerilmez.

   – Böbrek taşı olanlarda, safra taşına bağlı kolesistit sorunu olanlarda kaplıca tedavileri önerilmez.

   – Damar tıkanması durumunda, kalp krizi geçirenlerde, başka kalp sorunları olanlarda kaplıca tedavileri önerilmez.

   – Ayrıca bazı insanlarda kaplıca krizi olarak tanımlanan bir durumda ağrılarda artma, ateş yükselmesi, uykusuzluk, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, kabızlık, ishal, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, aşırı üşüme, alerjik reaksiyonlar, sıcaktan kaçınma gibi şikayetler otaya çıkabilir ve bu durum ”kaplıca krizi” olarak adlandırılır. Bu gibi bir durumlarda hastanın acil tedavi olması gerekir.

   – Arkadaşınızın en kısa zamanda bir cildiye uzmanına gitmesinde kaplıcaya gittiğini söylemesinde, başka sağlık sorunları var ise bunları da söylemesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • Merve

    8 Ocak 2017 at 23:09

    Kayınvalidemde bağırsak fıtığı başlangıcı var. Bağırsak zedelenmesi de dedi doktorlar . Kaplıcaya gitmeyi düşünüyoruz. Bi sakıncası olur m

    • Sağlık Ocağım

     10 Ocak 2017 at 23:32

     Bağırsak fıtığı (rektosel) kabızlık, dışkılama zorluğu, dışkılama sonrası tam boşaltamama hissi, vajina bölgesinde yumru ya da baskı hissi, cinsellik sırasında ağrı gibi şikayetler ile seyir gösteren bir durumdur. Fıtıklaşmanın derecesine veya yönüne göre şikayetler değişiklik gösterebilir. Bağırsakta zedelenme de bu fıtık oluşurken meydana gelen yırtılma olabilir ya da kabızlıktan dolayı olabilir. Bu durum tedavi edilmediğinde anal fissür, hemoroid gibi anorektal hastalıklara zemin hazırlar. Kaplıcada enfeksiyon kapma riski olabilir, bu nedenle doktorunuza sormadan gitmemeniz daha uygun olur.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Ayse

  18 Ocak 2017 at 19:22

  Astim hastaları girebiliyormu

  • Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 22:50

   Astım nefes darlığı yapan, sonuçta akciğer hastalığıdır. Doktorunuza danışmadan kaplıcaya gitmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Emin

  22 Ocak 2017 at 06:17

  Salam.
  Derisi cok fazla kuruyan hastamiz var.
  Size getirmekte fayda var dediler.
  Bu cür hastalari kabul ediyormusunuz?

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 18:04

   Cilt sorunları olan hastaların doktorlarına danışmadan ve doktorları kaplıcaya gidebilirsiniz demeden kaplıcaya gitmesi veya burada uygulanan yöntemleri denemesi doğru olmaz. Herhangi bir kaplıcaya gitmeden önce doktorunuza bu konuda danışmanız veya düzenli takip eden bir doktorunuz yoksa bir cildiye doktoruna muayene olmadan ve cildiye doktoru kaplıcaya gidebilirsiniz demeden kaplıcaya gitmeniz doğru olmaz.

   Doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. esra

  24 Ocak 2017 at 00:00

  Annemde kemik erimesi başlangıcı var. Ayrıca panik atak hastalığına bağlı yüksek tansiyonu var. Kaplıcaya gitmeyi düşüyoruz zararı olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:31

   Doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle yüksek tansiyon kalbi de etkileyen bir durum olduğu için kalp sağlığı kaplıcanın sıcaklığına uygun mu, değil mi kardiyolojik muayeneden geçilmesi önemlidir.

   Ayrıca panik atak hastaları kendisini daral getiren yerlerde nefes darlığı, bunalım gibi durumlar yaşayabilirler ki sıcak bir ortam panik atak durumunun şiddetine göre hastayı ciddi şekilde etkileyebilir. Panik atak kalp sorunlarına da neden olabilir, bu nedenle kalp kontrolü önemlidir.

   Kemik erimesi de küçük travmalar ile kırıklara yol açabilir, kaplıcalardaki bölümlerde kayma, düşme riskleri daha yüksektir, bu nedenle bu açıdan da riskli olabilir. Kemik erimesi için günün uygun saatlerinde 40 dakikalık ya da 1 saatlik güneşli günlerde dışarıda yürüyüş yapmak, yeterli ve dengeli proteinli besinlerle beslenme, yeterli kalsiyumlu beslenme, yeşil yapraklı sebzelerden bol bol yeme daha faydalıdır. Tansiyon sorunu olduğu için bir diyetisyenden kemik erimesine ve diğer hastalıklarına uygun dengeli ve düzenli bir diyet programı almanız faydalı olur.

   Takiplerinizi yapan doktorunuza danışmanız gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Semra

  27 Ocak 2017 at 15:31

  Merhaba biz bu hafta kaplicaya gitmiştik. Kızımın yüzündeki tırnak yarası için antibiyotikli krem kullanıyordum. Yara kapanmıştı. Ama doktor kullanmaya devam etmemizi söylemişti. Kaplicaya girdikten sonra kremi sürdüğüm yerde kizariklikla başlayan şimdi ise sararma morluklar devam eden bir durum var . Doktora götürdüm başka kremler verdi benim endişem ya gecmezse diye. 2 gündür krem kullanıyoruz pek bir değişiklik yok. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 01:57

   Kaplıcada enfeksiyon kapmış olabilir veya yaralar iyileşirken hafif sararır ve hafif morarır, belki bu tür bir durum olabilir ama enfeksiyon riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

   Daha deneyimli bir cildiye doktoruna götürmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Nurdan

  31 Ocak 2017 at 02:37

  kaplıcalara geldiğimiz ilk akşamındayız. 10 yaşındaki oğlum halsizlik ve mide bulantısı kusma şikayeti yaşıyor. Doktora ne zaman gitmeliyiz?

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:39

   Enfeksiyon kapmış olabilir, bu nedenle doktora gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Yüksel Karataş

  14 Şubat 2017 at 16:50

  Kaplicadan döneli 10 gün oldu.Ani sıcak basması terleme arkasindan buz gibi oluyorum. Bu durum kaplıca ya girdiğim ilk gün başladı. Tedavi edilebilir mi.Hangi bölüme gitmeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 17:04

   Enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Bildiğiniz ya da bilmediğiniz kaplıca tedavisinin sakıncalı olduğu bir durumunuz olabilir.

   Kaplıca tedavisinin sakıncalı olduğu durumlar bu konunun içerinde ayrı bir başlık altında belirtilmektedir.

   Aile hekiminize danışmanızda fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git