Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Kaplıca Tedavisinin Faydaları ve Zararları

Kaplıca suları tedavisinden banyo, oturma banyosu, kısmi banyo, çamur banyosu, buhar banyosu ve içilebilen sular şeklinde fayda sağlanır.

Kaplıca tedavisinin faydaları nelerdir?

Kaplıca tedavisi hastanın veya kişilerin genel durumunun düzelmesine, kan dolaşımının artmasına, solunumunun hızlanmasına, iç organların işlevlerinin düzelmesine, vücut ısının artmasına ve kişinin terlemesine, bozulmuş hormonal düzeylerin ve sinirsel dengelerin düzelmesine, ağrıların azalmasına, kas spazmının çözülmesine, hareket kapasitesinin artmasına, eklem ve kaslarda oluşabilecek kalıcı hasarların engellenmesine ve kişinin ya da hastanın psikolojik olarak rahatlamasına fayda sağlar ya da sağlayabilir. Kaplıca suları tedavisinden banyo, oturma banyosu, kısmi banyo, çamur banyosu, buhar banyosu ve içilebilen sular şeklinde fayda sağlanır.

Kaplıca tedavisinde uygulanan kür tedavileri

Banyo kürleri nedir? : Sıcaklıkları 35-38 derecede maden suları ile yapılır. Banyo kürleri kireçlenme, kemik erimesi, alevlenme döneminde olmayan romatizma ağrıları, ileri derecede olmayan bel fıtığı ve boyun fıtığı, kas hastalıkları, sinir hastalıkları, hücrelerin yenilenmesi, felç hastalıkları ve yüz felci, gut hastalarında gelişen ayak eklemlerindeki şişliklerin tedavisinde doktor kontrolü altında yardımcı tedavi olarak uygulanır. Hipertansiyon hastaları kaplıca tedavisine girebilirler fakat 38-40 derece sıcaklığa aşmadan ve tıkayıcı başka damar sorunu olmayan hipertansiyon hastalarında kaplıca suları yararlı olur.

Buhar kürü nedir? : Sıcaklıkları vücut ısısının üzerinde olan maden sularının buharı ile uygulanır. Bu uygulamada tavan ya da zemininin deliklerinden fışkıran suların buharı teneffüs edilir. Bu uygulamanın fayda sağladığı durumlar arasında astım hastalığı, üst solunum yollarının temizlenmesi ve kandaki akyuvarların arttırılması gibi durumlar vardır.

İçme kürü nedir? : Bazı maden suları içilebilir fakat günde kaç defa, hangi vakitlerde ve ne ölçüde içileceğini hastanın doktoru karar verir. Bazı kaplıca sularını içmenin faydalarına gelince; sindirim sistemi rahatsızlıkları, idrar yolu rahatsızlıkları, böbrek taşları ve böbrek iltihabı, safra kesesi rahatsızlıkları, hazımsızlık, bağırsak sorunları, kabızlık, ishal, mide asidine bağlı şişkinlik gibi bazı hastalıklarda faydalar sayılabilir.

Bazı durumlarda kaplıca suları ile ıslanarak çamur halini almış kaplıca toprağının vücuda sürüldüğü görülmektedir. Bu uygulama ile çamurdaki kimyasalların vücudun gözeneklerinden işlediği inanılmaktadır. Kaplıca tedavisi ile fizik tedavi  birlikte uygulandığında daha başarılı bir tedavi sağlar.

Kaplıca tedavisinde uygulanan kür tedavileri

Kaplıca tedavisinde uygulanan kür tedavileri

Kaplıca tedavisi uygulanmaması gereken hastalıklar

Kaplıca tedavisinin sakıncalı olduğu durumlar da vardır.

 1. Ateşli hastalıklar ve kaplıca tedavisi : Ateşli hastalıkları olan hastalar, sistem enfeksiyonları olan hastalar, alevli dönemde iltihabi – romatizması olan hastalar hastalıkları aktif durumdayken kaplıca sularına girmekten veya kaplıca tedavisinden kaçınmalıdır.
 2. Kan -damar hastalıkları ve kaplıca tedavisi : Ağır kansızlığı olan hastalar, yaygın varisleri olan hastalar, iltihabi ya da damar tıkanıklığı olan hastalara kaplıca tedavileri ya da kaplıca sularına girmeleri önerilmez.
 3. Kötü huylu hastalıklar ve kaplıca tedavisi : Kanser ve benzeri kötü huylu tümöral hastalığı olan hastalar doktorlarından izin almadan kaplıca tedavisinden ve kaplıca sularına girmekten kaçınmalıdır.
 4. Taş hastalığı ve kaplıca tedavisi : Herhangi bir bölgeyi tıkayan böbrek taşı şikayeti olan hastalar, safra taşı tıkanmasına bağlı iltihap (kolesistit) sorunu olan hastalara kaplıca tedavisi ya da kaplıca suları önerilmez.
 5. Kadınların özel günleri, hamilelikleri ve kaplıca tedavisi : Adet döneminde olan kadınlar veya kızlar, hamile ya da yeni doğum yapmış kadınlarda kaplıca tedavisi uygun değildir. Hamilelerin kaplıca suyuna girmeleri çok doğru olmamakla beraber vücut sıcaklığına aşmayan 35-38 derece sıcaklıklarda girebilirler.
 6. Kalp hastalıkları ve kaplıca tedavisi : Koroner arter hastalığı olan hastalar, yakın dönemde kalp krizi geçirmiş hastalar, yakın dönemde kalp spazmı geçirmiş hastalara kaplıca tedavileri önerilmez.
 7. Tansiyon hastalığı ve kaplıca tedavisi : Sürekli değişen tansiyon sorunu olan hastaların kaplıca tedavisi almaları uygun değildir.
 8. Şeker hastalığı ve kaplıca tedavisi : Kan şekeri devamlı yüksek seyreden ve şeker hastalığı olan hastalara kaplıca tedavisi ya da kaplıca suları önerilmez.

Diğer hastalıklar ve kaplıca tedavisi : Akut ya da kronik üriner, biliyer ve intestinal tıkanmaları olan hastalar, açık yaraları olan hastalar, 6-12 aydan daha az zaman önce kan sulandırıcı ilaç kullanan, yüksek risk faktörüne sahip serebrovasküler hastalık nedeni ile yarı felçli hastalar, epilepsi ve benzeri atakları olan hastalar, akıl hastaları ve ağır psikolojik sorunu olan hastalar, ileri yaş ve düşkün olan hastalar, aşırı kilolu hastalar, ağır kalp yetmezliği ağır akciğer yetmezliği, ağır böbrek yetmezliği, ağır karaciğer yetmezliği olan hastalar, kanamalı ve kanamaya yatkınlığı olan hastalarda kaplıca tedavisi uygulanmamalıdır.

Kaplıca tedavisi ve zararları

Kaplıca tedavisi ve zararları

Fizik tedavi ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Fizik tedavi ve kaplıca tedavisi 
 2. Fizik tedavi uygulanan hastalıklar
 3. Fizik tedavide uygulanan yöntemler
 4. Proloterapi tedavisi neden ve nasıl uygulanır
 5. Bitkisel masaj yağlarının faydaları
 6. Fizik tedavi ve kineziterapi tedavisi
 7. Akupunktur kuru iğne tedavisi nedir ve nasıl yapılır

44 Yorum

 1. Avatar

  Resul

  6 Haziran 2016 at 00:02

  İyi akşamlar
  Dün kaplıca gittik bir arkadaşımın vucudunda kızarıklıklar olmuş ve çok sızısı varmış bu neden olur ve ne yapılmalı ilginiz için şimdiden Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2016 at 20:30

   – Eğer egzamaya benzer bir cilt sorunu var ise aşırı sıcak su egzamayı azıttırabilir ve buna bağlı olarak vücutta kızarıklıklar olur.

   – Vücudunun herhangi bir yerinde aktif (tedavi edilmemiş ve varlığını sürdüren) bir enfeksiyon var ise buna bağlı olarak kaplıca suyu ve sıcaklığı zarar verebilir.

   – Kaplıcaya giren birinde bulaşıcı bir mantar enfeksiyonu söz konusu ise bağışıklık sistemi zayıf olan yada enfeksiyona yatkınlığı olan kişilere bu tür mantar enfeksiyonu daha kolay bulaşır.

   – Beyaz tenliler uzun süre sıcakta kalmaya uygun değildirler, bu nedenle de uzun süre sıcak suda ya da sıcak ortamda kalmak bu tür sorunlara yol açabilir.

   – İltihabi romatizmal hastalıkları olanların bir kısmına kaplıcalar zararlı olabilir ve önerilmez.

   – Lupus eritematozus olarak bilinen bir romatizmal hastalıkta kaplıca önerilmez.

   – Böbrek taşı olanlarda, safra taşına bağlı kolesistit sorunu olanlarda kaplıca tedavileri önerilmez.

   – Damar tıkanması durumunda, kalp krizi geçirenlerde, başka kalp sorunları olanlarda kaplıca tedavileri önerilmez.

   – Ayrıca bazı insanlarda kaplıca krizi olarak tanımlanan bir durumda ağrılarda artma, ateş yükselmesi, uykusuzluk, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma, kabızlık, ishal, kalp çarpıntısı, aşırı terleme, aşırı üşüme, alerjik reaksiyonlar, sıcaktan kaçınma gibi şikayetler otaya çıkabilir ve bu durum ”kaplıca krizi” olarak adlandırılır. Bu gibi bir durumlarda hastanın acil tedavi olması gerekir.

   – Arkadaşınızın en kısa zamanda bir cildiye uzmanına gitmesinde kaplıcaya gittiğini söylemesinde, başka sağlık sorunları var ise bunları da söylemesinde fayda var.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • Avatar

    Merve

    8 Ocak 2017 at 23:09

    Kayınvalidemde bağırsak fıtığı başlangıcı var. Bağırsak zedelenmesi de dedi doktorlar . Kaplıcaya gitmeyi düşünüyoruz. Bi sakıncası olur m

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Ocak 2017 at 23:32

     Bağırsak fıtığı (rektosel) kabızlık, dışkılama zorluğu, dışkılama sonrası tam boşaltamama hissi, vajina bölgesinde yumru ya da baskı hissi, cinsellik sırasında ağrı gibi şikayetler ile seyir gösteren bir durumdur. Fıtıklaşmanın derecesine veya yönüne göre şikayetler değişiklik gösterebilir. Bağırsakta zedelenme de bu fıtık oluşurken meydana gelen yırtılma olabilir ya da kabızlıktan dolayı olabilir. Bu durum tedavi edilmediğinde anal fissür, hemoroid gibi anorektal hastalıklara zemin hazırlar. Kaplıcada enfeksiyon kapma riski olabilir, bu nedenle doktorunuza sormadan gitmemeniz daha uygun olur.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Ayse

  18 Ocak 2017 at 19:22

  Astim hastaları girebiliyormu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 22:50

   Astım nefes darlığı yapan, sonuçta akciğer hastalığıdır. Doktorunuza danışmadan kaplıcaya gitmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Emin

  22 Ocak 2017 at 06:17

  Salam.
  Derisi cok fazla kuruyan hastamiz var.
  Size getirmekte fayda var dediler.
  Bu cür hastalari kabul ediyormusunuz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 18:04

   Cilt sorunları olan hastaların doktorlarına danışmadan ve doktorları kaplıcaya gidebilirsiniz demeden kaplıcaya gitmesi veya burada uygulanan yöntemleri denemesi doğru olmaz. Herhangi bir kaplıcaya gitmeden önce doktorunuza bu konuda danışmanız veya düzenli takip eden bir doktorunuz yoksa bir cildiye doktoruna muayene olmadan ve cildiye doktoru kaplıcaya gidebilirsiniz demeden kaplıcaya gitmeniz doğru olmaz.

   Doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. Avatar

  esra

  24 Ocak 2017 at 00:00

  Annemde kemik erimesi başlangıcı var. Ayrıca panik atak hastalığına bağlı yüksek tansiyonu var. Kaplıcaya gitmeyi düşüyoruz zararı olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 12:31

   Doktorunuza danışmayı ihmal etmemeniz gerekir. Özellikle yüksek tansiyon kalbi de etkileyen bir durum olduğu için kalp sağlığı kaplıcanın sıcaklığına uygun mu, değil mi kardiyolojik muayeneden geçilmesi önemlidir.

   Ayrıca panik atak hastaları kendisini daral getiren yerlerde nefes darlığı, bunalım gibi durumlar yaşayabilirler ki sıcak bir ortam panik atak durumunun şiddetine göre hastayı ciddi şekilde etkileyebilir. Panik atak kalp sorunlarına da neden olabilir, bu nedenle kalp kontrolü önemlidir.

   Kemik erimesi de küçük travmalar ile kırıklara yol açabilir, kaplıcalardaki bölümlerde kayma, düşme riskleri daha yüksektir, bu nedenle bu açıdan da riskli olabilir. Kemik erimesi için günün uygun saatlerinde 40 dakikalık ya da 1 saatlik güneşli günlerde dışarıda yürüyüş yapmak, yeterli ve dengeli proteinli besinlerle beslenme, yeterli kalsiyumlu beslenme, yeşil yapraklı sebzelerden bol bol yeme daha faydalıdır. Tansiyon sorunu olduğu için bir diyetisyenden kemik erimesine ve diğer hastalıklarına uygun dengeli ve düzenli bir diyet programı almanız faydalı olur.

   Takiplerinizi yapan doktorunuza danışmanız gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Semra

  27 Ocak 2017 at 15:31

  Merhaba biz bu hafta kaplicaya gitmiştik. Kızımın yüzündeki tırnak yarası için antibiyotikli krem kullanıyordum. Yara kapanmıştı. Ama doktor kullanmaya devam etmemizi söylemişti. Kaplicaya girdikten sonra kremi sürdüğüm yerde kizariklikla başlayan şimdi ise sararma morluklar devam eden bir durum var . Doktora götürdüm başka kremler verdi benim endişem ya gecmezse diye. 2 gündür krem kullanıyoruz pek bir değişiklik yok. Bilgi verirseniz çok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 01:57

   Kaplıcada enfeksiyon kapmış olabilir veya yaralar iyileşirken hafif sararır ve hafif morarır, belki bu tür bir durum olabilir ama enfeksiyon riski de göz önünde bulundurulmalıdır.

   Daha deneyimli bir cildiye doktoruna götürmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Nurdan

  31 Ocak 2017 at 02:37

  kaplıcalara geldiğimiz ilk akşamındayız. 10 yaşındaki oğlum halsizlik ve mide bulantısı kusma şikayeti yaşıyor. Doktora ne zaman gitmeliyiz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 15:39

   Enfeksiyon kapmış olabilir, bu nedenle doktora gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Avatar

  Yüksel Karataş

  14 Şubat 2017 at 16:50

  Kaplicadan döneli 10 gün oldu.Ani sıcak basması terleme arkasindan buz gibi oluyorum. Bu durum kaplıca ya girdiğim ilk gün başladı. Tedavi edilebilir mi.Hangi bölüme gitmeliyim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2017 at 17:04

   Enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Bildiğiniz ya da bilmediğiniz kaplıca tedavisinin sakıncalı olduğu bir durumunuz olabilir.

   Kaplıca tedavisinin sakıncalı olduğu durumlar bu konunun içerinde ayrı bir başlık altında belirtilmektedir.

   Aile hekiminize danışmanızda fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 8. Avatar

  Emine

  25 Mart 2017 at 23:55

  Bu hafta sivas termal yaşam merkezine gittim.5gün boyunca sıcak havuzda en fazla dört dakika durabildim.sonra normal havuza girdim.ama altıncı gün sıcak havuzda yine az durabildim.yüzüme kadar alev çıkıyordu sanki biraz dinlenip normal havuza girdiğimde inanılmaz derecede baş dönmesi ile kendimi zor dışarı attım yarı baygınlık geçirip nefes almada zorladım.nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 12:56

   Sıcak su ve havuz gibi ortamlar kaygı bozukluğu (panik atak) yaratıyor olabilir, su korkusu olabilir (fobi bozukluğu gibi), kalp probleminiz olabilir, su epilepsisi olabilir, nemli ortamlar bazı insanlarda akciğer oksijen düzeyini azaltır ve bu duruma bağlı da bayılma hisleri olabilir.

   Bunlar bakımından kardiyolojik, nörolojik ve psikiyatrik değerlendirmeler gerekebilir (özellikle bu durumlar tekrarlıyorsa).

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 9. Avatar

  YAŞAR

  11 Mayıs 2017 at 21:28

  16 yıl önce kanser tedavisi gören ve sağlığına kavuşan kişinin kaplıcaya gitmesinde bir sorun olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mayıs 2017 at 01:47

   Bunu doktorunuza danışmanız daha doğru olur. Geçirilen kanser hastalığına göre, şu anki kan değerlerin inflamatuar bir durum olup olmadığına göre, şimdi genel sağlık durumunuzun ne durumda olduğuna göre, psikolojik durumunuza göre kaplıcanın zarar verip vermeyeceği değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuza danışmadan bu tür eylemlere kalkışmamanız gerekir.

   Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Göker göktaş

  13 Mayıs 2017 at 17:01

  Kaplicaya girip çıktıktan sonra mide bulantısı ayakta duramama gibi bir sıkıntı yaşadım nedeni ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Mayıs 2017 at 00:01

   Tok karnına (yemekten sonra en az 2 saat geçmeden) havuza girmişseniz ve yüzme gibi aktivitelerde bulunmuşsanız buna bağlı olarak reflü gelişmiş olabilir ve buna bağlı mide bulantısı olmuş olabilir.

   Bildiğiniz ya da bilmediğiniz kalp ile ilgili bir sıkıntı olabilir.

   Mide bulantısı ve ayakta duramama belli bir süre geçtikten sonra başlamış ise enfeksiyon kapmış olabilirsiniz.

   Sıcağa karşı duyarlılığınız olabilir.

   Kaygı bozukluğu, panik atak gibi bir durumunuz olabilir.

   Lejyoner hastalığı olabilir.

   Ani gelişen hipotansiyon (tansiyon düşmesi) yaşamış olabilirsiniz. Hipertansif hastalarda bu tür riskler söz konusudur.

   Sıcak bitkinliği gelişmiş olabilir.

   Doktora görünmeniz ve bunlara yönelik, özellikle enfeksiyon için tetkikler yaptırmanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  şerife

  2 Temmuz 2017 at 22:11

  merhbalar biz afyon gazlıgöl kağlıcasına gitmeyi düşünüyrtuz fakat kis gibi hastalıkları ilerlettiğini duyduk.annemde akciğerinde 7 mm kadar kis mevcut.zararı olur mu kaplıcanın lütfen cevaplayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Temmuz 2017 at 22:52

   Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastaların kaplıcaya girmeleri önerilmemektedir. Kist nedeni ile akciğer hasarlanmış ise kaplıcaya gitmeniz sakıncalı olabilir.

   Buradan bir öneride bulunmak mümkün değildir, bu nedenle doktorunuza danışmadan ve son kontroller yapılmadan kaplıcaya gitmeniz doğru olmaz.

   Doktorunuza danışmanız gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Nadir

  13 Temmuz 2017 at 15:35

  Anal fissür tedavisi için önerebileceğiniz kaplıca var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Temmuz 2017 at 21:40

   Anal fissür anal kanalın iç yüzünü döşeyen anoderm üzerindeki ağrılı, hassas bir defekttir. Anal fissür akut ya da kronik olabilir.

   Günümüzde anal fissür tedavisi medikal ya da cerrahi olarak yapılır. Doktorunuz size uygun tedaviyi verecektir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Talha

  20 Temmuz 2017 at 00:46

  Doğal termal kaplıcaların spermlere zararı var mı? Çünkü sıcak suyun spermlere zararı olduğu söyleniyor. Buna termal kaplıcalar da dahil mi? Girilmesi sakıncalı mıdır? Şu an termal kaplıcadayım sıcak suya girmekte çekini yorum. Acil cevap atarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Temmuz 2017 at 01:17

   ERKEKLERDE SPERM KALİTESİNİ KORUMA ÖNERİLERİ ARASINDA; sigara ve alkolden uzak durmak, dar giysilerden kaçınmak, dizüstü bilgisayarların uzun süre kullanılmaması, uzun süre oturmamak, sauna/sıcak banyo/aşırı sıcak suya maruz kalmamak, düzenli spor yapmak, stresi azaltmak gibi öneriler bulunmaktadır.

   Aşırı sıcak su ve sıcak suda uzun kalmak ciltte kırışıklıklara da neden olduğu için zaten her bakımdan uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

   Bu konu daha çok tüp bebek uzmanlarını ilgilendirmektedir, bu nedenle spermlere zararlı olan durumlar hakkında tüp bebek uzmanlarından bilgi alabilirsiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Avatar

  DENİZ

  22 Temmuz 2017 at 12:47

  MERHABALAR 5 GÜN ÖNCE HAYMANA KAPLICASINA GİTTİM VE HAVUZUN KENARINDAN AKAN VE İNSANLARIN AĞRIYAN YERLERİNİ ALTINA TUTTUKLARI ŞELALE GİBİ AKAN SICAK SUYUN ALTINA KAFAMIDA BİR SÜRE TUTTUM .O GÜNDEN BERİ KAFANDA SANKİ KALP ATIŞI GBİ ATIŞLAR VAR VE HAFİF BİR AĞRI VAR BOYUN VE BAŞIMDA.ACABA BİR ZARARIMI OLDUKİ O SICAK KAPLCA SUYUNU KAFAMA DOĞRUDAN TUTTUĞUM İÇİN.TEŞEKKÜRLER

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Temmuz 2017 at 23:34

   Anlattığınız tip baş ağrısı ”zonklama tipi baş ağrısı” olabilir. Zonklama tipi baş ağrısı migren ataklarına ve yüksek tansiyona bağlı görülebilir. İnsanların ağrıyan bölgelerine tuttukları sıcak su dediğinize göre siz de baş ağrılarınız zaten olduğu için mi, bu suya başınızı tuttuysanız (yani sizin bu baş ağrılarınız daha önceden de vardı ise) bahsettiğiniz durum migren atağı olabilir. Kafaya sıcak veya soğuk suya tutmak bazı insanlarda baş ağrısına neden olabilir. Özellikle uzun süreli bu tür uygulamalar doğru olmaz, ayrıca vücudun bir yerlerinde enfeksiyon varsa sıcak uygulamalar bu durumu daha da kötüleştirebilir. Romatizmal hastalığı olanlarda da kaplıcalar ve sıcak uygulamalar önerilmemektedir.

   Eğer migren sorunu varsa bazı faktörler migren ataklarını başlatabilir ya da tetikleyebilir.

   Bir nöroloji doktoruna gitmeniz önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Avatar

  feyzanur erdem

  1 Ağustos 2017 at 17:19

  Annemde diz kapaginda lif yirtilmasi kikirdak kuculmesi ve odem var ameliyat olmasi gerekli.bu durunda kaplica zarlimi faydalimi olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ağustos 2017 at 13:07

   Dizde oluşan bu hasarların altta yatan nedenine bağlı kaplıcanın zararlı ya da faydalı olup olmayacağı değişiklik gösterebilir. Örneğin romatizmal bir duruma bağlı bu hasarlar oluşmuş ise, romatizması olan kişilerde sıcak uygulamalar zarardan çok zarar verebilir. Nedenini bilmiyorsanız ya da emin değilseniz ve kaplıcaya gitmeyi düşünüyorsanız Önce doktorunuza danışmanız gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Gül koç

  18 Ekim 2017 at 02:08

  Kaplicaya gittik geldik regl oldum daha 10 günüm vardı neden olmuş olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2017 at 01:42

   Bu konuda net bir şey söylemek çok mümkün olmamakla birlikte sıcak suyun etkisiyle kan dolaşımında artma, metabolizmanın hızlanması, sinir sisteminin ve hormonal sistemin uyarılması gibi durumlar oluşabilmektedir. Kanamalı hastalıklar ve kanamaya meyilli hastalığı olanlarda kaplıca tedavisi önerilmez. Erken regl olmanız bu durumlarla ilişkili olabilir veya olmayabilir.

   Doktorunuza gitmeniz gerekebilir (özellikle kanamaya meyilli hastalığınız varsa, hamilelik olasılığı varsa).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. Avatar

  EFRAİL ACAR

  11 Aralık 2017 at 20:36

  BÖBREKTE PROTEİN KAÇAĞI OLANLAR KAPLICALARDAN FAYDALANABİLİRMİ?SAYGILARIMLA…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2017 at 12:03

   Böbrekte protein kaçağı veya idrarda protein kaçağı ”Proteinüri’ olarak adlandırılan bir durumdur.

   Fizyolojik olarak idrarla günlük protein atılımı 150 mg’ın altındadır. İdrarla günlük protein atılımının normalin üzerinde saptanması proteinüri olarak tanımlanır. Proteinürili hastaların çoğunda herhangi bir belirti olmaz ve proteinürinin varlığı tesadüfen saptanır. Proteinürinin tipleri vardır ve tiplerine göre hastanın durumu değerlendirilir.

   Proteinürinin tipine göre değişmekle birlikte proteinüri, bazı hastalıkların bulgusu olabilir. Örneğin nefrotik sendrom, böbrek hasarı, diyabetis mellitus, sistemik hipertansiyon, ilaçlar, enfeksiyonlar, glomeruler hastalıklar, konjestif kalp yetmezliği, beslenme şekli gibi birçok durum proteinüriye (idrarda protein kaçağına) neden olabilir.

   Bazı hastalıklarda, aktif enfeksiyon varlığında, açık yara varlığında, enflamatuar hastalıklarda kaplıcaya gidilmesi önerilmez. Bu nedenle doktorunuza danışmadan kaplıcaya gitmemelisiniz. Sonuçta idrardaki protein kaçağının nedenini de doktorunuz bilmektedir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  Fahri Akdeniz

  12 Mayıs 2018 at 22:43

  Bir hafta kaplıcaya gittim döneli iki gün oldu derimin altında kırzarıklık oldu ve aşırı tatlı şekilde kaşınıyo ne yapmalıyım
  Gitmeden önce ayak tırnağımda mantar vardı başkada cildimde bir sorun yoktu yardımcı olurmusunuz ne yapmalıyım kendi geçermi yoksa doktora gitmek şartmı

 19. Avatar

  ayşe

  23 Haziran 2018 at 22:42

  Bugün sabah kaplıcaya gittim sudan çıktıktan sonra başım ağrımaya başladı akşama kadar baş ağrım geçmedi neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Haziran 2018 at 22:47

   Kaplıca tedavisi sırasında baş ağrısı, bitkinlik uyuyamama, nabız atışı, kabızlık, ishal ya da tedavi görülen hastalığın şikayetlerinde artma olursa “kaplıca krizi” olarak da tanımlanan durumdan bahsedilir. Bu gibi durumlarda tedavi bırakılarak en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Avatar

  Ayşen

  16 Kasım 2018 at 15:55

  Merhabalar kaplıcadan döneli 1 hafta oldu.7 gün kaldım.1 seneden fazladır rengli olmamıştım.51 yaşındayım menopoza girmiştim.ama bugün baslarda pembe renkli sonra normal rengli oldum.bilgi verirseniz çok sevirim.iyi gunler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2018 at 17:19

   Menstrual periyodların bir yıl süreyle kesilmesinden sonra görülen kanama “postmenopozal kanama” olarak adlandırılmaktadır.

   Amerika Birleşik Devletlerindeki ortalama menopoz yaşı 51 olarak belirlenmiştir. Türkiye genelindeki istatiksel bilgiler yetersiz olmakla birlikte, Türk Menopoz ve Osteoporoz derneğinin açıklamasına göre Türkiye’deki ortalama menopoz yaşı 49’dur.

   Menopoz sonrası kanama (postmenopozal kanama) en sık endometriyal polip, leimyom, hiperplazi ve atrofik endometriyum gibi nedenlere bağlıdır, ancak postmenopozal kanamalı hastaların %10 gibi bir oranında endometriyal karsinmun ilk bulgusu da olabilir.

   POSTMENOPOZAL DÖNEMDEKİ VAJİNAL KANAMALARIN ÜSTTE BAHSİ GEÇENLER DIŞINDAKİ DİĞER OLASI NEDENLERİ HAKKINDA BİLGİ VERECEK OLURSAK;

   * Östrojen kullanımı,
   * Östrojen/progesteron kullanımı,
   * Kanama bozuklukları (örn. trombositopeni, lösemi gibi),
   * Karaciğer hastalıkları,
   * Hipotiroidi,
   * Endometrit,
   * Servikal kanser,
   * Servikal eversiyon,
   * Kondilom,
   * Servikal polip,
   * Adenozis.
   * Atrofik değişimler,
   * Vajinal karsinom,
   * Yabancı cisim (örn. kondom, pesser, tampon gibi),
   * Vajinal enfeksiyonlar,
   * Vulvar atrofi,
   * Neoplazi,
   * Varis,
   * Travma,
   * Kondillom.

   Postmenopozal kanama önem taşır. Bu nedenle doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Yasin

  27 Kasım 2018 at 22:19

  Babamın dizinde sıvı birikmesi var.doktor buz önermiş.bu durumda kaplıca suyunun faydası olur mu.yoksa zararlımıdır.kireclenme var .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2018 at 16:50

   Doktorunuza danışarak kaplıcaya gitmeniz en doğrusudur, ayrıca doktorunuzun başka önerilerde bulunabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git