Kan Hastalıkları ve Tedavileri

Kansızlık İçin Nasıl Beslenmeli?

Kansızlık ve beslenmeKansızlıkta beslenme önemli olduğu gibi, hatta bazı hafif seyreden veya altında başka nedenin olmadığı kansızlıklar genelde üç aylık demir ilacı kullanımının yanı sıra beslenme değişikliği ile de düzeltilebilir. Demir açısından zengin besinler ile bu sorunu çözmek mümkün olabilir.

Kansızlık ve beslenme

Kansızlıkta beslenme önemli olduğu gibi, hatta bazı hafif seyreden veya altında başka nedenin olmadığı kansızlıklar genelde üç aylık demir ilacı kullanımının yanı sıra beslenme değişikliği ile de düzeltilebilir. Demir açısından zengin besinler ile bu sorunu çözmek mümkün olabilir.

Örneğin sabahları kalkınca içilen yarı süt yarı pekmez olarak karıştırdığımız bu içeceği içebiliriz. Sabah kahvaltısında bir yumurta yemek haftada en az iki kez baklagil yemek eğer bağırsak veya mide problemi yok ise kuru fasulye, nohut, yeşil mercimek, bezelye, bakla, bulgur pilavı, aşurelik buğday salatası, börülce, et. ciğer, sakatat, gibi yiyecekleri düzenli yemekte faydalı olur.

Kansızlık ve beslenme

Kansızlık ve beslenme

Ayrıca kuru üzüm, kayısı, incir, badem, ceviz, fındığında demir içeriği zengin yiyecekler oldukları bilinmektedir. Fakat bunlar çok yenilir ise kilo alma problemi olduğundan, düzenli ve az yemek daha yararlı olur. Bütün bunlar altarnetiflerdir. Önemli olan burada hastalığın nedenini bulmaktır. Öğün atlamak, düzensiz diyet yapmak, demir içeriği düşük besinler ile beslenmekte kansızlığı arttırmaktadır.

Bu nedenle öğünleri düzene koymak gerekir. Ispanak yemeğini yumurtalı yemekte faydalı olur. Yoğurtlu yulaf ezmesi, siyah üzüm suyu veya çekirdekleri, bamya, balık, tavuk, haşlanmış kereviz, kırmızı pancar, havuç, yer elması,, keçi boynuzu, kara dut, domates, nar gibi yiyeceklerde kansızlıktafaydalıdır. Ayrıcakola, gazoz, sigara, alkol, çay, kahve gibi içeceklerde kansızlığa sebep olabilmektedir. Bu nedenle bu gibi içeceklerden de mümkün olduğunca uzak durmalıdır. Bütün bunlar sadece destek olarak görülmeli geçmeyen kansızlık var ise mutlaka iyi bir hemotoloji uzmanı tarafından iyi bir inceleme yapılması gereklidir.

Demir oranı yüksek besinlerKansızlık belirtileriKansızlık tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git