Kan Hastalıkları ve Tedavileri

Kansızlık Teşhisi

Kansızlık tanısı için uygulanan yöntemler

Kansızlık tanısı için uygulanan yöntemler

Kansızlığın teşhisini, genelde kan hastalıkları uzmanları koymaktadır. Türkiye’de kan hastalıkları uzmanları fazla bulunmadığından iç hastalıkları ve çocuk hastalıkları uzmanları da kansızlığın tanısını koyabilirler.Teşhisin konulmasında en önemli yöntemkan sayımınınyapılmasıdır. Bu durumda görülen hemoglobin ve hematokrit ve eritrositlerde bulunan kırmızı küre değerlerinin düşük olması yaş gurubu ve cinsiyet farklılıkları için belirtilmiş değerlerin altında bulunması kansızlık olarak kabul edilmektedir.

Kansızlığın ilk anlaşılan durumunun değerlendirilmesi ve kansızlığın sebebine göre bir takım tetkiklerin yapılması gereklidir. Bu duruma göre laboratuvar tahlilleri istenebilir ve bu testlerin sonucu bir değerlendirme sonrasında yine bir sonuç elde edilmedi ise kemik iliği örneklemesi yapılır.Kemik iliği aspirasyonu ve biyopsisi denilen bir yöntem sayesinde hem kemik iliğinin morfolojikyapısını hende hücrelerin üzerinde çalışılır ve taşıdığı bazı değerler incelenerekkansızlığın sebebi bulunmaya çalışılır.

Ayrıca kansızlık şikayeti için hematoloji bölümüne gitmek en iyi sonucu verir. Çoğu zaman iç hastalıkları bölümü işe yaramaz ve verilen şurup şeklindeki ilaçlar çok fazla işe yaramadığından hastalık tekrarlar. Bu nedenle en doğrusu Üniversite hastanelerinde bulunan hematoloji bölümüne gitmek çok daha iyi sonuç verir.

Kansızlık nedir?Kansızlık tedavisiÇocuklarda kansızlık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git