Kan Hastalıkları ve Tedavileri

Kansızlık (Anemi) Nedir? Kansızlık Neden Olur?

Kansızlığın sebebi nedir ?Kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan oksijeni taşımak ile görevli hemoglobin molekülünün miktarındaki azalma olarak tanımlanır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bir takım hastalıkların sebep olduğu bir şikayettir. Normalde kemik iliği kök hücreleri, kırmızı hücreleri organizmanın gereğine göre görevini yapan hücrelerdir. Kırmızı küreler organizmada dokuların ihtiyacı olan oksijeni dokulara taşıma görevini üstlenen yapılardır. Aynı zamanda bunlar organizmanın ihtiyacına göre ayarlanmaktadır. Bu hücrelerin yapılanmasında kullanılan en önemli ihtiyacı olan bir takım maddeler vardır.

Kansızlığın sebebi nedir ?

Kansızlık, kırmızı kan hücrelerinin içinde bulunan oksijeni taşımak ile görevli hemoglobin molekülünün miktarındaki azalma olarak tanımlanır. Nedeni tam olarak bilinmeyen bir takım hastalıkların sebep olduğu bir şikayettir. Normalde kemik iliği kök hücreleri, kırmızı hücreleri organizmanın gereğine göre görevini yapan hücrelerdir. Kırmızı küreler organizmada dokuların ihtiyacı olan oksijeni dokulara taşıma görevini üstlenen yapılardır. Aynı zamanda bunlar organizmanın ihtiyacına göre ayarlanmaktadır. Bu hücrelerin yapılanmasında kullanılan en önemli ihtiyacı olan bir takım maddeler vardır.

Bunlardan biri demir minerali,B-12 vitamini ve folik asit gibi diğer önem taşıyan elemanlarda kemik iliğinde kırmızı kürelerin onarılmasında işe yarar. Kansızlığın en önemli nedenleri, B-12 eksikliği, folik asit eksikliği ve demir eksikliği gibi sebepler ile organizmanın bozulması ya da demirin alındığından daha çok kanamayla kaybedilmesi,kemik iliğinin yeterli miktarda kırmızı küre yapamaması ve aynı zamanda B-12, folik asit, demir gibi maddeler organizmada olsa bile kemik iliği kendisinde bulunan farklı hastalıklar sebebi ile de kırmızı küreleri yapamayabilir.

Kansızlık neden olur

Kansızlık neden olur

Kansızlığa neden olan hastalıklar

Örneğin,lösemi hastalığıveya kemik iliğini tutan bütün hastalıklarda (tümörler, lenfoma gibi) bir takım hastalıklarda kansızlığa neden olabilir.Kemoterapi ve radyoterapiye bağlı hemoglobin üretiminde bozulma, hücre üretimi sağlayan hormon azlığı, yetersiz beslenme, böbrek, karaciğer ve kalp hastalıkları varlığı, sık sık tekrarlayan enfeksiyonlar, Folik asit veya B-12 DNA yapımına girdiğinden eksikliğinde eritrosit boyutları oldukça büyük olurlar. Genel olarak bütün ülkeler için bir ortalama vardır ve bunun altındaki hemoglobin oranı kansızlık olarak değerlendirilir. Erişkin erkeklerde normal kan değeri 13 g/dl, kadınlarda 12 g/dl’nin altı kabul edilir.

Kansızlık belirtileriKansızlık tedavisiHamilelikte kansızlık

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git