Güncel Sağlık Haberleri ve Bilgileri

Kanser Tedavisinde Yeni Buluş Protein Tedavisi

Kanser, genellikle tek bir hastalık gibi görünmesine rağmen, gerçekte hücre ve dokuları etkileyen karmaşık bir hastalık grubudur. Mutasyonların gen ifadesini değiştirmesi tüm kanserlerin ortak özelliği olarak kabul görmektedir.

Kanser nedir? Kanser tedavisinde yeni yöntem

Kanser, genellikle tek bir hastalık gibi görünmesine rağmen, gerçekte hücre ve dokuları etkileyen karmaşık bir hastalık grubudur. Mutasyonların gen ifadesini değiştirmesi tüm kanserlerin ortak özelliği olarak kabul görmektedir.

Kanser çeşitlerinin çoğunluğunda mutasyonlar somatik hücrelerde meydana gelir ve bu mutasyonlar üreme hücreleri ile gelecek nesillere aktarılmaz. Fakat, kanser olgularının % 1’inde eşey-kök hücrelerinin çeşitli genlerinde meydana gelen mutasyonlar sonraki nesillere aktarılır ve bu değişim, yeni neslin kansere yatkın hale gelmesine neden olur.

Kansere neden olan faktörler, kimyasal kanserojenler, kimyasal maddeler, bazı ilaçlar, fiziksel kanserojenler, iyonize radyasyon, UV radyasyon, yabancı maddeler, genetik yatkınlık ve bilinmeyen etkenler, yaş, hormonlar, sigara, beslenme şekli, alkol ve yaşam tarzı gibi etkenler kansere neden olan faktörlerdir.

Kanser tedavisinde yeni yöntem protein tedavisi

İngiliz bilim insanları, kanser ile mücadelede hastaların bağışıklık sistemini güçlendirerek kansere yenik düşmemesini sağlayacak yeni bir protein bulduklarını duyurmuşlardır.

Bağışıklık sistemi vücut sağlığının bekçisidir. Bağışıklık sisteminin ana fonksiyonu ‘kendi’ ve ‘yabancı’, ‘zararsız’ ve ‘tehlikeli’ arasında ayırt etmektir. Yani vücut hücrelerinin dokunulmazlığını sağlamaktır. Bağışıklık sistemi, vücudun herhangi bir bölgesinde bir tümör oluşmaya başladığında bu bölgelere ”T hücresi” diye bilinen savaşmaya yönelik hücreler gönderir.

Fakat bu hücreler genellikle kanser ile mücadelede başarılı olamaz. İngiliz Bilim Adamlarının ”Lem” adını verdiği, daha önce bilinmeyen proteinin varlığını ve bu proteinin bağışıklık sisteminde daha fazla ”T hücresi” ürettiğine yönelik bir keşifte bulunduklarını bildirmişlerdir.

İngiliz uzmanlar bu proteinin ilaç olarak hastaya verilmesi durumunda, cinsi veya türü ne olursa olsun kanser ile mücadelede başarı sağlayacaklarını düşündüklerini ifade etmektedirler. İngiliz Uzmanlar Tarafından bu ilaç üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtilmektedir.

Kanser hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Bağırsak (kolon) kanseri nedir
  2. Meme kanseri nedir
  3. Pankreas kanseri neden olur
  4. Akciğer kanseri tedavisinde yeni yöntem

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git