Hastalıklar ve Tedaviler

Kanlı Kusma (Hematemez) Neden Olur?

Hematemez (kanlı kusma) kusma esnasında ağızdan kan gelmesine denir. Kanlı kusma genellikle üst sindirim sistemine bağlı kanamalardan kaynaklanabilir.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıklar ve tedavileri

Hematemez (kanlı kusma) kusma esnasında ağızdan kan gelmesine denir. Kanlı kusma genellikle üst sindirim sistemine bağlı kanamalardan kaynaklanabilir. Bu kanamalar yemek borusundan, mideden, ince bağırsaklardan veya karaciğerden de oluşan varislere ve siroza bağlı kanamalardır.

Kanlı kusmaya en sık mide veya on iki parmak bağırsağında oluşan ülserler neden olur. Mide veya yemek borusundaki irritasyonlar da kanlı kusmaya neden olabilir. Bazı ilaçlar (aspirin, ibuprofen ve naproksen) gibi ilaçlar midede irritasyona yol açar. Diğer bir kanama sebebi ise karaciğer hastalığıdır.

Siroz hastalığından dolayı karaciğerde skarlar gelişir ve yutak borusu civarındaki kirli kan damarları bacaklarda oluşan varisler gibi genişleyerek, başka bir neden oluşmadan aniden kanamaya başlayabilirler. Bu durum genellikle öksürme ve kusma sırasında meydana gelir. Bazen yemek borusunda yırtılma olur ise kanama gelişebilir. Bu duruma çoğunlukla fazla alkol alımından dolayı oluşan kusmalar sebep olur. Mide veya yemek borusu (özofagus) kanserlerinde ender olarak kanlı kusma görülür.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıkların belirtileri

Kanlı kusma kişileri korkutan ve telaşlandıran bir durumdur. Hafif kusmalarda parlak kırmızı ya da kahve telvesi gibi koyu kahverengi renkli (mide asidi ile sindirilmiş kan) görülebilir. Eğer üst sindirim sisteminde şiddetli bir kanama oluşmuş ise bol miktarda parlak kırmızı renkli kan gelir ve kusmalar durmaz. Kusmanın yanı sıra kusmaya neden olan hastalık belirtileri de (mide de yanma, mide ağrısı, koyu katran renginde dışkı) gibi ek belirtiler görülebilir. Koyu katran renginde dışkılama bazen bağırsaklarda da oluşabilen kanamanın bulgusu olabilir.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıkların teşhisi

Şiddetli kanlı kusma gelişen hastalar genellikle acil servise baş vururlar. Acil serviste yapılan muayene ve bazı idrar, kan testleri yapılır ve gereken müdahaleler yapılır. Kanlı kusma gelişen hastaların genel cerrahi veya gastroentroloji uzmanına muayene olmaları gereklidir. Fizik muayenede hastanın öyküsü ve bazı tetkikler önemlidir. Kan testleri gaita (dışkı) tahlilleri, mide ya da yemek borusu için radyolojik tetkikler istenir. Bütün bu tetkikler ile hastalık bulunamaz ve hastanın şikayetleri geçmez ise endoskopi ve gastroskopik incelemeler yapılır.

Kanlı kusma nasıl tedavi edilir?

Kusma eğer şiddetli ise hastane koşullarında acil serviste tedavi edilir. Kanlı kusma tedavisinde amaç öncelikle kanamayı durdurmaktır. Kanama sırasında kalp, beyin ve böbrek gibi hayati organların normal kan basınç seviyesini koruyabilmek için damar yolundan yeterli sıvı ve kan takviyesi yapılır. Gereken hastalarda oksijen tedavisi de uygulanır.

Ayrıca kanama takibini sürdürebilmek ve gerekli ilaçları verebilmek için nazogastrik sonda olarak adlandırılan ince plastik bükülebilen bir tüp burundan mideye doğru iletilir. Yemek borusu varis kanaması olan hastalarda Blakemore Sengstaken denilen özel bir sonda yutturulur ve bu sonda yemek borusu içinde şişirilerek kanama yapan venlere basınç uygulanarak kanama durdurulur.

Bu kanamaları durdurmak için bazen cerrahi işlem gerekebilir. Kanlı kusmaya neden olan kanamanın yerine ve şiddetine bağlı olarak birkaç gün hastanede yatmak gerekebilir. Kanamanın nedeni kullanılan ilaçlara bağlı ise bu ilaçlar bırakılır. Şiddetli kusmayı önlemek için ilaç verilebilir. Gastrit ve ülserler ilaç tedavisi ile düzelebilir. Karaciğerden kaynaklanan kanlı kusma sebebe yönelik tedavi edilir. Gereken durumlarda beslenme tarzı değişikliği ya da geçici diyet tedavisi gerekebilir. Kanamanın nedeni alkol kullanımı ise alkol bırakılmalıdır.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

 1. Karaciğer sirozu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Peptik ülser nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Hemolitik üremik sendrom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Şigelloz (kovan şoku) hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Yemek borusu divertikülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Mide kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Bağırsak kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

6 Yorum

 1. Adsız

  22 Temmuz 2015 at 16:28

  Kan kusan insanda ne hastalığı vardır.

  • Adsız

   23 Temmuz 2015 at 20:16

   Ağızdan gelen kan nedeni ile telaşlanmadan önce kanın kaynağının tespiti önemlidir. Birçok vücut kısmını ilgilendiren kanamalar ağızdan kan gelmesine neden olabilir. Örneğin, aşırı kusma sonrası kan kusma olabilir. öksürük nedeni ile kan gelmesi akciğer ve solunum sistemi rahatsızlıkları ile ilgili olabileceği gibi, kusmanın ardından kan gelmesi ve birlikte yemek artıklarının varlığı mide kanamalarından, on iki parmak bağırsağı kanamalarından veya yemek borusu kanamalarından kaynaklanabilir.

 2. Mehmet

  10 Ocak 2017 at 03:26

  Gece yediğim yemekten rahatsız olup kustum kustuktan 30sn sonra 1.5 bardak kan kustum tek seferde, yarın hastaneye mideme baktırmaya gitcem bakalım allah sağlık versin

  • Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2017 at 22:31

   Mutlaka hatta mümkünse daha erken bir gastroloji uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

   Mide ülserine veya gastrite bağlı veya bir enfeksiyona bağlı mide kanaması geçirmiş olabilirsiniz, yemek borusu ülseri veya yemek borusu varisleri olabilir, karaciğer sirozu olabilir, göğüs ve akciğer hastalıkları ile ilgili bir problem olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Tnr

  7 Şubat 2017 at 19:25

  Hocam bugün öğle saatlerinde mide bulantısı hissettim. Kusmaya başladım şuan akşam oldu ve ben 6.kez kustum. Kusmada yediğim şeyler haricinde az miktarda parlak kırmızıya yakın kan görülüyor. Halsizlik baş ağrısı ve sürekli üşüme hissediyorum.aynı tahatsızlığı 1ay önce 4gün süreyle yaşadım.Bunun nedeni ne olabilir.? Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2017 at 18:08

   İç kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gibi durumlar veya iç kulak sıvı dengesi bozukluğu atakları, kristal kayması gibi bir durum olabilir. Beyin ile ilgili bir problem olabilir. Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi bir problem olabilir.

   Mide, safra, pankreas ile ilgili bir problem olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu olabilir. Kusarken kırmızı kan görünmesi zorladığınız için olabilir.

   Bu durum için nöroloji, KBB ve gastroloji uzmanlarınca değerlendirme gerekebilir fakat doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Kan, idrar testlerinin de yapılması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git