Hastalıklar ve Tedaviler

Kanlı Kusma (Hematemez) Neden Olur?

Hematemez (kanlı kusma) kusma esnasında ağızdan kan gelmesine denir. Kanlı kusma genellikle üst sindirim sistemine bağlı kanamalardan kaynaklanabilir.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıklar ve tedavileri

Hematemez (kanlı kusma) kusma esnasında ağızdan kan gelmesine denir. Kanlı kusma genellikle üst sindirim sistemine bağlı kanamalardan kaynaklanabilir. Bu kanamalar yemek borusundan, mideden, ince bağırsaklardan veya karaciğerden de oluşan varislere ve siroza bağlı kanamalardır.

Kanlı kusmaya en sık mide veya on iki parmak bağırsağında oluşan ülserler neden olur. Mide veya yemek borusundaki irritasyonlar da kanlı kusmaya neden olabilir. Bazı ilaçlar (aspirin, ibuprofen ve naproksen) gibi ilaçlar midede irritasyona yol açar. Diğer bir kanama sebebi ise karaciğer hastalığıdır.

Siroz hastalığından dolayı karaciğerde skarlar gelişir ve yutak borusu civarındaki kirli kan damarları bacaklarda oluşan varisler gibi genişleyerek, başka bir neden oluşmadan aniden kanamaya başlayabilirler. Bu durum genellikle öksürme ve kusma sırasında meydana gelir. Bazen yemek borusunda yırtılma olur ise kanama gelişebilir. Bu duruma çoğunlukla fazla alkol alımından dolayı oluşan kusmalar sebep olur. Mide veya yemek borusu (özofagus) kanserlerinde ender olarak kanlı kusma görülür.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıkların belirtileri

Kanlı kusma kişileri korkutan ve telaşlandıran bir durumdur. Hafif kusmalarda parlak kırmızı ya da kahve telvesi gibi koyu kahverengi renkli (mide asidi ile sindirilmiş kan) görülebilir. Eğer üst sindirim sisteminde şiddetli bir kanama oluşmuş ise bol miktarda parlak kırmızı renkli kan gelir ve kusmalar durmaz. Kusmanın yanı sıra kusmaya neden olan hastalık belirtileri de (mide de yanma, mide ağrısı, koyu katran renginde dışkı) gibi ek belirtiler görülebilir. Koyu katran renginde dışkılama bazen bağırsaklarda da oluşabilen kanamanın bulgusu olabilir.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıkların teşhisi

Şiddetli kanlı kusma gelişen hastalar genellikle acil servise baş vururlar. Acil serviste yapılan muayene ve bazı idrar, kan testleri yapılır ve gereken müdahaleler yapılır. Kanlı kusma gelişen hastaların genel cerrahi veya gastroentroloji uzmanına muayene olmaları gereklidir. Fizik muayenede hastanın öyküsü ve bazı tetkikler önemlidir. Kan testleri gaita (dışkı) tahlilleri, mide ya da yemek borusu için radyolojik tetkikler istenir. Bütün bu tetkikler ile hastalık bulunamaz ve hastanın şikayetleri geçmez ise endoskopi ve gastroskopik incelemeler yapılır.

Kanlı kusma nasıl tedavi edilir?

Kusma eğer şiddetli ise hastane koşullarında acil serviste tedavi edilir. Kanlı kusma tedavisinde amaç öncelikle kanamayı durdurmaktır. Kanama sırasında kalp, beyin ve böbrek gibi hayati organların normal kan basınç seviyesini koruyabilmek için damar yolundan yeterli sıvı ve kan takviyesi yapılır. Gereken hastalarda oksijen tedavisi de uygulanır.

Ayrıca kanama takibini sürdürebilmek ve gerekli ilaçları verebilmek için nazogastrik sonda olarak adlandırılan ince plastik bükülebilen bir tüp burundan mideye doğru iletilir. Yemek borusu varis kanaması olan hastalarda Blakemore Sengstaken denilen özel bir sonda yutturulur ve bu sonda yemek borusu içinde şişirilerek kanama yapan venlere basınç uygulanarak kanama durdurulur.

Bu kanamaları durdurmak için bazen cerrahi işlem gerekebilir. Kanlı kusmaya neden olan kanamanın yerine ve şiddetine bağlı olarak birkaç gün hastanede yatmak gerekebilir. Kanamanın nedeni kullanılan ilaçlara bağlı ise bu ilaçlar bırakılır. Şiddetli kusmayı önlemek için ilaç verilebilir. Gastrit ve ülserler ilaç tedavisi ile düzelebilir. Karaciğerden kaynaklanan kanlı kusma sebebe yönelik tedavi edilir. Gereken durumlarda beslenme tarzı değişikliği ya da geçici diyet tedavisi gerekebilir. Kanamanın nedeni alkol kullanımı ise alkol bırakılmalıdır.

Kanlı kusmaya neden olan hastalıklar ile ilgili sağlık yazıları

 1. Karaciğer sirozu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Peptik ülser nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Hemolitik üremik sendrom nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Şigelloz (kovan şoku) hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 5. Yemek borusu divertikülü nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 6. Mide kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 7. Bağırsak kanaması nedenleri, belirtileri ve tedavisi

36 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  22 Temmuz 2015 at 16:28

  Kan kusan insanda ne hastalığı vardır.

  • Avatar

   Adsız

   23 Temmuz 2015 at 20:16

   Ağızdan gelen kan nedeni ile telaşlanmadan önce kanın kaynağının tespiti önemlidir. Birçok vücut kısmını ilgilendiren kanamalar ağızdan kan gelmesine neden olabilir. Örneğin, aşırı kusma sonrası kan kusma olabilir. öksürük nedeni ile kan gelmesi akciğer ve solunum sistemi rahatsızlıkları ile ilgili olabileceği gibi, kusmanın ardından kan gelmesi ve birlikte yemek artıklarının varlığı mide kanamalarından, on iki parmak bağırsağı kanamalarından veya yemek borusu kanamalarından kaynaklanabilir.

 2. Avatar

  Mehmet

  10 Ocak 2017 at 03:26

  Gece yediğim yemekten rahatsız olup kustum kustuktan 30sn sonra 1.5 bardak kan kustum tek seferde, yarın hastaneye mideme baktırmaya gitcem bakalım allah sağlık versin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ocak 2017 at 22:31

   Mutlaka hatta mümkünse daha erken bir gastroloji uzmanı tarafından bu durumun değerlendirilmesi gerekir.

   Mide ülserine veya gastrite bağlı veya bir enfeksiyona bağlı mide kanaması geçirmiş olabilirsiniz, yemek borusu ülseri veya yemek borusu varisleri olabilir, karaciğer sirozu olabilir, göğüs ve akciğer hastalıkları ile ilgili bir problem olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 3. Avatar

  Tnr

  7 Şubat 2017 at 19:25

  Hocam bugün öğle saatlerinde mide bulantısı hissettim. Kusmaya başladım şuan akşam oldu ve ben 6.kez kustum. Kusmada yediğim şeyler haricinde az miktarda parlak kırmızıya yakın kan görülüyor. Halsizlik baş ağrısı ve sürekli üşüme hissediyorum.aynı tahatsızlığı 1ay önce 4gün süreyle yaşadım.Bunun nedeni ne olabilir.? Şimdiden teşekkür ediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2017 at 18:08

   İç kulak iltihabı, orta kulak iltihabı gibi durumlar veya iç kulak sıvı dengesi bozukluğu atakları, kristal kayması gibi bir durum olabilir. Beyin ile ilgili bir problem olabilir. Boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi bir problem olabilir.

   Mide, safra, pankreas ile ilgili bir problem olabilir. İdrar yolu enfeksiyonu olabilir. Kusarken kırmızı kan görünmesi zorladığınız için olabilir.

   Bu durum için nöroloji, KBB ve gastroloji uzmanlarınca değerlendirme gerekebilir fakat doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz. Kan, idrar testlerinin de yapılması önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 4. Avatar

  Uğur

  9 Mart 2017 at 20:31

  Selamün aleyküm hocam benim eşim 2 aylık hamile ve bugün 4 veya 5 kere kusmuş 3 defasın da kan kusmuş .. baş ağrısı mide bulantısı var baya yani yüzde 75 civarında ne yapmamız gerekir .. saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mart 2017 at 21:36

   Kanlı kusma enfeksiyonel bir duruma bağlı olabilir. Çok fazla kustuğu için boğazın tahriş olmasına bağlı (yemek borusu damarlarının çatlaması gibi bir duruma bağlı) olabilir.

   Sebep ne olursa olsun eşiniz hamile oluğu için bu durumu doktorunuzla konuşmanız ve gerekiyorsa gastrolojik muayene önemlidir.

   Sağlıklı doğum ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. Avatar

  Hakan

  12 Mart 2017 at 18:55

  Yegenim 6 7 avuç dolusu kan kustu ateşi de var suan doktora gittiler neden oluabilir cidiimi ?? LÜTFEN CEVAPLAYİN

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 15:29

   Kan kusmanın birden çok nedeni olabilir. Çocuklarda kanlı kusma genellikle mide ve yemek borusunu ilgilendiren yaralarda olabilir, gastroözofageal reflü hastalığında olabilir, poliarteritis nodoza denilen damar enflamasyouna bağlı olabilir, zehirlenmelere bağlı olabilir, enfeksiyonel hastalıklara bağlı olabilir, akciğer ve akciğer yollarında oluşan enfeksiyonlara ya da hastalıklarına bağlı olabilir, idrar yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir, hidatik kist hastalığına bağlı olabilir. Ayrıca nedenler çocuğun yaşına göre de değişiklik gösterebilir.

   Buradan şudur demek zordur.

   Bu durumun sadece acil serviste değil iyi bir gastroloji doktoru tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Avatar

  Nagihan

  24 Mart 2017 at 21:15

  Meraba kayın babam siroz hastalığı hem büyük abdeste hemde kustuğunda kan geliyor bunun sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mart 2017 at 14:04

   Karaciğer sirozlu hastalarında tanı konulduktan birkaç yıl sonra özofagus (yemek borusu) varisleri kanamaya başlayabilir ve bu duruma bağlı ağızdan kan gelebilir ve ilk kanama hastalığın tehlikeli hale geldiğini işaret edebilir. Yemek borusu varisleri kanadığında siyah (katran renginde) veya kanlı dışkılama da görülebilir. Kesinlikle en kısa zamanda doktor kontrolleri gerekir.

   Yine peptik ülser gelişimine bağlı da kanama başlayabilir.

   En kısa zamanda doktor kontrolü gerekir.

   İyi olması dileğiyle.

 7. Avatar

  Yilmaz ortaç

  26 Aralık 2017 at 05:03

  Hocam kızım geceyarısı aniden 4-5 defa kustu bu kusmayla ilkkez kan attı sizce ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ocak 2018 at 19:41

   Çocuklarda kusma genellikle bir hastalık belirtisi olarak ortaya çıkar.

   ÇOCUKLARDA KUSMANIN BAZI NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Soğuk algınlığı, gribal enfeksiyon
   * Boğaz iltihabı
   * Orta kulak iltihabı
   * Bağırsak enfeksiyonu
   * Böbrek enfeksinu
   * Karaciğere ait enfeksiyonlar
   * Menenjit
   * Mide ülseri
   * Beyin ile ilgili tümörler ve diğer hastalıklar
   * Bağırsak tıkanıklığı veya darlığı

   Doktorunuza gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 8. Avatar

  Ahmet

  3 Ocak 2018 at 01:33

  1haftadir midem hicbi sey almiyor alkol tuketimim vardi 6gun oldu birakali sari sari kusmalar vardi iki gundur damla damla kana donustu sancim cok buyuk hic bsey yiyemiyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ocak 2018 at 20:10

   En kısa zamanda bir gastroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. Midenizde ama alkole bağlı ama başka bir soruna bağlı delinme oluşmuş olabilir. Özellikle daha öncesinden gastrit, ülser problemi varsa ve siz bunun farkında değilseniz veya farkındaysanız mide delinmesi olma ihtimali daha yüksektir. Eğer alkol alımınız sık ve fazla miktarlarda ise alkol gastritin (mide mukozası iltihabı) önemli nedenleri arasındadır.

   Doktora gitmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Doktora gittiğinizde şikayetlerinizi, alkol alım oranını ve sıklığını, daha önce bu tür şikayetlerinizin olup olmadığını, başka hastalıklarınızın olup olmadığını ayrıntılı şekilde anlatmayı unutmamak için bunları not almanız ve notunuzu yanınızda götürmeniz tanıda yardımcı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 9. Avatar

  Mertcan

  12 Ocak 2018 at 06:01

  Hocam merhaba kolay gelsin 1 saat önce miğdem bulanıyor du tüküreyim dedim az miktarda parlak kan tükürükle çıktı sonra normal kustum kan vs yoktu şuan bir şey yiyip içerken bogazım yanıyo migdem de halen bir hafif agrı var tükürürken az miktarda kan çıkıyor
  Yaşım 20 daha önce böyle bir şeyle karşılaşmadım sebebi ne olabilir en son 2 günde 1 paket sigara bitirdim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ocak 2018 at 21:07

   Gastrit, mide ülseri gibi durumlara bağlı veya bu durumların sebep olabildiği gastroözofageal relüye bağlı yemek borusu iltihabı, yemek borusu ülseri gelişmiş olabilir ve buna bağlı tükürükte kan görülebilir, mide bulantıları olabilir.

   Sigara gastrit, mide ülseri, gastroözofageal reflü gelişiminde önemli bir faktördür. Mide delinmesi de olabilir.

   Yemek borusu, yutak ve midenin bir gastroloji uzmanı tarafından incelenmesinde fayda vardır. Bu durum ihmal edilmemelidir ve doktorunuza her şeyi detaylı anlatmanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 10. Avatar

  Halime

  18 Şubat 2018 at 15:51

  Merhaba ben geçen akşam bir rahatsızlık geçirdim ilk usudum ve sonra midem bulamayan başladı ve kustum ardından kan geldi ve bende gastirit var bir çok ilaç kullandım geçmedi ve iki haftadır baş dönmesi ve kalbim arada hızlı atıyor sizce kötü birseymi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2018 at 19:50

   Mide mukozasının inflamasyonu gastrit olarak tanımlanmaktadır. Kronik aktif gastrit hemen daima Helikobakter pilori ile birlikte olabilir. Eğer gastrit teşhisi endoskpik muayene yapılmadan konulmuş ise helikobakter pilori ve buna bağlı peptik ülser gelişmiş olabilir. Gastrit sadece ilaç kullanma ile geçmeyebilir. Özellikle Helikobakter pilori ile birlikteyse mide ilaçlarının yanı sıra antibiyotik tedavisi de gerekebilir. Ayrıca gastriti olan kişilerin beslenme ve yaşam tarzına da dikkat etmeleri oldukça önemlidir.

   Gastrit oluşumunun altında yatan bazen otoimmün hastalıklar da olabilir. Altta yatan hastalığın tedavisi yapılmadıkça sadece gastrit tedavisi faydalı olmayabilir. Çünkü gastrit kronikleşen ve dikkat edilmediği sürece alevlenmelerle seyir gösterebilir. Beslenmede dokunan yiyecekleri kişinin kendisi bulup, bu yiyeceklerden mümkün olduğunca kaçınması gerekir.

   Ayrıca safra kesesi, safra kanalı ile ilgili hastalıklar da gastrite (alkalen reflü gastritine) neden olabilir, bu durumda da safraya ait bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekir.

   Aspirin kullanımı, nonsteroidal antiinflamatuar ilaçların sık kullanımı gibi etkenler de gastrit oluşmasına neden olur.

   Gastrit, akut gastrit ve kronik gastrit şeklinde ve sebep olan faktöre göre sınıflandırılır.

   Ülser gelişmiş olabilir ve buna bağlı kusma sonucu kan gelmiş olabilir.

   Gastroloji uzmanınıza gitmenizde ve ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Esra

  28 Şubat 2018 at 11:57

  Merhaba eşimin dün gece şiddetli karın ağrısı oldu ,sabah da kanlı kustu 2 defa şuan gerisi olurmu bilmiyorum ,nedeni ne olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2018 at 13:47

   Mide ve bağırsak kanamasına bağlı olabilir.

   * Peptik ülser mide ve onikiparmak bağırsağı kanamasına neden olarak karın ağrısı ve kan kusmaya neden olabilir.
   * Eroziv gastrit-özofajit gastrointestinal sistem kanamasına neden olarak karın ağrısı ve kan kusmaya neden olabilir.
   * Karsinom gastrointestinal sistem kanamasına ve kanlı kusmaya neden olabilir.
   * Meckel divertikülü, divertikülden salınan asit nedeniyle çevre ince bağırsakta ülser ve kanamaya neden olabilir. Ülserden kanama dışında delinme ve bağırsak içeriğinin karın içine akması gibi bir durum oluşabilir. Bu durumda yaygın peritonit (karın zarı iltihabı) oluşabilir. Divertikül nedeniyle oluşan komplikasyona göre belirti ve bulgular görülebilir. Meckel divertikülü erişkin yaşa kadar belirti vermeyebilir.
   * Anjiyodiplazi üst gastrointestinal sistem kanamasına neden olarak kanlı kusmaya neden olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir gastroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  berocuk

  3 Mart 2018 at 21:18

  sevgilim birden kustuğunu tutup lavoboda boşalttıgını söyledi ve avuc içi kadar koyu kan geldiğini söyledi mide yanması olduugnu söyledi ben sorduğumda dışkılarında kan diye olmadığını ağrısını faalan sorduğumda olmadığın ısöyledi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2018 at 17:57

   Kanlı kusmalar genellikle üst gastrointestinal sistem kanaması kaynaklı olmaktadır.

   ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM KANAMASI NEDENLERİNE GELİNCE;

   * Peptik ülser
   * hemorajik eroziv gastrit
   * Özofagogastrik varisler
   * Mallory-Weiss-yırtığı
   * Tümör
   * Portal hipertansif gastropati
   * Watermelon mide
   * Anjioma
   * Dieulafoy lezyonu
   * Aortoenterik fistül
   * Diğerleri.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Sema

  10 Mart 2018 at 00:11

  Merhaba,sigarayı fazla tüketen bir insanım ve 1-2 günde bir çoğunlukla geceleri kahverengi kan kusuyorum. Sebebi nedir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 18:15

   Kan tükürmek veya kanlı balgam ciddi hastalıkların belirtisi olabilir.

   * Ağızdan kan gelmesinin nedenlerinden biri burun boşluğu, ağız ve boğazdan oluşan üst solunum yolları ile ilişkili durumlardır. Tükürürken veya burundan kan gelmesi üst solunum yolunda bir sorun varlığına işaret eder. Bu durum KBB uzmanınca değerlendirilmelidir.

   * Ağızdan kan, bulantı ve kusma şeklinde geliyorsa, bunun nedeni mide ve bağırsaklar ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

   * Akciğerler ile ilgili ağızdan kan gelmesi genellikle öksürük ile birliktedir. Bu tür kanama balgam ile karışık olabileceği gibi tamamen kandan oluşan tükürük şeklinde de olabilir.

   Sizdeki durum kusma şeklinde olduğuna göre mide ülseri, ilerlemiş gastrit gibi mide hastalıkları söz konusu olabilir ki, sigara bu hastalıklar için önemli bir risk faktörüdür. Mide kanseri bile olabilir. Yemek borusu ülseri, yemek borusu varis kanaması, mide kanaması, onikiparmak bağırsağı ülseri, mide delinmesi gibi üst sindirim sistemi ile ilgili ciddi durumlar olabilir. Sindirim sisteminin incelenmesi için gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Üst ve alt solunum yolları için KBB uzmanı ve göğüs hastalıkları uzmanına gitmek gerekir.

   İhmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Emine

  3 Haziran 2018 at 03:15

  Merhaba, bugün akşam yemeğinden yaklaşık 6 saat sonra acı acı biraz kustum ve kusmanın ardından kan tükürmeye başladım 5 6 kez. 5 dk sonra yeniden acı acı kustum ve bu sefer kan gelmedi bunun sebebi nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Haziran 2018 at 11:54

   Kusmanın birçok nedeni vardır.

   KUSMANIN BAZI NEDENLERİNİ SIRALAYACAK OLURSAK;

   * Sindirim sistemi enfeksiyonları
   * Zehirli veya bozulmuş yiyecekler veya içecekler
   * Aşırı alkol alımı
   * Bazı besinlere karşı tahammülsüzlük (gıda intoleransı)
   * Kullanılan bazı ilaçlar
   * Mide kanaması ve mide kanamasının altında yatan sebepler
   * Mide fıtığı
   * Gastrit
   * Mide ve onikiparmak bağırsağı ülserleri
   * Gastroözofageal reflü
   * Peritonit (karın zarı iltihabı)
   * Bağırsak tıkanması ve bağırsak tıkanmasına neden olan faktörler
   * Pankreatit (pankreas iltihabı) ve pankreatik kanserleri
   * Akut hepatit
   * Akut kolesistit (safra kesesi iltihabı)
   * Akut apandisit
   * Crohn hastalığı
   * Akut mezenterik iskemi
   * Migren
   * Kansızlık
   * Tiroid hastalıkları
   * Orta veya iç kulak iltihabı
   * Vestibüler sistemde bozukluk.

   Gastoentroloji uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Ayse

  7 Temmuz 2018 at 22:51

  Mrb hocam bebeğim 5 aylık bir haftadır öksürüğü vardı doktora götürdüm çiğerleri temiz diye ilaç vermediler öksürüğü azaldı tabi bugün kustu çok az bi kaç damla kan vardı sebebi ne olabilir acil cevaplarsanız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2018 at 10:55

   Bebeğinizde (ihtimal olmakla birlikte) reflü olabilir. Öksürüğünün nedeni reflü olabilir. Birde çocuk gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Alerjik bir duruma bağlı olabilir.

   Diyafragma hernisinin bir tipi olan Morgagni hernisi denilen durum olabilir.

   Çocuklarda kronik öksürük ve hemoptizi (kanlı kusma) nedenleri arasında bronşektazi, tüberküloz ya da bakteriyel apse, yabancı cisim, kistik fibrozis gibi durumlar sayılabilir.

   Hem göğüs hastalıkları uzmanlığında hem de gastroentroloji uzmanlığında daha detaylı incelemeler yapılmasında fayda vardır. Kardiyolojik olarak da değerlendirme gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 16. Avatar

  Elif gül

  12 Ağustos 2018 at 06:29

  Ülser, Reflü , gastrit hastasıyım nexstep , antepsin, simflat, ursactive kullanıyorum. . Endoskopi yapıldı Safra kesemde ki sıvı mideme doluyomuş. Bu Sabaha doğru bulantıyla uyanıp kustum, bi kaç damla açık renkte kan geldi sebebi nedir yanıtlarsanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2018 at 21:01

   Ülsere bağlı mide kanaması olabilir. Reflüye bağlı yemek borusunun tahrişinden dolayı yemek borusunda kanama olabilir. Safra kesesi sıvısının mideye geçmesinin sebebi safra kanalını tıkayan taş, polip gibi oluşumlar olabilir ve bunların tedavisi gerekli olabilir. Gastroentroloji uzmanınıza gitmeyi ve ne yapılması gerektiğini doktorunuzdan öğrenmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Yine, mide içine safra reflüsü (safra sıvısı) peptik ülser ve başka sebeplerle mideye yapılan operasyonlardan sonra veya kolesistektomi sfinkterotomi gibi operasyonlar sonucunda da olabilmektedir. Yine primer olarak adlandırılan durumda da safra reflüsü oluşabilir. Bu nedenle en doğrusu en kısa zamanda doktorunuzla görüşmeniz olacaktır.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Emircan

    4 Eylül 2018 at 08:04

    dün gece kustum ve kanlı etler geldi
    Kustugumda bildigimiz et parcaları geldı
    Onun yanı sıra kanlıydı
    Bu ne demektir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Eylül 2018 at 11:34

     Vakit kaybetmeden bir gastroentroloji uzmanına gitmeniz ve gereken incelemelerin yapılması önemlidir. Üst sindirim sistemi kanaması olabilir ki, bu durum acil tedavi gerektirir.

     ÜST GASTROİNTESTİNAL SİSTEM (SİNDİRİM SİSTEMİ) KANAMALARI, özofagusun üst kısmı ile Treitz ligamanı arası herhangi bir yerden lümen içine olan kanamaları kapsar. Akut (ani gelişen) üst sindirim sistemi kanaması genellikle hastanın acilen doktora başvurmasına neden olan belirtilerle kendini gösterir. Bu belirtiler; hematemez, melena, hematokezya veya hızlı kan kaybının sebep olduğu diğer belirtilerdir.

     * HEMATEMEZ: Kan kusma anlamını taşır, bu kan kusma parlak kırmızı renkte olabileceği gibi, pıhtı parçalı veya kahve telvesi şeklinde de olabilir.

     * MELENA: Siyah, katran gibi cıvık, yapışkan ve kötü kokulu dışkılama olması anlamına gelir.

     * HEMATOKEZYA: Parlak kırmızı veya vişne çürüğü renginde makattan gelen kana denir. Bağırsaktan gelen kanın hangi renkte olacağını, kanamanın yeri,kanamanın hızı, kaybedilen kanın miktarı ve bağırsak transit hızı ve kana ne kadar gaita karıştığı belirler.

     Bir kısım ciddi gastrointestinal sistem kanamalı hasta herhangi bir açık kanama bulgusu olmadan da, kan hacmi kaybının ve aneminin sebep olduğu belirtilerle (halsizlik, nefes darlığı, bayılma, soluk renk, göğüs ağrısı, soğuk terleme, bilinç bulanıklığı gibi) doktora başvurabilir.

     Doktora, özellikle Gastroentroloji Uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Sergen Kılıç

  15 Eylül 2018 at 00:00

  Hocam bugün babamla pikniğe gitmişdik,mangal yakdık yedik felan.Piknik’den dönmeye yakın babam kusdu ve içinde baya bir kan vardı,halsizlik felan oldumu bilmiyorum ben o ara uzaktaydım geldiğimde kusuyordu.Daha sonra kendine geldiğini ve iyi olduğunu söyledi,biz hastaneye gidelim dedik ve hastaneye gittik.Sıra aldıkdan daha sonra beklerken babam bir anda terlemeye başladı ve lavabonun nerde olduğunu sordu,biz annemle kollarına sarılıp lavaboya götürürken bir anda kendini ileri geri atmaya başladı ,bayıldı gözlerini açarmış gibi olduğunda gözleri bembeyazdı gözbebeği yukarı kaymışdı,bizde hemen koltuğa alıp beklemeye başladık,babam o arada hareketsiz bi şekilde duruyordu.Daha sonra doktor gelip babamı uzandırdı ve ayaklarını yukarı doğru kaldırdı babam gözlerini açdı,iyimisin diye sorduğumuzda cümleyi ağzında geveleyerek iyi olduğunu söyledi ,ama söylediğini anlamak için dikkatli dinlemeniz gerekiyordu.Daha sonra onu CPR Resüsitasyon odasına aldılar, şu anda ne durumda bilmiyorum,babamın hastalığı ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2018 at 11:57

   Bu konuda, buradan (internet sitesi üzerinden) net bir şey söylemek zordur. Çünkü birçok duruma bağlı bu şekilde ani krizler gerçekleşebilir. Akut üst sindirim sistemi kanaması gibi bir durum, mide spazmı, gıda zehirlenmesi gibi bir durum, ani ve ciddi şeker yükselmesi (hiperglisemi) veya ani şeker düşüklüğü (hipoglisemi) gibi durumlar, ani tansiyon yükselmesi, ani tansiyon düşüklüğü, kalp krizi gibi bir durum, beyin ile ilgili bir nöbet durumu gibi birçok sebep bu tür bir krize neden olabilir.

   Piknik sonrası bu durum ani olarak gerçekleşmişse (babanızın piknik öncesi bir rahatsızlığı veya var olan kronik bir hastalığı (örn. şeker hastalığı, epilepsi veya ani nöbet geçirmeye neden olan başka beyin, iç kulak ile ilgili bir hastalığı, hipertansiyonu, kalp hastalığı gibi), bu durumun akut üst gastrointestinal sistem kanaması, gıda zehirlenmesi ile ilgili olabilme ihtimali biraz daha fazladır (özellikle kanlı kusma olması da üst gastrointestinal sistem kanamasına işaret etmektedir). Babanız ve siz aynı gıdaları tüketmişseniz gıda zehirlenmesinden siz de etkilenebilirsiniz veya sizdeki belirtiler biraz daha geç başlayabilir. Eğer yemek sırasında babanız alkol almışsa buna bağlı da rahatsızlık geçirmiş olabilir.

   Üst gastrointestinal sistem kanama hematemez (kan kusma) ve melena (parlak, siyah, yapışkan ve kötü kokulu dışkı) ile ortaya çıkar veya bunlardan sadece biriyle de ortaya çıkabilir. Kanamanın derecesine ve hızına göre hastalarda farklı klinik tablolar gelişebilir. Bir grup hastada hafif halsizlik dışında bir yakınma olmayabilirken, ağır kanamalı olgularda hipovolemik şok gelişebilir.

   Doktorlarınız duruma göre size bilgi vereceklerdir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git