Anatomi

Kanın Özellikleri ve Görevleri Nelerdir?

Kanımız su, mineral, şeker, yağ ve proteinleri içeren ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşmaktadır.

Kanın özellikleri nedir?

 1. Kanımız su, mineral, şeker, yağ ve proteinleri içeren ve plazma adı verilen bir sıvıdan oluşmaktadır.
 2. Bu plazma çorbasının içinde üç değişik hücre türü bulunmaktadır; alyuvarlar, akyuvarlar ve trombositler. Her üç hücre türü de kemiğin içinde yer alan ve kendine has işlevleri olan kemik iliğinde yapılmaktadır.
 3. Kan sudan daha kalın, daha yapışkan ve daha yoğundur. Kan sudan 4-5 kat daha yavaş akar.
 4. Akışa karşı karşılaştırmalı direnç viskozite olarak isimlendirilir. Kanın viskozitesi sudan daha yoğundur.
 5. Kanın PH’sı 7,35 – 7,45’tir ve hafif alkalidir. Arteriyel kan venöz kandan daha alkalidir.
 6. Kanın ısısı yaklaşık 38 derecedir.
 7. Kan vücut ağırlığının % 8’ini oluşturur. Erkeklerde bulunan kan miktarı yaklaşık 5-6 litre, kadınlarda bulunan kan miktarı ise 4-5 litre arasındadır.

Kanın temel görevleri

Kanın temel görevleri taşıma, düzenleme ve korumadır.

Kanın taşıma görevi nedir? : Oksijenin akciğerlerden vücut dokularına, vücut dokularında oluşan karbondioksit ve metaboli atıkların karaciğer, böbrek, akciğer ve ter bezleri gibi atılım organlarına taşınması, ayrıca besinlerin, hormonların, enzimleri ve diğer birçok maddenin vücut bölümleri arasında taşınması işlemidir.

Kanın düzenleme görevi nedir? : Pıhtılaşmanın gerçekleşmesi, vücut ısısının sağlanması, asit-baz dengesinin sağlanması, vücut sıvılarındaki su ve elektrolit miktarının ayarlanması işlemidir.

Kanın koruma görevi nedir? : Yabancı mikroorganizmalara karşı ve diğer yabancı cisimlere karşı vücut savunmasının gerçekleşmesi işlemidir.

Kanın bileşenleri

Kan temel olarak iki bölümden oluşur. Plazma olarak adlandırılan sıvı bölüm ve şekilli elemanlardan oluşan katı bölüm gibi bölümlerdir.

 1. Kan plazması nedir? : Kanın sıvı bölümü plazma olarak adlandırılır.
 2. Plazma tüm kanın % 55’ini oluşturur.
 3. Plazmanın % 90’ı sudur ve plazma, içerisinde besinlerin çözünerek taşınmasını sağlar.
 4. Plazmanın % 7’sini plazma proteinleri oluşturur. Bu proteinler albumin (% 60), globulin (% 36), fibrinojendir (% 4) .
 5. Geriye kalan % 3’ünü ise elektrolitler, aminoasitler, glikoz ve diğer besinler ile enzimler, antikorlar, hormonlar ve metabolik atıklar oluşturur.
 6. Kanın şekilli elemanları nedir? : Kanın şekilli elemanları, diğer bir ifadeyle % 45’ini oluşturan katı bölümü kan hücrelerinden oluşur.
 7. Kan hücreleri kırmızı kan hücreleri (eritrositler-alyuvarlar), beyaz kan hücreleri (lökositler-akyuvarlar) ve trombositlerdir.
 8. Eritrositler % 99, lökositler % 1, trombositler < % 1’dir.

Alyuvarların görevleri nedir?

Kanda en fazla miktarda bulunan hücre türü alyuvarlardır. En önemli görevleri akciğerden aldıkları oksijeni vücudun tüm diğer organlarına taşımaktır. Aynı şekilde hücrelerin atık ürünü olan karbondioksiti de vücuttan atılmak üzere akciğerlere taşırlar. Oksijenin taşınabilmesi için demir içeren bir protein olan hemoglobinin alyuvarların içinde bulunması gereklidir. Anemi gibi kanda demirin azalmasına yol açan her tür durumda vücutta taşınan oksijen miktarı azalır. Böyle durumlarda kemik iliği derhal alyuvarların üretim sayısını artırır.

Akyuvarların görevleri nedir?

Akyuvarlar vücudun enfeksiyonlara karşı temel savunmasını sağlayan bağışıklık sisteminin bir parçasıdırlar. Enfeksiyonla savaşmada her biri farklı özelliğe sahip altı değişik akyuvar türü bulunmaktadır. Bazıları yabancı organizmaların yok edilmesinde özelleşmişlerdir. Bazıları enflamasyon ile mücadele eder. Bir kısmı da allerjik reaksiyonlarda görev alır.

Trombositlerin görevleri nedir?

Trombositler yaralanma bölgesinde yer alan damarlardaki hasarlı bölümleri kapatmak üzere bir araya gelirler ve bir tıkaç oluşturarak kanamayı durdururlar. Kanın pıhtılaşmasına da yardımcı olurlar.

Kan hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kanama bozuklukları nedenleri ve tedavisi
 2. Kan uyuşmazlığı nedenleri ve tedavisi
 3. Kansızlık (anemi) neden olur
 4. Kansızlık (anemi) tedavisi
 5. Kansızlık (anemi) belirtileri
 6. Hemolitik anemi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git