Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Kangren Nedir? Kangren Belirtileri

Normal bir insan vücudunda bir dokunun beslenmesi için mutlaka kana ihtiyacı vardır. Kan, dokuları besleyen maddeleri vücudun gerekli bölgelerine taşır ve o bölgede bulunan kirli maddeleri o bölgeden temizler.

Kangren nedenleri ve tedavisi

Normal bir insan vücudunda bir dokunun beslenmesi için mutlaka kana ihtiyacı vardır. Kan, dokuları besleyen maddeleri vücudun gerekli bölgelerine taşır ve o bölgede bulunan kirli maddeleri o bölgeden temizler. Bu kan akışının dokulara yeteri kadar akışı sağlanamadığı taktirde dokunun beslenme bozukluğu başlar ve son aşamada kangren denilen tablo meydana çıkar.

Kangren genellikle bacaklarda oluşan problemler için tanımlanır. Fakat başka organlarda da kangren oluşabilir. Beslenmeyen dalak gibi bir organda da kangren ortaya çıkabilir. Kısaca kangren dokulara kan gitmemesi nedeni ile o bölgenin ölmesi ve görevini yapamaz hale gelmesidir.

Kangren hastalığına neden olan faktörler

Kangren neden olur

Kangrenin farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerden en sık karşılaşılan, damar tıkanıklığına bağlı oluşan kansızlıktır. Bu durum genellikle şeker hastalarında görülür. Şeker hastaları normal kişilere göre 4-5 kat daha fazla kangren olma riski taşırlar. Şeker hastalığında hisler kaybolduğu için acı hissedilmez ve oluşan yaralar daha geç fark edilir.

Diğer bir nedeni ise damar tıkanıklığına bağlı kangren ortaya çıkabilir. Bu duruma neden olan en önemli faktör sigaradır. Türkiye’de sık görülen ve Türkçe adı olmayan bürger hastalığı, buhastalık genellikle erkeklerde görülen ve tamamen sigaranın neden olduğu damar iltihabıdır. Bu hastalık damarları tıkar ve kangrene neden olur. Bir başka neden ise kazalar, trafik kazalarına bağlı, yüksekten düşmelere bağlı, silahlı yaralanmalar, kesici kazalar gibi kazalarda kangrene sebep olabilir.

Kangren türleri veya çeşitleri

Temel olarak iki tür kangren vardır. Bunlardan birincisi kuru kangrendir.

Kuru kangren nedir? : Lezyonolan bölgede simsiyah bir doku vardır ve o doku ölmüş bir dokudur. Kuru kangren daha az tehlikelidir. O bölgede enfeksiyon oluşmadığı için dağılma ihtimali daha azdır. İkinci kangren türü yaş (ıslak) gangrendir).

Yaş (ıslak) kangren nedir? : Yaş kangrenfarklıdır ve genelikle şeker hastalarında görülür. Yaş kangrende, lezyonun etrafında şişlik oluşur ve o bölgeden cerahat (irin) ve sıvı akar. Yaş kangren kuru kangrenden daha tehlikelidir. Çünkü var olan enfeksiyon yukarıya doğru yayılabilir. Örneğin sadece parmaklarda oluşan kangren yukarı doğru çıkabilir. Islak (yaş) kangren kendi arasında iki grupta, iç kangren ve gazlı kangren şeklinde değerlendirilir.

İç kangren nedir? : Vücudun içinde oluşur ise iç kangren olarak sınıflandırılır. İç kangren genellikle apandis ve kolon (bağırsak) gibi enfeksiyon girmiş organlarda görülür.

Gazlı kangren nedir? : Gazlı kangren çok sık karşılaşılan bir kangren türü değildir. Fakat tehlikeli bir kangren türüdür. Gazlı kangren genellikle bir travma sonucu organların ya da kasların içinde oluşur. Gazlı kangrene neden olan klostridya bakterisi zararlı toksinler ve tehlike içerir.

Kangren türleri

Kangren türleri

Kangren belirtileri

Kangren bir anda ortaya çıkmaz. Kangren belirtilerinde ilk olarak lezyonun oluşacağı bölgede kıllar dökülmeye ve yavaş yavaş o bölgede soğukluk, solukluk ortaya çıkar. Bölgeye dokunulduğunda ciltte hissizlik olur. Kangren belirtileri başlayan bölgenin sinirlerinde hissizlik oluşur. Örneğin hasta parmağını oynatamaz. Son aşamalarda bölgenin beyaz soluk renginde morlaşma başlar ve en son, o bölge tamamen siyahlaşır. Bu durumda hastalık tedavi edilmez ise tehlikeli sonuçlar doğurur.

Kangren tedavisi

Kangren tedavisi ölü dokunun alınmasını, enfeksiyonun önlenmesini ve kangrene sebep olan rahatsızlığın tedavi edilmesini içerir. Kangren tedavisine ne kadar erken başlanır ise tedavide başarı oranı o kadar yüksektir. Hastalığın tipine ve son durumuna göre tedavi planı yapılır.

Kangren tedavisinde uygulanan cerrahi tedavi nedir? : Enfeksiyonun vücuda yayılmasını önlemek için ölü doku cerrahi olarak alınır. Şiddetli kangren vakalarında etkilenen kol, bacak gibi uzvun kesilmesi gerekebilir.

Kangren tedavisinde uygulanan sinek kurdu tedavisi nedir? : Yıllardır modern tıpta bile kullanılmaktadır. Sinek kurtları kangren tedavisinde ölü dokunun yok edilmesinde ameliyat dışı bir seçenektir. Laboratuvarlarda özel olarak yetiştirilmiş steril kurtlar yaranın üzerine yerleştirilerek ölü dokuyu sağlam dokulara zarar vermeden tüketmeleri sağlanır. Aynı zamanda bakterileri öldüren bir madde de salgılayan sinek kurtları enfeksiyon ile mücadelede yardımcıdır.

Kangren tedavisinde antibiyotik tedavisi nedir? : Antibiyotikler enfeksiyonu önleme amacı ile kullanılır. Antibiyotik tedavisi genellikle serum ya da enjeksiyon olarak uygulanır.

Kangren tedavisinde oksijen terapisi nedir? : Hiperbarik oksijen terapisi şeker hastalığı ve periferik arter hastalıklarından meydana gelen yaş kangren ve ülserlerin tedavisinde uygulanır. Tedavi sırasında dışarıdan daha yüksek basınçlı bir odada yüksek basınçlı bir oksijen kanı oksijene doyurarak ölmekte olan dokuların iyileşmesini sağlar. Oksijen tedavisi çok oksijenli ortamda yaşayamayan bakterilerin çoğalmasını da önleyebilir.

Kangren tedavisinden sonra hastalığın tekrarlamaması için öncelikle altta yatan hastalığın tedavisi yapılmalıdır. Bazı durumlarda Bypass ve anjiyoplasti gibi damar girişimleri kan akımını sağlamak için uygulanabilir. Pıhtı oluşmasını önleme amacı ile kan sulandırıcı ilaçlar verilebilir. Kangren acil tıbbi tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Vaskülit nedir
 2. Kalp damar hastalığı nedenleri
 3. Anjiyoplasti nedir
 4. Varis nedenleri

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Kangren başlangıcından şüpheleniyorum
 2. Elimi cok sert vurdum ve sisti,...
 3. Kangrenden dolayı ayak kesilmesi
 4. Bilek kırığında alçı tedavisi...
 5. Ayağımı yaraladım kangren olma...

222 Yorum

 1. Adsız

  16 Eylül 2015 at 19:41

  Kangren iç organları nasıl etkiler, hangi organlarda kangren olur????

  • Adsız

   17 Eylül 2015 at 09:40

   Kangren hemen birçok organda kendini gösterebilir ve sıklıkla kollarda, bacaklarda, apandisitte ve ince bağırsaklarda oluşabilir. Bazen ve bazı hastalarda da safra kesesinde, testislerde ve erkek cinsel organında (peniste) kangren oluşabilir. Kangrenin gazlı kangren olarak bilinen bir başka tipi çok fazla kas harabiyeti olan yaralara, oksijensiz yerlerde yaşayabilen bakterilerin girmesi sonucu meydana gelir ve zamanında tedavi edilmez ise ölümcül olabilir. Gazlı kangren genellikle savaş yaralılarında ve kirli, bakılmayan yaralarda ortaya çıkar. Kangren şeker hastalığı ayak yaralarında oldukça sık görülür. Kuru kangren atardamarların tıkanması sonucu ortaya çıkar. Kısacası kangren benzeri bir belirti var ise mutlaka doktora gidilmelidir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 2. Caner

  6 Kasım 2015 at 18:32

  merhaba yaklaşık 1 veya 8 gün önce bmx (hareket bisikleti) ‘den düştüm ve elim altta kaldı incildi ve şişti hareket ettiremiyordum fakat 2-3 güne hareket ettirmeye başladım yavaş yavaş ve şuanda elimi oynatmakta problem yok elimin morluğu duruyor kangren olma riskim yok değilmi çok takan birisi olduğum için meraklandım ve yazmak istedim yardımcı olursanız teşekkür ederim ^^

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Kasım 2015 at 21:04

   Öncelikle geçmiş olsun. Çarpmalar, düşmeler ve ağır bir şeyler düşmesi sonucu yaralanan bölgede hematom (kan toplanması) oluşur. Ezilmeler nedeni ile de kan toplanması oluşabilir. Hemen düşme sonrası 15 dakika kadar buz torbası uygulanır ise bu tip yaralanmalarda kan toplanması daha az ya da hiç oluşmayabilir. Bu durum düşmenin ve ezilmenin şiddetine göre değişir. Hematom oluşumunda morarma yaklaşık bir hafta kadar sürebilir ve sonraki evrelerde sarımsı, yeşlimsi renk alır. Düşme sırasında el parmakları veya el bileğinde çıkık, çatlak diye tabir edilen hafif kırıklar veya damar kopmaları oluşmuş olabilir. El tarak kemiği kırılması gibi bir durum oluşmuş olabilir. Moraran bölge halen sarımsı bir renk almamış ise doktora gitmekte ve bir röntgen filminin çekilmesinde fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 3. mucahit turan

  15 Kasım 2015 at 00:50

  ben on bes gun once doktora gittim. tirnagimi cekti ancak tirnak cevresinde hafif bir morluk ve sislik var ve tirnagin yeri kupkuru bir deriyle kaplìdir. kangren olmasindan korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2015 at 14:37

   Tırnak batmaları genellikle şeker hastalarında, bağışıklık sistemi zayıflayan hastalarda, mantar hastalıklarında, tırnağı çok kesme sonucu veya alınan travmalar nedeni ile gelişir. Cerrahi işlem sonrası yara bakımı iyi olmamış ise, verilen antibiyotikler düzenli kullanılmamış ise veya bir şekilde enfeksiyon kapmış ise bu tür bir durum gelişebilir. Ayağa yük verme sonucu da morarma,şişlik oluşabilir. Derinin kuruması bazen yapılan işlemlere bağlı sürülen solüsyonlardan da olabilir. Bölgede ağrı, ısı artışı, morarma ve şişlik çok fazla olur ise enfeksiyon kaynaklı olabilir. Doktorunuza danışmanızda fayda var.

   • Isimsiz

    1 Haziran 2017 at 17:19

    Benim ayak topugunda 2 seneden beridir odem var hocam iki gun once alciya aldilar yurumekte sikinti yok ama sislik var doktur bana dediki kangren olma riski var ama hic bi sikintisi olmadan yuruyorum sadece bazen agriyor

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Haziran 2017 at 14:23

     Ödem nedeni ile damarlardaki kan akımı bozulursa veya kesintiye uğrarsa buna bağlı olarak kangren riski olabilir. Topuktaki ödemin neye bağlı oluştuğu da önemlidir. Ödemin inmesi için ayağı ve bacağı bu süreçte mümkün olduğunca kalp hizasında dinlendirmek gerekebilir (tabii doktorunuz başka tavsiyelerde bulunduysa bunların da dikkat edilmesi önemlidir).

     Geçmiş olsun.

 4. hasan yildiz

  8 Aralık 2015 at 10:44

  Merhaba benim kucukken 7-8 yaslarindayken ayagimin alt ortasina bir civi batti ve civinin birazi kufluydu su an 20 yasindayim ve bazen iki ayagimin alt orta tabaninda hafif agrilar hissediyorum acaba kangren riski var midir? Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Aralık 2015 at 22:44

   Merhabalar, şimdi 20 yaşında olduğuna göre çocukluk döneminde tetanoz aşısı yapılmış olmalı. Çocukluk çağında yapılan tetanoz aşısı kişiyi 20’li yaşlara kadar bile koruyabilir. Paslı çivi vücudun herhangi bir yerine batması nedeni ile illede tetanoz oluşmaz. Fakat açık yaraya topraktan bile tetanoz bulaşabilir. Ciddi derece yaralanmalarda ya da paslı çivi batmasından sonra tetanoz aşısının yapılması önemlidir. Tetanoz bakterisinin kuluçka süresi 3 gün ile 21 gün arasında değişir. Yani 10-12 yıl önce batan çivi nedeni ile şimdi tetanoz olunmaz.

   Kangren kan ile beslenemeyen uzuvlarda veya bazı organlarda ortaya çıkan bir durumdur. Kangrenli bölgeye yeteri kadar kan akışı sağlanamaz ve o bölgedeki dokular ölür.

   Temelde iki tür kangren vardır. Yara olmayan ve içinden irin akmayan tür kuru kangrendir. İkinci kanren türü yaş kangrendir. Yaş kangren özellikle şeker hastalarında sık görülür. Kangrenin en sık nedeni damar tıkanıklığına bağlı dokulara kan gitmemesidir. Kangrenin diğer bir nedeni ise sigara kullanımıdır. Diğer nedenler ise açık yaraya neden olan kazalardır. Şimdi ayağınızda oluşan ağrılar için doktora gitmenizde fayda var. Önemli bir durum da olabilir. Geçmiş olsun.

 5. erkan kaya

  10 Aralık 2015 at 02:24

  Mrb benim sol ayak bilegin de son zamanlarda iki siyah nokta olustu ve b ordakibtuyler dokulmus bazen hizli yurudugumde 1 km kadar sol ayak bilegim sanki tasa oluyoryor yurumekte gucluk cekiyorum ozaman

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2015 at 12:25

   Öncelikle geçmiş olsun. Bu gibi bir durum bakteriyel ya da viral çıban çeşitlerinden biri olabilir. Çıbanın birçok çeşidi ve oluşma nedeni vardır. Fakat hem çıban şeklinde hemde ağrılı bir deri lezyonu hafife alınacak bir durum olmayabilir.

   Örneğin, Fronkül, Karbonkül, Erizipel, Kan çıbanı, gazlı gangren (gazlı gangrende en belirgin belirti etkilenen bölgede ağırlık hissi) ve daha birçok deri ve yumuşak doku enfeksiyonları bu tür bir duruma neden olabilir ve bu tür enfeksiyonlar tedavi edilmez ise daha zor sonuçlara neden olabilir. Bazı deri ve yumuşak doku enfeksiyonlarının altında yatan başka karaciğer hastalığı, bağırsak hastalığı, romatoit artrit, lösemi ve benzeri hastalıklar da olabilir. En kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına veya en yakın sağlık kuruluşuna gitmenizde fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 6. Sinem

  18 Aralık 2015 at 15:27

  Mrhb. Ayak parmağımın üzerine 2 gün önce 4kğ ağırlığında bir mazeme düştü. Parmağım ve tırnak kısmının tam birleştiği yerde 2 cm lik bölgede kanama oldu daha sonrada kırmızılık ve morartı vazı kısımlarında da oluştu. Şimdi yürürken canım acıyor acaba kangren mi oldum?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2015 at 16:11

   Ağırlığın düştüğü yer muhtemelen ezilmiştir. Ve bu da şişliğe tabii sonrasında da darbe sonucu kan toplanmasına neden olmuştur. Canınızın yanması normal bir şey. 4 kilo hafif bir ağırlık değil. Düştüğü mesafe de önemli tabii. O yüzden darbeye dayalı bir ezilme sonucu bir ağrı, kırmızılık, morarma veya şişme olacaktır. Herhangi bir damar tıkanıklığı meydana gelmedi ve tabii sigara da içmiyorsanız kangren olma olasılığı görünmez. Yine de bir ortopedi doktoruna görünmeniz de fayda olabilir. Geçmiş olsun.

 7. Gökhan

  18 Aralık 2015 at 16:41

  merhaba ben sol kolumun üstüne yattım 2 gün önce kolumda siyah bişey yok ama ara sıra uyuşukluk ve ağrı oluyo sizce bu kangren belirtisi olabilir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Aralık 2015 at 16:12

   Öncelikle geçmiş olsun. Kolun üzerine yatma ile durup dururken kangren gibi bir şey olmaz. Kolda yara veya damar tıkanıklığı gibi bir durum yok ise kangren olma ihtimali oldukça düşüktür. Tek bir kolda sık sık uyuşma ve ağrı oluyor ise bileklerde de benzer şikayetler oluyor ise bileklerde sinir sıkışması olabilir. Kollarda ve boyuna doğru tekrarlayan ve uzun zamandır devam eden ağrı ve uyuşukluk, karınçalanma gibi bir durum var ise boyun fıtığı, bel fıtığı ve benzeri durumlar olabilir. Bu durum aile hekimine anlatılmalı veya bir nöroloji uzmanına baş vurulmalıdır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Gökhan

    20 Aralık 2015 at 12:17

    sanki kolumu hissetmiyorum sanki oraya kan gitmiyor ama sürekli uyuşma oluyor bu ama kolumu ovunca kan gidiyor gibi ama sonra yine bu ağrı uyuşma oluşuyor

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Aralık 2015 at 16:44

     – Tekrar geçmiş olsun. Koldaki uyuşma, donma hissi, karıncalanma ve benzeri hisler genellikle sinirsel dir. Kangren açıkta bir yara veya damar tıkanıklığı gibi bir durum olmadan gelişebilecek bir olay olarak kabul görmez. Kangrenin farklı nedenleri vardır. Bu nedenlerden en sık görüleni damar tıkanıklığına bağlı o bölgeye kan gitmemesidir ve bu durum genellikle şeker hastalarında görülür. Diğer bir kangren sebebi ise yaşlanmaya ve sigara kullanımına bağlı damar tıkanıklıklarıdır. Kangrene neden olan, genç veya yetişkin erkeklerde sigaraya bağlı burger hastalığı olarak bilinen damar iltihabı da kanren nedenleri arasında sayılabilir. Diğer bir başka kangren nedeni ise kazalar ve kazalara bağlı yaralanmalardır.

     – Kangren belirtileri arasında tutulan bölgede hissizlik ve o bölgenin kıllarının dökülmesi, o bölgede solukluk ve soğukluk olması, ileri ki aşamalarda o bölgedeki rengin beyaz soluk renkten daha morumsu bir renge dönüşmesi, son aşamada ise o bölgenin siyah renk alması gibi belirtileri vardır. Damar tıkanıklığına bağlı gelişen kangren hastalığının gelişme süresi 3-4 saat veya 3-4 ay şeklinde sürebilir.

     – Burger hastalığına (damar iltihabına) bağlı kangren, genellikle ayaklarda ve seyrek olarak el parmaklarında görülür. Hastalığa bağlı damar tukanır ise ayakların yürümesi zorlaşır ve ağrı olur. Ellerde dinlenme sırasında bile ağrı olur. Bu damar iltihabının tedavisi gecikir ise ayakta ve parmaklarda kangren oluşur.

     – Fakat sizin anlattığınız durum bel fıtığı, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, karpal tünel sendromu ve benzeri sinir sıkışmalarında da meydana çıkabilir. Öncelikle bir nöroloji uzmanına, yanıt alınamaz ise kalp damar cerrahisine baş vurulmasında veya ortopedi uzmanına başvurulmasında fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

     • Gökhan

      21 Aralık 2015 at 22:36

      kolumun kaslarında sürekli ağrı oluyor yatığım koldaki bu 1 haftadır geçmedi uyuşma az oluyor arada sırada ama ağrı çok oluyor

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      22 Aralık 2015 at 22:03

      Kol kaslarında meydana gelen ağrıların nedenleri arasında kasları zorlayan egzersizler veya çok yoğun güç gerektiren işler, ağır kaldırma, kaslara yüklenen zorlayıcı hareketler, sinir sıkışması, kolun üst kısmını etkileyen bursa iltihaplanması olarak bilinen (bursit) ve lif dokusu hastalıkları gibi hastalıklar bu tür ağrılar yapabilir.

      Kolun üst bölgesinde ortaya çıkan ağrılar bazen kalp krizinin habercisi olabilir. Kalp krizi belirtileri arasında kol ağrısının yanı sıra göğüs bölgesinde basınç hissi, göğüs ağrısı, nefes alıp vermede zorluk ve mide bulantısı gibi belirtiler görülebilir. Bu durum için bir ortopedi uzmanına veya nöroloji uzmanına baş vurmakta fayda var.

 8. Fatih koyuncuoglu

  4 Ocak 2016 at 21:17

  Iyi aksamlar oncelikle hocam benim ayagim cok usuyor ani bir sogukla temasi oldugunda ve kendini isitmayi sanki terkediyor uyuyana kadar ayagim isinmiyor yuruyebiliyorum hareket ettirebiliyorum ama buz gibi ve hissiz. Ayak serce parmagimda soluk bir morluk basladi parmagimin yarisi mor bicimde hocam korkuyorum yorumunuzu en kisa zamanda bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ocak 2016 at 22:27

   – Öncelikle geçmiş olsun. Bu durum ne kadar zamandır devam ediyor bu önemli. Şeker hastalığı veya şeker yüksekliği var ise belli bir zaman sonra ayak parmaklarında hissizlik ve uyuşma olabilir. Kronik diyabet nedeni ile ayaklarda ve ayak parmaklarında uyuşma, karıncalanma, yanma ve hissizlik sık görülen bir durumdur.

   – Ciddi B12 vitamni eksikliği gibi bir neden de ayaklarda, ayak parmaklarında üşümeye, yanma hissine, uyuşmaya, karıncalanmaya ve parmaklarını hissetmiyormuş gibi hissetmeye neden olabilir. Bu gibi bir durumda doktor B12 vitamini takviyelerini tedavide verir.

   – Ayak bileğinin arkasından ayağa kadar giden sinirin sıkışması sonucu ayak parmaklarında hissizlik, uyuşma, ağrı, karıncalanma gibi hisler olabilir. Bu durum ”Tarsal tünel sendromu” olarak adlandırlır. Tarsal tünel sendromu sinirin zedelenmesi sonucu, ayaklarda ödem oluşması sonucu, iltihaplanma sonucu, kemiklerde meydana gelen bozukluklar sonucu, varisli damar varlığında ve tendinit denilen tendon iltihabı sonucunda ortaya çıkabilen bir durumdur ve tedavi gerektirir.

   – Bir yere çarpmış, vurmuş iseniz parmaklarda ya da ayak tarak kemiklerinde çatlak diye tabir edilen kırık oluşmuş olabilir. Geçer diye veya fark etmeksizin böyle bir şey olmuş olabilir ve bu tür bir durumda da ayak parmağında morarma, uyuşma, ağrı olabilir.

   – Sigara kullanımı var ise herhangi bir damar tıkanmış olabilir ve bu duruma bağlı parmaklara giden kan akışı azalacağı için uyuşma, hissizlik, aşırı üşüme ve tedavisi geciktiğinde morarma olabilir.

   – Kangren genellikle açık yaralarda herhangi bir mikroba maruz kalma sonucu veya damar tıkanıklığına ve sigara kullanımına bağlı gelişen bir durumdur. Yani durup dururken kangren oluşmaz.

   – Akut damar tıkanıklığı denilen ve kalp kapakçıkları üzerinde oluşan pıhtıların koparak belli bir bölgedeki damarı tıkaması sonucu gelişen bir durumda da dolaşım bozulur ve saatler içerisinde şiddetli ağrı, tıkanan damara bağlı ayakta ve bacakta soğuma, morarma oluşabilir ve bu durum acil tedavi gerektirir. Tedavisi gecikir ise dokularda kalıcı hasar bırakabilir.

   – Biraz uzun oldu. Fakat bütün bunlar olasılıklar. Bu saatte acil servise gitme ihtimali var ise gitmenizde fayda var, yok ise en kısa zamanda aile hekimine ya da kalp damar cerrahisine veya ortopedi uzmanına baş vurmak önemli. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • fatih

    5 Ocak 2016 at 10:40

    öncelikle çok teşekkur ediyorum.ayağım bir buçuk senedir çok üsüyor mugla da kış mevsimlerini yaşamak zorunda kaldığımdan beri.ama herhangi bir şekilde 1 ya da en fazla 2 haftadır soluk bir morarma teşhiş ettim kendimce.ve bu durum iki ayağımda da geçerli.morarmanın yanında 2 gündür de şekli değişti ayak serçe parmagımın sanki hamile bir bayan gibi ortadan sisti bir yonde ayak dışına dogru ikiside yani şöyle belirteyim ustten baktıgınızda hem yukarı dogru hemde ayak dışına dogru bır sisme meydana geldi.şeker hastalığım yok çok şükür.ayağımın başına herhangi maddi yönde hasar verecek bir darbe gelmedi,yaralanmadı.sigara kullanıyordum dun aksama kadar,buerger hastalığındaki belirtileri kendimde doğrulayana kadar.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Ocak 2016 at 01:27

     – Tekrar geçmiş olsun. Buerger hastalığı genellikle ayak damarlarında, daha nadir olarak da el ve kol damarlarında tıkanma nedeni ile meydana gelir. Bu hastalık çoğunlukla sigara kullanımına bağlı gelişir ve damar tıkandığında parmaklara giden kan akışı azalır. Buerger hastalığında yürüme ile ağrı olur iken, istirahat etme sırasında ağrı hafifler. Hastalık zamanında tedavi edilmez ve ilerler ise parmaklarda ağrı, iyileşmeyen yaralar ve kangren gelişebilir.

     – Fakat siz yinede kendi koyduğunuz teşhise inanarak bu durumu ihmal etmemeli ve bir an önce bir uzmana baş vurmalısınız. Bu hastalık bazı kollojen doku hastalıkları ile de karışabilmektedir. Yani illede Buerger hastalığı olmayabilir. Mutlaka araştırılmalı ve en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Geçmiş olması dileğiyle.

 9. fatos

  15 Ocak 2016 at 21:12

  Merhaba,benim sol serçe parmağımda yaklaşık 1 senedir tuhaf bir his var sanki o benim bi parçam değilmiş gibi Ve çok özür diliyorum odun gibi hissediyorum ve bacağımdada sancı var spor yaparken sanırım kasım zedelendi yada yırtıldı tam olarak bilmiyorm ama içden bi yanma ve acıma var nedeni ne olabilir şekerden olabilirmi çünki nezaman şekeri fazla kaçırsam parmağımda bu his oluyor . şimdiden teşekkür ederim cevap için.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Ocak 2016 at 22:41

   – Ayakta ve ayak parmaklarında uyuşma ve hissizlik ayak bölgesinde meydana gelen sinir sıkışmaları sonucu oluşabilir. Parmakların uzun süren hissizliği ve uyuşması şeker hastalarında sık görülen bir durumdur. Şeker yüksekliğine bağlı sinir hasarları oluşur ve buna bağlı hissizlikler başlayabilir. Yine bacaklarda sancı ve yanma hissi de şeker hastalığı nedeni ile, sinir şıkışmaları nedeni ile oluşabilir.

   – Ayak parmaklarında sigara kullanımına bağlı damarların tıkanması nedeni ile uyuşmalar ve hissizlikler başlayabilir. B12 vitamini eksikliğine bağlı hissizlik ve uyuşmalar olabilir. Sigara içenlerde sık görülen bir hastalık olan Buerger hastalığına bağlı ayak parmaklarında uyuşmalar, hissizlikler ve bacaklarda ağrılar olabilir. Bel fıtığı, omurilik kanal darlığı, siyatik sinir sıkışması gibi birçok etkene bağlı ayak parmaklarında uyuşma, hissizlik ve bacaklarda ağrı oluşabilir. Bu durum için öncelikle bir nöroloji uzmanına ya da iç hastalıkları uzmanına baş vurmanızda fayda var. Uzun süredir devam eden şikayetler ertelenmemelidir.1 yıl çok uzun bir süre. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 10. Seda güzel

  16 Ocak 2016 at 21:07

  Merhaba.ben 20 yasindayimsoltradius alt uc kemigimi kirdim. Simdi alcida parcali kirikti…
  15 gun filan oldu alcida.
  Ama 3 -4 gundur kolumda yanma var.sislik yok fakat yanma var.kirik yerde arada sizliyor ve zonkluyor. devamli olmasada..fakat kirik la dirsek arasinda kolum da daha cok zonklama var. Velhasil sorum su doktor bey.herkes alcidayken agri gecer olmaz yazmis ama ben gayette agri hissediyorum .normal mi sizce?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 11:44

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Parçalı bilek kırıklarında tedavi öncesi kırığın tam anlaşılması için sadece röntgen filmi yetmeyebilir. Parçalı kırıklarda kırık ile birlikte bağ yaralanmasının olup olmadığının anlaşılması için bilgisayarlı tomografi filminin çekilmesi de gerekir. El bileği kırıkları genellikle alçılama yöntemi ile tedavi edilir; ancak alçılama yapılırken düzeltmenin iyi olması gereklidir.

   – Ayrıca alçı sonrası dikkat edilmemiş ise alçının içinde bilek şimiş (ödem yapmış) olabilir veya tam düzeltilmemiş olabilir. Bazen tam düzeltilse bile alçı içinde de kırık kayma yapabilir. Bu nedenle alçıya alınan radius kırıkları her hafta röntgen filmi çekilerek kırığın kayıp kaymadığı kontrol edilmelidir. Kırık tam düzeltilmemiş ise sinire baskı yapabileceği için de ağrı ve zonklama olabilir. Doktorun önrediği pozisyonuda tutulmamış ise kırık kayma yapabilir ve buna bağlı olarak da ağrı ve zonklama olabilir. Ağrı ve zonklama çok fazla olur ise kontrol zamanını daha erkene almanız ve kontrolde röntgen filmi çekilmesi doğru olur. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 11. tugba

  18 Ocak 2016 at 03:27

  Bir hafta önce ayak bilegimi burktum.daha onceden baglar zedelenmisti ve 17 gun alcida kalmisti.az kaldigi icin tam iyilesmesi ve cok kez burktum.son burktugumda buz bulmamiz 20 dakikamizi aldi ve saglik ocagina kadar yurudum.orda uzun sure buz uyguladim.eczaneden gerojen jel ve elastik bandaj aldim.bir gun onunla idare edip ertesi gun sislik ve uzerine basamama sebebiyle hastaneye gittim rontgende kirik cikik olmadigini soyledi doktor.baya bakti filme.baglar zedelenmis dedi.alci istemiyorum diye madem istemiyosun bileklik yaziyorum dedi ayni jele devam dedi bir de hap yazdi ama su an bilegimin dis tarafi kemigin alti yani topugumun yan ustu morardi pul pul morarma var.sislik var iltihap gibi bir sislik.ve de belimle bacagim cok fazla agriyor.cok az da olsa diger ayak parmaklarima gore hissizler.kangren olabilir mi diye cok supheye dustum oyle olsa rontgende fark edilir miydi bilemiyorum ama cok endise icindeyim.tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 13:30

   – Öncelikle çok geçmiş olsun. Ayak bileğininin içe doğru burkulmasında bağ yaralanmaları çok sık görülen bir durumdur. Ayak bileği bağ yaralanmasında doku zedelenmesi ve enflamasyon oluşur. Bağ yaralanması sonucu şişlik, ağrı ve kızarıklık ve sıcaklık oluşur. Ayak alçıya alındıktan sonra bile tekrar tekrar ayak burkulmaya maruz kalmış ise tekrar aynı bağarda yaralanma ve dokularda zedelenme oluşmuş olabilir.

   – Ayak bileği bağ yaralanmalarında yaralanmanın derecesine göre alçılama tedavisinin süresi değişiklik gösterir. Bazen 4-6 hafta dize kadar uygulanan alçı tedavisi gerekebilir. Ayrıca bu tedavi sürecinde kişinin dikkat etmesi önemlidir. Tekrar burkulmalar nedeni ile tekrar bağ yaralanması ve farklı derecede bağ yaralanması oluşmuş olabilir ve bu durumda tekrar tedavi ve istirahat gerekir. Tekrar ödem yapmış olmalı. Doktora yeniden gitmenizde ve tekrar durumun gözden geçirilmesinde fayda var. Uygulanan ve uygulanacak tedavi dikkate alınmalı ve doktorun önerileri mümkün olduğunca uygulanmalıdır. Basit bir burkulma sonrası bağ yaralanması bile cerrahi tedavi gerektirebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 12. Okan

  23 Ocak 2016 at 18:05

  Merhaba dün el serçe parmağım kakıldı parmak biraz morardı ve şişlik var kangren tehlikesi var mıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ocak 2016 at 13:56

   Öncelikle geçmiş olsun. Parmak kırıldıktan sonra doktora gitmemiş ve herhangi bir tedavi olmamış iseniz morarma ve şişlik el serçe parmağı kırıldığı için olmuştur. Kırıklar basit kırıklar bile olsa tedavi edilmediği sürece şişlik ve morarma olur ve ağrı da yapar. Bu nedenle bir ortopedi uzmanına gitmek ve gereken tedavinin yapılması önemlidir. Tekrar geçmiş olsun.

 13. yasin

  28 Ocak 2016 at 16:18

  S.a benim ayağıma krampon ile bastılar biraz acıyor ama hareket ve üstüne basabiliyorum. Hafif bi morarma var ama çok rahat hareket ettirebiliyorum bişeyvvarmıdır ya

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2016 at 21:11

   Geçmiş olsun. Ayak tarak kemikleri üzerine çok sert başmışlar ise tarak kemikleri ince kemikler olduğu için çatlak diye tabir edilen ayrışmamış kırıklar veya kırık oluşmuş olabilir veya basılmadan dolayı ezilme oluşmuş olabilir. Bazen tarak kemiklerinin hafif kırıklarında birkaç gün hafif ağrılı yürümek mümkündür ve hafif morarma olabilir. Yinede bir ortopedi uzmanına baş vurmak faydalı olur. Çünkü kırık oluşmuş ise ayak daha çok morarır ve şişebilir. İyi sonuç almanız dileğiyle.

 14. Seda güzel

  3 Şubat 2016 at 11:18

  Selam daha’öncede yazmistim sol’el bilegim kırılmıştı,alçıya’alinmıstı26. Gunu alcida gecırdkten snra kirik kaymis dendi.ve ameliyat oldum bilegime civi takildi.5 gun önce.ama doktor 5 hafta’sonra cikaririz dedi.ama okuduklarima gore taze kan ameliyatta bosaliyormus cok mineralli’bir’kanmis.bu’yuzdn iyilesme’gec oluyormus.vidalarin oldugu’delikler tehlike olusturabiliyormus. Bunlar nekadar dogru.benim’doktorum beni gayet’cesaretlendirmisti. Ama demin okuduklarimdan snra korktum.enfekSIYON OLMAKTAN.antibiyotik kullaniyorum’.bunlari vidalar’cikana kadarmi kullanicam. Vidalar cikinca kolumu kullanabilecekmiym hafif hafif.bu arada yasim 22

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2016 at 22:12

   – Tekrar geçmiş olsun. Alçı tedavisinde bazı kurallara dikkat etmek gerekir; ancak hastalar biraz sabırsız olduğu için basit kırıklarda kurallara pek uymazlar ve kırık yanlış kaynar ya da kayma yapar. Bu gibi durumlarda cerrahi tedavi kaçınılmaz olur ve cerrahi tedavide tel veya vidalar takılarak kırık tedavi edilir.

   – Pansuman tedavinizi düzenli yaparsanız ve antibiyotik tedavisini saati saatine alırsanız ve kolunuzu doktorun önerdiği pozisyonda tutarsanız enfeksiyon kapma riski oldukça düşük olur. Bu nedenle dikkatli olmanız önemli. Bu arada hem kırığın daha hızlı iyileşmesi hemde bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması için beslenmeye özen göstermelisiniz. Proteinli, kalsiyumlu ve bol C vitaminli beslenmeye özen göstermelisiniz. Sigara kullanımı var ise bu arada bırakmanızda fayda var, çünkü sigara kırık kaynamasını geciktirir.

   – Her ameliyatta kan kaybı olur ve bu normaldir. Beslenmeye özen gösterirseniz bu kan, yaşınızda genç olduğu için tekrar yerini alacaktır. En azından haftada iki gün bir bonfile kadar kırmızı et, günde 1-2 kase yoğurt, günde 1-2 bardak süt, kemik sulu çorbalar, marul, bol salata, sebze, meyve gibi vitamin ve mineralli beslenmekte fayda var. Enfeksiyondan korunmak için de beslenme önemli. Tekrar geçmiş olsun.

 15. Gerek yok

  3 Şubat 2016 at 22:58

  Elimin ustunde koyu kırmızı morluk var acaba bu kangrenin baslangici midir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2016 at 13:26

   Öncelikle geçmiş olsun. Kangren durup dururken oluşmaz. Bir yara ya da sigara kullanımna bağlı damar tıkanıklığı veya şeker hastalığına bağlı oluşur. Uzun zamandır var ve geçmiyor ise, elinizin üzeri bir travmaya maruz kalmamış ise bir cildiye uzmanına baş vurmanızda fayda var.

 16. Sevkan

  7 Şubat 2016 at 20:57

  Merhaba..5 gun once elimin kucuk parmagini arabanin kapisina sıkıstırdım cok siddetliydi.kapi parmagimin ustune kapandi.film sonrasi catlak var dendi.tirnagimin yarisi simsiyahti.fakat sonra siyahlik yayilmaya basladi.cok hizli yayildi su anda parmagimin uc kisimlari komur gibi simsiyah ve hala yayiliyor.atelin uc kismini kestigimden gorebiliyorum.bikac arkadasim genel cerraha gitmemi soyledi.paniklemis haldeyim napmaliyim kangren mi oluyorum???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 15:22

   Öncelikle geçmiş olsun. Parmak şıkşması sonucu parmaklarda çatlama oluşması ayrışmamış kırık anlamında kullanılan bir terimdir çatlak. Yumuşak dokuların ezilmesi sonucunda morarma 3-5 gün sürebilir; ancak bu duruma bağlı kan akışınıda bozulma olmuş ise kangren olma ihtimali de vardır. Ayrıca yumuşak doku enfeksiyonu da gelişmiş olabilir. Terar doktora gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 17. Hüseyin

  8 Şubat 2016 at 16:53

  Öncelikle merhaba benim bundan 3 gün önce merdiven çıkarken aniden ayağımın üzerinde bir ağrı hissettim bugün baktığımda ayağımın üstünde ve bir parmağima galiba kan gitmiyor yani beyaz lafı nedeni nedir sizce

  • Hüseyin

   8 Şubat 2016 at 16:54

   Ayağımın üzerinde morarma var

   • Sağlık Ocağım

    Sağlık Ocağım

    8 Şubat 2016 at 18:32

    – Geçmiş olsun. Durup dururken kangren oluşmaz. Ayakta açık bir yara ya da damar tıkanıklarına bağlı kangren meydana gelir. Bir anda ağrı oluşması ve morarmaya başlaması sigara kullanımı var ya da şeker yüksekliği var ise ani damar tıkanıklığına bağlı gelişebilir. Akut (ani) damar tıkanıklığı sigara kullananlarda atardamarlarda tıkanma sonucu meydana gelen bir durumdur ve acil tedavi gerektirir.

    – Ani ve şiddetli ağrı, morarma, hissizlik, soluk renk alması gibi belirtiler akut damar tıkanıklığında görülen belirtilerdir. Akut damar tıkanıklığı çoğunlukla kalpten bir pıhtının koparak kol ya da bacak damarlarını tıkaması sonucu gelişir ve tıkanan damarın etkilediği bölgede bu şikayetler görülür. Akut damar tıkanıklığı acil tedavi edilmez ise kangren oluşmasına ve etkilenen bacağın ya da kolun kesilmesine yol açabilir. Şeker yüksekliği var ya da sigara kullanıyorsanız bu durumu göz önünde bulundurmanız gerekir. Bir an önce acil servise ya da kalp damar cerrahisine baş vurmanızda fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 18. nur kilic

  9 Şubat 2016 at 22:36

  Merhaba 75 yasinda seker hastasi babannem 1 ay once bypass oldu. Kalbe giden 3 damar ve sah damari degisti. Bikac gun sonra sol bacaginda siddetli agri dolayisiyla bacaktan da damar tıkanıklığı sebebiyle ameliyat oldu ama sol ayak basparmaginda dolasim bozuklugu sebebiyle morarma ve aksamlari siddetli agri oluyor. Yürüyünce rengi normallesiyor. Ayrıca O parmak su toplamis gibi ici su dolu bir tabaka da mevcut. Kangrenden korkuyoruz ne önerirsiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2016 at 12:54

   Öncelikle geçmiş olsun. Yaşın ilerlemiş olması, şeker hastalığı bypass ameliyatı ve bacakta damar tıkanıklığı birçok zorlu operasyon ve sorun. İçi su dolu tabakalar apse yapmış olabilir. Damar tıkanıklığına bağlı ya da geçirdiği operasyonlara bağlı enfeksiyon gelişmiş olabilir. Doktorunuza baş vurmanızda fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

 19. Tahir

  25 Şubat 2016 at 01:08

  Merhaba anem 59 yaşinda sol ayak orta parmaği morardi ve ayağinin ustu sertleşmiş ağrisi var morarmiş parmaği aciyor, oyle bi ağri ki uyumaya izin vermiyor ne ola bilir ?

 20. Tahir

  25 Şubat 2016 at 01:12

  Şeker hasdaliğida var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Şubat 2016 at 13:39

   Öncelikle geçmiş olsun. Şeker hastalarında özellikle göz, böbrek damarlarında, koroner damarlarda, kol ve bacak atardamarlarında tıkanıklıklar meydana gelebilir. Bu damar tıkanmasına bağlı ayak yaraları oluşabilir ve bu ayak yaraları nedeni ile enfeksiyon gelişebilir. Bu kadar çok ağrı ve moararma var ise damar tıkanmasına bağlı enfeksiyon gelişmiş olabilir. Bu durum daha fazla ilerlemeden bir an önce bir kalp damar cerrahisine gitmenizde fayda var. Doktora şeker hastalığı varlığından haberdar etmelisiniz. Çünkü bu tür ayak yaraları ayağın veya bacağın kesilmesine kadar gidebilen enfeksiyonlara neden olabilmektedir. Yaşın ilerlemesi ve geçmişte sigara kullanımı da bu durumun gelişmesinde önemli bir faktör. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. ramazan aslan

  26 Şubat 2016 at 19:11

  3 yaşındaki kızım yatmadan işaret parmagina lastik takmış sabah fark ettim lastiği cikardim parmağı biraz şişmiş ve kizarmisti parmagina masaj yaparak kan akışını sağlamaya çalıştım gün içinde parmak hareketlerini izledim kullanmasnda bir sıkıntı olmadı ağrısinin olmadığını söyledi gün içinde biraz kırmızı renkteydi acaba bir sıkıntı yasarmiyiz teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 12:34

   Geçmiş olsun. Lastik sıkması nedeni ile kan dolaşımı bozulmuştur. Bu tür sorunlar çocuklarda çok sık görülür. Ara ara ayağını, bacağını, parmaklarını masaj yapmak faydalı olur. Çocuk hareket eder ise hareket sırasında kan dolaşımı devam eder. Çocuğa idare etmek zor. Oturtup 10-15 dakika kadar ayağını ve bacağını 2 veya 3 minderin kalınlığına göre yastık üzerine koyarak sırt üzeri yatırmanız da kan dolaşımını dengeler. Bunlara rağmen parmakta morluk, şişme olur ise bir sağlık kuruluşuna götürmenizde fayda var. Ağrıyı 3 yaşındaki çocuk çok iyi tarif edemez.

 22. Muhammed mustafa

  28 Şubat 2016 at 16:38

  Merabalar 5.metakarp kemigimin kirilmasi sonucu ameliyat oldum carsamba gunu alcim cikti ama kemikleri sabit tutan kancalar hala duruyo dun elimin ust kismnda morarma baslamasi uzerine ozel bi hastaneye gittim kangren olabilecegimi soyledi. Daha sonra devlet hastanesinde rontgen cekip baktilar oyle bi durum gozukmuyor ama siz yinede ameliyat oldugunuz yere gidin dedi gittimde doktorlar ameliyatta oldugu icin bakamadi bu yuzden kontrol edilemedi ve suan cok korkuyorum elimi kullanabiliyiyorum ve hissizlikde yok sizden cevap bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Şubat 2016 at 12:45

   Öncelikle geçmiş olsun. Metatars kemiği el parmakları tarak kemiğinden mi ameliyat oldun yoksa ayak tarak kemiğinden mi çok iyi anlaşılmamış. El tarak kemiğinden ameliyat oldun ise ameliyttan sonra ödem yapmış olabilir ve buna bağlı morarma olabilir. Fakat enfeksiyon kapması röntgen filminde çok fazla belli olmayabilir. Enfeksiyon oluşmuş ise kan tahlilleri gibi tahliller de yapılması gerekebilir. Başka bir doktorun yaptığı ameliyat sorunları için genellikle başka doktorlar hem anlamayabilir hemde karışmak istemeyebilirler. Bu nedenle tekrar ameliyatı yapan doktorunuza gitmeniz daha doğru olur. Çünkü enfeksiyon oluşmuş ise kangren olma ihtimali olabilir.

 23. gizem

  6 Mart 2016 at 02:19

  ya ben hiç bir hastalığa bulaşmadım ama elimin orta parmağımda şiş vr biraz bide azcık moralık vr kangren olurmuyumm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Mart 2016 at 15:12

   – Merhabalar, kangren herhangi bir yara veya enfeksiyon riski olmadan oluşmaz. Kangren açık yaraların enfeksiyon kapması sonucu ve sigara kullanımına, damar tıkanmasına ve şeker hastalığına bağlı meydana gelen bir durumdur. Parmağınız darbe almış ise buna bağlı şişlik ve morarma olabilir. Parmağınızda yüzük benzeri bir şey var ise ve yüzük sıkmış ise buna bağlı şişlik ve morarma olabilir. Herhangi bir romatizmal hastalığınız var ise buna bağlı parmaklarda ani gelişen morarmalar ve şişlik olabilir.

   Raynaud fenomeni denen bir durumda da el parmaklarında morarma, şişlik, solukluk, hissizlik gibi evreler vardır. Bu hastalığın atakları bazen bir dakika bazende saatlerce sürebilir.

   – Raynaud fenomeni gelişmesinin nedenleri arasında skleroderma hastalığı, CREST sendromu, romatoid artrit hastalığı, romatizmal bazı hastalıklar, bağ dokusu hastalıkları, kan hastalıkları, kol damarlarında tıkanma, akciğer hastalıkları, sinir sistemi hastalıkları, yaralanmalar gibi nedenler vardır. Bunun yanı sıra sigara kullanımı bu hastalığın oluşmasını tetikleyebilir veya hastalığın gidişatını ağırlaştırabilir. Eğer bu durum geçmez ise bir damar cerrahisine veya romatoloji uzmanına gitmek de fayda var.

 24. Mert Yİğit

  6 Mart 2016 at 17:02

  Merhaba Ben Mert Üreme organım açıklayamacağım bir nedenle morardı üst sağ taraf küçük bir morarık sizce napmam lazım çok korkuyorum cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2016 at 12:24

   Üreme organlarında morarma kıl kökü ültühabı nedeni ile olabilir. Darbeler sonrası olabilir. Aşırı dar olan çamaşırlar giyme nedeni ile olabilir. iltihabi bir durum nedeni ile olabilir. Mantar enfeksiyonları nedeni ile olabilir. Genital uçuklar nedeni ile olabilir. Morarma ağrı yapıyor ise, birkaç gün geçmemiş ise bir üroloji veya cildiye uzmanına gitmek de fayda var.

   • Mert Yİğit

    8 Mart 2016 at 16:46

    şişliğin ve morarıgın geçtiğini farkettim yavaş yavaş düzelir umarım

 25. lipton

  13 Mart 2016 at 01:32

  Merhaba, demir bisiklet pedalinin sert çarpmasından sonra oluşan ufak bir yaram normalde iyileşmişti. Ama iki gün sonra tekrar bisiklet sürerken aynı yere darbe aldı ve dizlik altında terli bir şekilde kaldı. Eve geldiğimde yaranın içi sarı sarı iltihaplanmıştı. Temizledim ve 2 gün boyunca kullanmadım yine kabuk tuttu. 3. gün dizlik altında terden dolayı kabuk açılmış ve iltihaplı kısım gözüküyordu ama sorun şu iltihap çok büyük değil sadece yaranın içinde, eve geldiğimde sabunlu ve soğuk su ile iyice temizledim. Sonra kuruladım ve bugün doktora gittim ama sadece iltihaplı yarayı ve gününü söylememle birlikte bana Stafine 500mg antibiyotik, Brufen Retard 800mg, Dextrocin %2 krem yazdı reçete olarak. Bugün sabah akşam olarak aldım ama iltihaplı yaranın olduğu kısım ağrıyor ve diz kapağımın altı uyuşuyor. Pazartesi’ye kadar bekleyip tekrar gideceğim ama gidene kadar bir bilginiz varsa bilgilendirir misiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2016 at 00:05

   > Öncelikle geçmiş olsun.

   > STAFİNE Film Tablet Stafilokok enfeksiyonlarında tek başına ya da diğer yardımcı ajanlar ile birlikte kullanılır. STAFİNE Film Tablet pnömoni, beyin apsesi, kemik ve eklem iltihapları, deri ve yumuşak doku enfeksiyonları, yara enfeksiyonları, kistik fibrozis ve endokardit gibi iltihabi durumlarda kullanılan bir antibiyotiktir.

   > BRUFEN® Retard 800 mg eklemlerdeki romatizmal iltihabi durumların ağrı tedavisinde, gut hastalığında görülen iltihaplanmaların ağrı tedavisinde, akut kas ve iskelet sistemi ağrılarının tedavisinde ve ağrı kesici olarak kullanılır.

   > DEXTROCİN %2 krem küçük yırtıklar, dikiş atılmış yaralar, travmalara bağlı enfeksiyon kapmış yaralar gibi lezyonların tedavisinde kullanılır.

   > Ağrı çok fazla olur ise, morarma ve şişlik, ısı artışı çok fazla olur ise tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur. Yara daha uzun beklediği için kan pıhtılaşması veya damar tıkanması gibi bir durum gelişmiş olabilir.

   > İyi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • lipton

    14 Mart 2016 at 22:08

    Cevabınız için teşekkür ederim. Bugün özele gittim ve verilen ilaçlar ile birlikte yarayı gösterdim. Özel de olsa aynı muameleyi görüp yarayı inceleme zahmetine bile girmediler. Ama bugün ki doktor ödem olabilir bacağındaki yanmanın sebebi dedi ve iltihaplı ufak yara için ek olarak Erasef 500 mg’lık antibiyotik yazdı. Bacağımı ve ayağımı çok iyi bir şekilde kullanabiliyorum hiç sorun yok. Ama ufacık yaranın az bir iltihabı olsa bile geçmemesi ve ayağımdaki yanmanın geçmemesi beni çok endişelendiriyor.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     15 Mart 2016 at 00:32

     > Yarayı tekrar dokunmamak için incelememiş olmalı. Fakat karşıdan ayağın durumunu gördü ise kötü bir şey olsa anlardı herhalde. Enfeksiyon kapmış ise çok hızlı iyileşmeyebilir. Bazen kapalı deri enfeksiyonları bile ilaçlara rağmen 10 gün bir hafta kadar sürede iyileşmeye başlar.

     > Birkaç güne kadar hiç bir değişim olmaz ise tekrar doktorunuza danışmanızda fayda var. Antibiyotikleri mutlaka bol su ile ve saati saatine tok karnına almayı dikkat etmek gerekir. Örneğin 12 saatte bir ise 15 dakika yarım saat bile fark etmemesi çok önemli. Hastalar genellikle ya 10-15 dakikadan ne olur diye düşünürler ve bu konuyu çok önemsemezler, oysa bakteriler 10-15 dakikalık gecikmeden veya ilacı erken almadan bile faydalanırlar. Bu nedenle antibiyotik kullanımı saati saatine olmalıdır. Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için meyve, baklagiller, yoğurt, süt, yumurta gibi besinler ile beslenme de önemlidir.

     > Tekrar geçmiş olsun.

     • lipton

      15 Mart 2016 at 01:43

      Teşekkür ederim, bu gecikme olayını söylediğiniz iyi oldu. 12’den 12’ye alıyorum sürekli, biraz fark ile ama daha dikkat edeceğim.

 26. fatih

  14 Mart 2016 at 01:58

  Merhaba 16 gün önce motor kazası yaptım o gün ortapedi Polikliniği olmadığı için acil serviste tedavi ettiler röntgen çektiler röntgen de zedelenme ezilme olduğunu söyledi doktor 3 gün sonra ortapedi polikliniğine gittim bir daha röntgen istedi doktor bu sefer çektirdigimde catlamış dedi doktor yarım alçıya aldı ayağım da 1 hafta kaldı alçı yani geçtiğimiz perşembe aldılar fakat bu doktor eski röntgenlere bakarak çatlak olmadığını söyledi ezilme olduğunu söyledi peki o zaman niye alçıya aldılar diye sordum rahatlaması için almışlardır dedi ilaç verdi kullanıyorum ama ayağım şu an kırmızı rengte şiş morarma yeşilimsi gibi kangren olma korkusu var şu an ben de lütfen cevap yazarsaniz sevinirim ayağım şu an biraz sıcak olduğunu söyleyebilirim üstüne basabiliyorum ayağımın sadece ileri geri yaptığım da ağrı değilde sanki ağır bir şey koymuşlar gibi oluyor şimdiden teşekkür ederim.

 27. fatih

  14 Mart 2016 at 02:49

  Neresi olduğunu söylemeye unuttum kusura bakmayın sol ayağımın bilekten ezilmişti şu an oraya bastırdırdigim da hiçbir şekilde acı hissetmiyorum ama üst yüzeye bastırdırdigim da acıyor bir de bunun cevabını alabilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2016 at 12:47

   > Ayakta şilik ve morarma var ise o bölge ödem yapmış olabilir. Kangren, genellikle yaranın enfeksiyon kapması veya travmaya bağlı ya da travma sonrası damar tıkanması olur ise kangren olma ihtimali olabilir. Kemikte çatlak oluşmuş ise, çatlak denilen kırıklar ayrışmamış kırıklardır. Bu tip kırıklar için de en az 3 hafta alçı tedavisi gerekir. Ezilmeye bağlı kan toplanması ve ödem oluşmuş olabilir. İyi bir ortopedi uzmanına tekrar gitmenizde fayda var.

   > Çatlak var ve henüz kaynamamış ise o bölgede ödem ve morarma geçmez. yeşilimsi olmasının nedeni pansuman yapılmış ise bu nedenle de olabilir. Sigara kullanımı var ise travma nedeni ile o bölgelerde damar tıkanması da oluşmuş ise tehlikeli bir durum da olabilir. Ortopedi bir şey söylemez ise bir kalp damar cerrahisine gitmek de gerekir.

   > Çok geçmiş olsun.

 28. :-) emin

  21 Mart 2016 at 12:48

  El parmağıma basketbol topu çarptı ve parmağım morarma. Başladı ve biraz ağrı var ve damarlar gözüküyor yeşil yeşil ne yapmam lazım damar damar üstüne geçmişmidir parmağım hareket ederken ağrıyor lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2016 at 16:24

   > Öncelikle geçmiş olsun. Darbelere bağlı morarmalar parmak kemiklerinde çatlamaya bağlı olabilir. Top çok sert gelmiş ise ince kemiklerde çatlama diye tabir edilen ayrışmamış bir kırık olmuş olabilir. Damar damar üstüne binme diye tabir edilen durum ise kas gerilmesi durumudur. Tıpta damar damar üstüne binme diye bir durum yoktur.

   > Birçok insan kırıklarda o bölgeyi oynatamayacağını düşünse de, ağrı her insana göre farklı algılanır ve kırık oluşsa bile kırık oluşan bölge oynatılabilir. Bir travma veya darbe sonucu o bölgede çok kısa sürede morluk ve şişlik oluşması genellikle kırık ve çatlak diye tabir edilen kırık olduğunun işareti olabilir.

   > Bir ortopedi uzmanına görünmenizde fayda var. Kırık yanlış kaynar ise ameliyat ile düzeltme gerekebilir ve daha zor işlemlerdir.

 29. gizem

  23 Mart 2016 at 21:21

  Merhaba 2 saat önce köpeğim yanlışlıkla omzumun alt tarafındaki yumuşak derimi montumun üzerinden ağzıyla sıkıştırdı(tam olarak ısırma diyemedim çünkü dişini geçirmedi ve kan akmadı) ve orada hemen morarma ve kırmızık oluştu. Kolumda sıcaklık ve ağrı oldu. Şimdi biraz daha iyi ama oanik yaptım acaba kangren olur muyum diye. Sizce ihtimal var mıdır? Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2016 at 12:33

   Kangren köpekte kuduz ihtimali var ise olabilir; ancak diş geçmemiş sanırım sadece ezilme olmuş kırmızılık ve morarma bu nedenle olabilir. Köpeğinizin aşılarından eminseniz enfeksiyon kapma ve kangren olma ihtimali daha düşük. Basınç, ezilme gibi nedenler de geçici kızarma ve morarma yapabilir. O bölgeye ara ara bir bez ile sarılmış buz torbası uygulamak faydalı olur. Fakat morarma, kızarıklık ve ısı artışı iki günden fazla devam eder ise bir doktora görünmenizde fayda var. Sıkıştırma sırasında damarlar da zarar görmüş olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. KÜBRA

  25 Mart 2016 at 18:02

  Merhabalar sag baldirimda bir çukur olustu.Neredeyse parmaklarim içine girer gibi.Acaba kangrenle bir ilgisi varmi diye merak ediyorum.Biraz önce igne ile deneme yaptim his var ignenin battigini hissediyorum.Beni aydinlatirsaniz inanin cok memnun olurum.
  Saygilarimla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 20:41

   Bahsettiğiniz durum durup dururken oluşmuş ise bunun kangren ile ilgisi olmamalı. Kangren açık yara varlığında enfeksiyon kapması sonucu, herhangi bir damarın tıkanması sonucu ki, bu durum daha çok sigara içenlerde görülür, şeker hastalığı nedeni ile oluşan yaralar sonucu gibi etkenler ile kangren oluşur. Çukur yara şeklinde mi yoksa hiç yara olmadan mı net anlaşılmamış. Bacağınızın o bölgesinde ödem veya kist benzeri bir durum ve bunların patlaması gibi bir durum varlığı söz konusu ise o bölgede bir çukurlaşma oluşabilme ihtimali vardır. Ağrı, ısı artışı, morarma, karıncalanma gibi hisler var ise bir uzmana baş vurmanızda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • KÜBRA

    25 Mart 2016 at 23:23

    Yanitladiginiz icin çok teşekkür ederim.Çukur yara oluşmadan kendiliginden ortaya çikti.Herhangi bir agri sızı,morarma vs.yok.Böyle bir durumda yani kist ve ödem durumunda tedavi şekli ameliyatmidir.İlacla tedavisi olabilir mi

 31. Kübra

  26 Mart 2016 at 12:36

  Öncelikle yanitladiginiz icin tesekkür ediyorum.Herhangi bir yara olmadan baldirimda cukurlasma oldu.Agri sizi ve morarma gibi bir sey yok.Böyle bir durumda tedavi sekli ameliyat mi veya ilac tedavisi mi olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mart 2016 at 12:56

   Hiç bir yara ve benzeri bir durum olmadığına göre cilt yağ dokusu ile ilgili ya da kas dokusu ile ilgili bir problem olabilir. Eğer daha önce böyle bir durum vardı ve siz yeni fark etmişseniz doğumsal bir durum da olabilir. Bir cildiye uzmanına görünmenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Boran

    3 Nisan 2016 at 21:08

    Ben kalem nargile kullanıyorum 2 gündür kolumda küçük bir morluk var ve çok az uyuşuk bir yere çarptımmı falan bilmiyorum acaba nasıl geçer o morluk

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Nisan 2016 at 15:55

     > Kangren durup dururken gelişmez. Fakat tütün kullanımına bağlı damar tıkanıklığı olumuş ise bu tür bir risk olabilir. Morluğun nasıl oluştuğunu bilmediğiniz için bir doktora baş vurmanızda fayda var. Akut damar tıkanıklığı olabilir. Kolun derisinde solukluk da var ise damar tıkanıklığı olma ihtimali daha yüksektir.

     > Akut (Ani) damar tıkanıklığı, atar damarların ani olarak tıkanması olarak tanımlanır ve uzuv kaybına ya da organ kaybına sebebiyet verebilir. Akut damar tıkanıklığı acil tedavi gerektirir. Bu nedenle bir uzmana baş vurmanızda fayda var.

     > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. YUSUF

  3 Nisan 2016 at 20:02

  Merhaba benim sağ ayak parmagimda tırnak batması var daha önce tırnağın sağ kısmı batiyodu onu ortopedi de ameliyatla duzeltildi şimdi ise tirnagimin sol kismin da var tirnagimin etrafı hafif mor siyah karışımı acaba kangren mıdır lütfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2016 at 15:32

   > Tırnak batması, tırnak katlantısının tırnak yatağı içerisine dönmesi sonucu ayak başparmağında ağrı, kızarıklık, hassasiyet ve ilerleyen dönemlerinde akıntı ve deride sert kitleler şeklinde oluşum gelişmesine yol açan bir sorundur. Tırnağın battığı yerde enfeksiyon gelişir ve zamanında tedavi edilmez ise kangrene sebebiyet verebilir.

   > Tırnak batması genetik olabileceği gibi yanlış tırnak kesme, yanlış ayakkabı (dar ayakkabı) giyme, tırnak mantar enksiyonu, nöropati, distal falanx kemik yapısı gibi faktörler de önemli nedenleridir.

   > En kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 33. şevket sancar

  23 Nisan 2016 at 22:19

  şeker hastasıyım iki ayağımın serçe parmaklarında hafif morarma oldu, fakat ağrım sızım yok. Ayakabı vurdu diye düşünüyorum. Kangren olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 00:44

   > Şeker hastalarında ayak yaraları çok sık görülen bir durumdur. Bu nedenle şeker hastalarının giyeceği ayakkabılar rahat ettirecek ayakkabılar olmalı. Şeker hastalarında ayaklarda oluşan yaralar veya travmalar nedeni ile hasta ağrı hissetmeyebilir. Çünkü şeker hastalarında his sorunu olabilir. Şeker hastaları ayaklarını ısıtırken ayaklarını bile yakabilirler. Yani şeker hastalarında ayak yaraları ağrısız, sızısız oluşabilir.

   > Daha öncesinden sigara kullanımı vardı ise veya şimdi halen sigara kullanılıyor ise damar tıkanmasına bağlı Buerger hastalığı benzeri bir şey veya akut bacak iskemisi gibi bir durum olabilir.

   < Yani doktora gitmenizde fayda var. İyilik ve sağlık dileğiyle.

 34. Serap

  4 Mayıs 2016 at 14:14

  Kol ve ayağıma kan gitmiyormuş gibi oluyor. Yani gidiyor ama öyle hissediyorum. Ara sıra uyuşma oluyor ama çok nadiren. Parmağıma bastırınca beyazlık hemen pembeye dönüşüyor. Kaza falan da geçirmedim. Kangren olma olasılığım var mı? Kangren olup olmadığını anlamak için kan alınması yeterli midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 01:13

   > Kangren açık yaralanmalarda mikrop kapmaya bağlı gelişir, kangren şeker hastalığına bağlı gelişebilir, kangren sigara kullanımına bağlı damar tıkanmasına bağlı gelişebilir, kangren Buerger hastalığı olarak bilinen ve sigara kullanımına bağlı gelişen damar tıkanıklığına bağlı gelişir, kangren akut arter tıkanmasına bağlı gelişir. Yani kangren durup dururken gelişmez.

   > Bahsettiğiniz durum Raynaud fenomeni veya Raynaud hastalığına bağlı olabilir, bel fıtığına bağlı olabilir, boyun fıtığına bağlı olabilir, siyatik sinir sıkışmasına bağlı olabilir.

   > Öncelikle bir ortopedi uzmanına veya beyin cerrahisi uzmanına veya kalp damar cerrahisi uzmanına gitmenizde fayda var. Yukarıda sayılan durumlar oldukça ciddi durumlardır ve ihmal edilmemelidir (Özellikle sigara kullanımı var ise).

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 35. Özgür

  10 Mayıs 2016 at 22:03

  Merhaba benim ayagim burkulmuştu. Gece yatarken Bandaj sardım biraz fazla sıkmışım sabah kalktığımda soğuktu Bandajlı ayağım hareket ettiriyordum azda uguşuktu. Ama bilegimin üstünde ufak bir şekilde kızarıklık vardı ufak dediğim pet şişe kapağından az küçük o zamandan 1 ay geçti bi ağrı yok bişi yok ayağım sapasağlam ama o kızarıklık hala duruyor. Kangren olmuş olabilirmiyim kızarık bölgeden????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 00:45

   Kangren açık yaralarda enfeksiyon kapması sonucu oluşur. Kangren damar tıkanmasına bağlı da oluşur. Sardığınız bandaj lastikli uzayan bandajlardan ise damarda kan pıhtılaşması olmuş olabilir. Burkulmaya bağlı ödem oluştu ise kan dolaşımı zarar görmüş olabilir ve dolaşımın bozulması nedeni ile kan pıhtılaşması olmuş olma ihtimali yüksektir. Sigara kullanımı da var ise oluşan bu pıhtılaşma damarları tıkayarak akut arter tıkanıklığına neden olabilir ve ilerleyen dönemlerde kangren oluşabilir.

   Bu nedenle bir kalp damar cerrahisine gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve iyi sonuç almanız dileğiyle.

 36. Merhaba

  27 Mayıs 2016 at 02:56

  Cinsel organımda bir morarıklılığa benzeyen bir renk var kangren olma ihtimalim nedir ve ne kadar sürede kangren olup olmadığı anlaşılır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2016 at 13:29

   Kangren durup dururken oluşmaz. Kangren açık yaralar ya da damar tıkanıklığına bağlı bazı nedenlerden kaynaklanan bir durumdur.

   ERGOT KANGRENİ olarak bilenen bir kangren türü çavdarlı gıdalar tüketenlerde görülebilir. Çavdarda bulunan ve ergot alkaloidleri denilen maddeler özellikle vücudun uç kısımlarını besleyen atardamarlarda spazma neden olarak (parmaklar, burun, erkek cinsel organı) gibi vücut bölgelerinde meydana gelir.

   Bu durum enfeksiyonel bir durum veya cilt hastalığını ilgilendiren bir durum da olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 37. Ayfer

  17 Haziran 2016 at 00:28

  Iyı aksamlar, benım ayagıma yaklasık bır hafata on gun once beledıyenın calısma tabelası dustu kuvetlı ve agrılıydı ufakta bır vıda batması oldu buzla sarılı bır sekılde 112 le en yakın hastaneye gıtık cekılen fılme bır doktor kırık dedı dıger arkadası kırık yok catlak dedı alcıya alıp ertesı gun ortapedı dedıler ertesı gun ortapedı doktoru baktı kırık ta catlagında olmadıgını alcıyı cıkarıp pansumanla hastaneden geldım o gece agrım coktu sabah ayagım parmaklarının uc tanesı basparmaktan sonra morardı ayak bılegımde sıstı morardı ve olaydan bır hafta sonra tetonoz asısının yapılmadı aklıma geldı ve agrımda cok olunca aynı hastanede baska doktora gıtım aynı fılıme oda baktı evek kırık yok ama bır kemık kopması var ve uzaklasmıs alcıya alınsada kaynamaz dedı asımı yaptı ve ongun ustune basma tekrar gel dedı uc moraran parmaklarımı oynatıyorum fakat elımı gezdırınce ufak bır hısıyatsızlık var kararmaya basladı daha ucgunoldu ne yapmalıyım on gunu beklıyımı yoksa acıl baska yere gıdıyımı bu durum kangıren belıtısı olabılır ılac ılk gunden berı antıbıyotık ve salımlı tablet kulandım sıgara fazla olmamak kaydıy kulanıyorum pansumanım ıyı herhangı bır ıntahap durumu yok hata yaram ıylestı dıye bılırım tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 12:33

   Ayak üzerine düşen darbe nedeni ile kemiklerde kopma olmuş olabilir veya ince kemiklerde çatlama oluşmuş olabilir. Ezilme olduğu için kan toplanması ve şişmesi normaldir fakat bu ezilme sonucu damarlarda da bir tıkanma, kan pıhtılaşması olmuş ise damar tıkanmasına bağlı kangren tehlikesi içerebilir.

   Sigara kullanımı uzun zamandır var ise damar tıkanması riski daha yüksektir. Morarmalar iyileşirken genellikle hafif kahverengi bir renkten sarıya ve yeşilimsi gibi bir renge dönüşerek iyileşirler. Hafif bir kahverengilik var ise bu sorun olmayabilir, ancak hissizlik olması biraz düşündürücü. Bu durum sizi rahatsız ediyor ise bir kalp damar cerrahisi uzmanına gitmeniz de gerekebilir.

   Çok geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 38. poyraz

  27 Haziran 2016 at 02:23

  Slm ben parmağımı blendıra kaptırdım baya hırpalanfı doktora gittim dikiş attırdım ilaç yazdı doktor vr kullandım yaralar tamamen kapandı denecek kadar azaldı fakat parçalanan yerde hissizlik var ve bu 2 gün içinde hafif ağrı ve morarma oldu normal bir durummu yoksa kangrenmi oldum bide 20 gün aradan geçmiş şimdiden tşkkrlr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Haziran 2016 at 19:39

   Hissizlik altığı darbeye bağlı sinir hasarından kaynaklanabilir fakat iyileştikten sonra tekrar ağrının artması ve morarmanın başlaması kan akışında bozulmaya bağlı ya da enfeksiyon kapmış olmasına bağlı olabilir.

   Morarma ve ağrı geçmez ise dikişi atan doktorunuza gitmeniz ya da bir acil servise gitmeniz doğru olur.

   Çok geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 39. Erdem Yigit

  28 Haziran 2016 at 08:28

  Merhabalar.25 yasimdayim sol ayagimin tabaninda egzema var ve surekli kasiniyor. Haliyle kasirken her seferinde kanatiyorum. Ama son 1 haftadir kucuk bir alanda siyahlik gordum. Ayagimin hali bu http://i.hizliresim.com/pPNorn.jpg Acaba o kucuk siyah nokta kangren belirtisi mi bu durumda kesin teshis nasil konulur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Haziran 2016 at 15:48

   Egzamadan dolayı sürekli kaşıdığınız için yara olmuş gibi görünüyor. Egzama sorunu olan kişilerde tekrar tekrar kanatma nedeni ile kanayan alanlarda kahverengimsi, siyaha yakın izler kalıcı hale gelebilir. Çok fazla travmaya maruz kalması doğru değildir.

   Yakınlarda bir cildiye uzmanına gitmemişseniz gitmeniz ve muyene olmanız, ordan örnek alınması uygun olur, çünkü travma nedeni ile enfeksiyon kapmış olabilir veya olmayabilir.

   Enfeksiyon olsa da olmasa da bir cildiye muayenesi önemlidir. Çünkü tedavi için ilaçlar, kremler verebilir.

   Egzamalarda kaşınmamak gerekir, günde iki kez egzama olan bölge nemlendirici kremler ile nemlendirilmeli, temiz ve kuru tutulmalı, ayağı rahat ettirecek ayakkabı giyilmeli gibi yöntemler faydalı olur.

   Cildiye doktoruna gitmek önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

   • Cemile

    11 Temmuz 2016 at 10:44

    Kangren olan elden temiz kan çıkar mı?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Temmuz 2016 at 22:12

     Kangren açık yaralardan giren enfeksiyonlar nedeni ile, damar tıkanmalarına bağlı, şeker hastalığına bağlı, sigara kullanımına bağlı damar sorunlarından meydana gelebilecek bir durumdur. Yani kangren durup dururken olmaz. Sorun nedir? tam olarak aydınlatılmamış.

     Sağlık dileğiyle.

 40. Sibel

  29 Haziran 2016 at 16:17

  Merhaba ben 20 gun once merdivenden dustum bacagimin on yuzu carpmadan dolayi cukurlasti.rontgende kirik yada cikik yok denildi. sonra sisti suan el kadar kirmizilik var ve o kirmizilik 20 gundur gecmedi ve dahada buyudu.antibiyotik kullandim.ultrasyon ve doppler da bsy cikmadi ama gecmek bilmiyor ve cok tedirginim neden boyle kirmizilik gecmiyor korkmaya basladim ayrica kalp icin kan civiltici ilac kullaniyorum, kangren gibi bir risk olabilirmi.tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 01:16

   Darbeye bağlı ciddi kas ezilmelerinde ağrı, morarma bazen bir buçuk ay bile devam edebilir fakat yine düşmeye bağlı o bölgede veya yakınlarında pıhtı oluşmuş ise, sigara kullanımı da var ise damar tıkanıklığı olabilir.

   Kan sulandırıcı ilaç kullanımı pıhtılaşmayı önler, ancak darbe dolayısıyla damarlarda da hasar gibi bir durum olmuş ise damarsal bir risk söz konusu olabilir.

   Bir kalp damar cerrahisine gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 41. mehmet

  19 Temmuz 2016 at 01:55

  penis kemik kırılmasında kangren riski varmıdır ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 16:04

   Kangren damarlarda ezilme, tıkanma sonucu, yaralanmalar sonrası enfeksiyon kapma sonucu, şeker hastalığı sonucunda ve sigara kullanımına bağlı damar tıkanması sonucunda meydana gelen bir durumdur.

   Penis kırılması (penis bölgesinde kemik olmadığı için) normal bir kırılma değildir fakat bu durum acil ürolojik değerlendirme gerektiren bir durumdur genellikle.

   Bir üroloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

 42. Erkan

  20 Temmuz 2016 at 01:07

  Merhaba 3 gün önce kapalı safra kesesi ameliyatı oldum. Ameliyathanede sağ kolum aşağı doğru sallanacak şekilde kaldı. Ameliyattan sonra m.braclialis kası ve baş parmağım uyuşuk ve his kaybı var. Kolumu zor kaldırıyorum. Doktor geçer dedi 3 gündür aynı kangren olabilirmi. Tşkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Temmuz 2016 at 14:08

   Kas tutulmasına bağlı bir durum olabilir, herhangi bir sakınca yok ise kolunuzu egzersiz yaptırmanız faydalı olacaktır. His kaybı yapılan anestezi nedeni ile bir süre devam edebilir. Sonuçta ameliyat geçirmişsiniz ve kolay bir durum değil. Ameliyat sonrası zaten antibiyotik tedavisi vermişlerdir. Evinize çıktınız ise antibiyotik ilacınızı düzenli kullanmanız önemlidir.

   Antibiyotikler 10-15 dakikalık bile gecikme ya da erken alma şeklinde değil saati saatine alınmalıdır, aksi taktirde antibiyotikler faydasız kalır.

   Doktorunuza yapmanızda bir sakınca olup omadığını sorarak kol egzersizleri yapmanız durumu düzeltecektir. Kol egzersizlerini yattığınız yerde de yapabilirsniz, burada amaç kasları çalıştırmaktır.

   Ağrı, şişlik, morarma, kızarıklık olur ise o bölgede, doktorunuza danışmanız önemlidir.

   Çok geçmiş olsun ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

 43. ceyda

  23 Temmuz 2016 at 01:13

  Merhaba,annem bir buçuk ay önce ameliyat oldu,ameliyat günü ameliyat çorabını giydirdiler,annem ayağım acıyor demeye başladı ama anlamadık,ameliyat çorabını giydiren hemşire kötü giydirmiş ayağının üstünde çorap toplanmış o da sıkmış.Tabi biz bunu ameliyattan 12 saat sonra anladık.2 ay geçmesine rağmen hala hissizleşme var diyor hafif iz de kalmış birşey olur mu?Doktora da gitmedik geçer diye ama,sizin yorumunuz ne olur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Temmuz 2016 at 16:39

   Ameliyat sonrası hissizlik olması olduğu ameliyata bağlı olabilir. Ameliyat sırasında sinir zedelenmesi ya da sinirlere bası hissi olabilir.

   Çorabın sıktığı bölgede meydana gelen morarma iki ay geçmesine rağmen geçmedi ise damarlarda kan pıhtılaşmış olabilir.

   Ameliyat sonrası yatma süresi uzun olmuş ise, o bölgede veya o bölgenin sıkılmış olmasına bağlı, yaşa bağlı, ameliyata bağlı, eşlik eden başka hastalıkların varlığına bağlı kan sulandırıcı ilaç verilmemiş ise pıhtılaşma sorunu olabilir.

   Doktorunuza gitmeniz doğru olur ve o bölgeyi göstermeniz doğru olur.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 44. Nimet

  23 Temmuz 2016 at 11:26

  Merhaba benim dayım ayak parmaklarının iki tanesini ameliyatla aldırdı kendisi burger hastası. Aradan iki hafta geçti şu an üşüme titreme oluyor çok sıcak olmasına rağmen üşüyor.dikişi patladı doktora götürdük birşeyi yok dedi fakat enfeksiyon kapmış olabilirmi yada ameliyat sonrası normal mi bu durum.
  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Temmuz 2016 at 16:54

   Ameliyattan sonra anesteziye bağlı, kan kaybı olmuş ise buna bağlı üşüme birkaç gün olabili fakat bu durum iki hafta sürmez genellikle.

   Buerger hastalığı nedeni ile ameliyat olmuş hastalarda hatalı kesime bağlı veya başka durumlara bağlı enfeksiyon ve kangren görülme sıklığı oldukça yüksektir.

   Ateş, üşüme, eklem ve kas ağrıları, baş ağrısı, bulantı gibi durumlar genellikle enfeksiyon belirtileridir.

   Ayrıca Buerger hastalığında sedece parmakları kesmek çözüm olmayabilir, çünkü tıkalı olan damarın da açılması gerekir.

   Parmaklar kesilip damar açılmadı ise yine tıkanıklık olmuş olabilir ve bu durum kangren riskini arttırabilir.

   İyi bir kalp damar cerrahisi uzmanına gitmek gerekir.

   Doktorunuz ile ya tekrar görüşmenizde ya da iyi bir kalp damar cerrahisine gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi, sağlıklı yaşam dileğiyle.

 45. rifat alptekin

  28 Temmuz 2016 at 04:46

  Hocam yazınızı okudum ben sigara alkol kullanıp sağlıksız besleniyorum şeker hastaligimda var p*nisimde kızarıklık var ve ucu eskisine kıyasla daha mor. Araştırdım bir bilgi bulamadım p*niste kangren olur mu? Doktora gitmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Temmuz 2016 at 22:27

   Bir üroloji uzmanına gitmeniz önemlidir. İhmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olsun.

 46. Ali

  28 Temmuz 2016 at 14:21

  Ayak tabanımla duvara sert tekme attım. Kangren olma riskim varmı acaba, ayağımda küçük morarma ve hafif ağrı var? Hastalık hastası olduğumdan evham yaptım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2016 at 00:39

   Kas ezilmesi olmuş olabilir ve buna bağlı morarma ve ağrı olur. Ayağınız çok sert bir travmaya maruz kalmış ise kangrenden çok ayak tarak kemiklerinde incinme, çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık olma ihtimali vardır.

   Ağrı şiddetlenir, morarma artar ve ayak şişmeye başlar ise bir ortopedi uzmanına gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 47. Acil

  30 Temmuz 2016 at 13:47

  Bu belirtiler ne kadar surede kendini gösterir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Temmuz 2016 at 22:24

   Kangren belirtileri ve belirtilerin süresi kangrene neden olan faktöre göre değişir.

   Kangren açık bir yaradan enfeksiyon kaptığında, damar tıkanıklığı olduğunda, şeker hastalığına bağlı yaralarda ya da damar tıkanıklığında, sigara kullanımına bağlı damar tıkanıklığında, sigara kullanımına bağlı Buerger hastalığında gibi etkenler ile meydana gelir.

   Sigara kullanımı var ise, şeker hastalığı var ise, açık bir yaranız olmuş ise, sorun olan bölgede morarma, ısı artışı, hissizlik, soğukluk, ciltte değişiklikler var ise bir uzmana gitmeniz önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 48. ACİL...

  4 Ağustos 2016 at 12:36

  Merhaba ben cok merak ediyorum 5 hafta önce fln elime plastik bir oyuncağin sivri ucu sert bir şekilde girdi kazayla olan bişey ilk başta kanama yoktu k nokra gibi bişey zaten bende o çıkan kanı emdim her çıktında emdim şu anda orada bir renk deişimi kirmiziya yakin bir renk oluşumu söz konusu kangren belirtisi yada kangren olma olasiliğim varmıdır ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 22:21

   Bağışıklık sisteminiz zayıf ise veya bağışıklık sistemini baskılayan bir ilaç kullanıyorsanız, sigara kullanımı var ise, şeker yüksekliği veya şeker hastalığı var ise bu tür bir ihtimal olabilir, çünkü bu durumlar enfeksiyon kapma riskini arttırabilen durumlardır.

   Belki kanı emmeye çalıştığınız için kan toplanmıştır ve bu durum kişinin yapısına göre değişmekle birlikte bazı insanlarda daha geç düzelebilir.

   Sivri uçlu eşyanın batması ile birlikte kılcal damar çatlaması oluşmuş olabilir.

   Bir doktora (damar cerrahisi veya cildiye uzmanı ya da aile hekimi gibi) başvurmanızda fayda var, özellikle üstte sözü geçen durumlar mevcut ise.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 49. Nilüfer

  5 Ağustos 2016 at 11:22

  Ben aygimin bas parmagini oyun oynarken parkta kaydiraga carptim parmagim haliylen biraz bukuldu ve co acaip bi sekilde agridi sonrada morardi ama agrisi biraz azldi kangren mi bu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ağustos 2016 at 21:55

   Kangren olması için açık bir yaranın olması ve o yaradan enfeksiyon kapması gerekir. Kangren şeker hastalarında, damar tıkanıklığı sorununda, sigara kullanımına bağlı damar tıkanmalarında daha sık meydana gelen bir durumdur.

   Çarpma sonrası ayrışmamış kırık oluşmuş olabilir, bu nedenle geçmez ise fazla vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına gitmeniz uygun olur. Kırık var ise bu şekilde yanlış kaynayabilir ve daha sonra tekrar sorun yaratabilir.

   Çatlak olarak tabir edilen parmak kırıklarında ya da parmağa giden tarak kemiği kırıklarında ağrı, morarma ve şişlik olmasına rağmen bazen bu durumlar daha hafif seyirli olabilir ve hastayı yanıltabilir.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 50. Emre

  10 Ağustos 2016 at 17:13

  İyi günler kolay gelsin oncelikle benim parmağının makine tırnak kısmını ve altındaki et gitdi parmagimin deri dönmüş altından yeni deri gelirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ağustos 2016 at 11:58

   Tırnağınız tamamen çıkmış ise belli bir süre sonra tırnağın çıktığı yer iyileşir ve yavaş yavaş ordan tekrar tırnak uzar.

   Yani çıkan tırnağın yerine genellike o bölge kendini tamamen yeniledikten sonra yenisi gelir.

   O bölgede şimdi açık yara var ise önemli olan o yaradan mikrop kaptırmamaya çalışmanızdır.

   Mikrop kapmaması için düzenli olarak pansuman yapılması, temiz tutulması, yani dikkat edilmesi önemlidir.

   Bölgede ısı artışı, çok fazla morarma, çok fazla ağrı, şişlik ve genel vücut ağrıları olur ise doktora gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 51. mustafa

  19 Ağustos 2016 at 21:18

  hocam ben.makinada çalışırken parça solelimim başparmağı parçaladı işaret parmağımınuç kısmı biraz hasar aldı baş parmağın ucu dikildi 2 aydır parmaklarımı ve elimi kullanamıyorum ağrılar yüzünden doktora gittim işaret parmağımda ueklemlerde ur oluşmuş baş parmağımın ucunda kemik eksilmiş vetümör oluşmuş şimdi ne olacak

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ağustos 2016 at 15:01

   Travmalar nedeni ile meydana gelen kemik tümörleri genellikle enfeksiyon, stres kırığı ve diğer tümöre benzeyen durumlar şeklinde gelişebilir. Kemik tümörlerinin çoğu iyi huyludur. Sizdeki durum kaza sonrası enfeksiyon kaptığı için olmuş olabilir. Kemik tümörleri tiplerine göre değerlendirilir.

   İyi huylu kemik tümörlerinde tedavi tümörün tipine ve hastanın yaşına göre değişebilir. Bazı vakalarda takip yeterli olabilir.

   Kötü huyluya dönüşme riski olan tümörler cerrahi olarak temizlenebilir fakat iyi huylu tümörlerin de tekrarlama riski vardır.

   Yani oluşan tümörün tipine göre tedavi veya takip durumu değişebilir. Gereken durumlarda radyoterapi uygulanabilir.

   Çok geçmiş olsun ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 52. barış

  28 Ağustos 2016 at 23:51

  benim sag ayagıma masa düştü ve küçük bi yara ama asırı derecede şişti bu şişiklik inmedi parmalarımdan dogru morarmaya başladı ve üç gün oldu daha da cok morarmaya başlıyo sizce kangrın riski varmı ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 23:22

   Anlattığınız durumda ayak tarak kemiklerinde kırık veya çatlak olarak tabir edilen kırık gelişmiş olabilir.

   Vakit kaybetmeden bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve bir röntgen çekilmesinde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlık dileğiyle.

 53. Ayşe

  17 Eylül 2016 at 01:01

  Merhaba. İki gün önce elimi duvara sert bir şekilde çarptım. Serçe parmağımda ve çevresinde şişme ve morarma oluştu. Bu sabah doktora gittim. İncinme olduğunu söyledi ve krem, bandaj yazıp yolladı. Fakat ağrı dayanılacak gibi değil. Bandajı sardıkten sonra ağrı katlandı. Biraz fazla sıkmışım sanırım. Morarma yayıldı ve karıncalanma var. Fakat elimi kullanabiliyorum, bir sıkıntı yok. Kangren başlangıcı olmuş mudur? Çok korkuyorum. Buz tedavisi falan da uyguladım. Ve bu incinme kaç güne geçer?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 22:56

   İncinme denilen durum kemiklerde oluşmuş ise iyileşmesi biraz uzun sürebilir.

   Bandaj kesinlikle çok sıkılmamalıdır.

   Fakat röntgen filmi çekilmedi ise kemiklerde veya tarak kemiklerinde çatlak olarak tabir edilen ayrışmamış kırık oluşmuş olabilir ve bu durum alçıya alınmadan geçmez.

   Ağrı, morarma ve şişlik geçmezse mutlaka bir ortopedi uzmanına gitmelisiniz.

   Geçmiş olması ve sağlık dileğiyle.

 54. Seher Tanyeliler

  22 Eylül 2016 at 18:11

  Merhaba benim 5gün önce sol ayağım bir kaza sonucu şiddetlibasıya maruz kaldı 3.parmak ters dönerel ezıldi yurt dışında olduğum için başkalarının programı aksamasın diyedoktora başvuramadım çok ağrım vardı veparmağın altıda kızardı ve morardı ağrı kesici ilaçlarla idare ettim eve 3gün sonra doktora gidebildim tırnağa yakıneklemde üst kısımda kırık alttada dokuda iç kanamadan dolayı morarma ve kırmızılık vardı doktor alçı yapmadı dolaşım muayenesi yaptı 2-3saniye sonra dokuda kanlanma olduğunu söyledi dolaşım kötü sayılmazdı krem ve hapverdi bugün 5.gün morarma azaldı ama ayağıma bazen kramp giriyor topuğumdada uyuşma oluyor 54 yaşındayım şeker vebildiğim kadarıyla damar tıkanıklığı yok uyuşma ve krampkafamı bulandırdı alçıda yapılmadı kangren gibi birşey yokturinşallah bilgilendirimisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Eylül 2016 at 12:22

   Ezilmelerde morarma ve şişlikler, ağrı olur.

   Baskı nedeni ile damarlarda tıkanma ya da ezilme olmuş olabilir veya çatlak olarak tabir edilen kırık gelişmiş olabilir.

   Dolaşım sistemi muayenesi dediğiniz muayenede hastanın öyküsü alınır, EKG çekilir, tansiyon ölçülür, elle muayeneler yapılır, gözle muayeneler yapılır, kalp sesleri dinlenir, ekokardiyografi çekilir gibi tetkikler yapılır.

   Damarda tıkanma ya da pıhtılaşma günler sonra da olabilir.

   Uyuşma ve ağrılar eizilmeye bağlı sinir zedelenmesinde de olabilir ve sinir dokusu kendini yenileyene kadar bu durum devam edebilir.

   Eğer ortopedi uzmanına gitmemişseniz kırık, çıkık gibi bir durum olup olmadığının anlaşılması için ortopedi doktoruna gitmenizde fayda var.

   Ağrıda artma, ısı artışı, uyuşmanın artması, renginde kırmızılaşma gibi durumlar olur ise tekrar doktora gitmeniz de fayda var.

   Geçmiş olması dileğiyle.

 55. Berat

  25 Eylül 2016 at 21:58

  Merhaba Ben 15 yaşındayım ayağım 1.5 senedir batıkdı çektırdım ama siyahlıgı geçmedi kangren olma olasılıgı varmı morluk var siyah @

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Eylül 2016 at 15:13

   Bu kadar uzun süre tedavisiz kaldığı için daha öncesinden iltihaplandı ise iltihap yayılmış ve o bölgenin kanlanmasını bozmuş olabilir ve buna bağlı olarak doku ölümü (yani kangren) gibi bir duruma sebebiyet verebilir.

   Ameliyattan sonra temizliğini ve pansuman yapılmasına özen göstermemişseniz ve ek olarak şeker yüksekliği, herhangi bir damar hastalığınız veya bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir durum, sigara kullanımı söz konusu ise buna bağlı olarak da enfeksiyon gelişebilir ve kangrene neden olabilir.

   Yaralar kururken kişiye ve kişinin genel sağlık durumuna göre değişmekle birlikte bir hafta kadar renginde siyahlaşma olabilir.

   Fakat bu durum 1 hafta gibi bir süreden daha uzun sürer ise doktor tarafından görülmesi doğru olur.

   Aile hekimine gitmenizde ya da ameliyatı yapan doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam ve geçmiş olması dileğiyle.

 56. Metin

  30 Eylül 2016 at 12:22

  Oncelikle Merhaba ismim metin 16 yaşındayım okulda iken arkadaşım bilek kısmını birşey yapıcam diyerek 20 saniye sert bir şekilde sıktı sonra bıraktı. Kongren olma ihtimalim varmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 18:10

   Bu kadar kısa süreli damarın baskıya uğramasıyla kangren olma ihtimali çok düşüktür fakat bu tür travmalı oyunlardan veya şakalardan kaçınmak gerekir (her ihtimale karşı).

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 57. Sena

  30 Eylül 2016 at 22:40

  Öncelikle merhabalar ben dün düştüm ve ayak bileğim de ki kötü ağrıyla hastaneye gittik atel taktılar ve çatlak şüphesinden bahsettiler daha sonra bugün gittim hastanede ayak bileğimde kırık olduğu çok az kayma yapmış olduğunu belirttiler yarım alçıya aldılar ve değnek verdiler ayağımda normal olarak ara ara ağrılarım oluyor fakat ayak parmaklarım üşüyor bu sizce normal mi bir de çok çok mecbur kaldığım zaman 2 saniye falan da olsa ayağıma basmak zorunda kalıyorum doktor eğer kayarsa ameliyat dedi kayma yapar mı neler yapmayalım yardımcı olursanız sevinirim kolay gelsin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2016 at 06:25

   Ayağın üzerine yük vermemeye dikkat etmeniz önemlidir. Ayak hareketsiz kaldığı için ayak parmaklarında üşüme olması normal sayılabilir. Ayak parmaklarınız açıkta ise ayak parmaklarınızı yavaş yavaş egzersiz yaptırmanız hem kan dolaşımını sağlar hem de üşümesini önler.

   Ayak mümkün olduğunca yüksek yastık üzerinde tutulması gerekir, bunu zaten doktorunuz önermiştir. Ayak parmaklarının üzerini örtebilirsiniz (üşümemesi için).

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 58. Emine Ferhan Şahbaz

  30 Eylül 2016 at 23:40

  Merhabalar
  9 gün önce kızımın elini cam kesti sol el yüzük parmağının iç tarafı biraz derin kesildi. Küçücük parmağına 6 tane dikiş atıldı. Tutan çok az bir yeri vardı tutmayabilir dediler. Üç gün hastanede pansuman yapıldı daha sonra evde devam ettik 9 gün geçmesine rağmen iyileşmedi ve parmağı şiş
  Kangren olabilir mi ne yapmalıyım? Lütfen acil cevap

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 11:52

   Şişlik ve morarma var ise tekrar doktorunuza gitmeniz doğru olur. Enfeksiyon kapma riski bu tür açık yaralanmalarda vardır.

   Çok geçmiş olsun ve iyi olması dileğiyle.

 59. Tofiq

  6 Ekim 2016 at 09:01

  Merhaba.1-2 hafta once otobusle uzun yolculuk yaptim. Nerdeyse 2 gun ayagimi ayakkabidan cikarmadim. Yururken serce parmagim agriyordu ( ayakkabidan dolayi). Sonra tirnagim morarmaya basladi. Suan 80% siyah. Sadece tirnak degil tirnagin alt kismindaki et de siyah. Ve siyah bolgeye dokundugumda hissetmiyorum. Genel olarak parmagin diger kisimlarinda bir sorun yok. Tam olarak anlata bildim mi bilmiyorum. Kangren midir acaba?

  Onceden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ekim 2016 at 00:40

   Uzun süre ayakkabı içinde kaldığı için ve ayakkabı vurduğu için parmağın altında sert bir oluşum olmuş olabilir. Örneğin parmak bir yere kıstığında iyileştikçe orada siyahımsı sert bir et parçası gibi bir şey oluşur (bu durum onun gibi bir şey olabilir) ve o bölge kurur bu nedenle hissetmeyebilir, daha sonra orası kanar, yırtılır ya da kanamadan, yırtılmadan zamanla kaybolur.

   Yine de bir doktorun görmesinde fayda var. Çünkü iki gün hareketsiz kalmaya bağlı özelliklede sigara kullanımı, kan şekeri yüksekliği, kalp hastalığı, damar sorunları, varis gibi sorunlarınız da var ise kan akımı da bozulmuş olabilir ve buna bağlı damar tıkanması ve kangren gelişebilir.

   Tırnak batması gibi bir durum da olabilir.

   Doktora görünmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 60. Tolga Görker

  7 Ekim 2016 at 00:24

  Merhabalar , oğlumun 1 ay önce bacak kemiği ayak bileğine yakın yerden kırıldı. Kırık sonrası ayak alçıya alındı . Alçıya alınmadan önce bileğin iç kısmına doğru morluklar vardı . Dün alçı çıkarıldı bu morlukların olduğu bölgede 3 adet yaklaşık 2 cm çapında sert siyah kabul benzeri oluşumlar vardı . Doktor sadece krem verdi sizce bir sorun olur mu ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 14:22

   Kırıklar sonrası morarma genellikle olabilen bir durumdur. Alçı içinde morluklar baskı altında iyileştiği için siyahlaşmış olabilir. Kabuk bağlamış ise büyük ihtimalle iyileşiyor olmalı. Doktorunuz bunları gördüğü halde bir şey söylemedi ise önemli bir şey olmamalı.

   Doktorunuzun verdiği krem antibiyotik içeren bir krem ise bu krem saati saatine (10-15 dakikakalık bile gecikme veya erken kullanım olmaksızın) düzenli kullanılmalıdır. Kremin prospektüsünü okuyarak bu konuda bilgi edinebilirsniz.

   Düzenli ve dengeli beslenmek kırıkların kaynamasında oldukça etklidir. O bölge tamamen kuruyana kadar mikrop kaptırmamaya dikkat etmeniz gerekir.

   O bölgede ısı artışı, şişlik, morarma, kızarıklık ve ağrı artar ise doktorunuza kontrole veya acil servise gitmeniz uygun olur.

   Geçmiş olsun.

 61. Adsız

  28 Ekim 2016 at 15:16

  Ben yatarken kolum toka takmistkm kalin sabah kalktığında hafif bir kızarıklık vardı şişme yok sadexe bira ama az açıyor bisey armidir siCe

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 16:54

   Lastik toka takmışsanız kan akımını bozduğu için morarma olmuştur.

   Ara ara hafif hafif masaj ve o kolu hafif egzersizler yaptırmak yapmak faydalı olabilir (kan dolaşımını hareket geçirmek için).

   Morarma artar ise doktora gitmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 62. Emre

  30 Ekim 2016 at 23:29

  Öncelikle merhaba iyi gunler iki hafta önce sag ayagima sert bi sekilde agirlik dustu ve ayagimim üstünde şişme oldu . buz kompresini 5 6 saat sonra yapabildim fakat etkisi olmadi sanirsam morarmalar oldu Suan morarma yok ama ayagimin ustune dokundugum zaman agri oluyo.birde uzun süre oturdugum zaman veya sabah yatakdan kalktigim zaman ayagimin ustune basamiyorum topugum altina sanki taş batiyormus gibi agriyor birde çömelme şeklinde bir süre oturup kalktigim zaman sag bacagimda diz kapagimdan baldirima dogru hafif bir uyuşma oluyor uzun bi süre inceden inceden devam ediyor halen bi doktorada gidemedim.uyusma daha once yoktu bi kac gundur var sizce ne olabilir şimdiden cok tesekkurler iyi calismalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ekim 2016 at 00:25

   En kısa zamanda bir ortopedi uzmanına gitmeniz doğru olur. Damarlarda ezilme veya ayrışmamış kırık oluşmuş olabilir ve sinirlere baskı oluyor ise buna bağlı uyuşmalar olur. Yine damarlarda kan pıtılaşması olmuş ise buna bağlı olarak o bölgeye kan akımı bozulur ve kangren bile gelişebilir.

   Doktora gitmeniz ve durumu doğru anlatmanız en doğru karar olur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 63. Ferdiye Celik

  3 Kasım 2016 at 22:03

  Merhaba,
  Benim babamda yaklaşık 9 hafta önce ayağında kuru kangren oldu.Dr ameliyat olursa yani ayağını kesersen masada kalir diyorlar. Ameliyat için vücudda ki değerler tam olması gerekli dediler. Birde babam 14 senedir felcli ve yatalak. Yatmakmaktan popo üstünden çok derin bir yara açıldı. Bu yada vücudda iltihap yapmış. Kilo olarak babam çok zayıfladı. Son 6 aydında mideye hortumla yemek takviyesi verilmekte. Bundan 8 hafta önce babanızı kurtaramayiz ölecek dediler eve alın sizinle kalsın dediler. Babama ağrısı olmasın diye ufak bir yapışkan yapistiriyoruz sanırım morfium. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Biz almanyada yasiyoruz. Burada bize artık yardımcı olmuyorlar. Bende resimler var babamın ayağından ve ve poposunu üstündeki yaradan. İsterseniz size en son yazılan hastanedeki mektubu da yollarım. Lütfen yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Kasım 2016 at 12:36

   Oldukça sıkıntılı ve zor bir durum içindesiniz. 14 yıl yatalak olmak bu tür yaraların oluşması için zaten yeterlidir. Yatak yaraları iltihaplandıktan sonra bunları iyileştirmek özellikle beslenme durumu da bu kadar zayıf olan ve bağışıklık sistemi çökmüş bir hasta için zor olabilir.

   Yatak yaralarının tedavisinden çok bu yaraların oluşmasını önlemek önemlidir. Hasanın uygun yatakta yatması, hastanın temiz bakılması, hastanın beslenmesinin yeterli ve dengeli olması, ara ara fizik tedavi görmesi gibi yöntemler ile bu yaraların önlenmesi çok ama çok önemlidir.

   İltihap tüm vücuda yayılmış ise bunu düzeltmek de zordur.

   Kolaylık dileğiyle.

 64. isimsiz

  8 Kasım 2016 at 22:47

  çorabın sıkması durumunda benim ayak bileğimin önünde yara gibi birşey çıktı acaba kangren olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Kasım 2016 at 17:41

   Eğer damarlar ciddi şekilde etkilenmiş ise böyle bir ihtimal olabilir.

   En azından aile hekiminize ya da kalp damar cerrahisine gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlılı kalmanız dileğiyle.

 65. Ahmet

  10 Kasım 2016 at 12:53

  Merhaba ben sıkıştırmalı küpe takıyorum kulak memesini sıkıştırarak orada asılı kalıyor oranın sıkışması kangrene sebep olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 13:14

   Bunu KBB uzmanı ile görüşmeniz ve taktığınız küpenin kulağa verdiği etkinin kontrol edilmesi daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 66. Hamit özkan

  20 Kasım 2016 at 23:39

  BEN 13 YAŞINDAYIM ERGENLİK SÜRECİNDEYİM GENELDE BACAKLARIMDA BALDIR TARAFINDA AĞRI VEYA SIZLAMALAR OLUYOR AMA ÇOK ŞİDDETLİ AĞRILAR OLMUYOR TABİ ANNEM BABAM ERGENLİK YÜZÜNDEN BOYUN FALAN UZUYOR DİYOR AMA BE GENEDE ENDİŞELİYİM LÜTFEN CEVAPLAYIN VE BİDE AYAK TABANLARINDA ÜŞÜME HİSLERİDE OLUYOR !!!

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 01:48

   Ayak tabanında üşüme hissi kansızlıktan veya B vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilir. Ergenlik döneminde bu tür vitamin ve mineral eksiklikleri olabilir. Bu durum için bir endokrinoloji ya da dahiliye doktoruna gitmek faydalı olabilir.

   Baldır ağrıları özellikle geceleri veya akşam üzeri oluyor ve çok yorulduğunuz zamanlarda artış gösteriyor ise büyüme ağrıları olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 67. Serkan

  22 Kasım 2016 at 01:12

  Merhaba. 3 gün önce parmağımı cam kesti. Çok asırı derın değil fakat yaram iltihaplı ve azıcık mor bastırınca ağrı var ayrıca parmagımı ıynatabılıyorum krem suruyorum bakım yapıyorum ama gecmedı 2 gndr kangren mi oldum yara ufak ama azıcık derin. Tşkler bu arada bas parmak.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 23:59

   Yara enfeksiyon kaparsa bu tür bir risk olabilir. Yara olan parmakta yara kapanıncaya kadar ağrı, morarma hafif de olsa olabilir.

   Yine de aile hekiminize bir gitmeniz faydalı olabilir.

   Kesikler 2 günde iyileşmez.

   Geçmiş olsun.

 68. asiye

  28 Kasım 2016 at 12:34

  Benimde öçb bağım koptu ameliyat oldum. Ama sislik gala var hissizlikte var. Kangren olma ihlimali varmı. Sıvı artışı olmuştu.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 09:59

   Ameliyat sırasında ya da sonrasında enfeksiyon kapmış ise buna bağlı kangren gelişebilir.

   Ödem nedeni ile sinirlere bası vardır ve buna bağlı hissizlik olabilir.

   Bunlar hakkında doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur, çünkü yapılan ameliyatı, dizin durumunu doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Ameliyattan sonra uygun dönemde bir süre fizik tedavi görmek gerekebilir.

   Ameliyat sonrası kişiye, bağın kopma şiddetine, yanı sıra menisküslerin hasarına göre değişmekle birlikte 6 ay iyileşme süresi verilir.

   Enfeksiyon şüphesi varsa doktorunuz ile mutlaka görüşmeniz gerekir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 69. Orhan

  28 Kasım 2016 at 19:44

  Kolum 3 gün ònce eklem bòylesinden derin yara aldı kemikler sıkıntı yok dikiş atıldı pansuman oluyorum ama bugun bişey fark ettim kolum şişmiş işe gider fazla oynatmasamda hareket ediyo bi sıkıntı vardı sizce

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Kasım 2016 at 17:55

   Şişlik ve morarma, o bölgede ısı artışı, genel halsizlik gibi belirtiler var ise enfeksiyon gelişmiş olabilir.

   Doktorunuza tekrar göstermeniz doğru olur.

   Geçmiş olsun.

   • Filiz

    2 Aralık 2016 at 09:03

    Gunaydin hocam bulgaristandan yaziyorum dun ayagima kuflu civi batti 3 4 sat sonra ari yalmaya baslayinca acile gittim asi yaptilar pansumla sardilar fakat bu gece ayagimin altina batmasina ramen ustu sisti parmaklarima dogru kizariklik var birsey olur mu

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Aralık 2016 at 13:28

     Tekrar doktora gitmeniz ve muayene olmanız doğru olur. enfeksiyon kapmış olabilir. Bu durumu tekrar doktor görmelidir. Apse oluşmuş da olabilir.

     İyilik ve sağlık dileğiyle.

 70. mine

  3 Aralık 2016 at 10:35

  kızım parmagini sıkıştırdı bugun bi hafta oldu morarma gecti ama şişlik halen var ne yapmaliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 13:24

   Doktora bir göstermeniz iyi olur. Şişlik geçmediğine göre kemiklerde ödem ya da çatlak olarak tabir edilen kırık gelişmiş olabilir.

   Geçmiş olsun.

   • mine

    10 Aralık 2016 at 11:02

    kirik varmış?on gun boyun tahta cubukta sargili kalsin dedi gecer degilmi

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     11 Aralık 2016 at 01:07

     Doktorunuzun önerdiği gibi dikkat ederseniz kırık kaynadıktan sonra şişlik de geçer. Fakat bir süre o parmağın dikkat edilmesinde fayda vardır.

     Geçmiş olsun.

 71. ıdris

  6 Aralık 2016 at 11:04

  merhaba ben geminin ambar kısmında levyeyle balık sökme işini yaptım ve ambar buz gibiydi bazen ayak ve el baş parmaklarımı soğuktan hissetmiyordum. Iş bittikten sonra parmaklarımın orta kısımlarında sürekli bir uyuşma var. Acaba levyeden dolayı damarlarım mi zedelendi, yoksa soğuğun etkisimi bu duruma sebep oluyor? Bide iş biteli 3 gün oldu. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 14:05

   Anlattığınız durum sizde raynaud fenomeni olduğunu ve soğuğun bu durumu tetiklediğini işaret edebilir.

   Yine sürekli avuçlarınızı sert bir eşya ile sıktığınız için parmaklarda lif kopması gelişmiş de olabilir.

   Kolu ve bileği aşırı kullanıma bağlı karpal tünel sendromu da gelişmiş olabilir.

   Dinlenme ile bu durum devam ederse bir beyin cerrahisine ya da damar cerrahisine gitmeniz faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

 72. gizem

  6 Aralık 2016 at 21:12

  merhabalar babam bypass ameliyatı olduktan sonra sol bacağında morarma şişme oldu ilaç tedavisiyle önlenemedi bu durum ve kangren olduğunu söyleyip bacağını kestiler şimdide diğer bacak ve 2 elide mosmor durumda.şu an yoğun bakımda ilaç tedavisi görüyor diğer bacağınında kötü olduğunu ama kuru kangren göründüğünü söyleyip bekliyorlar.sağ kolundaki parmaklarınında kangren olduğunu söyleyip kolundan damar genişletmesi bir basınç gibi bir şey yapmak zorunda olduklarını yoksa morlukların yukarılara çıkabileceğini kesilmemesi içinde bunu yaptıklarını söylediler.pıhtının durduğunu iç organlarına çok şükür gitmediğini biliyoruz bu süreç ne kadar uzun sürebilir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 14:48

   Bypass ameliyatlarında bu tür riskler vardır. Özellikle yaşlı hastalarda, ek olarak başka hastalıklar da bu duruma eşlik ediyor ise riskler daha fazla olur.

   Bu durum ameliyata bağlı olabilir, ameliyat öncesi bacaklarda pıhtı oluşumuna bağlı olabilir, ameliyat nedeni ile enfeksiyon gelişmesine bağlı olabilir.

   Bu durum oldukça sıkıntılı ve zor bir durumdur, sürecin nasıl gelişeceği oluşacak başka komplikasyonlara bağlı veya hastanın verilen tedavilere yanıtına bağlı olabilir.

   Doktorlarınız zaten gerekeni yapacaklardır.

   Kolaylık ve iyilik dileğiyle.

 73. eda

  12 Aralık 2016 at 05:44

  merhaba ben uyumadan el selce parmagima lastik toka bagladim basta fark etmedim uyuduktan sonra agrisiyla uyandim baktigimda elim buz gibiydi birazda sismis cikartip elimi hareket ettirmeye basladim simdi lastik izi var sadece sizce kangren olur muyum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2016 at 11:58

   Lastik sıkmasından dolayı parmağa giden kan akımı yavaşlar ya da durur ve buna bağlı olarak buranın kan akımı bozulur.

   Sık sık parmak, el, kol egzersizleri yapmanız da fayda vardır. Tüm kolunuzu ve elinizi hafif hafif masaj yapmak da faydalı olur, ancak ağrı, morarma, şişlik, parmağınızda ya da kolunuzda kızarma, morarma gibi durumlar görürseniz vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz iyi olur veya yine de aile hekiminize bir muayene olmanız da önemlidir.

   Ayrıca bu tür hatalar yapmaktan her zaman kaçınmanız da fayda vardır, uzanırken daha uzanıyorum ama uyumayacağım diyerekten bu tür ihmaller birçok kazalara ve yaralanmalara neden olmaktadır (uyku bir küçük ölümdür ve ne zaman uykuya dalacağın ve uyanacağın hiç belli olmaz). Her zaman uykuya karşı tedbirli olmak da fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi kalmanız dileğiyle.

 74. Mustafa

  26 Aralık 2016 at 06:34

  Gece yatarken (sırt üstü) kafam elimin üstünde yatmışım sonra o durumdan uyandım ve neyin üstüne yatmışım diye baktığımda sanki bir derinin üstüne yatmıştım elime dokunduğumda hissetmedim elimi kaldırdığımda sanki el bileğim kırılmış gibiydi ve 4-5saniye sonra hissettim sonra karıncalanma oldu ve sadece elimin belli bölümünde karıncalanma kaldı. Not:bütün bu olasaba karşı 5-6 gibi oldu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 15:19

   Elinizin üzerine yatmanızdan dolayı uyuşma olmuştur. Normalde diz çökerek oturma sonucu da ayakların uyuşması ve bir süre hareket edememe gibi. Bilekte karpal tünel denilen bölgede sinir sıkışması olmuş olabilir veya bu tür bir durum zaten söz konusu ise bu tür durumlar sonucu daha kolay uyuşma olur.

   Bileğini çok kullananlarda karpal tünel sendromu oldukça sık görülür ve ilerleyen yaşlarda bu durum daha kolay ortaya çıkar.

   Farkında olmadan uzun o şekilde hareketsiz kalmış olabilirsiniz.

   Karpal tünel açısından bir nöroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sigara kullanımı var ise buna bağlı damarlarda bir sorun da olabilir.

   Bu durum o pozisyonda ne kadar süre kaldığınıza bağlı olarak da değişir.

   Doktora görünmenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 75. Zehra

  29 Aralık 2016 at 00:33

  Selam hocam babam kangren sebebiyet ayaklarını kaybetti yarın dizinden kalçasına olan kısımda ameliyst olucak sürekli ameliyat olup parça parça ayağı kesiliyor şeker yüksek tansiyon damarları tıkalı ve diyaliz hastası hocam çok üzülüyorum sürekli ağlayıp acı çekiyor bu daha nekadar sürer enazından daha az acı çekebiliceği bir tedavi yokmu yada bu ameliyattan sonra bir daha kangren olmaması için ne yapabiliriz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2016 at 20:03

   Kangren, damarlar tıkalı olduğu için o bölgeye olan kan akımının durması ve buna bağlı olarak doku ölümünün gerçekleşmesi olarak da tanımlanabilir.

   Başka hastalıkları da olduğu için bağışıklık sistemi de iyice düşmüş olmalı ve buna bağlı olarak kesilen bölge tekrar tekrar enfeksiyon da kapıyor olabilir.

   Bu durumdaki bir hasta için doktorlar zaten gerekeni yapıyorlardır. Başka neler yapılabilir bunu doktorlarınıza sormanız daha uygun olur, çünkü hastanın durumunu onlar takip etmektedir fakat bazen yapılan tedaviler bile hastayı iyileştirmeye yetmeyebilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 76. Emel temizer

  18 Ocak 2017 at 12:55

  Merhaba yaklaşık bir buçuk ay önce sol ayak bileğim burkuldu ve bir kaç gün sonrada tekrar sol ayağımın üstne çamaşır makinesi geldi yani ezildi bir buçuk aydır hiç bir şey yoktu ama yaklaşık bir haftadır sol ayağımın bütün parmakları şişiyor sabah kalkınca biraz inmiş oluyor ama gün içinde tekrar şişiyor ve ağrı yapıyor burkulmayla ilgili olabilrmi acaba devlet hastanesine gittim film çekti bir şey yok parmaklarında soğuktan şişiyordur dedi acaba başka bir doktora daha gitmelimiyim şimdiden ilginiz için teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Ocak 2017 at 21:51

   Ezilmeye bağlı tarak kemiklerinde küçük çatlaklar oluşmuş olabilir ve bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi daha detaylı inceleme gerekebilir. Ezilmeye bağlı sinir sıkışması ya da zedelenmesi olmuş olabilir ve sinirler hasar gördüğü için o bölgeye kan akımı azalmış olabilir. Soğuktan şişmesine neden olacak herhangi bir sorununuz yoksa mutlaka bir yerde çatlak ya da yerinden kaymış bir kemik ya da damarlarda ezilme, tıkanma gibi bir durum olabilir.

   Bir de damar cerrahisine ya da iyi bir ortopedi doktoruna gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 77. Ismet Badem

  24 Ocak 2017 at 13:49

  Hocam yaklaşık bir hafta önce dustum Sol ayak 3. Metadars frakturu teshisi konuldu ve alciya alındı. Dün rapor almak için hastaneye gittim ve ayagimi kaldıramaz bir şekilde 4 5 saat oturarak bekledim. Şimdi yürürken ayagimda bir sıvı ağırlık varmış gibi hissediyorum. Ayagimi yukarı kaldiriyorum fakat geçmedi. Ne yapmam gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 13:17

   Ayak aşağı salık şekilde uzun durduğu için ödem yapmış olabilir. Ödeme bağlı olarak da alçı sıkmış olabilir. Ayağı mümkün olduğunca yastık üzerinde ve kalp hizasında tutmak önemlidir fakat ödem çok ise doktorunuza danışmanız da fayda vardır, ödem giderici bir şeyler verebilir.

   Tuzlu yemekten kaçınmak ödemin atılmasında faydalı olur. Kalitesiz karbonhidratlardan kaçınmak ödemin atılmasında faydalı olur. Küçük çişinizi bekletmemek ödemin atılmasında faydalı olur. Yeterli su içmek ödemin atılmasında faydalı olur (az su içmek ödeme neden olabilir). Alçıyı ıslatmadan gün içinde kırık yere üstten buz uygulamak faydalı olabilir fakat bunu yaparken buzun alçıyı ıslatmamasına dikkat etmek gerekir (yani alçı nemlenmemeli, ıslanmamalıdır).

   Yine de herhangi bir şey yapmadan doktorunuzu arayarak bu durum için ne yapılabilir sormanız önemlidir, çünkü ne yapıldığını ve yapılacağını doktorunuz daha iyi bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 78. Acil

  11 Şubat 2017 at 00:14

  Merhabalar hocam ben yaklasik bir ay önce aşil tendonumu kopardim ve 24 yasindayim amelyat oldum.bir ay ayagim baldirlara kadar alcida kaldi bugun gitik alciyi degistirdik.amelyat yarasi kapanmis ama alci ayagimi sikar ve kangiren olurum diye endiseliyim cok sigar kulanimim da var.kangiren olma ihtimalim var mi veya varsa nedir ? Bide hocam asil tendonun tedavi sureci nasil isliyor sinavlarim var ve okula gidemiyorum.bide ileride hayat boyu bir sakatlik soz konusu olabilirmi ?cvp yazarsaniz minettar olurum saygilarimla

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Şubat 2017 at 12:46

   Vücutta oluşan her hasar ameliyat olunsa bile hiç hasar olmamış gibi olmaz.

   Aşil tendon yırtılması oldukça sık görülen bir yaralanma dır. Aşil tendon kopmaları % 70-80 spor yaralanmaları sonucu oluşur. Aşil tendon yırtılmasının cerrahi tedavisi acık cerrahi ya da perkütan tedavi şeklinde uygulanabilir. Bu nedenle uygulanan yönteme göre, uygulanan işleme göre, hastanın genel sağlık durumuna göre iyileşme süreci değişiklik gösterebilir.

   Alçı tedavisinden dolayı durup dururken kangren olunması çok düşük bir ihtimaldir, ancak hareketsiz kalınan bu dönemde damar tıkanıklığı veya pıhtı oluşması gibi bir durum olabilir (özellikle sigara kullananlarda ve damar sorunu olanlarda, yüksek tansiyonu olanlarda, şeker hastalarında, koleterol yüksekliği olanlarda, varis sorunu olanlarda gibi). Bu süreçte ve mümkün olduğunca diğer süreçlerde sigara kullanmamanız önemlidir. Doktorunuza kan sulandırıcı ilaca ihtiyaç olup olmadığını danışabilirsiniz.

   Her ameliyatın komplikasyon riski vardır. Tedavi süreci bittikten sonra fizik tedavi görmeniz gerekli olabilir, bu nedenle doktorunuza bunları sormanız önemlidir. Aşil tendon ameliyatından sonra alçı tedavisi bittiğinde fizik tedavinin başlaması önemlidir. Alçı tedavisi bittikten sonra yavaş yavaş yük verme fizyoterapist eşliğinde başlatılır. Alçı tedavisi 4-6 hafta kadar sürebilir.

   Geçmiş olsun.

 79. suzan

  16 Şubat 2017 at 23:18

  Merhabalar annnemin ayak parmağında 2 gün önce bir şişlik oluştu. Annem bunu nasır sandı ve temizlemeye çalışırken içinden iltihab çıktı. Biz de ayak çıbanı sandık ama bugün yine altından iltihablanmış , o parmağı şişmiş ve o parmağa giden damarlardan biri de kırmızı bir şekilde belli olmuş. Annemin ayaklarında ayriyetten nasır var ve düz taban. Yaş kangren olabilir mi öyle değilse ne olabilir şimdiden teşekkuürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 13:57

   İltihaplanmış olabilir, bu nedenle mutlaka bir ortopedi ya da aile hekiminize gitmeniz önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 80. Semih

  18 Şubat 2017 at 05:47

  Hocam merhabalar yaklaşık bir buçul ay önce sağ ayağımı şiddetli bi şekilde kapıya vurdum 1 aydır ağrı morluk ve hissizlik var emar çekildi emarda travmaya karsı ödem yazıyor başka bir doktor doku kaybı diyor diğer bi doktor 3 ayı bulur diyor kangren olma ihtimali varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 18:06

   Ödem oluşmuş ise oluşan ödem geçmeden ya da iğne ile çekilebilecek bir durumda ise bu ödem, tedavi edilmeden sinir basısı yaparak hissizliğe, ağrıya ve morarmaya neden olabilir fakat bu kadar zamandır geçmeyen morarma o bölgede bir tıkanıklık oluştuğunu ya da kırık varlığını da düşündürür.

   Doku kaybı altta yatan kemik hasarına, kas hasarına, sinir hasarına bağlı olabilir, bu nedenle doku kaybı gibi durumlarda o bölgenin cerrahi olarak açılıp değerlendirilmesi de gerekebilir. Ödem oluştuğu için o bölgede oluşmuş olan küçük bir çatlak tarzı kırık varsa belli olmamış olabilir. Belki cerrahi olarak açılmasından önce bir de kemik sintigrafisi çekilmesi de faydalı olabilir. Çünkü diğer yöntemlerde görülmeyen küçük hasarlar bu yöntem ile görülebilir.

   Sizin de söylediğiniz gibi oldukça karışık bir durumdur. Doku kaybı ilerlerse veya o bölgeye gelen kan akımı kesilirse özellikle sigara kullanımı da varsa kangren gelişme ihtimali olabilir. Kalp damar cerrahisinin de bir muayenesi içinizi rahatlatabilir.

   Geçmiş olsun.

 81. Fatmanur

  9 Mayıs 2017 at 22:43

  Merhaba. Annem 52 yaşında 2 gün önce düştü ve çok kötü bir şekilde çenesini ve dizini vurdu. Vurduğu bölgelerde aşırı morarma mevcut. Çenesini ve dizini hareket ettirebiliyor. Abc morarmaları biraz arttı. Sigara kullanıyor şeker hastalığı yok. Kangren olma ihtimali var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mayıs 2017 at 13:29

   Ağır darbelerden sonra kan toplanması nedeni ile, kas içi kanama nedeni ile morarmalar olur genelikle. Fakat damarlarda ezilme, zedelenme, açık yaralardan mikrop kapma gibi durumlar söz konusu olursa kangren olma ihtimali olabilir (özellikle sigara kullananlarda bu tür riskler biraz daha fazladır).

   Eğer doktora gitmemişseniz en azından Aile Hekiminize gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 82. Meltem

  1 Haziran 2017 at 19:42

  Merhaba ben tığ ile örgü örerken yüzük parmagım baskı gordu dışardan normal gözüküyor ama dokununca ve bastırınca biraz acıyor iki gündür böyle sizce kangren olmuş mudur veya sağlık ocağına gitmelı miyim ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 21:31

   Herhangi bir yara açılmamış ise, morarma aynı bölgeye uygulanan basıdan dolayı eizilmeden kaynaklanmış olabilir veya o bölge balonlaşıp patlayabilir de (özellikle bu işe yeni başlamışsanız). Yara olursa enfeksiyon kapma riski olabileceği için ya da damarlar üzerine bası olmuş ise doktora gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 83. Songül

  21 Haziran 2017 at 12:08

  Hocam merhaba annem iş yaparken eline eldiven takmış ve lastik geçirmiş bileğine lastiğin sıktığını farketmemis kolu morarmis sonradan farkettiğinde kol uyuşmuş ve acımış üzerinden 12 saat geçti ama kol da şuanda karıncalanma var ve bilekte acı var kendisi skleroderma hastası kangrenden korktuk normal zamandada eline çok fazla kan gitmiyor bu durumda ne yapabiliriz

 84. ameliyat

  3 Temmuz 2017 at 16:31

  merhaba ben 4 gün önce burun ameliyatı oldum perşembe günü alçım ve tamponlarım çıkacak hiçbir şekilde burnumdan nefes alamıyorum suratımda her hangi bir morarma olmamasına rağmen burnumun ucu (bandajların sıktığı bölge) hafiften sararmaya başladı acaba bununla bir ilgisi olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 00:47

   Morarmalardan sonra iyileşmeye yakın bu tür sararmalar olabilir. Sürülen ilaçlara bağlı sararma olabilir. Bandajlar sıktığı ve o bölgeye gelen kan akımı azaldığı için sararma olabilir. Kontrole gittiğinizde doktorunuz ilgili muayeneyi yapacaktır. Burnunuzda tamponlar varken nefes alamamanız çok garipsenecek bir durum değil.

   Geçmiş olsun.

 85. Ahmet

  3 Temmuz 2017 at 20:27

  Merhabalar.
  Yaklasik bir iki gun önce babamin sag ayagi bilekten birden bire sismeye basladi bir sevlet hastanesine goturdugumuzde gorevli doktor ayagin iltahap aldigini ve kangrene dondugunu belitti ayakta sisme kizariklik ve ufaktn morlim oldu topuk kisminda ve agrinin cok oldugunu soylemekte babam baska bir hastaneye randevu alip kendisini tekrar gorturecez bu belirtiler kangreni gostere bilirmi hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2017 at 22:11

   Eğer sigara kullanımı varsa ya da bacak damarlarında bir sorun varsa ve tıkanma, daralma olmuş ise bu tür bir ihtimal olabilir. Şeker hastalarında, gut hastalığında, periferik arter hastalığında, Raynaud hastalığında, ateroskleroza bağlı ya da başka bir neden bağlı akut bacak iskemisi durumlarında bu şekilde ani şişme, morarma, dayanılmaz ağrı olabilir. Bir şekilde girmiş bir enfeksiyona bağlı da olabilir. Hipertansiyona bağlı akut bacak iskemisi gelişmiş olabilir. Romatizmal bir hastalıktan dolayı meydana gelen artrit nedeni ile de bu tür sorunlar yaşanabilir. Lenfatik sistem ile ilgili bir durum olabilir. Kalp kaynaklı tromboemboli olabilir. Daralan bir damar üzerine tromboz oluşmuş olabilir.

   En kısa zamanda bir kalp damar cerrahisine gitmeyi ihmal etmemeniz önemlidir. Akut bacak iskemisinde ekstremite kaybetme oranı oldukça yüksektir, bu nedenle bu durum ve bu duruma neden olabilecek altta yatan neden iyi araştırılmalıdır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 86. harun

  9 Ağustos 2017 at 18:52

  merhaba benim bacagım durduk yere kızarmaya başladı git gide yayılıyor belki bi böcek veya bir ot sürülmüş olabilir bilmiyorum ama kızardıgı gün ormanda calışıyordum sebebi ne olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2017 at 00:46

   En kısa zamanda doktora gitmenizde fayda vardır. Bazı otlar da, bazı böceklerde zehirli olabilir.

   Geçmiş olsun.

 87. Seçkin

  10 Ağustos 2017 at 01:49

  Hocam 3 hafta önce sinirlenip duvara yumruk attim film çektiler kırık çıkık yok dediler elimi şişti şişliği indi ama elimi yumruk yaptığımda işaret parmağım ve orta parmağım avuç içime değmiyor bu zamanla geçer mi elimi sıkakıyorum cevabınız için şimdiden teşekkürler hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ağustos 2017 at 22:28

   Ezilme, zedelenme (yumuşak doku yaralanması) gibi bir durum oluşmuş olabilir. Parmak yaralanmalarında sinir testinin de yapılması gerekebilir. Bu tür travmalarda tendon hasarı da olabilir. Yumuşak doku zedelenmelerinde hareket ve fonksiyon kısıtlanması olabilir. Yumuşak doku zedelenmeleri hafif, orta ve şiddetli şeklinde sınıflandırılır. Hafif zedelenmeler genellikle 3-4 hafta içinde iyileşir.

   Şikayetleriniz geçmez ise ya doktorunuza ya da bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Tendon hasarı, bağ kopması ve sinirler ile ilgili sorunlar, çatlak olarak tabir edilen ince kırıklar oluşmuş da olabilir.

   Geçmiş olsun.

 88. melisa

  24 Ağustos 2017 at 17:03

  merhaba benim 4 gün önce kapının arasında kalmasıyla sol işatret parmagımın uç kısmında kırılma meydana geldi tırnağım kan topladı ve parmagımın uç kısmı morardı hastanede atel uygulaması yapıldı yalnız 4 gündür hiç ağrım azalmadı ve sanki o parmağıma kan gitmiyormuş gibi cok sıkmışşın gibi uyuşuyor agrıyor parmagımı oynatabiliyorum kangren olma ihtimali olabilirmi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2017 at 01:58

   Atel çok sıkmış olabilir. Sinir zedelenmesi olmuş olabilir. Doktorunuza gitmenizde fayda vardır. Açıp bakılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 89. Selcuk

  26 Ağustos 2017 at 14:05

  Hocam babam burger hastasi ayaklarda yanma ile başlayan şikayetler ile basladi sol ayak parmakları düştü ameliyat yapıldı fakat sol ayak ıyıce eridi şiş bir biçimde duruyor sonrasi birden sağ ayağa geçti 2 ay kadar olan sürede yukarıdaki resimdeki gibi durum aynısı ve daha kötüsü yukarı çıkti hiç bir sekılde ikna edemedik tedavı olmasına kurtlanıyor her yeri bu hastalığın ömrü nekadardir bilgilendirirmisiniz tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2017 at 22:12

   Bu tür durumlarda doktora gitmek için hastanın rızasını beklemek doğru olmaz. Uygun olan en kısa zamanda takibinizi yapan doktorunuza gitmeniz olur. Ayak yaraları olduğunda hastanın öleceğini ya da yaşayacağını bilmek mümkün değildir. Daha kötü duruma geldiğinde ayaklarını bile kesmek zorunda kalabilirler. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 90. Serhat

  23 Mart 2018 at 23:57

  Ayağım burkulmuştu 2 hafta sonra sabah 8 den akşam8 e kadar ayağımda elastik bandaj durdu çıkarmadan önce ayağımın ortasında bir ağrı vardı çıkarınca geçti bu kangrene sebep olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2018 at 13:37

   Elastik bandajlar aşırı sıkarak sarıldığında kan akımını bozabilir ve kan dolaşımının bozulmasından veya azalmasından dolayı ağrıya neden olur. Bu nedenle, bu bandajlar hiç çıkarılmadan bu kadar uzun süre ve sıkı sarılarak kalmamalıdır. Fakat ağrı burkulmadan dolayı veya sizin burkulma sandığınız durum o bölgedeki eklem kemiklerinin hafif kayması, yerinden çıkması da olabilir ve buna bağlı da ağrı olabilir. Bir ortopedi uzmanına gitmenizde ve röntgen çekilmesinde fayda vardır. Ayrıca, sigara kullanımı varsa, bandaj sardığınız bacakta ve ayakta varis varsa, şeker yüksekliği varsa, ateroskleroz varsa dikkatli olunması önemlidir. Bu tür durumlarda kan akımını azaltan veya kesen olaylar damarlarda tıkanma oluşmasına neden olabilir, dolayısıyla da kangren gelişebilir.

   Ağrı tekrarlarsa veya devam ederse, ayakta morarma, kızarma, şişlik, soğukluk, solukluk, uyuşma, hissizlik gibi belirtiler görülürse, damar cerrahisince değerlendirme yapılması da önemlidir (özellikle sigara kullanımı ve şeker yüksekliği, kolesterol söz konusu ise).

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Merve

    3 Nisan 2018 at 18:13

    Merhaba,
    Bir kaç gün önce yüksek ve ince topuklu ayakkabı ile uzun süre durmam gerekti. 8 saat kadar. Ayakkabıyı çıkardığımda her iki ayağımdaki orta parmakları hissedemiyordum. Hareket ettirmemde bir sıkıntı yok ama hissizlik vardı. Bugün 3. Gün olmasına rağmen hala his yok. Her hangi bir morarma sararma vs de yok. Hareket ettirmemde de bir sorun yok. Kangren olmuşmuyumdur?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     5 Nisan 2018 at 21:26

     Parmaklara kan akışını engelleyen herhangi bir durum parmakta uyuşma, hissizlik ve tutukluluğa neden olabilir.

     3 gün geçmesine rağmen hissizlik devam ettiğine göre bir nöroloji uzmanına gitmeniz en doğrusudur.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 91. Meryem Ünal

  7 Nisan 2018 at 12:36

  Bebeğim kangiren oldu ayağı iyilesme ihtmali var mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2018 at 00:15

   Kangrenin sebebine, kangrenin tipine, sebep olduğu hasara, hastanın tedaviye vereceği yanıta bağlı olarak iyileşme ihtimali veya iyileşmeme ihtimali değişiklik gösterebilir. Doktorunuz ile görüşmeniz ve ondan bilgi almanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 92. Lütfen Cevaplayın

  6 Mayıs 2018 at 20:50

  Merhaba bütün gece kolumun üzerinde yattım ve sabah uyandığımda hüssetmiyordum, kanger olma ihtimali var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Mayıs 2018 at 11:07

   Bütün gece aynı pozisyonda yatmaya bağlı sinirler baskı altında kaldığı için bu tür uyuşmalar olabilir. Bu tür uyuşmalar uyuşan ve hissetmeyen bölge bir süre hareket ettirdikten sonra genellikle geçer. Ancak uyuşmalar ve hissizlik uzun süre devam ettiyse bir uzmana (nöroloji, fizik tedavi uzmanları gibi) başvurmanız faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 93. oğulcan

  27 Mayıs 2018 at 22:49

  merhaba bundan 2 hafta önce ayak bileğim çatladı alçıya aldılar ayağım 2 dakika aşşağıda kaldığında kızarıyor yukarı tuttuğumda hemen geçiyor herkes normal diyor ama size sormak istedim sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 15:03

   Çatlakların da aslında bir kırık olduğu (ayrışmamış kırık) akılda tutulmalıdır. Kırıklar sonrası alçı tedavisi yapıldıktan sonra kırılan kısmın mümkün olduğunca kalp hizasında tutulması önemlidir. Kırılan ayak aşağı bırakıldığında kan o bölgeye toplandığı için de hemen kızarıklık ve morarma oluşur. Bu ilk zamanlar olur. Size doktorunuz ne ve ne sürede önerdi ise eksiksiz yapmaya çalışmanız son derece önemlidir. Aksi taktirde yanlış kaynama, kaynama gecikmesi, dolayısıyla geç iyileşme gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

   Kırık tedavisinde temel amaç; kırık olan bölgenin eski normal pozisyonuna getirilmesi, iyileşinceye kadar o bölgenin hareketsiz hale getirilmesi ve oluşabilecek komplikasyonların önlenmesidir.

   Doktorunuzun önerilerini en uygun şekilde uymanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 94. Yavuz

  28 Haziran 2018 at 02:09

  Merhaba ben bundan yirmi gün önce iş kazası geçirdim ve sağ ekiminin orta üç parmağını vinç zinciri ile demir arasında sikistirdim kırık çıkık yok fakat işaret parmagim hala ağrı yapıyor ve parmagimin birinci bogumdan yukarısı yok gibi ve hissetmiyorum ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2018 at 12:05

   Sinir zedelenmesi olmuş olabilir. Tekrar kontrole gitmeniz (nöroloji uzmanı gibi) daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 95. enis

  13 Temmuz 2018 at 23:10

  Merhaba, Ayak metatarsalda parçalı kırığım var 1 hafta atel + 4 hafta amerikan alçıda kaldı. Kontrole gittiğimde alçıyı çıkardı ve üstüne basmayacaksan alçıya gerek yok, 10 gün sonra kontrole gel dedi (kırık tam kaynamamış). Ben de yine de amerikan alçımı atel şeklinde taktırdım. Ancak 2 gün sonra ayağım çok morardı ve uyuşma oldu. Ben de alçıyı çıkardım. Ayak ince bir bandajda şimdi kontrolüme 4 gün kaldı. Ancak ayak hala mor, ne yapmalıyım kangren olmaktan korkuyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2018 at 22:15

   Metatarsal kemikte kırıkların tedavisi türüne ve kırığın genişliğine göre değişir. Metatarsal kemikteki bazı travmatik kırıklar, özellikle kötü ve yer değiştirmiş kırıklar cerrahi gerektirebilir. Kırık tam kaynamadan basmaya başlamışsanız morarma buna bağlı olabilir. Doktorunuza tekrar gitmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 96. Aylin

  8 Ağustos 2018 at 03:04

  HOCAM ACİL CEVAP VERİRSENİZ COK SEVİNİRİM COK ZOR DURUMDAYİM. iki gün önce denize gittim ve gunes kremi olmadan yandım. Her yerim kıpkırmızı dokunamiyorum bile. Yolda gelirken haksızsın ve 2 saat kadar ayakta durmak zorunda kaldim. Eve geldim hemen yattım ancak ayağa kalkamıyorum. Dün ayak bileklerim şişmiş acaba ayakta geldiğim için mi bilmiyorum ayaklarımı hareket ettirebiliyorm ancak ayağa kalkamıyorum. Bugün dizinde yeşil bir renk var oysa ki her yerim kırmızı. Doktora da gidemiyorum yuruyemedigim için sizce ne yapmalıyım çok korkuyorum lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Ağustos 2018 at 23:53

   Eğer varisleriniz varsa buna bağlı uzun süre hareket etmeden ayakta kalmak şişliğe ve ciddi ağrılara neden olabilir. Dizinizi bir yere çarpmış olabilirsiniz.

   Net bir şey söylemek zordur, aradan iki gün geçmesine rağmen durumunuzda hiç düzelme yoksa, bir şey ısırmış olabileceği, varisler ile ilgili bir problem olabileceği, çarpma-vurma gibi nedenlerle sakatlıklar olabileceği, enfeksiyon şüphesinden dolayı doktora gitmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 97. yusuf ziya soytemiz

  10 Ekim 2018 at 17:48

  Okuldayken parmağım kapıya değdi ondan sonra serçe parmağımın üstünde biraz morarma gibi bişe oldu fakat hızlı çarpmadım ve arımadı şuandada ağrımıyo ama morluk var kongren olma olasılığı varmı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2018 at 19:59

   Zedelenmiş olabilir ve çatlak oluşmuş olabilir. Hafif çatlaklar ilk günlerde ağrı yapmasa bile daha sonra ağrı yapabilir.

   Geçmezse en azından Aile Hekiminize gidiniz.

 98. Zekiye Topal

  9 Nisan 2019 at 00:31

  Merhaba. Ben 20 gün kadar önce tırnak batması sebebiyle bi operasyon geçirdim. 2 dikişim vardı. Pansumanlarımı düzenli olarak yaptırdım her seferinde yaranın iyi olduğu söylendi. 15 gün sonra dikişler alınırken de bir sorun olmadığı yaranın çok güzel şekilde iyileşme sürecinde olduğu söylendi. Bugün 20.gün ve parmağımda bir ağrı ve uyuşukluk oluştu. Yaranın olduğu taraf hafif morarmış gibi ve o tarafta kalan derim çatlamış ve kuru. Kangren olmasından çok korkuyorum. İhtimali var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2019 at 08:11

   Uyuşukluk belli bir süre hareketsiz kalmaya bağlı da olabilir. Yine morarma da hareketsiz kalınan süreçten sonra ayağa kalkmaya başlayınca, yürümeye başlayınca kanın o bölgeye toplanmasına bağlı olabilir. Fakat siz bunları mutlaka doktorunuz ile görüşmelisiniz. Enfeksiyon kaynaklı da olabilir. Bu konuda, buradan net bir şey söylemek çok mümkün değildir.

   Doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 99. Derya

  16 Ocak 2020 at 06:12

  Merhaba, silikon bilekliğimi kolumdan hiç çıkartmam. Biraz önce uyandığımda uyku esnasında dirsek kısmına doğru yukarı çıkmış ve etini sıkıştırmış,büzüştürmüş, kıpkırmızıydı. O bölge kıpkırmızıydı. Ovaladım, yıkadım. Şimdi normale dönüyor. Eğer farketmeseydim ne olurdu. Böyle durumlar (Allah korusun) kangrene sebep olur mu?
  Teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2020 at 16:14

   O bölgenin kan akımı belli bir süre kesilirse, o bölgede doku ölümü olur ve buna bağlı olarak da kangren gelişebilir. Bir aksesuar taktığımızda bunu sık sık kontrol etmemizde fayda vardır. Özellikle yatarken bu tür takıları çıkarmamız önemlidir. Çünkü yatarken bazen elimiz, kolumuz bile aynı pozisyonda kaldığında kapkatı oluyor, uyuşuyor ve oynatmakta zorluk çekiyoruz, buna bir de bir takının sıkması eklendiğinde durum daha da kötüleşebilir. Ayrıca uyku sırasında takılarımız yer değiştirebilir ve böylece daha fazla zarar verebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 100. Ayşe

  13 Nisan 2020 at 16:15

  Merhaba. Benim ayak bileklerimin iç tarafında 3,4 yıldır geçmeyen mor renkli incecik damarlar var. Bacaklarimda da var. Kötü bir şey midir acaba tedavisi var mıdır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Nisan 2020 at 17:20

   Varis olabilir. Varis bir toplardamar rahatsızlığıdır. Toplardamarların ana görevi, kanın oksijenlenmesi ve dolaşıma tekrar katılması için kalbe taşınmasıdır. Bacaklardaki kan, toplardamarlar içindeki kapakçıkların yardımıyla kalbe doru itilir. Bu kapakların çalışması (işlevi) bozulduğunda, kan yukarıya doğru itilemez, dolayısıyla da kan damar içinde birikerek varis görüntüsünü oluşturur.

   Venöz yetmezlik ve varisler modern toplumlarda kadınların yaklaşık %25’inde, erkeklerin ise %15’inde problem oluşturmaktadır. Problemler basit telenjektazilerden (kılcal damar varisleri), bacak yaralarına kadar gidebilir.

   Bir kalp damar cerrahisine gidebilirsiniz. Daha fazla artmadan, doktorunuz bir öneride bulunabilir.

   Sağlıklı Kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git