Ağız Hastalıkları

Kandidiyaz Nedir? – Kandidiyazis Belirtileri

Kandidiyaz vücutta mukoza membranı bölgelerini çoğunlukla da vajina ve ağız içini etkiler.

Candidiyazis nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kandidiyaz, Candida albicanc türü ile oluşan herhangi bir mantar enfeksiyonu için kullanılan genel addır ve pamukçuk, Kandida enfeksiyonu, Kandidoz,  Kandidiyazis ya da moniliyaz veya moniliyazis olarak da adlandırılır. Kandidiyaz vücutta mukoza membranı bölgelerini çoğunlukla da vajina ve ağız içini etkiler. Kandidiyaz bebeklerde pişik oluşumu ile birlikte görülebilir.

Kandidiyaz neden olur?

Candida albicans mantarı normal olarak ağız ve vajinada bulunur fakat bazı durumlarda aşırı çoğalır.

 1. Kandidiyaz, eğer antibiyotik ilaçlar mantarın büyümesini kontrol eden faydalı bakterileri öldürmüş ise ya da vücudun enfeksiyonlara karşı direnci düşük ise daha kolay meydana gelir.
 2. Bazı hastalıklar örneğin diyabet (şeker hastalığı) gibi benzeri birçok sistemi tutan hastalıklar veya hamilelik, kortikosteroid kullanımı, oral kontraseptiflerin (doğum kontrol hapları gibi) kullanımı sırasında ortaya çıkan hormonal değişimler de Kandidiyazis oluşumunda etkilidir.
 3. Kandidiyazis enfekte bir partner ile cinsel ilişkiye girilmesi sonucu da bulaşabilir.
 4. Kandidiyazis başka hastalıklarda da görülebilir. Örneğin kronik gronülamatöz hastalık, aplastik anemi, lösemi, lenfoma, hipoparatiroidizm, Addison hastalığı gibi hastalıklar Kandidyazis gelişimine katkıda bulunabilir.
 5. Bunların dışında bazı girişimsel tedavi yöntemleri (kateter gibi) ve kemoterapi tedavisi gibi tedaviler de Kandidiyazis gelişimine neden olabilir.
 6. Kandidiyazis enfeksiyonu kadınlarda erkeklerden daha sık görülür.

Kandidiyaz belirtileri

Kandidiyaz belirtileri

Kandidiyaz belirtileri

 1. Kandidiyazis  oluştuktan sonra vajinal enfeksiyonun belirtileri arasında koyu, beyaz bir akıntı, genital irritasyon ve idrara çıkarken hissedilen rahatsızlıklar (idrar yaparken yanma, idrar yaparken sızlama gibi) belirtiler vardır.
 2. Kandidyazis’ten çok sık görülmese de erkeklerde penis bölgesi etkilenebilir ve penis başında enflamasyona (balanitis’e) yol açar.
 3. Ağızda oluşan Kandidiyaz ağzın içinde acıyan kremsi-sarı benekler oluşturur.
 4. Kandidiyaz genital bölgeden ya da ağızdan vücudun diğer nemli bölgelerine yayılabilir.
 5. Ayrıca özellikle immünosupresan ilaçlar kullanan ya da HIV (AIDS’e yol açan virüs) taşıyanlar gibi immün sistemi bozulmuş kişilerde gastrointestinal sistemi (bağırsakları, makat kısmını gibi) Kandidiyaz enfeksiyonu etkileyebilir. 
 6. Kandidiyazis bazı hastalarda sistemik tutulumlara yol açabilir. Örneğin özofajit (yemek borusu enfeksiyonu), sistit (idrar torbası enfeksiyonu). endokardit (kalbin iç zarının enfeksiyonu), peritonit (karın zarı enfeksiyonu), osteomiyelit (kemik enfeksiyonu), deri lezyonları, göz enfeksiyonları, pulmoner enfeksiyon, pyelonefrit (böbrek enfeksiyonu), hepatosplenik, artrit (eklem iltihabı), menenjit (beyin iltihabı) gibi enfeksiyonel sorunlara sebep olabilir ve bunlara yönelik farklı belirtiler, şikayetler ortaya çıkabilir.

Kandidiyaz teşhisi

Kandidiyaz varlığı beyaz akıntı ya da lekelerden alınan örneğin incelenmesi ile teşhis edilir. Diğer sistem kandidiyazis tablolarında tutulan bölgeye veya organa göre farklı tetkikler yapılabilir. Kan testleri, idrar testleri, dışkı testleri, boğaz kültürü, görüntüleme yöntemleri, endoskopik incelemeler gibi teşhis yöntemlerine de gerek duyulabilir.

Kandidiyaz neden olur

Kandidiyaz neden olur

Kandidiyaz tedavisi

Kandidiyaz enfeksiyonu ağızdan alınan antifungal ilaçlar, vajinal yoldan uygulanan fitil gibi ilaçlar ve topikal (sürülerek kullanılan krem, losyon gibi) antifungal ilaçlar ile tedavi edilir. İlaçlar krem, vajinal ovül ya da boğaz pastili, ağız gargarası formlarında verilir. Kandidiyaz tedavisi genellikle başarılı olur ancak enfeksiyon tekrarlayabilir. Başka sistemleri etkileyen Kandidiyazis tedavisinde etkilenen sisteme yönelik tedaviler de uygulanabilir.

Mantar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Vajinal mantar enfeksiyonu nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Vajinal akıntı nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 3. Kız çocuklarda vajinit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Balanit (penis ucunun iltihabı) nedenleri ve belirtileri
 5. Çocuklarda mantar enfeksiyonları neden olur
 6. Bebeklerde ve annenin memesinde pamukçuk neden olur
 7. Bağırsak mantarı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git