Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Kanama Bozuklukları Nedenleri ve Belirtileri

Kanama bozuklukları, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri adı ile bilinen ve normal kan pıhtılaşması için gerekli olan kan bileşenlerinin yetersiz ya da anormal olduğu bir bozukluktur.

Kanama bozuklukları tedavi edilir mi?

Kanama bozuklukları, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri adı ile bilinen ve normal kan pıhtılaşması için gerekli olan kan bileşenlerinin yetersiz ya da anormal olduğu bir bozukluktur. Trombositler, hasar gören kan damarları içindeki küçük çatlakları kapatma şeklinde etkili olurlar. Tormbositler anormal olduğunda ya da sayıları düşük olduğunda pıhtılaşma sürecini başlatamaz ve kanamayı durduramazlar. Pıhtılaşma faktörleri pıhtılaşma sürecini tamamlayan proteinlerdir. Kanama bozuklukları kalıtsal ya da edinsel olabilir.

Kanama bozukluğu türleri

En sık rastlanan bozukluk Hemofili, von Willebrand hastalığı ve trombositopenidir.

Hemofili nedir? : Hemofili değişik kan pıhtılaşma proteinlerinin yetersiz olduğu kalıtsal kanama bozuklukları grubudur.

Von Willebrand hastalığı nedir? : Bu hastalık von Willebrand faktörü ve faktör VIII pıhtılaşma faktörünün yetersizliği ile karakterize kalıtsal bir bozukluktur. Bu faktörler anormal ya da yetersiz olduğunda trombositlerin birbirine yapışarak kan damarlarına tutunması ve pıhtı oluşturarak kanamayı durdurma süreci bozulur. Bozukluk genelde hafif biçimlerde görülür.

Trombositopeni nedir? : Tormbositopenisi olan çocuklarda trombosit sayısı normalin altındadır. Bu şekilde küçük kan damarlarından deri içine ve vücudun diğer bölgelerine kanamalar meydana gelmektedir. Trombositopeniye enfeksiyonlar ya da ilaçlar neden olabileceği gibi neden kalıtsal da olabilir. Kanser ve Otoimün bozukluklar gibi nedenler de trombositopeniye neden olur.

Kanama bozukluğu belirtileri

Tüm kanama bozukluklarında uzamış kanama süresine ya da aşırı miktarda veya beklenmedik kanamalara rastlanır. Diş çekimi, küçük darbeler, cerrahi girişimler gibi olağan durumlar çocukta ya da erişkinlerde aşırı kanamaya ya da büyük çürüklere neden olmaktadır.

Von Willebrand hastalığının belirtileri arasında cerrahi ya da küçük bir yara sonrasında aşırı kanama görülmesi, diş çekimi sonrasında aşırı kanama, uzayan burun kanamaları ve ergen kızlarda uzun süren adet kanamaları gibi belirtilere sık rastlanır. Bu hastalığı taşıyan çocuklarda küçük darbelerden sonra kolayca çürümelerin (morarmaların) oluştuğu görülür.

Trombositopeni belirtileri arasında deriden kabarık olmayan mor-kırmızı deri lekeleri, burun kanaması ve ağızda kanamalar sıktır. Trombositopenisi olan çocuklarda ya da erişkinlerde ayrıca morluk ve çürüklerin oluşması kolaylaşmıştır. Ergen kızlarda adet kanamaları uzun ve yoğun geçer.

Kanama bozukluğu olan hastalara nonsteroid antienflamatuar maddelerin verilmesi kanamaları ağırlaştırabilir. Bakterilere karşı kulllanılan sülfatlı ilaçlar, sakinleştiriciler, diyabet ilaçları, antihistaminikler ve öksürük şuruplarının içinde bulunan bazı maddeler kanama bozukluklarının belirtilerini ağırlaştırabilir.

Kanama bozuklukları teşhisi

Kanama bozukluklarının tanınması için doktor hastanın ayrıntılı bir fizik muayenesini yapar.  Hastada çürük oluşumu, burun kanamaları, diğer bölgelerde görülen kanamalar, genel belirtiler ve aldığı ilaçlar hakkında sorular hastaya ya da hasta çocuk ise çocuğun ebeveynine sorulur. Bu bozukluklar kalıtsal da olabileceğinden ailede kanama öyküsü araştırılacaktır. Çocuğunuzdan kan örnekleri alınarak trombosit sayısı ve pıhtılaşma faktörleri düzeyi incelenecektir. Özgün pıhtılaşma faktörlerinin analizi gerekli olabilir. Kemik iliği örneği alınarak trombositopeni nedenleri de araştırılabilir.

Kanama bozuklukları tedavisi

Trombositopeni ve von Willebrand hastalığı belirtileri genelde hafif olduğundan tedavi gerekli olmayabilir. Doktorun durumu ağırlaştırabileceği düşünüldüğünden, hastanın kullandığı ilaçlara ara vermesi istenebilir. Trombositopenide özgün tedavi altta yatan nedenlere göre değişir. Kortikosteroidler, immünoglobülinler (trombositlerin yıkımını engelleyen proteinler) ve trombosit transfüzyonları gerekebilir.

Von Willebrand hastalığının belirtileri ciddi düzeyde ise, faktör VIII enjeksiyonları ve diğer pıhtılaşma faktörlerinin intravenöz olarak uygulanması gerekebilir. Hastalığın bazı türlerinde desmopressin asetat verilerek faktörün kandaki düzeyinin yükseltilmesi yöntemi seçilebilir.

Trombositopeni ve von Willebrand hastalığındaki hafif kanama belirtileri birkaç saat ya da hafta içinde düzelmelidir. Ciddi kanama ataklarında hastanın hastaneye yatması gerekebilir.

Kanama bozukluğu olan çocuklarda nelere dikkat edilmeli?

Kanama bozukluğu saptanan çocukta tüm günlük aktiviteler sırasında bazı önlemlere dikkat etmek gerekebilir. 

1 – Burun kanamasında serin ve ıslak bir bez yardımı ile burun köküne hafif düzeyde basınç uygulanmalıdır. 

2 – Diğer bölgelerde olan kanamalarda yara etrafına serin ve ıslak bir bez yerleştirmeli ve hafif basınç uygulanmalıdır. Vücudun kanayan bölgesini hafifçe yükseğe kaldırmak gerekir. 

3 – Çocuğun futbol, boks, basketbol gibi temas gerektiren sporlar yapması engellenmelidir. Paten ve bisiklet kullanmak gibi diğer spor etkinlikleri sırasında da dizlik, kask, bileklik gibi darbelere karşı koruyucu aksesuarları kullanmasını sağlamak gerekir. 

4 – Çocuğun kanama sorunundan diş doktoruna ya da cerrahına mutlaka bildirmek gerekir. Cerrahi girişim, diş çekimi ve benzeri girişimlerden mutlaka gerekli olmadıkça uzak durulmalıdır. 

5 – Çocuğa enjeksiyon yapılması gerektiğinde doktorun ya da hemşirenin çocuktaki kanama sorunundan söz etmelidir.  Bu durumda enjeksiyondan sonra iğne yerine 5 dakikalık basınç uygulanarak kanama kontrolü denenebilir. 

6 – Çocuğun kolye ya da künye şeklinde, kanama bozukluğu hakkında bilgi veren bir işaret taşıması sağlanmalıdır. Acil durumda bu etiket görevli tıbbi personele yardımcı olur.

Benzer sağlık yazıları 

  1. Burun kanaması neden olur
  2. Kırım kongo kanamalı ateşi nedir
  3. Kan uyuşmazlığı nedenleri ve tedavisi
  4. Adet kanaması düzensizliği neden olur
  5. Kansızlık neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git