Bebek Gelişimi

Kan (Rh ve Abo) Uyuşmazlığı Nedir?

Rh ve ABO uyuşmazlığı, fetüs ile annenin kanlarının uyuşmaması anlamına gelir. Rh, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir.

Kan (Rh ve ABO) uyuşmazlığı nedenleri ve tedavisi

Rh ve ABO uyuşmazlığı, fetüs ile annenin kanlarının uyuşmaması anlamına gelir. Rh, kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Rh uyuşmazlığında annenin kanı Rh negatif iken (yani bu proteinin bulunmaması durumu) fetüs kanı Rh pozitiftir (Rh proteini vardır). ABO uyuşmazlığında, fetüs ile anne kanının ABO grupları (A, B ya da O) uyuşmaz. En sık görülen ABO uyuşmazlığı, anne kanı O ve fetüs ise O dışındaki gruplardan olduğunda ortaya çıkar. Hem ABO hem de Rh uyuşmazlığı kırmızı kan hücrelerinin tahrip olmasına yol açmakla birlikte, ABO uyuşmazlığı daha hafif bir durumdur.

Rh uyuşmazlığında, anne kanında bebeğin kanına karşı antikorlar (kandaki yabancı proteinlere karşı savaşta yardımcı olan proteinler) yapılır. Annedeki antikorlar plasentadan geçer ve fetüs kan hücrelerine saldırır. Sonuçta fetüs ya da yenidoğanda anemi, sarılık, beyin hasarı ya da kalp yetersizliği gelişebilir. Ağır vakalarda fetüs ya da yenidoğan ölebilir. ABO uyuşmazlığında, anne kanındaki antikorlar daha hafif belirtilere yol açar.

Kan (Rh ve ABO) uyuşmazlığı belirtileri

Rh uyuşmazlığı yaşayan fetüsler çoğu zaman normalden daha az büyür ve hareket eder. Bu durumda olan bir yenidoğan genellikle soluktur ve yüksek bilirubin (karaciğerin ürettiği bir sıvı olan safradaki sarı renkli pigment) düzeyleri nedeni ile sarılık (deri ve gözlerde sararma) vardır. Çocukta açıklanamayan çürükler ya da deri altında kanama noktaları, genel bir şişlik, solumada zorlanma, konvülsiyonlar, reflekslerde zayıflama ve kalp yetersizliği olabilir. ABO uyuşmazlığı bulunan yenidoğanda bilirubin düzeyleri yükselir ve doğumdan sonraki 24 saat içinde sarılık gelişir. Bu çocuklarda nadiren anemi ya da ağır komplikasyonlar olur.

Kan (Rh ve ABO) uyuşmazlığı teşhisi

Doktorlar, Rh ya da ABO uyuşmazlığını saptamak için hem anne hem de fetüs kanını incelerler. Hastalığın belirtileri, fetüste yüksek bilirubin düzeyleri ve anemi işaretleri, anne kanında ise antikorların varlığı vardır. 

Kan (Rh ve ABO) uyuşmazlığı tedavisi

Kan uyuşmazlığı nedir

Kan uyuşmazlığı nedir

Rh negatif bir hamile kadında, doktor böyle bir durumu yakından izleyebilmek için gebeliğin erken döneminde prenatal muayeneleri başlatmalıdır. Gebeliğin 28’inci haftasında ve çocuk doğduktan ya da gebelik herhangi bir nedenle sonlandırıldıktan sonraki 72 saat içinde, Rh immünoglobülini adı verilen bir kan ürünü enjeksiyonu yapılması gerekir. Rh immünoglobülini, anne antikor üretimine başlamadan 1 ay önce fetal kan hücrelerini tahrip eder. 

Ağır Rh uyuşmazlığı bulunan fetüslere genellikle gestasyonun 18’inci haftası ya da sonrasında kan nakli yapılır ya da yenidoğana doğumdan sonra kan verilebilir veya bebek kanının alınıp başka bir verici kanının verildiği kan değişimi işlemi yapılır. Kan nakli için gebe anne ya da yenidoğanın hastaneye yatırılması gerekir. 

Bazen, yenidoğanda ABO uyuşmazlığında hafif sarılık fototerapi ile (ışık tedavisi ile) tedavi uygulanır. Fototerapide ishal, döküntü ya da dehidratasyon gibi yan etkiler ortaya çıkabilir ve bunlar hastaneden ağız yolu veya intravenöz (damar) yolundan dehidratasyon sıvıları verilmesi ile tedavi edilebilir.

Hamilelik dönemi ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hamilelikte ilaç kullanımı ve zararları
  2. Hamilelikte saç boyatmak bebeğe zarar verir mi
  3. Hamilelikte diş iltihabı bebeğe zarar verir mi
  4. Hamilelikte demir eksikliği belirtileri
  5. Hamilelikte çatı ağrısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git