Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Kan Kaybına Bağlı Anemi (Kansızlık) Neden Olur?

Kan kaybına bağlı olarak gelişen anemi, hastanın vücuduna oksijen taşımasını sağlayacak yeterli sayıda alyuvarların kalmadığı kan kayıplarına bağlı gelişen kansızlıktır (anemi).

Kan kaybına bağlı anemi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kan kaybına bağlı olarak gelişen anemi, hastanın vücuduna oksijen taşımasını sağlayacak yeterli sayıda alyuvarların kalmadığı kan kayıplarına bağlı gelişen kansızlıktır (anemi). Ülser kanaması ve diğer sindirim yolu kanamaları kan kayıplarına neden olabilir. Genç kızlarda bazen anemiye neden olacak düzeyde ağır adet kanamaları olabilir. Aşırı kan kaybına yol açan her büyük yaralanma kansızlık nedeni yaratabilir. Uzun zamana yayılmış az miktarda kanamanın olması da kan kaybına bağlı anemiye yol açabilir.

Kan kaybına bağlı anemi (kansızlık) belirtileri

Aneminin en sık görülen belirtileri arasında yorgunluk, halsizlik, deride solgunluk, aktivite ya da diğer etkinlikler sırasında solunum zorluğu ve davranış değişiklikleri sayılabilir. Hastada ülser kanaması var ise kan kusma, katran kıvamında dışkılama ve karın ağrısı yakınmaları görülebilir. Herhangi bir bölgeden (burun, rektum, vajina ya da bir yara) nedeni ile olan kanamalar belirgin kan kaybına ve anemiye yol açabilir.

Kan kaybına bağlı anemi (kansızlık) teşhisi

Hasta eğer büyük miktarlarda kan kaybetmiş ya da anemi belirtileri var ise hemen doktora veya acil servise başvurulmalıdır. Doktor kansızlığın nedenini teşhis etmek için tam kan sayımı incelemesi ister ve aneminin derecesini saptamaya çalışır. Aneminin şüphe edilen nedenlerine yönelik olarak değişik testler de isteyebilir. Örneğin aneminin sebebi olarak sindirim sistemi kanamasından şüphe ediliyor ise rektal muayene yapılabilir ve dışkıda kan aranması için dışkı örnekleri alınarak dışkı laboratuvara gönderilir. Hastada mide veya yemek borusu ile ilgili kanama var ise endoskopik tetkik yapılabilir.

Kan kaybına bağlı anemi (kansızlık) tedavisi

Kan kaybına bağlı anemi tedavisi için doktor muhtemelen hastaya demir ilacı ve folik asit (bir tür B vitamini) katkıları reçete eder. Ciddi kan kaybı tablolarında hastaya kan nakli gerekebilir. Doktorunuz ayrıca kan kaybının nedenini de tedavi etmeye çalışır. Eğer ciddi düzeyde kan kaybı anemisi bulunuyor ise hastanın hastaneye yatırılması gerekebilir.

Kan hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Hemolitik anemi nedenleri ve tedavisi
  2. Akdeniz anemisi nedenleri ve tedavisi
  3. Kansızlık neden olur
  4. Kanın özellikleri ve görevleri nelerdir
  5. Çocuklarda talasemi nedenleri ve tedavisi
  6. Lösemi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git