Hastalıklar ve Tedaviler

Kamburluk – Kifoz Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Kamburluk, bel kaslarının zayıflamasından ve gevşemesinden dolayı vücudun öne doğru eğilmesidir.

Kifoz (kamburluk) nedir?

Kifoz, omurganın dışa doğru aşırı kavis yapması durumudur. Kifoz genellikle sırtın üst bölgesinde omurgayı etkileyerek, sırtta kamburluk ya da belirgin bir yuvarlaklaşma şeklinde kendini gösterir. Kifoz omurganın sadece bir tarafa eğilmesi ile (skolyozla) birlikte oluşur ise bu durum kifoskolyoz olarak adlandırılır.

Kamburluk (kifoz) sırt eğriliğinin 50 derecenin üstüne çıkması ya da normalde kamburluk olmayan boyun ve bel bölgesinde sıfır derecede bile kamburluk olması kifoz olarak değerlendirilir, çünkü o bölgelerde dışa doğru eğrilik olmaz ve hatta tam tersine içe doğru eğrilik vardır.

Kifoz çeşitli omurga veya kas bozuklukları ve osteoporoz nedeni ile oluşabilir ya da doğumsal bir anormallikten dolayı meydana gelebilir. Tedavisi genellikle altta yatan nedene bağlıdır, ancak tedavi her zaman başarı sağlamaz.

Kamburluk (kifoz) tipleri ve nedenleri

Kamburluğun farklı nedenleri ve tipleri vardır.

Konjenital (Doğumsal) kamburluk nedir? : Daha omurgaların ilk oluşumu sırasında meydana gelir. Bir çok nedeni vardır ve en sık nedeni boyun omurlarının gereğinden fazla büyümesidir. Bu hastalarda, kifoz özellikle sinirsel sorunlara yol açabilir. Sinirsel problemleri önlemek amacı ile cerrahi tedavinin daha erken yapılması gerekebilir, bu nedenle yeni doğan bebeklerin omurga yapısı dikkate alınmalıdır. 

Postüral kamburluk nedir? : Eğer çocuk veya yetişkinlerde duruş bozukluğu sorunu var ise ilerleyen yaşlarda kamburluk olması kaçınılmaz olabilir. Özellikle adolesan dönemdeki kız çocuklarında fizyolojik değişimler, göğüslerin gelişmeye başlama döneminde kız çocuklarının göğüslerini saklamak için genelde kambur gibi durmalarından dolayı kifoz kalıcı olabilir, bu nedenle annelerin çocuklarını bu konuda uyarmaları önemlidir.

Erkek çocuklarda ise uzun boylu olan gençlerin, boylarını arkadaş seviyesine indirmek için genelde eğilerek durmaları da kifoz gelişmesi nedenleri arasındadır. Masa başı çalışanlarının uzun süre eğilerek oturmaları, bilgisayar başında uzun süre oturulması gibi nedenler kifoz oluşumuna sebep olabilir.

Scheuermann kifozu nedir? : Scheuermann kifozu denilen adolesan (ergenlik) döneminde 12-15 yaşları arasında ortaya çıkan omurganın ön ve arka düzlemdeki yuvarlak bir kamburluğudur ve hastalığın nedeni tam olarak bilinmese de, büyüme kıkırdaklarının geçici olarak durmasından ya da etkilenmesinden dolayı lokal bir kamburluk olduğu bilinmektedir. Bu durum, kalıcı ve düzelmesi zor bir kamburluk yaratır ve belli bir açıyı geçtikten sonra cerrahi tedaviye gerek duyulabilir.

Travmalara bağlı kifoz nedir? : Düşmeler, darbeler, kazalar ve benzeri travmalar nedeni ile de kifoz (kamburluk) meydana gelebilir.

Irsi kifoz nedir? : Bebeğin anne karnında gelişimi döneminde omurga sütununda meydana gelen yanlış biçimlenme bazı bebeklerde kifoza neden olabilir. Çok sayıda omur bir arada kaynayabilir veya kemikler gerektiği şekilde oluşmayabilir. Bu tip kifoz, çocuk büyüdükçe daha kötü duruma gelebilir. Irsi kifoz, travmalar ve enfeksiyonlardan sonra en fazla felç oluşumuna neden olan kifoz tipidir.

Kifoz neden olur

Kifoz neden olur

Kamburluk (kifoz) belirtileri

Kamburluk kişinin günlük yaşamında yüksek derecelere ulaşmadığında, genellikle belirli bir zaman sonra ağrı ile kendini belli eder ya da giyilen kıyafetlerin kişinin üzerinde düzgün durmaması şeklinde belli olur.

Kamburluk genellikle büyüme yaşlarında başlamasına rağmen, 20-25’li yaşlarda sırt ağrıları başladığı zaman anlaşılmaya başlar ve en sık görülen şikayet budur. Özellikle kadınlarda menopoz döneminden sonra kamburluk artmaya başlar ve şikayetler daha fazla görülür. Kamburluk nedeni ile en çok yaşanan şikayet bel ağrısı ve duruş bozukluğudur.

Kamburluk (kifoz) teşhisi

Kamburluğun teşhisi, öncelikle fizik muayene ile yapılır. Muayene esnasında çocuk, erişkin veya genç hastanın belden yukarısı soyunmuş vaziyette iken doktorun gözle yandan, önden ve eğilerek farklı pozisyonlarda dışarıdan bakması (gözlemlemesi) ile fizik muayene yapılır ve uzman, deneyimli bir doktor ileri derecede olan kamburluğun teşhisini bu şekilde koyabilir. Fizik muayeneden sonra, omurgayı hem önden hem de yandan görecek şekilde röntgen filmi istenir.

Kamburluk (kifoz) tedavisi

Kamburluk 50 dereceyi aştığı zaman, mutlaka yoğun bir egzersiz programı uygulanması gerekir. Hatta böyle bir durumda kişinin veya çocuğun fizik tedavi ve rehabilitasyon merkezinde takibe alınması ve daha ciddi bir tedavi uygulanması önemlidir.

Bütün bunlara rağmen artan eğriliklerde 60-70 derece arasındaki kamburlukta sadece egzersiz yeterli olmayacağı için ve özellikle yetişmekte olan gençlerde genellikle korse tedavisine gerek duyulur. Vücudun dik durmasını sağlayan farklı korse çeşitleri vardır.

Bazı hastalar daha ilk doktora başvurduğu zaman eğrilik 70 dereceye aşmış ise veya takip edilirken eğrilik artar ise kalıcı ve ciddi problemler oluşabileceğinden dolayı cerrahi tedavi seçimi yapılır.

Cerrahi tedavi ile spinal omurga implantları denilen metal malzemeler ile eğrilik düzeltilir ve omurga düzgün bir pozisyona getirilip bu şekilde kalması sağlanır.

Kamburluk (kifoz) nasıl önlenir?

Duruş bozukluğuna bağlı oluşan kamburlukta ailelerin çok rolü vardır ve bunlar önlenebilir. En sık rastlanan kamburluk nedeni duruş bozukluğu olduğundan bu konuda dikkatli olunması oldukça önemlidir. Bu durum 12-15 yaşları arasındaki çocuklarda daha fazla görüldüğü gibi, bu yaşlardaki kötü duruş alışkanlıkları ileri ki yaşlarda kalıcı hale gelebilir.

Bu çocukları, bu yaşlarda ailelerin uyarmaları ve eğer anlamazlar ise ilgili uzmanlara, ortopedi veya fizik tedavi uzmanlarına götürmeleri gerekir.

Bunların dışında egzersizler ile, yüz üstü ve ya sırt üstü yapılan yarım mekik şeklindeki egzersizler verilir. Özellikle yüzüstü pozisyonda yapılan ters mekik denilen egzersiz hareketleri ve yüzme sporu eğriliğin oluşmaması için önemli ve rahatlıkla yapılabilecek egzersizlerdir.

Kamburluk nasıl önlenir

Kamburluk nasıl önlenir

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Omurga hastalıkları
  2. Omurga eğriliği neden olur
  3. Omurga veya omurilik tümörleri
  4. Bel ağrısı neden olur
  5. Omurga romatizması neden olur
  6. Bel kireçlenmesi neden olur

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git