K

Kalsiyum Hidroksiapatit Nedir? Kalsiyum Hidroksiapatit’inTıpta Kullanımı

Kalsiyum hidroksiapatit (CaHA) ortopedi, nöroşirüji, diş hekimliği, göz hastalıkları ve KBB gibi alanlarda 30 yıldan daha uzun süredir kullanılmakta olan bir biyomateryaldir.

Kalsiyum hidroksiapatit (CaHA) ortopedi, nöroşirüji, diş hekimliği, göz hastalıkları ve KBB gibi alanlarda 30 yıldan daha uzun süredir kullanılmakta olan bir biyomateryaldir. Kalsiyum hidroksiapatit, sağlıklı kemik yapısının ve fonksiyonunun korunmasında yardımcı olan diğer besinlerle birlikte biyoyararlanabilen bir kalsiyum kaynağı sağlar.

Kalsiyum hidroksiapatit tıpta hangi alanlarda kullanılır?

Kalsiyum hidroksiapatit’in dolgu maddelerinde kullanımı: Kalsiyum hidroksiapatit dermal dolgular steril, apirojenik, şırınga edilebilir, yarı katı ve geri dönüşümlü dermal implantlardır ve deri altı ve derin dermis tabakalarına kullanım içindir. İmplantasyonun ardından, kalsiyum hidroksiapatit mikrosferleri, fibroblast büyümesini destekleyen bir platform oluşturur. Fibroblastlar hızla çoğalırken kollajen lifler oluştururlar. Normal metabolik süreçlerle beraber kalsiyum hidroksiapatit zamanla kalsiyum ve fosfat iyonlarına çözünür. Bu süreç içerisinde genellikle, doğal ve fiziksel olarak sağlam bir matriks oluşmuş ve ciltte kalınlık ve elastikiyet sağlanmış olur.

Kalsiyum hidroksiapatit’in kontrollü ilaç salınım sistemlerinde kullanımı: Kalsiyum hidroksiapatit (CHA) kompozitler birbirleriyle bağlantılı gözenek yapıları ve biyolojik uyumları nedeniyle kemik tümörleri ve osteomiyelitin tedavisinde kontrollü ilaç salınım sistemleri olarak kullanım alanları bulmuşlardır.

Kalsiyum hidroksiapatit’in kemik dolgu maddelerinde kullanımı: Hidroksiapatit günümüzde en yaygın kullanılan yapay kemik dolgu malzemelerindendir. Hidroksiapatit insan vücuduna uygulandığında yılda % 1-2 oranında çözünmektedir. Bu yönüyle hidroksiapatit daha çok kortikal kemiği örneklemektedir. Ancak sert ve kırılgan olması nedeniyle ivmesel kuvvete yeteri kadar dayanıklı değildir, bu nedenle yük taşıması gereken bölgelerde kullanılmaktadır. Günümüzde hidroksiapatit tek başına ya da otogreftle birlikte yük taşımayan bölgelerde kemik dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır.

Kalsiyum hidroksiapatit’in diş implantlarında kullanımı: Dental ve ortopedik implantların yüzey modifikasyonlarında kalsiyum ve fosfor kaynaklı materyallerin yüzeye eklenmesi önemli ölçüde ilgi uyandırmıştır. Dental implantlar için mevcut olan çeşitli seramik kaplamalar vardır. Palazma sprey metodu ile uygulanan hidroksiapatit oldukça popülerdir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Yüz dolgusu neden ve nasıl yapılır
  2. Cilt sarkması neden olur, nasıl tedavi edilir
  3. Polimetilmetakrilatın tıpta kullanım alanları
  4. Polilaktik asitin tıpta kullanım alanları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git