Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Kalpte Üfürüm Neden Olur? Üfürüm Tedavisi

Üfürüm, kalbin dinlenmesi esnasında kalp atışları dışında kanın akışının sesinin bir uğultu gibi duyulmasına denir. Üfürüm bir kalp hastalığı değildir. Kalbinde üfürüm olan bir yetişkin ya da çocuk kalp hastası olarak kabul edilmemelidir.

Kalpte üfürüm hangi kalp hastalıklarında olur?

Üfürüm, kalbin dinlenmesi esnasında kalp atışları dışında kanın akışının sesinin bir uğultu gibi duyulmasına denir. Üfürüm bir kalp hastalığı değildir. Kalbinde üfürüm olan bir yetişkin ya da çocuk kalp hastası olarak kabul edilmemelidir.

İnsanların genelinde yaşamlarının herhangi bir döneminde kalplerinde üfürüm duyulabilir. Örneğin, kansızlık bulgusu olan bir bireyin ya da çocuğun kalbinde üfürüm duyulması normaldir. Fakat, üfürüm kalp kapak hastalıklarının, büyük damar hastalıklarının ve kalp deliklerinin de bulgusu olabilir.

Farklı tipleri bulunan üfürümlerin tamamen zararsız olanlarının bulunması ile birlikte hayatı tehdit edecek boyutta problemlere sebep olabilecek tipleri de bulunmaktadır. Üfürümlerin atriyal septal defekt ve ventriküler septal defekt gibi kalbin kulakçıkları ya da karıncıkları arasındaki istenmeyen delikler nedeni ile oluşması ihtimalinin olduğu gibi başka nedenleri de olabilmektedir. Üfürüm duyulan kişilerin kalbi tamamen normal olabildiği gibi, bazı kalp hastalıklarında da hiç üfürüm duyulmayabilir.

Masum üfürüm nedir?

Üfürüm sağlıklı çocuklarda bile % 30- 40’ında duyulabilir. Genellikle 3-8 yaş arası çocuklarda sıklıkla duyulmasına karşın her yaşta bu sorun ile karşılaşılması söz konusu olabilir. Bebek ve çocuklarda en sık karşılaşılan üfürümler, kan akımında herhangi bir bozukluk olmadan duyulan üfürümler şeklinde de görülebilir. Genellikle yüksek ateş, kansızlık ve heyecan gibi kalbin hızlı çalışmasına neden olan durumlarda üfürümün şiddeti artar.

Bunlar gibi sebepler geçtiğinde üfürümün şiddeti azalır ya da tamamen kaybolur. Ayrıca, üfürümün derecesi vücut pozisyonuna ve nefes alıp verme şekline göre değişiklik gösterir. Hastaların genelinde üfürüm ateşli bir hastalıktan doktora gidildiğinde de fark edilir. Bunun yanı sıra, kalp hastalıkları ile ateşin nedeninin ayırıcı tanısının yapılması gereklidir. Genellikle masum üfürümler kalp hastalığı olarak teşhis edilebileceği gibi, bazende organik kalp hastalıkları masum üfürüm sanılarak tanıyı koymada ve tedaviyi uygulamada gecikmeye neden olmaktadır.

Masum üfürüm teşhisi

Masum üfürüm tedavisi

Masum üfürüm tedavisi

Masum üfürümün tanısını koymak için, doktor öncelikle çocuğun büyümesi hakkında sorular sorar ve kalbini dikkatlice dinler. Doktor çocuğun yaşıtlarına oranla hareketlilik durumunu öğrenmek isteyebilir. Masum üfürümlerin kendilerine özgü sesleri bulunmaktadır. Doktor genellikle sorun çıkarabilecek üfürümü ayırt edebilir.

Masum üfürüm tedavi edilir mi?

Masum üfürümün genelde tedavi edilmesine gerek duyulmaz. Bazı çocuk kardiyoloji merkezi, ekokardiyografi dahil tam bir kalp muayenesi yapıldıktan sonra, hiç bir problem bulunmaz ise çok fazla takip gerekmeyebilir. Bazı masum üfürümler erken bebeklik döneminde başlar ve altı aydan kısa sürebilir. Bazı üfürümler ise çocukluk döneminde başlar ve genç yaşlara kadar devam eder. Bazı masum üfürümler ise herhangi bir yaşta başlayabilir.

Masum üfürümü olan çocuklarda nelere dikkat etmek gerekir?

Sağlıklı çocukların hepsinde, olduğunun dışında özel bir dikkate gerek yoktur. Sağlıklı çocukların yaptığı gibi beden eğitimi ya da sportif aktiviteleri zorlanmadan yapabilir ve bunun için kısıtlama önerilmez.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Çocukların kalbinde üfürüm neden olur
 2. Çocuklarda göğüs ağrısı neden olur
 3. Aort damarında darlık neden olur
 4. Atriyal septal defekt nedir

2 Yorum

 1. Adsız

  21 Ağustos 2014 at 19:24

  Bnm sol gogsumde bi agri vardi nefes alirken agriyip verirken geçiyor du soguk havalara agri oluyodu bu olaydan 2, 3 ay sonra 2 gun suren bi agri oldu doktora gittim siddetli ufurum var dedi dahasonra 3 doktora gittim bişey yok dediler agrilar bir yil icinde oldu önceden bir şey yok tu sizce neyim var

 2. Adsız

  26 Ağustos 2014 at 22:36

  bende de öyle septomlar oluyordu ve doktorlar üfürüm demişti ama sonra değil dediler ve en son akdeniz ateşi hastalığı var dediler ve kolşisin tedavisi falan oldum ama ömür boyu devam ediyor muş işte. bir sor doktora bunu.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git