Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Teklemesi Neden Olur? Kalpte Tekleme Belirtileri

Kalpte tekleme diye bilinen durum zaman zaman hissedilen tekleme şeklindeki vurular herhangi bir kalp hastalığının belirtisi olabileceği gibi sağlıklı insanların yaklaşık yüzde 70'inde rastlanabilir.

Kalp teklemesi nedir?

Kalp dakikada ortalama 60-80 arası atar. Düzenli gelen atımların arasındaki sürenin değişmesi ve normalden bir atım erken gelmesi ya da hiç gelmemesi kalbin teklediğini düşündürür. Kalpte tekleme diye bilinen durum zaman zaman hissedilen tekleme şeklindeki vurulardır ve bu vurular herhangi bir kalp hastalığının belirtisi olabileceği gibi sağlıklı insanlarda da bu duruma rastlanabilir.

Aslında kalp teklemesi, hissedilmese de her insanda günde bir iki kez olabilen bir durumdur. Normalde kalp ritmi düzenli şekilde çalışır ve kalbin içindeki bir rahatsızlıktan dolayı beklenenden önce bir uyarı çıkması erken vuru ile sonuçlanır. Bu erken vuru şekli tekleme, bir ara duraksama gibi tarif edilir.

Kalp teklemesine neden olan faktörler

Kalp teklemesi mutlaka bir kalp hastalığı olduğu anlamına gelmeyeceği gibi, kalbi ve sinirleri gayet iyi olan genç ve sağlıklı insanlarda da ara ara kalp teklemeleri olabilir.

Aşırı stres, aşırı çay, kahve, sigara, kola, stres ve alkol tüketimi bu erken vurulara ve kişinin günlük yaşantısında rahatsızlık duymasına neden olabilir. Kalpte teklemeye neden olan yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile, zararlı maddelerin bırakılması ve alınacak önlemler sayesinde kalbin teklemesi ve kalp atım anormalliği altta yatan ciddi bir neden yok ise düzeltilebilir.

Kalp teklemesi bazen hiç bir neden olmadan başlayabilir ve kendiliğinden düzelebilir. Kalp teklemesi hissinin yanı sıra bayılma, göz kararması ve fenalık hissinin de var olması önemli bir kalp hastalığının belirtisi olabilir.

 • Kalp kapaklarındaki bozukluklar
 • Kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopatiler)
 • İskemik kalp hastalığı
 • Grip ilaçları, alerji ilaçları, doğum kontrol ilaçları, kortikosteroid ilaçlar, bazı antibiyotikler, opioidler gibi ilaçlar
 • Romatizma hastalıklarının kalp kapaklarına vurması
 • Bazı sistemik hastalıklar
 • Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri
 • Panik atak
 • Uyku bozuklukları
 • Tiroid bezi hastalıkları
 • Yüksek tansiyon
 • Kansızlık
 • Bazı kan hastalıkları
 • Bazı enfeksiyonlar gibi birçok etken kalp atım anormalliklerine neden olarak ya da kalp işlevlerini hasarlandırarak kalpte teklemeye neden olabilir.

Kalp teklemesi belirtileri

Kalp teklemesi oldukça rahatsızlık veren bir şikayet olup kalbin durduğunu zannettiren bir histir. Kalp atışları hızlanır ve kişi kalbinin atışını rahatlıkla hissedebilir. Sinirlenme, heyecanlanma ve herhangi bir fiziksel aktivite sırasında kalp atışları daha belirgindir.

Kalp atışları düzensiz ya da yavaş olabileceği gibi kalbin atması sırasında tekleme (bir atıp bir durma) gibi kalp atımı hissedilir. Bu durum bazı insanlarda dinlenme sırasında 1-2 saniye kadar sürebilen ve nefesin kesildiğini hissettiren tekleme şeklinde de görülebilir. Kalp teklemesi bir hastalık değil, bir belirtidir.

Kalp teklemesi teşhisi

Kalpte teklemeye neden olan hastalıkların tanısını koymak için kullanılan yöntemler arasında elektrokardiyografi (EKG) testi (kalbin elektriksel aktivitelerinin kaydedilmesi yöntemi), 24 saatlik elektro çekim olarak da tarif edilen holter takibi (hastanın günlük hayatını sürdürdüğü esnada EKG değişikliklerini kaydetmeye yarayan yöntem), olay kaydedici (kalp atım anormalliklerini anında kaydeden cihazlar), elektrofizyolojik çalışma (EPS) (genellikle kasık toplardamarından girilerek kalbe ulaşılıp kalbin elektiriksel aktivitesinin izlendiği yöntem) gibi tetkikler kalp teklemesinin nedenini bulmak için kullanılabilir.

Kalp teklemesi tedavisi

Kalp teklemesine neden olan faktör bulunduktan sonra nedene yönelik tedaviler uygulanır. Bunların yanı sıra yaşam tarzı değişikliği, sağlıklı beslenme, doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması, stresten uzak durmak, düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapmak gibi yaşam tarzı değişiklikleri altta yatan ve ciddi bir nedeni olmayan kalp teklemelerinde faydalı olur.

Benzer sağlık yazıları

 1. Kardiyak aritmi nedir
 2. Ayaktan EKG çekimi nedir
 3. Gizli kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi
 4. Kalp kası iltihabı nedenleri ve tedavisi
 5. Bradikardi nedenleri ve tedavisi

258 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  10 Temmuz 2015 at 18:49

  Ana karnındaki çocuğun kalbinin arada teklemesi kötü müdür.

  • Avatar

   Adsız

   11 Temmuz 2015 at 18:56

   Bebeklerde anne karnındayken bile kalp hastalıkları başlayabilmektedir. Bu hastalıklar genetik nedenlerden, ailesinde doğumsal kalp hastalığı olan, diyabetik ya da metabolik hastalığı olan, uyuşturucu kullanan, hamilelikte röntgen ışınlarına maruz kalan annelerin bebeklerinde, hamilelik sırasında geçirilen viral enfeksiyonlar nedeni ile, bazı kromozom bozuklukları nedeni ile anne karnında da bebeklerde kalp sorunları olabilir. Günümüzde fetal ekokardiyografi teşhis yöntemi ile hamileliğin 16-18'inci haftasından sonra bir kalp hastalığı olup olmadığı anlaşılmakta ve gerekir ise anne karnında tedavisi bile yapılabilmektedir. Yani o kadar korkulacak bir durum olmayabilir.

  • Avatar

   Adsız

   2 Ekim 2015 at 17:50

   Hocam merhabalar ben 31 yasinda faal futbol hakemligi yapmakta olan biriyim spor yaptiktan sonra (kosu, yuruyus, agirlik calisma, yuzme) duzenli olarak yapiyorum dinlenme sirasinda kalp atisimda atim atlamalar oluyor yaklasik 1saat surmekte bu esnada ayni zamanda fenalik hisside hissetmekteyim bircok kez doktora gittim ekg , efor, holter, kalp grafigi cektiler her defasindada birsey yok sporda yapabilirsin dendi sigara ve alkol kullanmiyorum Fakat benim rahatsizligim devam etmekde ve bende bu durumdan endise etmekteyim Bu konu hakkinda beni yonlendirmenizi ve baska bu konuda neyi yapmami onerirsiniz

  • Avatar

   Adsız

   2 Ekim 2015 at 21:46

   Sporcularda genellikle yanlış nefes alıp vermeden dolayı ya da genetik faktörlerden dolayı kalp büyümesi sık görülen bir durumdur. Son yıllarda spor yapmalarına ve düzenli beslenmelerine rağmen kalp krizi oldukça sık görülmektedir ve bu duruma en sık neden olan faktörlerden birinin koroner arterlerdeki doğumsal bozukluklar olduğu ortaya konulmuştur.

   30 yaş üzeri kişilerde koroner arterlerin tıkanması sonucu kalp krizi ve ölüm riski ortaya çıkabilmektedir. Bütün bu sorunların incelenmesinde iyi bir muayene, hastanın şikayetlerinin iyi dinlenmesi, efor testi ile O2 tüketim ölçümleri, en önemlisi de ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yöntemi ile kalbin iç yapısının incelenmesi, EBT tomografi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme (emar) tetkikleri gibi tetkiklerinde yapılmasında fayda var. Damarlardaki bozukluklar için gerekir ise anjiyografi teşhis yöntemi de uygulanabilir.

   Kısacası iyi bir kardiyolojik muayene ve kalp ultrasonu gerekli olabilir. Bunların dışında anksiyete bozukluğu (korku bozukluğu) gibi psikolojik rahatsızlıklar da tarif ettiğiniz şikayetlere yol açabilir. İyi bir kalp incelemesinden sonra bir psikiyatri uzmanı muayenesi de gerekebilir.

   İyi haber almanız dileğiyle.

 2. Avatar

  Büşra

  23 Ekim 2015 at 01:11

  Hocam benim kalbimde sanki biri arkaya doğru çekip tekrar birakiyomus gibi bir his oluyor. Çok nadir ara ara vuruyor bu bana heyecanlninca migdesine kramp girerya insanin cizz diye o kalbime oluyor saniyede vurup geçiyor pek anlatamadim ama tarifi zor yasadigim şeyin. Korkuyorum artik bugün 2 defa oldu. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ekim 2015 at 12:03

   Kalpte bu tür şikayetler birçok sebebe bağlı olabilir. Kramplar genellikle kassal sorunlardır. Bazen ritmin bozulması da bu tür şikayetler ile kendini gösterebilir. Bir süre egzersiz, spor benzeri hareketli aktiviteler yaptıktan sonra ara verildiği zaman kalp atım anormallikleri olabilir ve özellikle orta dereceli kalp sorunu olanlarda gün içinde aralı aralı kalbe bıçak saplanır gibi kramplar girebilir ve bu sorun genellikle kalp kasları ile ilgili olabilir.

   Kansızlık nedeni ile de bu tür şikayetler görülür. Kansızlık ritmin bozulmasına yol açabilir. Bazen mide reflüsü, tiroid hastalıkları, juvenil romatoid artrit, lupus eritematozus, psikolojik hastalıklar veya stres, heyecan gibi birçok neden bahsedilen şikayetlere neden olabilir.

   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Buradan bir sonuç alınamaz ve şikayetleriniz sürekli devam eder ise iç hastalıkları bölümünde durumun araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  adsız

  7 Kasım 2015 at 15:42

  merhabalar kalbimden dolayı doktora gittim bir sorun yok dendi fakat ara ara kalbimin yavaş attıgını ve nefesim kesilir gibi oldugunu hissettim ve hissediyorum sizce bunun sebebi nedir endişe edecek bir durum var mı şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2015 at 20:20

   Kalbin normal elektriksel aktivitesi sinüs nodu denilen bölgenin elektriksel aktivitesi sonucu olmaktadır. Kalp atımlarını düzenleyen elektriksel uyaranların düzenli çalışmaması sonucu kalp ya çok hızlı ya çok yavaş ya da düzensiz atar. Bu durum aritmi olarak adlandırılır ve aritminin birçok çeşidi ve nedeni vardır.

   Aritmi belirtileri arasında çarpıntı hissi, kalp atışlarında tekleme, kalbin duruyormuş ve tekrar çalışmaya başlıyormuş hissi, nefes alamama, fenalık hissi, bazen baş dönmesi ve göz kararması gibi belirtiler de vardır.

   Kalbin kendisine ait nedenler (kalp kapakları, damarları, kasları ve genetik kalp hastalıkları, iltihabi kalp hastalıkları gibi) sayılabilir. Koroner arter hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, sigara kullanımı, aşırı alkol alımı, stres, uyuşturucu kullanımı, fazla içilen çay ve kahve, hava kirliliği, panik atak, bazı depresyon hastalıkları, uyku bozuklukları, Akdeniz ateşi hastalığı gibi bazı sistemleri tutan hastalıklar gibi birçok sebep aritmilere neden olabilir.

   Bu durum devam eder ise iyi bir kardiyolojik değerlendirme ve romatolojik değerlendirme gerekebilir. Kansızlık var ise hematoloji bölümüne gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Gökçe

  5 Aralık 2015 at 20:47

  Hocam mrb, daha henüz şimdi yaşadım hiçbir sorunm yokken tekledi ve bunu nrdeyse günde 1,2 olmaak üzere aylardır yaşıyorum. Bazen ekg çektriorum ii hissetmeyp kendmi bişey çıkmıo. Eko çektirmelimyim yoksa kalple ilgisi olsa kesin ekg de çıkarmıydı,saygılar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2015 at 12:59

   Bazen sağlıklı insanlarda bile ara ara kalp teklemesi gibi hisler oluşabilir. Kalp atımının bozulması ya da değişmesine aşırı çay, kahve, alkol, sigara, heyecanlanma, stres, yorgunluk, uykusuzluk ve zaman zaman kendini gösteren kansızlık gibi durumlar da sebep olabilir.

   Kalp atımın normal olduğu dönemlerde EKG tetkikinde bir şey çıkmayabilir.

   Artiminin derecesinin ve tipinin belirlenmesinde en doğru yöntem 24 saat süresince hastanın yanında taşıdığı holter testidir. Kalp kapaklarında ya da kalp duvarlarında bir sorun olup olmadığını gösteren teşhis yöntemi ise ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yöntemidir. Kalp damarları ile ilgili sorunların teşhisi için de genellikle anjiyografik yöntemler kullanılır.

   Kısacası iyi bir kardiyolojik değerlendirmeden geçilmesi önemlidir. Kardiyolojik değerlendirmelerden bir sonuç alınamaz ise üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde (iç hastalıkları bölümü gibi) araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Semra

  10 Aralık 2015 at 01:02

  Hocam merhaba ben henuz 22 yasındayimm yaklaşık 1 yıldır kalbimde çok fazla tekleme hisediyirumm doğumdan sonra böyle oldumm bir iş yaptığım zaman eğildiğildigimde kalbim birden bir atiyoki durdu zannetim diyorumm bide sırtüstü uzandigimm zaman goğsumde bi baskı hisediyorumm sonra kalbim yine öyle oluyo özellikle sırt ustu uzandigimm zaman çok oluyo kardiyolajiye gidip eko holter bütün testlerimi yaptimm temiz diyo bundan 8 ay önce gittim bana kalbimin dinlenmesi için beloc 25 mg verdi onu kullanıyorum ama yine oluyo teklemelerimm bide guatr ve kansızlık vitaminsizligimm çok yüksek bebek emziriyomm sizce tekrar gitmeliyim kardiyolajiye ilacı kullanmak istmeiyodumm çünkü artık sizce ne yapamiliyimm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2015 at 12:56

   Kalp ile ilgili sorunlar genellikle yaptırmış olduğunuz testler ile ortaya çıkar. Fakat damarlar ile ilgili sorunlar için anjiyografik tetkikler de gerekebilir.

   Kansızlık kalpte aritmiye yol açabilir, bu nedenle kansızlığın giderilmesi önemlidir. Beloc aritmilerin tedavisinde etkilidir.

   Stres, yorgunluk, kansızlık, psikolojik sıkıntılar, korku bozuklukları, hamilelik ve doğum sonrası depresyon nedeni ile de kalpte tekleme hisleri yaşanabilir. Bazı kas hastalıkları da bu gibi şikayetlere neden olabilir.

   Guatr, tiroit bezi büyümesidir. Tiroit bezinin büyümesi her zaman tiroit bezi fonksiyonlarını bozmaz ya da bozabilir. Bu nedenle iyi bir endokrinoloji uzmanı tarafından guatr durumunun da değerlendirilmesi gerekebilir. Guatr nedeni ile de kalp çarpıntısı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Avatar

  Gökhan

  18 Aralık 2015 at 14:29

  Merhabalar hocam. 2013 yilinda MS atagimdan dolayi kortizon tedavisi alirken, kalbim AF’ye girdi, ve devaminda rytmonorm ilac kullanmaya basladim. 2015 ekim ayinda da yine MS atagimdan dolayi kortizon tedavisi alirken kalp yine AF girdi, corderon yuklemesi ve 24 saat serum olarak corderon aldim durumum duzeldi. Su an sabahlari concor 5mg , oglen 300mg rytmonorm, aksam concor 5mg iciyorum. Erken vurularim var son 2 haftadir ve hala devam ediyor. Doktorum bunun kortizon kaynakli oldugunu soyluyor. fakat bu erken vurular beni rahatsiz ediyor ve korkutuyor. bu durumdan kurtulmak icin bir tedavi yokmu acaba ? Ablasyon yaptirmam bu asama da tehlikelimidir ? Cevabiniz icin tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2015 at 22:35

   Multipl skleroz hastalarının nörolojik bulgularının giderilmesinde kullanılan ilaç tedavileri arasında kortizon tedavisi de vardır. Bazı hastalarda düzenli kullanılan kortizon tedavisi sayesinde tam ya da tama yakın düzelme sağlanabilir.

   Atriyal fibrilasyon nedeni ile kalpten beyine pıhtı atması sonucu beyinde hasar oluşma olanağı daha yüksektir. MS hastalığı ile atriyal fibrilasyonun tetiklenmesinden ziyade, atriyal fibrilasyon nedeni ile MS hastası olmuş olma gibi bir durum da olabilir. Bu durum eğer araştırılmadan bu sonuca ulaşıldı ise bu durumun daha detaylı araştırılması için üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde araştırılması daha doğru olabilir.

   RYTMONORM İLAÇ, genellikle bu tür aritmiler’de ekokardiyografi tetkiki sonucuna göre doz ayarlanarak kullanılır. Rytmonorm ilacının diğer ilaçlar ile kullanımında çok fazla etkileşim gösterdiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

   CONCOR İLAÇ, yetişkinlerde 5 ve 20 mg arasında tavsiye edilir. Concor 5 mg, aritmilerin neden olduğu kalp yetmezlikleri tedavisinde, yeni geçirilmiş miyokard infarktüsü (kalp krizi) tedavisinde, atriyoventriküler ileti bozukluklarının tedavisinde ve benzeri tedavilerde kullanılır.

   MS (multipl skleroz) hastalarında kullanılan kortizon tedavisinin yan etkileri arasında halsizlik, enfeksiyonlara yatkınlık, kan şekerinde ve tansiyonda yükselme, kemik erimesi, mide ve bağırsak ülserleri, mide kanaması, kalça ekleminde harabiyet, vücutta sıvı tutulmasına bağlı ödem ve iştah artışı gibi yan etkileri vardır.

   Radyofrekans ablasyon tedavisi aritmilerin tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Radyofrekans ablasyon tedavisi ventriküler taşikardiler, supraventriküler taşikardiler, Wolf Parkinson White sendromu, atriyal fibrilasyon, atriyal Flutter gibi durumlarda uygulanabilir.

   Aritmiler için öncelikle ilaç tedavileri verilir. İlaç tedavisinin yetmediği durumlarda ya da ilaca bağlı yan etkiler nedeni ile hasta ilaç kullanamaz ise radyofrekans ablasyon tedavisi önerilebilir.

   Bu teşhisler ciddi bir araştırma yapılmadan konulmuş ise iyi bir araştırma yapılması faydalı olur. Ayrıca iyi bir araştırma sonucu bu tür kararları doktorunuz veya doktorlarınız verebilir.

   Geçmiş olsun.

  • Avatar

   Yunus

   11 Kasım 2016 at 12:55

   Bazen concor dozu fazla geldiğinde tekleme yapabiliyor doktorunuz ile görüşün dozu düşürsün ayrıca rythmonorm beraber kullanımı muhtemelen kalp atışlarınızı çok yavaşlatıyor.

 7. Avatar

  seda

  21 Aralık 2015 at 15:57

  Benim kalbim de tekleme gibi bir şey var hızlı ve tek tek atıyor gibi geliyor bana bugün birden kalktım ve kalbim tekledi ve arada sırada oluyor suan devam ediyor bi düzenliyor Bi tek tek atıyor bende doktora gitmek istemiyorum çünkü çok gittim ne olur bana yardımcı olun çok korkuyorum sanki kalbim teklemeye giriyor böyle hızlı hızlı atıyor ve tek tek sonra düzeliyor ne olur çok korkuyorum ne olur …ve sanki nefes alamıyorum böyle cigerlerim sanki aldigim havayı işlemiyor gibi yardım edin yalvaririm ??????

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 17:54

   Kalp normal şartlarda dakikada 60-80 defa düzenli bir şekilde kasılır ve kan pompalar. Kalbin hareketlerini engelleyen birçok etken kalp atım anormalliklerine yol açabilir. Kalp atım anormallikleri kalbe ait etkenlerden olabileceği gibi, kalpte herhangi bir sorun olmadığında da olabilir.

   Stres, uyku bozuklukları, aşırı çay, kahve, kola, alkol ve sigara tüketimi, tiroid bezinin fazla çalışması, ciddi kansızlık, reflü hastalığı, psikolojik bazı hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, Akdeniz ateşi hastalığı gibi bazı organları tutan romatolojik hastalıklar da kalp atım düzensizliklerine veya değişikliklerine sebep olabilir.

   Kalbinizde devam eden bu sorun için kardiyoloji polikliniğinde tetkikler yapılmış ve buna rağmen sonuç alınamamış ise, mutlaka üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde bu durumun endokrinoloji polikliniğinde, hematoloji polikliniğinde, romatoloji polikliniğinde ya da alerji immünoloji polikliniğinde araştırılması gerekebilir.

   Uzun zamandır devam ediyor ve sizi çok rahatsız ediyor ise bu durumu ihmal etmemek önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 8. Avatar

  yusuf

  22 Aralık 2015 at 00:01

  hocam kalbim hızlı atıyor sonra böyle durup birden cok sert vuruyor arada bir oluyo ama peşinde ateş basması ellerim ve ayaklarımda üşüme oluyor yorgunluk yüz kızarmasıda cabası. yaşım 21 kilom 60 kilo sorunum yok ama kolestrolüm yüksek cıkıyordu 220 civarı kanımda 18 felandı . rahatsız ediyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2015 at 12:34

   Kolesterol iki çeşittir. İyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL) şeklinde değerlendirilir. Günümüzde yüksek kolesterol gençlerde ve kilo sorunu olmayanlarda da çıkmaktadır.

   Beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve sigara kullanımı gibi nedenler genç ve kilo sorunu olmayan kişilerde de kolesterol yüksekliğine yol açmaktadır. Yüksek kolesterol damarların iç yüzünü yapışarak plak adı verilen yapıları oluşturur ve bu plaklar da ilerleyerek damarlarda tıkanmalara sebep olur. Damarların tıkanması nedeni ile kalp krizi, kalp yetmezliği ve felce kadar gidebilen sonuçlar ortaya çıkabilir.

   Kalp yetmezliği gibi bir durum gelişmiş ise anlattığınız durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir kalp damar cerrahisi uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) DÜZEYLERİ NEDİR?

   100 mg/dl’den düşük = normal.

   100 – 129 mg/dl = sınırda yüksek.

   130 – 159 mg/dl ve fazlası = hafif yüksek.

   160 mg/dl ve fazlası = yüksek.

   İYİ KOLESTEROL (HDL) DÜZEYLERİ NEDİR?

   40 mg/dl’den az = düşük.

   60 mg/dl ve üzeri = yüksek.

   RİSK FAKTÖRLERİNE GÖRE KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) DÜZEYLERİ NEDİR?

   Kalp damarlarında ve diğer damarlarında tıkanıklığı olanlarda = 100 mg/dl’den düşük olması gerekir.

   2 veya daha fazla risk faktörü olanlarda = 130 mg’dl’den düşük olması gerekir.

   1 risk faktörü olanlar veya hiç risk faktörü olmayanlarda = 160 mg/dl’den düşük olması gerekir.

   YÜKSEK KOLESTEROL İÇİN BAZI RİSK FAKTÖRLERİ

   Beselnemeye bağlı kolesterol yüksekliği = Doymuş yağlardan zengin (tere yağı, hayvansal yağlar, aşırı et, krema tarzı, abur cubur tarzı, lifli yemeklerin az yenmesi ve yüksek kalorili) beslenme.

   Geçrilmiş bazı hastalıklara bağlı kolesterol yüksekliği = Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), şeker hastalığı, karaciğere ve böbreğe ait bazı hastalıklar.

   İlaç kullanımına bağlı kolesterol yüksekliği = Sivilce (akne) için kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar, kalp hastalıkları tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

   Sigara kullanımına bağlı kolesterol yüksekliği = Sigara, iyi kolesterol olarak tanımlanan HDL miktarını % 15-20 azaltır. HDL (iyi kolesterol) düşük olur ise tütünün toksik etkileri birleşir ve kalp krizi geçirme riski artar.

   Genetik yatkınlığa bağlı kolesterol yüksekliği = Yüksek kolesterol genetik yatkınlık içerir. En sık görülen genetik nedenlerden biri de ailesel yüksek tansiyondur.

   Bu risk faktörlerini azaltmak için yaşam tarzı değişikliği ve beslenme değişikliği çok ama çok önemlidir.

   Bir kalp damar cerrahisince bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 9. Avatar

  cigdem

  23 Aralık 2015 at 00:04

  Sayın hocam benim kalbim tekliyodu dr gittim ve bütün kalp testlerini yaptırdım bişey yok dendi ama şu son zamanlarda kalbimin hızlı ve çok gürültülü bi hızla çarptıgini 1 dakika kadar sürdügunu ve o esnada gözüm kararip kendimden geçecek gibiyken normale döndügum oldu kalbim durcak ölcekmisim gibi hissettim ve endiseleniyorum 2 kez oldu bunun sebebi ne olabilir napmaliyim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2015 at 01:17

   Testlerden herhangi bir sonuç çıkmadı ise ve bu şikayetlerin hala var ise bu kas ağrısı olabilir. Panik atak olabilir veya nörosirkulatuar sendromu meydana gelmiş olabilir.

   Ekokardiyoragrafik tetkik yaptırdığınızı düşündüğümüzde ve herhangi bir tanı konmadığına göre dediğim sorunlar olabilir.

   Kalbe bağlı ağrılar genelde daha geniş bir bölgeye yayılmaktadır. Ve hasta genelde yerini tam olarak gösteremez. Fakat kas ağrıları ise genellikle daha lokalizedir.

   iyi sonuç alabilirsiniz.

 10. Avatar

  adsız

  30 Aralık 2015 at 22:24

  Benim 1 cm buyuklugunde sagda 3 ad.nodul var.kalpte tekleme ile doktora gittim tum tektikler yapildi ve hic birsey bulunmadi.bu teklemeleri nodul yapabilirm.tum sinir sistemim berbat bu durumdan elim surekli nabzimda geziyorum.lutfen aydinlatirsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2015 at 12:57

   Sağda nodül derken akciğer mi yoksa tiroid (guatr) gibi nodülü mü? Akciğerde 1 cm büyüklüğündeki ve üzerindeki nodüller kanser riski için genellikle araştırılır veya takip altında tutulur. Fakat akciğer nodüllerinde belirtiler genellikle öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığıdır.

   Eğer nodül tiroid (guatr) tipi bir nodül ise, bu nodüller nedeni ile aşırı hormon salgılanmasına bağlı hipertiroidizm gelişebilir. Hipertiroidizm belirtileri arasında çarpıntı en belirgin belirtilerdendir. Bunun yanı sıra sinirlilik, kilo kaybı, uyku bozuklukları, ellerde terleme ve titreme, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, halsizlik, gözlerde öne fırlama, parlak bakışlar, göz kapaklarında düşme, adet düzensizlikleri gibi birçok şikayete de neden olabilir.

   Nodül lenf bezi nodülü ise çapı 1 cm’nin altında olan lenf nodülleri çok fazla risk oluşturmazlar. Bir buçuk cm ve üzerinde olan lenf nodülleri takip edilerek gözlem altında tutulması gerekebilir. Lenf bezleri büyümesi genellikle kasıklarda, koltuk altında ve boyun kısmında görülür. lenf bezleri göz ile görülebilecek boyutta ise uzun süren ateşlenme, gece terlemeleri, iştahsızlık, zayıflama, kaşıntı, aşırı yorgunluk gibi belirtiler gösterir.

   Bu durumun üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan bir hastanede araştırılması daha doğru olur. Bu durum psikolojik te olabilir. Kaygı bozukluğu, panik atak ve depresyon gibi psikolojik durumlarda da kalp çarpıntısı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Fatma

    14 Ekim 2018 at 21:06

    Hocam merhaba, benim iki gündür, sağ göğsün ve göğüs bitiminde şiddetli kalp atışı gibi 1 2 dk süren ve o bölümü kasan atmalar yaşıyorum.bunun sebebi ne olabilir? Ayrıca midemde sürekli gaz problemi yaşıyorum.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     17 Ekim 2018 at 00:52

     Midenizdeki problem kaynaklı olabilir. Midenizde gaz oluşumuna neden olan durumun araştırılmasında fayda vardır. Gastrit, gastroözofageal reflü, mide bakterisi, ülser, beslenme yanlışlarına bağlı gastrit ve reflü gelişmesi gibi durumlar, ilaçlara bağlı mide problemleri, yediğiniz bir besine bağlı gıda intoleransı, sigara ve alkol kullanımları, aşırı gazlı içecekler, aşırı kahve tüketimi, bağırsak enfeksiyonları gibi birçok sebep gastrite ve dolayısıyla reflüye neden olabilir. Reflü de anlattığınız şikayetlere.

     İyi bir gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır ama kardiyolojiye de gitmeniz önemlidir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Abdullah Aslan

  17 Ocak 2016 at 20:42

  Merhaba, Sikayetim kalbimin teklemesi. Şu satairlarimi yazarken kalbim tekleme aninda. Günlerden pazar. Panik yapmamak için, veya sakinlestirmek için nasil, motive ve ne gibi tedavisini yapabilirim. Mesela meyve ve yemis gibi , yatistiran bir tedavisi var ise , cevabinizi bekler sevinirim, tessekkürler hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 12:15

   Kalp teklemesi biz fark etmesek de her insanda günde 1-2 kez olabilen bir durumdur. Kalp teklemesi sadece kalp hastalıklarına bağlı olmayabilir. Kalp teklemesi sanki kalp duruyormuş gibi hissedilebilir. Aşırı korku ve heyecan yaratmak bu durumu daha da arttırabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda sakin olmak oturup dinlenmek, yavaş yavaş sakinleşme yolları faydalı olabilir.

   Kalp teklemesi hareket halindeyken (koşarken, yürürken, egzersiz yaparken ve hareketli işler yaparken) oluşuyor ise bu durum daha ciddi olarak kabul edilir. Kalbi ve sinirleri sağlıklı bireylerde de kalp teklemesi olabilir.

   Kalp teklemesi kalp kapak bozuklukları, kalp kası hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları nedeni ile olabilir.

   Kalp teklemesi bazı ilaçlar kullanırken (grip ilaçları, antidepresanlar, zayıflama ilaçları, bazı kalp ilaçları, bazı astım ilaçları, ağrı kesiciler), aşırı kafein, alkol gibi etkenler de kalp teklemesine neden olabilir.

   Yüksek tansiyon, ateşli hastalıklar, kansızlık, panik atak, korku bozukluğu (anksiyete), troid bezinin fazla çalışması, reflü hastalığı, gribal enfeksiyonlar, Akdeniz ateşi hastalığı gibi birçok sistemi tutan romatolojik hastalaıklar gibi birçok etken kalpte teklemeye neden olabilir.

   Kardiyoloji uzmanına başvurmanız ve kardiyolojiden bir sonuç alınamaz ise iç hastalıkları bölümüne gitmeniz de gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Avatar

  Kaan

  18 Ocak 2016 at 01:37

  Merhaba. 23 yaşimdayim ve senelerdir sporla uğraşıyorum. Kalp kapakçigimda dogistan gelen gevşeme olduğunu soylemisti kardiyoloğum iki sene once ama spor yapabilecegimi arada kalbimin teklemesinin normal korkulacak birsey olmadigini soyledi cihazlarla bakarak kalbime ve ayrica ekg ile.benim burnumda kirik var zor nefes aliyorum bu yuzden onuda belirtmek isterim.son 2 gundur sık sık kalbim tekliyor ve nefesim tekledigi an daraliyor final haftasindan ciktim stresliydim bayaği, 1 haftadir duzgun uyuyamiyorum ve 5 gundur spor yapmiyorum dedigim gibi iki gundur artti teklemesi ve bu durum beni korkutuyo.benide aydinlatirsaniz mutlu olucam.teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 13:01

   Spor ile uğraşmanız çok güzel. Hafif kalp sorunu olan bireylerin spor ile uğraşması, uğraşmamasından çok daha iyidir. Doğumsal kalp kapaklarında gevşeme çok fazla sorun çıkarmıyor ise belli aralıklar ile takip edilebilir. Spor 1-2 hafta ara verildiğinde kalp krampları girebilir ve kalp tekliyormuş gibi hissedilebilir. Ayrıca stres ve çok fazla uykusuz kalmak kalbi yorar ve kalp çarpıntısına ve tekliyormuş gibi hislere neden olabilir. Aşırı kafein alımı da aynı şikayetlere neden olabilir.

   Uykusuzluğu kaldırmak, doktora danışarak kardiyo egzersizlerini yapmak, stresi sakinleştirmek, kafein içerikli içecekler çok fazla tüketiliyor ise bunların yerine bir fincan sakinleştirici çaylar içmek fayda sağlayabilir.

   Kontrol aralığı uzadı ise yakın zamanda kontrole gitmenizde fayda vardır. Ayrıca burun kemiklerinde oluşan şekil bozuklukları da nefes darlığı yapabilir. Ancak 2 senedir hiç kontrole gitmemiş iseniz kontrole gitmeyi ihmal etmemek önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Talha

  18 Ocak 2016 at 23:39

  Merhaba hocam ben de 3 senedir panik atak var cok agırdı evden çıkamıyordum tek başima ondan sonra zaman la alıştım bu duruma,su anda cipralex kullanıyorum 3 senedir bu seferde kalp teklemesi çikti doktora gittim bütün tektikler yapıldı fakat bişey yok zaten normalde sürekli kalbimi dinliyorum bide bu çikti çok endişeleniyorum aydınlatırsanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2016 at 12:44

   Kalp teklemesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden biri de psikolojik rahatsızlıklardır. Panik atak nedeni ile kalp çarpıntıları olabilir. Panik atak hastaları çok farklı şekillerde hastalıktan etkilenebilir, ancak genelde çok kötü bir şeyler olacakmış hissi vardır ve böyle bir durumda kalp çarpıntısı hissetmek normaldir.

   Bazı ciddi olmayan durumlarda da panik atak benzeri şikayetler yaşanabilir. Örneğin bazı ilaçların birlikte kullanılması, tiroid hastalıkları, çok fazla kafein almak ve şeker düşüklüğü gibi durumlar panik atak benzeri şikayetlere neden olabilir. Panik atak teşhisi konulurken daha ciddi araştırma yapılması önemlidir. Tiroid bezi hastalıkları hem kalp çarpıntısına hemde panik atak benzeri şikayetlere yol açabilir. Sürekli kalp atışlarını dinlemek hem kalp çarpıntısı varmış gibi hissetmeye hemde buna bağlı panik olmaya neden olarak bir kısır döngü oluşturabilir. Kalp atışlarında düzensizlik panik atak hastalarında en belirgin belirtilerden birisidir. Bu durumu doktorunuz ile tekrar görüşmekte fayda var.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  mehmet sari

  30 Ocak 2016 at 22:20

  Merhaba hocam kalbimde sürekli olarak tekleme oluyo sanki durup tekrardan çalışıyo ve yaklaşık 4 yıldır var her türlü doktora gittik ama bişi yok diyip gönderiyorlar inanın çok endişeliyim bu durumdan sadece uyurken rahat ede biliyorum sürekli çalışırken gezerken her zaman atıklar mevcut kendi kalp atışımı duyuyorum acaba ne olabilir ve ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 13:44

   Kalpte tekleme hissinin 4 yıldır devam etmesi oldukça uzun bir süre. Bazen panik atak gibi bir psikolojik hastalığa bağlı kalp çarpıntısı, nefes darlığı, boğulma hissi, terleme veya üşüme, göğüs ağrısı veya sıkışması, bulantı, mide sorunları, sersemlik, baygınlık hissi ve benzeri şikayetler ortaya çıkabilir ve genellikle hasta bunu kabul etmeyebilir veya doktorlar bir şey yok deyip gönderebilirler. Bu durumdan kaynaklanıyor ise bir psikiyatri uzmanına gitmek ve şikayetlerinizi iyi dile getirmek gerekebilir.

   Kalp teklemesi kalp atımındaki anormallikler sonucu kişinin hissettiği bir durumdur. Ekstrasistol sağlıklı kişilerde de çok sık görülen bir durumdur. Heyecan, stres, fazla kafeinli içecekler, sigara ve benzeri maddeler ekstrasistol oluşumunu tetikleyebilen faktörler arasında sayılabilir.

   Kardiyoloji bölümünde gereken tüm tetkiklerin yapılması ile bu durumlar tespit edilebilir. Elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (kalp utrasonu), efor testi, holter testi, transözofajiyal ekokardiyografi, koroner anjiyografi gibi birçok teşhis yöntemleri vardır.

   Bunun dışında bazı sistemik hastalıklar (örneğin Akdeniz ateşi diye bilinen FMF hastalığında hastalar yıllarca farklı şikayetler ile doktorlara giderler ve ilaç üzerine ilaç kullanırlar, bu hastalık bazı hastalarda ilk kalp problemleri ile hastane hastane gezdirebilir, ancak ele gelir bir şey bulunamaz ama hasta ciddi rahatsızlıklar çeker. Bu hastalık ve buna benzer bazı sistemik hastalıklar bu tür şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle doktor doktor gezmek yerine üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde iç hastalıkları veya romatoloji bölümüne başvurmanız faydalı olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 15. Avatar

  Ismail coskun

  2 Şubat 2016 at 17:41

  Hocam merhaba,babamda kalp teklemesi yapıyor bazen 6’ya 1 bazen 30’a 1 şeklinde,tansiyon hastaligı var ilaç kullanıyor,bu sebepten yapar mı bi sorun teşkil eder mi,ekg çektirdik bişey çıkmadı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2016 at 18:38

   Kalp teklemesi anormal kalp atışları şeklinde tarif edilebilir. Yüksek tansiyon hastalığının kendisi kalp çarpıntısı yapabilir.

   Tansiyonu düzenlemek için farklı ilaçlar kullanılır. En sık kullanılan tansiyon ilaçları diüretikler ve betablokerlerdir. Diüretiklerin en yaygın yan etkilerinden biri vücuttan su atılmasını sağlamak için sık idrara çıkmadır. Betabloker grubu ilaçların yan etkileri ise baş dönmesi, sersemlik, kalp atışlarının yavaşlaması gibi yan etkilerdir. Yani betabloker grubundan bir tansiyon ilacı kullanıyor iseniz, bu ilaca bağlı kalp atışlarında anormallik görülebilir.

   Bu durumu ilacı veren doktorunuz ile görüşmenizde fayda vardır.

   Belki ilacın dozajında bir düzenleme yapılması gerekebilir.

   Kontrollerinizi ihmal etmemekte fayda var.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Ismail coskun

    3 Şubat 2016 at 19:37

    Hocam ldl 128 hdl 40 normal kolesterol 200 codiavan ve monovas kullanıyordu,şimdi zanipress alacak dr’u onu verdi,kalp teklemesinin başka bir nedeni olabilir mi veya hipertansyn da ypar mı,ekg iyi çıktı,teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Şubat 2016 at 12:21

     Kalpte tekleme hissine neden olan birçok faktör vardır.

     CO-DIOVAN İLAÇ, yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) kontrol altına alınmasında yardımcı olan anjiyotensin -II antagonisti ve idrar söktürücü (diüretik) içerir. Co-diovan yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılır. Co-diovan ilacının yan etkileri arasında kalp atışlarında düzensizlik de vardır.

     MONOVAS İLAÇ, damarların genişlemesini ve kanın damarlarda daha rahat dolaşımını sağlayarak kan basıncını (tansiyon yüksekliğini) düşürür. Monovas yüksek tansiyon tedavisinde ve anjina denilen göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Monovas ilacının yaygın yan etkileri arasında kalp çarpıntısı da vardır.

     ZANIPRESS İLAÇ, kan basıncını (yüksek tansiyonu) düşüren iki ilacın sabit bir kombinasyonudur. Zanipress yüksek tansiyonu düşüremeyen tek bir ilacın yetmediği durumlarda kullanılır. Bu ilacın da oldukça ciddi yan etkileri vardır. Fakat her ilacın yan etkileri bulunmaktadır.

     Tansiyon değerleri normale dönmediği sürece de kalp atım düzensizlikleri olabilir. Bu durum ciddi bir şekilde devam eder ise doktorunuz ile tekrar bağlantı kurmanızda fayda var.

     Ayrıca yüksek tansiyonu kontrol altına almak için sadece ilaçlar değil, yaşam ve beslenme tarzı değişikliği de önemlidir. Düzenli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli yürüyüş, yeterl su içmek, zararlı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmak, aşırı çay, kahve, sigara gibi içecekleri bırakmak, stresten kaçınmak gibi yöntemleri denemek faydalı olabilir.

     Yüksek tansiyonu bazı hastalıklar da tetikleyebilir. Örneğin kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, troid hastalıkları, polikistik böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği, böbreküstü bezi hastalıkları, bazı ilaçlar gibi birçok etken yüksek tansiyon gelişimini tetikleyebilir. Bu nedenle diğer hastalıklara yönelik tetkikler de gerekebilir.

     Bir araştırma hastanesine gitmek faydalı olabilir.

     Tekrar geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Ali Ozkan

  7 Şubat 2016 at 00:32

  Merhaba Hocam.. Son 1 aydir kalbim sert atiyor. Kalbimin hizi normal fakat kuvvetli ..Televizyon izlerken, kitab okurken kalbimin atislarini hiss ede biliyorum. Bu nedeni ne ola bilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 12:39

   Kalbin hızlı hızlı atması çoğu zaman basit nedenlerden kaynaklanır; ancak hastayı telaşlandırır ve kalp atışları daha şiddetli duyulmaya başlar. Kalp atışlarının küt küt olması genellikle korkutucudur.

   Aşırı kafein tüketimi kalp çarpıntısının en önemli nedenlerinden biridir. Yorgunluk, uykusuzluk, alkol, sigara, uzun süre çalışmak ve yorulmak, uzun süren stres ve üzüntü, hayal kırıklıkları gibi nedenler de kalp çarpıntılarına neden olur.

   Bazı kalbi de tutan sistemik ve metabolik hastalıklar (Adeniz ateşi hastalığı, sarkoidoz hastalığı, kist hidatik, lupus eritematozus, troid hastalıkları, şeker hastalığı gibi) kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kalp kası ve kalp zarının iltihabi hatalıkları da kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   Bazı ilaçlar kalp çarpıntılarına neden olabilir (bronşit ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, bazı kalp damar hastalıkları ilaçları gibi) ilaçlar kalp atımında anormalliklere yol açar.

   Bazı psikolojik hastalıklar (panik atak, kaygı bozukluğu gibi) kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   Bir kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Buradan sonuç alınamaz ise bir psikiyatri uzmanına, kalp damar cerrahisi uzmanına veya dahiliye uzmanına başvurmak gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Abdullah Sadi

  7 Şubat 2016 at 23:14

  Selam Hocam. Son 1-2 aydir stressli olurken ve ya sinirlenince kalbim hizli ve çok kuvvetli atiyor. Eskiden boyle deyildi. 19 yasindayim. Elimi kalbimin ustune koyunca elim titriyor. Sanki kalbim göğüs kafesime deyib geri gidiyor. Sebebi ne ola bilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 15:38

   Stresli durumlarda kalp atım hızında artış olması genellikle normal bir durumdur. Son zamanlarda çok sık stresli durumlar yaşamışsanız bu durum kalbinizi de yormuş olabilir. Kalbin çok hızlı atması taşikardi olarak tanımlanır.

   Taşikardi herhangi bir hastalığa, bir bozukluğa, ani travmatik durumlara bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, direkt kalp ile ilgili sorunlar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Ani stres, heyecan, korku gibi fizyolojik nedenler ile taşikardi olabilir. Bunun dışında kansızlık, tiroid bezi hastalıkları, ateş yükselmesine neden olan bazı hastalıklar, yorgunluk, uykusuzluk, kalp kası veya kalp zarı iltihapları, kalp damar hastalıkları, kalp yetmezliği, aşırı kafein ve alkol alımı, sigara, soğuk algınlığı, bazı ilaçlar gibi nedenlerde de kalp atım hızı artabilir.

   Bir kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır. Buradan bir sonuç alınamaz ise kansızlığın ve tiroid hastalıklarının araştırılması için hematoloji veya endokrinoloji bölümlerinde durumun araştırılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 18. Avatar

  Onur

  10 Şubat 2016 at 17:46

  Hocam merhabalar yasim 15 bende 1 aydir gecmeyen bir ritim bozuklugu var bu ritim bozuklugu bir gece fenalastiktan sonra oldu panik atak krizi diye doktora gitmedik o fenalasmadan sonra hic gecmedi sureklu bir sıkınti var icimde nefesimi kesen duzensiz kalp atislari cok rahatsiz ediyo en az 10 kere kardiyolog uzmanlara gittik uzman doktordan profosore kadar hepsi hic biseyimin olmadigini soyledi ama bu sikayetim onceden tekleme seklindeydi ama suan sanki duracakmis gibi atiyor cok duzensiz yani kostuktan sonraki dinlenme surecinde daha fazla oluyor o kalp seyinin tarifi anlatilmiyo cok kotu bisey ve hayattan kopmus durumdayim kalbim normal atarken duracak gibi araya bisey giriyo ve nefes alamiyorum cok duzensiz atiyo carpintim da var ne olur yardim edin kan tahlilleri ekokardiyografi yaptidim obur seyleri yapyirmadim acaba bende ne var tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2016 at 11:51

   Daha yaşınız çok genç. Panik atak sorunu mu vardı? Eğer panik atak var ise panik atak ciddi derecede kalp çarpıntılarına neden olabilir. Bu durumun ayrıntıya çıkması için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   Bunun dışında kansızlık, kalp kası hastalığı veya iltihabı ki bunun için genellikle kardiyologlar fizik tedaviye gönderir. Aritmiler genellikle holter testi ile anlaşılır ve bu test ile aritminin tipi ve şiddeti belirlenir.

   Bazı sistemik, romatolojik, solunum yolları, alerjik, mide sorunları gibi hastalıklar da kalp atım anormalliklerine neden olabilir.

   Bu hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji, alerji immünoloji, endokrinoloji, hematoloji bölümlerinde yapılan araştırmalar sonucu bulunur. Yani kardiyologlardan bir sonuç alınamamış ise bir araştırma hastanesine gitmenizde ve gereken araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Semra

  17 Şubat 2016 at 12:33

  Hocam merhabalar benim göğüsteki kemiklerim böyle kendimi kasinca çok fazla agriyoo ve bi yıldır çok kotu sikayetimm var ve teklemem oluyooo günde dört beskere fazla oluyoo genelde egildigigim zaman veya sırtüstü uzandigimm zaman oluyooo hastaneye gittim kalbinde bi sorun yok dendi ama inanın bu teklemeler artikk yaşam kalitemi bozuyoo bilmiyomm ne yapcam çok stres yapiyomm çünkü bi iş yapamiyomm daha öncede size yazmıştım ama devam edince tekrar yazmak istedimm şimdiden teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Şubat 2016 at 23:24

   Sizin şikayetiniz daha çok kassal bir şikayete benzemektedir. Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi problemler buna benzer şikayetler yaratabilir. Bu şikayetleriniz için birde fizik tedavi uzmanına başvurmanız gerekebilir.

   Daha önceki yazınızda guatr ve kansızlığın olduğunu da ifade etmişsiniz. Kansızlık ve tiroid hastalıkları kalp sıkışmasına sebep olabilir. Çekilen elektrokardiyografide o sırada kalp atım düzeni normal olduğu için herhangi bir şey çıkmayabilir. Kansızlığın ve tiroid hastalıklarının en doğru araştırması üniversite hastanesi gibi hastanelerde bulunan hemotoloji ve endokrinoloji bölümlerinde yapılır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Avatar

  Yeliz

  27 Şubat 2016 at 11:51

  İyi günler ben 2 aydır kalp çarpıntısı baygınlık terleme uyuşma yaşıyordum ayrıca baş ağrısi vardı acile gittim ikimiz ve sonra nöroloji panik atak dediler psikiyatriye gittim emar çekildim sünislerim doluymuş kbb gönderdiler fakat 2 haftadır kalp çarpıntısı ve Son iki gündür Sol kolumdan omzuma uzanan yanma ve ağrım nefes alamama yokus çıķarken kalp çarpıntısı vardı kardiyolojiye gittim ekg efor testi yapıldı hiç birşey yok dediler fakat doktor concor vermiş aldım içeriğini okudum birşeyim yoksa kalple ilgili bu hapı içmem doğru olurmu birde dahiliyeyemi gorünsem hangi doktora gitmem gerek şaşırdım yoksa ilaca başlamalımıyım şimdiden teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 22:10

   Sinüslerin dolu olması nedeni ile baş ağrısı olur. Kalp çarpıntısı bazen kullanılan ilaçlara bağlı da olabilir. Kalp kası veya kalp zarı iltihabı olabilir. Bu durum alerjik astım belirtisi de olabilir. Alerjik nedenlere bağlı sinüs doluluğu olabilir.

   Concor 5 mg 30 lak tablet hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde veya göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Kalbin yeterince oksijen alamadığı koroner kalp hastalıklarının tedavisinde, kalbin iyi fonksiyon göstermediği bazı kalp hastalıklarında ve bazı kalp atımı bozukluklarında kullanılır.

   Fakat ilacı kullanmak istemiyorsanız endokrinoloji, hematoloji ve romatoloji bölümlerine de gitmek gerekebilir. Buralarda nedene yönelik araştırmalar yapılabilir. Çay kahve, kola, sigara, alkol gibi içeceklerden kaçınmak, uyku düzenini sağlamak, stresten kaçınmak gibi yöntemler denebilir.

   Tekrar geçmiş olsun.

 21. Avatar

  EMRAH

  2 Mart 2016 at 02:49

  Merhaba hocam. Ben 24 yaşındayım. Sürekli bir çarpıntım var. Bazen kendimi çok sağlıklı, iyi hissediyorum bazen çok kötü hissediyorum. Halsiz gibi, ağrım oluyor. Sürekli kardiyoloji kardiyoloji geziyorum. Defalarca ekg, eko, holter ve efor testleri uygulandı. Sadece erken vuru çıktı. Normal insanda olabileceğinin biraz üzerinde (15-16) kez. Hiç bir ilaç verilmedi. Ve ben bu şikayetlerle yaşıyorum. Elim sürekli nabzımda. Sürekli tansiyonumu ölçüp, nabızlarımı sayıyorum. Genelde acillik oluyorum. Sizce nedir tam tanısı yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mart 2016 at 15:44

   Kalp teklemesi, kalp çarpıntısı, kalp sıkışması ve göğüs bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olan birçok etken vardır.

   Bazen stres, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, aşırı kafeinli içecekler, panik atak olarak bilinen psikolojik bir rahatsızlık, kansızlık, tiroid hastalıkları, Sistemik bazı hastalıklar (sarkoidoz hastalığı, skleroderma, Akdeniz ateşi hastalığı ve benzeri hastalıklar) kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi durumlarda da kalp çarpıntıları olabilir. Reflü hastalığı göğüs bölgesinde sıkışma ve yanma hissine neden olabilir.

   Bu durumun araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji veya iç hastalıkları bölümünde araştırılması daha uygun olur.

   Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalık nedeni ile kalp tutulumları olur ve hasta kendini hep hasta ve halsiz hisseder. Bazen eklem ağrıları, bazen baş ağrıları, bazen karın ağrıları, bazen pelvik bölge ağrıları, bazen böbrek ağrıları, bazen cilt sorunları, bazen idrar yolu sorunları, bazen mide ağrıları gibi farklı şikayetlere neden olan bir hastalıktır ve doktor doktor gezdirir.

   Bu hastalık aynı zamanda genetik bir hastalıktır. Üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelerde genetik danışmanlık bölümüne gitmek de gerekebilir. Kansızlık için hematoloji bölümünde araştırma yapılır. Tiroid hastalıkları için endokrinoloji bölümünde araştırma yapılır. Hastalıkların araştırılması oldukça zaman alıcıdır; ancak başka türlü altta yatan neden bulunmaz ve boş yere ilaç kullanılır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   Geçmiş olsun.

 22. Avatar

  Mujgan

  7 Mart 2016 at 20:24

  Hocam Merhabalar aynı şikayetler bendede var bir anda sniyelik kalbin bombom yapıyor sanki o saniye duracak ole çekmiş im gibi korku oluyor biryil dir bu şikayetim var ama ara ara oluyor ayda bir bazen ayda iki üç bazende üç dört ayda bir ama beni korkutuyor Dr gittim EKG holter takıldı birgün boyunca kan testi yapıldı birde odasında ultrason aletle baktı ama hiç bir problem çıkmadı ve iki sefr gittim Dr ama temiz diyor ama kalbimi bole atmasi benim yaşam kalitesi düşüyor çünkü iki üç günüm trans biçiminde de geciyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2016 at 11:26

   Merhaba, kalbin çok hızlı atması taşikardi olarak adlandırılan bir duruma bağlı gelişir genellikle.

   TAŞİKARDİNİN NEDENLERİNE GELİNCE; kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı psikiyatrik hastalıklar (panik atak gibi), kansızlık, tiroid hastalıkları, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, şeker yüksekliği, doğum kontrol ilaçları, uykusuzluk, stres, alerjik bazı hastalıklar, aşırı çay ve kahve, kola gibi içecekler, aşırı yorgunluk gibi birçok etken taşikardiye neden olabilen durumlar arasında sayılabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. Avatar

  Fatma

  15 Mart 2016 at 15:04

  Hocam merhaba
  Hipertroidim var 7 aydır kalpte tekleme oluyor zaman zaman coğalıyo azalıyor Piskolojim bozuldu artık ilacın yan etkisi olabilirmi dozu yüksek geldiğinde yapıyor kendimce dusunuyorum böle ama kansızlık var d vitamin eksikliği var
  Son zamanlarda azaldı bıkaç gündür olmuyor hiç tekrarlama olurmu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 22:41

   Merhaba, Kalpte tekleme, kalp sıkışması, kalp çarpıntısı olarak tarif edilen durumlar kalp atımında ki bozulmalara ya da değişikliklere bağlı olarak meydana gelir. Hipertiroidi başlı başına kalp için önemli bir sorundur. Bunun yanı sıra kansızlık, alınan bazı ilaçlar da kalp sorunlarına neden olabilir. İlaç ile ilişkili olduğunu fark ettiyseniz ilacın dozajı doktorunuz tarafından tekrar ayarlanabilir. Tiroid sorunu devam ettiği sürece kalp sorunları devam edebilir.

   İçiniz rahat etmiyor ise bir kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 24. Avatar

  Semra

  25 Mart 2016 at 19:48

  Hocam merhaba ben size 3 kez yaziyomm bugün doktora gittim akciğer filmi çektim doktor filmime baktığı gibi benim kalple ilgili bir sorunum oldugunumu söyledi kalp biraz büyük gorunuyomus geçen yıl gittim kardiyoloji bölüme tetkiklerimi yaptm normal cikiyodu sizce kalp büyümesi olmuş olabilir mi ve teklemelerimm felan oluyo size yazmıştım çok korkuyomm lütfen aciklarmisiniz hanı varsa da böyle bisey kötü bisey mi yoksa tedavisi varmı pazartesi için randevu aldım kardiyoloji bölümü için ama korkuyomm o yüzden sormak istedim size şimdiden tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mart 2016 at 12:09

   Kalp büyümesinin altında yatan başka bir kalp hastalığı veya egzersiz, spor yaparken yanlış alınıp verilen nefes nedeni ile ve bazı altta yatan hastalıklardan meydana gelebilir. Daha önce gittiğinizde de bu durum yeni başlamış olduğu için gözden kaçmış olabilir. Kalp büyümesi ekokardiyografi yönteminde de görülebilir.

   Yani kalp büyümesinin başka nedenleri vardır. Bu durumun üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırılması da gerekebilir. Çünkü altta yatan neden kansızlık, tiroit hastalıkları, Kawasaki hastalığı, romatizmal bazı hastalıklar gibi nedenler olabilir.

   Kardiyoloji bölümünde bir sonuç alınmaz ise bir araştırma hastanesinde iç hastalıkları bölümünde bu durum araştırılabilir.

   Aşağıda verilen linkten kalp büyümesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/kalp-buyumesi-kardiyomegali-olur/

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 25. Avatar

  pinar

  29 Mart 2016 at 19:18

  Merhaba.2 ay once omega3 basladim bir muddet sonra gunde 4-5 kere kalbim teklemeeye basladi.kardiyoloji muayenesi oldum kalp kapaginda cocukluktan kalma bir durum var dedi tahlillerim iyi cikti.baska bir doktora gittim bir problem yok dedi ekomda normal cikti.fakat ben psikolojik olarak etkiliendim cok tedirginim.Omega 3 u bir hafta kes sonra yine basla gunde 1 tane dedi.ben tedirginligimi atanadim baslayamiyorum malesef.Omega 3 sıkıntı yaratirmi sizce tekrar.kullsnirken kendimi cok zinde hissediyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2016 at 13:17

   Kalp kapaklarındaki bozukluklar genellikle ekokardiyografik görüntüleme ile anlaşılır. Ancak kalp teklemesi, kalp çarpıntısı gibi durumlar kalbi etkileyen kapak bozukluklarında görülebilir.

   Stres, uykusuzluk, aşırı yorulma, çay, kahve gibi kafeinli içecekler, sigara, alkol gibi fizyolojik etkenler şikayetlerinizi tetikleyebilir.

   Kalp damarlarındaki hastalıklar, kalp kapaklarındaki kusurlar, doğumsal kalp delikleri, kalp kası hastalıkları, kalp zarı iltihabı, kalp romatizması gibi kalp hastalıkları da yaşadığınız sıkıntılara neden olabilir.

   Keten tohumu yağındaki omega 3 yağ asidinin (ALA), genellikle iyi tolore edildiği, ancak yüksek dozda alındığında (günde 30 g) ishal ve alerjiye neden olabildiği hakkında bilgiler vardır.

   Balık yağı ya da diğer deniz ürünlerindeki omega 3 yağ asitleri (EPA – DHA) kullanımının ciddi yan etkileri olmadığı hakkında veriler vardır. Balık yağı omega 3 yağ asitlerinin en yaygın yan etkileri ağızda balık kokusu bırakması, mide ekşimesi ve mide yanması gibi yan etkilerdir.

   Her firmanın ürettiği omega 3 kapsüllerinin içeriği farklı olabilir. Bu nedenle yan etkileri de farklı olabilir. Bu tür kapsüller de doktor denetimi altında kullanılmalıdır. Eğer şikayetleriniz bu ilaçları içmeye başladıktan sonra gelişti ise sizde bu tür bir yan etkiye neden olmuş olabilir. Ayrıca bu kapsüller uzun süreli doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 26. Avatar

  Hande

  1 Nisan 2016 at 04:14

  Hocam ben az önce uykudayken nefesim kesilir gibi oldu sanki kalbim atmadı sonra bi anda biri kalbimi arkadan cekip atıyormus gibi oldu kalbimin o atışını cok net duydum ve o an yatakdan sıçradım çok korktum ne yapmalıyım

 27. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  1 Nisan 2016 at 15:41

  Kalp çarpıntısı olduğunda kalp bazen çok hızlı atar bazende yavaşlar ya da durmuş gibi hissettirir. Kalp çarpıntısına neden olan birçok faktör vardır.

  Özellikle geceleri kalp atım bozukluğu meydana geliyor ise bu durum yatmadan önce yaşanan bir korkuya, heyecana, çay ve kahve, sigara gibi içeceklere bağlı olabilir. Görülen bir kabus nedeni ile kalp hızlanma ve durma hissi yaşanabilir.

  Geceleri olan kalp atım düzensizliği panik atak nedeni ile de olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar kalp çarpıntılarına neden olabilir. Astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı alerji ilaçları, kortizonlu ilaçlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol ilaçları gibi bazı ilaçlar kalp çarpıntısı yapabilir.

  Kalp çarpıntısına neden olan diğer faktörler arasında kansızlık, kalbe bağlı hastalıklar, bazı akciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları, alerjik bazı hastalıklar, bazı romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, bazı kas hastalıkları gibi birçok etken kalp çarpıntısına, nefes darlığına, sıkışma hissine neden olabilir.

  Bir kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

  Geçmiş olsun.

 28. Avatar

  Tülin

  4 Nisan 2016 at 19:58

  Benim sıkıntım bir aydir bir anda kalbimin hızlıatması ve döşümde kuş kanadı gibi pır pır olması daha sonrasında sol kolumda bir aģırlık oluyor bir yil once ekg ve koşu bandına çıktım dr birsey olmadıgını soyledi bu konuda yol gösterirseniz napmam gerekir sevinirim teşekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 13:19

   Kalbin kuş kanadı gibi pır pır etmesi gibi bir durum kalp çarpıntısı olarak tabir edilir.

   Kalp çarpıntısına neden olan bazı fizyolojik durumlar stres, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, aşırı kafein, sigara, alkol, yağlı beslenme, aşırı kilo, aşırı egzersiz gibi birçok fizyolojik etkenler de vardır.

   Bazı hastalıklar (kalp deliği, kalp kapak hastalıkları, aritmiler, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları kalp çarpıntısına neden olabilir.

   Kardiyoloji muayenesinde ekokardiyografi ve holter testleri de yapılabilir.

   Bunların dışında şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı sistemik veya romatolojik hastalıklar, kalp kası hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminler ve minerallerin eksiklikleri ve fazlalıkları, kullanılan bazı ilaçlar, pulmoner hiper tansiyon gibi birçok hastalık kalp çarpıntısına sebep olabilir.

   Kap üzerinde sıkıntı, nefes alamama, kalpte sıkışma hissi panik ataktan dolayı da olabilmektedir. Yapılan tetkiklerde kalp ile ilgili sorunlar genellikle anlaşılır. Kalp damarları ile ilgili bir problem var ise bunun için anjiyografi gibi bir tetkik de gerekebilir.

   Mide veya yemek borusu reflüsü gibi bir durumda da göğüs bölgesinde sizin hissettiğiniz hisler duyulabilir. Mide ağrısı, mide yanması, mide ekşimesi gibi şikayetler de diğer belirtilere eşlik edebilir. Bu durum için gastroentroloji bölümüne gitmek gerekir.

   İç hastalıkları bölümünde araştırılması da gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 29. Avatar

  Atakan PERÇİN

  8 Nisan 2016 at 19:09

  Hocam merhaba ben Atakan 17 yaşında 1.90 boyunda 98 kilo bir lise öğrencisiyim.. Yaklaşık 2 senedir olan son zamanlarda çok artan bir şikayetim var ilk başta ne olduğunu anlamamıştım fakat sonraları nabzımı kontrol ettiğimde hissettim. Oturduğumda uzandığımda özellikle yatakta yatarken çok oluyor ; Bir an için kalbim ani bir vuruş yapıyor duruyor ve 3-4 saniye sonra tekrar atmaya devam ediyor. bu olduğunda ise sanki midemden boğazıma birşey gelirmiş gibi oluyor.. Bazı günlerde günde 15 seferden fazla bazı günler ise birkaç kez oluyor ve ok rahatsız ediyor.. Kardiyoloji den doktora görünüm ekg temiz çıktı ultrasonla kalbimi izledi doktorum ve 24 saatlik holter taktı. fakat bunun normal birşey olduğunu stres yapmamam gerektiğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz acaba? TEŞEKKÜRLER

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 13:07

   Kalbin bir duruyormuş ve sonra tekrar atıyormuş gibi olması genellikle bradikardi olarak tanımlanan duruma bağlı da olabilir. Bradikardi fizyolojik nedenlerden de olabilir. Özellikle yapılan holter testinde bu durumun derecelendirilmesi yapılmaktadır. Çıkan sonuca göre durum fizyolojik olabilir.

   Bradikardi tipi veya taşikardi tipi aritmiler stresten, uykusuzluktan, yorgunluktan, sıkıntıdan, aşırı kafein alımından, alerji sorunu var ise bahar alerjisinden, bazende kan değerlerindeki düşüşten kaynaklanabilir. Bu durumda kafein alımını azaltmak, sigara kullanımı var ise bırakmak, alkollü ve kola gibi içeceklerden uzak durmak, stres yapmamak, iyi uyumaya çalışmak gerekir.

   Bazı romatolojik hastalıklar, alerjik hastalıklar, sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, bazı kas hastalıkları, kansızlık gibi nedenler de anlattığınız şikayetlere sebep olabilir. Uzun süre tüm önlemleri almanıza rağmen kalbinizde hissettiğiniz sıkıntı geçmez ise durumun araştırılması gerekebilir.

   Mide reflüsü gibi bir durumda da sizde görülen şikayetler olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  Onur

  14 Nisan 2016 at 09:23

  Merhaba benim 1 haftadir kalp ritmi problemim var tarlada ani gelen kalp teklemeleri ardindan ventikuluer tasikardi oldu 20 saniye kadar surdu ve kendiliginden gecti ondan sonrada bende gecmeyen hissiz teklemeler basladi yani gum diye vurmuyor sadece durma hissini yasiyorum ama elimi kalbime koyunca tekliyor 1 haftadir boyleyim ve gecmedi o anda tespit gerekiyormus ardindan ekg cekildi fakat ufak bile bisey bulunamafi ventrikuluer tasikardi belirtilerinin hepsini yasadim oysaki 2 sene once holter takildi fakat birsey cikmadi eko KAN testleri birsuru ekg testleri yaptirdim onlarda temiz ama arada ataklarim oluyo ne yapmam gerekiyo hangi teste girmem gerekiyo bu hissiz dedigim tekleme sadece uykumda olmuyo gun boyu simdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 12:14

   Kalp kası, kalp zarı iltihapları gibi durumlar da kalp teklemesine neden olabilir. Kalp kası ile ilgili durumlar için genellikle fizik tedavi bölümüne gitmek gerekir.

   Bazı romatolojik hastalıklar, alerjik hastalıklar, sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, bazı kas hastalıkları, kansızlık, kalp damarları ile ilgili problemler gibi nedenler kalp sıkışmasına, nefes darlığına, göğüs bölgesinde ağrıya yol açar.

   Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi), aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp atımında bozulmalara ya da değişikliklere neden olabilir.

   Altta yatan başka kas hastalığı, sistemik bir hastalık, romatolojik bir hastalık, tiroid sorunları, kansızlık gibi nedenlerin de araştırılması gerekebilir ve bu durum için araştırma bölümlerine gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  ozlem

  19 Nisan 2016 at 00:30

  Merhaba ,
  Son birkac aydir. Surekli tekleme oluyir orbegin gunde 10 diyebiliriz ki bu hafta dahad rahatsiz etti.birkac kez elim ayagim uyustu tabi paniktende belki kotu oldum.
  Psikolojik halsizlestim ve korku olustu.doktora gityim ama siyami ersek testler cok verimli olmayacaktir cunku ekg 10 sn bakildi kan testi ve akciger.pek ilgileneceklerini sanmam.beyaz kan hucrelereim dusuktu, panik atak belki nabzim kolay kolay dusmuyor yani bunlarin hepsi etki ederse hangisimi duzeltmk gerekir ki .inanin bilemiyorum nereye guvenirim.dogru yonlendirir..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 12:22

   Panik atak nedeni ile anlattığınız şikayetler görülebilir. Bazı kalp hastalıkları nedeni ile kalp çarpıntıları veya kalbin normalden yavaş atması oluşabilir. Kardiyoloji bölümünde EKG dışında ekokardiyografi (kalp ultrasonu), holter testi, efor testi gibi tetkiler de yapılması gerekebilir. Panik atak için psikiyatri bölümüne gitmek gerekir.

   Ayrıca bazı hastalıklar da kalp ritminin bozulmasına neden olabilir. Örneğin tiroid hastalıkları, kansızlık, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri ve fazlalıkları (hiperkalsemi, hipokalsemi gibi), şeker hastalığı, kalp kası hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma, sistemik sklerozis, sarkoidoz, kist hidatik, panik atak, anksiyete bozukluğu, depresyon, bazı kas hastalıkları, reflü hastalığı, alerjik hastalıklar, bazı ilaçlar ve benzeri birçok etken yaşadığınız şikayetleri başlatabilir ya da sebep olabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 32. Avatar

  Tahira

  19 Nisan 2016 at 10:25

  Hicam merhabalar,

  Benim de kalbimde teklemeler oluyor.Sanki gogusumde bir kush ziplar gibi oluyo birden o an kalbimi dinledigimde kalbimin duzensiz atdigini hiss ediyorum. Yani o kalbin ziplama sirasinda kalbim duruyo gibi ve sonra yeniden devam ediyo. Artik besh gundur boyle teklemeler oluyor. En cok oturunca, televizyon izleyib ve ya kitab okuyunca oluyo. Diktira gitdim EKg cekti ancak o an tekleme olmadi. Doktor EKG nirmal dedi ancag tekleme o sirada olmadi ki anormalliyi gorsun. Tekleme olmasa bile EKG de o ara priblemi tehshis ede bilirmi?
  Bende panik oluyo bazen ve ansiyete de var. Ancag bu ziplamalar beni rahatsiz ediyo, yani diskomfort yaratiyo. Sizce ne etmeliyim. Tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 12:35

   Kalp teklemesi olarak tarif edilen durum aritmiler sonucu meydana gelebilen bir durumdur. Anksiyete (kaygı bozukluğu), panik atak nedeni ile bu durum olabilir. Son günlerde kaygı sıkıntınız biraz artmış ise, çok fazla kafeinli içecekler (çay, kahve, kola gibi), sigara, alkol gibi içecekleri de fazla tüketiyorsanız kalp sıkışması durumu artmış olabilir. Ayrıca uykusuzluk, yorgunluk, kafayı bir şeyleri çok fazla takmak gibi nedenler de kalp teklemesine yol açabilir.

   EKG tetkiki her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Çünkü kalp atımı o an normal ise EKG sonucu da iyi çıkar. Kalp ile ilgili problemler için ekokardiyografi, efor testi, holter testi ve bazı kan testlerinin de yapılması gerekir. Kullanılan bazı ilaçlar nedeni ile de kalp teklemesi yaşanabilir. Kalp kası iltihabı, son zamanlarda geçirdiğiniz enfeksiyonel bir rahatsızlık sonrası da kalp sorunları olabilir. Grip ilaçları, ağrı kesiciler, antibiyotikler de teklemeye neden olabilir.

   Daha önce psikiyatrik bir tedavi görmüşseniz tekrar doktorunuza başvurmanız gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 33. Avatar

  Saliha

  26 Nisan 2016 at 19:04

  Merhaba hocam benim sıkıntıda kalbimde 15 dak aralıklarla ek atim duyuyorum 2 3 saniye icinde normale dönüyor sanki göğüs kısmından kalbime iletilen bir atış doktora gittim kalp kapakçigim tam kapanmiyormus çok ciddi bir durum değil dedi senede bir kere kontrol önerdi bu atma pek anlam veremedi psikolojik olabilirmi ve birsey daha kalp kapakçigim tam kapanmıyor bir sızıntı gerçekleşiyor olması ve bu nerede birikiyor düşüncesi ilerde dahà kötü mü olurum korkuyorum yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 12:38

   Kalp kapakçıkları kanın kalbin farklı bölmelerinde doğru bir şekilde ilerlemesini sağlayan kapaklardır. Kalp kapaklarında darlık, gevşeme, genişleme, yetmezlik ve herhangi bir problem olduğunda kanın kalp içindeki ve vücudun diğer kısımlarına giden kan dolaşımı bozulur ve şikayetler ortaya çıkmaya başlar.

   KALP KAPAKLARINDA HERHANGİ BİR SORUN VARSA BAZI ŞİKAYETLER ORTAYA ÇIKABİLİR. Örneğin yatarken nefes alma güçlüğü, hareket sırasında öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, gece öksürüğü, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, bayılma hissi, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişlikler, hızlı kalp atımı ya da kalp atımında değişiklikler, göğüs ağrısı ve göğüste baskı hissi gibi şikayetler kalp kapaklarında ciddi derecede bozulmalar olduğunda görülen şikayetlerdir. Kalp kapak hastalıkları farklı kapaklarda, farklı derecelerde, farklı sorunlar şeklinde ortaya çıkar bu nedenle takipleri ve tedavileri de farklı olabilir.

   Doktorunuz takip önerdi ise takiplerinizi zamanında gitmeniz doğru olur, doktorunuz ilaç tedavisi verdi ise ilaçlarınızı düzenli kullanmanızda fayda vardır. Fakat bunu düşünerek stres yapmamalısınız, çünkü stres kalbi yorar. Panik atak kalp hastalıklarında olduğu gibi şikayetlere neden olabilir; bu nedenle panik yapmamaya özen göstermek gerekir.

   Sağlıklı beslenme tarzına, herhangi bir sağlık engeli yoksa düzenli yürüyüş yapmaya, kilo almamaya, yağlı besinlerden kaçınmaya, hamur işleri, ağır tatlılardan kaçınmaya, aşırı kafeinli içeceklerden kaçınmaya, sigara, alkol gibi içeceklerden uzak durmaya çalışmak oldukça faydalıdır. Yani tüm kalp hastalıklarından ve diğer hastalıklardan korunmada sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı çok ama çok önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 34. Avatar

  Mesut

  4 Mayıs 2016 at 20:06

  Hocam merhabalar bende ritmi bozukluğu ekstrasistol ve tekleme oluyor ve baş dönmesi ve yemek sonrası şişkinlik hissi oluşuyor uzman hekime göründüm holter de birşey çıkmadı ekodiyagram çektiler tetkikleri temiz çıktı ama hala şikayetlerin devam ediyor ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 01:46

   Yemek sonrası şişkinlik hissi oluyor ise, kalp çarpıntısı gibi bir durum hissediyorsanız reflü veya mide ile ilgili bir problem olabilir. Tiroid hastalığı gibi bir durum olabilir. Kansızlık ile ilgili bir problem olabilir. Kalp kası veya kalp zarı iltihabı olabilir. Alerjik bir neden (besin alerjisi gibi) olabilir.

   Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Buradan bir sonuç alınmaz ise endokrinoloji uzmanlığında durumun araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 35. Avatar

  Srdtr

  9 Mayıs 2016 at 08:09

  Hocam kalbimin tam üzerinde göğsümün sol üst tarafında aniden sanki sadece bir damarda hızlanma oluyo sadece o damar düzensiz bir şekide atıyor yaklasık ıkı gündür yaşıyorum bunu daha önce hiç olmamıştı tam olarak ne olabilir bu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 13:02

   Kalpte tekleme hissine neden olabilen durum genellikle kalp atım düzeninde oluşan değişiklikler ya da bozulmalardır.

   Yaşadığınız şikayetler ve kalp atım düzenindeki değişiklikler kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon) durumu olabilir veya kalp kasına bağlı bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir. Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi), aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli aritmilere neden olabilir.

   Bir kardiyoloji uzmanına görünmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 36. Avatar

  Ayşe Şeyma

  11 Mayıs 2016 at 10:20

  Merhaba hocam size daha öncede bi takım sorularım olmuştu ek atımlarla ilgili yaklaşık bi buçuk yıldır dönem dönem atımlarım oluyor ama son altı Aydır daha yığın olmaya başladı iki kez kardiyologa gittim ekg eko eforlu ekg yapıldı farklı doktorlar tarafından ama hepsi normal bulundu fakat benim şikayetlerim azalmadı hatta artarak devam etmeye başladı eskiden pır pır şeklinde tek biri hissediyordum şimdi ise iman tahtasının altında sivri uçlu kemiğin alt kısmında arka arkaya top zıplamış gibi oluyor o an nefes alırken birazcık zor oluyor ama uzanınca geçiyor fakat ben kalbimin durup tekrar atması gibi bişey hissetmiyorum birden top zıplıyor gibi oluyor sonra da geçiyor ama bazen günde bi kaç kez hissediyorum tsh t3 t4 anti-tpo bakıldı değerler normal ama renkli boyun dopplerinde haşimato takibi yapılmalı denildi sonra ayda bir kan tahlili yapıldı ama normal olduğu için bi tedavi gerekmediğini söyledi doktorum bu duruma yol açar mı acaba sizce bu benim yaşadığım ek atım olmayabilir mi çünkü ben bahsedilenden biraz farklı hissediyorum lütfen bana yol gösterin bunlardan dolayı iyice panik atak oldum her günüm böyle acaba olacak mı diye geçmeye başladı beni aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar hocam

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 13:18

   Kalp teklemesi veya göğüste baskı hissi gibi bir durum romatolojik bazı hastalıklar nedeni ile ara ara olabilir. Gastroözofagialreflü durumunda veya bazı yemek borusu rahatsızlıklarında göğüs bölgesinden bir şey dışarı çıkacakmış gibi ve pır pır ediyormuş gibi hisler olabilir. Mide şikayetleriniz de var ise gastorlojik bir değerlendirme gerekebilir.

   Renkli doppler ile hashimoto takibi istenildi ise hashimoto varlığından şüphe edilmiş olabilir.

   HASHİMOTO HASTALIĞI BELİRTİLERİ ARASINDA; boğazda sıkışma hissi, nefes alamama hissi, hastalığın başlangıç dönemlerinde tiroid bezinin fazla çalışmasından dolayı hipertiroidi belirtileri, ilerleyen safhalarda tiroid bezinin az çalışmasından dolayı tiroid yetmezliği belirtileri gibi belirtiler vardır.

   Altta verilen linkten hashimoto hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hashimoto-hastalg-nedenleri-ve-tedavisi/

   Yaşadığınız sıkıntılar panik atak başlangıcı da olabilir, bu nedenle psikiyatrik başvuru da gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 37. Avatar

  gozde

  11 Mayıs 2016 at 15:00

  hocam lütfen yardım edın ekg de sinüs taşikardı hafif st deprasyonu pr aralıgı kısa yazıyor ve acile kaldm gcm troponin I1.8 cıkdı refrnsı 0 15 dior doktor yok bişey dedi ama bnm sıkıntlrm var gögüsde yeri belli olmym sıkıntumı deseö agrlık tarzı gıbı omuzlardada var cok sıkıntılu hissdyrm hrele heyecn yada sınırde fln bu dahada artıyor bir azalıyor bir artyr nefes darlgm oluyor sol kolda yanma yanma olmasa gezem agrı bazen cenm bn gerckdm kmdımo ıyı hısstöyrö.dktor yok bişe dior ultrsndan bkdı yok dior ama niye böyleyım fenaşık geliypr acaba anjinamı var sanki onunla belirtler uyutor lütfen yardm.edin.yasım 24

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 22:48

   İskemik göğüs ağrısı sırasında açığa çıkan ST depresyonu, ağrı azaldıktan veya geçtikten birkaç dakika sonra kaybolur. ST depresyonu sessiz iskeminin en sık görülen bulgularından biridir.

   Sessiz iskemi (gizli kalp sessiz iskemi) oalarak da adlandırılır. İskemik kalp hastalığı nedeni ile kalbin oksijen gereksinimini, gelen koroner akım karşılayamaz ise kalp kası beslenemez ve iskemi meydana gelir. İskeminin en sık görülen belirtilerinden biri sessiz göğüs ağrısıdır ve genellikle tanısı gecikir.

   İSKEMİK KALP HASTALIĞI BELİRTİLERİ ARASINDA; göğüs ağrısı, bazı hastalarda çene, kulak, mide ağrıları veya baskı hissi, nefes zorluğu, halsizlik, ruhsal durum bozukluğu, hazımsızlık, terleme, kusma, bulantı, efor sırasında çarpıntı gibi belirtiler vardır.

   İskemik kalp hastalığının altında yatan nedenler de vardır ve bu nedenlerin de araştırılması gerekebilir. İskemik kalp hastalığı sessiz kalp krizlerinin en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle ihmal edilmemesinde fayda var.

   İskemik kalp hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/gizli-kalp-sessiz-iskemi-nedenleri/

   Sizde görülen şikayetlere bazı romatolojik hastalıklar, bazı akciğer hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı kas hastalıkları, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, kansızlık, bazı vitamin ve mineral eksiklileri veya fazlalıkları da sebep olabilir ve bu durumların araştırılması da gerekir. Sigara kullanımı var ise kalp damar cerrahisine gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

 38. Avatar

  Buse

  25 Mayıs 2016 at 23:36

  Hocam Merhaba. Benim 1.5 aydir ara ara kalp carpintilarim oluyordu tahlil yaptırdım Hipertrioidim olduğu çıktı. Şu sıralar kalp çarpıntım degilde anlayamadigim birsey oluyor kalbimi sanki biri çekiyor koyuyor yerine heyecan gibi birsey oluyo karnında boşluk hissediyorum o an. Sizce nedir bu Hipertrioid ile ilgisi var mı. Bu arada kardiyoloji eko ekg sonuçları temiz çıktı. Lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 15:12

   Hipertiroidi (tiroid hormonu yüksekliği) birçok sisteme zarar verebilen bir durumdur. Kalp ritminin bozulmasına da sebep olabilir. Kalp ritminin ne kadar bozuk olduğunun anlaşılması için holter testi gerekebilir.

   Hipertiroid için tedavi görmeniz gerekebilir. Bu durum için endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve neden olduğu komplikasyonların veya hipertiroide neden olan bir faktörün olup olmadığının araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 39. Avatar

  Yusuf

  2 Haziran 2016 at 19:24

  Merhaba. Yaklaşık bir yildir kalbimde carpinti ve tekleme hissediyorum defalarca kardiyoloji bölümüne gittim ekg,Ekokardiyografi,holter ve kan testleri yapildi doktorlar birsey olmadigini kalp atimlarimda tek bir erken vuru olmadigini belirttiler bunlara rağmen ozel hastaneye gidip kalp check upi yaptirdim sadece homosostein orani hafif yuksek cikti ayrica vitamin degerleri ve troid degerleride normal kalbim her teklediginde o an oluyorum saniyorum nefes alamiyorum ayrica psikiyatri bolumunden de destek aldim ama verilen ilaclar beni sersemletmekten baska bir ise yaramadi iyice icime kapandim ne yapacağımı bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2016 at 15:16

   Kalp teklemesi, kalp çarpıntısı, kalp sıkışması olarak tarif edilen durumlar aslında bir hastalık değil altta yatan bir etkenin veya hastalığın bulgusudur.

   Ekokardiyografi, holter testleri, kan testleri altta yatan sistemik bir durum var ise genellikle normal çıkar. Ayrıca kalp damarlarında bir sorun var ise bunların teşhisi anjiyografi ile konulur genellikle. Fakat anjiyografi çok gerekmedikçe özellikle gençlerde yapılmaz.

   Sağlıklı yaşam ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 40. Avatar

  Hülya

  5 Haziran 2016 at 05:29

  Meraba kalbim bogazimda atiyo sanki ve atinca oksüruyorum nedeni nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 20:55

   Kalp çarpıntısı farklı nedenlerden dolayı meydana gelir genellikle. Bu durum heyecanlandığınız zamanlarda, korktuğunuz zamanlarda, işin içinden çıkamadığınız bir problem olduğunda oluyor ise strese bağlı ya da altta yatan panik atak durumuna bağlı olabilir.

   Astım hastalığında veya alerjik astım durumunda da kalp atışları boğaz kısmında hissedilebilir ve öksürük olabilir. Polenlere karşı alerjiniz var ise ya da gıda alerjisi var ise alerjik astım atakları olabilir.

   Yine yemek borusu, farenks, larenks sorunlarında da boğazda tıkanma hissine eşlik eden öksürük olabilir. Alerjik farenjit olabilir.

   Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız ve sonuç alınmaz ise kardiyoloji, gastroentroloji, KBB uzmanlığı gibi uzmanlıkların muayeneleri de gerekebilir. Bunlardan da bir sonuç çıkmaz ise bir psikiyatri uzmanına gitmek de gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Tgba

    10 Haziran 2016 at 01:23

    Öncelikle merhabalar mayis 2015te grip olmuştum ve evde benical ilaç içtim o bana carpinti yapti doktora gittik sakinleşmesi için beloc verdi … Sekiz ay sonra tekrar gittim kalbinde bir sorun yok dedi ilaci biraktim .. İlaci biraktiktan 4ay sonra kalbimde tekleme oldu öksürükle birlikte oluyor iki haftadir var sanki durup calisiyor gibi sizce neden olabilir ? Sorun nedir

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Haziran 2016 at 21:56

     Grip ilaçları kalp atımında düzensizliklere yol açarak kalpte sıkışma, tekleme, çarpıntı gibi hislere neden olabilir. Öksürük ile birlikte kalbin durduğunu hissetmek gibi bir durum göğüs zarı iltihaplanması, akciğer zarı iltihaplanması, yaşadığınız enfeksiyonel hastalık nedeni ile enfeksiyonun akciğerlerde bir etki bırakması nedeni ile olabilir. Tansiyon yüksekliği nedeni ile bu tür belirtiler olabilir.

     Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekebilir. Ayrıca kardiyolojide herhangi bir tetkik yapılmadı ise tekrar kardiyolojiye gitmeniz ve ekokardiyografi gibi tetkiklerin yapılması doğru olur.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Avatar

      Tgba

      14 Haziran 2016 at 15:26

      Hocam bu dediğiniz göğüs zari iltihaplanması yuksek tansiyon belirtilerine vaktim çok şükür hiçbiri yok teklemem de geçti çok şükür … Sizce gelip geçici birşey olabilir mi doktora gitmeli miyim ? Çok teşekkür ederim

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      16 Haziran 2016 at 00:18

      İçtiğiniz grip ilacına bağlı çarpıntılarınız artmış olabilir fakat enfeksiyonun akciğerlerde bir etki bırakmadığından emin olmak için bir göğüs hastalıkları uzmanlığında muayene gerekebilir.

      Strese bağlı, aşırı çay, kahve içmeye bağlı, uykusuzluğa bağlı, geçirdiğiniz enfeksiyonel hastalığın verdiği yorgunluğa bağlı da kalpte çarpıntı, tekleme hisleri meydana gelebilir.

      Geçmiş olsun.

     • Avatar

      Tgba

      16 Haziran 2016 at 17:28

      Hocam 24yasindayim evliyim bu carpinti durumları hamileliği ve doğuma engel mi bi sorun olur mu sizce

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      17 Haziran 2016 at 22:46

      Çarpıntı olarak tarif ettiğiniz durum kalp atım hızında artışa bağlı hissedilen bir durumdur.

      Kalp atım anormallikleri neden olabilen birçok hastalık olabilir. Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, kistik fibrozis hastalığı gibi hastalıkların kalp tutulumları kalp çarpıntısına sebebiyet verebilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında daha derin araştırmalar gerekir.

      Şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri kalp çarpıntısına neden olabilir.

      Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, doğum kontrol hapları, antidepresanlar gibi), aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp atım düzensizliklerine neden olarak kalp çarpıntılarına sebep olabilir.

      Bu durum geçti demiştiniz, fakat şimdi tekrar olmaya başlamış ve tekrar tekrar ve ara ara oluyor ise yukarıda sayılan durumlardan biri olabilir ve bu gibi durumlarda daha fazla araştırmalar gerekir.

      Hamileliği etkileyip etkilemeyeceği de altta yatan bir etken var ise buna bağlı değişir.

      Bir araştırma ya da üniversite hastanesinde bulunan hematoloji veya iç hastalıkları bölümünde altta yatan nedenin araştırılması hamilelik planı yapmadan önce daha uygun olur.

      Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Burhan

  7 Haziran 2016 at 09:30

  Selam, Benim kalbim de son iki yıldır tekleme var tekleme olduğunda terleme oluyor ama başka bi rahatsızlık olmuyor.Bir kaç kez muayene oldum ekg ,eko,efor ve kan testleri normal .Son muayenemde 24 saat holter takıldı takıldığı gün 123 izole vea izlendi syk aea izlendi diğer normal .Bi şe yok dediler beloc 25 lik kulandım.Şimdilerde sorunum biraz azaldı 5 ayda bir oluyr ama tam olarak geçmedi bu sorun kalpte değilse nasıl tam olarak geçer.Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2016 at 13:01

   Kalp atım anormallikleri strese bağlı, uykusuzluğa bağlı, aşırı yorulmaya bağlı, sigara, alkol, kullanımına bağlı, aşırı çay ve kahve gibi kafeinli içeceklere bağlı meydana gelebilir.

   Beloc aritmi tedavilerinde kullanılabilen bir ilaçtır.

   Aritmiler başka hastalıklara bağlı da oluşabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, kalsiyum yüksekliği ya da eksikliği, tiroid hastalıkları, kansızlık, B 12 vitamini eksikliği, demir eksikliği, kistik fibroz, demir depolama hastalığı, bazı psikolojik hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, şeker hastalığı, amiloidoz birikimi, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları, bazı akciğer hastalıkları, kalbin damar hastalıkları, kalp kası-kalp zarı- göğüs zarı iltihabı, bazı kas hastalıkları gibi birçok etken kalp atım anormalliklerine sebep olabilir.

   Bu hastalıklardan birinin veya birkaçının belirtilerinden de var ise romatoloji veya hematoloji bölümünde bu durumun araştırılması gerekebilir. Bu durum ara oluyor ise yediğiniz bir besinin alerjisi veya stres kaynaklı da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 42. Avatar

  Burhan

  9 Haziran 2016 at 10:28

  Teşekkurler, rahatlatınız beni saydığınız hastalıklarda akciğer lerde sigara dumanından ettkilenme vardı .Altı ay önce muayene olmustum 125 lik ağızda sıkılan ilaç kulandım şimdilerde ara ara kulanıyorum tabiki eskiye göre cok iyiyim göğüs hastalıklarında bana bu konuda bana bi şe demediler ama kardiyoloji doktoru göğüse muayene ol demişti sonradan bende gidip bu konuda bilgi almadım size teşekkur ederim.Belok la Akciğer ilacını birlikte kulanıyorum sizce bi sakıncası varmı teşekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2016 at 00:59

   BELOC ZOK, yüksek kan basıncını (tansiyon yüksekliği) ve göğüs ağrısını (anjina pektoris) önlemek için kullanılır. BELOC ZOK kalp yetmezliği tedavisinde, bazı kalp çarpıntılarında ve bazı aritmilerde kullanılır.

   BELOC ZOK KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR

   Beloc ilacının içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjisi olan kişiler bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalı veya bu ilacı kullanmamalıdır.

   Kalp atış hızında yavaşlama olan kişiler BELOC ilacını kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ya da ilacı kullanmamalıdır.

   Kan basıncı düşük olan (düşük tansiyon) kişiler BELOC ilacını kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ya da ilacı kullanmamalıdır.

   Kan dolaşım sorunu olan, akciğerleri ile ilgili problemi olan kişiler BELOC ilacını kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ya da ilacı kullanmamalıdır.

   Üstte BELOC ilacının kullanılmaması gereken durumlardan bazıları açıklanmıştır.

   Akciğer için kullanılan ilaçlar farklılık gösterebilir, bu nedenle kullandığınız ilaca bağlı yan etki olabilir veya akciğerlerinizde sorun var ise göğüs hastalıkları uzmanı muayenesi ve bu ilaçların birlikte kullanılıp kullanılmayacağını danışmak gerekir.

   Sigara dumanından etkilenme var ise astım ya da alerjik astım probleminiz olabilir ve astım, alerjik astım kalp sorunlarına neden olabilir.

   Tekrar iyi bir göğüs hastalıkları uzmanlığı değerlendirmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 43. Avatar

  Nilüfer

  12 Haziran 2016 at 14:16

  Merhabalar
  Bana 4 yıl önce erken atım teşhisi konuldu, şimdiye kadar atımlar bazen oluyordu fakat oruç tutmaya başlayınca çok fazlalaştı ölüyorum sandım iftardan sonra normale dönüyor oruç tutmalımıyım ve neden aç kalmak kalbi bu kadar etkiliyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 12:40

   Erken kalp atımı (ekstrasistol) genellikle aşırı tütün kullanan kişilerde, mide ağrısı çekenlerde, digoxin zehirlenmesinde ya da altta yatan bir kalp hastalığı, bozukluğu varlığında ortaya çıkar. Aç kalmak mide problemlerine neden olabilir. Yaz günlerine denk gelen ramazan aylarında gün çok uzun ve yemek yeme dönemi çok kısadır. Bu kadar uzun süre aç ve susuz kalmak insan sağlığını ciddi derecede tehdit eder.

   Aslında midenizde bir sorun olabilir ya da uzun aç kalmak midenizi yoruyor olabilir. Buna bağlı olarak da kalp de etkilenebilir.

   Bu sıcak yaz günlerinde ve günlerin çok uzun olduğu bu dönemlerde oruç tutmak her ne kadar oruç tutmak sağlıklı denilse de, sağlığın tam anlamıyla iyi olması gerekir, az çok sağlık problemi olan insanlarda bu mevsimlerde oruç tutmak sağlığı olumsuz yönde etkiler.

   Öncelikle tam bir sağlık kontrolünden geçmek gerekebilir. İnsan vücudunun % 70’i sudur ve bu kadar uzun süre susuz kalmak doğru olmaz. Bir kez elden giden sağlığımızı, dini inancımız bile geri getiremez maalesef.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 44. Avatar

  Sümeyye

  13 Haziran 2016 at 02:52

  Benim normal sinüs ritmi sırasında kalbim sanki birden hızlanır anında düşüyormuş gibi oluyor buda sanki nefesini kesiyor eskiden bi kaç ayda bir bazen ayda bir olurdu nadir yani şimdi bu iki gündür sürekli tekrarlayor dün gün içinde bir on defa olmuştur uyudum uyandım sahur ićin hala var şuana kadar 4-5 defa oldu Kolik bir kızım var 3 gündür ćok şiddetli gaz sancısı var haliyle sinir stres tavan yaptı bende o yüzden mi arttı acaba böyle ama yemek yerken falan lokma ağzımda birden oluyor ve nefesim sanki anlık kesiliyor dr gitmelimiyim 1-2 defa EKG ćektirdim eskilerde normaldi ama fark edilmemesi normal o zaman nadir olurdu. EKG sırasında olmayınca nasıl yansicak kağıda 22 yaşındayım ne yapmam lazım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 15:27

   Sizin bahsettiğiniz durum sinüs taşikardisi olabilir.

   SİNÜS TAŞİKARDİSİ: Kalbin doğal pili olarak görülen ve özelleşmiş hücrelerden oluşan, kalbin sağ üst odacığında bulunan sinüs düğümünden kaynaklanan taşikardi tipidir. Kalp hızının beklenenden fazla (dakikada 100 atımın üzerinde olması) durumudur. Sinüs taşikardisi fiziksel ve duygusal stres durumlarında (hareket, heyecanlanma, yorgunluk, uykusuzluk, stres ve benzeri durumlarda) sinüs taşikardisi gelişebilir.

   Küçük bebeği olan anneler bebek emzirmeseler de oruç tutmaları doğru olmaz, çünkü bebek büyütmek anneyi her halükarda yorar.

   Yakınlarınızdan destek istemeyi çekinmeyin ve uyumaya biraz zaman ayırın. Çay, kahve, kola, sigara gibi stresi arttıran içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak faydalı olur. Günde 2 kez birer bardak tuzsuz ayran içmek stresi yatıştırmada faydalı olabilir.

   Aldığınız önlemlere rağmen şikayetlerinizde azalma olmaz ise bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Hamilelik, doğum, bebek derken kalbinizde küçük bir problem vardı ise ciddileşmiş olabilir veya altında yatan başka bir durum olabilir.

   Kolik ağrısı için neler yapılabileceği hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/anne-stresi-bebekte-gaz-sancs-yapar-m/

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 45. Avatar

  Serhat

  17 Haziran 2016 at 16:21

  Hocam 100 defa doktora gittim kalbimde bişey çıkmadı bazen durup dururken tekleme oluyor sanki baş dönmem yok kendimi iyi hissediyorum ama dönem dönem çıkıyor bu tekleme olayı sonra geçiyor sonra beni piskoloğa gönderdiler bazen telefonla aşırı heyecanlı konuşurken oluyor nedir bu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 13:34

   Bu durum heyecanlanmaya bağlı aritmi gelişmesinden kaynaklanabilir.

   Psikolojik nedenlere bağlı da (panik atak, kaygı bozukluğu gibi), ara ara kalp atımında düzensizliklere yol açan bazı sistemik hastalıkların kalp tutulumlarında da bu tür sorunlar yaşanabilir. Nefes darlığı çeken insanlarda ve aşırı heyecanlanan insanlarda konuşurken tekleme, çarpıntı gibi hisler olabilir.

   Belki bir psikiyatriye, belki bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da sistemik hastalıkların araştırılması için romatoloji gibi bölümlere de gitmek gerekebilir.

   Hiç beklemediğiniz bir zamanda telefondan kötü bir haber almışsanız daha önceleri, her telefon çaldığında bu korkuyu sizin bilinç altınız sizi etkilediği için yaşayabilirsiniz ve bu tür bir durum tamamen psikolojiye dayalı olabilir. Bu tür bir durumu kendiniz ölçebilir, değerlendirebilirsiniz ve bu durumda psikiyatrik tedavi gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Avatar

  Ayşegül

  19 Temmuz 2016 at 01:55

  KAlpde gorulen PAC , PVC ler tehlıkelımı? Teşekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 17:22

   PAC (prematür atriyal kompleks) erken vuru anlamında da değerlendirilir.

   PVC (prematür ventriküler kompleks) ventriküler erken vuru olarak tanımlanır ve ventrikülün herhangi bir yerinden kaynaklanır. PVC’ye neden olan kalp hastalıkları arasında miyokardit (kalp kası iltihabı), kardiyomiyopati (kalp kası hastalığı), kardiyak tümör, uzun süren OT sendromu, doğumsal kalp hastalığı, digoksin zehirlenmesi, mitral kapak prolapsusu ve bazı ilaçlar vardır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda var takip gerektirebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 47. Avatar

  Gülce

  12 Ağustos 2016 at 00:56

  İyi günler hocam kalbimde çok az bir kaçak var herhangi bir romatizma söz konusu değil birden fala kardiyoloji doktoru ile görüştüm EKG çekilirken bir yerde ritim bozukluğu oldu bundan rahatsız oldular ama hiçbiri tekrar ayni ritim bozukluğunu tespit edemediler bir sorun yok deyip yolladılar ama ben birkaç gündür bu teklemelerden rahatsız olmaya başladım uzun nefes alınca kalbim tekliyor bazense durduk yere oluyor bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2016 at 15:41

   Aritmilerin birçok nedeni olabilir. EKG (elektrokardiyografi) her zaman teşhis koymak için yeterli olmayabilir.
   Holter testi aritmiler hakkında daha detaylı bilgi edinmek için önemlidir. Kalp ile ilgili birçok sorun ekokardiyografi (kalp ultrasonu) ile teşhis edilir.

   Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, doğum kontrol hapları, antidepresanlar gibi) kalp ritminde düzensizliklere neden olabilir.

   Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp atımının düzenini değiştirebilir.

   Bu tür durumlar için daha ciddi araştırmalar gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 48. Avatar

  Eda

  18 Ağustos 2016 at 19:11

  Merhaba, ben son 1 haftadır kalbimin atısını cok fazla hissediyorum ve bu bır çesit tekmeleme hissi gibi bazen çok yoğun bazen durgun fakat yoğun olduğunda nefes almam biraz ağırlasıyo herhangı bır doktora daha görünmedim burada bakınırken herkes gibi ben de size danışmak istedim, teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 23:35

   Anlattığınız durum bradikardi denilen kalp atım anormalliği olabilir.

   Bradikardiye neden olan faktörler arasında kanda oksijen yetmezliği, vücut ısısının normalin altında olması, kafa travmaları, kalp blokları, ilaçlar veya zehirlenmeler gibi etkenler bradikardiye neden olabilir ve bunların da altında yatan kalbe ait veya başka sistemlere hastalıklar olabilir. Tiroid hastalıkları olabilir ve daha birçok sebep kalp ritminde düzensizliklere yol açabilir.

   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

   1 hafta 10 geçmeyen ve aldığınız önlemlere rağmen tekrarlayan vücut sinyallerini ihmal etmemek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 49. Avatar

  elif

  20 Ağustos 2016 at 08:46

  Merhabala,ben 44 yaşındayım. 4 ay Cyclo-Progynova hapları kullanıyorum. hapların bitme bir hafta kala kalbimde aşırı ritm bozukluğu yapıyor. her 5 dk da bir kuvvetli vuruş,tetikleme ya da durma hissi veriyor .Nefes kesildiğini de hissini veriyor. ama çok çabuk geçiyor. ve bu 10 gün kadar devam ediyor,sonra 20 güne yakın bir duraklama oluyor. sonra tekrar başlıyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 11:14

   Kalp atım anormalliklerine neden olan ilaçlar arasında doğum kontrol hapları da vardır. Özellikle kişinin genel sağlık durumunda çok sık bozulmalar oluyor ise bu kişilerde doğum kontrol hapları daha çok yan etkiye yol açabilir. Ayrıca bu tür hapları kullanmadan önce kişinin bir sağlık kontrolünden geçmesi daha uygun olur.

   Kadın doğum uzmanınıza daha az yan etkisi olan hap dışında doğum kontrol yöntemlerini danışmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 50. Avatar

  İsimsiz

  24 Ağustos 2016 at 14:10

  İyi günler benim sorum da şu.:yoğun çalışan biriyim son zamanlarda uyku düzenimiz de bozuldu stresli bir mesleğe sahibim..Bu arada antidepresan da alıyorum anksiyeteye bağlı olarak citol uzun zamandır 5-6 aydır kullanıyorum acaba bununla ilgili olabilir mi? İyi günler size..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 12:34

   Kalp teklemesi, kalp sıkışması, kalp çarpıntısı olarak bildiğimiz durumlar bir kalp hastalığı değil kalp hastalıklarına bağlı veya başka nedenlere bağlı hissedilen bir bulgudur.

   Anksiyete bozukluğuna bağlı kalpte tekleme hissi olabilir. Uyku düzensizliğine ve strese bağlı olabilir.

   CİTOL İLACIN YAN ETKİLERİ ARASINDA; taşikardi, düşük tansiyon, bradikardi, ekstrasistol, ödem, göğüs ağrısı, kalp yetmezliği, ateş basması, geçici iskemik atak, atriyal fibrilasyon, flebit, kardiyak arrest, kalp dal blok gibi yan etkiler bu ilacın sadece kardiyak yan etkileridir. Yani hem hastalığınıza bağlı hem de ilaca bağlı kalp teklemesi meydana gelebilir.

   Bu ilacı veren doktorunuza tekrar gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. Avatar

  Neslihan

  24 Ağustos 2016 at 20:39

  Hocam merhabalar aylardır özellıkle dinlenirken daha cok hissedıyorum kalp atıslarım cok hissedılıyor her atımı hissediyorum nabzımı tutuyorum ve her 5 atıstan sonra 1 atışı duymuyorum yani geç vuruyor diğer atışlara göre ve bu yaklasık 1. 2 dakika sürüyor gun içinde de birkaç kez oluyor bu durum nabzım standartta 63-69 bandında ama arada bir olan bu ritimler sinirlermi bozuyor hal hareketlerime bi etkisi yok ya da başka hiçbi etki yok sadece çarpıntı hissi var ne olabilir kardiyoloğa gitsem ekg de cıkmayadabilir çünkü birkaç kez oluyor günde sizce ne olabilir. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 00:13

   Aritmiye neden olabilen pek çok etken vardır.

   Stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı çay, aşırı kahve, aşırı kola gibi fizyolojik sebepler aritmiye sebep olabilir.

   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve ekokardiyografi, holter testi gibi tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 52. Avatar

  Kamil

  2 Eylül 2016 at 17:24

  Hocam yaşım 19 3 sene önce ağır geçirdiğim su çiçeği sonrasında psikolojik problemlerim oldu anksiyete benzeyen gibi çarpıtıda var çarpıntı bayağı azaldı fakat 3 senedir heyecanlanınca kalbim hızlı atıyor ve herhangi bi zamanda özellikle bi yere uzanmaya çalşışınca vs .kalbim birden çok güçlü vuruyor ama nabız yavaşlıyor bu şekilde 3-4 kere sonra kalbim normal şekilde devam ediyor sebebi nedir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 00:19

   Anksiyete bozukluğuna bağlı aritmi olabilir ve kalp çarpıntısı gelişebilir. Uzanmaya çalışınca bu çarpıntı artıyor ise kalp kası kaynaklı olabilir.

   Kalp kası iltihabı olmuş olabilir. Ayrıca yetişkinlerde geçirilen suçiçeği enfeksiyonu bazen kanama ve pıhtılaşma sorunlarına yol açabilmektedir, bu nedenle kalp veya akciğer damarlarında pıhtılaşma olmuş olabilir.
   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Kamil

    5 Eylül 2016 at 09:44

    Uzanınca yavaş ama güçlü vuru su çiçeğinden önce vardı fakat su çiçeğinden sonra heyecanlanınca titreme geliyor kalbimde çarpıntı ve taşikardi oluyor.Su çiçeğini atlattıktan sonra 10 adım bile atsam taşikardi olurdu, son 2-3 aydır Maşallah 1-2km yürüyorum nabzım çok artmıyor.Ama heyecanlanınca titreme ve çarpıntı geçmedi bu hafta hem psikoloğa hemde kardiyoloğa gidicem.
    Yani sürekli bir düzelme söz konusu fakat titreme ve çarpıntı geçmedi uzanınca çarpıntı gibi değilde kalp atıtımım birden yavaşlıyo fakat vurma süresi uzuyor ve çok güçlü vuruyor her zaman yapmıyor bazen önemli birşey derken bile bu yavaşlayıp güç vurma oluyor.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Eylül 2016 at 22:32

     Yani psikiyatriste gitmeniz iyi fikir, fakat sonrasında kardiyolojiyi de gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

     Heyecanlanınca birçok insanda çarpıntı olabilir fakat titreme durumu ürperti gibiyse bu da korku bozukluğuna bağlı olabilir.

     Aşırı stres, aşırı kafeinli içecekler (çay, kahve, kola, çikolata gibi), aşırı uykusuzluk, aşırı yorgunluk, mide problemleri, aşırı yemek yeme, yağlı ve ağır yemek yeme, uzun aç kalma, düzensiz beslenme gibi birçok fizyolojik faktör kalp çarpıntısına neden olabilir.

     Eğer titreme dediğiniz durum tam göğüs kısmından boğaza doğru içeride bir şeyler dalgalanıyormuş ve çırpınıyormuş gibi bir his ise bu durum çoğunlukla gastroözofageal reflüden de kaynaklanır.

     Suçiçeğinden dolayı ve ondan sonra da tekrar tekrar antibiyoik ve ağrı kesiciler içmişseniz bu tür ilaçlar ve yanlış beslenme reflüyü arttırır ve/veya gastrit problemine neden olur. Mide sorunları da yaşıyorsanız (yanma, ekşime, aşırı gaz, mide ağrıları, mide bulantıları gibi) reflü olma ihtimali vardır. Bu durum için gastroloji doktoruna gitmek gerekir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 53. Avatar

  Mustafa

  7 Eylül 2016 at 19:51

  Merhaba, benim sırtımda ve göğsümde 2 tarafta da ağrı oluyor, 2 ay içerisinde 3 kere kardiyolojiye gittim dahiliye ve göğüs hastalıklarına da gittim EKG, eko, kan tahlili, ciğer filmi, hepsine bakıldı ve bir sorun çıkmadı kas ağrısı olabilir demişti doktor ama bugün elimde poşet taşırken biranda sol göğusumde 2-3 saniyeliğine değişik bir şey oldu elektrik carpmış gibi, tam ne olduğunu anlayamadım, kalp teklemesi yada başka bir şey olabilir mi?

  Bu arada son zamanlar çok stresliyim uyku düzensizliğim de var, psikolojik olmuş olabilir mi bu şey? Bu arada yaşım 19, sporcuyum ama 3 aydır spor yapmıyorum, tatildeyim ve 3-4 kilo verdim kilom 60, kaygı, stres endişe çok hissediyorum bunlardan olmuş olabilir mi? tesekkurler.

 54. Avatar

  Emrah

  12 Eylül 2016 at 03:33

  Merhabalar hocam, 22 tasindayim ve 16li yaslarda itibaren bir ritim bozuklugu basladi. Onceleri bu nadir olurken giderek sklasti bu durum , siklasmasiyla birlikte yeni belirtilerde ortaya cikti. Onceleri sadece geceleri olurken simdi gunduZ de olmaya basladi, sonra bu durumu yasadigimda ayak ateslenmesiyle birlkte olmaya basladi, daha sonra bu vuzuduma da atladi , ates yuksek oluyo ornegin birinin elini sktigimda doktora gorun falan bile diyen oldu, bir dakka icinde 3 defa tekledigini bilirim bazen bayilip kalacak gibi oluyorum ve nefes alisverislerimde zorlandigim cok oluyor , ekg efor vs gunluk holter falan bi kac yaptim ama bir sonuc cikmadi ama hep kardiyolojiye gittim kalp damara randevu alicam bu sefer .uykuya dalamak uzereyken ozellikle bir cok kez kucuk kalp krizleri geciruyorum oneriniz nedir. Suan deli gibi uykum olmasina ragmen uyuyamiyorum bu carpintidan,teklemerden, atesli hallerden, basa cikamiyorm artik, kalp atislarimi belimde bile hisseder oldum oneriniz nedir hocam simdiden cok tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2016 at 00:33

   Şimdiye kadar gittiğiniz kardiyolojik muayenelerde herhangi bir şey çıkmamış ise bahsettiğiniz durum sistemik bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik bir hastalıkta bazen kalp tutulumu olur ve kalp tutulumlarına bağlı kalp çarpıntısı, sıkışma hissi, ağrı gibi şikayetler görülür ve bunların yanı sıra ateş yükselmesi de olur fakat bu durum ataklar şeklinde olur genellikle. Ataklar 3-5-10 gün bile sürebilir ve ara ara tekrarlar. Ataklarda halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrıları, eklem ağrıları da görülebilir ya da sadece ateş ile kalp ve göğüs sıkışmaları ve ağrılar olabilir. Bu hastalıkta her atak aylarca aynı olabilir veya değişkenlik gösterebilir. Akdeniz ateşi hastalığı üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümlerinde araştırılır

   Yine kalp tutulumu yapan başka sitemik hastalıklar da vardır.

   Bazı kas hastalıkları, skleroderma, ankilozan spondilit, hipertiroidi, hipotiroidi, hiperkalsemi, hipokalsemi, demir eksikliği, kansızlık, Graves hastalığı, demir depolama hastalığı, Fabry hastalığı, psikolojik bazı hastalıklar, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp kası iltihabı, karın zarı iltihabı, göğüs zarı iltihabı, kalp zarı iltihabı, kalp romatizması, sarkoidoz hastalığı gibi.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 55. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  12 Eylül 2016 at 10:33

  Aşırı kaygı ve stres ara ara göğüs bölgesinde sıkışma hissine yol açabilir.

  Fakat çektiğiniz sıkıntı spor yapıp bu kadar uzun süre ara vermenize bağlı kas ağrıları da olabilir.Örneğin 3-5 ay haftanın 3-4 günü 15 dakika veya yarım saat bile spor ile uğraşıp sonra 1 ay hiç bu hareketleri yapmadınız ise bu durum kas ağrısı olabilir. Spora 1 aydan fazla ara vermek hem kişinin kaygısını arttırır hem de kas ağrılarını başlatır.

  Başka bir sağlık probleminiz yok ise spor ve yürüyüş hem psikolojiyi düzeltir hem de kas ağrılarını azaltır, fakat daha öncesinden sporcu bile olsanız hiç bir zaman en az 1 ay alıştırma yapmadan ve ısınma ve soğuma egzersizleri yapmadan ağır sporlara asla girmemek gerekir.

  Yine de bir fizik tedavi uzmanına muayene olmakta da fayda vardır.

  Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 56. Avatar

  Emre

  16 Eylül 2016 at 17:34

  Merhaba benim boynumda yürürken 1-2 saniyelik anlik hizli atimlar oluyor bu gogusumdede oluyor basimda donuyor biraz hazimsizligimda var modem hemen sisiyo gogusumr saniyelik agrilarda giriyo kendimden geçmiş gibi oluyorum bu durum moralimi bozuyor 1 ayda 3 kardiyolojiye EKG eko tetkikleri yapilmasina rağmen bende kaygi oluşturuyor bunun disinda 1 ayda 5 kilo verdim demir eksikliginden yada başka. Biseyden olabilir mi tesekkurler cevabinixi bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 20:32

   Kardiyolojik muayenelerde herhangi bir şey çıkmamış ise bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması daha doğru olur, çünkü birçok mide problemi göğüs bölgesinde ağrıya, baskı hissine, çarpıntıya, hazımsızlığa ve halsizliğe neden olabilir.

   Ayrıca kilo vermek için herhangi bir şey yapmadan kilo vermişseniz bir ayda beş kilo vermek hiç normal değildir.

   Yaşınız da önemli olmakla birlikte eğer 30 yaşın üzerinde iseniz, sigara veya alkol kullanımı var ise, yanlış beslenme söz konusu ise mutlaka gastroloji veya dahiliye bölümünde iyi bir araştırma yapılmalıdır, çünkü şikayetleriniz kalp ile ilgili olmayabilir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 57. Avatar

  durdane

  18 Eylül 2016 at 20:08

  Meraba.benim sorunum sanırım canim sıkıldiginda oluyor.ama tam olarak bilemiyorum.kalbim tekliyo ve kalbim sanki teklerken göğsüme degiyo gibi oluyor.ayağa birden kalktigimda gözüm karariyo.özellikle yaz mevsiminde.???

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 00:47

   Stres tekleme gibi hislere yol açabilir.

   Sıcak ve bunaltıcı havalarda kalp hastalığı olan ya da olmayan birçok insan havanın kendini bunalttığından ve göğüs kafesinde baskı hissetiğinden şikayet eder. Bazen su ihtiyacının dengelenmediği durumlarda da bu tür şikayetler görülebilir.

   Astım hastalığı gibi bir durumda da göğüs kısmında hissedilen baskı ve nefes darlığı kalp şikayeti gibi algılanabilir. Sıcak ve nemli hava astım hastalığını da şiddetlendirebilir. Yine alerjik astım sorununda da yaz mevsiminde polen alerjileri bu tür şikayetlere yol açabilir.

   Yine kalp hastalığı var ise sıcak hava kalbi daha çok yorduğu için kalp sağlığı yaz aylarında daha da bozulur. Hiç kardiyolojik muayeneden geçmemişseniz, bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 58. Avatar

  Hakan

  28 Eylül 2016 at 00:19

  Merhabalar ben 2 hafta önce kardoyolojiye göğüs de agri ve sikisma sikayrtiyle gittim EKG ve ekokar. Bakildi sorun cikmadi ama bugün dinlenme halindeyken bir anda gogusumde bir baski oldu 2 saniyelik bi şeydi vücudunda hafif terleme oldu ama anlikdi sonra hemen geçti ara sira gogusumun ortasinda karincalanma hisside oluyor.son zamanlarda kaygi ve stresim çok mesela bir yerim agrisa hemen acaba kalp ile ilgili mi diyorum doktora da hergun gidemicegim için size sormak istedim bu anlik göğüs sıkışması yada baskı ne olabilir tesekkurler yasin 19 sporcuyum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 15:59

   Bunlar spor yapmanıza bağlı kas kaynaklı olabilir.Yine aşırı kaygılı olmak da kalp sıkışması gibi şikayetlere neden olabilir.

   Sporcularda kalp hipertrofisi yani kalp hacminin büyümesi gibi bir durum söz konusudur. Her spor yapanlarda görülmese bile, spor yapanlarda doğal olarak kalp bir miktar büyüyebilir ve bu normaldir.

   Aşırı çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli içecekler ve yiyecekler, enerji içecekleri, sporcuların kullandığı bazı maddeler aritmilere yol açabilir.

   Spor yaşamına yenilerde başlamışsanız kasların büyümeye başlamasına bağlı bu şikayetleriniz olabilir. Ayrıca spor yaparken doğru nefes alışverişini mutlaka öğrenmeniz gerekir, aksi taktirde patolojik olarak kabul edilen kalp büyümesi meydana gelebilir. Sporun yanı sıra dengeli ve yeterli beslenmeyi, dengeli ve yeterli su tüketmeyi, ısınma ve soğuma egzersizlerini dikkat etmeyi özen göstermelisiniz. Bir süre spor yapıp ara verdikten sonra da bu tür durumlar kas kaynaklı gelişebilir

   Spora başlamadan önce ve bıraktıktan sonra yine 10 dakika kadar ya da ısınma ve soğuma egzersizlerinin yarısını kardiyo egzersizleri şeklinde yapmak da faydalı olur.

   Bu durum sürekli tekrarlar ise bir de psikiyatri uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 59. Avatar

  cesur

  29 Eylül 2016 at 12:26

  Merhaba,18 yaşındayım yorumlara verdiğiniz cevapların çoğunu okudum bende de benzer bir şikayet var çoğunlukla gece uyurken başlıyor uyanmama neden oluyor bu hastalık.Elimi kalbime götürdüğümde çok hızlı attığını hissedebiliyorum sonra yavaşlayıp yeniden hızlanıyor gözüm kararıyor ve başım dönüyor ancak birine tutunarak ayakta durabiliyorum.doktora gidip 2 tane cihaza girdim bir şey bulamadılar. kalp ritmimi 24 saat boyunca ölçen bi alet vereceklerini söylediler bunun içinde neredeyse 2 hafta sonraya randevu verdiler. Asıl sorum şu bu 2 hafta içinde ölüm riski var mı? yani gittikçe şiddetlenen bi hastalık mı hocam 2 hafta uzun bir süre…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 12:48

   Takacakları alet 24 saat boyunca kişinin günlük yaşamındaki elektriksel aktivitasini kaydetmeye yarar. Fakat kalp atım anormalliklerine başka hastalıklar ya da durumlar da neden olabilir.

   Şeker hastalığı gibi bir durumun varlığı veya yokluğu bakımından gerekli kan testlerinin de yapılması önemlidir. Gizli kalp hastalığı olabilir ki bu durumda da genellikle şeker hastalığı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon gibi problemler de durum ile birlikte görülebilir.

   Taşikardi olarak tanımlanan aritmi tipi olabilir ve bu durum takılacak holter cihazı ile tespit edilir genellikle.

   Birçok sistemik hastalık aylarca tekrarlayan ataklar şeklinde kalp atımında anormalliklere sebep olabilir. Riskli bir durumunuz olsaydı zaten doktorlar buna yönelik bir tedavi uygularlardı mutlaka.

   Sizin bu durumunuz panik atak gibi bir psikolojik bozukluktan da kaynaklanıyor olabilir. Daha fazla panik yapmamanız doğru olur, düzenli ve dengeli beslenmek faydalı olur, düzenli ve dengeli uyumak faydalı olur, az yağlı beslenme, sağlıklı besinler ile beslenme faydalı olur, çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli içeceklerden uzak durmanız faydalı olur.

   İlerleme veya daha kötü bir durum olur ise acil servise gitmeyi ihmal etmemeniz de önemlidir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 60. Avatar

  Hakan

  30 Eylül 2016 at 01:02

  Sağolun yaklaşık 2 ay spora ara vermiştim gecen hafta yeniden basladim yaz tatilinde zor günler geçirdim 10-15 saniyelik geçici carpintilarda oluyor kalp sorunuyla ilgili olmayan ritm bozuklukları yaşami tehdit edermi ? Tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 15:36

   Kalp dışındaki aritmiler çay, kahve gibi kafeine bağlı, spora ve spor durumunda yapılan yanlışlara bağlı, strese bağlı, uykusuzluğa bağlı, yorgunluğa bağlı, spor kaynaklı kas sorunlarına bağlı, beslenme yanlışlarına bağlı (yani fizyolojik etkenlere bağlı) olabilir.

   Aritmilere neden olabilen başka hastalıklar da vardır.

   Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, insülin direnci, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı enfeksiyonlar, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yapabilir.

   Sizin durumunuz spora ara verme ile ilgili olma ihtimali de vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 61. Avatar

  Feyza

  30 Eylül 2016 at 01:32

  Merhabalar benim dinlenirken nabiz atisinda biranda gogusumden bogazima birşey cikiyomus gibi oluyor o an nefesimide kesiyor bu anlik oluyor sonra hemen duzeliyo bu ne olabilir tskurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 18:24

   Anlattığınız şekildeki kalp çarpıntısı panik atak gibi bir durumdan dolayı, mide sorunlarınız var ise reflü kaynaklı da olabilir.

   Mide ülseri, mide iltihabı gibi durumlarda reflü meydana gelir ve boğaza doğru bir şeyler dalgalanıyormuş gibi hisler ortaya çıkabilir. Yediğiniz besinler mide sorununu arttırdığında da bu tür durumlar olabilir.

   Önce bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve daha sonrasında mide sorunlarınız da var ise gastroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 62. Avatar

  Burak

  2 Ekim 2016 at 19:04

  Yukarıdaki bilgileri okudum da benim tarif ettiğim bulgu tekleme galiba, yani 1-2 saniyeliğine nefesin kesiliyor hemen düzenliyor bu aralar sik olmaya başladı stres sorunu yasiyorum ama kalp ile ilgili olmayan teklemelerdd nefes keser mi tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:02

   Diğer hastalıklardan kaynaklanan kalp tutulumlarında da sonuç olarak kalp sorunları yaşanmaktadır.

   Örneğin reflü hastalığı gibi bir durumda da göğüste yanma hissi, sıkışma hissi ve nefes darlığı gibi bir sorun yaşanabilir.

   Alerjik sorunlarda polen alerjisi, alerjik astım gibi durumlarda hem sıkışma hissi hem de nefes darlığı çekilir. Panik atak, kaygı bozukluğu gibi durumlarda hem göğüste sıkışma hissi hem de nefes darlığı yaşanabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığına bağlı kalp tutulumlarında kalp kası tutulumu, kal kası ve kalp zarı iltihabı gibi durumlar olabilir ve bu durumlar göğüste sıkışma hissi, daralma hissi ve ciddi ağrılara yol açabilir.

   Kansızlık ve demir eksikliğine bağlı durumlarda da kalpte sıkışma hissi, nefes darlığı yaşanabilir.

   Tiroid hastalıklarında kalp çarpıntıları yaşanabilir.

   Bunların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 63. Avatar

  Ayse

  4 Ekim 2016 at 13:05

  Merhaba benim 6.5 yıldır sürekli sol göğsümde ağrı var çarpıntı ve bayilmalarim oluyor . Sürekli birşey yok dedi doktorlar geçen yıl holter takildi mobitz tip2 teşhisi koyuldu. Acil kalp pili takilmasi söylendi ama doktorlar yaşım genc diye ertelediler.Son zamanlarda daha çok olmaya başladı bu durum kalbimde 3 saniyelik duraklar oluyor bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 18:10

   Bu durumun altında yatan nedenler olabilir. Örneğin koroner kalp hastalığı, doğumsal kalp hastalıkları, kardiyomiyopatiler, travma yaşatan bir olayın yaşanmasından sonra (posttravmatik) olaylar, hiperkalsemi (kalsiyum yüksekliği), bazı ilaçlar ve bazı hastalıklar da mobitz tip 2 durumuna yol açabilir.

   Durumun altında yatan nedenin de araştırılması gerekebilir, bu nedenle bir üniversite hastanesine veya araştırma hastanesine gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 64. Avatar

  Sefa

  4 Ekim 2016 at 23:49

  Merhaba güreş sporuyla ugrasiyorum agir bir spor yüzde yüzünü kullandigin bir spor efor sirasinda kalp atislarimi bogazimda ve boynumdada hissettim bu ritm bozukluğu olabilir mi tehlikelimidir doktora gitmeli miyim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 16:49

   Spor yapanlarda bazen kalp büyümesi daha fazla olabilir. Yine ağır spor yapanlarda organlar yetersiz kalabilir ve buna bağlı olarak da kalp yetmezliği gelişebilir.

   Kardiyolojik muayeneden geçmeniz önemlidir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 65. Avatar

  Huseyin

  6 Ekim 2016 at 23:04

  Merhaba heyecan ve sinirden ortaya çikan 5-10 dakikalık carpintilar masummudur tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 14:06

   Sinirlenildiğinde, heyacanlanıldığında, korkulduğunda kalp çarpıntısı olabilir, bu durum genellikle birçok insanda olur ve genellikle normaldir, fakat sık sinirleniyorsanız ve bu durum sürekli tekrarlıyor ise sorun yaratabilir.

   Örneğin aşırı stres tansiyonun yükselmesine, kalp krizi geçirmeye, mide kanaması geçirmeye, inmeye, şeker düşmesine ya da yükselmesine, beyin kanamasına yol açabilmektedir.

   Yapılan araştırmalar stres ve kalp krizi arasında ilişki olduğunu ortaya koyulmuştur, bu nedenle stresin kontrol altına alınması çok ama çok önemlidir. Sık tekrarlayan bu tür durumlar için psikolojik veya psikiyatrik yardım almak da gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 66. Avatar

  Emre

  10 Ekim 2016 at 01:10

  Merhaba 2 saniyeliğine biran kalbimin durucakmis gibi hissediyorum boğaz bölgede değişik bi his oluyor bu ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 22:49

   Öncelile bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz uygun olur. Eğer mide sorunlarınız da var ise bu durum gastroözofageal reflü olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 67. Avatar

  Murat

  10 Ekim 2016 at 23:36

  Hocam iyi günler 2 yıl önce kardiyoloji doktora gittim kalp kapağında bombeleşme var dedi . Sonbahar da artmak üzere çarpıntı ve tekleme oluyor . Yürümemde efor sarfetmemde bir engel yok. Dinlenme halinde atışını hissediyorum . Kalp kapak tedavi başarısı nedir ne yapmalıyım saolun

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ekim 2016 at 17:45

   Kalp kapağında bombeleşme, sarkma gibi terimler mitral kapak prolapsusu olarak adlandırılır.

   Mitral kapak prolapsusu, birinci derece mitral yetmezlik (mitral kapağın kapanmasında bozukluk) oluşturan, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık görülen ancak her hastada ya da her zaman önemli olmayan bir bozukluktur. Mitral kapak prolapsusu kalp üfürümüne neden olur. Mitral kapak prolapsusu kalıtsal olabilir fakat nedeni tam olarak bilinmemektedir.

   Sizde özellikle sonbaharda şikayete neden oluyor ise bu duruma alerjik reaksiyonlar da eşlik ediyor olabilir, akciğer hastalığına bağlı olabilir veya hava değişikliğine bağlı bu şikayetler artıyor da olabilir.

   Mitral kapak prolapsusu genellikle çok fazla şikayete neden olmayabilir, fakat bazen bu durum göğüs ağrısına, kalp çarpıntısına ve kalp yetmezliğine de yol açabilir.

   Tedavilerde başarı oranı hastanın dokularının sağlayacağı uyuma, hastalığın ilerleme derecesine, hastalığın ek komplikasyonlarına, hastanın yaşına göre değişebilir.

   Ameliyat gerekecek ise doktorunuz zaten size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 68. Avatar

  Mustafa

  11 Ekim 2016 at 01:42

  Merhaba tansıyon aletlerı ritm bozukluğunu belirleyebilirmı kılavuzunda belirler dıyorda bende ara sıra olcuyorum alette rıtm bozuklugu cıkıyor tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ekim 2016 at 17:59

   Tansiyon yükseldiğinde ya da düştüğünde kalp etkilenebilir. Cihazların güvenirliği ölçüm anına, ölçüm anındaki pozisyona, ölçüm sırasındaki kişinin aktiflik ve stres durumuna ve cihazın markasına göre değişebilir.

   Eğer, normalde de bu tür bir sorununuz var ise bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   İyi yaşam dileğiyle.

 69. Avatar

  burhan

  11 Ekim 2016 at 15:15

  Selam Benim sorunum 2 yıl önce başladı tekleme hissi ve terleme var.Bu teklemeler bir hafta devam ediyor sonra uzun bi sure olmuyor.Kardiyoloji ye 3 kere muayaene oldum.Ekg ,Eko ve diğer kan tahlileri normal 24 saat holter takıldı on da da gün 125 ek atım tesbit edildi doktor bey önemsiz dedi.Göğüs hastalıklarına muayene olmamı önerdi muyenede ciğerlerim dumandan etkilendiğini söylediler aspiro 125 lik ilacı 6 ay kulandım son 7 aydır şikayetleirim azaldı ama arad sırada yine teklem hissi var gün bir iki kere bazen hiç olmuyor.Bu şikayetlerim tamamıyla bitermi nasıl biter.selamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:53

   Maruz kaldığınız dumana alerjiniz olabilir ve alerjik reaksiyonlar nedeni kalp atımında anormallikler ortaya çıkabilir.

   Tamamen kurtulmanız için maruz kaldığınız dumana karşı koruyucu önlemler almanız ya da bu durumdan kurtulmanız gerekebilir, çünkü maruziyet devam ettiği sürece akciğerlerin hasar görmesi de devam eder.

   Eğer sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmanız gerekir.

   Tekrar kontrole gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 70. Avatar

  Burhan

  25 Ekim 2016 at 09:23

  Selam Benim heycanlı bi yapım var çarpıntım olduğunda ara sıra dideral kulanıyorum .Çok iyi geliyor gerçekten bu ilaç muzize benim için .Her heyecanlandığımda kulanmam ın bi sakıncası varmı .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 17:02

   Heyecanlanıldığında kalp çarpıntısı normal sağlıklı kişilerde de olabilir ve biraz sakinleşme metodları uygulandığında bu durum kendiliğinden geçer genellikle.

   Dideral ilaç beta-bloker grubundan bir ilaçtır. Dideral esansiyel ve renal hipertansiyonun kontrolünü sağlamada, anjina pektoris (göğüs ağrısı) tedavisinde, kalp krizi sonrası bir süre proflaktik olarak kullanılır, aritmilerin tedavisinde, migren tedavisinde, istem dışı el titremesi tedavisinde, kaygı bozukluğuna bağlı gelişen kalp atım problemlerinin tedavisinde, hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopatinin tedavisinde, tirotoksik krizin tedavisinde ve feokromasitoma’nın tedavisinde gibi durumların tedavisinde tek başına ya da başka bir ilaç ile birlikte kullanılabilir.

   Bu ilacın size ne için verildiğine bağlı olarak uzun süreli kullanılıp kullanılmayacağı değişebilir, bu nedenle bunu ne şekilde kullanmanız gerektiği hakkında doktorunuzdan bilgi almanız doğru olur.

   Belki iyi bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekebilir veya psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 71. Avatar

  Demet

  1 Kasım 2016 at 12:10

  Meraba hocam benim kalbimde de tekleme var eskiden 2 .3 ayda olurken simdi hemen hemen hergun olmaya basladi bunun sebbebini merak ediyorum.doktora gittim butun tetkikler yapildi bisey bulunamadi boyle yasamaya alis dediler.yasam kalitemi cok dusuren bisey olmaya basladi bir kabus gibi daha sonra kaygi bozuklugu panik atak heyecaimi kontrol edemiyorum artik boyle yasamak beni cok uzuyor sigara cay kahve kola hepsini hayatimdan cikardim ama hala devam ediyoŕ.yiyeceklerime bile yansimaya basladi bunu yersem kalbim tekler bunu icersem kalbim tekler sizce kasiktan yapilan tetkiyi yaptirmalimiyim?simdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 11:26

   Kalp teklemesine neden olabilecek birçok durum ya da hastalık vardır. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalpte tekleme hissi olabilir.

   Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar (örneğin alerjik ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi ilaçlar) kardiyak sistemi etkileyerek aritmilere neden olabilir.

   Bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesine gitmenizde ve burada bu durumun araştırılması faydalı olabilir.

   Geçmiş olsun.

 72. Avatar

  Talha

  2 Kasım 2016 at 22:26

  Merhaba hocam daha önce de yazmıştım ben de ciddi derecede panik atak ve anksiyete var sürekli kalp krizi ve ölüm korkusu var şu an citol kullanıyorum ama bi faydası yok gibi 5 sene dır böyleyim ve bir kaç yıldır kalp teklemesi ekstrasistol var çalıştığım zaman eforlu işler yaptığım zaman daha iyim günde 5 defa falan kalp teklemesi oluyor bi de b12 eksikligi vardı 10 tane iğne kullanmıştım geçen sene bi daha da hiç kontrole gitmedim bundan olabilir mi ekstrasistol hocam şimdiden teşekkürler inanın sosyal hayat diye bi şey kalmadı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 14:45

   Anlattığınız şikayetler panik atağa bağlı olabilecek şikayetlerdir.

   B12 vitamini eksikliği ve kansızlık kaynaklı da kalpte tekleme hisleri olabilir, bunların değerlerinin ölçülmesi için hematoloji bölümüne ya da iç hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekir.

   Öncelikle bunlar hakkında kendi doktorunuzdan bilgi almanız ve egzersiz ve yürüyüşün bir sakıncasının olup olmayacağını sormanız önemlidir. Egzersiz ve yürüyüş panik atak hastalığında da çok faydalıdır.

   Sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 73. Avatar

  Mert Özbey

  5 Kasım 2016 at 12:14

  Merhaba Hocam,
  14 yaşımda çarpıntı sorunum olduğu için anjiyo oldum ve çarpıntı sorunum buyudukce geçti.Çarpıntım oldugunda hastaneye gıttım butun kalp ıle ılgılı herseyıme bakıldı bırseyım çıkmadı.1 hafta önce çok stresli gunler gecırdım ve kalbımde vurma hıssi olmaya başladı.Kalp normal atarken “küt” diye vurup normal atışına devam ediyor ama bunu gün içerisinde yaklaşık 30 a yakın yapıyor ve çok rahatsız ediyor.Sizce bu bir kalp hastalığımıdır yoksa stresden dolayı olan bir durum mudur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2016 at 12:29

   Çocukluk yaşlarında kalp sorunları başlamış ise bu durum küçük bir kalp deliği gibi bir durumdan kaynaklanmış olabilir ve büyüdükçe kalp deliği kendiliğinden kapanmış da olabilir, ancak bu süreçte kalp fonksiyonlarını bozmuş da olabilir.

   Şimdi yaşınızın kaç olduğu da önemli En son kalp ile ilgili tetkikler yapılalı uzun süre olmuş ise tekrar kardiyolojik muayene olmanız gerekebilir.

   Stres kaynaklı kalp çarpıntıları, kalp sıkışması gibi durumlar da olabilir. Başka sorunlar da kalp çarpıntılarına neden olabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiper kalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi pek çok sistemik hastalık kalbi ve kalp ile ilgili yapıları etkileyerek çarpıntıya yol açabilir. .

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 74. Avatar

  EMİNE TASCI

  10 Kasım 2016 at 11:51

  Merhaba doğuştan kalbim delik olduğu için 6 yaşındayken ameliyat oldum şimdiye kadar bi sıkıntım olmadı fakat bir kaç gündür dinlenme halindeyken kalbimde terleme oluyo ve uzun süre gecmiyo kardiyoloji uzmanına gittim holter le muayene sonucu saneloc 50 MG ilaç verdi bunu kullan atlama sakın bitmeden kontrole gel dedi ağlarsan carpintin artar dedi bu teklemenin sebebi nedir ve ilaçla tedavi yeterli midir çok teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:30

   Geçirdiğiniz ameliyata bağlı ya da kalp deliğinin ameliyat olana kadar geliştirdiği bir bozukluğa bağlı kalp sorunları yaşıyor olabilirsiniz.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve ilacınızı düzenli kullanmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 75. Avatar

  isimsiz

  10 Kasım 2016 at 22:00

  Kalbe herhangi bi darbeden sonra ritim bozukluğu ortaya çıkabilir mi?
  Hocam Şimdiden tşkler. .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 12:33

   Darbe sırasında göğüs ve kalp kası zedelenmiş ise bunlara bağlı kalp sorunları olabilir, fakat böyle bir sorununuz var ise darbenin sizi ne kadar etkilediğinin anlaşılması için mutlaka bir kardiyoloji uzmanına muayene olmanız gerekir.

   Yine darbeye bağlı darbenin şiddetine ve derecesine göre kalp kasında, kalp zarında, göğüs zarında, göğüs kasında enflamasyon (yangı) oluşmuş olabilir.

   Geçmiş olsun.

 76. Avatar

  Celal

  12 Kasım 2016 at 12:19

  Iyi günler Doktor Bey benim bir Kalb ile hic sorunum olmazdi ailendede yok sadece Annem tansiyon hapi kullaniyor durumu iyi ama benim basima Gelen olay 3 gün önce yüzmeye gittim c ok spor yapan biri deyilim egsersizde yapmiyorum acikcasi sadece is amacli yürüyüs son 7 hafta raporluydum pisikolojik sorunumdan dolayi hapta kullanmadim yüzmeden sonra eve geldim yemek yedim yemekten yarim Saat sonra kalbilmde aniden bidefaya mahsus bir tuhaf carpti bogazimda hissettim birkac kez oldu Tuhaf bir ertesi gün daha fazla oldu ama isten sonra ve yemekten sonra cok tekrarladi bende hastaneye gittim ekg yapildi sadece Kalb atisimin hihi biraz fazla cikti dedilier biraz gribdim bana vücudda Infekt olabilir. Veya cok yorulmusumdur Stress olabilir dinlenmem gerektigini söyledile güne gün daha iyiyim bazen oluyor Sorum sizce BU büyük sorun olabilirmi yas39 doktora görünmem gerekirmi simdiden tsk ler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 15:30

   Psikolojik nedenlere bağlı ve stres kaynaklı kalp yorulabilir ve buna bağlı olarak çarpıntı olabilir.

   Ayrıca hiç egzersiz yapmayan biri olarak yüzme ağır gelmiş olabilir ve kalp kasının zorlanmasına bağlı kalp atımında değişiklikler yaşanabilir.

   Yine gribal enfeksiyonlar nedeni ile kalp kası iltihabı ya da kalp zarı iltihabı oluşmuş olabilir.

   Fakat uzun zamandır hiç kardiyolojik muayeneden geçmemişseniz kardiyolojik bir muayene gerekir, çünkü 40’lı yaşlar gibi ve sonrası kardiyolojik muayene önemlidir. Ayrıca hipertansiyon da olabilir.

   Bu yaşlardan sonra düzenli egzersiz ve düzenli yürüyüş, sağlıklı beslenme son derece önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Ayrıca bu sıkıntılar yemekten sonra şiddetleniyor ise gastroözofageal reflü durumu da olabilir. Mide iltihabı (gastrit), ülser gibi durumlar gastroözofageal reflüye yol açabilir.

   Eğer kardiyolojik muayene temiz çıkar ise bir de gastrolojik muayene olmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 77. Avatar

  Ayşe ŞANLI

  12 Kasım 2016 at 12:49

  Hocam merhabalar ben daha 20 yaşındayım fakat nerdeyse benim 1 yıldır süren bir öksürüğüm var. Bu beni çok rahatsız ediyor. Öksürüğüm genelde yemek yedikten sonra başlıyor ve öğürmeden son bulmuyor (kusmuyorum). öksürdüğüm sırada başıma ağrılar giriyor boğazlarım kaşınıyor. Başım filan dönüyor bi anda kanımın çekildiğini hissediyorum tansiyonum çıkıyor o ara. Her şey öksürükten sonra oluyor. Gögüs hastalıkları bölümüne gittim testler temiz deyip yolladılar sizce neden olabilir tüm bunlar gerçektende çok rahatsız olmaya başladım artık.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 15:40

   Mide sorunları kaynaklı ve buna bağlı gelişebilecek gastroözofageal reflü kaynaklı bu şikayetler gelişebilir.

   Yediğiniz gıdalara karşı tolerans olabilir ve buna bağlı yemek borusu hasar görmüş olabilir. Başınız döndüğü için bu durumun alerjik olma ihtimali de vardır.

   Alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması doğru olur.

   Gastrolojik muayene ve tetkikler de gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 78. Avatar

  Hatice

  20 Kasım 2016 at 11:27

  Selamlar hocam ben çocukluğumdan beridir kalbimde tekleme sorunuyla yaşıyorum. 29yaşındayım hala devam ediyor. Çocukluğum iyi geçmedi hep korku kavga, ölüm tehditleri yani korka korka böyle olduğunu düşünüyorum ve 16sene önce panik atak teşhisi kondu. İki çocuğum var ilk doğumundan sonra bu kalp tekleme daha da arttı. Okurken.yatarken kolumu kaldırırken her hareketinde oluyor. Belki zor 25mg kullandım ama hiç fayda etmedi. İlk baslarda panikliyordum ama ona da alıştım ancak yaşam düzenimi çok bozuyor. Bu arada ekokardyografi de mitral kapak yetmezliği çok hafif dendi. İlaç bile vermeye gerek görmedi doktorum. Ailevi Akdeniz ateşi de var bende ama kolşisin kullanmıyorum çünkü beni daha kötü yapıyor dayanamıyorum. Ben yalnız otobüse bilemiyorum yolculuk yapamıyorum ya kalbim durursa ya teklifinde durur ve ölürsem korkusu panik atak tedavisi görüyorum4 senedir ama geçmiyor geçmiyor geçmiyor öyle yoruldumki hep çabalamaktan kendi kendimi telkin etmekten sabret geçecek demekten çok yoruldum ne yapacam bilemiyorum artık kalbim düzelse panik kalmayacak zaten ama o geçmediği sürece panikte benimle kalacak lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 22:43

   Akdeniz ateşi hastalarında her ne kadar yapılan kardiyolojik tetkiklerde ele gelir bir şey çıkmasa da kalp sorunları oldukça sık görülen bir şikayettir. Bu hastalıkta kolşisin doktorun önerdiği dozda düzenli olarak kullanılır.

   Ayrıca bu hastalıktan mağdur olan kişilerde panik bozukluk da görülebilir, çünkü ataklar hangi vücut sistemi daha çok tutuldu ise o kısmı ciddi derecede etkiler ve her ağrılı ciddi ataklar kişiyi hep ölecekmiş gibi hissettirebilir. Her ne kadar kalbiniz ekokardiyografide iyi çıkmışsa da kas tutulumu olabilir ve buna bağlı kalp sorunları yaşanabilir.

   Ayrıca bu hastaların dengeli ve düzenli, sağlıklı besinler ile beslenmeleri, dengeli ve düzenli uyuyup kalkmaları, dengeli ve yeterli su tüketmeleri, yeterli sebze ve meyve tüketmeleri, ağır ve yağlı besinlerden kaçınmaları, hazır gıdalardan kaçınmaları, sağlıklı ev yemekleri ile beslenmeleri, sigara, alkol, aşırı kafein tüketiminden kaçınmaları ve bütün bunları yaşam tarzı haline getirmeleri oldukça faydalıdır.

   Bu hastalıkta belli aralıklar ile doktor kontrolleri de önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 79. Avatar

  Mrt Ozby

  20 Kasım 2016 at 23:01

  Merhaba hocam.Kalp vurması ya da teklemesi için kardiolojiye basvurdum.Kanım alındı butun herseyıme bakıldı temız cıktı.Efor testıne gırdım yorulmadım bile oda temiz çıktı.Ekokardiyo yapıldı temiz çıktı.Holter takıldı 24 saat oda temız cıktı.Ekg cekıldı oda temız cıktı.Doktor şekerin bıraz yuksek dedı sadece dedı.Yememe içmeme dikkat etmem gerektıgını soyledı ve yuruyus yapmamı soyledı.Bu kalp vurması ya da teklemesı kendılıgınden gecer mı.Bırde diş eti kanaması ve agız kokusu sorunumda var acaba kalbımı etkılıyen bu sorunlarım mı.Tesekkurler ıyı calısmalar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 02:05

   Şeker seviyesi yüksek ise bu durum kalp teklemesi, kalp çarpıntısı gibi sorunlara neden olabilir. Diş eti kanaması, ağız kokusu, ağız yaraları da şeker yüksekliğine bağlı olabilir. Çok aşırı yüksek olmayan şeker seviyesi sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz veya yürüyüş ile düzene girer genellikle.

   Doktorunuzun önerilerini dikkate almanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 80. Avatar

  Burhan

  22 Kasım 2016 at 10:06

  Selam hocam Ben bir aydır sağ çene altında şislik hisediyum el vurunca sert değil.Endokrin ve kbb ye muayene oldum kan tahlillerim de bi şe yok .Anti byotik kulandim bir hafta üç ay sonra kontrolum var antibiyotik kullanmalımıyım yine.Ultrason socunu size yazıyorum kalıcımı yada geçermi büyüme olurmu merak ettiğim. Teşekkürler Tiroid gland boyutları fizyolojik, ekojenitesi homojen-hiperekojendir. Gland içerisinde kistik veya solid lezyon saptanmamıştır. Boyun ana vasküler oluşumları normal konfigürasyondadır. ** Sağ submandibuler alanda hastanın şişlik hissettiği lokalizasyonlarda büyüğü 13.5×5.6 mm boyutunda hilusu izlenen birkaç adet benign lenf nodu mevcuttur. Antibiyoterapi sonrası kontrol önerilir.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:08

   Lenf nodülleri geçirilen veya geçirmekte olduğunuz solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir. Doktorunuz enfeksiyona bağlı bir durumdan şüphelendiği için antibiyotik tedavisi vermiş olabilir. Antibiyotik tedavisi ultrason raporunuzda önerilmiş zaten.

   Fakat antibiyotik tedavisinden sonra kontrol önerilmiş, bu nedenle antibiyotik tedaviniz bitmiş ise doktor kontrolünüzü daha erken zamana almanızda fayda vardır, fakat kendiniz tekrar antibiyotik kullanmamalısınız. Doktorunuz duruma göre tekrar tedavi verebilir.

   Antibiyotik tedavisi saati saatine (10-15 dakikalık erken veya geç alım olmaksızın) düzenli kullanılmalıdır, aksi taktirde enfeksiyonlar direnç kazanabilir ve yeterli iyileşme olmaz.

   Doktor kontrolünün ihmal edilmemesi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

   • Avatar

    Burhan

    28 Kasım 2016 at 11:07

    teşekkürler Antibiyotik 1 hafta kullandım kontrol 3 ay sonra diyildi başka bi şikayetim olmadığından bende 3 ayı bekliyorum .Gece terleme vardı ve uykuu bozukluğu oluyordu ilaç kulnımından sonra terlemerim geçti eskiye göre yok.Çene altına baktığımda küçülmüş gbiler .yıllardır vucudumun bir kaç yerinde var.onlarada yağ bezesi diyilti.İnsan yinede pisikolojik olarak rahatsız oluyor.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     30 Kasım 2016 at 17:52

     3 aya kadar tekrar başka bir şikayetiniz olmaz ise 3 sonraki kontrolünüz ihmal edilmemelidir, fakat tekrar ağrı artar ve nodüllerde büyüme olur ise daha erken kontrole gidebilirsiniz.

     Lenf bezleri alerjik olarak da büyüme gösterebilir. Sigara kullanımı varsa uzak durmanız da fayda vardır.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 81. Avatar

  murat

  25 Kasım 2016 at 00:16

  Hocam iyi geceler! Ben 9 yasinda kalp romatizmasi geçirdim bacaklarım tutmuyordu 18 yaşına kadar penisilin yedim kalp kapakcigin düzelmiş dedi ve ilacı kesti doktor 1 yıl sonra ise yani 19 yasinda yüksek tansiyondan acile kaldirildim endoskopi yaptilar midende kızarıklık var dedi ona bağlı tansiyonum çıkmış 6 ay kapsül gibi bir ilaç kullandım tansiyonun su an normal 21 yaşındayım ancak kalbimde teklemeler oluşuyor ve bazen çok uzun sürüyor 5 saniye kadar surdugude oluyor sanki kriz geçirip olecekmisim gibi hissediyorum bu anlattiklarimdan hangi hastalık kalbi etkiliyor onu öğrenmek istedim sevgilerimle hocam.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Kasım 2016 at 17:23

   Bunların dışında başka problemler de yaşıyorsanız, sürekli yorgun ve uykusuzsanız, sık sık baş ağrılarınız oluyorsa, eklemlerinizde ara ara ağrı oluyorsa, ara ara kas ağrılarınız oluyorsa, sık sık boğaz ağrıları çekiyorsanız, göğüs ağrılarınız oluyorsa, bağırsak ve mide problemleriniz oluyorsa, ara ara veya ataklar sırasında ateşleniyorsanız bu durum Akdeniz ateşi hastalığının neden olduğu ataklardan da olabilir.

   Bu şikayetler bunun dışında daha pek çok sistemik hastalığa işaret edebilir. Örneğin romatizmal hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, B 12 vitamini eksikliği, demir eksikliği, tip 1 şeker hastalığı, hipertansiyon hastalığı, kalsiyum yüksekliği ya da düşüklüğü, graves hastalığı gibi.

   Kalp romatizması için kullanılan ilaçlar da midede enflamasyona neden olabilir. Yüksek tansiyon kalp teklemesine neden olabilir.

   Bu durumun üniversite hastanesinde veya araştırma hastanelerinde bulunan endokrinoloji, hematoloji veya iç hastalıkları bölümünde araştırılması belki daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 82. Avatar

  Musa

  27 Kasım 2016 at 14:23

  Hocam merhaba bundan 3-4 yıl önce muayne olduğumda kardiyolojiye mitral prolopsusu dedi doktor ama sıkıntı olmaz dedi bu bir hastalık değil doğuştan vs olabilir dedi cerrahi bir müdahale gerekmez dedi sonrasında şikayetlerim azaldı bazen hızlı atıyor o kadar göğüs ağrım fln hiç kalmadı doktor arada kontrol ettir yeter dedi.ama bazen tekleme gibi hissediyorum bu yoktu bu aralar var bu tehlikeli birşey mi normal otururkende oluyor yürürkende oluyor ne zaman olcağı belli olmuyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 21:12

   Mitral kapak prolapsusu, bazen çok önemli olmayan mitral yetmezliği oluşturabilir.

   Mitral kapak prolapsusu her hastada her zaman şikayete neden olmayabilir, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda tedavi gerekmeyebilir, fakat bazı hastalarda ilaç ya da ilaçlar reçete edilebilir.

   Aşırı kafeinli içecekler, stres, uykusuzluk ve yorgunluk gibi faktörler kalp atımında anormalliklere neden olabilir. sağlıklı yaşam ve beslenme tarzına dikkat etmek gerekir.

   Doktorunuzun söylediği aralıklarda doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   Daha iyi yaşam dileğiyle.

 83. Avatar

  Burak

  28 Kasım 2016 at 19:05

  Merhabalar hocam 20 yaşındayım. Ara ara kalbimde sıkışma oluyor. Özellikle dışardayken derin nefes alinca 1 saniyelik sıkışma hissi ve spor yaparken sıkışma oluyor. Daha önce 4 5 kez kardiyolojiye göründüm eko ekg efor yapildi biseyin yok denildi fakat küçükken holter takilmisti doktor önemli biseyin yok ama yine ilac yazmisti 3 ay sonra tekrardan gel ( süre konusunda tam emin değilim) demisti. Uyku poliklinigindede kaldim 1 gece doktorum biseyin yok dedi ama bradiaritmi ve tasiaritmi oldugum yaziyo. ayriyetten o sonucu kardiyolojiyede gosterdim uykuda olabileceğini soyledi pek umursamadi gibi geldi. En son gittiğim kardiyologtan holter takilmasini istememe rağmen gerek yok demisti ama içim hic rahat değil tekrardan gitmeli miyim kardiyolojiye? Pskiyatriye gidiyorun ayriyetten ölüm korkusu yasadigimdan dolayi lustrale basladim bu ilaç kalbime bi etki yapar mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 11:08

   Bradiaritmi, taşiaritmi gibi aritmilerin tipleri ve dereceleri vardır ve tiplerine ve derecelerine göre değerlendirilir.

   Spor yaparken olan sıkışma spora yanlış başlamanızdan dolayı da olabilir, örneğin 10 dakika kadar ısınmadan, kardiyo egzersizleri yapmadan spora başlamak hem nefes darlığına hem de kas sorunlarına neden olur ve bu durum kalp kası ile ilgili bir problem olabilir. Kas sorunları için fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir.

   Bu durum bir kas sorununa bağlı ise (romatizmal bir durum) olabilir.

   Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiper kalsemi, demir depolama hastalığı, anksiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak kalp ile ilgili sorunlara yol açabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar (Örn, alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi birçok ilaç türü) kardiyak sistemi etkileyebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle

 84. Avatar

  göktan mesut kurt

  29 Kasım 2016 at 23:55

  merhabalar, ben 15 yasinadayim mitral kapak proplososu var doktorlar eser miktarda kacak var dedi. Genellikle geceleri uyuyamıyorum yatarken uykundan birden nefes kesilmesi ile birden sıçrıyorum. Yatarken kalbim tekliyor, nefesim kesiliyo, uyuyamiyorum. sizce mitral kapak proplosundan mı yoksa ormal mi? Çok korkuyorum birden bir şey olur diye.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 12:17

   Mitral kapak prolapsusu, bir derece mitral yetmezliğe neden olabilen, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık görülen bir bozukluktur. Mitral kapak prolapsusu kalpte üfürüm duyulmasına sebep olur.

   Mitral kapak prolapsusu genellikle ciddi şikayetlere neden olmaz, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda çoğunlukla tedaviye ihtiyaç duyulmasa da, bazı kişilerde ilaç tedavileri verilebilir.

   Çıkan sonuçlarınız için takip gerekebilir, bu nedenle doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir. Eğer doktorunuz bu sonuçları görmediyse randevu tarihinizin daha erken döneme alınması faydalı olur.

   Sağlıklı ve iyi yaşamanız dileğiyle.

 85. Avatar

  ÖzMetin

  3 Aralık 2016 at 12:00

  Sn. Hocam; sağlık ocağım net int. sitesi çok iyi yapılmış, hastaların sorularına ciddi yanıtlar veren kaliteli bir kaynak. Öncelikle tebrik ederim, ben de sorunumu yazmak istedim. Küçükken ağır bir romatizma hastalığı geçirdim. Uzun süre belirti vermedi. 35 yaşında enfektif endokardid geçirdim. İyileşince hemen akabinde aort ve mitral kalp kapaklarım değişti, metal kapaklar takıldı.(2004 yılı) Ameliyatla ve kapaklarla ilgili hiç bir sorunum yok, metal kapakların sesi dışında gayet normalim. Ama 2012 yılından beri (VES) sık ekstrasistol yaşıyorum. Sol ventriküler kaynaklı. Ablasyon başarısız oldu çünkü metal kapaklardan dolayı sol karıncığa girilemedi. Yani tam bir ümitsiz vakayım. (anksiyete var, orta tansiyon var, uyku düzesizliği var, stres ve kronik yorgunluk var hafif kalp duvar kalınlaşması var ama şeker yok, alkol ve sigara yok, kilo yok, hareketsiz yaşam yok ayrıca tüm tahlil sonuçları gayet normal) Bu ves ler cordarone dahil hiç bir ilaca yanıt vermedi. Hocam bu ves ler insanın yaşam kalitesini çok etkiliyor en azından azaltma ve yaşanabilir kılma konusunda yardımcı olabilir misiniz şimdiden çok teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 15:08

   Doğumsal kalp deliği, fallot tetralojisi ya da romatizmal kalp hastalığı gibi hastalıklar genellikle çocukluk yaşlarında teşhis ve tedavi edildiklerinde daha az komplikasyona neden olur, sizin bu durumunuz da doğumsal olabilir ve herhangi bir tedavi yapılmamış ya da varlığından haberdar olunmamış ise buna bağlı olarak bu güne kadar kapakları bozmuş olabilir.

   Cerrahi müdahaleler geçirmişsiniz, bu nedenle düzenli doktor takipleriniz ve tedavileriniz önemlidir.

   Buradan bu konuda herhangi bir tavsiyede bulunmak doğru olmaz, çünkü sizin durumunuzu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Bir soğuk algınlığı veya gribal bir hastalık veya diş tedavilerinde bile doktorunuza danışmanız önemlidir.

   Ventriküler ekstrasistoller (VES), kalbin karıncıklarından kaynaklanan aritmi türlerinin en sık görülenidir. Ventriküler ekstrasistoller sağlıklı kalbi olan kişilerde bile görülebilir.

   Stres, uykusuzluk, yorgunluk, anksiyete gibi faktörler sağlıklı kişilerde bile ventrikükler ekstrasistol gelişmesine neden olabilir, bu nedenle bu durumlar için doktorunuza danışarak psikolojik ya da psikiyatrik yardım almak faydalı olabilir.

   Çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli içecekler de ventriküler ekstrasistole neden olabilir, bu nedenle bunların en aza indirilmesi faydalı olur.

   Tuz kısıtlaması ya da sebzelerden alınan tuz yeterli ise tam tuz kısıtlaması gerekebilir, bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olur.

   Durumunuzun düzenli takibi ve doktorunuzun önerileri önemlidir.

   İyi ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 86. Sağlık Ocağım

  Sağlık Ocağım

  10 Aralık 2016 at 17:39

  Neyi sormak istediğiniz tam olarak anlaşılmamış.

 87. Avatar

  Burak

  18 Aralık 2016 at 16:34

  Hocam bi sorum olacaktı futbol gidiyorum düzenli spor yapmama rağmen bi olay başıma geldi evde şınav filan çekiyordum bi an eğildim kalktım kalp bi an aşırı atmaya başladı. Durduk yere sanki kalp yerinde fırlıcakmış gibi çarpıntı şeklinde bazende basketbol oynarken ve evde zıplarken oluyor Maç oynarkende oluyor bi gün okul sırasında otururken sıkıntılıydım o gün hiç bir şey yapmama rağmen çarpıntı gibi hızlı attı bi an ölcem zannettim …son günlerde aylar geçti Baya bayadır hiç olmadı açıkcası hiç takmadım normaldır dedim bi an düşünceye kapıldım korktum hiç hasteneye filan da gitmedim ne olabilir ??? S. Not: bügün evde tavana zıplarken bikez daha oldu 5dk boyunca bende yeter artık diyip araştırdım bu siteyi buldum yardımcı olursanız sevinirim yaş bu arada 16

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 09:41

   Anlattığınız durum bir nedene bağlı ara ara kalp atımında anormallikler oluşmasından kaynaklanabilir. Doğumsal kalp delikleri, kalp kası hastalıkları, kalp büyümesi gibi durumlar bu tür şikayetlere sebep olabilir. Ayrıca başka sistemik hastalıklarda da ara ara bu sorunlar görülebilir. Kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri, tiroid hastalıkları ve daha başka durumlar ya da hastalıklar kalbi etkileyebilir.

   Kardiyolojik bir değerlendirme yapılması önemlidir. Daha yaşınız çok genç, bu nedenle ihmal etmemenizde fayda vardı.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 88. Avatar

  Mina

  22 Aralık 2016 at 00:57

  Merhaba hocam iyi günler ben bundan 10 gün önce gece uykudan çok şiddetli bir kalp ağrısı ile uyandım. 1 hafta içinde iki kez böyle oldu gece uykudan uyandım ağrıyla 3 dakika sonra falan geçti. İki gündür özellikle yürürken kalbimde ağrı oluyor ve sol kolumda da ağrı ve uyuşma var aynı şekilde sol çenemde ağrıyor. Midem bulanıyor. Ellerim titriyor diye dideral işaç kullanıyorum bir tek sizce sebebi ne olabilir ? Kötü bir durum yoktur umarım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:11

   Vakit kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına ve/veya kalp damar cerrahisine gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 89. Avatar

  Ayaz

  27 Aralık 2016 at 12:34

  İyi günler hocam vucudumun çoğu yerinde seğirme ler oluyo ayaklarımda ellerimde sırtımda hele hele kalbimin üstünde olunca epey bi tedirgin oluyorum kalbimmi die elimi koyduğum an yok oluyo ama panik oluyorum yaklasik 8 aydır sürüyor gitmedigim doktor kalmadı göğsümde hep baskı hissi ve yanma tarzında günlerce aylarca süren ağrım var endoskopi ultrason tum tahliller yaptim söyledikleri mide gastrit ve 3 ilaç verdiler 4 ay kullanmam söylendi ama değişen olmadı kalbimle alakalı bi sorun olabilirmi vede ranex gaviskon truko bus kas 4 ay kullanmam gerek ama faydasını görmüyorum ne yapmam gerek tşkler. ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 17:28

   Seğirmeler genellikle kas kaynaklıdır. ALS (amyotrofik lateral skleroz) hastalığında da kas seğirmeleri görülebilir fakat bazen kas seğirmelerinin nedeni yorgunluktan, stresten, uygunsuz beslenmeden de kaynaklanabilir.

   Bu durum için nöroloji dalında ve fizik tedavi dalında araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   Kalp sıkışması evet gastrit nedenli daha doğrusu gastritin neden olduğu reflü kaynaklı oluşabilir veya kişi göğüs üzerinde hissettiği sıkışmayı ve baskıyı kalp ile ilgili sanabilir. Gastrit kronikleşebilir ve tekrarlayabilir ve hasta hiç iyileşmediğini zanneder veya beslenmeye ve yaşam tarzına dikkat etmediği sürece gastrit iyileşse bile tekrarlar.

   Bir süre spor yapıp bıraktıktan sonra ve birkaç ay hiç yapmayınca veya tekrar spora başlandığında bu tür kas seğirmeleri olabilir.

   Yine kaygı bozukluğu, panik atak gibi psikolojik sorunlar da kas seğirmelerine neden olabilir ve bu tür durumlar psikiyatri alanında incelenir. Vitamin ve mineral eksiklileri kas seğirmelerine neden olabilir. Vücudun susuz kalması kas seğirmelerine neden olabilir.

   Sebep ne olursa olsun nörolojik muayene, derdinizi doğru anlatmanız ve gerekli tetkikler yapılması faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 90. Avatar

  ONUR

  28 Aralık 2016 at 01:26

  Hocam kolay gelsin yaklasik 3 aydir sadece uzandigimda ve genellikle gece tam uykuya dalcakke carpinti hissi gibi bi hisle kalkiyorm bazen nabiz atisi gibi sol kolumdan hissediyorm bazen carpinti seklinde kalbin uzerinde 2 paket sigara gunde 3.5 te nescafe iciyirm 27 yasindaym dogrulup oksurdugumde 5 10 dk icinde normale donuyo ve uyuyorm doktora gittim kalpte kalp kaslarinda ve kapakcikta bi sorun olmadigini soyledi sizce neden kaynakldir psikolojik bir aliskanlik haline gelmis olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 16:10

   Bu kadar sigaraya ve bu kadar kafeine karşı kalp ritim bozukluğu olması aslında çok anormal değildir. Kalp ile ilgili bir problem çıkmasa da kalp ritim bozukluğu belli bir derecede bu yanlış beslenme tarzında olur.

   Yine hem beslenme yanlışı hem de başka nedenlerden dolayı kansızlığa bağlı da çarpıntı yaşanabilir. Oldukça yanlış ve kalp çarpıntısına neden olacak beslenme alışkanlığınız var, bu nedenle psikolojik olma ihtimali düşüktür.

   Bir de gastroloji uzmanına gitmeniz faydalı olur. Ayrıca kan değerlerine de bakılmalıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 91. Avatar

  Talha

  6 Ocak 2017 at 19:45

  Slm hocam daha önce iki kez yazmıştım size bir hafta önce kardiyoloji doktoruna gittim kalp teklemesi için eko ve ekg kan testleri yapıldı hiç bir problem yok pisikolojik dedi hiç bir zararı olmaz dedi psikiyatri doktoruna gonderdi oda bana lustral ve busbon verdi hocam bunun dışında başka testler yaptirmalimiyim bu ekstrasistol anksiyete ve panik bozukluk tan olabilir mi gerçekten

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 18:49

   Daha önce yazdıklarınıza da bakıldığında panik atak, kaygı bozukluğu gibi bir durumunuzun olduğuna dair belirtiler sizde daha baskın gibi.

   Kaygı bozuklukları (anksiyete bozuklukları) dönem dönem kalp teklemesi dediğiniz şikayete neden olur.

   Bu duruma düzenli yapılan kardiyo egzersizleri ve düzenli yürüyüş oldukça faydalıdır. Fazla çay ve kahve, kola, çikolata, sigara, alkollü içecekler içmek hem kaygı bozukluğunu tetikler hem de kalp sorunlarını tetikler, bu nedenle bunlardan kaçınmak çok önemlidir.

   Geceleri iyi uyumak için akşamları kafein içeren herhangi bir içecek içmemek ve yatmadan 2 saat önce 30-40 dakikalık yürüyüş yapmak hem kaslarınızı güçlendirir hem de iyi uyumanızı sağlar. İyi uyumak Kalp işlevlerini düzenleyerek kaygı bozukluğunu azaltmada yardımcı olur.

   Kaygı bozukluğu şiddetli olduğunda psikiyatrik yardım almak önemlidir. Fakat sağlıklı ve düzenli beslenerek, düzenli uyuyarak, düzenli yürüyüş yaparak da bu durumu atlatabilirsiniz ve bu önlemleri yaşam tarzı haline getirirseniz bu durumun tekrarlaması da önlenebilir.

   İlaçlarınızı düzenli kullanmanız önemlidir, doktor takibi altında kullanmanız önemlidir, doktorunuzun önerdiği sürede kullanmanız önemlidir, ilaçları kendi kendinize bırakmamanız önemlidir. Bu tür ilaçlar en az 4-6 ay kullanılır, bu nedenle doktor bırakabilirsin demeden bırakılması ataklarınızın küçük bir sıkıntıda tekrarlamasına neden olabilir. Doktorunuz ile bu durumu detaylı konuşmalı ve takip edilmelisiniz. Bu ilaçlar bırakılırken dozaj düşürülerek ya da azaltarak bırakılır.

   Eğer boş vaktiniz fazlaysa kendinize bir hobi edinmek bu durumları atlatmada faydalıdır. Yürüyüş ve kardiyo egzersizleri abartılmadan ve düzenli yapıldığında faydalıdır. Yeterli su tüketimi faydalıdır. Günde bir fincan sakinleştirici bir bitki çayı içmek faydalıdır (ilaç kullanırken doktora danışmadan bitki çayı içmemek gerekir.) Düzenli yatıp kalkmak faydalıdır. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenmek faydalıdır.

   Her şey iyi olsun.

 92. Avatar

  Burhan

  10 Ocak 2017 at 14:01

  Selam hocam Ben üç önce aydır sağ çene altında şişlik hissettim el vurunca sert değil.Endokrin ve kbb ye muayene oldum kan tahlillerim de bir şey yok. Bir hafta antibiyotik kulandım. ultrason sonucunda birkaç adet benign lenf nodülü olduğu ortaya çıktı. Antibiyoterapi sonrası kontrol önerilir diyor. Şu an bir rahsızlığım yok küçülmüş gibiler. amanla şişme olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 19:42

   Lenf nodülleri geçirdiğiniz bir üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı oluşabilir. Alerjik reaksiyonlara bağlı oluşabilir. Boğaz bölgesindeki bir yapının iltihabına bağlı oluşabilir Antibiyotik tedavisinden sonra tekrar kontrol istenmiş.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar bittikten sonra kontrole gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 93. Avatar

  Mustafa

  16 Ocak 2017 at 09:54

  Hocam bende kalp ritim bozuklugu var carpinti oluyo asiri hecan asiri sitres var nefes almamda sikinti oluyo 2senedir devam ediyo yatarkeni sag sol yatabiliyorum yuz ustu ters yatamiyorum nefesim kesiliyoo carpinti yukseliyo cay cok iciyorum sekerli tatli gibi seyler yedigimde bogazima yapisiyo nefes ice zorlasiyo citti rahatsizligim var napmam gerek?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:31

   Boğazınızdaki yapışma sorunu yemek borusuna ait problemlere bağlı olabilir ve gastro özofageal reflü hastalığı hem yemek borusunda sorunlara hem de kalp atım anormalliklerine neden olabilir. Ayrıca çay, kahve, kola gibi içecekler de çarpıntı hislerine neden olabilir.

   Yemek borusunda reflüye bağlı özofajit, yemek borusu ülseri, Barret özofagus gibi komplikasyonlar gelişmiş olma ihtimali de göz önünde bulundurulmalıdır.

   Bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. Ayrıca kalp için kontrole gitmemişseniz kardiyolojik kontrol de gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 94. Avatar

  mehehmet ali

  26 Ocak 2017 at 07:08

  hocam iyi gunler benim sorunum kapte tekleme kapl doktoruna gittim egk ulturason bakildi bir sry bulunamadi ama bnde sikayetler devam ediyor ve beni cok kotu olumsuz etkiliyor spor yapamaz haldeyik kalbim durur die o derece korkuyorum bana ne onerirsiniz cevabiniz icin tesekurler yasim 25 bu arada

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:24

   Kalp atım anormalliklerine neden olabilecek birçok faktör vardır ve bu durumlar kalp teklemesi hissine neden olur.

   Örneğin tiroid hastalıkları, tansiyon hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı romatizmal hastalıklar, bazı kas hastalıkları, kansızlık, B12 vitamini ve demir eksikliği, kalsiyum düşüklüğü ya da yüksekliği, şeker düşüklüğü ya da yüksekliği, aşırı kafein, gastroözofageal reflü, psikolojik bazı hastalıklar, enfeksiyonlar, bazı akciğer hastalıkları, bazı ilaçlar gibi birçok başka hastalık kalbi etkileyerek kalp teklemesi, kalp çarpıntısı, kalp sıkışması, göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 95. Avatar

  Özlem

  28 Şubat 2017 at 11:04

  Merabalar…

  Ben 18 yaşımdan beri beloc kullanıyorum.Buraada ilk tanıyı koyan doktorun üfürümlerden dolayı kalp deliğinden şüphelenip acil ekoya sokmuştu.Ancak kalp romatizması olduğunu söylemişti ancak ilçedeki doktorum öyle birşey yok dedi.Hay hay dedik ama sıkıntılarım dahada arttı.Ekg de birşey çıkmıyodu.En son geçen yıl hamilelikten dolayı hoktere soktu.Kalbim çok hızlı atıyormuş ve 3 defada durmuş.Doğum ve emzirme sürecin bitsin o zaman tedaviye başlayalım simdilik beloga devam et dedi.Bu durumun tıptaki adı nedir ? Bu kalp durması tehlikeli bir durum mu yoksa abartılmamasımı gerekiyor?

  Bu arada şikayetlerim
  * Nefes darlığı
  * Kalbimin çok hızlı atması
  * Aşırı halsızlik ve elin ayağın tutmaması.Buna bagli olarak konuşcak dermanımda kalmıyor
  * Bayılcak gibi oluyorum ama bayılmıyor.
  * O an gözlerimde bulanık oluyor dikkatli bakamıyorum.Sesimde az çıkıyor bağıramıyorum.

  Hap icip dinlenince düzeliyor.

  Yardımcı olursanız sevinirim.iyi günler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 01:09

   EKG (elektrokardiyografi) veya ritim holteri gibi tetkikler kalp ritmini, kalp atım anormallikleri anlamaya yönelik tetkiklerdir, ancak kalp kası, kalp kapakları, kalp delikleri, kalp damarları ile ilgili bunlardan bilgi edinmek çok mümkün olmaz, bu nedenle ekokardiyografi (EKO), transözofageal ekokardiyografi veya başka tetkikler de gerekebilir. Anlattığınız bulgular taşikardi gibi bir ritim bozukluğu tipinde olabileceği gibi kalp yetmezliğinde de olabilir. Daha önceleri olan kalp romatizması nedeni ile kalp fonksiyonlarında hasarlar gelişmiş olabilir.

   Hormonlar kaynaklı da olabilir, kansızlık gelişmiş de olabilir, doğum nedeni ile endokardit gelişmiş olabilir. Yani bunlar olabilir de olmayabilir de, fakat daha detaylı incelemeler gerekebilir. Doktorunuzla bu durumu tekrar gözden geçirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 96. Avatar

  kamil Ateş

  4 Mart 2017 at 15:11

  Hocam Merhaba. Benim şikayetim Hipertroid nedeni ile oluştuğu söylenen düzensiz kalp atışları ve ekstrasistol. . Kalp tetkikleri ve holterde korkulacak birşey olmadığı söylendi ancak düzensiz ataklar olunca çok huzursuz oluyorum. Benim iki sorum olucak hocam..ilk sorum sanki mide gazı çok olduğu zaman kalp düzensiz atmaya başlıyor bu mümkün mü hocam.. ikinci sorum doktor bana beloc yerine dideral kulan diyor ancak bazı kaynaklardan dideral ilacın daha çok yan etkisi olduğu ve tehlikesi beloc a göre daha fazla olduğu söyleniyor hocam. Bende ilaca bağlı yan etkiler genelde fazla görülüyor. Daha önce dideral ilacı denedim ve beni çok rahatsız etmişti ancak doktor birşey olmaz kulan diyor.. son olarak beloc ve pasiflora şurup içersem birşey olurmu. Yaşım 36 troid için thyramazol sabah aç 2ad kullanıyorum.. Saygılarımla.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 21:14

   Tiroid yetmezliğine veya fazlalığına bağlı kalp atım anormallikleri olabilir. Midenizdeki gaz oluşumu mide ile ilgili bir probleme bağlı oluşabilir. Örneğin gastrit, ülser, helikobakter pilori, midedeki başka problemler, beslenme tarzı gibi durumlar gastroözofageal reflüye neden olarak hem aşırı gaz oluşumuna hem de kalp sıkışmasına, kalp çarpıntısına, göğüs bölgesinde ağrıya neden olabilir.

   Mide probleminiz için bir gastroloji uzmanınca değerlendirme önemlidir. Tiroid hastalıkları sistemik hastalıklar grubuna girer ve sistemik hastalıkların çoğu midede ve diğer organlarda da sorunlar yaratabilir. Ayrıca kullandığınız ilaçlar da mide sorunlarına yol açar.

   Kullandığınız ilaçlar konusunda buradan öneride bulunmak doğru olmaz. İlaçlarınız konusunda tiroid hastalığınızı takip eden doktorunuza ve kardiyoloji doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 97. Avatar

  Osman

  12 Mart 2017 at 00:00

  Hocam bende ka!pte tekleme olayi yaklaşık 1 yildir başladı,birisine çok sinirlenmiştim ve 3 ay stresini yaşadım,hastaneye gittim bölgede varana kadar çekindim,,bölgede 1 kere gece çarptığı yapmasından dolayı doktor ilaç vermedi.tekleme anında bazen yanma hissi nadiren oluyor,çok nadirde pırpır ediyor,önceden çok fazla olmazken 10 g7nde bir 3 günde bir oluyordu,,bu aralar günde oluyor,,bende hissediyorum olacağını bekliyorum artik, sizce ne yapmalıyım.tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2017 at 16:54

   Bu durumun kardiyolojik olarak değerlendirilmesi önemlidir.

   Stres kalbi olumsuz yönde etkileyerek kalpte tekleme hissine neden olabilir. Uykusuzluk, yorgunluk, sürekli stresli olmak, aşırı kafeinli içecekler içmek, sigara ve alkol gibi içecekler kalpte tekleme hissine neden olabilir. Sizin durumunuz kaygı bozukluğuna, panik atağa bağlı da olabilir.

   Doktora gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 98. Avatar

  Candan

  13 Mart 2017 at 22:27

  Merhabalar, 1,5 yıldır hemen her gün ekstrasistol yaşıyorum ve bu atakları yürürken yada hızlı iş yaparken yaşıyorum, yürümeye başlıyorum en fazla 5 dk sonra başlıyor..5,6 kez kardiyolojiye gittim 2 kez holter cihazı takıldı ,2 kez eforlu yapıldı eforlumda sorun yok.

  Beloc 25 mg kullandım pek geçmedi en son gittiğim doktorum psikiyatriye gitmemi söyledi gittim Anksiyete problemim varmış Cipram be dideral kulanıyorum yine aynı ve ben yürümeye korkar oldum. tiroidimde nodulller var, hormonlarım normal, kollestrol ve açlık kan şekerim 3 aylık şekerim yüksek çıktı, D vitamini eksikliğim var, takıntıdan mı yaşıyorum bu atakları yoksa başka bir şeyden mi? bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2017 at 19:05

   Bazı özel durumlarda transözofageal ekokardiyofrafi tetkiki de gerekebilir.

   Ayrıca şeker yüksekliğinden, D vitamini eksikliğinden dolayı da çarpıntılar olabilir. Şeker yüksekliğinin daha derin değerlendirilmesi önemlidir. Şeker hastalığı söz konusu ise bu gibi durumlarda da kalp damar hastalıkları gelişebilir.

   Psikolojik sorunlarda da bu tür sorunlar olabilir ya da bu tür sorunların altında yatan başka bir sistemik veya romatolojik hastalık da olabilir, bu nedenle bu durum geçmezse bir araştırma hastanesinde bu tür durumların araştırılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 99. Avatar

  Utku

  17 Mart 2017 at 02:17

  Hocam merhabalar, 21 yaşındayım 67 kiloyum. Uzun boyluyum(1.86). Yaklaşık 2 buçuk haftadır spor yapıyorum. Bunun yanında kendim fazla kilo alamadığım için karbonidrat tozu kullanıyorum. İçinde 77.6 g karbonhidrat, 19.6 g protein, vitaminler vb var. son 3-4 gündür otururken yahut yatarken yani dinlenme pozisyonunda kalbimde tekleme oluyor gibi hissediyorum. Dışarda yürürken falan bunu hiç hissetmedim. Hani daha açık tarif etmem gerekirse heyecanlandığında karnında kelebek uçuşması gibi iki kaburga aramda biraz daha sağ göğsümün altında hissediyorum. Bu, bir iki kere olduktan sonra zaten kalp atışlarımın sürekli farkında oluyorum. Elimi kalbime koydum ve bu olayın tekrar olmasını bekledim; emin değilim ama sanki kalbim daha yukarda atarken bu olduğunda daha aşağıda da bir atma hissettim. Bu olmaya başladığında karbonidrat tozunu içmeyi kestim 3-4 gündür tüketmiyorum. Sorun ne olabilir? Elimden geldiğince tarif etmeye çalıştım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mart 2017 at 01:22

   Anlattığınız durum kalp ritminde bozulmalar olduğunu düşündürebilir. Kullandığınız toz etki ediyor olabilir, spora yenilerde başlamışsanız ve nefes alış verişini dengeli yapamıyorsanız kalp büyümesi başlamış olabilir, bir şeyler yiyip içtikten sonra en az 2 saat geçmeden spora başlıyorsanız bu durum reflü kaynaklı olabilir (çünkü spor yaparken yapılan hareketler ve ağırlık kaldırma işlemleri sırasında tok karnına yapıldığında gastroözofageal reflü gelişebilir) ve bundan dolayı da kap atışlarında bir sorun varmış gibi göğüs bölgesi titreşimleri ve sıkıntıları yaşanabilir, az su tüketimine bağlı olabilir.

   Yani spor bilinçli yapılmalıdır.

   Bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve kalp ultrasonu çektirmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 100. Avatar

  meryem

  24 Mart 2017 at 01:21

  Merhaba hocam,
  Yaklaşık 3-4 senedir kalbim boğazımda atıyormuş gibi hissediyorum. 10 adım attığım anda teklemeler şiddetleniyor ve artıyor hatta bu bazen boğazımda ağrıya, başımda dönmeye ve ağrıya ve bazen gözlerimde kararmaya neden oluyor. Sigara, alkol kullanmıyorum. Sizce bunun sebebi nedir? (Daha önce göğsümde batma olduğu için de muayene oldum. EKG ve EKO da çekildi fakat doktorum bir sorun olmadığını söyledi.)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2017 at 11:35

   Elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (EKO) gibi tetkikler ile bazı kalp delikleri ve damarlara ait problemler anlaşılmayabilir.

   Tekleme, çarpıntı, sıkışma gibi hislere neden olabilen başka birçok durum olabilir. Bu durum uzun zamandır oluyorsa, sık sık tekrarlıyorsa, bu durumu hissettiğinizde korku, sinirlenme, heyecanlanma gibi durumlar da yok ise belki daha detaylı araştırma gerekebilir.

   Başka sistemik hastalıklar bakımından, romatolojik hastalıklar bakımından, endokrinolojik hastalıklar bakımından, yüksek tansiyon bakımından, şeker seviyeleri bakımından, kalp damar sistemi bakımından, vitamin ve mineral eksiklikleri bakımından da araştırmalar önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 101. Avatar

  Burhan

  27 Mart 2017 at 17:06

  Selam hocam Ben beş aydır sağ çene altında şislik hisettim el vurunca sert değil.Endokrin ve kbb ye muayene oldum kan tahlillerim de bi şe yok.Ultrason socunu size yazıyorum kalıcı olurmu merak ettiğim. Teşekkürler Tiroid gland boyutları fizyolojik, ekojenitesi homojen-hiperekojendir. Gland içerisinde kistik veya solid lezyon saptanmamıştır. Boyun ana vasküler oluşumları normal konfigürasyondadır.ilkinde büyüğü sağ submandibuler 13.5×5.6 mm 4 ay sonra kontrolde 20.6 mm boyutunda hilusu izlenen birkaç adet benign lenf nodu mevcuttur.1 hafta antibiyotik kullandım .Şu an bi gece terlemelrim haricinde rahsızlığım yok.Sadece ara sıra nabız teklemelrim var kardiyoloji önemli değil kalpte bi şe yok dedi bu moduller tekleme yaparmı.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 21:50

   Lenf nodülleri geçirmiş olduğunuz bir enfeksiyona bağlı oluşabilir, alerjik hastalığa bağlı gelişebilir, sigara kullanımına bağlı gelişebilir, bir kimyasala maruz kalmaya bağlı gelişebilir. Doktorunuz iltihabı bir hastalık söz konusu ise buna bağlı antibiyoterapi uygulamış olabilir. Fakat takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir. Terleme tiroid bezleri de bu durumdan etkileniyor olabilir ve tiroid fonksiyonları bozulmuş olabilir ve buna bağlı terlemeler olabilir. Kullandığınız antibiyotiğe bağlı terleme olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Burhan

    31 Mart 2017 at 17:09

    Cevabınız için teşekkürler Nabız teklemelrim var ara sıra Kardyolji ye 3 defa muayene oldum 24 saat holter bağlandı ve eko yapıldı kalpte sorun yok deniyor her seferinde .Göğüs hastalıklarına muayene oldum çığerler dumandan etkilenmiş bu durum nabız teklemesi yaparmı.Kokuya maruz kaldığımda teklemeler biraz daha artıyor.Bu durum nasıl tamamen düzelir.Merak ettiğim kalbe zararı varmı.

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     4 Nisan 2017 at 22:11

     Daha öncesinde de belirtildiği gibi lenf nodülleri tiroid fonksiyonlarına etki ediyorsa buna bağlı kalp teklemeleri olabilir. Ayrıca ne dumanına maruz kaldığınıza bağlı olarak bu durumlar alerjik reaksiyonlara bağlı da olabilir. Ağır kokulara alerjiniz olabilir. Eğer pulmoner hipertansiyon sorunu varsa kalbe zarar verebilir.

     Alerjik olduğundan şüpheleniyorsanız alerji immünoloji bölümüne gitmeniz daha uygun olur. Burada neye alerjinizin olduğu araştırılır.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 102. Avatar

  Murat

  13 Nisan 2017 at 01:59

  Merhaba hocam benim kalp carpıntısı oluyordu doktor anjiyo yapalım dedi damarlarda temiz dedi 6 ay sonra carpıntı fazlalaştı bir de ğögsümde ve sol kolumda kısım kısım agrı olmaya başladı baska doktora gittim kalpde kısa devre var dedi oda işe yaramadı başka doktora gittim korkulacak bir sey yok dedi ama agrı ve carpıntı devam ediyor bazen tekleme oluyor ayaklarımda üşüme olmaya başladı sebebi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 13:21

   Hastalar bir sorunları olduğunda doktora başvururlar, ancak sorunları devam ettiğinde aynı bölümün farklı farklı doktorlarına gittiklerinde sorunun altında yatan nedenin araştırılmasını engelleyebilirler. Çünkü bir önceki kardiyoloji doktorunun rutin tetkiklerde göremediğini diğer doktorda göremeyebilir ve bu yöntem çok doğru olmaz. Bir şikayet ısrarla devam ediyorsa bir önceki doktora gitmek ve şikayetlerinizin geçmediğini söylemek daha uygun olur, çünkü bu sayede doktorunuz duruma göre sebebin bulunması için başka alanlarda araştırma yapılmasını isteyebilir fakat başka başka aynı alanın doktorlarına gittiğinizde muayenenizi yapacak, tetkikleri isteyecek ve bizlik bir şey yok deyip gönderecektir genellikle.

   Anlattığınız şikayetler kalp ile ilgili olabileceği gibi kalbi de etkileyen birçok başka hastalık ile de ilgili olabilir, çünkü birçok sistemik, romatolojik, psikolojik, endokrinolojik, hematolojik hastalık kalbi etkileyebilir. Bu tür durumlar romatoloji, hematoloji, endokrinoloji, psikiyatri gibi bölümlerde araştırılır.

   Kansızlığınız da olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Ahmet Aslan

    18 Nisan 2017 at 18:39

    Merhaba, kolay gelsin, ben 22 yaşındayım yaklasık 3 yıl önce kalp teklemesi sikayetinden kardiyoloji uzmanına gittim, ekg cekildi, holter cihazı takıldı ve bir problem yok dedi. Bende normal o zaman deyip bu teklemelerle yasamaya devam ettim ama korkumdan alkol ve sigarayı bıraktım, ara sıra spor ve fitnes da yaptım sıkıntı olmadı ama bende kaygı ve yoğun stres var.

    Yaklasık 1 ay önce psikiyatri uzmanına gittim kaygı bozukluğu teshisi konuldu paxere 10 mg ilac verdi ama bu teklemeleri daha da artırdı ellerim terliyor ayrıca yakın zamanda bir daha gittim ekg cekildi bi sıkıntı gözükmüyor dedi. Doktorların bunu anlaması zor mu o an yoksa baska tetkikler yapmak gerekli mi, cünkü kronik bir rahatsızlık oldugunu ve ritim bozuklugu oldugunu düsünmeye basladım ve bu durum beni korkutuyor, sandığım kadar ciddi bir durum mudur, ne yapmam gerekir?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     20 Nisan 2017 at 22:22

     Bazı doğumsal kalp delikleri belli yaşlara kadar ciddi bir belirti vermeyebilir ve bazı kalp delikleri için transözofageal ekokardiyografi gibi tetkiklerin de yapılması gerekebilir.

     Kalp ritmindeki veya atımında ki değişiklikler holter testinde görülebilir ama altta yatan nedenin teşhisi için ekokardiyografi, transözofageal ekokardiyografi, elektrofizyolojik çalışma gibi farklı tetkikler gerekebilir (bunları doktorunuzla tekrar görüşmenizde ve sıkıntılarınızın devam ettiğini söylemenizde fayda vardır.)

     Sistemik, romatolojik birçok hastalık kalp atım düzensizliklerine, kalp kası ile ilgili problemlere sebep olabilir. Bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de kalbin normal işlevlerini etkileyebilir.

     Endokrinoloji veya hematoloji bölümlerinde araştırma yapılması faydalı olabilir. Fakat kaygı bozuklukları da kalbi etkiyebilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 103. Avatar

  Ramazan Kaya

  24 Nisan 2017 at 20:05

  Hocam benim kalbim genelde 80den aşağı düşmüyor son zamanlarda kalbimin atışlarını hisstmeye başladım arada pır pır tekliyormuş gibi oluyor normal fiziksel aktivitelerimi yaparken kalbimin atışları güm güm daha belirgin hale geliyor ve teklemeye başlıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Nisan 2017 at 01:06

   Kardiyoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Kalp çarpıntılarının, kalp teklemelerinin kalp ile ilgili nedenleri olabileceği gibi başka birçok sebebe bağlı da olabilir, fakat öncelikle kardiyolojik değerlendirme yapılması gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 104. Avatar

  Canan Uyguner

  26 Nisan 2017 at 02:04

  Merhaba.. Ben 24 yaşındayım. Son dört beş aydır kalbimle sorun yaşıyoruz. Tembel ve hareketsiz biri değilim.sağlıklı besleniyorum fakat nedendir bilinmez gün içerisinde kalbim bogazimda atıyor sanki.Aldığım nefes yetmiyormuş gibi hissediyorum.kalbimin hızla atmasıyla da yoruluyorum gözlerim kararıyor.ekg çektirdim lakin bi anormallik çıkmadı doktorum belock adında bi ilaç verdi bana. Fakat geçici süreliğine iyi geliyor sonra tekrar başlıyor.hatta bi kere birden boynuma ve sol koluma ağrı girdi öleceğimi zannettim çok şiddetli bi agriydi.kalbim normalden çok çok hızlı atıyor ve bayilacakmisim gibi hissediyorum.tekrar doktora gitmeli miyim?ne yapmam lazım bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2017 at 02:12

   Belki bir kalp damar cerrahisine de gitmeniz gerekebilir. Ekokardiyografi çekilmesi de faydalı olacaktır. Aort damarı ile ilgili bir durum olabilir. Eğer mide sorunlarınız varsa mide ile ilgili bir problem de olabilir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 105. Avatar

  adsız

  29 Nisan 2017 at 21:25

  iyi akşamlar hocam, annemim kilosu 150 hiper tansiyonu ve astımı var 8 yıl önce mitral ve aort kapağı değişti metal kapak ayruca coumadin kullanıyor sabah 90mg akşam 90mg Diltizem kullanıyor ritim bozukluğu var kalbi 110 larda atıyor kalp atışını yavaşlatmak için öğlenleri concor 5mg ın yarısını kullanmaya başladı concordan önce kalp kapağının sesi duyuluyordu concordan sonra bu ses duymamaya başladı bu durum normalmi kapak zarar görürmü
  çok teşekkür ederim tekrar iyi akşamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mayıs 2017 at 21:02

   Mutlaka bu durumu takip eden doktorunuz ile görüşmelisiniz, çünkü bu kadar ciddi durumlar hakkında herhangi bir yorum yapmak doğru değildir.

   Doktorunuza danışmadan verilen ilaçlarda ve tedavilerde değişiklik yapmanız doğru olmaz. Doktor kontrolü ve takibi önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 106. Avatar

  Halit

  1 Haziran 2017 at 18:29

  Merhabalar, 27 yaşında 183 cm 68 kilo bir erkeğim. Kalbimin ritmini dinlemek beni daha önce korkutuyordu çünkü düzensiz bir atış şekli var. Tedirginliğimden dolayı bir buçuk sene önce eko çektirdim ve bir gün holter taşıdım. Sinüs aritmisi olduğu ancak bunun bir rahatsızlığa işaret etmediği söylendi. Daha sonra çekilen bir ekgde de erken atım olduğunu ancak bu durumların takip gerektirmeyeceğini söylediler. Yine de emin olamıyorum. Sizce başka bir tetkik gerekli midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2017 at 21:48

   Erken vurular her türlü kalp hastalığında görülebilir, ancak hiç bir kalp hastalığı olmayanlarda da erken vurular olabilir. Bir kalp hastalığı olmayanlarda erken vurular için genellikle bir tedavi gerekmez. Fakat bu tür durumlarda kalp hastalığı bakımından gerekli tüm incelemelerinde dışında tiroid hastalıkları, romatizmal bazı hastalıklar, sistemk bazı hastalıklar, psikolojik bazı hastalıklar bakımından da araştırmalar yapılması önemlidir. Bazı küçük kalp delikleri için transözofageal ekokardiyografi de yapılması gerekebilir. Damarların değerlendirilmesi için anjiyografi öncesi daha az riski olan holter testinin yapılması gerekebilir.

   Bazı ilaçlar, aşırı kafeinli içecekler, alkol, sigara gibi maddeler, stres, uzun süren uykusuzluklar da bu tür sıkıntılara neden olabilir. Bu nedenle yaşam tarzında bu tür durumların da dikkat edilmesi gerekir.

   Şikayetleriniz çok rahatsız edici şekilde devam ediyorsa doktorunuzla bu durumlar hakkında da görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 107. Avatar

  Kübra

  10 Haziran 2017 at 04:25

  Merhaba, benim kalbim bir anda 3-4 kez pespese atıp sonra normale dönüyor ve günde 10 kez falan bunu yaşıyorum. O anda nefes alamıyorum ve öksürük geliyor pesine öksürünce rahatlayıp nefes alabiliyorum bir de bazı zamanlar sanki biri iğne batırıyormuş gibi bir his oluyor nedeni ne olabilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2017 at 14:06

   Kalpteki iğne batması, bıçak saplanması gibi hisler genellikle kaslar ile ilgili olmaktadır. Kalp atım anomalileri, anlattığınız gibi şikayetlere neden olabilir. Kalp atım anomalileri birçok sebebe bağlı gelişebilir.

   Kalp kaslarında, kalp zarlarında iltihabi bir durum olabilir. Göğüs zarında, akciğer ile ilgili alanlarda iltihabi bir durum olabilir. Bu tür iltihabi durumlar enfeksiyonlara bağlı olabileceği gibi bazı sistemik, bazı yangılı hastalıklara, alerjik reaksiyonlara bağlı da olabilir.

   Hem kardiyoloji hem de göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 108. Avatar

  Ersin

  5 Temmuz 2017 at 17:41

  Hocam merhaba, ben dr yıllardır kalo teklemedi sorunu var. Özellikle yemeklerden sonra mide yanmasıyla birlikte kimi zaman 2 atıştan birinde kalbim tekliyor.beloc 25 kullanıyorum. Sigaram içkim yok. Arada bi tane sigara içeyim dediğimde de kalbimin çok hızlı attığını hissedebiliyorum. Nedeni ne olabilir bu çarpıntının. Tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Temmuz 2017 at 23:52

   Mide ile ilgili bir sorun (gastrit, gastroözofageal reflü, ülser gibi) olabilir. Bir de gastroloji uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Kalp çarpıntısının daha birçok nedeni de olabilir. B vitamini eksikliği olabilir. Gıda intoleransınız veya bir besine alerjiniz olabilir veya başka bir durum. Hem mide sorununun hem de kalp çarpıntısı ataklarının altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir.

   Özellikle gastrolojik olarak iyi bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 109. Avatar

  Mesut

  28 Temmuz 2017 at 02:28

  Hocam kolay gelsin ben Panik Atak ve Hastalık Hastasıyım Kalbim bazen çok hızlı çarpıyor ama atım hızı normal nerdeyse Devlet Hastanesindeki bütün doktorlara muayene oldum Efor testi Holter Testi EKG Birçok kez Eko Eko anjiyografi 1 kez yaptırdım hiç bir şey olmadığı söylendi ama kalbim tekliyor dinlenirken daha çok ama bazen mesela bugün lavabodan çıktım tam oturacakken Tekledi yine panik yaptım korkuyorum kalbim duracak diye Filan. Tiroid hormonlarım normal. Demir eksikliği var biraz. Her gün stresliyim bir iş yapamıyorum dışarı çıkıyorum aniden böyle heyecan basıyor kalbim hızlanıyor yine korkuyorum. Sintigrafi yaptırayım mı ? Artık gerçekten bunalıma girdim ne yapmam lazım teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ağustos 2017 at 11:37

   Panik atak hastalarında bu tür kalp şikayetleri olabilir, bu nedenle panik atak durumunuzu kontrol altına almak belki bu şikayetlerinizi de azaltabilir. Eğer psikiyatri uzmanının verdiği ilaçlar şikayetlerinizi azalmıyorsa, psikoterapi görmek faydalı olabilir. Bunun yanı sıra demir eksikliğine bağlı kansızlık da kalp atım anormallikleri yapabilir, bu durum için de demir eksiliğinin tedavisi veya bu durumun düzelmesine yönelik beslenme şekli gerekebilir.

   Panik atak durumunuzu kontrol altında tutmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 110. Avatar

  şehriban

  5 Ağustos 2017 at 01:27

  merhaba hocam,benim sağlık açısından herhangi bir rahatsızlığım yok ama 1 aydır düzenli spora başladım ve diyet yapıyorum.ama kalbimı atışları biden hızlanıyor gün içerisinde 7 ve 8 defa oluyor normal atarken fazlasıyla kalbimin attığını hissediyorum 2 haftadır sürekli oluyor beni rahatsız etmeye başladı.herhangi bir soru var mıdır? yada yapmam gereken birşeyler var mı?
  teşekkürler.
  sağlıklı günler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 11:42

   Spora henüz ilk başlamışsanız ve belli bir süre aşamalı olarak kasları, bağları güçlendirmeden direkt ağır spora girmişseniz buna bağlı kas sorunundan bu sorunlar kaynaklanıyor olabilir, yanlış nefes alıp vermeye bağlı kalp büyümesi başlamış olabilir, sizin bilmediğiniz bir kalp sorunu olabilir.

   Net bir şey söylemek zordur. Fakat spora başlamadan önce mutlaka kardiyolojik muayeneden geçmek önemlidir. Ayrıca spor öncesi 2 saat önceden su dışında bir şeyler yiyip içmenin bırakılması önemlidir, aksi taktirde spor sırasında reflü oluşabilir ve buna bağlı da çarpıntı hissi gibi durumlar yaşanabilir. Spor yapan kişilerin gün içine yayarak yeterli su içmesi önemlidir. Spor yapan kişiler ağır spora başlamadan önce 15 dakika kadar ısınma, spordan sonrada 15 dakika kadar soğuma egzersizleri yapmalıdır. Spora ilk başlandığı dönemlerde birkaç ay aşamalı olarak kasları, bağları yavaş yavaş güçlendirmek gerekir. Dengeli ve yaptığınız aktiteye göre beslenmek gerekir.

   Yani spor öyle hemen ağır başlanacak ve öyle kısa sürede şu kadar kaslarım olsun denilecek bir eylem değildir. Spor bilinçli başlanmalı bilinçli devam edilmelidir. Bu konuda sağlık eğitimi de almış spor hocasından ya da bir fizik tedavi uzmanından bilgi almanız faydalı olacaktır.

   Sebep ne olursa olsun iyi bir kardiyolojik muayenenin ihmal edilmemesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 111. Avatar

  Adsizz

  22 Nisan 2018 at 23:07

  Hocam ben de de ara ara kalbim tekliyo gibi hissediyorum sanki biri kalbim hızlı hızlı atarken pat diye tutup sıkıyor kalbimi bi iki saniyeligine bazen de çarptığı zaman ağzımdan cikicakmis gibi hissediyorum nefesim kesiliyo bazen gözüm karariyo normal mi bunlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Nisan 2018 at 23:14

   Kardiyak aritmilere bağlı olabilir. Aritmilerin türleri vardır, bu nedenle direkt ritim bozukluğu şeklinde ifade etmek çok doğru olmaz. Fakat anlattığınız şikayetler kalp ile ilgili olabileceği gibi panik atak denilen psikiyatrik bozukluğa bağlı da olabilir. Kalp ile ilgili, kalp dışı durumlar ile ilgili pek çok faktör kalp atım, kalp ritim anormalliklerine neden olabilir.

   Kardiyolojik olarak, iç hastalıkları uzmanınca, psikiyatri uzmanınca, endokrinolojik olarak değerlendirmeler yapılması gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 112. Avatar

  funda

  28 Mayıs 2018 at 13:24

  iyi günler. bir sene önce ani tansiyon yükselmesi ve bu esnada halsiz düşme, kendimden geçmedim fakat hareket edemeyip pelte gibi yığıldım. tansiyonum 18-24 idi. bir kaç gün sonra taşikardi şikayeti ile acile gittim nabzım 180 idi. müdahale edildi normale döndü. ekg de birşey çıkmadı, tansiyon holter sonrasında nabız holter takıldı dr. nabız holterde hafif bir şey gördüğünü söyleyip beloc 50 mg günde 1 adet verdi bir sene olacak kullanmaya başlayalı fakat son günlerde, boğazımda yüreğim hop eder gibi bir his ardından öksürme ihtiyacı geliyor. başımda hafif bir ağrı ve akabinde halsizlik oluyor. kontrole gideceğim fakat yorumlarınızı merak ediyorum. teşekkür ederim şimdiden.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mayıs 2018 at 22:20

   BELOC ZOK: Metoprolol fiziksel ve zihinsel çalışma dolayısıyla oluşan stres hormonlarının kalpteki etkisini azaltır. Bu sayede, kalp atım hızı yavaşlar.

   BELOC ZOK AŞAĞIDAKİ DURUMLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR:

   * Yüksek kan basıncını (yükek tansiyonu) ve göğüs ağrısını önlemek için
   * Kalp yetmezliğinde
   * Bazı çarpıntılarda
   * Düzensiz kalp aktivitesinin (aritmi) türlerinde.

   Doktorunuza tekrar kontrole gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Yüksek tansiyon ihmal edilmemelidir. Yüksek tansiyondan kaynaklanan komplikasyonlar diğer hastalıklara kıyasla daha fazla ölüme ve ağır sakatlıklara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 113. Avatar

  Hakan

  3 Haziran 2018 at 15:39

  Hocam benim 3 4 ay önce çarpıntım oluyordu stresten kaynaklandığını düşünüyordum sonra geçti. Şuanda böyle kalbimin 1 atışını göğüs kafesimin ortasında hissedip tekrar normale dönüyor. Böyle anlık bişey ne olduğunuda anlamıyorum tekleme mi çarpıntı mı bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Haziran 2018 at 11:17

   Kardiyoloji doktorunca ve iç hastalıkları doktorunca gerekli testlerin ve görüntüleme tekniklerinin yapılmasında fayda vardır. Kalp atım anormalliklerinin birçok sebebi olabilir. Kan değerleri, kalp ile ilgili EKG, EKO, Holter gibi yöntemler ile incelemeler sayesinde doktorunuz veya doktorlarınız varsa bir sorun ipucu elde edebilirler.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 114. Avatar

  Hakan

  7 Haziran 2018 at 19:27

  Hocam merhaba. Bende 4 5 ay önce çarpıntı vardı. Ve baya stresli zamanlarımdı ve her zamanda korkardım başıma çarpıntının gelmesinden falan. Sonra bu çarpıntı birden geçti hiç olmadı ama 1 2 aydır her gün olmamakla birlikte günde 1 2 defa kalbimi çok anlık yani 1 atışını diyebilirim hissediyorum. Böyle anlık çarpıntı gibi aşırı kısa sürüyor. Bu da beni baya panik yapıyor ve moralimi bozuyor. Beden eğitimi okuyorum ve bu zamana kadar hep spor yaptım hiç sorun yaşamadım. Vücut geliştirmeyle de ilgileniyorum. Antrenmanda en ufak bir sorun dahi yaşamıyorum. Bu dediğim sorun dinlenik vaziyette evde oluyor. Hastaneye gidicem ama önce size danışmak istedim. Şunu da belirtiyim panik atak belirtilerimde var mesela durup dururken kolum bacağım irkiliyor. Karışık oldu ama bir de kolumun triceps kısmının yukarısında damardan kanın geçtiğini hissediyorum bazı zamanlar. Sanki kan pompalanıyor gibi. Lütfen zahmet olcak ama detaylı bir görüşünüze ihtiyacım var. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Haziran 2018 at 20:08

   Eğer korkularınız, kaygılarınız varsa, buna bağlı olarak panik atak belirtileri ve kalp çarpıntıları olabilir. Spor yapmaya son zamanlarda dahada arttırmışsanız veya ağırlık çalışmaya yenilerde ve birden yüklenerek başlamışsanız veya devam ediyorsanız buna bağlı kalp büyümesi gelişebilir. Bu durum için elektrokardiyografi, ekokardiyografi, 24 saatlik holter testi gibi yöntemler ile veya gerekiyorsa daha ileri teşhis yöntemleri ile kardiyoloji alanında değerlendirilmesi gerekir.

   Ağırlık çalışmalarında beslenme düzenine (örn. spordan önce bir şeyler yedikten sonra 2-2.5 saat geçmeden spora başlıyorsanız), buna bağlı olarak spor sırasında gastroözofageal reflü gelişebilir. Buna bağlı olarak da göğüs bölgesinde sıkışma hissi, çarpıntı oluyormuş hissi gibi hisler yaşanabilir. Bu durumun da ayrıca (özellikle mide, yemek borusu problemleri, ağız yaraları, yediklerinin geri gelmesi gibi sorunlar mevcut ise) gastroloji alanında değerlendirilmesi gerekebilir.

   Kaygı bozukluğu, fobi bozukluğu, panik atak gibi durumlarınızın psikiyatri alanında değerlendirilmesi gerekir.

   Daha birçok sebep kalp atım anormalliklerine neden olabilir. Halk dilinde ritim bozukluğu denen duruma bağlı bahsettiğiniz şikayetler olabilir. Bu halk dilinde ritim bozukluğu denilen durum temel olarak kardiyak aritmi, disritmi şeklinde ve bunların alt tipleri şeklinde değerlendirilir.

   Kardiyoloji doktoruna ve gerekirse diğer uzmanlıklara gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 115. Avatar

  Ahmet

  21 Ağustos 2018 at 20:31

  Hocam bende 2 senedir panik atak var dediler çok şükür hızlı kalp atımlarını atlattım 170 Leh’te falan cıkıyordu kalp hızım . Şimdilerde ise eğilip kalkınca bunun gibi benzeri hareketlerde kalbim aşırı yavaşlıyor tahminimce saydığım kadarıyla 50 işlere düşüyor 90 lardayken ve genel de kalp atım hızım sabahları 90 larda seyrederken akşamları 70 kere düşüyor uyku san kalkınca 60 larda oluyor hepsini ölçtüm biraz takıntılı oldum. 2 defa kardıyolaga gittim Holter falan takıldı bişey yok dediler ama son zamanlarda şu oturup Kalkma larımda kalbimin yavaşlaması hissettirip nefes darlığı yapıyor ve benim hayat koşulumu kısıtlıyor ne yapmalıyım veya bir şey var mıdır normal midir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2018 at 20:59

   PANİK BOZUKLUĞU, beher panik nöbet veya ataklarından oluşur. Panik nöbetleri, aniden ortaya çıkan aşırı korku halleri olup, genelde sadece birkaç dakika süre ile sınırlıdır. Tıp dilinde bu tür vakalara paroksimal (=nöbet şeklinde) ve epizodik (=bölümler halinde ortaya çıkan) korku da denmektedir.

   Korku olgusu, insanın bedeninde vejatif sinir sistemi ile aktarılan bir reaksiyona yol açar. Korku hali, çoğu zaman tehdit veya tehlike unsurları içeren durumlarla bağlantılı olduğu için korkunun alarm fonksiyonu bize gösteren belli başlı belirtilere neden olmaktadır.

   Aşağıda sıralanan belirtiler, panik bozukluğu olan hastalarda bir panik atağı sırasında sıkça görülen belirtilerdir. Bu belirtiler tek başına veya kombinasyon halinde ortaya çıkabilmektedir.

   * Çarpıntı, nabız hızlanması veya düzensiz nabız

   * Baş dönmesi, uyuşukluk veya halsizlik

   * Nefes daralması veya nefes zorluğu

   * Terleme

   * Göğüs ağrıları veya göğüste fenalık hissi

   * Titreme veya sarsılma hisleri

   * Sıcak, soğuk basmaları

   * Nefes tıkanıklığı veya boğulma hissi

   * Vücudun belli uzuvlarında karıncalanma veya uyuşma hisleri

   * Ölüm korkusu

   * Mide bulantısı veya mide-bağırsak şikayetleri

   * Gerçek dışılık veya benliğini yitirme hisleri

   * Kontrolünü kaybetme korkusu.

   Psikiyatri uzmanınız ile yeniden görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 116. Avatar

  Esra

  9 Ekim 2018 at 08:15

  Merhaba,

  33 yaşındayım.Kalbimde tekleme şikayetiyle acile başvurdum.ekg de nabız 130 çıktı.

  Ertesi gün 24 saatlik holter takıldı ve 186 Adet Ventriküler Erken vuru saptandı.

  Doktorum nabız düşürücü bir ilaç verdi.3 ay kullan sonra gel devam edip etmeyeceğimize bakarız dedi.Bu ilaçların da yan etkisi çok.Kullanmakta tereddüt ediyorum.

  Görüşlerinizi bekliyorum…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2018 at 18:36

   VENTRİKÜLER ERKEN VURU veya VENTRİKÜLER EKTOPİK ATIM, farklı odaklardan çıkan uyarılara bağlı gelişirler. Ventriküler erken vuru’daki tetkik ve yönetim, kişilerdeki altta yatan yapısal kalp hastalığı varlığı ve belirtilerin varlığı/yokluğuna göre planlanır.

   * Kalp hastalığı olmayanlarda bile ventriküler erken vurular görülür.

   * İskemik kalp hastalığı olanlarda sık görülür.

   * Akut miyokard enfarktüslü hastalarda ventriküler erken vurular mutattır. Bu nedenle, bu hastalardaki altta yatan kalp hastalığının acil araştırılması önemlidir.

   * Ventriküler erken vuruların diğer sık nedenleri arasında digoksin zehirlenmesi, konjestif kalp yetmezliği, alkaloz, hipoksi ve sempatomimetik ilaçları sayabiliriz.

   Bazı ventriküler erken vurusu olan hastalar tedavi gerektirmeyebilirken, bazı hastalarda (uzamış ventriküler taşikardisi olan hastalar, şikayetleri olan hastalar gibi) uygun tedavi (tıbbi tedavi veya ablasyon tedavisi gibi) gerektirir.

   Yani internet sitesi üzerinden tedavinizi devam edip, etmemeniz konusunda ne bir yönlendirme ne de bir yorum yapmak mümkün değildir. Bu nedenle doktorunuza danışmanız veya içiniz rahat edecekse başka bir kardiyoloji uzmanı ile görüşmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 117. Avatar

  Mustafa

  20 Ekim 2018 at 17:28

  Hocam merhaba, ben yaklaşık 3 sene önce hiç bir şey yokken kalbim hızlı hızlı atmaya başladı ve son 2 senedir sanki kalbim durup çalışıyormuş gibi teklemeler oluyo. Bazen 1 ay falan hiç olmuyo bazen de bi başlıyo günde 10 sefer falan oluyo, bazen günde 1 sefer oluyo sanki elektrikler gidip geliyomuş gibi oluyo. Çok kötü duygular yaşatıyo, kalbim durcakmış gibi 1 sn ye sürüyo. Lütfen bana yardımcı olun. Tiroitlerime, kanıma, kalbimle ilgili efor, ekg, holter, ultrasyon, hepsini yaptırdım bi sonuç bulunmadı. Hayatımdan sigara, alkol, çay, kahve, kola hepsini çıkardım gene oluyo. Ne yapmalıyım? tşk

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2018 at 23:18

   Panik atak gibi bir duruma bağlı da olabilir. Sizi kaygılandıran, stres yapan, korkutan ve heyecan yaratan olaylar günlük yaşamınızdan çıktığında veya azaldığında kalp atımlarınız normale dönüyor olabilir ve bundan sonra bahsettiğiniz şikayetler bu dönemde geçiyor olabilir. Fakat üstte bahsi geçen olaylar günlük yaşamınıza girdiğinde veya arttığında kalp atımlarınız düzensizleşebilir (yani ara ara panik atak yaşıyor olabilirsiniz). Bu nedenle bir psikiyatri uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Yine anlattığınız şikayetler sistemik bir hastalığa bağlı kalp tutulumlarında olabilir (örn. bazı Akdeniz ateşi hastaları bu tür durumlardan muzdariptirler). Daha başka kalp tutulumu gösteren başka sistemik hastalıklar da vardır.

   Yine gastroözofageal reflü hastalarında da göğüs kısmında ağrı, yanma, baskı hissi olabilir.

   Bazı kalp ile ilgili problemlerin teşhisi için transözofageal ekokardiiyografi, 24 saatten daha uzun süren holter testi, anjiyografi gibi başka teşhis yöntemleri de kullanılmaktadır. Kardiyoloji doktorunuz gerek duyarsa size duruma göre yönlendirecektir.

   Doktorunuz ile tekrar ve daha detaylı görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 118. Avatar

  Ozan

  3 Aralık 2018 at 13:11

  Merhaba Hocam,

  Çocukluğumdan beri yoğun aktivite sonrası (birden koşmaya başlamak, hızla merdivenleri çıkmak) gibi durumlarda kalbimde teklemeler oluyor. Bu durum düzenli spor yapmaya başladığım bir dönemde gün içinde tamamen devam eden teklemeler haline gelmeye başlayınca bir kardiyoloji uzmanına gittim. Kalbime ultrason gibi bir cihazla baktığı sırada da bu teklemeler oldu. Doktor teklemeleri kendi görünce bir kaç test istedi, EKG, kan testi gibi. Tamamı düzgün çıktı ve kalbimde biyolojik bir bozukluk olmadığını söyledi. Ancak ne zaman biraz sağlıklı olmak için düzenli spor yapmaya başlasam (düşük seviye ve zorlamadan) bir kaç hafta içinde uykumdan uyandıracak seviyede sert ve sürekli devam eden kalp teklemeleri başlıyor. Spora devam ettikçe bu teklemelerin yoğunluğu da aynı şekilde artıyor.

  Açıkcası sağlığım için egzersiz yapmaya devam etmek istiyorum ancak git gide bu şikayetin artması da beni korkutuyor ve bırakıyorum. Sizce düşük yoğunlukta spora buna rağmen devam etmeli miyim? Hareketsizlik de başka hastalıklara davetiye çıkardığı için adeta arada sıkıştım 🙂

  Çok teşekkürler,
  Saygılar.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Aralık 2018 at 19:44

   Spora bir başlayıp bir bıraktığınız için kalp kasları yeteri kadar güçlenmediğinden bu sıkıntıyı yaşıyor olabilirsiniz. Belki daha bilinçli ve sportif aktivite sayısını, hızını ve süresini yavaş yavaş arttırarak süre ara vermeden haftada 3-4 gün spora devam etmeniz gerekebilir. Bu konuda uzman bir spor hocasından veya bir fizik tedavi uzmanından bilgi almanız faydalı olacaktır. Fakat doktorunuzun istemediği bazı teşhis yöntemleriyle ortaya çıkan kalp hastalıkları da vardır.

   Örneğin; ritim holteri, efor testi, transözofageal ekokardiyografi, damarlar ile ilgili yöntemler gibi. Bazı doğumsal kalp delikleri ancak transözofageal ekokardiyografi ile teşhis edilebilir. Damarları ilgilendiren kalp hastalıkları için kalp damar cerrahisine gitmeniz gerekir.

   Doktorunuz ile tekrar bu konuyu görüşmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 119. Avatar

  burhan

  17 Ocak 2019 at 16:04

  hocam merhaba benim ek atımlarım var 3 yıldır dideral kullanıyorum ama tam olarak geçmedi 2 yıl önce 24 saat holter takdılar 270 ek atım var tansiyonum 14. 9 küçük tansiyomum devamlı yuksek tansiyondan olabilirmi şimdiye kadar 10 dan fazla kardiyolojiye muayene olmuşumdur ekg,eko, 1.5 yıl önce koşu bandında koştum yok bişe neden tam olarak atlatamıyorum.iyi günler son muayenemde vasoxsen 12.5/5 gr tansiyon habi başlandı tansiyonum simdi normai ama ara ara ek atımlar var yine ne

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2019 at 17:29

   Bahsettiğiniz durum, ventriküler erken atım (ventriküler ekstrasistol) denilen durum olabilir. Ekstrasistol ekstradan bir kalp atımı anlamına gelmektedir. Ventriküler erken atım yapısal kalp hastalığı olan veya olmayanlarda görülebilir. Çoğunlukla asemptomatik (belirtisiz) seyredebildiği gibi sıklığı artarsa kardiyomiyopatiye neden olabilir.

   Artmış ventriküler erken atım koroner arter hastalığı, hipertansiyon, dislipidemi ve diyabetis mellitus gibi hastalıklar ile ilişkili olabilir.

   Düzenli takipler önemlidir. Çünkü ekstrasistollerin masum ya da tehlikeli oluşlarının tespit edilmesi hayati önem taşımaktadır.

   Hipertansiyon, koroner arter hastalığı, dislipidemi, diyabet gibi hastalıklar ile bu durumun ilişkisinin olup olmadığının daha detaylı incelenmesinde fayda vardır.

   Ekstrasistol problemi olan hastaların ayrıca, yaşam ve beslenme tarzını da buna yönelik düzenlemesi önemlidir.

   Örneğin;

   * Sigara içilmemelidir.
   * Alkol kullanılmamalıdır.
   * Çay, kahve, kola, çikolata gibi kafein içeren içecekler ve yiyecekler en aza indirilmeli veya bırakılmalıdır.
   * Düzenli ve dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, ağır yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
   * Bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalı, doktora danışmadan herhangi bir ilaç kullanılmamalıdır.
   * Stresten, stresli ortamlardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
   * Herhangi bir spora başlanacağı zaman doktora danışılmalı, ağır spordan kaçınılmalıdır.

   Bu yaşam ve beslenme tarzı ile ilgili doktorunuzdan mutlaka bilgi alın ve kendi kendinize bir uygulamada bulunmayın. Çünkü buradan (internet sitesi üzerinden) herhangi bir öneride bulunmak, teşhis koymak, tedavi önermek mümkün değildir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz. Başka ne gibi araştırmalar yapılabilir, altta yatan bir hastalık var mı? bunları doktorunuz ile yeniden görüşmenizde fayda vardır.

   Tiroid hastalıkları, kansızlık, mide problemleri ve başka sistemik hatalıklar da bu durumun altta yatan sebebi olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 120. Avatar

  Sevde

  7 Mart 2019 at 03:28

  Hocam ben ev hanımıyım genelde dinlenme halindeyken otururken veya gece yattığımda ard arda bazen 4 bazen 5-6 kalbim 1-2 saniye durup devam ediyor heyecan gibi bir his veriyor. Yemeklerden sonra özellikle çarpıntım oluyor. Çok yesemde yemesemde değişmiyo bu durum ama her yemekten sonrada olmuyor. Ekg çekildim holter takıldı ama o gün içerisinde bu ard arda teklemeler olmadı. Bu teklemelerin sayısı artıyor endişeleniyorum. bazen 5 saniye aralıklarla 10 kere bile olabiliyor. Sonra geçiyor. Eko hiç çekilmedim holterde birşey çıkmayınca gerek görmediler ne yapmalıyım?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mart 2019 at 01:47

   Bahsettiğiniz kalp ile ilgili şikayetleriniz, mide kaynaklı ve mide ile ilgili problemler kaynaklı gastroözofageal reflüye veya reflü olmaksızın mide kaynaklı da olabilir. Bazı gastroözofageal reflü hastaları sizdeki gibi şikayetlerden de bahsetmektedir. Bu durum için gastroentroloji alanında değerlendirmeler ve incelemeler gerekmektedir (ne alakası var dememeniz de fayda vardır).

   Yine benzer şikayetler psikolojik durumlara bağlı (örn. panik atak gibi) da olabilir. Bu durumun da bir psikiyatri uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

   Kalp hastalıkları tanısında ekokardiyografi önemlidir. Ekokardiyografi ile kalp kapak hastalıkları, kalp boşluklarının çapları, büyük olup olmadığı, kalp duvarlarının hareketleri, kalp içi basınçlar, kalp boşluklarında trombüs araştırılması, kalbin kasılma fonksiyonu, kalp defektleri gibi birçok kalp ile ilgili problemler teşhis edilebilir. Bu nedenle ekokardiyografi yapılması da gerekebilir.

   Bazen bu tür durumların altında yatan tiroid hastalıkları, kansızlık, bazı romatizmal hastalıklar olabilir.

   Örneğin kalp ile ilgili sorunlara neden olabilen romatizmal hastalıklara altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/romatizmal-hastaliklarda-kalp-tutulumu/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 121. Avatar

  Çağla ünal

  3 Temmuz 2019 at 17:08

  Hocam merhabalar yaşım 14 ve spor yapıyorum ancak bazen maçlarda veya koştuktan sonra durup dinlendiğinde oluyor hiç ekg çektirmedim sizce birşey varmıdır şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2019 at 18:04

   Kalp çarpıntıları tıpta aritmi olarak adlandırılır; hızlı atım, yavaş atım, düzensiz atım kişi bu durumu çarpıntı veya tekleme olarak hisseder. Dinlenme sırasında sinüs düğümü dakikada 60-100 uyarı üretir. Dakikada 60-100 uyarı kalbin bir dakikada çarpma sayısının alt ve üst sınırı olarak kabul edilir. Gençlerde, özellikle aktif ve yoğun spor yapanlarda kalp hızı yavaş olabilir, dakikada 60’ın biraz altına bile düşebilir, bu durum tehlikeli sayılmaz, ancak kalp atım sayısı 50 ve 50’nin altına düşerse önemli sorunlar yaratabilir. Benzer şekilde kalp atım sayısı 100 ve 100’ün üzerine çıkarsa da önemli sorunlar yaratabilir.

   Herhangi bir spora başlamadan önce bir iyi bir kardiyolojik muayeneden geçmek zaten çok önemlidir. Bu nedenle, en iyisi doktora gitmeniz olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git