Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Teklemesi Neden Olur? (Kalpte Tekleme Belirtileri)

Kalpte tekleme diye bilinen durum zaman zaman hissedilen tekleme şeklindeki vurular herhangi bir kalp hastalığının belirtisi olabileceği gibi sağlıklı insanların yaklaşık yüzde 70'inde rastlanabilir.

Kalp teklemesi belirtileri ve tedavisi

Kalp dakikada ortalama 60-100 arası atar. Düzenli gelen atımların arasındaki sürenin değişmesi ve normalden bir atım erken gelmesi ya da hiç gelmemesi kalbin teklediğini düşündürür. Kalpte tekleme diye bilinen durum zaman zaman hissedilen tekleme şeklindeki vurulardır ve bu vurular herhangi bir kalp hastalığının belirtisi olabileceği gibi sağlıklı insanların yaklaşık yüzde 70’inde bu duruma rastlanabilir.

Aslında kalp teklemesi, hissedilmese de her insanda günde bir iki kere olan bir durumdur. Normalde kalp ritmi düzenli şekilde çalışır ve kalbin içindeki bir rahatsızlıktan dolayı beklenenden önce bir uyarı çıkması erken vuru ile sonuçlanır. Bu erken vuru şekli tekleme, bir ara duraksama ve pır pır ediyormuş gibi tarif edilir. Bu erken vuruların beraberinde bayılma, göz kararması, fenalık hissinin olmaması masum aritmi olarak tanımlanır.

Kalp teklemesine neden olan faktörler

 1. Kalpte teklemeye veya ritmin bozulmasına neden olan etkenler arasında en sık görülen nedeni ekstrasistol diye bilinen kalbin ekstradan fazla atmasıdır.
 2. Bunun dışında aşırı stres, aşırı çay, kahve, sigara ve alkol tüketimi bu erken vurulara ve kişinin günlük yaşantısında rahatsızlık duymasına neden olur.
 3. Kalpte teklemeye neden olan yaşam tarzında yapılacak değişiklikler ile, zararlı maddelerin bırakılması ve alınacak önlemler sayesinde kalbin teklemesi ve ritim bozukluğunun düzelmesi sağlanabilir.
 4. Bu erken vuruların beraberinde bayılma, göz kararması ve fenalık hissinin de var olması önemli bir kalp hastalığının belirtisi olabilir.
 5. Kalp teklemesi mutlaka bir kalp hastalığı olduğu anlamına gelmeyeceği gibi, kalbi ve sinirleri gayet iyi olan genç ve sağlıklı insanlarda da olabilir.
 6. Kalp teklemesi bazen hiç bir neden olmadan başlayabilir ve kendiliğinden düzelebilir.
 7. Kalp teklemesine neden olan kalp sorunları arasında kalp kapaklarındaki bozukluklar, mitral kapak prolapsusu, kalp kası hastalıkları (kardiyomiyopatiler), grip ilaçları benzeri bazı ilaçlar ya da çocuklukta geçirilen romatizma hastalıklarının kalp kapaklarına vurması sonucu da kalp teklemesi meydana gelebilir.
 8. Ayrıca bazı sistemik hastalıklar, vitamin ve mineral eksiklikleri, vitamin ve mineral fazlalıkları, kansızlık, bazı kan hastalıkları, bazı enfeksiyonlar kalp ritminin bozulmasına yol açarak kalpte tekleme hissine sebep olabilir.

Kalp teklemesi belirtileri

Kalp teklemesi oldukça rahatsızlık veren bir şikayet olup, kalbin durduğunu zannettiren bir histir. Kalp atışları hızlanır ve kişi kalbinin atışını rahatlıkla hissedebilir. Sinirlenme, heyecanlanma ve herhangi bir fiziksel aktivite sırasında kalp atışları daha belirgindir.

Kalp atışları düzensiz ya da yavaş olabileceği gibi kalbin atması sırasında tekleme (bir atıp bir durma) gibi kalp atımı hissedilir. Bu durum bazı insanlarda dinlenme sırasında 1-2 saniye kadar sürebilen ve nefesin kesildiğini hissettiren tekleme şeklinde de görülebilir. Kalp teklemesi bir hastalık değil bir bulgudur.

Kalp teklemesi teşhisi

 1. Kalpte teklemeye neden olan hastalıkların tanısını koymak için kullanılan yöntemler arasında elektrokardiyografi (EKG) testi, kalbin elektriksel aktivitelerinin kaydedilmesi yöntem,
 2. 24 saatlik elektro çekim olarak da tarif edilen holter takibi hastanın günlük hayatını sürdürdüğü esnada EKG değişikliklerini kaydetmeye yarayan yöntem,
 3. Olay kaydedici kalpteki ritmin bozulmasını anında kaydeden olay kaydediciler,
 4. Elektrofizyolojik çalışma (EPS) genellikle kasık toplardamarından girilerek kalbe ulaşılıp, kalbin elektiriksel aktivitesinin izlendiği yöntem gibi bazı tetkikler kullanılır.

Kalp teklemesi tedavisi

Kalp teklemesine neden olan faktör bulunduktan sonra nedene yönelik tedaviler uygulanır. Öncelikle yaşam tarzı değişikliği, sağlıklı beslenme, doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanma, stresten uzak durmayı çalışma, düzenli olarak yürüyüş ve egzersiz yapma gibi yaşam şekli değişikliği kalp teklemesini önlemede oldukça önemlidir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ritim bozukluğu neden olur
 2. Ayaktan EKG çekimi nedir
 3. Atriyal flutter nedenleri ve tedavisi
 4. Gizli kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi
 5. Kalp kası iltihabı nedenleri ve tedavisi
 6. Bradikardi nedenleri ve tedavisi
 7. Taşikardi nedenleri ve tedavisi

205 Yorum

 1. Adsız

  10 Temmuz 2015 at 18:49

  Ana karnındaki çocuğun kalbinin arada teklemesi kötü müdür.

  • Adsız

   11 Temmuz 2015 at 18:56

   Bebeklerde anne karnındayken bile kalp hastalıkları başlayabilmektedir. Bu hastalıklar genetik nedenlerden, ailesinde doğumsal kalp hastalığı olan, diyabetik ya da metabolik hastalığı olan, uyuşturucu kullanan, hamilelikte röntgen ışınlarına maruz kalan annelerin bebeklerinde, hamilelik sırasında geçirilen viral enfeksiyonlar nedeni ile, bazı kromozom bozuklukları nedeni ile anne karnında da bebeklerde kalp sorunları olabilir. Günümüzde fetal ekokardiyografi teşhis yöntemi ile hamileliğin 16-18'inci haftasından sonra bir kalp hastalığı olup olmadığı anlaşılmakta ve gerekir ise anne karnında tedavisi bile yapılabilmektedir. Yani o kadar korkulacak bir durum olmayabilir.

  • Adsız

   2 Ekim 2015 at 17:50

   Hocam merhabalar ben 31 yasinda faal futbol hakemligi yapmakta olan biriyim spor yaptiktan sonra (kosu, yuruyus, agirlik calisma, yuzme) duzenli olarak yapiyorum dinlenme sirasinda kalp atisimda atim atlamalar oluyor yaklasik 1saat surmekte bu esnada ayni zamanda fenalik hisside hissetmekteyim bircok kez doktora gittim ekg , efor, holter, kalp grafigi cektiler her defasindada birsey yok sporda yapabilirsin dendi sigara ve alkol kullanmiyorum Fakat benim rahatsizligim devam etmekde ve bende bu durumdan endise etmekteyim Bu konu hakkinda beni yonlendirmenizi ve baska bu konuda neyi yapmami onerirsiniz

  • Adsız

   2 Ekim 2015 at 21:46

   Öncelikle geçmiş olsun. Sporcularda genellikle yanlış nefes alıp vermeden dolayı ya da genetik faktörlerden dolayı kalp büyümesi sık görülen bir durumdur. Son yıllarda spor yapmalarına ve düzenli beslenmelerine rağmen kalp krizi oldukça sık görülmektedir ve bu duruma en sık neden olan faktörlerden birinin koroner arterlerdeki doğumsal bozukluklar olduğu ortaya konulmuştur. 30 yaş üzeri kişilerde koroner arter tıkanması sonucu kalp krizi ve ölüm riski ortaya çıkabilmektedir. Bütün bu sorunların incelenmesinde iyi bir muayene, hastanın şikayetlerinin iyi dinlenmesi, efor testi ile O2 tüketim ölçümleri, en önemlisi de ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yöntemi ile kalbin iç yapısının incelenmesi, EBT tomografi ve çok kesitli bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans görüntüleme (emar) tetkikleri gibi tetkiklerinde yapılmasında fayda var. Damarlardaki bozukluklar için gerekir ise anjiyografi teşhis yöntemi de uygulanabilir. Örneğin, mitral kapak prolapsusu (mitral kapak çökmesi) denilen kalp rahatsızlığı olan bazı hastalarda diğer teşhis yöntemlerinde her şey normal çıkabileceği gibi bu hastalık kalp ultrasonu ile teşhis edilebilir. Mitral kapak prolapsusu doğru teşhis ve tedavi ile iyi seyirli bir hastalıktır. Kısacası iyi bir kardiyolojik muayene ve kalp ultrasonu gerekli olabilir. Bunların dışında ansiyete bozukluğu (korku bozukluğu) gibi psikolojik rahatsızlıklar da tarif ettiğiniz şikayetlere yol açabilir. İyi bir kalp incelemesinden sonra bir psikiyatri uzmanı muayenesi de gerekebilir. İyi haber almanız dileğiyle.

 2. Büşra

  23 Ekim 2015 at 01:11

  Hocam benim kalbimde sanki biri arkaya doğru çekip tekrar birakiyomus gibi bir his oluyor. Çok nadir ara ara vuruyor bu bana heyecanlninca migdesine kramp girerya insanin cizz diye o kalbime oluyor saniyede vurup geçiyor pek anlatamadim ama tarifi zor yasadigim şeyin. Korkuyorum artik bugün 2 defa oldu. Bilgilendirirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler ..

  • Sağlık Ocağım

   23 Ekim 2015 at 12:03

   Öncelikle geçmiş olsun. Kalpte bu tür şikayetler birçok sebebe beğlı oalbilir. Kramplar genellikle kassal sorunlardır. Bazen ritmin bozulması da bu tür şikayetler ile kendini gösterebilir. Bir süre egzersiz, spor benzeri hareketli aktiviteler yaptıktan sonra ara verildiği zaman orta dereceli ritim bozukluğu sorunu olanlarda gün içinde aralı aralı kalbe bıcak saplanır gibi kramplar girebilir ve bu sorun genellikle kalp kasları ile ilgili olabilir. Kansızlık nedeni ile de bu tür şikayetler görülür. Kansızlık ritmin bozulmasına yol açabilir. Ritim bozukluğunun birçok çeşidi vardır. Bazen mide reflüsü, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, juvenil romatoid artrit, lupus eritematozus, psikolojik hastalıklar veya stres, heyecan gibi birçok neden bahsedilen şikayetlere neden olabilir. Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmekte fayda var. Buradan bir sonuç alınamaz ve şikayetler sürekli devam eder ise iç hastalıkları bölümünde durumun araştırılması gerekebilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. adsız

  7 Kasım 2015 at 15:42

  merhabalar kalbimden dolayı doktora gittim bir sorun yok dendi fakat ara ara kalbimin yavaş attıgını ve nefesim kesilir gibi oldugunu hissettim ve hissediyorum sizce bunun sebebi nedir endişe edecek bir durum var mı şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2015 at 20:20

   Kalbin normal elektriksel aktivitesi sinüs nodu denilen bölgenin elektriksel aktivitesi sonucu olmaktadır. Kalp atımlarını düzenleyen elektriksel uyaranların düzenli çalışmaması sonucu kalp ya çok hızlı ya çok yavaş ya da düzensiz atar. Bu durum aritmi (ritim bozukluğu) olarak adlandırılır ve aritminin birçok çeşidi ve nedeni vardır. Ritim bozukluğunun belirtileri arasında çarpıntı hissi, kalp atışlarında tekleme, kalbin duruyormuş ve tekrar çalışmaya başlıyormuş hissi, nefes alamama, fenalık hissi, bazen baş dönemesi ve göz kararması gibi belirtiler de vardır. Ritim bozukluğunun birçok nedeni de vardır. Kalbin kendine ait nedenler kalp kapakları, damarları, kasları ve genetik kalp hastalıkları, iltihabi kalp hastalıkları gibi nedenler sayılabilir. Koroner arter hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon, tiroid bezi hastalıkları, kansızlık, sigara kullanımı, aşırı alkol alımı, stres, uyuşturucu kullanımı, fazla içilen çay ve kahve, hava kirliliği, panik atak, bazı depresyon hastalıkları, uyku bozuklukları, Akdeniz ateşi hastalığı gibi bazı sistemleri tutan hastalıklar gibi birçok neden ritim bozukluklarına yol açabilir. Bu durum devam eder ise iyi bir kardiyolojik değerlendirme ve romatolojik değerlendirme gerekebilir. Kansızlık var ise hematoloji bölümüne gitmek gerekebilir. Kalp ile ilgili bilgi ekokardiyografi yöntemi ile elde edilir. Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Gökçe

  5 Aralık 2015 at 20:47

  Hocam mrb, daha henüz şimdi yaşadım hiçbir sorunm yokken tekledi ve bunu nrdeyse günde 1,2 olmaak üzere aylardır yaşıyorum. Bazen ekg çektriorum ii hissetmeyp kendmi bişey çıkmıo. Eko çektirmelimyim yoksa kalple ilgisi olsa kesin ekg de çıkarmıydı,saygılar

  • Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2015 at 12:59

   Öncelikle geçmiş olsun. Kalpte tekleme hissi genellikle kalp ritminin bozulması sonucu kendini gösteren bir durumdur. Bazen sağlıklı insanlarda bile ara ara kalp teklemesi gibi hisler oluşabilir. Ritmin bozulmasına aşırı çay, kahve, alkol, sigara, heyecanlanma, stres, yorgunluk, uykusuzluk ve zaman zaman kendini gösteren kansızlık gibi durumlar da sebep olabilir.

   Ritim bozukluğunun birçok nedeni ve çeşidi vardır. Elektrokardiyografi (EKG) tetkiki sadece çekildiği anda anormal bir atış var ise bunu belli eder. Kalbin normal olduğu dönemlerde EKG tetkikinde bir şey çıkmayabilir.

   Ritim bozukluklarının derecesinin ve tipinin belirlenmesinde en doğru yöntem 24 saat süresince hastanın yanında taşıdığı holter testidir. Kalp kapaklarında ya da kalp duvarlarında bir sorun olup olmadığını gösteren en doğru teşhis yöntemi ise ekokardiyografi (kalp ultrasonu) yöntemidir. Kalp damarları ile ilgili sorunların teşhisi için de genellikle anjiyografik yöntemler kullanılır.

   Kısacası iyi bir kardiyolojik değerlendirmeden geçilmesi önemlidir. Bazen ritmin bozulmasının altında yatan kansızlık, Akdeniz ateşi hastalığı, enfeksiyonlar, kalp kasının iltihabi durumları ve benzeri kalp tutulumu gösteren birçok hastalık ta olabilir. Kardiyolojik değerlendirmelerden bir sonuç alınamaz ise üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde (iç hastalıkları bölümü gibi) araştırılması gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 5. Semra

  10 Aralık 2015 at 01:02

  Hocam merhaba ben henuz 22 yasındayimm yaklaşık 1 yıldır kalbimde çok fazla tekleme hisediyirumm doğumdan sonra böyle oldumm bir iş yaptığım zaman eğildiğildigimde kalbim birden bir atiyoki durdu zannetim diyorumm bide sırtüstü uzandigimm zaman goğsumde bi baskı hisediyorumm sonra kalbim yine öyle oluyo özellikle sırt ustu uzandigimm zaman çok oluyo kardiyolajiye gidip eko holter bütün testlerimi yaptimm temiz diyo bundan 8 ay önce gittim bana kalbimin dinlenmesi için beloc 25 mg verdi onu kullanıyorum ama yine oluyo teklemelerimm bide guatr ve kansızlık vitaminsizligimm çok yüksek bebek emziriyomm sizce tekrar gitmeliyim kardiyolajiye ilacı kullanmak istmeiyodumm çünkü artık sizce ne yapamiliyimm

  • Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2015 at 12:56

   Öncelikle geçmiş olsun. Kalp ile ilgili sorunlar genellikle yaptırmış olduğunuz testler ile ortaya çıkar. Fakat damarlar ile ilgili sorunlar için anjiyografik tetkikler de gerekebilir. Kansızlık kalpte ritim bozukluğuna yol açar ve bu normaldir. Önce kansızlık giderilmelidir. Beloc ritim bozukluklarında oldukça etikili bir ilaçtır ve hafif ritim bozukluklarında düzenli kullanıldığı sürece etkilidir.

   Fakat kalp ritim bozukluğu stres, yorgunluk, kansızlık, psikolojik sıkıntılar, korku bozuklukları, hamilelik ve doğum sonrası depresyon nedeni ile de oluşabilir. Bazı kas hastalıkları da bu gibi şikayetlere neden olabilir. Kalp kası iltihabı gibi bir durumda da bu gibi problemler olabilir. Bu durum için fizik tedavi uzmanına da gitmek gerekebilir. Bazı romatolojik hastalıklar (Akdeniz ateşi hastalığı gibi) kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Öncelikle üniversite hastanelerinde hemotoloji bölümüne gitmek ve kansızlığın nedeninin araştırılması önemli. Bunun dışında psikiyatrik ve/veya romatolojik değerlendirme de gerekebilir.

   Guatr, tiroit bezi büyümesidir ve tiroit bezi içindeki bölgesel büyümelere nodül adı verilir. Tiroit bezinin büyümesi her zaman tiroit bezi fonksiyonlarını bozmaz ya da bozabilir. Bu nedenle iyi bir KBB uzmanı tarafından guatr durumunun da incelenmesi gerekebilir. Guatr nedeni ile de kalp çarpıntısı olabilir. Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 6. Gökhan

  18 Aralık 2015 at 14:29

  Merhabalar hocam. 2013 yilinda MS atagimdan dolayi kortizon tedavisi alirken, kalbim AF’ye girdi, ve devaminda rytmonorm ilac kullanmaya basladim. 2015 ekim ayinda da yine MS atagimdan dolayi kortizon tedavisi alirken kalp yine AF girdi, corderon yuklemesi ve 24 saat serum olarak corderon aldim durumum duzeldi. Su an sabahlari concor 5mg , oglen 300mg rytmonorm, aksam concor 5mg iciyorum. Erken vurularim var son 2 haftadir ve hala devam ediyor. Doktorum bunun kortizon kaynakli oldugunu soyluyor. fakat bu erken vurular beni rahatsiz ediyor ve korkutuyor. bu durumdan kurtulmak icin bir tedavi yokmu acaba ? Ablasyon yaptirmam bu asama da tehlikelimidir ? Cevabiniz icin tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   18 Aralık 2015 at 22:35

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Multipl skleroz hastalarının nörolojik bulgularının giderilmesinde başlıca kullanılan ilaç tedavisi kortizon tedavisidir. Bazı hastalarda düzenli kullanılan kortizon tedavisi sayesinde tam ya da tama yakın düzelme sağlanabilir.

   Atriyal fibrilasyongenellikle iyi huylu seyreden, kalp için çok tehlikeli olmayan bir rahatsızlıktır. Fakat bu rahatsızlık takip altında tutulmalıdır. Atriyal fibrilasyon nedeni ile kalpten beyine pıhtı atması sonucu beyinde hasar oluşma olanağı daha yüksektir. MS hastalığı ile atriyal fibrilasyonun tetiklenmesinden ziyade, atriyal fibrilasyon nedeni ile MS hastası olmuş olma ihtimali olabilir. Bu durum eğer araştırılmadan bu sonuca ulaşıldı ise bu durumun daha detaylı araştırılması için üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde araştırılması daha doğru olabilir.

   Rytmonorm ilacı, genellikle bu tür ritim bozukluklarında ekokardiyografi tetkiki sonucuna göre doz ayarlanarak kullanılır. Rytmonorm ilacının diğer ilaçlar ile kullanımında çok fazla etkileşim gösterdiği konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır.

   Concor ilacı yetişkinlerde 5 ve 20 mg arasında tavsiye edilir. Concor 5 mg, ritim bozukluğunun neden olduğu kalp yetmezlikleri tedavisinde, yeni geçirilmiş miyokard infarktüsü (kalp krizi) tedavisinde, atriyoventriküler ileti bozukluklarının tedavisinde ve benzeri ritim bozuklarının tedavisinde kullanılır.

   MS (multipl skleroz) hastalarında kullanılan kortizon tedavisinin yan etkileri arasında halsizlik, enfeksiyonlara yatkınlık, kan şekerinde ve tansiyonda yükselme, kemik erimesi, mide ve bağırsak ülserleri, mide kanaması, kalça ekleminde harabiyet, vücutta sıvı tutulmasına bağlı ödem ve iştah artışı gibi yan etkileri vardır. Tansiyonun yükselmesine bağlı kalp ritim bozukluğu gelişebilir. Bu nedenle bu tür tedaviler alan hastaların tansiyonlarını düzenli olarak ölçtürmeleri gereklidir. Ayrıca kortizon tedavisi alan hastaların sıfır şeker ve sıfır tuz tüketmeleri de oldukça önemlidir. Kortizon diyeti yapılır ise gelişebilecek yan etkiler bir miktar azaltılabilir.

   Radyofrekans ablasyon tedavisi ritim bozukluklarının tedavisinde uygulanan bir yöntemdir. Radyofrekans ablasyon tedavisi ventriküler taşikardiler, supraventriküler taşikardiler, Wolf Parkinson White sendromu, atriyal fibrilasyon, atriyal Flutter gibi ritim bozukluklarında uygulanabilen bir yöntemdir. Ritim bozukluklarının tedavisinde öncelikle ilaç tedavileri verilir. İlaç tedavisinin yetmediği durumlarda ya da ilaca bağlı yan etkiler nedeni ile hasta ilaç kullanamaz ise radyofrekans ablasyon tedavisi önerilebilir. Fakat ritim bozukluğunun nereden kaynaklandığını bulmak için öncelikle elektrofizyolojik çalışma diye bilinen bir tanı yöntemi gerekir.

   Bu teşhisler ciddi bir araştırma yapılmadan konulmuş ise mutlaka iyi bir araştırma yapılmalıdır. Ayrıca iyi bir araştırma sonucu bu tür kararları doktorunuz veya doktorlarınız verebilir. Çünkü bu durum iyi araştırılmalı ve iyi değerlendirilmelidir. Tekrar geçmiş olsun.

  • Yunus

   11 Kasım 2016 at 12:55

   Bazen concor dozu fazla geldiğinde tekleme yapabiliyor doktorunuz ile görüşün dozu düşürsün ayrıca rythmonorm beraber kullanımı muhtemelen kalp atışlarınızı çok yavaşlatıyor.

 7. seda

  21 Aralık 2015 at 15:45

  Benim kalbim de tekleme gibi bir şey var hızlı ve tek tek atıyor gibi geliyor bana bugün birden kalktım ve kalbim tekledi ve arada sırada oluyor suan devam ediyor bi düzenliyor Bi tek tek atıyor bende doktora gitmek istemiyorum çünkü çok gittim ne olur bana yardımcı olun çok korkuyorum sanki kalbim teklemeye giriyor böyle hızlı hızlı atıyor ve tek tek sonra düzeliyor ne olur çok korkuyorum ne olur …

 8. seda

  21 Aralık 2015 at 15:57

  Benim kalbim de tekleme gibi bir şey var hızlı ve tek tek atıyor gibi geliyor bana bugün birden kalktım ve kalbim tekledi ve arada sırada oluyor suan devam ediyor bi düzenliyor Bi tek tek atıyor bende doktora gitmek istemiyorum çünkü çok gittim ne olur bana yardımcı olun çok korkuyorum sanki kalbim teklemeye giriyor böyle hızlı hızlı atıyor ve tek tek sonra düzeliyor ne olur çok korkuyorum ne olur …ve sanki nefes alamıyorum böyle cigerlerim sanki aldigim havayı işlemiyor gibi yardım edin yalvaririm ??????

  • Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2015 at 17:54

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalp normal şartlarda dakikada 60-80 defa düzenli bir şekilde kasılır ve kan pompalar. Kalbin hareketlerini engeleyen birçok etken ritim bozukluğuna yol açabilir. Kalpte ritmin bozulması kalbe ait etkenlerden olabileceği gibi, kalpte herhangi bir sorun olmadığında da olabilir.

   – Kalp ritim bozukluğuna neden olan faktörler arasında stres, uyku bozuklukları, aşırı çay, kahve, kola, alkol ve sigara tüketimi, tiroid bezinin fazla çalışması, ciddi kansızlık, reflü hastalığı, psikolojik bazı hastalıklar, kullanılan bazı ilaçlar, Akdeniz ateşi hastalığı gibi bazı organları tutan romatolojik hastalıklar da kalp ritim bozukluklarına yol açabilir.

   – Kalbinde devam eden bu sorun için kardiyoloji polikliniğinde yeterli tüm tetkikler yapılmış ve buna rağmen sonuç alınamamış ise, mutlaka üniversite hastaneleri gibi araştırma bölümü olan hastanelerde bu durumun endokrinoloji polikliniğinde, romatoloji polikliniğinde ya da alerji immünoloji polikliniğinde araştırılması gerekebilir. Uzun zamandır devam ediyor ve sizi çok rahatsız ediyor ise bu durumu ihmal etmemek önemli. Erken teşhis bazı hastalıkların ilerlemesini önlemede çok ama çok önemli. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 9. yusuf

  22 Aralık 2015 at 00:01

  hocam kalbim hızlı atıyor sonra böyle durup birden cok sert vuruyor arada bir oluyo ama peşinde ateş basması ellerim ve ayaklarımda üşüme oluyor yorgunluk yüz kızarmasıda cabası. yaşım 21 kilom 60 kilo sorunum yok ama kolestrolüm yüksek cıkıyordu 220 civarı kanımda 18 felandı . rahatsız ediyor ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2015 at 12:34

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalp atım hızlarının değişmesi genellikle kalp ritminin bozulmasına bağlıdır. Kalp ritim bozukluklarının birçok nedeni vardır. Kolesterol iki çeşittir. İyi kolesterol (HDL) ve kötü kolesterol (LDL) şeklinde değerlendirilir. Günümüzde yüksek kolesterol gençlerde ve kilo sorunu olmayanlarda da çıkmaktadır.

   – Beslenme alışkanlıkları, yaşam tarzı ve sigara kullanımı gibi nedenler genç ve kilo sorunu olmayan kişilerde de kolesterol yüksekliğine yol açmaktadır. Yüksek kolesterol damarların iç yüzünü yapışarak plak adı verilen yapıları oluşturur ve bu plaklar da ilerleyerek damarlarda tıkanmalara sebep olur. Damarların tıkanması nedeni ile kalp krizi, kalp yetmezliği ve felce kadar gidebilen sonuçlar orataya çıkabilir.

   – Kalp yetmezliği gibi bir durum gelişmiş ise anlattığınız durumlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle en kısa zamanda bir kalp damar cerrahisi uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   – KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) DÜZEYLERİ NEDİR?

   100 mg/dl’den düşük = normal.

   100 – 129 mg/dl = sınırda yüksek.

   130 – 159 mg/dl ve fazlası = hafif yüksek.

   160 mg/dl ve fazlası = yüksek.

   – İYİ KOLESTEROL (HDL) DÜZEYLERİ NEDİR?

   40 mg/dl’den az = düşük.

   60 mg/dl ve üzeri = yüksek.

   – RİSK FAKTÖRLERİNE GÖRE KÖTÜ KOLESTEROL (LDL) DÜZEYLERİ NEDİR?

   – Kalp damarlarında ve diğer damarlarında tıkanıklığı olanlar = 100 mg/dl’den düşük olması gerekir.

   – 2 veya daha fazla risk faktörü olanlar = 130 mg’dl’den düşük olması gerekir.

   – 1 risk faktörü olanlar veya hiç risk faktörü olmayanlar = 160 mg/dl’den düşük olması gerekir.

   – YÜKSEK KOLESTEROL İÇİN BAZI RİSK FAKTÖRLERİ

   – Beselnemeye bağlı kolesterol yüksekliği = Doymuş yağlardan zengin (tere yağı, hayvansal yağlar, aşırı et, krema tarzı, abur cubur tarzı, lifli yemeklerin az yenmesi ve yüksek kalorili) beslenme.

   – Geçrilmiş bazı hastalıklara bağlı kolesterol yüksekliği = Hipotiroidi (tiroid bezinin az çalışması), şeker hastalığı, karaciğere ve böbreğe ait bazı hastalıklar.

   – İlaç kullanımına bağlı kolesterol yüksekliği = Sivilce (akne) için kullanılan ilaçlar, yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar, kalp hastalıkları tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar.

   – Sigara kullanımına bağlı kolesterol yüksekliği = Sigara, iyi kolesterol olarak tanımlanan HDL miktarını % 15-20 azaltır. HDL (iyi kolesterol) düşük olur ise tütünün toksik etkileri birleşir ve kalp krizi geçirme riski artar.

   – Genetik yatkınlığa bağlı kolesterol yüksekliği = Yüksek kolesterol genetik yatkınlık içerir. En sık görülen genetik nedenlerden biri de ailesel yüksek tansiyondur.

   – Bu risk faktörlerini azaltmak için yaşam tarzı değişikliği ve beslenme değişikliği çok ama çok önemlidir. Bir kalp damar cerrahisince bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun.

 10. cigdem

  23 Aralık 2015 at 00:04

  Sayın hocam benim kalbim tekliyodu dr gittim ve bütün kalp testlerini yaptırdım bişey yok dendi ama şu son zamanlarda kalbimin hızlı ve çok gürültülü bi hızla çarptıgini 1 dakika kadar sürdügunu ve o esnada gözüm kararip kendimden geçecek gibiyken normale döndügum oldu kalbim durcak ölcekmisim gibi hissettim ve endiseleniyorum 2 kez oldu bunun sebebi ne olabilir napmaliyim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2015 at 01:17

   Öncelikle çok geçmiş olsun. Testlerden herhangi bir sonuç çıkmadı ise ve bu şikayetlerin hala var ise bu kas ağrısı olabilir. Panik atak olabilir. Veya nörosirkulatuar sendromu meydana gelmiş olabilir.

   Ekokardiyoragrafik tetkik yaptırdığınızı düşündüğümüzde ve herhangi bir tanı konmadığına göre dediğim sorunlar olabilir.

   Yani genç erişkinlerde bu tip kalp bölgesi ağrıları çok görülmektedir. Büyük çoğunlukla altından kaburgalar arasındaki kas, sinir ağrısı çıkar. Kalbe bağlı ağrılar genelde daha geniş bir bölgeye yayılmaktadır. Ve hasta genelde yerini tam olarak gösteremez. Fakat kas ağrıları ise daha lokalizedir. Örnek verecek olursak; hasta parmakları ile gösterebilir. Kesin olmamakla birlikte sizin anlatımınıza göre sizin şikayetleriniz kas ağrıları grubuna giriyor diyebiliriz. Bir nöroloji uzmanına görülebilirsiniz. Veya tekrardan başka bir kalp doktoru tarafından kontrol edilirse daha iyi sonuç alabilirsiniz.

 11. adsız

  30 Aralık 2015 at 22:24

  Benim 1 cm buyuklugunde sagda 3 ad.nodul var.kalpte tekleme ile doktora gittim tum tektikler yapildi ve hic birsey bulunmadi.bu teklemeleri nodul yapabilirm.tum sinir sistemim berbat bu durumdan elim surekli nabzimda geziyorum.lutfen aydinlatirsaniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   31 Aralık 2015 at 12:57

   – Öncelikle geçmiş olsun. Sağda nodül derken akciğer mi yoksa tiroid (guatr) gibi nodülü mü? Akciğerde 1 cm büyüklüğündeki ve üzerindeki nodüller kanser riski için genellikle araştırılır veya takip altında tutulur. Fakat akciğer nodüllerinde belirtiler genellikle öksürük, balgam çıkarma ve nefes darlığıdır.

   – Eğer nodül tiroid (guatr) tipi bir nodül ise bu nodüller nedeni ile aşırı hormon salgılanmasına bağlı hipertiroidizm gelişebilir. Hipertiroidizm belirtileri arasında çarpıntı en belirgin belirtilerden biridir. Bunun yanı sıra sinirlilik, kilo kaybı, uyku bozuklukları, ellerde terleme ve titreme, kas güçsüzlüğü, yorgunluk, halsizlik, gözlerde öne fırlama, parlak bakışlar, göz kapaklarında düşme, adet düzensizlikleri gibi birçok şikayete de neden olabilir.

   – Nodül lenf bezi nodülü ise çapı 1 cm’nin altında olan lenf düğümleri çok fazla risk oluşturmazlar. Birbuçuk cm ve üzerinde olan lenf düğümleri takip edilerek gözlem altında tutulur. Lenf bezleri büyümesi genellikle kasıklarda, koltuk altında ve boyun kısmında görülür. lenf bezleri göz ile görülebilecek boyutta ise uzun süren ateşlenme, gece terlemeleri, iştahsızlık, zayıflama, kaşıntı, aşırı yorgunluk gibi belirtiler gösterir. Bu durumun üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan bir hastanede araştırılması daha doğru olur. Bu durum psikolojik te olabilir. Kaygı bozukluğu, panik atak ve depresyon gibi psikolojik durumlarda da kalp çarpıntısı olabilir. Üniversite hastanelerinde iç hastalıkları bölümünde bu durum daha detaylı araştırılır. Yeni yılınızda iyi sonuçlar almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. Abdullah Aslan

  17 Ocak 2016 at 20:38

  Selam hocam, su satairlarimi yazarken kalbim tekleme aninda. Günlerden pazar. Panik yapmamak için, veya sakinlestirmek için nasil, motive ve ne gibi tedavisini yapabilirim. Mesela meyve ve yemis gibi , yatistiran bir tedavisi var ise , cevabinizi bekler sevinirim, tessekkürler hocam.

 13. Abdullah Aslan

  17 Ocak 2016 at 20:42

  Sikayetim kalbimin teklemesi.

  • Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 12:15

   Öncelikle geçmiş olsun. Kalp teklemesi biz fark etmesek de her insanda günde 1-2 kez olabilen bir durumdur. Kalp teklemesi sadece kalp hastalıklarına bağlı olmayabilir. Kalp teklemesi sanki kalp duruyormuş gibi hissedilen bir durumdur. Aşırı korku ve heyacan yaratmak bu durumu daha da arttırabilir. Bu nedenle bu gibi durumlarda sakin olmak oturup dinlenmek, yavaş yavaş sakinleşme yolları faydalı olabilir.

   – Kalp teklemesi istirahat sırasında (otururken, yatarken, televizyon seyrederken) oluyor ise ciddi olarak kabul görmeyebilir. Fakat kalp teklemesi hareket halindeyken (koşarken, yürürken, egzersiz yaparken ve hareketli işler yaparken) oluşuyor ise bu durum daha ciddi olarak kabul edilir. Kalbi ve sinirleri sağlıklı bireylerde de kalp teklemesi olabilir.

   – Kalp teklemesi kalp kapak bozuklukları, kalp kası hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları nedeni ile olabilir.

   – Kalp teklemesi bazı ilaçlar kullanırken grip ilaçları, antidepresanlar, zayıflama ilaçları, bazı kalp ilaçları, bazı astım ilaçları, ağrı kesiciler, aşırı kafein, alkol gibi etkenler de kalp teklemesine neden olabilir.

   – Yüksek tansiyon, ateşli hastalıklar, kansızlık, panik atak, korku bozukluğu (anksiyete), troid bezinin fazla çalışması, reflü hastalığı, gribal enfeksiyonlar, Akdeniz ateşi hastalığı gibi birçok sistemi tutan romatolojik hastalaıklar gibi birçok etken kalpte teklemeye neden olabilir. Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına baş vurmakta fayda var. Kardiyolojiden bir sonuç alınamaz ise iç hastalıkları bölümünde gereken tetkikler yapılır ise iyi olur. Fazla kafeinden, alkolden, stresten, heyecanlanmaktan ve sigaradan kaçınmaya çalışmak ve hergün en az yarım saat yürüyüş yapmak önemli. Böyle bir durumda sakin olmak, oturup sakin sakin nefes alıp vermek gerekir. Tekrar geçmiş olsun.

 14. Kaan

  18 Ocak 2016 at 01:37

  Merhaba. 23 yaşimdayim ve senelerdir sporla uğraşıyorum. Kalp kapakçigimda dogistan gelen gevşeme olduğunu soylemisti kardiyoloğum iki sene once ama spor yapabilecegimi arada kalbimin teklemesinin normal korkulacak birsey olmadigini soyledi cihazlarla bakarak kalbime ve ayrica ekg ile.benim burnumda kirik var zor nefes aliyorum bu yuzden onuda belirtmek isterim.son 2 gundur sık sık kalbim tekliyor ve nefesim tekledigi an daraliyor final haftasindan ciktim stresliydim bayaği, 1 haftadir duzgun uyuyamiyorum ve 5 gundur spor yapmiyorum dedigim gibi iki gundur artti teklemesi ve bu durum beni korkutuyo.benide aydinlatirsaniz mutlu olucam.teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   18 Ocak 2016 at 13:01

   – Öncelikle geçmiş olsun. Spor ile uğraşman çok güzel. Hafif kalp sorunu olan bireylerin spor ile uğraşması, uğraşmamasından çok daha iyidir. Doğumsal kalp kapaklarında gevşeme çok fazla sorun çıkarmıyor ise belli aralıklar ile takip edilebilir. Spor 1-2 hafta ara verildiğinde kalp kasları kramları girer ve kalp tekliyormuş gibi nefes almayı zorlaştırır. Ayrıca stres ve çok fazla uykusuz kalmak kalbi yorar ve kalp çarpıntısına ve tekliyormuş gibi hiselere neden olabilir. Bazen aşırı kafein alımı da aynı şikayetlere neden olabilir.

   – Öncelikle uykusuzluğu kaldırmak, azda olsa kardiyo egzersizlerini yapmak, stresi sakinleştirmek, kafein içerikli içecekler çok fazla tüketiliyor ise bunların yerine her gün bir fincan ada çayı ya da melisa çayı gibi sakinleştirici çaylar içmek ritmin düzelmesine katkıda bulunabilir. Kontrol aralığı uzadı ise yakın zamanda kontrole gitmek de fayda var. Ayrıca burun kemiklerinde oluşan şekil bozuklukları da nefes darlığı yapabilir. Ancak 2 senedir hiç kontrole gitmemiş iseniz kontrole gitmeyi ihmal etmemek önemli. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 15. Talha

  18 Ocak 2016 at 23:39

  Merhaba hocam ben de 3 senedir panik atak var cok agırdı evden çıkamıyordum tek başima ondan sonra zaman la alıştım bu duruma,su anda cipralex kullanıyorum 3 senedir bu seferde kalp teklemesi çikti doktora gittim bütün tektikler yapıldı fakat bişey yok zaten normalde sürekli kalbimi dinliyorum bide bu çikti çok endişeleniyorum aydınlatırsanız çok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2016 at 12:44

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalp teklemesinin birçok nedeni vardır. Bu nedenlerden biri de psikolojik rahatsızlıklardır. Panik atak nedeni ile kalp çarpıntıları olabilir. Panik atak hastaları çok farklı şekillerde hastalıktan etkilenir; ancak genelde çok kötü bir şeyler olacakmış hissi vardır ve böyle bir durumda kalp çarpıntısı hissetmek normaldir.

   – Bazı ciddi olmayan durumlarda da panik atak benzeri şikayetler yaşanabilir. Örneğin bazı ilaçların birlikte kullanılması, tiroid hastalıkları, çok fazla kafein almak ve şeker düşüklüğü gibi durumlar panik atak benzeri şikayetlere neden olabilir. Panik atak teşhisi konulurken daha ciddi araştırma yapılması önemlidir. Troid bezi hastalıkları hem kalp çarpıntısına hemde panik atak benzeri şikayetlere yol açabilir. Sürekli kalp atışlarını dinlemek hem kalp çarpıntısı varmış gibi hissetmeye hemde buna bağlı panik olmaya neden olarak bir kısır döngü oluşturabilir. Kalp atışlarında düzensizlik panik atak hastalarında en belirgin belirtilerden birisidir. Bu durumu doktorunuz ile tekrar görüşmekte fayda var.

   – Ayrıca kullanılan ilaca bağlı yan etkiler arasında kalp atım hızında azalma gibi yan etkiler de vardır ve kalbin yavaş atması da bir tip ritim bozukluğudur. Kalp teklemesi olarak tanımlanan durum kalp ritminin bozulmasıdır. Panik atak teşhisi detaylı bir araştırma yapılmadan konulmuş ise bu durum için daha detaylı bir araştırma gerekebilir. Tekrar geçmiş olsun.

 16. mehmet sari

  30 Ocak 2016 at 22:20

  Merhaba hocam kalbimde sürekli olarak tekleme oluyo sanki durup tekrardan çalışıyo ve yaklaşık 4 yıldır var her türlü doktora gittik ama bişi yok diyip gönderiyorlar inanın çok endişeliyim bu durumdan sadece uyurken rahat ede biliyorum sürekli çalışırken gezerken her zaman atıklar mevcut kendi kalp atışımı duyuyorum acaba ne olabilir ve ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2016 at 13:44

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalpte tekleme hissinin 4 yıldır devam etmesi oldukça uzun bir süre. Bazen panik atak gibi bir psikolojik hastalığa bağlı kalp çarpıntısı, nefes darlığı, boğulma hissi, terleme veya üşüme, göğüs ağrısı veya sıkışması, bulantı, mide sorunları, sersemlik, baygınlık hissi ve benzeri şikayetler ortaya çıkabilir ve genellikle hasta bunu kabul etmeyebilir veya doktorlar bir şey yok deyip gönderebilirler. Bu durumdan kaynaklanıyor ise bir psikiyatri uzmanına gitmek ve şikayetlerinizi iyi dile getirmek gerekebilir.

   – Kalp teklemesi kalp ritminin bozulması sonucu kişinin hissetiği bir durumdur. Kalp ritminin bozulmasına neden olan birçok olay vardır. Bazı ritim bozuklukları kronikleşir ve yaşam boyu sürebilir. Ritim bozukluklarının birçok çeşidi de vardır. Ekstrasistol sağlıklı kişilerde de çok sık görülen bir ritim bozukluğu tipidir. Heyacan, stres, fazla kafeinli içecekler, sigara ve benzeri maddeler ekstrasistol oluşumunu tetikleyen faktörlerdir.

   – Kardiyoloji bölümünde gereken tüm tetkiklerin yapılması ile ritim bozuklukları tespit edilebilir. Elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi (kalp utrasonu), efor testi, holter testi, transözofajiyal ekokardiyografi, koroner anjiyografi gibi birçok kalp hastalıklarında kullanılan teşhis yöntemleri vardır.

   – Bunun dışında bazı sistemik hastalıklar kalp ritim bozukluğuna neden olabilir. Örneğin Akdeniz ateşi diye bilinen FMF hastalığında hastalar yıllarca farklı şikayetler ile doktorlara giderler ve ilaç üzerine ilaç kullanırlar, bu hastalık bazı hastalarda ilk kalp problemleri ile hastane hastane gezdirir; ancak ele gelir bir şey bulunamaz. Fakat hasta ciddi rahatsızlıklar çeker. Bu hastalık ve buna benzer bazı sistemik hastalıklar bu tür şikayetlere neden olabilir. Bu nedenle doktor doktor gezmek yerine üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde iç hastalıkları veya romatoloji bölümüne baş vurmanızda ve burada gereken araştırmanın yapılmasında fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 17. Ismail coskun

  2 Şubat 2016 at 17:41

  Hocam merhaba,babamda kalp teklemesi yapıyor bazen 6’ya 1 bazen 30’a 1 şeklinde,tansiyon hastaligı var ilaç kullanıyor,bu sebepten yapar mı bi sorun teşkil eder mi,ekg çektirdik bişey çıkmadı,ldl hdl nrmal,kolesterol 193

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2016 at 18:38

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalp teklemesi anormal kalp atışları şeklinde tarif edilebilir. Yüksek tansiyon hastalığının kendisi kalp çarpıntısı yapabilir.

   – Kolesterol değerlerine gelince; total kolesterolün normal değeri 200 mg/dl’nin altı sayılabilir. 100-129 mg/dl LDL kolosterolün normal sayılabilecek değeridir. HDL kolesterol değeri ise 60 mm/dl veya daha fazlası normal kabul edilir. Kolsterol 193 yazılmış; ancak hangi kolesterol olduğu belirtilmemiş. Eğer kötü kolesterol ise kolesterol yüksek.

   – Tansiyonu düzenlemek için farklı ilaçlar kullanılır. Ensık kullanılan tansiyon ilaçları diüretikler ve betablokerlerdir. Diüretiklerin en yaygın yan etkilerinden biri vücuttan su atılmasını sağlamak için sık idrara çıkmadır. Betabloker grubu ilaçların yan etkileri ise baş dönmesi, sersemlik, kalp atışlarının yavaşlaması gibi yan etkilerdir. Yani betabloker grubundan bir tansiyon ilacı kullanıyor ise bu ilaca bağlı kalp atışlarında dengesizlik görülebilir. Bu durumu ilacı veren doktorunuz ile görüşmenizde fayda var. Belki ilacın dozajında bir düzenleme yapılması gerekebilir. Kontrollerinizi ihmal etmemekte fayda var. Tekrar geçmiş olsun.

   • Ismail coskun

    3 Şubat 2016 at 19:37

    Hocam ldl 128 hdl 40 normal kolesterol 200 codiavan ve monovas kullanıyordu,şimdi zanipress alacak dr’u onu verdi,kalp teklemesinin başka bir nedeni olabilir mi veya hipertansyn da ypar mı,ekg iyi çıktı,teşekkürler

    • Sağlık Ocağım

     4 Şubat 2016 at 12:21

     – Tekrar geçmiş olsun. Kalpte tekleme hissine neden olan birçok faktör vardır. Kolesterol değerleri normal.

     – Co-diovan ilaç yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) kontrol altına alınmasında yardımcı olan anjiyotensin -II antagonisti ve idrar söktürücü (diüretik) içerir. Co-diovan yüksek tansiyonun düşürülmesinde kullanılır. Co-diovan ilacının yan etkileri arasında kalp atışlarında düzensizlik de vardır.

     – Monovas ilaç damarların genişlemesini ve kanın damarlarda daha rahat dolaşımını sağlayarak kan basıncını (tansiyon yüksekliğini) düşürür. Monovas yüksek tansiyon tedavisinde ve anjina denilen göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Monovas ilacının yaygın yan etkileri arasında kalp çarpıntısı da vardır.

     – Zanipress kan basıncını (yüksek tansiyonu) düşüren iki ilacın sabit bir kombinasyonudur. Zanipress yüksek tansiyonu düşüremeyen tek bir ilacın yetmediği durumlarda kullanılır. Bu ilacın da oldukça ciddi yan etkileri vardır. Fakat her ilacın yan etkileri bulunmaktadır. Tansiyon değerleri normale dönmediği sürece de kalp atım düzensizlikleri olabilir. Bu durum ciddi bir şekilde devam eder ise doktorunuz ile tekrar bağlantı kurmanızda fayda var.

     – Ayrıca yüksek tansiyonu kontrol altına almak için sadece ilaçlar değil, yaşam ve beslenme tarzı değişikliği de önemli. Düzenli ve sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli yürüyüş, bol su içmek, zararlı içeceklerden ve yiyeceklerden uzak durmak, aşırı çay, kahve, sigara gibi içecekleri bırakmak, stresten kaçınmak gibi yöntemlerin uygulanması da gereklidir.

     – Yüksek tansiyonu bazı hastalıklar da tetikleyebilir. kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, troid hastalıkları, polikistik böbrek hastalığı, böbrek yetmezliği, böbreküstü bezi hastalıkları, bazı ilaçlar gibi birçok etken tansiyonun yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle diğer hastalıklara yönelik tetkikler de yapılmalıdır. Bir araştırma hastanesine gitmek faydalı olabilir. Tekrar geçmiş olsun.

 18. Ali Ozkan

  7 Şubat 2016 at 00:32

  Merhaba Hocam.. Son 1 aydir kalbim sert atiyor. Kalbimin hizi normal fakat kuvvetli ..Televizyon izlerken, kitab okurken kalbimin atislarini hiss ede biliyorum. Bu nedeni ne ola bilir ?

  • Sağlık Ocağım

   7 Şubat 2016 at 12:39

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalbin hızlı hızlı atması çoğu zaman basit nedenlerden kaynaklanır; ancak hastayı telaşlandırır ve kalp atışları daha şiddetli duyulmaya başlar. Kalp atışlarının küt küt olması genellikle korkutucudur.

   – Aşırı kafein tüketimi kalp çarpıntısının en önemli nedenlerinden biridir. Yorgunluk, uykusuzluk, alkol, sigara, uzun süre çalışmak ve yorulmak, uzun süren stres ve üzüntü, hayal kırıklıkları gibi nedenler de kalp çarpıntılarına neden olur.

   – Bazı kalbi de tutan sistemik ve metabolik hastalıklar (Adeniz ateşi hastalığı, sarkoidoz hastalığı, kist hidatik, lupus eritematozus, troid hastalıkları, şeker hastalığı gibi kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kalp kası ve kalp zarının iltihabi hatalıkları da kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   – Bazı ilaçlar kalp çarpıntılarına neden olabilir. Bronşit ve astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, bazı tansiyon ilaçları, bazı kalp damar hastalıkları ilaçları gibi ilaçlar kalp atımında bozulmalara yol açar.

   – Bazı psikolojik hastalıklar panik atak, kaygı bozukluğu gibi kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   – Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Buradan sonuç alınamaz ise bir psikiyatri uzmanına, kalp damar cerrahisi uzmanına veya dahiliye uzmanına baş vurmak gerekebilir. Öncelikle sigara, alkol, çay, kahve, kola, yorgunluk, uygkusuzluk, stres, heyecan gibi tetikleyiciler var ise bunları azaltmak yada bırakmak grekli. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   • Gozde

    6 Ağustos 2016 at 16:44

    Slm hocam benim bir sorum olucakti

 19. Abdullah Sadi

  7 Şubat 2016 at 23:14

  Selam Hocam. Son 1-2 aydir stressli olurken ve ya sinirlenince kalbim hizli ve çok kuvvetli atiyor. Eskiden boyle deyildi. 19 yasindayim. Elimi kalbimin ustune koyunca elim titriyor. Sanki kalbim göğüs kafesime deyib geri gidiyor. Sebebi ne ola bilir ?

  • Sağlık Ocağım

   8 Şubat 2016 at 15:38

   – Öncelikle geçmiş olsun. Stresli durumlarda kalp atım hızında artış olması genellikle normal bir durumdur. Son zamanlarda çok sık stresli durumlar yaşamışsanız bu durum kalbinizi de yormuş olabilir. Kalbin çok hızlı atması taşikardi olarak tanımlanır.

   – Taşikardi herhangi bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, direkt kalp ile ilgili sorunlar nedeni ile de ortaya çıkabilir. Ani stres, heyecan, korku gibi fizyolojik nedenler ile taşikardi olabilir. Bunun dışında kansızlık, tiroid bezi hastalıkları, ateş yükselmesine neden olan bazı hastalıklar, yorgunluk, uykusuzluk, kalp kası veya kalp zarı iltihapları, kalp damar hastalıkları, kalp yetmezliği, aşırı kafein ve alkol alımı, sigara, soğuk algınlığı, bazı ilaçlar gibi nedenlerde de kalp atım hızı artabilir. Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var. Buradan bir sonuç alınamaz ise kansızlığın ve tiroid hastalıklarının araştırılması için hematoloji veya endokrinoloji bölümlerinde durumun araştırılması gerekebilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 20. Onur

  10 Şubat 2016 at 17:46

  Hocam merhabalar yasim 15 bende 1 aydir gecmeyen bir ritim bozuklugu var bu ritim bozuklugu bir gece fenalastiktan sonra oldu panik atak krizi diye doktora gitmedik o fenalasmadan sonra hic gecmedi sureklu bir sıkınti var icimde nefesimi kesen duzensiz kalp atislari cok rahatsiz ediyo en az 10 kere kardiyolog uzmanlara gittik uzman doktordan profosore kadar hepsi hic biseyimin olmadigini soyledi ama bu sikayetim onceden tekleme seklindeydi ama suan sanki duracakmis gibi atiyor cok duzensiz yani kostuktan sonraki dinlenme surecinde daha fazla oluyor o kalp seyinin tarifi anlatilmiyo cok kotu bisey ve hayattan kopmus durumdayim kalbim normal atarken duracak gibi araya bisey giriyo ve nefes alamiyorum cok duzensiz atiyo carpintim da var ne olur yardim edin kan tahlilleri ekokardiyografi yaptidim obur seyleri yapyirmadim acaba bende ne var tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   11 Şubat 2016 at 11:51

   – Öncelikle geçmiş olsun. Daha yaşın çok genç. Panik atak sorunu mu vardı? Eğer panik atak var ise panik atak ciddi derecede kalp çarpıntılarına neden olabilir. Bu durumun ayrıntıya çıkması için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir.

   – Bunun dışında kansızlık, kalp kası hastalığı veya iltihabı ki bunun için genellikle kardiyologlar fizik tedaviye gönderir. Ritim bozuklukları genellikle holter testi ile anlaşılır ve bu test ile ritim bozukluğu derecelendirilir. Fakat ritim bozukluğu başka nedenlerde de meydana gelen bir durumdur.

   – Bazı sistemik hastalıklarda da kalp ritmi bozulabilir. Akdeniz ateşi hastalığının kalp tutulumunda, sarkoidoz hastalığının kalp tutulumunda, kist hidatik hastalığının kalp tutulumunda, lupus eritematozus hastalığının kalp tutulumunda, tiroid hastalıkları, alerjik bazı hastalıklar gibi benzeri sistemik hastalıklarda ritim bozukluğu gelişebilir.

   – Bu hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji, alerji immünoloji, endokrinoloji, hematoloji bölümlerinde yapılan araştırmalar sonucu bulunur. Yani kardiyologlardan bir sonuç alınamış ise bir araştırma hastanesine gitmenizde ve gereken araştırmaların yapılmasında fayda var. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Semra

  17 Şubat 2016 at 12:33

  Hocam merhabalar benim göğüsteki kemiklerim böyle kendimi kasinca çok fazla agriyoo ve bi yıldır çok kotu sikayetimm var ve teklemem oluyooo günde dört beskere fazla oluyoo genelde egildigigim zaman veya sırtüstü uzandigimm zaman oluyooo hastaneye gittim kalbinde bi sorun yok dendi ama inanın bu teklemeler artikk yaşam kalitemi bozuyoo bilmiyomm ne yapcam çok stres yapiyomm çünkü bi iş yapamiyomm daha öncede size yazmıştım ama devam edince tekrar yazmak istedimm şimdiden teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   17 Şubat 2016 at 23:24

   – Tekrar geçmiş olsun. Sizin şikayetiniz daha çok kassal bir şikayete benzemektedir. Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi problemler buna benzer şikayetler yaratabilir. Bu şikayetleriniz için birde fizik tedavi uzmanına baş vurmanız gerekebilir. Ayrıca daha önceki yazınızda guatr ve kansızlığın olduğunu da ifade etmişsiniz. Kansızlık ve tiroid hastalıkları kalp sıkışmasına sebep olabilir. Çekilen elektrokardiyografide o sırada ritim normal olduğu için herhangi bir şey çıkmaz; ancak ara ara ritmi bozarak bu tür şikayetlere sebep olur.

   – Kansızlığın ve tiroid hastalıklarının en doğru araştırması üniversite hastanesi gibi hastanelerde bulunan hemotoloji ve endokrinoloji bölümlerinde yapılır. Ayrıca Akdeniz ateşi olarak bilinen romatolojik ve genetik bir hastalıkta da benzer şikayetler görülür ve bunun araştırılması için de yine üniversite hastanelerinde bulunan romatoloji bölümünde yapılır. Öncelikle fizik tedaviye gitmek ve sonrasında sonuç alınamaz ise araştırma bölümlerine gitmek daha doğru olabilir. Size ve bebeğinize sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Yeliz

  27 Şubat 2016 at 11:51

  İyi günler ben 2 aydır kalp çarpıntısı baygınlık terleme uyuşma yaşıyordum ayrıca baş ağrısi vardı acile gittim ikimiz ve sonra nöroloji panik atak dediler psikiyatriye gittim emar çekildim sünislerim doluymuş kbb gönderdiler fakat 2 haftadır kalp çarpıntısı ve Son iki gündür Sol kolumdan omzuma uzanan yanma ve ağrım nefes alamama yokus çıķarken kalp çarpıntısı vardı kardiyolojiye gittim ekg efor testi yapıldı hiç birşey yok dediler fakat doktor concor vermiş aldım içeriğini okudum birşeyim yoksa kalple ilgili bu hapı içmem doğru olurmu birde dahiliyeyemi gorünsem hangi doktora gitmem gerek şaşırdım yoksa ilaca başlamalımıyım şimdiden teşekürler

  • Sağlık Ocağım

   27 Şubat 2016 at 22:10

   – Öncelikle geçmiş olsun. Sinüslerin dolu olması nedeni ile baş ağrısı olur. Kalp çarpıntısı bazen kullanılan ilaçlara bağlı da olabilir. Kalp kası veya kalp zarı iltihabı olabilir. Bu durum alerjik astım belirtisi de olabilir. Alerjik nedenlere bağlı sinüs doluluğu olabilir.

   – Concor 5 mg 30 lak tablet hipertansiyon (yüksek tansiyon) tedavisinde veya göğüs ağrısı tedavisinde kullanılır. Kalbin yeterince oksijen alamadığı koroner kalp hastalıklarının tedavisinde, kalbin iyi fonksiyon göstermediği bazı kalp hastalıklarında ve bazı kalp atımı bozukluklarında (ritim bozukluklarında) kullanılır.

   – Ritim bozukluğunun birçok nedeni vardır. Örneğin kansızlık, tiroid hastalıkları, psikolojik sorunlar, bazı sistemik ve metabolik hastalıklar, aşırı çay, kahve, sigara, alkol kullanımı gibi nedenler, stres, uykusuzluk gibi nedenler kalp atım bozukluklarına neden olabilir. İlacı doktor kalbinde fizyolojik bir bozukluk varsa onu düzeltme amaçlı vermiş olabilir. Fakat kullanmak istemiyorsanız endokrinoloji, hematoloji ve romatoloji bölümlerine de gitmek gerekebilir. Buralarda nedene yönelik araştırmalar yapılabilir. Çay kahve, kola, sigara, alkol gibi içeceklerden kaçınmak, uyku düzenini sağlamak, stresten kaçınmak gibi yöntemler denebilir. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 23. EMRAH

  2 Mart 2016 at 02:49

  Merhaba hocam. Ben 24 yaşındayım. Sürekli bir çarpıntım var. Bazen kendimi çok sağlıklı, iyi hissediyorum bazen çok kötü hissediyorum. Halsiz gibi, ağrım oluyor. Sürekli kardiyoloji kardiyoloji geziyorum. Defalarca ekg, eko, holter ve efor testleri uygulandı. Sadece erken vuru çıktı. Normal insanda olabileceğinin biraz üzerinde (15-16) kez. Hiç bir ilaç verilmedi. Ve ben bu şikayetlerle yaşıyorum. Elim sürekli nabzımda. Sürekli tansiyonumu ölçüp, nabızlarımı sayıyorum. Genelde acillik oluyorum. Sizce nedir tam tanısı yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Sağlık Ocağım

   2 Mart 2016 at 15:44

   – Öncelikle geçmiş olsun. Kalp teklemesi, kalp çarpıtısı, kalp sıkışması ve göğüs bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olan birçok etken vardır. Kalp teklemesi gibi hissedilen bu durum kalp ritminin arada bozulması sonucu olabilir ve genellikle kardiyolojide yapılan tetkiler normal çıkar.

   – Bazen stres, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, aşırı kafeinli içecekler, panik atak olarak bilinen psikolojik bir rahatsızlık, kansızlık, tiroid hastalıkları, Sistemik bazı hastalıklar (sarkoidoz hastalığı, skleroderma, Akdeniz ateşi hastalığı ve benzeri hastalıklar) kalp çarpıntılarına neden olabilir. Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı gibi durumlarda da kalp çarpıntıları olabilir. Alerjik bazı hastalıklar kalp ritim bozukluklarına neden olabilir. Reflü hastalığı göğüs bölgesinde sıkışma ve yanma hissine neden olabilir. Bu durumun araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji veya iç hastalıkları bölümünde araştırılması daha uygun olur.

   – Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir hastalık nedeni ile kalp tutulumları olur ve hasta kendini hep hasta ve halsiz hisseder. Bazen eklem ağrıları, bazen baş ağrıları, bazen karın ağrıları, bazen kasık ağrıları, bazen böbrek ağrıları, bazen cilt sorunları, bazen idrar yolu sorunları, bazen mide ağrıları gibi farklı şikayetlere neden olan bir hastalıktır ve doktor doktor gezdirir.

   – Bu hastalık aynı zamanda genetik bir hastalıktır. Üniversite hastanesi gibi araştırma bölümü olan hastanelerde genetik danışmanlık bölümüne gitmek de gerekebilir. Kansızlık için hematoloji bölümünde araştırma yapılır. Tiroid hastalıkları için endokrinoloji bölümünde araştırma yapılır. Hastalıkların araştırılması oldukça zaman alıcıdır; ancak başka türlü altta yatan neden bulunmaz ve boş yere ilaç kullanılır. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 24. Mujgan

  7 Mart 2016 at 20:24

  Hocam Merhabalar aynı şikayetler bendede var bir anda sniyelik kalbin bombom yapıyor sanki o saniye duracak ole çekmiş im gibi korku oluyor biryil dir bu şikayetim var ama ara ara oluyor ayda bir bazen ayda iki üç bazende üç dört ayda bir ama beni korkutuyor Dr gittim EKG holter takıldı birgün boyunca kan testi yapıldı birde odasında ultrason aletle baktı ama hiç bir problem çıkmadı ve iki sefr gittim Dr ama temiz diyor ama kalbimi bole atmasi benim yaşam kalitesi düşüyor çünkü iki üç günüm trans biçiminde de geciyor

  • Sağlık Ocağım

   8 Mart 2016 at 11:26

   – Merhaba, kalbin çok hızlı atması ritim bozukluğunun bir çeşidi olan taşikardi olarak adlandırılan bir durumdur.

   – Taşikardinin nedenlerine gelince; kalp ritminin bozulmasına kalp kası hastalıkları, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı psikiyatrik hastalıklar (panik atak gibi), kansızlık, tiroid hastalıkları, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, şeker düşüklüğü, şeker yüksekliği, doğum kontrol ilaçları, uykusuzluk, stres, alerjik bazı hastalıklar, aşırı çay ve kahve, kola gibi içecekler, aşırı yorgunluk gibi birçok neden kalp ritminin bozulmasına yol açabilir.

   – Bazı sistemik hastalıklar, bazı romatizmal hastalıklar, bazı enfeksiyon hastalıkları (Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, kalp romatizması, sarkoidoz hastalığı, kist hidatik, liken planus, bruselloz enfeksiyonu, ankilozan spondilit gibi birçok hastalık) kalp tutulumlarında kalp çarpıntısına neden olabilir. Bu nedenle araştırılması için araştırma hastanelerinde bulunan iç hastalıkları bölümüne gitmek gerekebilir.

   – İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 25. Fatma

  15 Mart 2016 at 15:04

  Hocam merhaba
  Hipertroidim var 7 aydır kalpte tekleme oluyor zaman zaman coğalıyo azalıyor Piskolojim bozuldu artık ilacın yan etkisi olabilirmi dozu yüksek geldiğinde yapıyor kendimce dusunuyorum böle ama kansızlık var d vitamin eksikliği var
  Son zamanlarda azaldı bıkaç gündür olmuyor hiç tekrarlama olurmu

  • Sağlık Ocağım

   15 Mart 2016 at 22:41

   Merhaba, Kalpte tekleme, kalp sıkışması, kalp çarpıntısı olarak tarif edilen durumlar genellikle kalp ritminin bozulması nedeni ile meydana gelir. Hipertiroidi başlı başına kalp ritminin bozulmasından sorumlu tutulubilir. Bunun yanı sıra kansızlık da kalp ritim bozukluklarına neden olur. Alınan bazı ilaçlar da kalp ritminin bozulmasına yol açar. İlaç ile ilişkili olduğunu fark ettiyseniz ilcın dozajı doktorunuz tarafından tekrar ayarlanabilir. Tiroid sorunu devam ettiği sürece kalp sorunları devam edebilir. İçiniz rahat etmiyor ise bir kardiyoloji uzmanına başvurmanızda fayda var.

   Geçmiş olsun.

 26. Semra

  25 Mart 2016 at 19:48

  Hocam merhaba ben size 3 kez yaziyomm bugün doktora gittim akciğer filmi çektim doktor filmime baktığı gibi benim kalple ilgili bir sorunum oldugunumu söyledi kalp biraz büyük gorunuyomus geçen yıl gittim kardiyoloji bölüme tetkiklerimi yaptm normal cikiyodu sizce kalp büyümesi olmuş olabilir mi ve teklemelerimm felan oluyo size yazmıştım çok korkuyomm lütfen aciklarmisiniz hanı varsa da böyle bisey kötü bisey mi yoksa tedavisi varmı pazartesi için randevu aldım kardiyoloji bölümü için ama korkuyomm o yüzden sormak istedim size şimdiden tesekurler

  • Sağlık Ocağım

   26 Mart 2016 at 12:09

   > Kalp büyümesinin altında yatan başka bir kalp hastalığı veya egzersiz, spor yaparken yanlış alınıp verilen nefes nedeni ile ve bazı altta yatan hastalıklardan meydana gelebilir. Daha önce gittiğinizde de bu durum yeni başlamış olduğu için gözden kaçmış olabilir. Kalp büyümesi ekokardiyografi yönteminde de görülebilir.

   > Yani kalp büyümesinin başka nedenleri vardır. Bu durumun üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesinde araştırılması da gerekebilir. Çünkü altta yatan neden kansızlık, tiroit hastalıkları, kawasaki hastalığı, romatizmal bazı hastalıklar gibi nedenler olabilir.

   > Kardiyoloji bölümünde bir sonuç alınmaz ise bir araştırma hastanesinde iç hastalıkları bölümünde bu durum araştırılabilir. Aşağıda verilen linkten kalp büyümesi hakkında bilgi edinebilirsiniz.

   > İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

   http://www.saglikocagim.net/kalp-buyumesi-nedir/

 27. pinar

  29 Mart 2016 at 19:18

  Merhaba.2 ay once omega3 basladim bir muddet sonra gunde 4-5 kere kalbim teklemeeye basladi.kardiyoloji muayenesi oldum kalp kapaginda cocukluktan kalma bir durum var dedi tahlillerim iyi cikti.baska bir doktora gittim bir problem yok dedi ekomda normal cikti.fakat ben psikolojik olarak etkiliendim cok tedirginim.Omega 3 u bir hafta kes sonra yine basla gunde 1 tane dedi.ben tedirginligimi atanadim baslayamiyorum malesef.Omega 3 sıkıntı yaratirmi sizce tekrar.kullsnirken kendimi cok zinde hissediyorum

  • Sağlık Ocağım

   30 Mart 2016 at 13:17

   > Kalp kapaklarındaki bozukluklar genellikle ekokardiyografik görüntüleme ile anlaşılır. Ancak kalp teklemesi, kalp çarpıntısı gibi durumlar kalp ritminin bozulmasından dolayı meydana gelen durumlardır. Kalp ritminin bozulmasına neden olan birçok faktör vardır.

   > Kalp ritminin bozulmasına neden olan faktörler arasında stres, uykusuzluk, aşırı yorulma, çay, kahve gibi kafeinli içecekler, sigara, alkol gibi fizyolojik ritim bozukluğu nedenleri vardır.

   > Kalp ritminin bozulmasına kalp damarlarındaki hasatalıklar, kalp kapaklarındaki kusurlar, doğumsal kalp delikleri, kalp kası hastalıkları, kalp zarı iltihabı, kalp romatizması gibi kalp hastalıkları kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   > Ayrıca kalp ritminin bozulmasına neden olan başka hastalıklar da vardır. Örneğin sarkoidoz hastalığı, skleroderma hastalığı, kist hidatik hastalığı, Akdeniz ateşi hastalığı, ankilozan spondilit olarak bilinen romatizmal bir hastalık, bazı kas hastalıkları gibi birçok hastalıkların kalp tutulumlarında kalp ritim bozukluğu gelişebilir. Bu tür hastalıklar genellikle romatoloji bölümlerinde araştırılır.

   > Keten tohumu yağındaki omega 3 yağ asidinin (ALA), genellikle iyi tolore edildiği, ancak yüksek dozda alındığında (günde 30 g) ishal ve alerjiye neden olabildiği hakkında bilgiler vardır.

   > Balık yağı ya da diğer deniz ürünlerindeki omega 3 yağ asitleri (EPA – DHA) kullanımının ciddi yan etkileri olmadığı hakkında veriler vardır. Balık yağı omega 3 yağ asitlerinin en yaygın yan etkileri ağızda balık kokusu bırakması, mide ekşimesi ve mide yanması gibi yan etkilerdir.

   > Her firmanın ürettiği omega 3 kapsüllerinin içeriği farklı olabilir. Bu nedenle yan etkileri de farklı olabilir. Bu tür kapsüller de doktor denetimi altında kullanılmalıdır. Eğer şikayetleriniz bu ilaçları içmeye başladıktan sonra gelişti ise sizde bu tür bir yan etkiye neden olmuş olabilir. Ayrıca bu kapsüller uzun süreli doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır.

   > Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 28. Hande

  1 Nisan 2016 at 04:14

  Hocam ben az önce uykudayken nefesim kesilir gibi oldu sanki kalbim atmadı sonra bi anda biri kalbimi arkadan cekip atıyormus gibi oldu kalbimin o atışını cok net duydum ve o an yatakdan sıçradım çok korktum ne yapmalıyım

 29. Sağlık Ocağım

  1 Nisan 2016 at 15:41

  > Kalp çarpıntısı olduğunda kalp bazen çok hızlı atar bazende yavaşlar ya da durmuş gibi hissettirir. Kalp çarpıntısına neden olan birçok faktör vardır.

  > Özellikle geceleri kalp atım bozukluğu meydana geliyor ise bu durum yatmadan önce yaşanan bir korkuya, heyecana, çay ve kahve, sigara gibi içeceklere bağlı olabilir. Görülen bir kabus nedeni ile kalp hızlanma ve durma hissi yaşanabilir.

  > Geceleri olan kalp atım düzensizliği panik atak nedeni ile de olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar kalp çarpıntılarına neden olabilir. Astım tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, bazı alerji ilaçları, kortizonlu ilaçlar, tansiyon ilaçları, doğum kontrol ilaçları gibi bazı ilaçlar kalp çarpıntısı yapabilir.

  > Kalp çarpıntısına neden olan diğer faktörler arasında kansızlık, kalbe bağlı hastalıklar, bazı akciğer hastalıkları, tiroid hastalıkları, alerjik bazı hastalıklar, bazı romatizmal hastalıklar, şeker hastalığı, tansiyon yüksekliği, bazı kas hastalıkları gibi birçok etken kalp atım bozukluklarına yol açabilir.

  > Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına baş vurmanızda fayda var.

  Geçmiş olsun.

 30. Tülin

  4 Nisan 2016 at 19:58

  Benim sıkıntım bir aydir bir anda kalbimin hızlıatması ve döşümde kuş kanadı gibi pır pır olması daha sonrasında sol kolumda bir aģırlık oluyor bir yil once ekg ve koşu bandına çıktım dr birsey olmadıgını soyledi bu konuda yol gösterirseniz napmam gerekir sevinirim teşekkurler

  • Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2016 at 13:19

   > Kalbin kuş kanadı gibi pır pır etmesi gibi bir durum kalp çarpıntısı olarak tabir edilir. Kalp çarpıntısı kalp ritminin bozulmasından kaynaklanır. Kalp ritim bozukluğuna neden olan birçok faktör vardır.

   > Kalp çarpıntısına neden olan bazı fizyolojik durumlar stres, uykusuzluk, aşırı yorgunluk, aşırı kafein, sigara, alkol, yağlı beslenme, aşırı kilo, aşırı egzersiz gibi birçok fizyolojik etken kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   > Kalp ritminin bozulmasına neden olan bazı hastalıklar kalp deliği, kalp kapak hastalıkları, kalp ritim bozuklukları, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları kalp ritim bozukluğuna yol açabilir. Kardiyoloji muayenesinde ekokardiyografi ve holter testleri de yapılmalıdır.

   > Bunun dışında şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı sistemik veya romatolojik hastalıklar, kalp kası hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminler ve minerallerin eksiklikleri ve falalıkları, kullanlan bazı ilaçlar, pulmoner hiper tansiyon gibi birçok hastalık kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   > Kap üzerinde sıkıntı, nefes alamama, kalpte sıkışma hissi panik ataktan dolayı da olabilmektedir. Yapılan tetkiklerde kalp ile ilgili sorunlar genellikle anlaşılır. Kalp damarları ile ilgili bir problem var ise bunun için anjiyografi gibi bir tetkik de gerekebilir.

   > Mide veya yemek borusu reflüsü gibi bir durumdada göğüs bölgesinde sizin hissettiğiniz hisler duyulabilir. Mide ağrısı, mide yanması, mide ekşimesi gibi şikayetlerde diğer belirtilere eşlik edebilir. Bu durum için gastroentroloji bölümüne gitmek gerekir.

   > İç hastalıkları bölümünde araştırılması da gerekebilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 31. Atakan PERÇİN

  8 Nisan 2016 at 19:09

  Hocam merhaba ben Atakan 17 yaşında 1.90 boyunda 98 kilo bir lise öğrencisiyim.. Yaklaşık 2 senedir olan son zamanlarda çok artan bir şikayetim var ilk başta ne olduğunu anlamamıştım fakat sonraları nabzımı kontrol ettiğimde hissettim. Oturduğumda uzandığımda özellikle yatakta yatarken çok oluyor ; Bir an için kalbim ani bir vuruş yapıyor duruyor ve 3-4 saniye sonra tekrar atmaya devam ediyor. bu olduğunda ise sanki midemden boğazıma birşey gelirmiş gibi oluyor.. Bazı günlerde günde 15 seferden fazla bazı günler ise birkaç kez oluyor ve ok rahatsız ediyor.. Kardiyoloji den doktora görünüm ekg temiz çıktı ultrasonla kalbimi izledi doktorum ve 24 saatlik holter taktı. fakat bunun normal birşey olduğunu stres yapmamam gerektiğini söyledi. Siz ne düşünüyorsunuz acaba? TEŞEKKÜRLER

  • Sağlık Ocağım

   9 Nisan 2016 at 13:07

   > Kalbin bir duruyormuş ve sonra tekrar atıyormuş gibi olması genellikle bir çeşit ritim bozukluğu olan bradikardi olarak tanımlanır. Bradikardi fizyolojik nedenlerden olabilir. Özellikle yapılan holter testinde bu durumun derecelendirilmesi yapılmaktadır. Çıkan sonuca göre durum fizyolojik olabilir.

   > Bradikardi tipi veya taşikardi tipi ritim bozuklukları stresten, uykusuzluktan, yorgunluktan, sıkıntıdan, aşırı kafein alımından, alerji sorunu var ise bahar alerjisinden, bazende kan değerlerindeki düşüşten kaynaklanabilir. Bu durumda kafein alımını azaltmak, sigara kullanımı var ise bırakmak, alkollü ve kola gibi içeceklerden uzak durmak, stres yapmamak, iyi uyumaya çalışmak gerekir.

   > Ayrıca kalp ritminin bozulmasına bazı romatolojik hastalıklar, alerjik hastalıklar, sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, bazı kas hastalıkları, kansızlık gibi nedenler de sebep olabilir. Uzun süre tüm önlemleri almanıza rağmen kalbinizde hissettiğiniz sıkıntı geçmez ise durumun araştırılması gerekebilir.

   > Mide reflüsü gibi bir durumda da sizde görülen şikayetler olabilir. Bu gibi bir durumda mide şikayetleri de kalpteki bozukluğa eşlik eder. mide reflüsü için gastroentroloji uzmanına gitmek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Onur

  14 Nisan 2016 at 09:23

  Merhaba benim 1 haftadir kalp ritmi problemim var tarlada ani gelen kalp teklemeleri ardindan ventikuluer tasikardi oldu 20 saniye kadar surdu ve kendiliginden gecti ondan sonrada bende gecmeyen hissiz teklemeler basladi yani gum diye vurmuyor sadece durma hissini yasiyorum ama elimi kalbime koyunca tekliyor 1 haftadir boyleyim ve gecmedi o anda tespit gerekiyormus ardindan ekg cekildi fakat ufak bile bisey bulunamafi ventrikuluer tasikardi belirtilerinin hepsini yasadim oysaki 2 sene once holter takildi fakat birsey cikmadi eko KAN testleri birsuru ekg testleri yaptirdim onlarda temiz ama arada ataklarim oluyo ne yapmam gerekiyo hangi teste girmem gerekiyo bu hissiz dedigim tekleme sadece uykumda olmuyo gun boyu simdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2016 at 12:14

   > Kalp teklemesi, kalp çarpıntısı, kalp sıkışması olarak tabir edilen durumlar kalp ritminin bozulmasına bağlı gelişen durumlardır. Kalp ritminin bozulmasına yol açan birçok etken vardır. Kalp kası, kalp zarı iltihapları gibi durumlar da ritim bozukluğuna yol açabilir. Kalp kası ile ilgili durumlar için genellikle fizik tedavi bölümüne gitmek gerekir.

   > Bazı romatolojik hastalıklar, alerjik hastalıklar, sistemik hastalıklar, tiroid hastalıkları, şeker hastalığı, bazı kas hastalıkları, kansızlık gibi nedenlerde de kalp ritmi bozulabilir ve kalp sıkışmasına, nefes darlığına, göğüs bölgesinde ağrıya yol açar.

   > Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur. Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   > Kalp damarları ile ilgili sorunlar da kalp ritminin bozulmasına neden olabilir ve bunun tanısı için kalp damar cerrahisine gitmek gerekir.

   > Altta yatan başka kas hastalığı, sistemik bir hastalık, romatolojik bir hastalık, tiroid sorunları, kansızlık gibi nedenlerin de araştırılması gerekebilir ve bu durum için araştırma bölümlerine gitmek gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 33. ozlem

  19 Nisan 2016 at 00:30

  Merhaba ,
  Son birkac aydir. Surekli tekleme oluyir orbegin gunde 10 diyebiliriz ki bu hafta dahad rahatsiz etti.birkac kez elim ayagim uyustu tabi paniktende belki kotu oldum.
  Psikolojik halsizlestim ve korku olustu.doktora gityim ama siyami ersek testler cok verimli olmayacaktir cunku ekg 10 sn bakildi kan testi ve akciger.pek ilgileneceklerini sanmam.beyaz kan hucrelereim dusuktu, panik atak belki nabzim kolay kolay dusmuyor yani bunlarin hepsi etki ederse hangisimi duzeltmk gerekir ki .inanin bilemiyorum nereye guvenirim.dogru yonlendirir..

  • Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 12:22

   > Panik atak nedeni ile anlattığınız şikayetler görülebilir. Bazı kalp hastalıkları nedeni ile kalp çarpıntıları veya kalbin normalden yavaş atması oluşabilir. Kardiyoloji bölümünde EKG dışında ekokardiyografi (kalp ultrasonu), holter testi, efor testi gibi tetkiler de yapılması gerekir.

   > Panik atak için psikiyatri bölümüne gitmek gerekir.

   > Ayrıca bazı hastalıklar da kalp ritminin bozulmasına neden olabilir. Örneğin tiroid hastalıkları, kansızlık, bazı mineral eksiklikleri ve fazlalıkları (hiperkalsemi, hipokalsemi gibi), şeker hastalığı, kalp kası hastalıkları, kalp zarı hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma, sistemik sklerozis, sarkoidoz, kist hidatik, panik atak, anksiyete bozukluğu, depresyon, bazı kas hastalıkları, reflü hastalığı, alerjik hastalıklar, bazı ilaçlar ve benzeri birçok etken kalp ritminin bozulmasına neden olabilir. Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde fayda var. Buradan bir sonuç alınamaz ise araştırılması gerekebilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 34. Tahira

  19 Nisan 2016 at 10:25

  Hicam merhabalar,

  Benim de kalbimde teklemeler oluyor.Sanki gogusumde bir kush ziplar gibi oluyo birden o an kalbimi dinledigimde kalbimin duzensiz atdigini hiss ediyorum. Yani o kalbin ziplama sirasinda kalbim duruyo gibi ve sonra yeniden devam ediyo. Artik besh gundur boyle teklemeler oluyor. En cok oturunca, televizyon izleyib ve ya kitab okuyunca oluyo. Diktira gitdim EKg cekti ancak o an tekleme olmadi. Doktor EKG nirmal dedi ancag tekleme o sirada olmadi ki anormalliyi gorsun. Tekleme olmasa bile EKG de o ara priblemi tehshis ede bilirmi?
  Bende panik oluyo bazen ve ansiyete de var. Ancag bu ziplamalar beni rahatsiz ediyo, yani diskomfort yaratiyo. Sizce ne etmeliyim. Tesekkur ederim.

  • Sağlık Ocağım

   19 Nisan 2016 at 12:35

   > Kalp teklemesi olarak tarif edilen durum kalp ritminin bozulması sonucu meydana gelen durumdur. Anksiyete (kaygı bozukluğu), panik atak nedeni ile bu durum olabilir. Son günlerde kaygı sıkıntınız biraz artmış ise, çok fazla kafeinli içecekler (çay, kahve, kola gibi), sigara, alkol gibi içecekleri de fazla tüketiyorsanız kalp sıkışması durumu artmış olabilir. Ayrıca uykusuzluk, yorgunluk, kafayı bir şeyleri çok fazla takmak gibi nedenler de kalp teklemesi olarak ifade edilen ritim bozukluğuna yol açabilir.

   > EKG tetkiki her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Çünkü kalp ritmi o an iyi ise EKG sonucu da iyi çıkar. Kalp ile ilgili problemler için ekokardiyografi, efor testi, holter testi ve bazı kan testlerinin de yapılması gerekir. Kullanılan bazı ilaçlar nedeni ile de kalp ritmi bozulabilir. Kalp kası iltihabı, son zamanlarda geçirdiğiniz enfeksiyonel bir rahatsızlık sonrası da kalp ritmi bozulabilir. Grip ilaçları, ağrı kesiciler, antibiyotikler de kalp ritmini bozabilir. Daha önce psikiyatrik bir tedavi görmüşseniz tekrar doktorunuza baş vurmanız gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 35. Saliha

  26 Nisan 2016 at 19:04

  Merhaba hocam benim sıkıntıda kalbimde 15 dak aralıklarla ek atim duyuyorum 2 3 saniye icinde normale dönüyor sanki göğüs kısmından kalbime iletilen bir atış doktora gittim kalp kapakçigim tam kapanmiyormus çok ciddi bir durum değil dedi senede bir kere kontrol önerdi bu atma pek anlam veremedi psikolojik olabilirmi ve birsey daha kalp kapakçigim tam kapanmıyor bir sızıntı gerçekleşiyor olması ve bu nerede birikiyor düşüncesi ilerde dahà kötü mü olurum korkuyorum yardımcı olurmusunuz lütfen

  • Sağlık Ocağım

   27 Nisan 2016 at 12:38

   > Kalp kapakçıkları kanın kalbin farklı bölmelerinde doğru bir şekilde ilerlemesini sağlayan kapaklardır. Kalp kapaklarında darlık, gevşeme, genişleme, yetmezlik ve herhangi bir problem olduğunda kanın kalp içindeki ve vücudun diğer kısımlarına giden kan dolaşımı bozulur ve şikayetler ortaya çıkmaya başlar.

   > Kalp kapaklarında herhangi bir sorun var ise bazı şikayetler başlar. Örneğin yatarken nefes alma güçlüğü, hareket sırasında öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum, gece öksürüğü, halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi, bayılma hissi, ayaklarda ve ayak bileklerinde şişlikler, hızlı kalp atımı ya da kalp atımında bozukluk, göğüs ağrısı ve göğüste baskı hissi gibi şikayetler kalp kapaklarında ciddi derecede bozulmalar olduğunda görülen şikayetlerdir.

   > Kalp kapak hastalıkları farklı kapaklarda, farklı derecelerde, farklı sorunlar şeklinde ortaya çıkar bu nedenle takipleri ve tedavileri de farklı olabilir.

   > Örneğin aort kapak yetmezliği, aort kapak darlığı, pulmoner kapak yetmezliği, pulmoner kapak darlığı, triküspit kapak yetmezliği, triküspit kapak darlığı, Mitral kapak yetmezliği, mitral kapak darlığı, aort kapak koarktasyonu, mitral kapak prolapsusu gibi farklı değerlendirilen kalp kapak hastalıkları vardır. Bu nedenle sorunun hangi kapak hastalığı olduğunu bilmeden takip veya tedavi gerekip gerekmediğini bilmek zordur.

   > Doktorunuz takip önerdi ise takiplerinizi zamanında gitmeniz doğru olur, doktorunuz ilaç tedavisi verdi ise ilaçlarınızı düzenli kullanmanızda fayda var.

   > Fakat bunu düşünerek stres yapmamalısınız, çünkü stres kalbi yorar. Panik atak kalp hastalıklarında olduğu gibi şikayetlere neden olabilir; bu nedenle panik yapmamaya özen göstermek gerekir.

   > Sağlıklı beslenme tarzına, düzenli yürüyüş yapmaya, kilo almamaya, yağlı besinlerden kaçınmaya, hamur işleri, ağır tatlılardan kaçınmaya, aşırı kafeinli içeceklerden kaçınmaya, sigara, alkol gibi içeceklerden uzak durmaya çalışmak oldukça faydalıdır. Yani tüm kalp hastalıklarından ve diğer hastalıklardan korunmada sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı çok ama çok önemlidir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 36. Mesut

  4 Mayıs 2016 at 20:06

  Hocam merhabalar bende ritmi bozukluğu ekstrasistol ve tekleme oluyor ve baş dönmesi ve yemek sonrası şişkinlik hissi oluşuyor uzman hekime göründüm holter de birşey çıkmadı ekodiyagram çektiler tetkikleri temiz çıktı ama hala şikayetlerin devam ediyor ne yapabilirim?

  • Sağlık Ocağım

   5 Mayıs 2016 at 01:46

   Yemek sonrası şişkinlik hissi oluyor ise, kalp çarpıntısı gibi bir durum hissediyorsanız reflü veya mide ile ilgili bir problem olabilir. Tiroid hastalığı gibi bir durum olabilir. Kansızlık ile ilgili bir problem olabilir. Kalp kası veya kalp zarı iltihabı olabilir. Alerjik bir neden (besin alerjisi gibi) olabilir.

   Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Buradan bir sonuç alınmaz ise endokrinoloji uzmanlığında durumun araştırılması gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

 37. Srdtr

  9 Mayıs 2016 at 08:09

  Hocam kalbimin tam üzerinde göğsümün sol üst tarafında aniden sanki sadece bir damarda hızlanma oluyo sadece o damar düzensiz bir şekide atıyor yaklasık ıkı gündür yaşıyorum bunu daha önce hiç olmamıştı tam olarak ne olabilir bu?

  • Sağlık Ocağım

   9 Mayıs 2016 at 13:02

   > Kalpte tekleme hissine neden olabilen durum genellikle kalp ritminin bozulmasıdır. Kalp ritim Bozukluğuna neden olan birçok faktör vardır.

   > Kan basıncı yüksekliği (hipertansiyon) durumu olabilir veya kalp kasına bağlı bir rahatsızlıktan kaynaklanabilir.

   > Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur. Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   > Kalp ritminin bozulmasına bazı hastalıklar kalp deliği, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları, şeker hastalığı, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı sistemik veya romatolojik hastalıklar, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok hastalık kalp ritminin bozulmasına neden olarak kalpte tekleme hissine neden olabilir.

   Öncelikle bir kardiyolozi uzmanına görünmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 38. Ayşe Şeyma

  11 Mayıs 2016 at 10:20

  Merhaba hocam size daha öncede bi takım sorularım olmuştu ek atımlarla ilgili yaklaşık bi buçuk yıldır dönem dönem atımlarım oluyor ama son altı Aydır daha yığın olmaya başladı iki kez kardiyologa gittim ekg eko eforlu ekg yapıldı farklı doktorlar tarafından ama hepsi normal bulundu fakat benim şikayetlerim azalmadı hatta artarak devam etmeye başladı eskiden pır pır şeklinde tek biri hissediyordum şimdi ise iman tahtasının altında sivri uçlu kemiğin alt kısmında arka arkaya top zıplamış gibi oluyor o an nefes alırken birazcık zor oluyor ama uzanınca geçiyor fakat ben kalbimin durup tekrar atması gibi bişey hissetmiyorum birden top zıplıyor gibi oluyor sonra da geçiyor ama bazen günde bi kaç kez hissediyorum tsh t3 t4 anti-tpo bakıldı değerler normal ama renkli boyun dopplerinde haşimato takibi yapılmalı denildi sonra ayda bir kan tahlili yapıldı ama normal olduğu için bi tedavi gerekmediğini söyledi doktorum bu duruma yol açar mı acaba sizce bu benim yaşadığım ek atım olmayabilir mi çünkü ben bahsedilenden biraz farklı hissediyorum lütfen bana yol gösterin bunlardan dolayı iyice panik atak oldum her günüm böyle acaba olacak mı diye geçmeye başladı beni aydınlatırsanız sevinirim iyi çalışmalar hocam

  • Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 13:18

   > Kalp teklemesi veya göğüste baskı hissi gibi bir durum romatolojik bazı hastalıklar nedeni ile ara ara olabilir. Gastroözofagialreflü durumunda veya bazı yemek borusu rahatsızlıklarında göğüs bölgesinden bir şey dışarı çıkacakmış gibi ve pır pır ediyormuş gibi hisler olabilir. Mide şikayetleriniz de var ise gastorlojik bir değerlendirme gerekebilir.

   > Renkli doppler ile hashimoto takibi istenildi ise hashimoto varlığından şüphe edilmiş olabilir.

   > HASHİMOTO HASTALIĞI BELİRTİLERİ ARASINDA; boğazda sıkışma hissi, nefes alamama hissi, hastalığın başlangıç dönemlerinde tiroid bezinin fazla çalışmasından dolayı hipertiroidi belirtileri, ilerleyen safhalarda tiroid bezinin az çalışmasından dolayı tiroid yetmezliği belirtileri gibi belirtiler vardır.

   Altta verilen linkten hashimoto hastalığı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/hashimoto-hastalg-nedenleri-ve-tedavisi/

   > Öncelikle bir gastroloji uzmanına baş vurmanzıda fayda var. Buradan sonuç alınmaz ise romatoloji bölümünde durumun araştırılması doğru olur.

   > Panik atak başlangıcı da olabilir, bu nedenle psikiyatrik başvuru da gerekebilir.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 39. gozde

  11 Mayıs 2016 at 14:48

  hocam allah rızası için bana yardım edin yol gösterin bnm senelerdr kalbimde carpıntı vardı bide cok heyecanlym herseye heyecan yapıypeum gecen sene tekleme basladı nefes darlıgı var sol kolda gezen agrı var omız oluyo bilegım oluyo yanma oluyo omuzdan asagıya ama en kötüsü gecen hazrandan beri gogus bölgmde yeri belli olmayan gogus sıkıntısımı desem bi agrlık gibi omuzlarmdada oluyor ve bu halln bazen mide bulntısı kusma kmdini kötü hissetme oluyor dktora gtdim ekgde sinüd tasikardi hafif st deprasyonu dior ultrsandm bakdı yok bişe diyor acile kalkdm bigum ekg yapdlr trponın I 1,8 cıkdı bişym yok dediler .netdn arasdrdm anjina ya cok bnzıyor gibi ltfn zor drmdayım bana bi yol gösterim

 40. gozde

  11 Mayıs 2016 at 15:00

  hocam lütfen yardım edın ekg de sinüs taşikardı hafif st deprasyonu pr aralıgı kısa yazıyor ve acile kaldm gcm troponin I1.8 cıkdı refrnsı 0 15 dior doktor yok bişey dedi ama bnm sıkıntlrm var gögüsde yeri belli olmym sıkıntumı deseö agrlık tarzı gıbı omuzlardada var cok sıkıntılu hissdyrm hrele heyecn yada sınırde fln bu dahada artıyor bir azalıyor bir artyr nefes darlgm oluyor sol kolda yanma yanma olmasa gezem agrı bazen cenm bn gerckdm kmdımo ıyı hısstöyrö.dktor yok bişe dior ultrsndan bkdı yok dior ama niye böyleyım fenaşık geliypr acaba anjinamı var sanki onunla belirtler uyutor lütfen yardm.edin.yasım 24

  • Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2016 at 22:48

   > İskemik göğüs ağrısı sırasında açığa çıkan ST depresyonu, ağrı azaldıktan veya geçtikten birkaç dakika sonra kaybolur. ST depresyonu sessiz iskeminin en sık görülen bulgularından biridir.

   > Sessiz iskemi (gizli kalp sessiz iskemi) oalarak da adlandırılır. İskemik kalp hastalığı nedeni ile kalbin oksijen gereksinimini, gelen koroner akım karşılayamaz ise kalp kası beslenemez ve iskemi meydana gelir. İskeminin en sık görülen belirtilerinden biri sessiz göğüs ağrısıdır ve genellikle tanısı gecikir.

   > İSKEMİK KALP HASTALIĞI BELİRTİLERİ ARASINDA; göğüs ağrısı, bazı hastalarda çene, kulak, mide ağrıları veya baskı hissi, nefes zorluğu, halsizlik, ruhsal durum bozukluğu, hazımsızlık, terleme, kusma, bulantı, efor sırasında çarpıntı gibi belirtiler vardır.

   > İskemik kalp hastalığı teşhisinde en doğru yöntem koroner anjiyografidir. Yapılan diğer kalp için olan tetkikler ile bir sonuca varılmaz ise koroner anjiyografi gerekir. Bu durum için kalp damar cerrahisine gitmek gerekir. İskemik kalp hastalığının altında yatan nedenler de vardır ve bu nedenlerin de araştırılması gerekebilir. İskemik kalp hastalığı sessiz kalp krizlerinin en önemli nedenlerinden biridir. Bu nedenle ihmal edilmemesinde fayda var.

   > İskemik kalp hastalığı hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten edinebilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/gizli-kalp-sessiz-iskemi-nedenleri/

   > Sinüs taşikardisi kalp atım hızının yaş sınırlarının üzerinde seyretmesi olarak tanımlanabilir. Sinüs taşikardisi EKG çekimi sırasında heyecanlanma nedeni ile hafif artabilir ve bu normaldir. Sinüs taşikardisinin genellikle altta yatan bir nedeni vardır.

   > Sizde görülen şikayetlere bazı romatolojik hastalıklar, bazı akciğer hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı kas hastalıkları, şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, kansızlık, bazı vitamin ve mineral eksiklileri veya fazlalıkları da sebep olabilir ve bu durumların araştırılması da gerekir. Sigara kullanımı var ise kalp damar cerrahisine gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 41. Buse

  25 Mayıs 2016 at 23:36

  Hocam Merhaba. Benim 1.5 aydir ara ara kalp carpintilarim oluyordu tahlil yaptırdım Hipertrioidim olduğu çıktı. Şu sıralar kalp çarpıntım degilde anlayamadigim birsey oluyor kalbimi sanki biri çekiyor koyuyor yerine heyecan gibi birsey oluyo karnında boşluk hissediyorum o an. Sizce nedir bu Hipertrioid ile ilgisi var mı. Bu arada kardiyoloji eko ekg sonuçları temiz çıktı. Lütfen yardımcı olun

  • Sağlık Ocağım

   26 Mayıs 2016 at 15:12

   Hipertiroidi (tiroid hormonu yüksekliği) birçok sisteme zarar verebilen bir durumdur. Kalp ritminin bozulmasına da sebep olabilir. Kalp ritminin ne kadar bozuk olduğunun anlaşılması için holter testi gerekebilir.

   Hipertiroid için tedavi görmeniz gerekebilir. Bu durum için endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve neden olduğu komplikasyonların veya hipertiroide neden olan bir faktörün olup olmadığının araştırılması uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 42. Yusuf

  2 Haziran 2016 at 19:24

  Merhaba. Yaklaşık bir yildir kalbimde carpinti ve tekleme hissediyorum defalarca kardiyoloji bölümüne gittim ekg,Ekokardiyografi,holter ve kan testleri yapildi doktorlar birsey olmadigini kalp atimlarimda tek bir erken vuru olmadigini belirttiler bunlara rağmen ozel hastaneye gidip kalp check upi yaptirdim sadece homosostein orani hafif yuksek cikti ayrica vitamin degerleri ve troid degerleride normal kalbim her teklediginde o an oluyorum saniyorum nefes alamiyorum ayrica psikiyatri bolumunden de destek aldim ama verilen ilaclar beni sersemletmekten baska bir ise yaramadi iyice icime kapandim ne yapacağımı bilmiyorum yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   3 Haziran 2016 at 15:16

   – Kalp teklemesi, kalp çarpıntısı, kalp sıkışması olarak tarif edilen durumlar aslında bir hastalık değil altta yatan bir etkenin veya hastalığın bulgusudur.

   – Bu durumlar genellikle kalp ritminin bozulması sonucu meydana gelir ve kalp ritminin bozulmasına neden olan veya olabilecek birçok faktör vardır.

   – Ekokardiyografi, holter testleri, kan testleri altta yatan sistemik bir durum var ise genellikle normal çıkar. Ayrıca kalp damarlarında ya da ritmin bozulmasında etkili olan damarlarda bir sorun var ise bunların teşhisi anjiyografi ile konulur genellikle. Fakat anjiyografi çok gerekmedikçe özellikle gençlerde yapılmaz.

   – KALPTE RİTİM BOZUKLUĞUNA veya GELİP GEÇİCİ RİTİM BOZUKLUKLARINA NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, hipokalsemi (kasiyum yetmezliği), hiperkalsemi (kalsiyum fazlalığı), herediter hemokromatozis, safra kesesi taşları veya polipleri, alerjik reaksiyonlar, alerjik astım, gizli şeker veya insülin direnci, kistik fibrozis, bazı kas hastalıkları, kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, kansızlık, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksikleri veya fazlalıkları, kolesterol yüksekliği, tansiyon yüksekliği, pulmoner hipertansiyon, kronik böbrek yetmezliği, amiloidoz birikimi, bazı ilaçlar, kaygı bozuklukları gibi psikolojik sorunlar gibi birçok etken gelip geçici veya yapılan tetkiklerde bir şey bulunamayan ritim bozukluklarına yol açabilir ve bu durumların üniversite hastanesi gibi araştırma hastanesinde iç hastalıkları veya hematoloji bölümünde araştırılması gerekir.

   Sağlıklı yaşam ve her şeyin iyi olması dileğiyle.

 43. Hülya

  5 Haziran 2016 at 05:29

  Meraba kalbim bogazimda atiyo sanki ve atinca oksüruyorum nedeni nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 20:55

   – Kalp çarpıntısı farklı nedenlerden dolayı kalp ritminin bozulması sonucu meydana gelir genellikle. Bu durum heyecanlandığınız zamanlarda, korktuğunuz zamanlarda, işin içinden çıkamadığınız bir problem olduğunda oluyor ise strese bağlı ya da altta yatan panik atak durumuna bağlı olabilir.

   – Astım hastalığında veya alerjik astım durumunda da kalp atışları boğaz kısmında hissedilebilir ve öksürük olabilir. Polenlere karşı alerjiniz var ise ya da gıda alerjisi var ise alerjik astım atakları olabilir.

   – Yine yemek borusu, farenks, larenks sorunlarında da boğazda tıkanma hissine eşlik eden öksürük olabilir. Alerjik farenjit olabilir.

   – Öncelikle bir göğüs hastalıkları uzmanına başvurmanız ve sonuç alınmaz ise kardiyoloji, gastroentroloji, KBB uzmanlığı gibi uzmanlıkların muayeneleri de gerekebilir. Bunlardan da bir sonuç çıkmaz ise bir psikiyatri uzmanına gitmek de gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Tgba

    10 Haziran 2016 at 01:23

    Öncelikle merhabalar mayis 2015te grip olmuştum ve evde benical ilaç içtim o bana carpinti yapti doktora gittik sakinleşmesi için beloc verdi … Sekiz ay sonra tekrar gittim kalbinde bir sorun yok dedi ilaci biraktim .. İlaci biraktiktan 4ay sonra kalbimde tekleme oldu öksürükle birlikte oluyor iki haftadir var sanki durup calisiyor gibi sizce neden olabilir ? Sorun nedir

    • Sağlık Ocağım

     10 Haziran 2016 at 21:56

     Grip ilaçları ritim bozukluğuna yol açarak kalpte sıkışma, tekleme, çarpıntı gibi hislere neden olabilir. Öksürük ile birlikte kalbin durduğunu hissetmek gibi bir durum göğüs zarı iltihaplanması, akciğer zarı iltihaplanması, yaşadığınız enfeksiyonel hastalık nedeni ile enfeksiyonun akciğerlerde bir etki bırakması nedeni ile olabilir. Tansiyon yüksekliği nedeni ile bu tür belirtiler olabilir.

     Bir göğüs hastalıkları uzmanına gitmeniz gerekebilir. Ayrıca kardiyolojide herhangi bir tetkik yapılmadı ise tekrar kardiyolojiye gitmeniz ve ekokardiyografi gibi tetkiklerin yapılması doğru olur.

     Sağlıklı yaşam dileğiyle.

     • Tgba

      14 Haziran 2016 at 15:26

      Hocam bu dediğiniz göğüs zari iltihaplanması yuksek tansiyon belirtilerine vaktim çok şükür hiçbiri yok teklemem de geçti çok şükür … Sizce gelip geçici birşey olabilir mi doktora gitmeli miyim ? Çok teşekkür ederim

     • Sağlık Ocağım

      16 Haziran 2016 at 00:18

      İçtiğiniz grip ilacına bağlı çarpıntılarınız artmış olabilir fakat enfeksiyonun akciğerlerde bir etki bırakmadığından emin olmak için bir göğüs hastalıkları uzmanlığında muayene gerekebilir.

      Strese bağlı, aşırı çay, kahve içmeye bağlı, uykusuzluğa bağlı, geçirdiğiniz enfeksiyonel hastalığın verdiği yorgunluğa bağlı da kalp ritmi bozulabilir ve kalpte çarpıntı, tekleme hislerine yol açabilir.

      Geçmiş olsun ve sağlık, iyilik dileğiyle.

     • Tgba

      16 Haziran 2016 at 17:28

      Hocam 24yasindayim evliyim bu carpinti durumları hamileliği ve doğuma engel mi bi sorun olur mu sizce

     • Sağlık Ocağım

      17 Haziran 2016 at 22:46

      > Çarpıntı olarak tarif ettiğiniz durum kalp ritminin bozulmasına bağlı hissedilen bir durumdur ve kalp ritminin bozulmasına neden olan birçok faktör vardır.

      > Kalp ritminin bozulmasına bazı hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, kistik fibrozis hastalığı gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozuklukları olabilir ve bu durum kalp çarpıntısına sebebiyet verebilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında daha derin araştırmalar gerekir.

      > Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok etken kalp ritminin bozulmasına neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir.

      > Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, doğum kontrol hapları, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur. Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

      > Bu durum geçti demiştiniz fakat şimdi tekrar olmaya başlamış ve tekrar tekrar ve ara ara oluyor ise yukarıda sayılan durumlardan biri olabilir ve bu gibi durumlarda daha fazla araştırmalar gerekir.

      > Hamileliği etkileyip etkilemeyeceği de altta yatan bir etken var ise buna bağlı değişir.

      Bir araştırma ya da üniversite hastanesinde bulunan hematoloji veya iç hastalıkları bölümünde altta yatan nedenin araştırılması hamilelik planı yapmadan önce daha uygun olur.

      Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 44. Burhan

  7 Haziran 2016 at 09:30

  Selam, Benim kalbim de son iki yıldır tekleme var tekleme olduğunda terleme oluyor ama başka bi rahatsızlık olmuyor.Bir kaç kez muayene oldum ekg ,eko,efor ve kan testleri normal .Son muayenemde 24 saat holter takıldı takıldığı gün 123 izole vea izlendi syk aea izlendi diğer normal .Bi şe yok dediler beloc 25 lik kulandım.Şimdilerde sorunum biraz azaldı 5 ayda bir oluyr ama tam olarak geçmedi bu sorun kalpte değilse nasıl tam olarak geçer.Teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   8 Haziran 2016 at 13:01

   – Kalp ritim bozuklukları strese bağlı, uykusuzluğa bağlı, aşırı yorulmaya bağlı, sigara, alkol, kullanımına bağlı, aşırı çay ve kahve gibi kafeinli içeceklere bağlı meydana gelebilir.

   – Ara ara kalp ritmi bozuluyor olabilir ve buna bağlı olarak tekleme gibi bir his duyulabilir.

   – Beloc kalp ritim bozuklukları tedavisinde kullanılabilen iyi bir ilaçtır.

   – Kalp ritminin ara bozulması altta yatan başka hastalıklara bağlı da olabilir.

   – Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, sarkoidoz hastalığı, kalsiyum yüksekliği ya da eksikliği, tiroid hastalıkları, kansızlık, B 12 vitamini eksikliği, demir eksikliği, kistik fibroz, demir depolama hastalığı, bazı psikolojik hastalıklar, alerjik reaksiyonlar, şeker hastalığı, amiloidoz birikimi, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları, bazı akciğer hastalıkları, kalbin damar hastalıkları, kalp kası-kalp zarı- göğüs zarı iltihabı, bazı kas hastalıkları gibi birçok etken ara ara meydana gelen kalp ritimi bozukluğuna neden olabilir.

   – Bu hastalıklardan birinin veya birkaçının belirtilerinden de var ise romatoloji veya hematoloji bölümünde bu durumun araşltırılması gerekebilir. Bu durum ara oluyor ise yediğiniz bir besinin alerjisi veya stres kaynaklı da olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 45. Burhan

  9 Haziran 2016 at 10:28

  Teşekkurler, rahatlatınız beni saydığınız hastalıklarda akciğer lerde sigara dumanından ettkilenme vardı .Altı ay önce muayene olmustum 125 lik ağızda sıkılan ilaç kulandım şimdilerde ara ara kulanıyorum tabiki eskiye göre cok iyiyim göğüs hastalıklarında bana bu konuda bana bi şe demediler ama kardiyoloji doktoru göğüse muayene ol demişti sonradan bende gidip bu konuda bilgi almadım size teşekkur ederim.Belok la Akciğer ilacını birlikte kulanıyorum sizce bi sakıncası varmı teşekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2016 at 00:59

   – BELOC ZOK, yüksek kan basıncını (tansiyon yüksekliği) ve göğüs ağrısını (anjina pektoris) önlemek için kullanılır.

   – BELOC ZOK kalp yetmezliği tedavisinde, bazı kalp çarpıntılarında ve bazı kalp ritim bozukluklarında kullanılır.

   BELOC ZOK KULLANILMAMASI GEREKEN DURUMLAR

   – Beloc ilacının içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjisi olan kişiler bu ilacı kullanmadan önce doktora danışmalı veya bu ilacı kullanmamalıdır.

   – Kalp atış hızında yavaşlama (sinüs bradikardisi) olan kişiler BELOC ilacını kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ya da ilacı kullanmamalıdır.

   – Kan basıncı düşük olan (düşük tansiyon) kişiler BELOC ilacını kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ya da ilacı kullanmamalıdır.

   – Kan dolaşım sorunu olan, akciğerleri ile ilgili problemi olan kişiler BELOC ilacını kullanmadan önce doktorlarına danışmalı ya da ilacı kullanmamalıdır.

   – Üstte BELOC ilacının kullanılmaması gereken durumlardan bazıları açıklanmıştır.

   – Akciğer için kullanılan ilaçlar farklılık gösterebilir, bu nedenle kullandığınız ilaca bağlı yan etki olabilir veya akciğerlerinizde sorun var ise göğüs hastalıkları uzmanı muayenesi ve bu ilaçların birlikte kullanılıp kullanılmayacağını danışmak gerekir.

   – Sigara dumanından etkilenme var ise astım ya da alerjik astım probleminiz olabilir ve astım, alerjik astım kalp ritim bozukluğu yapabilir.

   Tekrar iyi bir göğüs hastalıkları uzmanlığı değerlendirmesi önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 46. Nilüfer

  12 Haziran 2016 at 14:16

  Merhabalar
  Bana 4 yıl önce erken atım teşhisi konuldu, şimdiye kadar atımlar bazen oluyordu fakat oruç tutmaya başlayınca çok fazlalaştı ölüyorum sandım iftardan sonra normale dönüyor oruç tutmalımıyım ve neden aç kalmak kalbi bu kadar etkiliyor

  • Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 12:40

   – Erken kalp atımı (ekstrasistol) genellikle aşırı tütün kullanan kişilerde, mide ağrısı çekenlerde, digoxin zehirlenmesinde ya da altta yatan bir kalp hastalığı, bozukluğu varlığında ortaya çıkar. Aç kalmak mide problemlerine neden olabileceği için kalp atımlarında ritim bozuklukları olması normaldir. Yaz günlerine denk gelen ramazan aylarında gün çok uzun ve yemek yeme dönemi çok kısadır. Bu kadar uzun süre aç ve suzuz kalmak insan sağlığını ciddi derecede tehdit eder.

   – Aslında midenizde bir sorun olabilir ya da uzun aç kalmak midenizi yoruyor olabilir. Buna bağlı olarak da kalp ritmi bozulur.

   – Bu sıcak yaz günlerinde ve günlerin çok uzun olduğu bu dönemlerde oruç tutmak her ne kadar oruç tutmak sağlıklı denilse de, sağlığın tam anlamıyla iyi olması gerekir, az çok sağlık problemi olan insanlarda bu mevsimlerde oruç tutmak sağlığı olumsuz yönde etkiler.

   – Öncelikle tam bir sağlık kontrolünden geçmek gerekebilir. Tutmamak daha doğru olur. İnsan vücudunun % 70’i sudur ve bu kadar uzun süre susuz kalmak doğru olmaz. Bir kez elden giden sağlığımızı, dini inancımız bile geri getiremez maalesef.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 47. Sümeyye

  13 Haziran 2016 at 02:52

  Benim normal sinüs ritmi sırasında kalbim sanki birden hızlanır anında düşüyormuş gibi oluyor buda sanki nefesini kesiyor eskiden bi kaç ayda bir bazen ayda bir olurdu nadir yani şimdi bu iki gündür sürekli tekrarlayor dün gün içinde bir on defa olmuştur uyudum uyandım sahur ićin hala var şuana kadar 4-5 defa oldu Kolik bir kızım var 3 gündür ćok şiddetli gaz sancısı var haliyle sinir stres tavan yaptı bende o yüzden mi arttı acaba böyle ama yemek yerken falan lokma ağzımda birden oluyor ve nefesim sanki anlık kesiliyor dr gitmelimiyim 1-2 defa EKG ćektirdim eskilerde normaldi ama fark edilmemesi normal o zaman nadir olurdu. EKG sırasında olmayınca nasıl yansicak kağıda 22 yaşındayım ne yapmam lazım?

  • Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2016 at 15:27

   – Sinüs ritmi olarak tanımlanan durum tıpta, elektrokardiyografi (EKG) çekilirken kaydedilen kalbin normal atışıdır. EKG tetkikinde sinüs ritminden belli miktarda fazla kalp atım düzensizlikleri varlığında kalp rahatsızlıklarından şüphelenmek gerekir.

   – Sizin bahsettiğiniz durum sinüs taşikardisi olabilir.

   – SİNÜS TAŞİKARDİSİ : Kalbin doğal pili olarak görülen ve özelleşmiş hücrelerden oluşan, kalbin sağ üst odacığında bulunan sinüs düğümünden kaynaklanan taşikardi tipidir. Kalp hızının beklenenden fazla (dakikada 100 atımın üzerinde olması) durumudur. Sinüs taşikardisi fiziksel ve duygusal stres durumlarında (hareket, heyecanlanma, yorgunluk, uykusuzluk, stres ve benzeri durumlarda) sinüs taşikardisi gelişmesi normaldir. Aşırı kafeinli içecekler tüketmek de kalp atışlarını hızlandırabilir.

   – Yani kalp ritminizin bozulması yorgunluğa, uykusuzluğa, bebeğin sizi sürekli heyecan ve korku yaşatmasına, buna rağmen oruç da tutuyorsanız susuz ve aç kalmanıza bağlı artmış olabilir. Küçük bebeği olan anneler bebek emzirmeseler de oruç tutmaları doğru olmaz, çünkü bebek büyütmek anneyi her halükarda yorar.

   – Yakınlarınızdan destek istemeyi çekinmeyin ve uyumaya biraz zaman ayırın. Streslenmemek için sakinleştirici bitki çaylarından günde bir fincan içmek ve egzersiz yapmak faydalı olabilir. Çay, kahve, kola, sigara gibi stresi arttıran içeceklerden mümkün olduğunca uzak durmak faydalı olur. Günde 2-3 kez birer bardak tuzsuz ayran içmek stresi yatıştırmada faydalıdır.

   – Aldığınız önlemlere rağmen şikayetlerinizde azalma olmaz ise bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur. Hamilelik, doğum, bebek derken kalbinizde küçük bir problem vardı ise ciddileşmiş olabilir veya altında yatan başka bir hastalık olabilir.

   – Kolik ağrısı için neler yapılabileceği hakkında daha fazla bilgiyi aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/anne-stresi-bebekte-gaz-sancs-yapar-m/

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 48. Serhat

  17 Haziran 2016 at 16:21

  Hocam 100 defa doktora gittim kalbimde bişey çıkmadı bazen durup dururken tekleme oluyor sanki baş dönmem yok kendimi iyi hissediyorum ama dönem dönem çıkıyor bu tekleme olayı sonra geçiyor sonra beni piskoloğa gönderdiler bazen telefonla aşırı heyecanlı konuşurken oluyor nedir bu

  • Sağlık Ocağım

   18 Haziran 2016 at 13:34

   – Bu durum heyecanlanmaya bağlı kalp rtiminiminin bozulmasından kaynaklanabilir.

   – Kalp ritim bozukluğuna yol açan bazı kalp sorunlarında böyle durumlarda kalp ritmi bozulur ve kalp atımları değişir.

   – Psikolojik nedenlere bağlı da (panik atak, kaygı bozukluğu gibi) kalp ritmi bozulabilir.

   – Kalp ritminin ara ara bozulmasına yol açan bazı sistemik hastalıkların kalp tutulumlarında da bu tür sorunlar yaşanabilir.

   – Nefes darlığı çeken insanlarda ve aşırı heyecanlanan insanlarda konuşurken ritim bozukuluğu olabilir.

   – Belki bir psikiyatriye, belki bir göğüs hastalıkları uzmanına ya da sistemik hastalıkların araştırılması için romatoloji gibi bölümlere de gitmek gerekebilir.

   – Hiç beklemediğiniz bir zamanda telefondan kötü bir haber almışsanız daha önceleri, her telefon çaldığında bu korkuyu sizin bilinç altınız sizi etkilediği için yaşarsınız ve bu tür bir durum tamamen psikolojiye dayalı olabilir. Bu tür bir durumu kendiniz ölçebilir, değerlendirebilirsiniz ve bu durumda psikiyatrik tedavi gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 49. Ayşegül

  19 Temmuz 2016 at 01:55

  KAlpde gorulen PAC , PVC ler tehlıkelımı? Teşekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   19 Temmuz 2016 at 17:22

   – PAC (prematür atriyal kompleks) erken vuru anlamında da değerlendirilen bir çeşit ritim bozukluğu tipidir. PAC yenidoğan dönemi sağlıklı bebeklerde oldukça sık görülür. PAC herhengi bir kardiyak operasyon sonrası ve digoksin zehirlenmesi sonucu da görülür.

   – PVC (prematür ventriküler kompleks) ventriküler erken vuru olarak tanımlanır ve ventrikülün herhangi bir yerinden kaynaklanır. PVC’ye neden olan kalp hastalıkları arasında miyokardit (kalp kası iltihabı), kardiyomiyopati (kalp kası hastalığı), kardiyak tümör, uzun süren OT sendromu, doğumsal kalp hastalığı, digoksin zehirlenmesi, mitral kapak prolapsusu ve bazı ilaçlar vardır.

   Yani sorduğunuz PAC ve PVC ritim bozukluğu tipleri, bir hastalık değil bir hastalığın ya da ilaç kullanımına bağlı gelişebilecek ritim bozukluğu bulgusudur.

   Bu ritim bozukluğu bulguları aşırı stresten, aşırı kafein alımından, alkol, sigara kullanımı, bazı ilaçlar (özellikle digoksin kullanımı) gibi etkenler de bu tip ritim bozuklukları yapabilir.

   Ayrıca bazı sistemik hastalıkların kalp tutulumlarında da ritim bozuklukları görülebilir ve bu tip hastalıklar daha derin araştırmalar gerektirir.

   Doktor kontrolleinizi ihmal etmemenizde fayda var takip geretirebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 50. Gülce

  12 Ağustos 2016 at 00:56

  İyi günler hocam kalbimde çok az bir kaçak var herhangi bir romatizma söz konusu değil birden fala kardiyoloji doktoru ile görüştüm EKG çekilirken bir yerde ritim bozukluğu oldu bundan rahatsız oldular ama hiçbiri tekrar ayni ritim bozukluğunu tespit edemediler bir sorun yok deyip yolladılar ama ben birkaç gündür bu teklemelerden rahatsız olmaya başladım uzun nefes alınca kalbim tekliyor bazense durduk yere oluyor bilgilerinizi paylaşırsanız memnun olurum.

  • Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2016 at 15:41

   Kalp ritim bozukluğunun birçok nedeni olabilir.

   EKG (elektrokardiyografi) tetkiki kalp ritmi bu yöntem çekildiği sırada normal ise normal çıkar.

   Kardiyolojide kalp ritim bozukluklarının derecesi holter testi ile tespit edilir.

   Kalp ile ilgili birçok sorun ekokardiyografi (kalp ultrasonu) ile teşhis edilir.

   Kalp ritminin bozulmasına bazı hastalıklar Akdeniz ateşi hastalığında kalp tutulumu, skleroderma hastalığında kalp tutulumu, sarkoidoz hastalığında kalp tutulumu, kistik fibrozis hastalığında kalp tutulumu gibi hastalıkların kalp tutulumlarında ritim bozukluğu olabilir. Bu tür hastalıklardan dolayı olan kalp tutulumlarında kardiyolojik muayenede bir şey bulunamaz genellikle.

   Ayrıca şeker hastalığı, tansiyon hastalıkları, kansızlık, tiroid hastalıkları, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı vitaminlerin ve minerallerin eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok etken kalp ritminin bozulmasına neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir.

   Bazı ilaçlar (tansiyon ilaçları, alerjik ilaçlar, doğum kontrol hapları, antidepresanlar gibi) kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Aşırı stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, çok fazla çay, kahve, kola, sigara, alkol ve çikolata tarzı beslenme şekli kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   Bu tür durumlar için daha ciddi araştırmalar gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 51. Eda

  18 Ağustos 2016 at 19:11

  Merhaba, ben son 1 haftadır kalbimin atısını cok fazla hissediyorum ve bu bır çesit tekmeleme hissi gibi bazen çok yoğun bazen durgun fakat yoğun olduğunda nefes almam biraz ağırlasıyo herhangı bır doktora daha görünmedim burada bakınırken herkes gibi ben de size danışmak istedim, teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2016 at 23:35

   Kalpte bir hızlı bir yavaş atım olarak tanımlanan durum genellikle ritim bozukluğunun bir tipi olan bradikardi’dir.

   Bradikardi bir çeşit ritim bozukluğudur ve ritim bozukluklarına neden olan birçok faktör vardır.

   Bradikardiye neden olan faktörler arasında kanda oksijen yetmezliği, vücut ısısının normalin altında olması, kafa travmaları, kalp blokları, ilaçlar veya zehirlenmeler gib etkenler bradikardiye neden olabilir ve bunların da altında yatan kalbe ait veya başka sistemlere hastalıklar veya kansızlık, vitamin ve mineral yetmezlikleri veya fazlalıkları olabilir. Tiroid hastalıkları olabilir ve daha birçok sebep kalp ritminde düzensizliklere yol açabilir.

   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına görünmenizde fayda var.

   1 hafta 10 geçmeyen ve aldığınız önlemlere rağmen tekrarlayan vücut sinyallerini ihmal etmemek gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 52. elif

  20 Ağustos 2016 at 08:46

  Merhabala,ben 44 yaşındayım. 4 ay Cyclo-Progynova hapları kullanıyorum. hapların bitme bir hafta kala kalbimde aşırı ritm bozukluğu yapıyor. her 5 dk da bir kuvvetli vuruş,tetikleme ya da durma hissi veriyor .Nefes kesildiğini de hissini veriyor. ama çok çabuk geçiyor. ve bu 10 gün kadar devam ediyor,sonra 20 güne yakın bir duraklama oluyor. sonra tekrar başlıyor.

  • Sağlık Ocağım

   22 Ağustos 2016 at 11:14

   Kalp ritim bozukluğu birçok sebepten dolayı olabilen bir durumdur.

   Kalp ritmini bozan ilaçların arasında doğum kontrol hapları da vardır. Doğum kontrol hapları hormonlar ile oynadığı için hamileliği önlemektedir, bu nedenle oldukça ciddi yan etkileri de vardır.

   Özellikle kişinin genel sağlık durumunda çok sık bozulmalar oluyor ise bu kişilerde doğum kontrol hapları daha çok yan etkiye yol açabilir.

   Ayrıca bu tür hapları kullanmadan önce kişinin bir sağlık kontrolünden geçmesi daha uygun olur.

   Kadın doğum uzmanınıza daha az yan etkisi olan hap dışında doğum kontrol yöntemlerini danışmanızda ve mümkün olduğunca bu tür ilaçlardan uzak durmanızda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 53. İsimsiz

  24 Ağustos 2016 at 14:10

  İyi günler benim sorum da şu.:yoğun çalışan biriyim son zamanlarda uyku düzenimiz de bozuldu stresli bir mesleğe sahibim..Bu arada antidepresan da alıyorum anksiyeteye bağlı olarak citol uzun zamandır 5-6 aydır kullanıyorum acaba bununla ilgili olabilir mi? İyi günler size..

  • Sağlık Ocağım

   26 Ağustos 2016 at 12:34

   Kalp teklemesi, kalp sıkışması, kalp çarpıntısı olarak bildiğimiz durumlar bir kalp hastalığı değil kalp hastalıklarına bağlı veya başka nedenlere bağlı hissedilen bir bulgudur.

   Bu durumlar genellikle kalp ritminin bozulmasından kaynaklanır ve kalp ritmini bozan pek çok etken vardır.

   Anksiyete bozukluğuna bağlı kalp ritmi bozulabilir ve kalpte tekleme hissine neden olabilir.

   Uyku düzensizliğine ve strese bağlı kalp ritmi bozulabilir.

   CİTOL İLACIN YAN ETKİLERİ ARASINDA; taşikardi (yani ciddi bir kalp ritim bozukluğu), düşük tansiyon, bradikardi, ekstrasistol, ödem, göğüs ağrısı, kalp yetmezliği, ateş basması, geçici iskemik atak, atriyal fibrilasyon, flebit, kardiyak arrest, kalp dal blok gibi yan etkiler bu ilacın sadece kardiyak yan etkileridir.

   Yani hem hastalığınıza bağlı hem de ilaca bağlı kalp ritminin bozulması görülebilir ve kalp teklemesi meydana gelebilir.

   Bu ilacı veren doktorunuza tekrar gitmenizde ve ilacın dozunda bir ayarlama yapılmasında fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 54. Neslihan

  24 Ağustos 2016 at 20:39

  Hocam merhabalar aylardır özellıkle dinlenirken daha cok hissedıyorum kalp atıslarım cok hissedılıyor her atımı hissediyorum nabzımı tutuyorum ve her 5 atıstan sonra 1 atışı duymuyorum yani geç vuruyor diğer atışlara göre ve bu yaklasık 1. 2 dakika sürüyor gun içinde de birkaç kez oluyor bu durum nabzım standartta 63-69 bandında ama arada bir olan bu ritimler sinirlermi bozuyor hal hareketlerime bi etkisi yok ya da başka hiçbi etki yok sadece çarpıntı hissi var ne olabilir kardiyoloğa gitsem ekg de cıkmayadabilir çünkü birkaç kez oluyor günde sizce ne olabilir. Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   27 Ağustos 2016 at 00:13

   Kalp ritmini bozan pek çok etken vardır.

   Stres, sıkıntı, yorgunluk, uykusuzluk, sigara, alkol, aşırı çay, aşırı kahve, aşırı kola gibi fizyolojik sebepler ara ara kalp ritminin bozulmasına neden olabilir.

   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve ekokardiyografi, holter testi gibi tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   Sağlık dileğiyle.

 55. Kamil

  2 Eylül 2016 at 17:24

  Hocam yaşım 19 3 sene önce ağır geçirdiğim su çiçeği sonrasında psikolojik problemlerim oldu anksiyete benzeyen gibi çarpıtıda var çarpıntı bayağı azaldı fakat 3 senedir heyecanlanınca kalbim hızlı atıyor ve herhangi bi zamanda özellikle bi yere uzanmaya çalşışınca vs .kalbim birden çok güçlü vuruyor ama nabız yavaşlıyor bu şekilde 3-4 kere sonra kalbim normal şekilde devam ediyor sebebi nedir.

  • Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2016 at 00:19

   Anksiyete bozukluğuna bağlı kalp ritim bozukluğu olabilir ve kalp çarpıntısı gelişebilir.

   Uzanmaya çalışınca bu çarpıntı artıyor ise kalp kası kaynaklı olabilir.

   Kalp kası iltihabı olmuş olabilir.

   Ayrıca yetişkinlerde geçirilen suçiçeği enfeksiyonu bazen kanama ve pıhtılaşma sorunlarına yol açabilmektedir, bu nedenle kalp veya akciğer damarlarında pıhtılaşma olmuş olabilir ve buna bağlı olarak kalp ritmi bozulabilir ve kalp çarpıntısı oluşur.

   Öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

   • Kamil

    5 Eylül 2016 at 09:44

    Uzanınca yavaş ama güçlü vuru su çiçeğinden önce vardı fakat su çiçeğinden sonra heyecanlanınca titreme geliyor kalbimde çarpıntı ve taşikardi oluyor.Su çiçeğini atlattıktan sonra 10 adım bile atsam taşikardi olurdu, son 2-3 aydır Maşallah 1-2km yürüyorum nabzım çok artmıyor.Ama heyecanlanınca titreme ve çarpıntı geçmedi bu hafta hem psikoloğa hemde kardiyoloğa gidicem.
    Yani sürekli bir düzelme söz konusu fakat titreme ve çarpıntı geçmedi uzanınca çarpıntı gibi değilde kalp atıtımım birden yavaşlıyo fakat vurma süresi uzuyor ve çok güçlü vuruyor her zaman yapmıyor bazen önemli birşey derken bile bu yavaşlayıp güç vurma oluyor.

    • Sağlık Ocağım

     6 Eylül 2016 at 22:32

     Yani psikiyatriste gitmeniz iyi fikir, fakat sonrasında kardiyolojiyi de gitmeyi ihmal etmemenizde fayda var.

     Heyecanlanınca birçok insanda çarpıntı olabilir fakat titreme durumu ürperti gibiyse bu da korku bozukluğuna bağlı olabilir.

     Aşırı stres, aşırı kafeinli içecekler (çay, kahve, kola, çikolata gibi), aşırı uykusuzluk, aşırı yorgunluk, mide problemleri, aşırı yemek yeme, yağlı ve ağır yemek yeme, uzun aç kalma, düzensiz beslenme gibi birçok fizyolojik faktör kalp çarpıntısına neden olabilir.

     Eğer titreme dediğiniz durum tam göğüs kısmından boğaza doğru içeride bir şeyler dalgalanıyormuş ve çırpınıyormuş gibi bir his ise bu durum çoğunlukla gastroözofageal reflüden de kaynaklanır.

     Suçiçeğinden dolayı ve ondan sonra da tekrar tekrar antibiyoik ve ağrı kesiciler içmişseniz bu tür ilaçlar ve yanlış beslenme reflüyü arttırır ve/veya gastrit problemine neden olur. Mide sorunları da yaşıyorsanız (yanma, ekşime, aşırı gaz, mide ağrıları, mide bulantıları gibi) reflü olma ihtimali vardır. Bu durum için gastroloji doktoruna gitmek gerekir.

     İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 56. Mustafa

  7 Eylül 2016 at 19:51

  Merhaba benim sirtimda ve gogusumde 2 tarafdada agri oluyor 2 ay içerisinde 3 kere kardiyolojiye gittim dahiliye ve göğüs hastalıklar ona da gittim EKG eko kan tahlili ciğer filmi hepsine bakildi bi sorun cikmadi kas Ağrisi olabilir demişti doktor ama bugün elimde poşet tasirken biranda sol gogusumde 2-3 saniyeliğine değişik bi şey oldu elektrik carpmis gibi tam ne olduğunu anlayamadim kalp teklemesi yada başka bi şey olabilir mi bu arada son zamanlar çok stresliyim uyku düzensizliğinden var psikolojik olmuş olabilir mi bu şey? Tesekkurler

 57. Mustafa

  7 Eylül 2016 at 19:53

  Bu arada yaşım 19 sporcuyum ama 3 aydir spor yapmiyorum tatildeyim ve 3-4kilo verdim kilom 60 kaygi stres endişe çok hissediyorum bunlardan olmuş olabilirmi tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   12 Eylül 2016 at 10:33

   Aşırı kaygı ve stres ara ara ritim bozukluğuna neden olabilir ve göğüs bölgesinde sıkışma hissine yol açabilir.

   Fakat çektiğiniz sıkıntı spor yapıp bu kadar uzun süre ara vermenize bağlı kas ağrıları da olabilir.

   Örneğin 3-5 ay haftanın 3-4 günü 15 dakika veya yarım saat bile spor ile uğraşıp sonra 1 ay hiç bu hareketleri yapmadınız ise bu durum kas ağrısını düşündürür.

   Kalp kası, göğüs kası gibi bölgelerde bu tür kramp şeklinde ağrılar olur ve ağrıların olduğu esnada sıkışma hissi de olur.

   Kaygıyı bir kenara bırakarak daha önce yaptığınız spor hangi tarzda bir spor ise fakat çok ağır başlamadan en az 1 ay kadar hafiften kardiyo egzersizleri ile (bunu evde bile yapabilirsiniz) daha kısa sürede ve daha az tekrarlar ile spora veya egzersizlere başlamanız bu ağrıları 1 aya kadar hafifletebilir. Spora başlarken her zaman hafif hafif arttırarak devam edilmesi gerekir, çünkü bir anda yüklenildiğinde kas yırtılmalarına veya daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

   Bunların yanı sıra günlük yarım saat orta tempoda yürüyüş de faydalı olur. Yeterli su tüketimi de önemlidir.

   Spora 1 aydan fazla ara vermek hem kişinin kaygısını arttırır hem de kas ağrılarını başlatır.

   Başka bir sağlık probleminiz yok ise spor ve yürüyüş hem psikolojiyi düzeltir hem de kas ağrıları azaltır fakat daha öncesinden sporcu bile olsanız hiç bir zaman en az 1 ay alıştırma yapmadan ve ısınma ve soğuma egzersizleri yapmadan ağır sporlara asla girmemek gerekir.

   Yine de ağrılarınız çok ise bir fizik tedavi uzmanına muayene olmakta da fayda var.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 58. Emrah

  12 Eylül 2016 at 03:33

  Merhabalar hocam, 22 tasindayim ve 16li yaslarda itibaren bir ritim bozuklugu basladi. Onceleri bu nadir olurken giderek sklasti bu durum , siklasmasiyla birlikte yeni belirtilerde ortaya cikti. Onceleri sadece geceleri olurken simdi gunduZ de olmaya basladi, sonra bu durumu yasadigimda ayak ateslenmesiyle birlkte olmaya basladi, daha sonra bu vuzuduma da atladi , ates yuksek oluyo ornegin birinin elini sktigimda doktora gorun falan bile diyen oldu, bir dakka icinde 3 defa tekledigini bilirim bazen bayilip kalacak gibi oluyorum ve nefes alisverislerimde zorlandigim cok oluyor , ekg efor vs gunluk holter falan bi kac yaptim ama bir sonuc cikmadi ama hep kardiyolojiye gittim kalp damara randevu alicam bu sefer .uykuya dalamak uzereyken ozellikle bir cok kez kucuk kalp krizleri geciruyorum oneriniz nedir. Suan deli gibi uykum olmasina ragmen uyuyamiyorum bu carpintidan,teklemerden, atesli hallerden, basa cikamiyorm artik, kalp atislarimi belimde bile hisseder oldum oneriniz nedir hocam simdiden cok tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2016 at 00:33

   Şimdiye kadar gittiğiniz kardiyolojik muayenelerde herhangi bir şey çıkmamış ise bahsettiğiniz durum sistemik bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı gibi sistemik bir hastalıkta bazen kalp tutulumu olur ve kalp tutulumlarında kalp ritmi bozulabilir ve bunlara bağlı kalp çarpıntısı, sıkışma hissi, ağrı gibi şikayetler görülür ve bunların yanı sıra ateş yükselmesi de olur fakat bu durum ataklar şeklinde olur genellikle. Ataklar 3-5-10 gün bile sürebilir ve ara ara tekrarlar. Ataklarda aynı zamanda halsizlik, uykusuzluk, yorgunluk, baş ağrısı, karın ağrıları, eklem ağrıları da görülebilir ya da sadece ateş ile kalp ve göğüs sıkışmaları ve ağrılar olabilir. Bu hastalıkta her atak aylarca aynı olabilir veya değişkenlik gösterebilir. Yıllar sonra farklı ataklar gelişebilir (ör, ateş ile birlikte ya da ateş olmaksızın karın ağrıları, yine aynı şekilde eklem ağrıları, yine aynı şekilde baş ağrıları veya hepsi birlikte gibi).

   Akdeniz ateşi hastalığı üniversite veya araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümlerinde ataklar sırasında yapılan bazı kan testlerinin (sedimantasyon, CRP ve diğerleri) yükselmesi ile teşhis edilir.

   Yine kalp tutulumu yapan başka sitemik hastalıklar da vardır.

   Örneğin bazı kas hastalıkları, skleroderma, ankilozan spondilit, hipertiroidi, hipotiroidi, hiperkalsemi, hipokalsemi, demir eksikliği, kansızlık, Graves hastalığı, demir depolama hastalığı, Fabry hastalığı, psikolojik bazı hastalıklar, hipertansiyon, şeker hastalığı, kalp kası iltihabı, karın zarı iltihabı, göğüs zarı iltihabı, kalp zarı iltihabı, kalp romatizması, sarkoidoz hastalığı, gibi birçok durum kalp ritmini bozarak kalp çarpıntılarına neden olabilir.

   Akdeniz ateşi bakımından araştırılması ve diğer hastalıklar bakımından da araştırılması uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 59. Emre

  16 Eylül 2016 at 17:34

  Merhaba benim boynumda yürürken 1-2 saniyelik anlik hizli atimlar oluyor bu gogusumdede oluyor basimda donuyor biraz hazimsizligimda var modem hemen sisiyo gogusumr saniyelik agrilarda giriyo kendimden geçmiş gibi oluyorum bu durum moralimi bozuyor 1 ayda 3 kardiyolojiye EKG eko tetkikleri yapilmasina rağmen bende kaygi oluşturuyor bunun disinda 1 ayda 5 kilo verdim demir eksikliginden yada başka. Biseyden olabilir mi tesekkurler cevabinixi bekliyorum

  • Sağlık Ocağım

   18 Eylül 2016 at 20:32

   Kardiyolojik muayenelerde herhangi bir şey çıkmamış ise bir gastroloji uzmanına gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması daha doğru olur, çünkü birçok mide problemi göğüs bölgesinde ağrıya, baskı hissine, çarpıntıya, hazımsızlığa ve halsizliğe neden olabilir.

   Ayrıca kilo vermek için herhangi bir şey yapmadan kilo vermişseniz bir ayda beş kilo vermek hiç normal değildir.

   Yaşınız da önemli olmakla birlikte eğer 30 yaşın üzerinde iseniz, sigara veya alkol kullanımı var ise, yanlış beslenme söz konusu ise mutlaka gastroloji veya dahiliye bölümünde iyi bir araştırma yapılmalıdır, çünkü şikayetleriniz kalp ile ilgili olmayabilir.

   Aşırı demir eksikliğinden kilo kaybı olabilir fakat aşırı demir eksikliği durup dururken olmaz ve altta yatan bir neden olabilir.

   İhmal etmemenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 60. durdane

  18 Eylül 2016 at 20:08

  Meraba.benim sorunum sanırım canim sıkıldiginda oluyor.ama tam olarak bilemiyorum.kalbim tekliyo ve kalbim sanki teklerken göğsüme degiyo gibi oluyor.ayağa birden kalktigimda gözüm karariyo.özellikle yaz mevsiminde.???

  • Sağlık Ocağım

   22 Eylül 2016 at 00:47

   Strese bağlı kalp ritmi bozulabilir ve tekleme gibi hislere yol açabilir.

   Sıcak ve bunaltıcı havalarda kalp hastalığı olan ya da olmayan birçok insan havanın kendini bunalttığından ve göğüs kafesinde baskı hissetiğinden şikayet eder. Bazen su ihtiyacının dengelenmediği durumlarda da kalp ritmi sıcak havalarda bozulabilir.

   Astım hastalığı gibi bir durumda da göğüs kısmında hissedilen baskı ve nefes darlığı kalp şikayeti gibi algılanabilir. Sıcak ve nemli hava astım hastalığını da şiddetlendirebilir.

   Yine alerjik astım sorununda da yaz mevsiminde polen alerjileri bu tür şikayetlere yol açabilir.

   Yine kalp hastalığı var ise sıcak hava kalbi daha çok yorduğu için kalp sağlığı yaz aylarında daha da bozulur.

   Hiç kardiyolojik muyeneden geçmemişseniz mutlaka bir kardiyoloji doktoruna gitmeniz ve gereken tetkiklerin yapılması gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 61. Hakan

  28 Eylül 2016 at 00:19

  Merhabalar ben 2 hafta önce kardoyolojiye göğüs de agri ve sikisma sikayrtiyle gittim EKG ve ekokar. Bakildi sorun cikmadi ama bugün dinlenme halindeyken bir anda gogusumde bir baski oldu 2 saniyelik bi şeydi vücudunda hafif terleme oldu ama anlikdi sonra hemen geçti ara sira gogusumun ortasinda karincalanma hisside oluyor.son zamanlarda kaygi ve stresim çok mesela bir yerim agrisa hemen acaba kalp ile ilgili mi diyorum doktora da hergun gidemicegim için size sormak istedim bu anlik göğüs sıkışması yada baskı ne olabilir tesekkurler yasin 19 sporcuyum

  • Sağlık Ocağım

   29 Eylül 2016 at 15:59

   Bunlar spor yapmanıza bağlı kas kaynaklı olabilir. Az su tüketimi, yanlış nefes alıp verme, spora ısınmadan başlama ve bırakırken soğuma egzersizleri yapmama gibi durumlar kalp ritminizi bozabilir.

   Yine aşırı kaygılı olmak da kalp ritmini bozabilir.

   Sporcularda kalp hipertrofisi yani kalp hacminin büyümesi gibi bir durum söz konusudur. Her spor yapanlarda görülmese bile spor yapanlarda doğal olarak kalp bir miktar büyüyebilir ve bu normaldir.

   Aşırı çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli içecekler ve yiyecekler kalp ritmini bozabilir.

   Enerji içecekleri, sporcuların kullandığı bazı maddeler kalp ritmini bozabilir.

   Spor yaşamına yenilerde başlamışsanız kasların büyümeye başlamasına bağlı kalp ritmi bozulabilir.

   Ayrıca spor yaparken doğru nefes alışverişini mutlaka öğrenmeniz gerekir, aksi taktirde patolojik olarak kabul edilen kalp büyümesi meydana gelebilir.

   Sporun yanı sıra dengeli ve yeterli beslenmeyi, dengeli ve yeterli su tüketmeyi, ısınma ve soğuma egzersizlerini dikkat etmeyi özen göstermelisiniz.

   Ayrıca bir süre spor yapıp ara verdikten sonra da bu tür durumlar kas kaynaklı gelişebilir ve bir hafta spor yapıp 10-15 gün ara verirseniz ve bu durum düzene oturmaz ise kalpte iğne batar gibi, uyuşur gibi ve sıkışma gibi hisler tekrarlayıcı özellik gösterebilir.

   Spora başlamadan önce ve bıraktıktan sonra yine 10 dakika kadar ya da ısınma ve soğuma egzersizlerinin yarısını kardiyo egzersizleri şeklinde yapmak da faydalı olur.

   Bu durum sürekli tekrarlar ise bir de psikiyatri uzmanına gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 62. cesur

  29 Eylül 2016 at 12:26

  Merhaba,18 yaşındayım yorumlara verdiğiniz cevapların çoğunu okudum bende de benzer bir şikayet var çoğunlukla gece uyurken başlıyor uyanmama neden oluyor bu hastalık.Elimi kalbime götürdüğümde çok hızlı attığını hissedebiliyorum sonra yavaşlayıp yeniden hızlanıyor gözüm kararıyor ve başım dönüyor ancak birine tutunarak ayakta durabiliyorum.doktora gidip 2 tane cihaza girdim bir şey bulamadılar. kalp ritmimi 24 saat boyunca ölçen bi alet vereceklerini söylediler bunun içinde neredeyse 2 hafta sonraya randevu verdiler. Asıl sorum şu bu 2 hafta içinde ölüm riski var mı? yani gittikçe şiddetlenen bi hastalık mı hocam 2 hafta uzun bir süre…

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 12:48

   Kalp ritmini bozan veya bozabilen birçok sebep vardır.

   Takacakları alet ile kalp ritminin düzeyi belirlenir fakat ritmin bozulmasına neden olan faktör bulunamayabilir.

   Şeker hastalığı gibi bir durumun varlığı veya yokluğu bakımından gerekli kan testlerinin de yapılması önemlidir.

   Gizli kalp hastalığı olabilir ki bu durumda da genellikle şeker hastalığı, yüksek kolesterol, yüksek tansiyon gibi problemler de vardır.

   Taşikardi olarak tanımlanan ritim bozukluğu tipi olabilir ve bu durum takılacak holter cihazı ile tespit edilir.

   Kalp ritim bozukluğu uzun sürmesine rağmen ölüm riski kalp ritminin bozulmasına neden olan faktöre göre değişir.

   Birçok sistemik hastalık kalp ritmini aylarca tekrarlayan ataklar şeklinde bozabilir. Riskli bir durumunuz olsaydı zaten doktorlar buna yönelik bir tedavi uygularlardı mutlaka.

   Sizin bu durumunuz panik atak gibi bir psikolojik bozukluktan da kaynaklanıyor olabilir.

   Daha fazla panik yapmamanız doğru olur, düzenli ve dengeli beslenmek faydalı olur, düzenli ve dengeli uyumak faydalı olur, yeterli su tüketimi faydalı olur, az yağlı beslenme, sağlıklı besinler ile beslenme faydalı olur, çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli içeceklerden uzak durmanız faydalı olur.

   İlerleme veya daha kötü bir durum olur ise acil servise gitmeyi ihmal etmemeniz de önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 63. Hakan

  30 Eylül 2016 at 01:02

  Sağolun yaklaşık 2 ay spora ara vermiştim gecen hafta yeniden basladim yaz tatilinde zor günler geçirdim 10-15 saniyelik geçici carpintilarda oluyor kalp sorunuyla ilgili olmayan ritm bozuklukları yaşami tehdit edermi ? Tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 15:36

   Kalp dışındaki ritim bozuklukları yani çay, kahve gibi kafeine bağlı, spora ve spor durumunda yapılan yanlışlara bağlı, strese bağlı, uykusuzluğa bağlı, yorgunluğa bağlı, spor kaynaklı kas sorunlarına bağlı, beslenme yanlışlarına bağlı (yani fizyolojik etkenelere bağlı) ritim bozukluğu genellikle gelip geçicidir ve tetikleyen bu faktörlere dikkat edildiğinde genellikle düzene girer.

   Fakat kalp ritmini bozan ya da bozabilen birçok sistemik hastalıklar vardır ve bu hastalıkların kalbe verdiği zarara bağlı durum değişebilir. Yani etkene bağlı risk oluşturup oluşturmayacağı değişir.

   Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, insülin direnci, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, bazı enfeksiyonlar, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritimini bozabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi birçok ilaç türü kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritim bozukluğu yapabilir.

   Sizin durumunuzun spora ara verme ile ilgili olma ihtimali yüksektir.

   Tekrar spora yavaş yavaş başlamak, yavaş yavaş arttırmak, spora başlamadan önce mutlaka ısınma ve kardiyo egzersizleri yapmak ve bırakırken de soğuma ve kardiyo egzersizleri yapmak, yeterli su tüketmek, stresten kaçınmak, düzenli ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak, zararlı içecek ve yiyeceklerden uzak durmak gibi önlemler ve bu önlemleri yaşam tarzı haline getirmek bu sıkıntılarınızı önlemede faydalıdır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 64. Feyza

  30 Eylül 2016 at 01:32

  Merhabalar benim dinlenirken nabiz atisinda biranda gogusumden bogazima birşey cikiyomus gibi oluyor o an nefesimide kesiyor bu anlik oluyor sonra hemen duzeliyo bu ne olabilir tskurler

  • Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 18:24

   Anlattığınız şekildeki kalp çarpıntısı panik atak gibi bir durumdan dolayı, mide sorunlarınız var ise reflü kaynaklı da olabilir.

   Mide ülseri, mide iltihabı gibi durumlarda reflü meydana gelir ve boğaza doğru bir şeyler dalgalanıyormuş gibi hisler ortaya çıkar.

   Yediğiniz besinler mide sorununu arttırdığında da bu tür durumlar olabilir.

   Önce bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde ve daha sonrasında mide sorunlarınız da var ise gastroloji uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 65. Burak

  2 Ekim 2016 at 19:04

  Yukarıdaki bilgileri okudum da benim tarif ettiğim bulgu tekleme galiba, yani 1-2 saniyeliğine nefesin kesiliyor hemen düzenliyor bu aralar sik olmaya başladı stres sorunu yasiyorum ama kalp ile ilgili olmayan teklemelerdd nefes keser mi tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   4 Ekim 2016 at 16:02

   Diğer hastalıklardan kaynaklanan kalp tutulumlarında da sonuç olarak kalp ritmi bozulmaktadır ve kalpte tekleme hissi gibi hislere neden olmaktadır.

   Örneğin reflü hastalığı gibi bir durumda da göğüs te yanma hissi, sıkışma hissi ve nefes darlığı gibi bir sorun yaşanabilir.

   Alerjik sorunlarda polen alerjisi, alerjik astım gibi durumlarda hem sıkışma hissi hem de nefes darlığı çekilir.

   Panik atak, kaygı bozuluğu gibi bir durumda hem göğüste sıkışma hissi hem de nefes darlığı yaşanabilir.

   Akdeniz ateşi hastalığına bağlı kalp tutulumlarında kalp kası tutulumu olur ve kalp ritmi bozulduğu için tekrarlayan ataklar şeklinde göğüste sıkışma hissi, daralma hissi ve ciddi ağrılar olabilir.

   Kansızlık ve demir eksikliğine bağlı durumlarda da kalp ritmi bozulabilir ve sıkışma hissi, nefes darlığı yaşanabilir.

   Tiroid hastalıklarında kalp çarpıntıları ve ritim bozuklukları yaşanabilir.

   Yani sonuç olarak kalp tutulumlarına bağlı kalbin işlevi bozulmaktadır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 66. Ayse

  4 Ekim 2016 at 13:05

  Merhaba benim 6.5 yıldır sürekli sol göğsümde ağrı var çarpıntı ve bayilmalarim oluyor . Sürekli birşey yok dedi doktorlar geçen yıl holter takildi mobitz tip2 teşhisi koyuldu. Acil kalp pili takilmasi söylendi ama doktorlar yaşım genc diye ertelediler.Son zamanlarda daha çok olmaya başladı bu durum kalbimde 3 saniyelik duraklar oluyor bu durumda ne yapmam gerekiyor.

  • Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 18:10

   Anlattığınız durum 2. derece AV blok tip 2 durumudur ve bu durum atriyal fibrilasyon, atriyal flutter veya ventriküler taşikardi gibi ritim bozukluklarından kaynaklanabilir. Bu aritmi tiplerinde genellikle tedavi gerekir.

   Bu durum zamanla tam AV blok olmuş olabilir, bu nedenle doktor kontrolünüze gitmeniz doğru olur.

   Ayrıca bu durumun altında yatan nedenler olabilir. Örneğin koroner kalp hastalığı, doğumsal kalp hastalıkları, kardiyomiyopatiler, travma yaşatan bir olayın yaşanmasından sonra (posttravmatik) olaylar, hiperkalsemi (kalsiyum yüksekliği), bazı ilaçlar ve bazı hastalıklar da atriyoventriküler (AV) blok tip 2 (mobitz tip 2) durumuna yol açabilir.

   İlaç tedavisi verilebilir.

   Durumun altında yatan neden de araştırılmalıdır, bu nedenle bir üniversite hastanesine veya araştırma hastanesine gitmeniz gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 67. Sefa

  4 Ekim 2016 at 23:49

  Merhaba güreş sporuyla ugrasiyorum agir bir spor yüzde yüzünü kullandigin bir spor efor sirasinda kalp atislarimi bogazimda ve boynumdada hissettim bu ritm bozukluğu olabilir mi tehlikelimidir doktora gitmeli miyim tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   5 Ekim 2016 at 16:49

   Spor yapanlarda bazen kalp büyümesi daha fazla olabilir ve buna bağlı olarak tabii ki kalp ritmi bozulabilir.

   Yine ağır spor yapanlarda organlar yetersiz kalabilir ve buna bağlı olarak da kalp yetmezliği gelişebilir.

   Mutlaka kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekir.

   Sağlık ve kolaylık dileğiyle.

 68. Huseyin

  6 Ekim 2016 at 23:04

  Merhaba heyecan ve sinirden ortaya çikan 5-10 dakikalık carpintilar masummudur tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 14:06

   Sinirlenildiğinde, heyacanlanıldığında, korkulduğunda kalp ritmi bozulabilir ve kalp çarpıntısına neden bu durum genellikle birçok insan olur ve normaldir fakat sık sinirleniyorsanız ve bu durum sürekli tekrarlıyor ise geçici olarak da kalp ritminin bozulması hasara yol açabilir.

   Örneğin aşırı stres tansiyonun yükselmesine, kalp krizi geçirmeye, mide kanaması geçirmeye, inmeye, şeker düşmesine ya da yükselmesine, beyin kanamasına yol açabilmektedir.

   Yapılan araştırmalar stres ve kalp krizi arasında ilişki olduğu ortaya koyulmuştur, bu nedenle stresin kontrol altına alınması çok ama çok önemlidir.

   Sık tekrarlayan bu tür durumlar için psikolojik veya psikiyatrik yardım almak da gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 69. Emre

  10 Ekim 2016 at 01:10

  Merhaba 2 saniyeliğine biran kalbimin durucakmis gibi hissediyorum boğaz bölgede değişik bi his oluyor bu ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 22:49

   Öncelile bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Kalp ritmini bozan birçok etken vardır.

   Eğer mide sorunlarınız da var ise bu durum gastroözofageal reflü olabilir.

   Doktora gitmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 70. Murat

  10 Ekim 2016 at 23:36

  Hocam iyi günler 2 yıl önce kardiyoloji doktora gittim kalp kapağında bombeleşme var dedi . Sonbahar da artmak üzere çarpıntı ve tekleme oluyor . Yürümemde efor sarfetmemde bir engel yok. Dinlenme halinde atışını hissediyorum . Kalp kapak tedavi başarısı nedir ne yapmalıyım saolun

  • Sağlık Ocağım

   23 Ekim 2016 at 17:45

   Kalp kapağında bombeleşme, sarkma gibi terimler mitral kapak prolapsusu olarak adlandırılır.

   Mitral kapak prolapsusu, birinci derece mitral yetmezlik (mitral kapağın kapanmasında bozukluk) oluşturan, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık görülen ancak çok önemli olmayan bir bozukluktur. Mitral kapak prolapsusu kalp üfürümüne neden olur. Mitral kapak prolapsusu kalıtsal olabilir fakat nedeni tam olarak bilinmemektedir.

   Sizde özellikle sonbaharda şikayete neden oluyor ise bu duruma alerjik reaksiyonlar da eşlik ediyor olabilir veya hava değişikliğine bağlı bu şikayetler artıyor da olabilir.

   Mitral kapak prolapsusu genellikle çok fazla şikayete neden olmaz fakat bazen bu durum göğüs ağrısına, kalp ritminin bozulmasına ve nadir vakalarda da kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda genellikle tedavi gerekmez. Fakat bazı hastalarda beta-bloker ilaçlar, diüretik ilaçlar, antiaritmik ilaçlar ve bazen ve bazı hastalarda kapak ameliyatı gerekebilir.

   Tedavilerde başarı oranı hastanın dokularının sağlayacağı uyuma, hastalığın ilerleme derecesine, hastalığın ek komplikasyonlarına, hastanın yaşına göre değişebilir.

   Ameliyat gerekecek ise doktorunuz zaten size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 71. Mustafa

  11 Ekim 2016 at 01:42

  Merhaba tansıyon aletlerı ritm bozukluğunu belirleyebilirmı kılavuzunda belirler dıyorda bende ara sıra olcuyorum alette rıtm bozuklugu cıkıyor tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   23 Ekim 2016 at 17:59

   Tansiyon yükseldiğinde ya da düştüğünde kalp ritmi bozulabilir. Ritim bozukluğu da tansiyon değerlerini değiştirebilir. Yani tansiyon değerleri ile kalp ritim değerleri birbirini etkileyebilir.

   Cihazların güvenirliği ölçüm anına, ölçüm anındaki pozisyona, ölçüm sırasındaki kişinin aktiflik ve stres durumuna durumuna ve cihazın markasına göre değişebilir.

   Eğer normalde de bu tür bir sorununuz var ise bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 72. burhan

  11 Ekim 2016 at 15:15

  Selam Benim sorunum 2 yıl önce başladı tekleme hissi ve terleme var.Bu teklemeler bir hafta devam ediyor sonra uzun bi sure olmuyor.Kardiyoloji ye 3 kere muayaene oldum.Ekg ,Eko ve diğer kan tahlileri normal 24 saat holter takıldı on da da gün 125 ek atım tesbit edildi doktor bey önemsiz dedi.Göğüs hastalıklarına muayene olmamı önerdi muyenede ciğerlerim dumandan etkilendiğini söylediler aspiro 125 lik ilacı 6 ay kulandım son 7 aydır şikayetleirim azaldı ama arad sırada yine teklem hissi var gün bir iki kere bazen hiç olmuyor.Bu şikayetlerim tamamıyla bitermi nasıl biter.selamlar

  • Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:53

   Maruz kaldığınız dumana alerjiniz olabilir ve alerjik reaksiyonlar nedeni ile kalp ritmi bozulabilir.

   Tamamen kurtulmanız için maruz kaldığınız dumana karşı koruyucu önlemler almanız ya da bu durumdan kurtulmanız gerekebilir, çünkü maruziyet devam ettiği sürece akciğerlerin hasar görmesi de devam eder.

   Eğer sigara kullanıyorsanız sigarayı bırakmanız gerekir.

   Tekrar kontrole gitmeniz gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 73. Burhan

  25 Ekim 2016 at 09:23

  Selam Benim heycanlı bi yapım var çarpıntım olduğunda ara sıra dideral kulanıyorum .Çok iyi geliyor gerçekten bu ilaç muzize benim için .Her heyecanlandığımda kulanmam ın bi sakıncası varmı .

  • Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 17:02

   Heyecanlanıldığında kalp çarpıntısı normal sağlıklı kişilerde de olabilir ve biraz sakinleşme metodları uygulandığında bu durum kendiliğinden geçer genellikle.

   Dideral beta-bloker grubundan bir ilaçtır. Dideral esansiyel ve renal hipertansiyonun kontrolünü sağlamada, anjina pektoris (göğüs ağrısı) tedavisinde, kalp krizi sonrası bir süre proflaktik olarak kullanılır, ritim bozukluklarının tedavisinde, migren tedavisinde, istem dışı el titremesi tedavisinde, kaygı bozukluğuna bağlı gelişen kalp ritim bozukluklarının tedavisinde, hipertrofik obstrüktif kardiyomiyopatinin tedavisinde, tirotoksik krizin tedavisinde ve feokromasitoma’nın tedavisinde gibi durumların tedavisinde tek başına ya da başka bir ilaç ile birlikte kullanılabilir.

   Bu ilacın size ne için verildiğine bağlı olarak uzun süreli kullanılıp kullanılmayacağı değişebilir, bu nedenle bunu ne şekilde kullanmanız gerektiği hakkında doktorunuzdan bilgi almanız doğru olur.

   Belki iyi bir kardiyolojik muayeneden geçmeniz gerekebilir veya psikiyatrik değerlendirme de gerekebilir.

   Tüm ilaçların yan etkileri vardır, bu nedenle doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 74. Demet

  1 Kasım 2016 at 12:10

  Meraba hocam benim kalbimde de tekleme var eskiden 2 .3 ayda olurken simdi hemen hemen hergun olmaya basladi bunun sebbebini merak ediyorum.doktora gittim butun tetkikler yapildi bisey bulunamadi boyle yasamaya alis dediler.yasam kalitemi cok dusuren bisey olmaya basladi bir kabus gibi daha sonra kaygi bozuklugu panik atak heyecaimi kontrol edemiyorum artik boyle yasamak beni cok uzuyor sigara cay kahve kola hepsini hayatimdan cikardim ama hala devam ediyoŕ.yiyeceklerime bile yansimaya basladi bunu yersem kalbim tekler bunu icersem kalbim tekler sizce kasiktan yapilan tetkiyi yaptirmalimiyim?simdiden tesekkurler

  • Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 11:26

   Kalp ritmini bozan kalbe ait ve kalp dışı birçok neden vardır.

   Kalp ritmini bazı sistemik hastalıklar da bozabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritim bozukluğu yaparak kalpte tekleme hissine neden olabilir.

   Ayrıca kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi ilaçlar kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Bu tür durumların da araştırılması gerekebilir.

   Üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesine gitmenizde ve burada bu durumun araştırılması faydalı olabilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 75. Talha

  2 Kasım 2016 at 22:26

  Merhaba hocam daha önce de yazmıştım ben de ciddi derecede panik atak ve anksiyete var sürekli kalp krizi ve ölüm korkusu var şu an citol kullanıyorum ama bi faydası yok gibi 5 sene dır böyleyim ve bir kaç yıldır kalp teklemesi ekstrasistol var çalıştığım zaman eforlu işler yaptığım zaman daha iyim günde 5 defa falan kalp teklemesi oluyor bi de b12 eksikligi vardı 10 tane iğne kullanmıştım geçen sene bi daha da hiç kontrole gitmedim bundan olabilir mi ekstrasistol hocam şimdiden teşekkürler inanın sosyal hayat diye bi şey kalmadı

  • Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 14:45

   Anlattığınız şikayetler panik atağa bağlı olabilecek şikayetlerdir. Kaygılarınız arttığında kalp ritim bozukluğu da artar.

   B12 vitamini eksikliği ve kansızlık kaynaklı da kalpte tekleme hisleri olabilir, bunların değerlerinin ölçülmesi için hematoloji bölümüne ya da iç hastalıkları bölümüne gitmeniz gerekir.

   Düzenli ve dengeli, çok abartmadan yapılan kardiyo egzersizleri bu duruma fayda sağlayabilir, çünkü sorununuz kas kaynaklı da olabilir, bu nedenle kalp kasını güçlendirmek faydalı olur. Her gün 30-40 dakikalık yürüyüş kalp sağlığı bakımından çok fadalıdır fakat en başta 15-20 dakikayayla ve orta tempoda başlayarak ve aşamalı şekilde arttıra arttıra 40 dakikaya kadar çıkararak haftada 3-4 günlük yürüyüş oldukça faydalıdır. Efor sırasında şikayetlerinizin azaldığına göre düzenli ve dengeli yapılacak bu egzersizler yaşam tarzı haline getirildiğinde ve yanı sıra beslenmeye de dikkat edildiğinde yaşam kaliteniz artabilir, yeterli su tüketimi de önemlidir.

   Öncelikle bunlar hakkında kendi doktorunuzdan bilgi almanız ve egzersiz ve yürüyüşün bir sakıncasının olup olmayacağını sormanız önemlidir. Egzersiz ve yürüyüş panik atak hastalığında da çok faydalıdır.

   Sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 76. Mert Özbey

  5 Kasım 2016 at 12:14

  Merhaba Hocam,
  14 yaşımda çarpıntı sorunum olduğu için anjiyo oldum ve çarpıntı sorunum buyudukce geçti.Çarpıntım oldugunda hastaneye gıttım butun kalp ıle ılgılı herseyıme bakıldı bırseyım çıkmadı.1 hafta önce çok stresli gunler gecırdım ve kalbımde vurma hıssi olmaya başladı.Kalp normal atarken “küt” diye vurup normal atışına devam ediyor ama bunu gün içerisinde yaklaşık 30 a yakın yapıyor ve çok rahatsız ediyor.Sizce bu bir kalp hastalığımıdır yoksa stresden dolayı olan bir durum mudur?

  • Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2016 at 12:29

   Çocukluk yaşlarında kalp sorunları başlamış ise bu durum küçük bir kalp deliği gibi bir durumdan kaynaklanmış olabilir ve büyüdükçe kalp deliği kendiliğinden kapanmış da olabilir, ancak bu süreçte kalp fonksiyonlarını bozmuş da olabilir.

   Şimdi yaşınızın kaç olduğu da önemli En son kalp ile ilgili tetkikler yapılalı uzun süre olmuş ise tekrar kardiyolojik muayene olmanız gerekebilir.

   Stres kaynaklı kalp çarpıntıları, kalp sıkışması gibi durumlar da olabilir.

   Kalp sıkışması, kalp teklemesi, kalp çarpıntısı olarak adlandırılan durumlar kalp ritminin bozulmasından kaynaklanan durumlardır ve kalp ritmini bozabilen birçok sebep vardır.

   Kalp ritmini bazı sistemik hastalıklar da bozabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiper kalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi pek çok sistemik hastalık kalp tutulumu dönemlerinde kalp ritimini bozabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi bazı ilaç türleri kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritim bozukluğu yapabilir ve kalp teklemesine, kalp çarpıntısına, kalp sıkışmasına neden olabilir, bu nedenle bu hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 77. EMİNE TASCI

  10 Kasım 2016 at 11:51

  Merhaba doğuştan kalbim delik olduğu için 6 yaşındayken ameliyat oldum şimdiye kadar bi sıkıntım olmadı fakat bir kaç gündür dinlenme halindeyken kalbimde terleme oluyo ve uzun süre gecmiyo kardiyoloji uzmanına gittim holter le muayene sonucu saneloc 50 MG ilaç verdi bunu kullan atlama sakın bitmeden kontrole gel dedi ağlarsan carpintin artar dedi bu teklemenin sebebi nedir ve ilaçla tedavi yeterli midir çok teşekkür ederim şimdiden

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 14:30

   Geçirdiğiniz ameliyata bağlı ya da kalp deliğinin ameliyat olana kadar geliştirdiği bir bozukluğa bağlı kalp ritim bozukluğu yaşıyor olabilirsiniz.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve ilacınızı düzenli kullanmanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 78. isimsiz

  10 Kasım 2016 at 22:00

  Kalbe herhangi bi darbeden sonra ritim bozukluğu ortaya çıkabilir mi?
  Hocam Şimdiden tşkler. .

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 12:33

   Darbe sırasında göğüs ve kalp kası zedelenmiş ise ritim bozukluğu ortaya çıkabilir fakat böyle bir sorununuz var ise darbenin sizi ne kadar etkilediğinin anlaşılması için mutlaka bir kardiyoloji uzmanına muayene olmanız uygun olur.

   Yine darbeye bağlı darbenin şiddetine ve derecesine göre kalp kasında, kalp zarında, göğüs zarında, göğüs kasında enflamasyon (yangı) oluşmuş olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 79. Celal

  12 Kasım 2016 at 12:19

  Iyi günler Doktor Bey benim bir Kalb ile hic sorunum olmazdi ailendede yok sadece Annem tansiyon hapi kullaniyor durumu iyi ama benim basima Gelen olay 3 gün önce yüzmeye gittim c ok spor yapan biri deyilim egsersizde yapmiyorum acikcasi sadece is amacli yürüyüs son 7 hafta raporluydum pisikolojik sorunumdan dolayi hapta kullanmadim yüzmeden sonra eve geldim yemek yedim yemekten yarim Saat sonra kalbilmde aniden bidefaya mahsus bir tuhaf carpti bogazimda hissettim birkac kez oldu Tuhaf bir ertesi gün daha fazla oldu ama isten sonra ve yemekten sonra cok tekrarladi bende hastaneye gittim ekg yapildi sadece Kalb atisimin hihi biraz fazla cikti dedilier biraz gribdim bana vücudda Infekt olabilir. Veya cok yorulmusumdur Stress olabilir dinlenmem gerektigini söyledile güne gün daha iyiyim bazen oluyor Sorum sizce BU büyük sorun olabilirmi yas39 doktora görünmem gerekirmi simdiden tsk ler

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 15:30

   Psikolojik nedenlere bağlı ve stres kaynaklı kalp yorulabilir ve buna bağlı olarak da kalp ritmi bozularak çarpıntıya sebep olur.

   Ayrıca hiç egzersiz yapmayan biri olarak yüzme ağır gelmiş olabilir ve kalp kasının zorlanmasına bağlı kalp ritmi bozulabilir.

   Yine gribal enfeksiyonlar nedeni ile kalp kası iltihabı ya da kalp zarı iltihabı oluşmuş olabilir ve buna bağlı da kalp ritmi bozulabilir.

   Fakat uzun zamandır hiç kardiyolojik muayeneden geçmemişseniz kardiyolojik bir muayene gerekir, çünkü 40’lı yaşlar gibi ve sonrası kardiyolojik muayene önemlidir. Ayrıca sizde de hipertansiyon olabilir ve buna bağlı olarak da kalp ritmi bozulabilir.

   Bu yaşlardan sonra düzenli egzersiz ve düzenli yürüyüş, sağlıklı beslenme son derece önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Ayrıca bu sıkıntılar yemekten sonra şiddetleniyor ise gastroözofageal reflü durumu da olabilir.

   Mide iltihabı (gastrit), ülser gibi durumlar gastroözofageal reflüye yol açabilir.

   Eğer kardiyolojik muayene temiz çıkar ise bir de gastrolojik muayene olmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 80. Ayşe ŞANLI

  12 Kasım 2016 at 12:49

  Hocam merhabalar ben daha 20 yaşındayım fakat nerdeyse benim 1 yıldır süren bir öksürüğüm var. Bu beni çok rahatsız ediyor. Öksürüğüm genelde yemek yedikten sonra başlıyor ve öğürmeden son bulmuyor (kusmuyorum). öksürdüğüm sırada başıma ağrılar giriyor boğazlarım kaşınıyor. Başım filan dönüyor bi anda kanımın çekildiğini hissediyorum tansiyonum çıkıyor o ara. Her şey öksürükten sonra oluyor. Gögüs hastalıkları bölümüne gittim testler temiz deyip yolladılar sizce neden olabilir tüm bunlar gerçektende çok rahatsız olmaya başladım artık.
  Cevabınız için şimdiden teşekkürler .

  • Sağlık Ocağım

   15 Kasım 2016 at 15:40

   Mide sorunları kaynaklı ve buna bağlı gelişebilecek gastroözofageal reflü kaynaklı bu şikayetler gelişebilir.

   Yediğiniz gıdalara karşı tolerans (reaksiyon) yani gıda alerjisi olabilir ve buna bağlı yemek borusu hasar görmüş olabilir.

   Başınız döndüğü için bu durumun alerjik olma ihtimali yüksektir.

   Alerji immünoloji bölümünde bu durumun araştırılması doğru olur.

   Gastrolojik muayene ve tetkikler de gerekir.

   Alerji immünoloji bölümünde araştırmalar uzun sürebilir, bu nedenle önce gastroloji doktoruna gitmenizde ve gastrolojik bir şey olup olmadığını öğrenmenizde fayda var, zaten gastroloji doktoru size yönlendirme yapacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 81. Hatice

  20 Kasım 2016 at 11:27

  Selamlar hocam ben çocukluğumdan beridir kalbimde tekleme sorunuyla yaşıyorum. 29yaşındayım hala devam ediyor. Çocukluğum iyi geçmedi hep korku kavga, ölüm tehditleri yani korka korka böyle olduğunu düşünüyorum ve 16sene önce panik atak teşhisi kondu. İki çocuğum var ilk doğumundan sonra bu kalp tekleme daha da arttı. Okurken.yatarken kolumu kaldırırken her hareketinde oluyor. Belki zor 25mg kullandım ama hiç fayda etmedi. İlk baslarda panikliyordum ama ona da alıştım ancak yaşam düzenimi çok bozuyor. Bu arada ekokardyografi de mitral kapak yetmezliği çok hafif dendi. İlaç bile vermeye gerek görmedi doktorum. Ailevi Akdeniz ateşi de var bende ama kolşisin kullanmıyorum çünkü beni daha kötü yapıyor dayanamıyorum. Ben yalnız otobüse bilemiyorum yolculuk yapamıyorum ya kalbim durursa ya teklifinde durur ve ölürsem korkusu panik atak tedavisi görüyorum4 senedir ama geçmiyor geçmiyor geçmiyor öyle yoruldumki hep çabalamaktan kendi kendimi telkin etmekten sabret geçecek demekten çok yoruldum ne yapacam bilemiyorum artık kalbim düzelse panik kalmayacak zaten ama o geçmediği sürece panikte benimle kalacak lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 22:43

   Akdeniz ateşi hastalarında her ne kadar yapılan kardiyolojik tetkiklerde ele gelir bir şey çıkmasa da kalp sorunları oldukça sık görülen bir şikayettir.

   Öncelikle bu hastalıkta kolişisin doktorun önerdiği dozda düzenli olarak kullanılmalıdır, aksi taktirde vücudun bir yerlerinde amiloidoz birikir ve zamanla organ yetmezlikleri başlayabilir.

   Ayrıca bu hastalıktan mağdur olan kişilerde panik bozukluk da sık görülmektedir, çünkü ataklar hangi vücut sistemi daha çok tutuldu ise o kısmı ciddi derecede etkilemekte ve her ağrılı ciddi ataklar kişiyi hep öleceğini hissettirmektedir.

   Her ne kadar kalbiniz ekokardiyografide iyi çıkmışsa da kas tutulumu olma ihtimali yüksektir ve kas tutulumuna bağlı bu şikayetleri yaşamanız mümkündür.

   Bazı hastalar bu duruma kendi kendilerine çare bulduklarını ifade etmektedirler, örneğin haftada 3-4 gün 15-20 dakikalık yapılan kardiyo egzersizleri bu durumu oldukça düzeltmektedir, fakat bu egzersizler yaşam tarzı haline getirilmelidir. Bu egzersizleri 10 dakika ile başlayıp 2-3 aylık bir süreçte 20 dakikaya kadar çıkarma ve bunları düzenli yapmak tekleme hislerini, kramp tarzında giren ağrıları, çarpıntıları oldukça fayda sağlamaktadır (herhangi bir engel yok ise doktorunuza danışarak denemenizde fayda olabilir). Aynı zamanda düzenli yürüyüş de faydalı olur.

   Ayrıca bu hastaların dengeli ve düzenli, sağlıklı besinler ile beslenmeleri, dengeli ve düzenli uyuyup kalkmaları, dengeli ve yeterli su tüketmeleri, yeterli sebze ve meyve tüketmeleri, ağır ve yağlı besinlerden kaçınmaları, hazır gıdalardan kaçınmaları, sağlıklı ev yemekleri ile beslenmeleri, sigara, alkol, aşırı kafein tüketiminden kaçınmaları ve bütün bunları yaşam tarzı haline getirmeleri oldukça faydalıdır ve denemek de fayda vardır.

   Bu hastalıkta belli aralıklar ile doktor kontrolleri de önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 82. Mrt Ozby

  20 Kasım 2016 at 23:01

  Merhaba hocam.Kalp vurması ya da teklemesi için kardiolojiye basvurdum.Kanım alındı butun herseyıme bakıldı temız cıktı.Efor testıne gırdım yorulmadım bile oda temiz çıktı.Ekokardiyo yapıldı temiz çıktı.Holter takıldı 24 saat oda temız cıktı.Ekg cekıldı oda temız cıktı.Doktor şekerin bıraz yuksek dedı sadece dedı.Yememe içmeme dikkat etmem gerektıgını soyledı ve yuruyus yapmamı soyledı.Bu kalp vurması ya da teklemesı kendılıgınden gecer mı.Bırde diş eti kanaması ve agız kokusu sorunumda var acaba kalbımı etkılıyen bu sorunlarım mı.Tesekkurler ıyı calısmalar.

  • Sağlık Ocağım

   23 Kasım 2016 at 02:05

   Şeker seviyesi yüksek ise bu durum kalp teklemesi, kalp çarpıntısı gibi sorunlara neden olabilir.

   Diş eti kanaması, ağız kokusu, ağız yaraları da şeker yüksekliğine bağlı olabilir.

   Şeker seviyesi yüksekliği neyse ki ilaç kullanacak kadar çok değil büyük ihtimalle, bu nedenle beslenmenize dikkat ederek, en az haftanın 4-5 günü düzenli 30-40 dakikalık yürüyüş yaparak şeker seviyesini düşürebilirsiniz.

   Çok aşırı yüksek olmayan şeker seviyesi sağlıklı beslenme ve düzenli egzersiz veya yürüyüş ile düzene girer.

   Doktorunuzun önerilerini dikkate almanız önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 83. Burhan

  22 Kasım 2016 at 10:06

  Selam hocam Ben bir aydır sağ çene altında şislik hisediyum el vurunca sert değil.Endokrin ve kbb ye muayene oldum kan tahlillerim de bi şe yok .Anti byotik kulandim bir hafta üç ay sonra kontrolum var antibiyotik kullanmalımıyım yine.Ultrason socunu size yazıyorum kalıcımı yada geçermi büyüme olurmu merak ettiğim. Teşekkürler Tiroid gland boyutları fizyolojik, ekojenitesi homojen-hiperekojendir. Gland içerisinde kistik veya solid lezyon saptanmamıştır. Boyun ana vasküler oluşumları normal konfigürasyondadır. ** Sağ submandibuler alanda hastanın şişlik hissettiği lokalizasyonlarda büyüğü 13.5×5.6 mm boyutunda hilusu izlenen birkaç adet benign lenf nodu mevcuttur. Antibiyoterapi sonrası kontrol önerilir.

  • Sağlık Ocağım

   25 Kasım 2016 at 14:08

   Lenf nodülleri izlenmiş görünüyor, lenf nodülleri geçirilen veya geçirmekte olduğunuz solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı olabilir.

   Doktorunuz enfeksiyonel bir durumdan şüphelendiği için antibiyotik tedavisi vermiştir.

   Diğer sistemler ve yapılar normal görünümde izlenmiş.

   Antibiyotik tedavisi ultrason raporunuzda önerilmiş zaten.

   Fakat antibiyotik tedavisinden sonra kontrol önerilmiş, bu nedenle antibiyotik tedaviniz bitmiş ise doktor kontrolünüzü daha erken zamana almanızda fayda vardır fakat kendiniz tekrar antibiyotik kullanmamalısınız. Doktorunuz duruma göre tekrar tedavi verebilir.

   Antibiyotik tedavisi saati saatine (10-15 dakikalık erken veya geç alım olmaksızın) düzenli kullanılmalıdır, aksi taktirde enfeksiyonlar direnç kazanabilir ve yeterli iyileşme olmaz.

   Doktor kontrolünün ihmal edilmemesi önemlidir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Burhan

    28 Kasım 2016 at 11:07

    teşekkürler Antibiyotik 1 hafta kullandım kontrol 3 ay sonra diyildi başka bi şikayetim olmadığından bende 3 ayı bekliyorum .Gece terleme vardı ve uykuu bozukluğu oluyordu ilaç kulnımından sonra terlemerim geçti eskiye göre yok.Çene altına baktığımda küçülmüş gbiler .yıllardır vucudumun bir kaç yerinde var.onlarada yağ bezesi diyilti.İnsan yinede pisikolojik olarak rahatsız oluyor.

    • Sağlık Ocağım

     30 Kasım 2016 at 17:52

     3 aya kadar tekrar başka bir şikayetiniz olmaz ise 3 sonraki kontrolünüz ihmal edilmemelidir, fakat tekrar ağrı artar ve nodüllerde büyüme olur ise daha erken kontrole gidebilirsiniz.

     Lenf bezleri alerjik olarak da büyüme gösterebilir. Sigara kullanımı varsa uzak durmanız da fayda vardır.

     Sağlık dileğiyle.

 84. murat

  25 Kasım 2016 at 00:16

  Hocam iyi geceler! Ben 9 yasinda kalp romatizmasi geçirdim bacaklarım tutmuyordu 18 yaşına kadar penisilin yedim kalp kapakcigin düzelmiş dedi ve ilacı kesti doktor 1 yıl sonra ise yani 19 yasinda yüksek tansiyondan acile kaldirildim endoskopi yaptilar midende kızarıklık var dedi ona bağlı tansiyonum çıkmış 6 ay kapsül gibi bir ilaç kullandım tansiyonun su an normal 21 yaşındayım ancak kalbimde teklemeler oluşuyor ve bazen çok uzun sürüyor 5 saniye kadar surdugude oluyor sanki kriz geçirip olecekmisim gibi hissediyorum bu anlattiklarimdan hangi hastalık kalbi etkiliyor onu öğrenmek istedim sevgilerimle hocam.

  • Sağlık Ocağım

   27 Kasım 2016 at 17:23

   Bunların dışında başka problemler de yaşıyorsanız, sürekli yorgun ve uykusuzsanız, sık sık baş ağrılarınız oluyorsa, eklemlerinizde ara ara ağrı oluyorsa, ara ara kas ağrılarınız oluyorsa, sık sık boğaz ağrıları çekiyorsanız, göğüs ağrılarınız oluyorsa, bağırsak ve mide problemleriniz oluyorsa, ara ara veya ataklar sırasında ateşleniyorsanız bu durum Akdeniz ateşi hastalığının neden olduğu ataklardan da olabilir.

   Bu şikayetler bunun dışında daha pek çok sistemik hastalığa işaret edebilir. Örneğin romatizmal hastalıklar, tiroid hastalıkları, kansızlık, B 12 vitamini eksikliği, demir eksikliği, tip 1 şeker hastalığı, hipertansiyon hastalığı, kalsiyum yüksekliği ya da düşüklüğü, graves hastalığı ve başka sistemik hastalıklar gibi farklı durumlar bu tür şikayetlere sebep olabilir.

   Kalp romatizması için kullanılan ilaçlar da midede enflamasyona neden olabilir.

   Yüksek tansiyon kalp teklemesine neden olabilir.

   Bu durumun üniversite hastanesinde veya araştırma hastanelerinde bulunan endokrinoloji, hematoloji veya iç hastalıkları bölümünde araştırılması daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 85. Musa

  27 Kasım 2016 at 14:23

  Hocam merhaba bundan 3-4 yıl önce muayne olduğumda kardiyolojiye mitral prolopsusu dedi doktor ama sıkıntı olmaz dedi bu bir hastalık değil doğuştan vs olabilir dedi cerrahi bir müdahale gerekmez dedi sonrasında şikayetlerim azaldı bazen hızlı atıyor o kadar göğüs ağrım fln hiç kalmadı doktor arada kontrol ettir yeter dedi.ama bazen tekleme gibi hissediyorum bu yoktu bu aralar var bu tehlikeli birşey mi normal otururkende oluyor yürürkende oluyor ne zaman olcağı belli olmuyor

  • Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 21:12

   Mitral kapak prolapsusu, bir derece mitral yetmezliğe neden olabilen, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık ve önemsiz bir bozukluktur. Mitral kapak prolapsusu kalpte üfürüm duyulmasına sebep olur.

   Mitral kapak prolapsusu çok fazla şikayete neden olmaz, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda genellikle tedaviye gerek yoktur fakat bazı kişilerde beta-bloker ve diüretik ilaçlar, antiaritmik ilaçlar ile tedavi gerekebilir.

   Tekleme hisleri kalp ritmi ara ara bozulduğu için oluyor olmalı. Kalp ritmini bozan bazı etkenler vardır ve sizin bunları dikkat etmeniz fayda sağlayabilir.

   Aşırı kafeinli içecekler kalp ritmini bozar, stres kalp ritmini bozar, uykusuzluk ve yorgunluk kalp ritmini bozar, alkol ve sigara kalp ritmini bozar, aşırı tuz tüketimi zararlı olur, az su tüketimi kalp kasını etkileyerek çarpıntıya neden olabilir, yağlı ve ağır yemekler kalbi yorar, aşırı yeme kalbi yorar, bu nedenle bunlara dikkat etmek ve sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzına dikkat etmek gerekir.

   Doktorunuzun söylediği aralıklarda doktor kontrolleri ihmal edilmemelidir.

   Düzenli (hafta 3-4 gün) yapılacak yürüyüş kalp sağlığında faydalıdır.

   İyilik ve sağlık dileğiyle.

 86. Burak

  28 Kasım 2016 at 19:05

  Merhabalar hocam 20 yaşındayım. Ara ara kalbimde sıkışma oluyor. Özellikle dışardayken derin nefes alinca 1 saniyelik sıkışma hissi ve spor yaparken sıkışma oluyor. Daha önce 4 5 kez kardiyolojiye göründüm eko ekg efor yapildi biseyin yok denildi fakat küçükken holter takilmisti doktor önemli biseyin yok ama yine ilac yazmisti 3 ay sonra tekrardan gel ( süre konusunda tam emin değilim) demisti. Uyku poliklinigindede kaldim 1 gece doktorum biseyin yok dedi ama bradiaritmi ve tasiaritmi oldugum yaziyo. ayriyetten o sonucu kardiyolojiyede gosterdim uykuda olabileceğini soyledi pek umursamadi gibi geldi. En son gittiğim kardiyologtan holter takilmasini istememe rağmen gerek yok demisti ama içim hic rahat değil tekrardan gitmeli miyim kardiyolojiye? Pskiyatriye gidiyorun ayriyetten ölüm korkusu yasadigimdan dolayi lustrale basladim bu ilaç kalbime bi etki yapar mi?

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 11:08

   Anlattığınız durum panik atağa bağlı kalp ritminin bozulmasından kaynaklanabilir.

   Bradiaritmi, taşiaritmi gibi ritim bozukluklarının dereceleri vardır ve derecelerine göre değerlendirilir.

   Spor yaparken olan sıkışma spora yanlış başlamadan dolayı da olabilir, örneğin 10 dakika kadar ısınmadan, kardiyo egzersizleri yapmadan spora başlamak hem nefes darlığına hem de kas sorunlarına neden olur ve bu durum kalp kası ile ilgili bir problem olabilir. Kas sorunları için fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir.

   Bu durum bir kas sorununa bağlı (romatizmal bir durum) olabilir.

   Ayrıca kalp ritmini bozan birçok sebep vardır.

   Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiper kalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi birçok ilaç türü kardiyak sistemi bozarak kalp ritim bozukluğu yapabilir.

   Aşırı çay, kahve, kola gibi kafeinli içecekler kalp ritmini bozabilir. Aşırı stres, üzüntü, uykusuzluk, yorgunluk kalp ritmini bozabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle

 87. göktan mesut kurt

  29 Kasım 2016 at 23:55

  merhabalar hocam ben 15 yasinadayim mitral kapak proplososu var doktorlar eser miktarda kacak var dedi.genellikle geceleri uyuyamıyorum yatarken uykundan birden nefes kesilmesi birden sicriyorum yatarken kalpim tekliyo nefesim kesiliyo uyuyamiyorum . sizce mitral kapak proplosundanmi . normalmi .holter takıldı st yukselmesi ve t sivriligi cikti . cok korkuyorum birden bisey olur diye yardim ederseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 12:17

   Mitral kapak prolapsusu, bir derece mitral yetmezliğe neden olabilen, kalbin sol tarafında, mitral kapakta sık ve önemsiz bir bozukluktur. Mitral kapak prolapsusu kalpte üfürüm duyulmasına sebep olur.

   Mitral kapak prolapsusu ciddi şikayetlere neden olmaz, ancak bazen bu durum göğüs ağrısına, düzensiz kalp atımına (ritim bozukluğuna) ve nadir olarak kalp yetmezliğine yol açabilir.

   Mitral kapak prolapsusunda çoğunlukla tedaviye ihtiyaç duyulmaz fakat bazı kişilerde beta-bloker ve diüretik ilaçlar, antiaritmik ilaçlar ile tedavi gerekebilir.

   Çıkan sonuçlarınız için takip gerekebilir, bu nedenle doktor kontrollerinin ihmal edilmemesi önemlidir. Eğer doktorunuz bu sonuçları görmediyse randevu tarihinizin daha erken döneme alınması faydalı olur.

   Belki psikolojik değerlendirme de gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşamanız dileğiyle.

 88. ÖzMetin

  3 Aralık 2016 at 12:00

  Sn. Hocam; sağlık ocağım net int. sitesi çok iyi yapılmış, hastaların sorularına ciddi yanıtlar veren kaliteli bir kaynak. Öncelikle tebrik ederim, ben de sorunumu yazmak istedim. Küçükken ağır bir romatizma hastalığı geçirdim. Uzun süre belirti vermedi. 35 yaşında enfektif endokardid geçirdim. İyileşince hemen akabinde aort ve mitral kalp kapaklarım değişti, metal kapaklar takıldı.(2004 yılı) Ameliyatla ve kapaklarla ilgili hiç bir sorunum yok, metal kapakların sesi dışında gayet normalim. Ama 2012 yılından beri (VES) sık ekstrasistol yaşıyorum. Sol ventriküler kaynaklı. Ablasyon başarısız oldu çünkü metal kapaklardan dolayı sol karıncığa girilemedi. Yani tam bir ümitsiz vakayım. (anksiyete var, orta tansiyon var, uyku düzesizliği var, stres ve kronik yorgunluk var hafif kalp duvar kalınlaşması var ama şeker yok, alkol ve sigara yok, kilo yok, hareketsiz yaşam yok ayrıca tüm tahlil sonuçları gayet normal) Bu ves ler cordarone dahil hiç bir ilaca yanıt vermedi. Hocam bu ves ler insanın yaşam kalitesini çok etkiliyor en azından azaltma ve yaşanabilir kılma konusunda yardımcı olabilir misiniz şimdiden çok teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2016 at 15:08

   Doğumsal kalp deliği, fallot tetralojisi ya da romatizmal kalp hastalığı gibi hastalıklar genellikle çocukluk yaşlarında teşhis ve tedavi edildiklerinde daha az komplikasyona neden olur, sizin bu durumunuz da doğumsal olabilir ve herhangi bir tedavi yapılmamış ya da varlığından haberdar olunmamış ise buna bağlı olarak bu güne kadar kapakları bozmuş olabilir.

   Cerrahi müdahaleler geçirmişsiniz, bu nedenle düzenli doktor takipleriniz ve tedavileriniz önemlidir.

   Buradan bu konuda herhangi bir tavsiyede bulunmak doğru olmaz, çünkü sizin durumunuzu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Bir soğuk algınlığı veya gribal bir hastalık veya diş tedavilerinde bile doktorunuza danışmanız önemlidir.

   Ventriküler ekstrasistoller (VES), kalbin karıncıklarından kaynaklanan aritmi türlerinin en sık görülenidir. Ventriküler ekstrasistoller sağlıklı kalbi olan kişilerde bile görülebilir.

   Yapay kalp kapakları olduğu için de bu durum oluşuyor olabilir. Tansiyon değeri mümkün olduğunca kontrol altında tutulmalıdır.

   Stres, uykusuzluk, yorgunluk, anksiyete gibi faktörler sağlıklı kişilerde bile ventrikükler ekstrasistol gelişmesine neden olabilir, bu nedenle bu durumlar için doktorunuza danışarak psikolojik ya da psikiyatrik yardım almak faydalı olabilir.

   Çay, kahve, kola, çikolata gibi kafeinli içecekler de ventriküler ekstrasistole neden olabilir, bu nedenle bunların en aza indirilmesi faydalı olur.

   Tuz kısıtlaması ya da sebzelerden alınan tuz yeterli ise tam tuz kısıtlaması gerekebilir, bu konuda doktorunuz ile görüşmeniz faydalı olur.

   Ne kadar süre ve hangi tempoda yürüyüş yapabilirsiniz bunu doktorunuza danışarak düzenli yürüyüş (haftada 3-4 gün) ritim bozukluklarında faydalıdır.

   Durumunuzun düzenli takibi ve doktorunuzun önerileri önemlidir.

   Neler yapabilirsiniz, bu konuda doktorunuz ile konuşmanız daha doğru olur.

   İyi ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 89. Eda

  9 Aralık 2016 at 00:57

  hocam iyi akşamlar kalp faaliyetinin dış etkileri nelerdir??

 90. Burak

  18 Aralık 2016 at 16:34

  Hocam bi sorum olacaktı futbol gidiyorum düzenli spor yapmama rağmen bi olay başıma geldi evde şınav filan çekiyordum bi an eğildim kalktım kalp bi an aşırı atmaya başladı. Durduk yere sanki kalp yerinde fırlıcakmış gibi çarpıntı şeklinde bazende basketbol oynarken ve evde zıplarken oluyor Maç oynarkende oluyor bi gün okul sırasında otururken sıkıntılıydım o gün hiç bir şey yapmama rağmen çarpıntı gibi hızlı attı bi an ölcem zannettim …son günlerde aylar geçti Baya bayadır hiç olmadı açıkcası hiç takmadım normaldır dedim bi an düşünceye kapıldım korktum hiç hasteneye filan da gitmedim ne olabilir ??? S. Not: bügün evde tavana zıplarken bikez daha oldu 5dk boyunca bende yeter artık diyip araştırdım bu siteyi buldum yardımcı olursanız sevinirim yaş bu arada 16

  • Sağlık Ocağım

   22 Aralık 2016 at 09:41

   Anlattığınız durum bir nedene bağlı ara ara kalp ritminin bozulmasından kaynaklanabilir. Doğumsal kalp delikleri, kalp kası hastalıkları, kalp büyümesi gibi durumlar bu tür şikayetlere sebep olabilir. Ayrıca başka sistemik hastalıklarda da ara ara kalp ritim bozukluları görülebilir. Kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri, tiroid hastalıkları ve daha başka durumlar ya da hastalıklar kalp ritmini bozabilir.

   Mutlaka kardiyolojik bir değerlendirme yapılması gerekir. Daha yaşınız çok genç, bu nedenle ihmal etmemenizde fayda var.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 91. Mina

  22 Aralık 2016 at 00:57

  Merhaba hocam iyi günler ben bundan 10 gün önce gece uykudan çok şiddetli bir kalp ağrısı ile uyandım. 1 hafta içinde iki kez böyle oldu gece uykudan uyandım ağrıyla 3 dakika sonra falan geçti. İki gündür özellikle yürürken kalbimde ağrı oluyor ve sol kolumda da ağrı ve uyuşma var aynı şekilde sol çenemde ağrıyor. Midem bulanıyor. Ellerim titriyor diye dideral işaç kullanıyorum bir tek sizce sebebi ne olabilir ? Kötü bir durum yoktur umarım

  • Sağlık Ocağım

   23 Aralık 2016 at 19:11

   Vakit kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına ve/veya kalp damar cerrahisine gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 92. Ayaz

  27 Aralık 2016 at 12:34

  İyi günler hocam vucudumun çoğu yerinde seğirme ler oluyo ayaklarımda ellerimde sırtımda hele hele kalbimin üstünde olunca epey bi tedirgin oluyorum kalbimmi die elimi koyduğum an yok oluyo ama panik oluyorum yaklasik 8 aydır sürüyor gitmedigim doktor kalmadı göğsümde hep baskı hissi ve yanma tarzında günlerce aylarca süren ağrım var endoskopi ultrason tum tahliller yaptim söyledikleri mide gastrit ve 3 ilaç verdiler 4 ay kullanmam söylendi ama değişen olmadı kalbimle alakalı bi sorun olabilirmi vede ranex gaviskon truko bus kas 4 ay kullanmam gerek ama faydasını görmüyorum ne yapmam gerek tşkler. ..

  • Sağlık Ocağım

   28 Aralık 2016 at 17:28

   Seğirmeler genellikle kas kaynaklıdır. ALS (amyotrofik lateral skleroz) hastalığında da kas seğirmeleri görülebilir fakat bazen kas seğirmelerinin nedeni yorgunluktan, stresten, uygunsuz beslenmeden de kaynaklanabilir.

   Bu durum için nöroloji dalında ve fizik tedavi dalında araştırmaların yapılmasında fayda vardır.

   Kalp sıkışması evet gastrit nedenli daha doğrusu gastritin neden olduğu reflü kaynaklı oluşabilir veya kişi göğüs üzerinde hissettiği sıkışmayı ve baskıyı kalp ile ilgili sanabilir. Gastrit kronikleşebilir ve tekrarlayabilir ve hasta hiç iyileşmediğini zanneder veya beslenmeye ve yaşam tarzına dikkat etmediği sürece gastrit iyileşse bile tekrarlar durur.

   Bir süre spor yapıp bıraktıktan sonra ve birkaç ay hiç yapmayınca veya tekrar spora başlandığında bu tür kas seğirmeleri olabilir.

   Yine kaygı bozukluğu, panik atak gibi psikolojik sorunlar da kas seğirmelerine neden olabilir ve bu tür durumlar psikiyatri alanında incelenir.

   Vitamin ve mineral eksiklileri kas seğirmelerine neden olabilir.

   vücudun susuz kalması kas seğirmelerine neden olabilir.

   Sebep ne olursa olsun nörolojik muayene, derdinizi doğru anlatmanız ve gerekli tetkikler yapılması faydalı olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 93. ONUR

  28 Aralık 2016 at 01:26

  Hocam kolay gelsin yaklasik 3 aydir sadece uzandigimda ve genellikle gece tam uykuya dalcakke carpinti hissi gibi bi hisle kalkiyorm bazen nabiz atisi gibi sol kolumdan hissediyorm bazen carpinti seklinde kalbin uzerinde 2 paket sigara gunde 3.5 te nescafe iciyirm 27 yasindaym dogrulup oksurdugumde 5 10 dk icinde normale donuyo ve uyuyorm doktora gittim kalpte kalp kaslarinda ve kapakcikta bi sorun olmadigini soyledi sizce neden kaynakldir psikolojik bir aliskanlik haline gelmis olabilirmi

  • Sağlık Ocağım

   29 Aralık 2016 at 16:10

   Bu kadar sigaraya ve bu kadar kafeine karşı kalp ritim bozukluğu olması aslında çok anormal değildir. Kalp ile ilgili bir problem çıkmasa da kalp ritim bozukluğu belli bir derecede bu yanlış beslenme tarzında olur.

   Ayrıca bu çarpıntı ve ritim bozukluğu kafeinden ve sigaradan dolayı midede gastrit oluşmasından ve buna bağlı reflü gelişmesinden de olabilir.

   Yine hem beslenme yanlışı hem de başka nedenlerden dolayı kansızlığa bağlı da ritim bozukluğu yaşanabilir.

   Oldukça yanlış ve kalp ritmini bozacak bir beslenme alışkanlığınız var, bu nedenle psikolojik olma ihtimali düşüktür.

   Bir de gastroloji uzmanına gitmeniz faydalı olur. Ayrıca kan değerlerine de bakılmalıdır.

   Sağlık dileğiyle.

 94. Talha

  6 Ocak 2017 at 19:45

  Slm hocam daha önce iki kez yazmıştım size bir hafta önce kardiyoloji doktoruna gittim kalp teklemesi için eko ve ekg kan testleri yapıldı hiç bir problem yok pisikolojik dedi hiç bir zararı olmaz dedi psikiyatri doktoruna gonderdi oda bana lustral ve busbon verdi hocam bunun dışında başka testler yaptirmalimiyim bu ekstrasistol anksiyete ve panik bozukluk tan olabilir mi gerçekten

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 18:49

   Daha önce yazdıklarınıza da bakıldığında panik atak, kaygı bozukluğu gibi bir durumunuzun olduğuna dair belirtiler sizde daha baskın gibi.

   Kaygı bozuklukları (anksiyete bozuklukları) dönem dönem ciddi kalp ritim bozukluklarına neden olarak kalp teklemesi dediğiniz şikayete neden olur.

   Bu duruma düzenli yapılan kardiyo egzersizleri ve düzenli yürüyüş oldukça faydalıdır. Fazla çay ve kahve, kola, çikolata, sigara, alkollü içecekler içmek hem kaygı bozukluğunu tetikler hem de kalp ritim bozukluğunu tetikler, bu nedenle bunlardan kaçınmak çok önemlidir.

   Geceleri iyi uyumak için akşamları kafein içeren herhangi bir içecek içmemek ve yatmadan 2 saat önce 30-40 dakikalık yürüyüş yapmak hem kaslarınızı güçlendirir hem de iyi uyumanızı sağlar. İyi uyumak Kalp ritmini ve kaygı bozukluğunu azaltır.

   Kaygı bozukluğu şiddetli olduğunda psikiyatrik yardım almak önemlidir. Fakat sağlıklı ve düzenli beslenerek, düzenli uyuyarak, düzenli yürüyüş yaparak bu durumu atlatabilirsiniz. Bunlar yaşam tarzı haline getirildiğinde bu durumun tekrarlaması da önlenebilir.

   İlaçlarınızı düzenli kullanmanız önemlidir, doktor takibi altında kullanmanız önemlidir, doktorunuzun önerdiği sürede kullanmanız önemlidir, ilaçları kendi kendinize bırakmamanız önemlidir. Bu tür ilaçlar en az 4-6 ay kullanılır, bu nedenle doktor bırakabilirsin demeden bırakılması ataklarınızın küçük bir sıkıntıda tekrarlamasına neden olur. Doktorunuz ile bu durumu detaylı konuşmalı ve takip edilmelisiniz. Bu ilaçlar bırakılırken dozaj düşürülerek ya da azaltarak bırakılır.

   İlaçlarınızı bitirdikten sonra mutlaka psikiyatri kontrolüne gitmeli doktorunuz ile durumu değerlendirmelisiniz.

   Eğer boş vaktiniz fazlaysa kendinize bir hobi edinmek bu durumları atlatmada faydalıdır. Yürüyüş ve kardiyo egzersizleri abartılmadan ve düzenli yapıldığında faydalıdır. Yeterli su tüketimi faydalıdır. Günde bir fincan sakinleştirici bitki çayı içmek faydalıdır (ilaç kullanırken doktora danışmadan içmemek gerekir). Düzenli yatıp kalkmak faydalıdır. Düzenli, sağlıklı ve dengeli beslenmek faydalıdır.

   Her şey iyi olsun.

 95. Burhan

  10 Ocak 2017 at 14:01

  Selam hocam Ben üç önce aydır sağ çene altında şislik hisettim el vurunca sert değil.Endokrin ve kbb ye muayene oldum kan tahlillerim de bi şe yok .Bir hafta nti byotik kulandim. .Ultrason socunu size yazıyorum kalıcı olurmu merak ettiğim. Teşekkürler Tiroid gland boyutları fizyolojik, ekojenitesi homojen-hiperekojendir. Gland içerisinde kistik veya solid lezyon saptanmamıştır. Boyun ana vasküler oluşumları normal konfigürasyondadır. ** Sağ submandibuler alanda hastanın şişlik hissettiği lokalizasyonlarda büyüğü 13.5×5.6 mm boyutunda hilusu izlenen birkaç adet benign lenf nodu mevcuttur. Antibiyoterapi sonrası kontrol önerilir.Şu an bi rahsızlığım yok küçülmüş gibiler .Zamanla şişme olurmu merak ettiğim

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 19:42

   Lenf nodülleri izlenmiş. Lenf nodülleri geçirdiğiniz bir üst ya da alt solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı oluşabilir. Alerjik reaksiyonlara bağlı oluşabilir. Boğaz bölgesindeki bir yapının iltihabına bağlı oluşabilir. Lenf nodülleri bening (iyi huylu) olarak belirtilmiş. Antibiyotik tedavisinden sonra tekrar kontrol istenmiş.

   Doktorunuzun verdiği ilaçlar bittikten sonra kontrole gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 96. Mustafa

  16 Ocak 2017 at 09:54

  Hocam bende kalp ritim bozuklugu var carpinti oluyo asiri hecan asiri sitres var nefes almamda sikinti oluyo 2senedir devam ediyo yatarkeni sag sol yatabiliyorum yuz ustu ters yatamiyorum nefesim kesiliyoo carpinti yukseliyo cay cok iciyorum sekerli tatli gibi seyler yedigimde bogazima yapisiyo nefes ice zorlasiyo citti rahatsizligim var napmam gerek?

  • Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 12:31

   Boğazınızdaki yapışma sorunu yemek borusuna ait problemlere bağlı olabilir ve gastro özofageal reflü hastalığı hem yemek borusunda sorunlara hem de kalp ritim bozukluklarına yol açar. Ayrıca çay, kahve, kola gibi içecekler kalp ritmini bozar.

   Yemek borusunda reflüye bağlı özofajit, yemek borusu ülseri, Barret özofagus gibi komplikasyonlar gelişmiş olma ihtimali vardır.

   Bir gastroloji uzmanına gitmenizde ve gereken tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. Ayrıca kalp için kontrole gitmemişseniz kardiyolojik kontrol de gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 97. mehehmet ali

  26 Ocak 2017 at 07:08

  hocam iyi gunler benim sorunum kapte tekleme kapl doktoruna gittim egk ulturason bakildi bir sry bulunamadi ama bnde sikayetler devam ediyor ve beni cok kotu olumsuz etkiliyor spor yapamaz haldeyik kalbim durur die o derece korkuyorum bana ne onerirsiniz cevabiniz icin tesekurler yasim 25 bu arada

  • Sağlık Ocağım

   30 Ocak 2017 at 00:24

   Kalp ritim bozukluğuna neden olabilecek birçok faktör vardır ve kalp ritim bozukluğu kalp teklemesi hissine neden olur.

   Örneğin tiroid hastalıkları, tansiyon hastalıkları, bazı sistemik hastalıklar, bazı romatizmal hastalıklar, bazı kas hastalıkları, kansızlık, B12 vitamini ve demir eksikliği, kalsiyum düşüklüğü ya da yüksekliği, şeker düşüklüğü ya da yüksekliği, aşırı kafein, gastroözofageal reflü, psikolojik bazı hastalıklar, enfeksiyonlar, bazı akciğer hastalıkları, bazı ilaçlar gibi birçok başka neden kalp ritmini bozarak kalpte tekleme hissine yol açabilir ve bunların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git