Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Yetmezliği Neden Olur?

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaması sonucu akciğerler ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimi ile seyreden ciddi bir durumdur.

Kalp yetmezliği nedir?

Kalp yetmezliği, kalbin vücudun ihtiyacı olan kanı pompalayamaması sonucu akciğerler ve vücudun değişik bölgelerinde sıvı birikimi ile seyreden ciddi bir durumdur. Bununla birlikte, zamanında teşhisi konulup tedavisi yapılır ise hastalar uzun ve kaliteli yaşam sürebilirler. Kalp yetmezliği, sağ, sol veya kalbin her iki karıncığının içindeki kanın her vuruşunda damarlara yeterli miktarda gönderilememesi sonucunda oluşur. Kalp yetmezliği üç ayrı şekilde görülür.

Sol kalp yetmezliği : Hastada nefes darlığı ve kuru öksürük, geceleri nefes almada zorluk, çarpıntı, baygınlık ve terleme olarak görülebilir. Bu durum kalp astımı olarak adlandırılır. Nedeni aort veya mitral kapaklarının hastalanması ya da koroner kalp rahatsızlığıdır. En önemli bulgusu akciğer ödemi olmasıdır.

Sağ kalp yetmezliği : Hastanın ayak veya ayak bilekleri şişip, şişlik olan ayak ve ayak bileklerine parmak ile bastırıldığında çukurluk oluşması el, ayak ve yüzde morarmalar, hazımsızlık ve iştahsızlık görülür ve sebebi mitral kapak hastalığı ve ne kadar süreceği belli olmayan bronşit ya da doğuştan olan kalp hastalığı olup, en önemli bulgusu pozitif venöz dolgunluk tur.

Konjestif kalp hastalığı : Sağ ve sol kalp yetersizliği bir arada olduğu zaman görülür. Sebebi aort ya da mitral kapaklarının hastalanması, mitral stenoz, ne kadar süreceği bilinmeyen bronşit, akciğer hastalığı, romatizmal hastalıklar ve troid hastalıkları olduğu bilinmektedir.

Kalp yetmezliği nedenleri

Kalp yetmezliği nedenleri

Kalp yetmezliği nedenleri

Koroner arter hastalığı (KAH), Kalbe kan taşıyan atardamarların koroner arterlerin yavaş yavaş tıkanması nedeniyle meydana çıkan bir hastalık olup, zamanla kalp kasının beslenmesini ve oksijenlenmesini bozar.Kalp krizi (miyokart infarktüsü) koroner arterlerin aniden tıkanması ile ilgili damarın beslendiği bütün kas tabakasının ölümü olarak adlandırılır.

Hasta kalp krizi geçirmekten kurtulur ise ölen dokunun yerini kasılmayan skar dokusu geçer ve bu durum kalp yetmezliğini ortaya çıkarır. Kalbin zorlanarak çalıştığı durumlar, yüksek tansiyon, kalp kapak hastalıkları, tiroid bezi hatalıkları, böbrek hastalıkları, ciddi akciğer hastalıkları, ciddi kansızlık, ritim bozuklukları, Kalp kası hastalıkları, kalp enflamasyonu, enfeksiyonlar, ilaçlar, alkol, sigara,şeker hastalığı ve doğumsal kalp hastalıkları kalp yetmezliğine neden olduğu gibi hastanın vücudunda aynı süreçte birden fazla hastalık olmasının da kalp yetmezliğine sebep olduğu bilinmektedir.

Kalp yetersizliği kan dolaşımının yetersiz hale gelmesi kalp ile beraber böbrekler ve akciğer dahil bazı yaşamsal organların normal işlevlerini bozabilir. Kalp yetmezliği kronik bir hastalık olmakla beraber Türkiye’de ve dünyanın çoğu gelişmiş ülkelerinde kalp yetmezliği olan hasta sayısı gün geçtikçe, artış göstermektedir. Kalp yetmezliği yüzünden hastaneye yatırılma oranı ve masrafları oldukça fazladır.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp yetmezliği belirtileri ve teşhisi
  2. Kalp yetmezliği ve korunma
  3. Çocuklarda kalp yetmezliği olur mu
  4. Hamilelikte kalp yetmezliği
  5. Kalp büyümesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git