Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Spazmı Neden Olur? Kalp Spazmı Tedavisi

Kalp spazmı, kalbi besleyen damarların trombo emboli nedeni ile kısmi total tıkanıklığına bağlı kalp kasının kan ile beslememesi sonucu meydana çıkan bir kalp rahatsızlığıdır.

Kalp spazmı nedir?

Kalp spazmı, kalbi besleyen damarların tromboemboli nedeni ile kısmi total tıkanıklığına bağlı kalp kasının kan ile beslememesi sonucu meydana çıkan bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp spazmı anjina (göğüste koroner arter hastalığının sebep olduğu ağrı) şeklinde görülür. Göğüs ağrısı oldukça  yaygın rastlanan bir semptomdur. Kalp hastalığının yanı sıra, göğüs duvarları kaslarında gerginlik, gastroözofageal reflü, kalp dış zarı iltihabı (perikardit), plörezi (akciğer zarlarının arasında toplanan sıvıya bağlı hastalık) ve benzeri bazı hastalıklarında göğüs ağrısına neden olduğu bilinmektedir.

Kalp spazmını göğüs ağrısının diğer nedenlerinden ayırt etmek gereklidir. Çünkü tedavisi farklı olduğundan, her göğüs ağrısının kalp spazmı olmadığını bilmek lazımdır. Göğüs ağrısı hissedenler, genelde kalp hastalığından şüphelenir ve bu ağrıyı hissedenlerin genelinde kalp hastalığı olmayabilir.

Kalp spazmı belirtileri

Kalp spazmı belirtileri göğsün ortasında bir baskı veya yanma hissi olarak görülür. Genelde fiziksel egzersiz yani hareketlilik sırasında veya stresten, soğuk havalarda göğüs bölgesini veya göğüs arkasını üşütmeden, ağır yemek ve yağlı beslenme sonucunda kalp spazmı oluşabilir. Plörezi (akciğer zarı arasında sıvı toplanması) veya perikardit (kalp dış zarı iltihabı) gibi diğer göğüs ağrılarında, vücut pozisyonu ve derin nefes almanın faydası olabilir. Genelde kalp spazmı atağı sadece 5-10 dakika devam eder ve efor sırasında oluştu ise biraz oturup dinlendiğinizde geçer. Bu tür bir ağrı 20 dakikadan fazla sürer ise kalp krizi belirtisi olabilir. Uzun süren göğüs ağrılarında mutlaka acile gidilmesi ve tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

Koroner arterler çok fazla daraldığında (yüzde 80 civarı bir daralma) oluşur ise dinlenme esnasında bile kalp spazmı hissedilebilir. Bu rahatsızlık tipik olarak ğöğüs kemiğinin (sternum) altında başlar boyuna, çeneye ve omuzlara, sol kola ve sırt bölgesine doğru yayılır ve genelde endişe, korku, heyecanlanma ve huzursuzluk hissi bu duruma eşlik edebilir. Kalp spazmı ağrısı genellikle çok ağır olmayıp çoğunlukla baskı hissi ya da yalnızca huzursuzluk veren bir rahatsızlıktır. Kalp spazmı oluştuğunda vücut pozisyonu veya derin bir nefes alma fazla yararlı olmayabilir.

Kalp spazmı teşhisi ve tedavisi

Kalp spazmından şüphelenildiğinde, hastayı bakan doktorun öncelikle iyi bir muayeneden geçirmesi, sonrasında elektrokardiyogram (EKG) ve efor testleri yapılması gerekmektedir. Özellikle efor testi koroner arter hastalığının tanısını koymada yardımcı olur. EKG, tehlikesi olmayan bir testtir. Efor testinde ise, kalp krizi geçirme ihtimali 10000’de bir olarak bilinmektedir.

Koroner anjiyogram ile yapılan, kardiyak katerizasyon sırasında kalp krizi riski ortalama 5000’de bir veya biraz daha fazla olduğu bilinmektedir. Lakin bu test koroner arter hastalığını teşhis etmede daha iyi sonuç verir. Elektrokardiyogram (EKG) veya efor testleri ile bir sonuca varılamaz ise anjiyoplasti veya ameliyat olması gereken hastalarda koroner arter hastalığının teşhisini koymak amacı ile koroner anjiyogram uygulanmaktadır.

Kalp sıpazmı tedavisinde, hastalığın şiddetini son zamanlarda daha fazla şiddetlenip, şiddetlenmediğini hafif de olsa yaşam şeklini etkilediğine bağlı olarak, hastaya göre hastalığın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kalp spazmı tedavisi spazm oluşmasına neden olan etkene yönelik yapılır. Yaşam tarzı değişikliği, beslenme gibi durumlar düzenlenebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp spazmı nasıl önlenir
 2. Gizli kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi
 3. Kalpte ağrı neyin belirtisidir
 4. Kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi
 5. Kalp krizi nedenleri ve tedavisi
 6. Göğüste ağrı neden olur

8 Yorum

 1. Remziye

  13 Kasım 2016 at 15:54

  Kalp krizinde olan belirtiler ve bende hastaneye gittim bisey yok denildi ama çok korkuyorum ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:12

   Kalp krizi geçiriyormuş gibi ağrılar ve hisler başka sorunlara bağlı da olabilir.

   Örneğin psikolojik rahatsızlıklar (panik atak gibi), gastroözofageal reflü, mide sorunları, enfeksiyonel durumlar, safra kesesi hastalıkları, pankreas iltihabı, karın zarı iltihabı (peritonit), kalp zarı veya kalp kası iltihabı, bazı sistemik hastalıklar gibi durumlar da kalp krizi geçiriyormuş gibi belirtilere sebep olabilir.

   Bu durum tekrar tekrar olur ve daha uzun sürer ise bu durumun başka hastalıklar bakımından da araştırılması daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 2. Sera

  26 Kasım 2016 at 16:37

  Kalp spazmı geçirmede aç karnına alınan yatıştırıcı ilaçların ve yemek yememek ne kadar etkiler. Öğrenebilir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 15:43

   Aç karnına alınan ilaçlar mideyi kötüleştirebilir ve mide spazmına neden olabilir, mide spazmı geçirmek bazen kalp spazmı ile karışabilir veya kalbi de etkileyebilir.

   Yatıştırıcı ilaçlar içindeki etkin maddeye göre değişmekle birlikte, bazı depresyon ilaçları (örneğin fluoksetin içeren ilaçlar) kan şekeri seviyesini etkileyebilir ve kan şekeri dalgalanmasına bağlı kalp sıkıntıları ortaya çıkabilir. Yine bu etkin maddeyi içeren ilaçlar taşikardiye (hızlı kalp atımına) neden olarak kalp spazmı yapabilir. Yine fluoksetin maddesi içeren anti deprasan ilaçlar aspirin gibi ilaçlar ile birlikte kullanıldığında yan etkilere neden olabilir.

   İlaçların çoğu tok karnına içilir, Bir başka ilaç kullanılıyor ise doktor diğer ilacı verirken kullanılan ilacı bilmelidir. İlaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz doğru olur, çünkü doktorunuz yaşadığınız sıkıntılara göre ilacın dozunu düşürebilir veya ilacın etkin maddesini değiştirebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 3. fahri uzun

  3 Şubat 2017 at 01:15

  Bende ağrı 3-4 saattir sürüyor bu nedir lütfen açıklar misiniz

  • Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:44

   Kalp ve göğüs bölgesinde ağrının birçok nedeni olabilir, yakınlarda soğuk algınlığı geçirmişseniz buna bağlı iltihabi bir durum olabilir veya başka bir neden, ancak neden ne olursa olsun 3-4 saat hiç geçmeyen bir ağrıda doktora başvurmak çok önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Mehmet

  7 Şubat 2017 at 20:02

  Yaklasık 2 3 aydır devam eden ara ara artan sol gogusumde sol kolumda boynumda ve srtimda devam eden agri var bazen geciyor ama sürekli devam ediyor yeri geldimi okadar cok artiyorki agri uyutmuyor saatlerce gunlerce devam ettigide oluyor kardiyolojiye gittim bi kere kalbe bakti temiz çıktı ama ağrı hayla devam ediyo kas gevseticiler kullandım gecirmedi sizce neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 09:47

   Omurga ile ilgili bir durum olabilir (boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, enfeksiyon gibi). Safra kesesi, pankras ile ilgili bir durum olabilir. Romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir. Kalp damar ile ilgili bir durum olabilir. Bunların da değerlendirilmesi gerekebilir. Omurga ile ilgili problemler için ortopedi uzmanına, safra, pankreas ile ilgili problemler için de gastroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git