Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Spazmı Neden Olur? Kalp Spazmı Tedavisi

Kalp spazmı, kalbi besleyen damarların trombo emboli nedeni ile kısmi total tıkanıklığına bağlı kalp kasının kan ile beslememesi sonucu meydana çıkan bir kalp rahatsızlığıdır.

Kalp spazmı nedir?

Kalp spazmı, kalbi besleyen damarların tromboemboli nedeni ile kısmi total tıkanıklığına bağlı kalp kasının kan ile beslememesi sonucu meydana çıkan bir kalp rahatsızlığıdır. Kalp spazmı anjina (göğüste koroner arter hastalığının sebep olduğu ağrı) şeklinde görülür. Göğüs ağrısı oldukça  yaygın rastlanan bir semptomdur. Kalp hastalığının yanı sıra, göğüs duvarları kaslarında gerginlik, gastroözofageal reflü, kalp dış zarı iltihabı (perikardit), plörezi (akciğer zarlarının arasında toplanan sıvıya bağlı hastalık) ve benzeri bazı hastalıklarında göğüs ağrısına neden olduğu bilinmektedir.

Kalp spazmını göğüs ağrısının diğer nedenlerinden ayırt etmek gereklidir. Çünkü tedavisi farklı olduğundan, her göğüs ağrısının kalp spazmı olmadığını bilmek lazımdır. Göğüs ağrısı hissedenler, genelde kalp hastalığından şüphelenir ve bu ağrıyı hissedenlerin genelinde kalp hastalığı olmayabilir.

Kalp spazmı belirtileri

Kalp spazmı belirtileri göğsün ortasında bir baskı veya yanma hissi olarak görülür. Genelde fiziksel egzersiz yani hareketlilik sırasında veya stresten, soğuk havalarda göğüs bölgesini veya göğüs arkasını üşütmeden, ağır yemek ve yağlı beslenme sonucunda kalp spazmı oluşabilir. Plörezi (akciğer zarı arasında sıvı toplanması) veya perikardit (kalp dış zarı iltihabı) gibi diğer göğüs ağrılarında, vücut pozisyonu ve derin nefes almanın faydası olabilir. Genelde kalp spazmı atağı sadece 5-10 dakika devam eder ve efor sırasında oluştu ise biraz oturup dinlendiğinizde geçer. Bu tür bir ağrı 20 dakikadan fazla sürer ise kalp krizi belirtisi olabilir. Uzun süren göğüs ağrılarında mutlaka acile gidilmesi ve tetkiklerin yapılması çok önemlidir.

Koroner arterler çok fazla daraldığında (yüzde 80 civarı bir daralma) oluşur ise dinlenme esnasında bile kalp spazmı hissedilebilir. Bu rahatsızlık tipik olarak ğöğüs kemiğinin (sternum) altında başlar boyuna, çeneye ve omuzlara, sol kola ve sırt bölgesine doğru yayılır ve genelde endişe, korku, heyecanlanma ve huzursuzluk hissi bu duruma eşlik edebilir. Kalp spazmı ağrısı genellikle çok ağır olmayıp çoğunlukla baskı hissi ya da yalnızca huzursuzluk veren bir rahatsızlıktır. Kalp spazmı oluştuğunda vücut pozisyonu veya derin bir nefes alma fazla yararlı olmayabilir.

Kalp spazmı teşhisi ve tedavisi

Kalp spazmından şüphelenildiğinde, hastayı bakan doktorun öncelikle iyi bir muayeneden geçirmesi, sonrasında elektrokardiyogram (EKG) ve efor testleri yapılması gerekmektedir. Özellikle efor testi koroner arter hastalığının tanısını koymada yardımcı olur. EKG, tehlikesi olmayan bir testtir. Efor testinde ise, kalp krizi geçirme ihtimali 10000’de bir olarak bilinmektedir.

Koroner anjiyogram ile yapılan, kardiyak katerizasyon sırasında kalp krizi riski ortalama 5000’de bir veya biraz daha fazla olduğu bilinmektedir. Lakin bu test koroner arter hastalığını teşhis etmede daha iyi sonuç verir. Elektrokardiyogram (EKG) veya efor testleri ile bir sonuca varılamaz ise anjiyoplasti veya ameliyat olması gereken hastalarda koroner arter hastalığının teşhisini koymak amacı ile koroner anjiyogram uygulanmaktadır.

Kalp sıpazmı tedavisinde, hastalığın şiddetini son zamanlarda daha fazla şiddetlenip, şiddetlenmediğini hafif de olsa yaşam şeklini etkilediğine bağlı olarak, hastaya göre hastalığın durumuna göre farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kalp spazmı tedavisi spazm oluşmasına neden olan etkene yönelik yapılır. Yaşam tarzı değişikliği, beslenme gibi durumlar düzenlenebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp spazmı nasıl önlenir
 2. Gizli kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi
 3. Kalpte ağrı neyin belirtisidir
 4. Kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi
 5. Kalp krizi nedenleri ve tedavisi
 6. Göğüste ağrı neden olur

29 Yorum

 1. Remziye

  13 Kasım 2016 at 15:54

  Kalp krizinde olan belirtiler ve bende hastaneye gittim bisey yok denildi ama çok korkuyorum ne yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 12:12

   Kalp krizi geçiriyormuş gibi ağrılar ve hisler başka sorunlara bağlı da olabilir.

   Örneğin psikolojik rahatsızlıklar (panik atak gibi), gastroözofageal reflü, mide sorunları, enfeksiyonel durumlar, safra kesesi hastalıkları, pankreas iltihabı, karın zarı iltihabı (peritonit), kalp zarı veya kalp kası iltihabı, bazı sistemik hastalıklar gibi durumlar da kalp krizi geçiriyormuş gibi belirtilere sebep olabilir.

   Bu durum tekrar tekrar olur ve daha uzun sürer ise bu durumun başka hastalıklar bakımından da araştırılması daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 2. Sera

  26 Kasım 2016 at 16:37

  Kalp spazmı geçirmede aç karnına alınan yatıştırıcı ilaçların ve yemek yememek ne kadar etkiler. Öğrenebilir miyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Kasım 2016 at 15:43

   Aç karnına alınan ilaçlar mideyi kötüleştirebilir ve mide spazmına neden olabilir, mide spazmı geçirmek bazen kalp spazmı ile karışabilir veya kalbi de etkileyebilir.

   Yatıştırıcı ilaçlar içindeki etkin maddeye göre değişmekle birlikte, bazı depresyon ilaçları (örneğin fluoksetin içeren ilaçlar) kan şekeri seviyesini etkileyebilir ve kan şekeri dalgalanmasına bağlı kalp sıkıntıları ortaya çıkabilir. Yine bu etkin maddeyi içeren ilaçlar taşikardiye (hızlı kalp atımına) neden olarak kalp spazmı yapabilir. Yine fluoksetin maddesi içeren anti deprasan ilaçlar aspirin gibi ilaçlar ile birlikte kullanıldığında yan etkilere neden olabilir.

   İlaçların çoğu tok karnına içilir, Bir başka ilaç kullanılıyor ise doktor diğer ilacı verirken kullanılan ilacı bilmelidir. İlaçlar doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

   Bunları doktorunuz ile görüşmeniz doğru olur, çünkü doktorunuz yaşadığınız sıkıntılara göre ilacın dozunu düşürebilir veya ilacın etkin maddesini değiştirebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 3. fahri uzun

  3 Şubat 2017 at 01:15

  Bende ağrı 3-4 saattir sürüyor bu nedir lütfen açıklar misiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 13:44

   Kalp ve göğüs bölgesinde ağrının birçok nedeni olabilir, yakınlarda soğuk algınlığı geçirmişseniz buna bağlı iltihabi bir durum olabilir veya başka bir neden, ancak neden ne olursa olsun 3-4 saat hiç geçmeyen bir ağrıda doktora başvurmak çok önemlidir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 4. Mehmet

  7 Şubat 2017 at 20:02

  Yaklasık 2 3 aydır devam eden ara ara artan sol gogusumde sol kolumda boynumda ve srtimda devam eden agri var bazen geciyor ama sürekli devam ediyor yeri geldimi okadar cok artiyorki agri uyutmuyor saatlerce gunlerce devam ettigide oluyor kardiyolojiye gittim bi kere kalbe bakti temiz çıktı ama ağrı hayla devam ediyo kas gevseticiler kullandım gecirmedi sizce neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Şubat 2017 at 09:47

   Omurga ile ilgili bir durum olabilir (boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, enfeksiyon gibi). Safra kesesi, pankras ile ilgili bir durum olabilir. Romatizmal bir hastalığa bağlı olabilir. Kalp damar ile ilgili bir durum olabilir. Bunların da değerlendirilmesi gerekebilir. Omurga ile ilgili problemler için ortopedi uzmanına, safra, pankreas ile ilgili problemler için de gastroloji uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Neşe Kuralay

  20 Şubat 2017 at 17:32

  mrb benim bazen göğsümde sırt bölgemde ağrı oluyo ve bazen sol koluma doğru bi tuaf ağrı giriyo ve sol elimde serçe parmağım çoğunlukla uyuşuk doktora gttim kalp elektrosu çok iyi dedi ve panik atak kanısına varıldı.Bababm dedem dayım kalp krizi gecirdi bu ırsi oabilirmi ? tekrar bi uzmana gitmelimiyim teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Şubat 2017 at 14:34

   Diğer aile bireylerindeki kalp krizi nedeni, bu durumun genetik yatkınlığının olup olmayacağını değerlendirme bakımından önemlidir. Kalp krizi tam olarak bir hastalık değil bir bulgu veya bir komplikasyondur. Stres kaynaklı kalp krizi geçirilebileceği gibi bazı kalp-damar hastalıkları da kalp krizine neden olabilir.

   KALP KRİZİ (MİYOKARD İNFARKTÜSÜ) NEDENLERİ ARASINDA; vaskülit (damar iltihabı) sendromları, koroner emboli, koroner arter anomalileri, ciddi koroner arter spazmı, kan viskozite artışı, miyokard oksijen talebinde aşırı artış gibi nedenler vardır.

   Ayrıca bütün bu durumların gelişimine neden olabilecek risk faktörleri de vardır.

   KALP KRİZİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ; ateroskleroz, yüksek kolesterol, hipertansiyon, sigara kullanımı, diyabet, yüksek miktarlarda alkol alımı, yaş, cinsiyet, hareketsiz yaşam, aşırı kilo, sağlıksız beslenme, stres gibi risk faktörleri kalp krizi için zemin hazırlayıcı faktörlerdir.

   Kalp krizi riski söz konusu ise sadece elektrokardiyografi yetmez ve bütün burada geçen risk faktörlerinin veya nedenlerin de araştırılması gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Ceren

  25 Şubat 2017 at 23:55

  Meraba benim bir hafta önce koluma birden uyuşma ve ağrı girdi hareket ettiremedim sonrada kalbim sıkıştı nefesim kesildi yarım saat sonra falan kendime geldim ve o gunden sonrada sol göğsümde ağrı var nefes alırkende zorlanıyorum nefesim kesiliyo bazenleride ve 4 sene öncede kalp spazmı geçirmiştim sizce kötü bişey varmıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mart 2017 at 01:17

   Tekrar kardiyoloji doktoruna gitmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 7. Mualla Koç

  16 Mart 2017 at 07:35

  İyi günler. .
  Ben kaygı bozukluğuna bağlı antidepresan kullanıyorum.zaman zaman göğsümün ortasından bir karıncalanma gibi başlayıp sonrasına damarlara hücum şeklinde bir yanma gibi geliyor ve birkaç dakika devam ediyor.bütün vücuduma yayılıyor bu his ve çok korkuyorum. Doktoraya anlattım mide spazmı ilacı verdi.çokta anlatamıyorum aslında şikayetimi. Siz ne dersiniz .teşekkürler 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 00:47

   Kullandığınız ilaca göre değişmekle birlikte bu tür ilaçlar kalp ritim bozukluğu yapabilir, midede gastrit yapabilir, kas spazmları yapabilir. İlacı veren doktorunuzla bu durumu konuşmanız daha uygun olur, belki dozun azaltılması gerekebilir. Antidepresanlar beyni de ilgilendirdiği için beynin fonksiyonlarını etkileyerek bu tür durumlara sebep olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Murat

  26 Mart 2017 at 16:34

  Merhaba benim kalp ve sol göğüs kafesinde çarpıntı batışma gibi birşey oluyor Doktora gittim eko testinde kalp kapakçığında önemsiz ve doğuştan çökme olduğunu söyledi çarpıntı için evont holter taktı ama sonuç temiz çıktı .Bu sıralar özellikle açılmaya başlayınca batışma devam ediyor sizce tekrar doktora gitmelimiyim Sağolın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 14:07

   Kalp kapağında çökme (mitral kapak prolapsusu) olarak tanımlanır. Mitral kapak prolapsusu ritim bozukluklarına neden olarak kalp çarpıntısına neden olabilir. Batma hisleri genellikle kalp kasına bağlı oluşan belirtilerdir. Kalp kasında iltihabi bir durum olabilir, belli bir süre spor yapıp ara vermeye bağlı batma hisleri olabilir. Vücudun susuz kalması bu tür sorunlara neden olabilir. Kansızlık bu tür sorunlara neden olabilir.

   Mitral kapak prolapsusu bazen yetmezliğe de neden olabilir, bu nedenle bu durum belli aralıklarla kardiyolojik takip altında tutulmalıdır.

   Batma hisleri için bir de fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Kardiyolojik kontroller ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 9. esra

  25 Nisan 2017 at 12:00

  iyi günler eşime yaklaşık 2 sene önce hipertansiyon teşhisi konulu. 2 yıldır coveram 10/5 ve cardura kullanıyordu.5 ay önce dr. cardurayı yavaş yavaş kesmesini söyledi ve ilacı bıraktı sadece coveram kullanıyor.birkaç gün önce omuzlarında şiddetli ağrı ve göğsünde hafif sıkışma vardı doktora gittik ve tahlil yapıldı ekg ve efor çekildi. tahlillerinde kan oranı normalden yüksek çıktı ve kalp kapakcıklarında kalınlaşma olduğunu söyledi. hafif şekilde kalp spazmı geçirmiş sizce kalp spazmı geçiren insanda bu şikayetler olurmu ve ne yapmamız gerekir. ilginiz için şimdiden teşekkürler….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Mayıs 2017 at 20:49

   Kalp spazmı göğüste ağrıya, kola vuran ağrılara, kalpte sıkışma hissine neden olabilir. Kalp spazmı yüksek tansiyona bağlı olabileceği gibi, beslenme şekline bağlı da olabilir, strese bağlı olabilir.

   Kalp kapakçıklarında kalınlaşma çocukluk çağında geçirilmiş romatizmal kalp hastalığına bağlı olabilir, yaşla birlikte ortaya çıkan kapaklardaki dejenerasyonlar ve kireçlenmelere bağlı oluşabilir, diyabet ve hipertansiyon nedeni ile olabilir, kolesterole bağlı olabilir.

   Eşinizde oluşan kalp kapak kalınlaşması yüksek tansiyona bağlı gelişmiş olabilir.

   Kalp kapak kalınlaşması ilk başlardan ciddi bir belirti göstermeyebilir, ancak ilerleyen dönemlerde göğüs ağrılarına sebep olabilir.

   Doktor kontrollerinin düzenli olması önemlidir. Doktorunuzun beslenme, egzersiz gibi durumlar hakkında önerileri varsa bunlara uyulması faydalı olacaktır.

   Geçmiş olsun.

 10. Hülya

  29 Mayıs 2017 at 02:08

  Mrb benim kolostürol çok yüksek çıkıyor ilaç a başladım 2 ay oldu ama kolesterol düşmüyor ve kalp krizi riski büyük diyor doktorlar ama hiç bir tedavi uygulamıyorlar ne yapmam lazım aceba nasıl bi yol izlemem gerekiyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 11:07

   Bir diyetisyenden yardım almanız ve beslenme düzenini buna yönelik uygulamanız faydalı olabilir. Ayrıca düzenli yürüyüş yapmak da kolesterolün düşmesinde yardımcıdır. Bunlar yardımcı önlemlerdir, fakat bu durumu ya bir iç hastalıkları uzmanı ya da diyetisyen ile daha detaylı değerlendirmeniz daha doğru olur. Bazı durumlarda ilaç tedavisi verilebilir. Ayrıca bu durumun altında yatan başka bir hastalığın olup olmadığının da araştırılması gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 11. Aybuke Durdu

  5 Ağustos 2017 at 00:42

  Merhaba bende yan etkileri yüzümde kızarma dudağım bembeyaz oluyor ve sonra halsizlik ve kalbim hızlı hızlı atıyor bunun nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 11:11

   Yan etkileri demekle neyi kastettiğiniz (kalbinizde bildiğiniz bir hastalığın yan etkileri mi, yoksa kullandığınız bir ilacın yan etkileri mi)? Tam olarak anlaşılmamıştır. Fakat şikayetleriniz bir yan etki değil de normal olarak şikayetlerinizi belirtmişseniz, anlattığınız şikayetler bir kalp sorununa bağlı olabilir, karsinoid sendrom denilen vücudun herhangi bir yerlerinde oluşan nöroendokrin tümöre (karsinoid tümöre) bağlı olabilir.

   Sadece bu belirtilerle net bir şey söylemek mümkün değildir, çünkü bu tür şikayetler farklı durumlara bağlı da gelişebilir.

   Hem kardiyolojik hem de iç hastalıkları bölümlerinde değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 12. Yağmur

  12 Ağustos 2017 at 01:47

  Merhaba benim kalbim daha önce ağrıyordu ama yılda 1 2 kere falan ve çok fazla ağrımıyordu zaten kalbimde üfürüm var geçen yaz bi kere kalbim çok ağrıdı ve nefes alamadım yürüyemiyordum bile kalbim çok hızlı atıyordu hastaneye gitmedim bir kere daha oldu bu sefer hastaneye gittim şuan birşey yok randevu alıp doktorunuza gidin dediler ondan sonra 2 kez daha oldu bunu engellemek için ne yapabilirim çünkü önceden olmuyordu teşekkürler

 13. Arzu

  12 Ağustos 2017 at 10:15

  Merhaba dört sene önce gögsümde yanma çeneden omuza ve sol kol içine şiddetli bi ağrı oluşuyordu ortalama iki dk kadar süren anjiyo yapıldı sağ arterde yüzde otuz kırlık bir daralma saptandı. Beş mg isordil alıyorum ağrı başladığı zaman vr kısa sürede ağrı geçiyor. Fakat son altı aydır ağrılar şiddetini ve oluş zamanını fazlalaştırfı. İkigünde bir olmaya başladı ilaç almama rağmen zor geçiyo. En son tansiyonum düştü fenalık geçirdim ağtı esnasında. Ter boşalması eşlik ediyor ağrıya. Şiddetlenmesinin sebebi ne olabilir yardımcı olur musunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 00:05

   Daralma artmış olabilir veya daralma bazı komplikasyonlara neden olmuş olabilir.

   İSORDİL, damar genişletici organik nitratlar adı verilen ve kalp hastalıklarında kullanılan bir ilaç grubuna dahil olan izosorbit dinidrat etkin maddesini içeren bir ilaçtır. İSORDİL, kalbin yeterli oksijen alamamasına bağlı gelişen ani göğüs ağrılarının (anjina pektoris) tedavisinde, kalbin kanı pompalama gücünün azaldığı bir hastalık olan kalp yetmezliğinde de kullanılır.

   Kontrol zamanınızı erkene almanızda fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Nagihan

  15 Ağustos 2017 at 04:04

  Merhaba benim sol kolum ateşli silah yaralanmasından dolayı engelli kullanamıyor ve hissetmiyorum sinirler yanık oldugu için. Son 1 aydır hemen hemen hergün oluyor göğsümde yanma ve sanki bişey otuyor gibi bir sıkışma oluyor. Ağrı değil ama daha çok kasılma gibi oluyor sol omuz ense ve çenemi kaplıyor. Zaten kolumda his falan olmmadığında çokta bişey anlamıyorum. Doktora gitmeyede kormuyorum açıkçası bana bir yol gösterirmisiniz? Ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2017 at 01:58

   Kardiyoloji ve gastroloji doktorlarınca bir değerlendirme yapılmasında fayda vardır. Doktora gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 15. Goknur

  12 Ekim 2017 at 19:39

  Merhaba bundan yaklaşık 1ay önce iki kere çarpıntım oldu bunun üzerine kard.dr gittim ekg ultrason holter çeşitli kan testlerine bakıldı ama kalbinizde bi problem yok dendi yalnz ben çarpıntiyla beraber göğsümde bi ağırlık oldunu ağrının sırtıma vurduğunu ve sürekli geğirme isteği olustugunuda söylemiştim dr bey gastrolojiyede muayene olmam gerektiğini söyledi gaste.muayene oldum endoskopi yapıldı gastrit var denildi ama benm sol göhsumdeki ve sırtımdaki ağrılar geçmedi ve sol koluma ve boynumun sol tarafına ve arada sol bacağıma vurmaya başladı yani ağrılar genelde hep sol tarafta sizce ne yapmalıyım neden kaynaklanıyo olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Ekim 2017 at 17:50

   Anlattığınız şikayetler (çarpıntı hissi, sırta vuran ağrı, geğirme, kola vuran ağrı gibi) gastrit yani mide mukozası iltihabına bağlı ve bunun sebep olabileceği gastroözofageal reflüye bağlı olabilir. Gastrit oluşumunun altında yatan bazı etkenler vardır ve bu etkenlere bağlı olarak diğer şikayetlerinizin de bu duruma eşlik etmesi altta yatan sebebe bağlı olabilir. Gastritler akut ya da kronik şekilde görülebilir. Gastritin, sebep olan duruma göre birçok türü vardır.

   AKUT GASTRİT SEBEPLERİNE GELİNCE; ilaçlar (aspirin, ibuprofen, naproxen gibi), bakteriyel, viral ve mantar enfeksiyonları, alkollü içecekler, kimyasal ajanlar ve irritan ilaçlar, alerjik reaksiyonlar, sigara kullanımı, üremi, kötü hijyen, radyasyon gibi temel etkenler akut gastrite neden olabilir.

   KRONİK GASTRİT SEBEPLERİ İSE; enfeksiyonlar, otoimmün hastalıklar, kronik safra reflüsü, üremik gastropati, yabancı cisimler, Crohn hastalığı, sarkoidoz, Wegener granülomatozu, kokain kullanımı, ezinofilik granüloma, alerjik granülomatozis, vaskülitis, romatoid nodüller, radyasyon hasarı, plazma hücreli granüloma, çocukluk çağının granülomatoz hastalığı, graft versus host hastalığı, lenfositik gastritis, Helikobakter pilori ilişkili gastritis, peptik ülser gibi birçok sebep gastrite neden olabilir veya bu gibi durumlarda gastrit görülebilir.

   Bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık, enflamatuvar bir hastalık, enfeksiyona bağlı bir hastalık veya safraya ait bir hastalık olabilir. Bu nedenle safra ultrasonu çekilmesinde ve diğer hastalıklar bakımından araştırmaların yapılmasında fayda vardır. Örneğin enflamtuvar hastalıklarda, sistemik hastalıklarda anlattığınız şikayetler görülebilir. Sarkoidoz ihtimali olabilir.

   Bir rahatsızlık bu kadar geniş spektrumlu olduğu için, bu duruma neyin neden olabileceği hakkında net bir şey söylemek de zordur. Altta yatabilen durumlar ancak daha detaylı araştırmalarla bulunabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git