Enflamatuar Hastalıklar

Kalp Romatizması Nedir? Kalp Romatizması Belirtileri

Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarda oluşan hasarlar nedeni ile meydana çıkan kalbin işlevinin bozulmasıdır.

Kalp romatizması nedenleri ve tedavisi

Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarında oluşan hasarlar nedeni ile meydana çıkan kalbin işlevinin bozulmasıdır. Bu durum iyi tedavi edilmediği sürece romatizma kalp kapaklarına yerleşir. Bu romatizma çeşidinde yaşlılıkta olduğu gibi yaşa bağlı değil gençlikte boğaz enfeksiyonlarından oluşan akut romatizmal ateş adı verilen bir çeşit kalp hastalığıdır.

Boğaz enfeksiyonları iyi tedavi edilmez ise yerleşen bakteriler ile vücudun verdiği savaş kalbi, böbrekleri ve diğer bazı organları da zarar verebilir. Genelde kalp kapakları boğazdaki enfeksiyonel rahatsızlıklardan daha çok etkilenmektedir. Kapakçıklardan en fazla etkileneni mitral kapak olup mitral kapak daralır, sertleşir ve büzülür. Genellikle kadınlarda daha fazla rastlanan kalp romatizması sonucu meydana çıkan rahatsızlığa mitral kapak darlığı ya da mitral stenoz adı verilir. Kalp romatizmasından diğer etkilenen kapakçık ise aort kapağı olup her iki kapakta veya birinde darlık oluşabilir.

Kalp romatizması belirtileri

Kalp romatizması belirtilerinde genelde hastada nefes darlığı, kuru öksürük, sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı, morarma, el ve ayaklarda üşüme, aşırı yorgunluk hissi ve efor sırasında bayılma hissi gibi bazı belirtiler olabilir.

Kalp romatizması tedavisi

Kalp romatizması tedavisinde öncelikle erken tanı konulması oldukça önem taşımaktadır. Tedavide hastanın istirahat etmesi ve vücudun enfeksiyonlardan korunması gerekli olduğu gibi, vücuttaki
streptokokların neden olduğu enfeksiyonu iyileştirmek amacı ile antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavide aspirin ve kortizon dışı antiromatizmal ilaçların yanı sıra koruyucu amaçlı depo, penisilin enjeksiyon tedavisi ayda bir düzenli bir şekilde gün atlamadan bu enjeksiyonun yapılması hastalığın tedavisi için önemlidir. Bu tedaviye başlamadan önce mutlaka bazı testlerin yapılması gerekir ve eğer gerekiyor ise çok nadir olarak kortizon tedavisi de verilebilir.

Kalp romatizması hastalığı var ise öncelikle uzman bir kardiyolog tarafından incelenmesi önemli olup, tedaviden kaçılmaması hastalığın ilerlememesi için çok önemlidir. Genelde hastalar iğne korkusu veya her ay enjeksiyon derdi çekmek istemedikleri için tedaviye önem vermezler bu yüzden iyileşme şansları da azalır ve daha zor durumda kalabilirler. Bu nedenle düzenli tedavi görmeleri gerekmektedir.

Hastalığın akut dönemdeki tedavisi temel olarak ilaç tedavisi ve ileri ki dönemlerde hastanın bu rahatsızlığı yaşadığının bilinmesi, özellikle kalp tutulumu teşhis edilmiş ise sonraki yaşamında düzenli takip edilmesi gereklidir. Kapak tutulumu olan hastaların hastalığın şiddeti göz önünde bulundurularak, ekokardiyografi çekilerek takip altında tutulması gereklidir.

Genelde ilaç tedavisi yeterli olur iken, ileri ki yaşlarda veya yaşlılık döneminde dokular bozulmaya başladığında ve kalbin zorlanacağı durumlarda kapaklara yönelik balon-valvüloplasti girişimsel tedavi ya da ameliyat yapılması kapakların tamiri veya kapak değiştirilmesi gibi bazı farklı tedavi yöntemleri uygulanması gerekebilir. Burada önemli olan bu hastaların sürekli doktor takibi altında tutulmalarıdır.

Romatizmal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Romatizma nedir
 2. Çocuklarda romatizmal ateş nedir
 3. Romatoid artrit nedir
 4. Çocuklarda kalp romatizması neden olur
 5. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi

16 Yorum

 1. Adsız

  6 Temmuz 2015 at 22:20

  Çocuklarda kalp romatizması olduğu nasıl anlaşılır? bilen var mı?

  • Adsız

   7 Temmuz 2015 at 10:17

   Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateşe bağlı olarak kalp kapaklarının iltihaplanması ve şekillerinin bozulması sonucu oluşur, romatizmal ateş nedeni ile kalp tutulumuna kalp romatizması denir, Romatizmal ateş genellikle eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, geçici eklem ağrıları gibi belirtiler ile başlar ve zamanında anlaşılmaz ve tedavi edilmez ise kalp romatizması şeklinde kalp tutulumu yapar, Kalp tutulumu kapak yetmezliğinden kalp yetmezliğine kadar gidebilen bir kalp tutulumu şeklinde olabilir. Kapaklarda yetersizlik gelişir ise çocuk hareket etmediği halde çocukta göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, nefes nefese kalma, terleme, iştahsızlık, öksürük, sık sık dinlenme ihtiyacı gibi şikayetler şeklinde kendini gösterebilir.

 2. damla

  11 Mart 2016 at 11:08

  merhabalar benim babamda bu hastalık var bildiğim kadarıyla iğne yada ameliyat gerekiyormus ama iğne türkiyede yokmuş babam ameliyat olmaz istemiyor ne yapmalıyız doğal yollarla geçermi kütfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   11 Mart 2016 at 12:36

   > Öncelikle geçmiş olsun. Kalp romatizması romatoloji bölümünde öncelikle araştırılmalı ve doğru teşhis edilmelidir. Çünkü bazı organları ve sistemleri tutan hastalıklar kalp romatizması ile karışabilir. Romatizmal hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümlerinde araştırılır. Romatizma kalp kapaklarını ciddi şekilde etkilemiş ise kapaçıklara yönelik girişimsel veya cerrahi yöntemler uygulanması gerekebilir; ancak hastalık öncelikle doğru teşhis edilmelidir. Hastalığın daha derin araştırılması önemli.

 3. meral

  24 Aralık 2016 at 22:45

  Benim de cocukken bogazim agridi dizlerim sisti hastahaneye kaldirildim 4 yil boyunca igne yaptim penadur ,aspirinler surekli kullandim bir sey yok dediler 28 yasindayim ama benim hala sogukta dizlerim agriyor uzun sure ayakta kalamiyorum bazen bacaklarim tutuluyor ustune basamiyorum ..

  • Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:40

   Bu durum hala devam ediyor olabilir. Romatoid artrit gibi bir durum olabilir. Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir romatolojik hastalık olabilir. Romatoid artritin farklı tipleri vardır.

   Bu durumunuzun romatoloji bölümünde araştırılması önemlidir. Örneğin romatoid artrit genellikle 30’lu yaşlardan sonra ciddi hale gelebilen bir hastalıktır ve düzenli takipleri ve tedavileri önemlidir. Romatizmal hastalıklar tamamen iyileşen hastalıklar değildir ve bazı romatizmal hastalıklar 30 yaşlarına doğru şiddetini arttırabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Romatizmal hastalıkların aktif dönemlerinde şikayetlere yönelik takipler ve tedaviler gerekir.

   Akdeniz ateşi hastalarında da çocukluk dönemlerinde kalp romatizması teşhisi konulup ileri yaşlarda Akdeniz ateşi hastalığı teşhis edilmiş hastalar da vardır ve bu hastalıkta da dönem dönem eklem tutulumları olabilir, bu nedenle bu durumun romatoloji bölümünde araştırılması ihmal edilmemelidir.

   Doktor takiplerini ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca gittiğiniz doktora hastalık ile ilgili hikayenizi ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir (şikayetlerinizi ve hikayenizi doğru anlatabilmek için not etmeniz hem unutmamanızı sağlar hem de doktora zaman kazandırır). Yaşadığınız yerleşim alanında romatoloji bölümü yoksa fizik tedavi ve iç hastalıkları bölümlerinde bu durum araştırılabilir, ancak bu tür hastalıklar romatoloji bölümünde takip edilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 4. Fatma

  12 Ocak 2017 at 02:04

  3 sene önce kalp romatizmasi hasatlıği teşisi verildi deposilin igne kulannmami söyledi doktor fakat ben sadece 2 kere o iğneyi kullandm dahada kulanmdm 3 sene sonra doktora gittim doktor bana artk hasta deyilsin igneyi kullanmana gerek kalmdi dedi sizce hala hastalğım devam ediyormu yoksa gercekten gectimi ben hic tedavi olmadim bi nevi acaba hala hastalğm devam ediyormu

  • Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 13:25

   Eğer verilen iğne uzun süreli kullanıma uygun ise ve doktorunuz sadece iki kez uygulandığını bilmiyor ise bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Bu ilaç kalp romatizmasında korunma amaçlı verilmektedir ve süresini ve dozunu hastanın doktoru belirler.

   Bahsettiğiniz durumun üzerinden 3 yıl geçmiş. Bunu doktorunuz ile değerlendirmeniz önemlidir. Eğer kardiyolojik olarak ekokardiyografi gibi tetkikler ve bazı kan testleri yapılmadı ise bunların yapılması önemlidir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Mine

  19 Ocak 2017 at 21:49

  Merhabalar bende de 2 yıldır kalp romatizması var ayda bir deposilin vuruluyorum. Ve ayaklarımda aşırı şişme oluyo zor yürüyorum .şişen eklemlerim aşırı derecede kaşınıyor bunu nasıl önleyebilirim

  • Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 02:01

   Bu durum için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır, belki başka bir tedaviye gerek duyulabilir.

   Düzenli yürüyüş yapmak eklemlerin şişmesini önlemede faydalı olabilir fakat bunu doktorunuza sormanız uygun olur, çünkü bu durumun farklı bir nedeni de olabilir.

   Akşamları ılık suda 20 dakika kadar suda bekletmek ve ayaklarınızı sırt üstü yatarak kalp hizasında 20 dakika kadar tutmak ödem için faydalıdır. Kaşıntı için deriyi cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile nemlendirmeniz faydalı olabilir.

   Fakat bu durum ilacın da yan etkisi olabilir, başka bir problem olabilir, bu nedenle doktor kontrolleri gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. orhan

  20 Ocak 2017 at 21:12

  Merhaba benim kızım geçtiğimiz yaz buaz enfeksiyonu geçirdi romatoloji bölümünde yattık kızıma romatait artrit dediler daha sonra ben kızımı başka doktorlara götürdüm hematoloji bölümünden iki yana çok önemli tahlil istediler. Kızından romatait artit olmadığı sadece. Tanısını kalp romatizması olduğunu ohastalıktan öyle bişey olmadığını söylediler birinin dediği ötekini tutmuyor yaklaşık bir ay önce kalp ritimleri yükseldi

  • Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 12:41

   Boğaz enfeksiyonuna bağlı romatizmal ateş (yani kalp romatizması) gelişebilir ve bu durum iyileşene kadar takip altında tutulur ve belli aralıklarla iğne tedavisi veya antibiyotik tedavisi vardır. Belki baştan da size romatizmal ateş denmiştir ve siz romatoid artrit olarak anlamış olabilirsiniz, çünkü doktorlar yeterli açıklamayı yapmadığında hasta ve hasta yakınları birbirine benzeyen terimleri normal olarak karıştırabilirler.

   Bir de tıpta bir hastalık için birkaç terim birden kullanılabilir ve doktorun biri bir terimi diğeri ise diğer terimi kullanarak hastaların kafasını da karıştırırlar.

   Örneğin, kalp romatizması (romatizmal ateş, akut romatizmal ateş, kalp romatizması, romatizmal kalp hastalığı, ateşli romatizma gibi) birçok benzer ama kelimelerin yerleri değiştirilmiş şekilde ifade edilebilir, bu da hastaların kafasını haklı olarak ciddi şekilde karıştırır.

   ROMATİZMAL ATEŞ (KALP ROMATİZMASI) HASTALIĞINA GELİNCE; genellikle akut romatizmal ateş olarak ortaya çıkar ve duyarlı kişilerde A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonları ile meydana gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarından 1 veya 5 hafta sonra ortaya çıkar ve kalp, eklemler, beyin, kan damarları, deri ve deri altı bağ dokusunu tutan sistemik bir hastalıktır. Bu hastalıktaki eklem tutulumuna artrit (yani eklem iltihabı) denilir ve bu yüzden de romatoid artrit olarak anlaşılmış olabilir.

   Her hastada her belirti görülmeyebilir (ör, hastanın bazılarında artrit varken bazılarında yoktur, bazılarında cilt tutulumu varken bazılarında yoktur, bazılarında kardiyak sistem tutulumu varken bazılarında yoktur) veya hastalığın alevlenme dönemlerinde hastalarda değişik belirtiler görülebilir ya da her alevlenme döneminde aynı bulgulara başka bulgular eklenebilir veya her seferinde aynı bulgulardan bazıları görülmeyebilir, çünkü bu hastalık sistemik bir hastalıktır ve sitemik hastalıklarda durum genellikle böyle olur. Bu yüzden kesin tanının konulması için böyle durumlarda hastanın belli bir süre aynı doktor veya aynı bölüm tarafından takip edilmesi gerekir. Bu tür hastalıkların romatoloji bölümünde ve mümkünse aynı bölümde kayıtlara bakılarak takip edilmesi teşhiste çok önemlidir.

   Komplikasyonlar gelişmemesi için mümkünse çocuğunuzun aynı doktorun veya bölümün takibi altında tutulması, gerektiğinde diğer gerekli bölümlerin muayeneleri ve tedavileri, çocuğun yapılan tetkiklerinin bir dosya haline getirilmesi ve başka bir doktora gittiğinizde bu tetkikleri de yanınızda götürmeniz, çocuğun şikayetlerinin iyi gözlenmesi ve unutmamak için bir deftere not edilmesi ve bu notu muayenelerde kullanılması tedavisinin ve takibinin bu şekilde sürdürülmesi oldukça yardımcıdır.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 7. Özlem

  28 Ocak 2017 at 00:02

  merhaba benim 10 yıldır süren kalp romatizmam var sürekli panikatak oluyo çarpıntı çok oluyo nefes darlığım 8 yıl depo silin kullandım ama şuan ti yapıldı ve kapakçığın ilerlediği 1.6 olduğu yani sınırda olduğu söylendi bana 2 olursa ameliyat olucam ama 2 olmaması için ne yapabilirim yardım ederseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 19:51

   Bu durumda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok, durum ilerlemeye yatkınlaştıysa bu durum yüksek ihtimalle devam eder, yapabileceğiniz şeyleri doktorunuz size söylemiş olmalı.

   Kalpte tek bir kapakçık ve tek bir kapakçık hastalığı yoktur, sorunun ne olduğunu da doktorunuz bilmektedir.

   Kalp kapak sorunu var denildiğinde hastalar kalbin sadece bir kapağı olduğunu ve sadece bunun bozulduğunu düşünmektedir, çünkü doktorlar hastaya çok fazla açıklama yapmadan sorunu kabaca söylemektedir. Bu nedenle bunları doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   KALP HASTALIKLARINDA KORUYUCU ÖNLEMLER ALMAYA GELİNCE; kalp hastalıklarında ve kalp hastalıklarından korunmanın yolları arasında sağlıklı beslenme, düzenli ve dengeli beslenme, yağlı besinlerden uzak durma, hamur işlerinden uzak durma, kilo almaktan kaçınma, tansiyon, şeker ve kolesterol seviyelerini dengede tutma, sağlıklı besinler ile beslenme, düzenli yürüyüş yapma, düzenli su tüketimi, kafeinden mümkün olduğunca kaçınma, zararlı içeceklerden kaçınma, kişinin doktoru izin veriyorsa çok yorulmadan düzenli kardiyo egzersizleri yapma, düzenli uyku, stresten kaçınma, soğuklardan korunma, enfeksiyonel hastalıklardan korunma, uygulanacak girişimsel operasyonlarından önce (diş problemleri dahil) işlemi yapacak olan doktora durumunuzu bildirme, ağız sağlığına ve ağız temizliğine dikkat etme gibi yöntemler vardır.

   Bunları dikkat etmeniz ve doktor kontrollerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 8. Ayfer

  16 Şubat 2017 at 17:27

  SelamunAleykum
  Bende teshisi tesadufen 1 yil önce ogrendim. 33 yasindayim. Mitral kalp kapak romatizmasi korkuyorum gecen hafta kont oldum ve balon de di aylik penisilin ignesi dendi ama ikisini de kabul etmedim. Istiyorum ki baska yolla olsun penisilinden korkuyorum bir arkadasima yanlis vurmalarindan dolayi felcli yasiyor teferruatli bir aciklamadi yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 17:28

   Kalp romatizması aynı zamanda romatizmal ateş olarak adlandırılır ve genellikle akut romatizmal ateş şeklinde ortaya çıkar.

   Akut romatizmal ateş iki evrede kendini gösterebilir. Birinci evrede daha çocukluk döneminde geçirilen bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı artrit (eklem iltihabı) gelişir ve o dönemde doğru tedavi ile iyileşir fakat tedavisi yapılmadığında ya da doğru tedavi ve takip yapılmadığında kalp romatizması başlar ve aylarca ya da yıllarca sürer ve genellikle kalpte sorun bırakır.

   Sizin kalbinizde hasar oluşmuş ve bu hasar yıllarca tedavisiz ve takipsiz kaldığı için daha çok hasarlara neden olmuş olabilir. Doktorunuz balon tedavisi dediğine göre sizdeki durum mitral kapak romatizması değil kalp romatizmasının neden olduğu mitral darlığı olabilir. Bu darlığın derecesi ciddi ise ve tedavisiz bırakılır ise daha başka komplikasyonlar gelişmeye devam edebilecektir.

   Bu tür durumların altında yatan başka sistemik hastalıklar da olabilir, bu nedenle üniversite hastanesi gibi bir hastanende daha detaylı araştırma yapılmasında fayda vardır. Ayrıca bu şekilde ne olursa olsun diyerek bırakmanız daha büyük hasarlara neden olabilir.

   Buradan yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   Çünkü durumun hangi ciddiyette olduğu, bundan sonra gelişebilecek komplikasyonların değerlendirilmesi, altta yatan asıl sebep var mı bunun araştırılması gibi durumlar önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git