Enflamatuar Hastalıklar

Kalp Romatizması Nedir? Kalp Romatizması Belirtileri

Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarda oluşan hasarlar nedeni ile meydana çıkan kalbin işlevinin bozulmasıdır.

Kalp romatizması nedenleri ve tedavisi

Kalp romatizması kalp ve kapakçıklarında oluşan hasarlar nedeni ile meydana çıkan kalbin işlevinin bozulmasıdır. Bu durum iyi tedavi edilmediği sürece romatizma kalp kapaklarına yerleşir. Bu romatizma çeşidinde yaşlılıkta olduğu gibi yaşa bağlı değil gençlikte boğaz enfeksiyonlarından oluşan akut romatizmal ateş adı verilen bir çeşit kalp hastalığıdır.

Boğaz enfeksiyonları iyi tedavi edilmez ise yerleşen bakteriler ile vücudun verdiği savaş kalbi, böbrekleri ve diğer bazı organları da zarar verebilir. Genelde kalp kapakları boğazdaki enfeksiyonel rahatsızlıklardan daha çok etkilenmektedir. Kapakçıklardan en fazla etkileneni mitral kapak olup mitral kapak daralır, sertleşir ve büzülür. Genellikle kadınlarda daha fazla rastlanan kalp romatizması sonucu meydana çıkan rahatsızlığa mitral kapak darlığı ya da mitral stenoz adı verilir. Kalp romatizmasından diğer etkilenen kapakçık ise aort kapağı olup her iki kapakta veya birinde darlık oluşabilir.

Kalp romatizması belirtileri

Kalp romatizması belirtilerinde genelde hastada nefes darlığı, kuru öksürük, sık sık tekrarlayan soğuk algınlığı, morarma, el ve ayaklarda üşüme, aşırı yorgunluk hissi ve efor sırasında bayılma hissi gibi bazı belirtiler olabilir.

Kalp romatizması tedavisi

Kalp romatizması tedavisinde öncelikle erken tanı konulması oldukça önem taşımaktadır. Tedavide hastanın istirahat etmesi ve vücudun enfeksiyonlardan korunması gerekli olduğu gibi, vücuttaki
streptokokların neden olduğu enfeksiyonu iyileştirmek amacı ile antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır.

Tedavide aspirin ve kortizon dışı antiromatizmal ilaçların yanı sıra koruyucu amaçlı depo, penisilin enjeksiyon tedavisi ayda bir düzenli bir şekilde gün atlamadan bu enjeksiyonun yapılması hastalığın tedavisi için önemlidir. Bu tedaviye başlamadan önce mutlaka bazı testlerin yapılması gerekir ve eğer gerekiyor ise çok nadir olarak kortizon tedavisi de verilebilir.

Kalp romatizması hastalığı var ise öncelikle uzman bir kardiyolog tarafından incelenmesi önemli olup, tedaviden kaçılmaması hastalığın ilerlememesi için çok önemlidir. Genelde hastalar iğne korkusu veya her ay enjeksiyon derdi çekmek istemedikleri için tedaviye önem vermezler bu yüzden iyileşme şansları da azalır ve daha zor durumda kalabilirler. Bu nedenle düzenli tedavi görmeleri gerekmektedir.

Hastalığın akut dönemdeki tedavisi temel olarak ilaç tedavisi ve ileri ki dönemlerde hastanın bu rahatsızlığı yaşadığının bilinmesi, özellikle kalp tutulumu teşhis edilmiş ise sonraki yaşamında düzenli takip edilmesi gereklidir. Kapak tutulumu olan hastaların hastalığın şiddeti göz önünde bulundurularak, ekokardiyografi çekilerek takip altında tutulması gereklidir.

Genelde ilaç tedavisi yeterli olur iken, ileri ki yaşlarda veya yaşlılık döneminde dokular bozulmaya başladığında ve kalbin zorlanacağı durumlarda kapaklara yönelik balon-valvüloplasti girişimsel tedavi ya da ameliyat yapılması kapakların tamiri veya kapak değiştirilmesi gibi bazı farklı tedavi yöntemleri uygulanması gerekebilir. Burada önemli olan bu hastaların sürekli doktor takibi altında tutulmalarıdır.

Romatizmal hastalıklar ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Romatizma nedir
 2. Çocuklarda romatizmal ateş nedir
 3. Romatoid artrit nedir
 4. Çocuklarda kalp romatizması neden olur
 5. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi

Bu Konu İle İlgili Forumdaki Sorular

 1. Kalp romatizması ve sigara kullanımı
 2. Bademcik iltihabı kalp romatizmasına...
 3. Kalp kapakçığının kalın olması
 4. 2 yildir kalp romatizmasi var ne...

58 Yorum

 1. Adsız

  6 Temmuz 2015 at 22:20

  Çocuklarda kalp romatizması olduğu nasıl anlaşılır? bilen var mı?

  • Adsız

   7 Temmuz 2015 at 10:17

   Romatizmal kalp hastalığı, romatizmal ateşe bağlı olarak kalp kapaklarının iltihaplanması ve şekillerinin bozulması sonucu oluşur, romatizmal ateş nedeni ile kalp tutulumuna kalp romatizması denir, Romatizmal ateş genellikle eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık, geçici eklem ağrıları gibi belirtiler ile başlar ve zamanında anlaşılmaz ve tedavi edilmez ise kalp romatizması şeklinde kalp tutulumu yapar, Kalp tutulumu kapak yetmezliğinden kalp yetmezliğine kadar gidebilen bir kalp tutulumu şeklinde olabilir. Kapaklarda yetersizlik gelişir ise çocuk hareket etmediği halde çocukta göğüs ağrısı, çarpıntı, halsizlik, nefes nefese kalma, terleme, iştahsızlık, öksürük, sık sık dinlenme ihtiyacı gibi şikayetler şeklinde kendini gösterebilir.

 2. damla

  11 Mart 2016 at 11:08

  merhabalar benim babamda bu hastalık var bildiğim kadarıyla iğne yada ameliyat gerekiyormus ama iğne türkiyede yokmuş babam ameliyat olmaz istemiyor ne yapmalıyız doğal yollarla geçermi kütfen cevap verin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mart 2016 at 12:36

   Kalp romatizması romatoloji bölümünde öncelikle araştırılmalı ve doğru teşhis edilmelidir. Çünkü bazı organları ve sistemleri tutan hastalıklar kalp romatizması ile karışabilir. Romatizmal hastalıklar genellikle üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji bölümlerinde araştırılır. Romatizma kalp kapaklarını ciddi şekilde etkilemiş ise kapakçıklara yönelik girişimsel veya cerrahi yöntemler uygulanması bile gerekebilir, ancak hastalık öncelikle doğru teşhis edilmelidir.

   Hastalığın daha derin araştırılması önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 3. meral

  24 Aralık 2016 at 22:45

  Benim de cocukken bogazim agridi dizlerim sisti hastahaneye kaldirildim 4 yil boyunca igne yaptim penadur ,aspirinler surekli kullandim bir sey yok dediler 28 yasindayim ama benim hala sogukta dizlerim agriyor uzun sure ayakta kalamiyorum bazen bacaklarim tutuluyor ustune basamiyorum ..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2016 at 11:40

   Bu durum hala devam ediyor olabilir. Romatoid artrit gibi bir durum olabilir. Akdeniz ateşi hastalığı gibi bir romatolojik hastalık olabilir. Romatoid artritin farklı tipleri vardır.

   Bu durumunuzun romatoloji bölümünde araştırılması önemlidir. Örneğin romatoid artrit genellikle 30’lu yaşlardan sonra ciddi hale gelebilen bir hastalıktır ve düzenli takipleri ve tedavileri önemlidir. Romatizmal hastalıklar tamamen iyileşen hastalıklar değildir ve bazı romatizmal hastalıklar 30 yaşlarına doğru şiddetini arttırabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Romatizmal hastalıkların aktif dönemlerinde şikayetlere yönelik takipler ve tedaviler gerekir.

   Akdeniz ateşi hastalarında da çocukluk dönemlerinde kalp romatizması teşhisi konulup ileri yaşlarda Akdeniz ateşi hastalığı teşhis edilmiş hastalar da vardır ve bu hastalıkta da dönem dönem eklem tutulumları olabilir, bu nedenle bu durumun romatoloji bölümünde araştırılması ihmal edilmemelidir.

   Doktor takiplerini ihmal etmemeniz gerekir. Ayrıca gittiğiniz doktora hastalık ile ilgili hikayenizi ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir (şikayetlerinizi ve hikayenizi doğru anlatabilmek için not etmeniz hem unutmamanızı sağlar hem de doktora zaman kazandırır). Yaşadığınız yerleşim alanında romatoloji bölümü yoksa fizik tedavi ve iç hastalıkları bölümlerinde bu durum araştırılabilir, ancak bu tür hastalıklar romatoloji bölümünde takip edilir.

   İyi yaşam dileğiyle.

 4. Fatma

  12 Ocak 2017 at 02:04

  3 sene önce kalp romatizmasi hasatlıği teşisi verildi deposilin igne kulannmami söyledi doktor fakat ben sadece 2 kere o iğneyi kullandm dahada kulanmdm 3 sene sonra doktora gittim doktor bana artk hasta deyilsin igneyi kullanmana gerek kalmdi dedi sizce hala hastalğım devam ediyormu yoksa gercekten gectimi ben hic tedavi olmadim bi nevi acaba hala hastalğm devam ediyormu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Ocak 2017 at 13:25

   Eğer verilen iğne uzun süreli kullanıma uygun ise ve doktorunuz sadece iki kez uygulandığını bilmiyor ise bu konuda doktorunuza bilgi vermeniz önemlidir. Bu ilaç kalp romatizmasında korunma amaçlı verilmektedir ve süresini ve dozunu hastanın doktoru belirler.

   Bahsettiğiniz durumun üzerinden 3 yıl geçmiş. Bunu doktorunuz ile değerlendirmeniz önemlidir. Eğer kardiyolojik olarak ekokardiyografi gibi tetkikler ve bazı kan testleri yapılmadı ise bunların yapılması önemlidir.

   Buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlık dileğiyle.

 5. Mine

  19 Ocak 2017 at 21:49

  Merhabalar bende de 2 yıldır kalp romatizması var ayda bir deposilin vuruluyorum. Ve ayaklarımda aşırı şişme oluyo zor yürüyorum .şişen eklemlerim aşırı derecede kaşınıyor bunu nasıl önleyebilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Ocak 2017 at 02:01

   Bu durum için doktorunuzla görüşmenizde fayda vardır, belki başka bir tedaviye gerek duyulabilir.

   Düzenli yürüyüş yapmak eklemlerin şişmesini önlemede faydalı olabilir fakat bunu doktorunuza sormanız uygun olur, çünkü bu durumun farklı bir nedeni de olabilir.

   Akşamları ılık suda 20 dakika kadar suda bekletmek ve ayaklarınızı sırt üstü yatarak kalp hizasında 20 dakika kadar tutmak ödem için faydalıdır. Kaşıntı için deriyi cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile nemlendirmeniz faydalı olabilir.

   Fakat bu durum ilacın da yan etkisi olabilir, başka bir problem olabilir, bu nedenle doktor kontrolleri gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 6. orhan

  20 Ocak 2017 at 21:12

  Merhaba benim kızım geçtiğimiz yaz buaz enfeksiyonu geçirdi romatoloji bölümünde yattık kızıma romatait artrit dediler daha sonra ben kızımı başka doktorlara götürdüm hematoloji bölümünden iki yana çok önemli tahlil istediler. Kızından romatait artit olmadığı sadece. Tanısını kalp romatizması olduğunu ohastalıktan öyle bişey olmadığını söylediler birinin dediği ötekini tutmuyor yaklaşık bir ay önce kalp ritimleri yükseldi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 12:41

   Boğaz enfeksiyonuna bağlı romatizmal ateş (yani kalp romatizması) gelişebilir ve bu durum iyileşene kadar takip altında tutulur ve belli aralıklarla iğne tedavisi veya antibiyotik tedavisi vardır. Belki baştan da size romatizmal ateş denmiştir ve siz romatoid artrit olarak anlamış olabilirsiniz, çünkü doktorlar yeterli açıklamayı yapmadığında hasta ve hasta yakınları birbirine benzeyen terimleri normal olarak karıştırabilirler.

   Bir de tıpta bir hastalık için birkaç terim birden kullanılabilir ve doktorun biri bir terimi diğeri ise diğer terimi kullanarak hastaların kafasını da karıştırırlar.

   Örneğin, kalp romatizması (romatizmal ateş, akut romatizmal ateş, kalp romatizması, romatizmal kalp hastalığı, ateşli romatizma gibi) birçok benzer ama kelimelerin yerleri değiştirilmiş şekilde ifade edilebilir, bu da hastaların kafasını haklı olarak ciddi şekilde karıştırır.

   ROMATİZMAL ATEŞ (KALP ROMATİZMASI) HASTALIĞINA GELİNCE; genellikle akut romatizmal ateş olarak ortaya çıkar ve duyarlı kişilerde A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonları ile meydana gelen üst solunum yolu enfeksiyonlarından 1 veya 5 hafta sonra ortaya çıkar ve kalp, eklemler, beyin, kan damarları, deri ve deri altı bağ dokusunu tutan sistemik bir hastalıktır. Bu hastalıktaki eklem tutulumuna artrit (yani eklem iltihabı) denilir ve bu yüzden de romatoid artrit olarak anlaşılmış olabilir.

   Her hastada her belirti görülmeyebilir (ör, hastanın bazılarında artrit varken bazılarında yoktur, bazılarında cilt tutulumu varken bazılarında yoktur, bazılarında kardiyak sistem tutulumu varken bazılarında yoktur) veya hastalığın alevlenme dönemlerinde hastalarda değişik belirtiler görülebilir ya da her alevlenme döneminde aynı bulgulara başka bulgular eklenebilir veya her seferinde aynı bulgulardan bazıları görülmeyebilir, çünkü bu hastalık sistemik bir hastalıktır ve sitemik hastalıklarda durum genellikle böyle olur. Bu yüzden kesin tanının konulması için böyle durumlarda hastanın belli bir süre aynı doktor veya aynı bölüm tarafından takip edilmesi gerekir. Bu tür hastalıkların romatoloji bölümünde ve mümkünse aynı bölümde kayıtlara bakılarak takip edilmesi teşhiste çok önemlidir.

   Komplikasyonlar gelişmemesi için mümkünse çocuğunuzun aynı doktorun veya bölümün takibi altında tutulması, gerektiğinde diğer gerekli bölümlerin muayeneleri ve tedavileri, çocuğun yapılan tetkiklerinin bir dosya haline getirilmesi ve başka bir doktora gittiğinizde bu tetkikleri de yanınızda götürmeniz, çocuğun şikayetlerinin iyi gözlenmesi ve unutmamak için bir deftere not edilmesi ve bu notu muayenelerde kullanılması tedavisinin ve takibinin bu şekilde sürdürülmesi oldukça yardımcıdır.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 7. Özlem

  28 Ocak 2017 at 00:02

  merhaba benim 10 yıldır süren kalp romatizmam var sürekli panikatak oluyo çarpıntı çok oluyo nefes darlığım 8 yıl depo silin kullandım ama şuan ti yapıldı ve kapakçığın ilerlediği 1.6 olduğu yani sınırda olduğu söylendi bana 2 olursa ameliyat olucam ama 2 olmaması için ne yapabilirim yardım ederseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Ocak 2017 at 19:51

   Bu durumda sizin yapabileceğiniz pek bir şey yok, durum ilerlemeye yatkınlaştıysa bu durum yüksek ihtimalle devam eder, yapabileceğiniz şeyleri doktorunuz size söylemiş olmalı.

   Kalpte tek bir kapakçık ve tek bir kapakçık hastalığı yoktur, sorunun ne olduğunu da doktorunuz bilmektedir.

   Kalp kapak sorunu var denildiğinde hastalar kalbin sadece bir kapağı olduğunu ve sadece bunun bozulduğunu düşünmektedir, çünkü doktorlar hastaya çok fazla açıklama yapmadan sorunu kabaca söylemektedir. Bu nedenle bunları doktorunuza sormanız daha uygun olur.

   KALP HASTALIKLARINDA KORUYUCU ÖNLEMLER ALMAYA GELİNCE; kalp hastalıklarında ve kalp hastalıklarından korunmanın yolları arasında sağlıklı beslenme, düzenli ve dengeli beslenme, yağlı besinlerden uzak durma, hamur işlerinden uzak durma, kilo almaktan kaçınma, tansiyon, şeker ve kolesterol seviyelerini dengede tutma, sağlıklı besinler ile beslenme, düzenli yürüyüş yapma, düzenli su tüketimi, kafeinden mümkün olduğunca kaçınma, zararlı içeceklerden kaçınma, kişinin doktoru izin veriyorsa çok yorulmadan düzenli kardiyo egzersizleri yapma, düzenli uyku, stresten kaçınma, soğuklardan korunma, enfeksiyonel hastalıklardan korunma, uygulanacak girişimsel operasyonlarından önce (diş problemleri dahil) işlemi yapacak olan doktora durumunuzu bildirme, ağız sağlığına ve ağız temizliğine dikkat etme gibi yöntemler vardır.

   Bunları dikkat etmeniz ve doktor kontrollerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 8. Ayfer

  16 Şubat 2017 at 17:27

  SelamunAleykum
  Bende teshisi tesadufen 1 yil önce ogrendim. 33 yasindayim. Mitral kalp kapak romatizmasi korkuyorum gecen hafta kont oldum ve balon de di aylik penisilin ignesi dendi ama ikisini de kabul etmedim. Istiyorum ki baska yolla olsun penisilinden korkuyorum bir arkadasima yanlis vurmalarindan dolayi felcli yasiyor teferruatli bir aciklamadi yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Şubat 2017 at 17:28

   Kalp romatizması aynı zamanda romatizmal ateş olarak adlandırılır ve genellikle akut romatizmal ateş şeklinde ortaya çıkar.

   Akut romatizmal ateş iki evrede kendini gösterebilir. Birinci evrede daha çocukluk döneminde geçirilen bir üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı artrit (eklem iltihabı) gelişir ve o dönemde doğru tedavi ile iyileşir fakat tedavisi yapılmadığında ya da doğru tedavi ve takip yapılmadığında kalp romatizması başlar ve aylarca ya da yıllarca sürer ve genellikle kalpte sorun bırakır.

   Sizin kalbinizde hasar oluşmuş ve bu hasar yıllarca tedavisiz ve takipsiz kaldığı için daha çok hasarlara neden olmuş olabilir. Doktorunuz balon tedavisi dediğine göre sizdeki durum mitral kapak romatizması değil kalp romatizmasının neden olduğu mitral darlığı olabilir. Bu darlığın derecesi ciddi ise ve tedavisiz bırakılır ise daha başka komplikasyonlar gelişmeye devam edebilecektir.

   Bu tür durumların altında yatan başka sistemik hastalıklar da olabilir, bu nedenle üniversite hastanesi gibi bir hastanende daha detaylı araştırma yapılmasında fayda vardır. Ayrıca bu şekilde ne olursa olsun diyerek bırakmanız daha büyük hasarlara neden olabilir.

   Buradan yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   Çünkü durumun hangi ciddiyette olduğu, bundan sonra gelişebilecek komplikasyonların değerlendirilmesi, altta yatan asıl sebep var mı bunun araştırılması gibi durumlar önemlidir.

   İyilik dileğiyle.

 9. Nur

  26 Şubat 2017 at 23:24

  Merhaba ben 6 yaşımda kalp romatizmasi geçirdim uzun bi süre iğne oldum ve doktor bırakmamı söyledi. Şimdi 18 yaşındayım ve stres altındayım ama kalbim çarpıntı yapıyor arada sizce hastalik devam ediyor olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Mart 2017 at 14:38

   Stresliyken kalp çarpıntıları olabilir fakat uzun zamandır kardiyolojik muayene olunmamış ise tekrar kalp için gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır, çünkü kalp rotizması kalp kapaklarında hasara neden olabilir ve bunlara bağlı olarak farklı sorunlar gelişebilir. Ekokardiyografi (kalp ultrasonu), ritim holteri, elektrokardiyografi gibi tetkikler yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 10. Muzaffer

  18 Mart 2017 at 13:03

  Bende kalp ağrısı çok oliyor çok yere baş vurdum bişey yok dediler kalbin içinde sanki titreşim var gıbı oliyor ve terleme var sol tarafimda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2017 at 12:31

   Kalp bölgesinde ve göğüs bölgesinde ağrıya neden olan birçok faktör olabilir. Kardiyolojik olarak tüm değerlendirmeler (elektrokardiyografi, ekokardiyografi, ritim holteri ve gerekli kan testleri gibi) yapıldı ise bu durumun sistemik bir hastalık, endokrinolojik bir hastalık, romatolojik bir hastalık, enfeksiyona bağlı bir hastalık bakımından da araştırılması önemlidir.

   Hem terlemeye hem de göğüste ağrı hissine ve çarpıntı hissine bir arada neden olabilecek bazı hastalıklar vardır.

   Troid bezi hastalıkları, şeker düşüklüğü, alkol kullanımı, aşırı kafeinli içecek tüketimi, endokardit, panik atak, madde kullanımı, gribal bir hastalık, akciğer enfeksiyonu, feokromasitoma, bazı ilaçlar, insülin direnci, Fabry hastalığı, Graves hastalığı, polisitemi, Hashimato hastalığı, enfeksiyonlara bağlı hastalıklar, kötü huylu bazı hastalıklar, bazı kalp hastalıkları gibi ve benzeri birçok sebep göğüs bölgesinde ağrıya, kalp ritminin bozulmasına ve terlemeye neden olabilir.

   Bu tür durumlar endokrinoloji, hematoloji, enfeksiyon hastalıkları, romatoloji gibi bölümlerde araştırma ya da üniversite hastanelerinde araştırılır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 11. Ferhat

  11 Nisan 2017 at 15:49

  Iyi günler
  Bana 4 ay önce kalp kapakcigi romatizmasi teşhisi kondu Beloc zok ve ayda bir deposilin kullanmaktaym ilk gittiğim doktor ayrılmış bi hafta önce gittiğim doktora durumumu anlattım ve ağrılarm var ddim bana bu hastalık ağrıya neden olmaz ddi ilk gittiğim de de kalp ağrılarından dolayi gitmiştim ve kalp kapakcigi romatizmasi denildi bu hastalik ağrıya neden olur mu ve tedavisi ne kadar sürer..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Nisan 2017 at 22:19

   Kalp romatizması (romatizmal ateş) veya akut romatizmal ateş olarak da adlandırılır. Akut romatizmal ateş, A grubu beta hemolitik streptokokların neden olduğu akut boğaz enfeksiyona gecikmiş bir tepki sonucu meydana gelir. Akut romatizmal ateş eklemleri, santral sinir sistemini, deri ve deri altı dokuları tutan sistemik inflamatuvar bir hastalıktır.

   Ağrılarım oluyor derken nasıl ve hangi bölgelerde ağrıların olduğu belirtilmemiş.

   Akut romatizmal ateş diz, ayak bilekleri, dirsek, omuz, seyrek olarak kalça ve küçük eklemlerde artrite (eklem iltihabına) neden olarak bu iltihaplı dönemlerde ağrılara neden olabilir.

   Akut romatizmal ateş perikardit, miyokardit ve endokardite neden olarak göğüs ağrısı, nefes darlığı, taşikardi, üfürümler gibi kalp ile ilgili şikayetlere ve bulgulara yol açabilir.

   Akut romatizmal ateş cilt nodüllerine neden olabilir. Cilt nodülleri genellikle 0.5-2 cm arasında değişen sert, ağrısız, yuvarlak nodüler yapılardır ve genellikle dirsek, diz, el bileği ekstansör yüzeylerde yerleşim gösterir. Yine bu hastalarda eritemli ortası soluk, halka tarzında maküler, geçici cilt döküntüleri de görülebilir.

   Fakat bazı Akdeniz ateşi hastalarına da romatizmal ateş teşhisi konulabilmektedir.

   Yine romatizmal ateş başka hastalıklar ile de karışabilmektedir, bu nedenle ayırıcı tanı önemlidir. Ayırıcı tanıda; İnflamatuvar hastalıklar, Enfeksiyon, Reaktif artrit, Sistemik başka hastalıklar, Malignite gibi durumların da değerlendirilmesi gerekebilir.

   Romatoloji bölümüne gitmeniz belki daha uygun olur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 12. esra

  20 Mayıs 2017 at 14:13

  merhaba iki ay önce kalp romatizması tanısı koyuldu deposilin ve beloc 25 mg kullanmaya başladım ancak her gün genelde akşam üstü aniden ellerimdeki damarlar şişiyor ve ateşim çıkıyor sonra da titreme geliyor kalbime ağrı giriyor 20 yaşındayım sizce bu durum geçer mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 06:35

   Bu durumun düzenli takibi önemlidir. Bu hastalıktan önce üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmişseniz kalp romatizması sıklıkla buna bağlı gelişen bir durumdur. Akut romatizmal ateş de sistemik bir hastalıktır. Ateş akut dönem geçtikten sonra birkaç hafta daha sürebilir.

   Anlattığınız şikayetler kalp romatizmasına bağlı olabileceği gibi bu durum ile karışabilen Akdeniz ateşi hastalığı, reaktif artrit, malignite, inflamatuar hastalıklar gibi durumlara bağlı da olabilir. Bu nedenle bu durumu doktorunuz ile görüşmeniz ve romatoloji alanında daha detaylı araştırılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Ömer

  22 Temmuz 2017 at 04:03

  Merhaba
  Sevgilimin kalp romatizması var ve bu durum baya bı süredir devam ediyor önceden penisilin iğnesi vuruluyordu ancak daha sonradan penisiline alerjisi oldu bırakmak zorunda kaldı sinir ve üzüntü sonrası kalbinde ağrı ve ritim artışı oluyo bazen dayanamayıp baygınlık geçiriyor bu durumda ne gibi bişey yapmalıyız lütfen yardımcı olun teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 10:37

   Kalp romatizması düzenli aralıklarla kontrol altında tutulması gereken bir durumdur, aksi taktirde kalp işlevlerinde ciddi hasarlara neden olabilir. Buradan düzenli doktor takiplerinizi yaptırmanız gerektiği dışında bir öneride bulunmak doğru olmaz. Doktorunuz penisilinin başka bir alternatifini de verebilir ya da ne yapılabileceği konusunda size bilgi verecektir.

   Geçmiş olsun.

 14. Seyma

  5 Ağustos 2017 at 19:24

  Merhaba 3 ay önce kalp romatizması hastalığı teşhisi koyuldu önceden ağrıların oluyordu kolunda ve göğsümde her ay deposilin vuruluyom her günü belok 25 mg kullanıyorum şuan biraz daha iyim ağrıların azaldı doktor sürekli muayene olmaya gerek yok dedi sadece hasar var kalp kapakciklarinda acaba hastaligim geciyormu ilerde bir problem oluşturur mu bnm için.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 13:27

   Kalp romatizması (akut romatizmal ateş), A grubu beta hemolitik streptokokların neden olduğu akut faringeal enfeksiyona gecikmiş bir tepki olarak gelişen; kalp, eklemler, santral sinir sistemi, deri ve deri altı dokuları tutabilen sistemik inflamatuar bir hastalıktır.

   Akut romatizmal ateşe bağlı ataktan sonraki yıllarda (genellikle ilk ataktan 10-20 yıl sonra) kalp kapak hasarının sekeli olan kalp kapaklarında darlık, yetmezlik gibi kalıcı fonksiyon bozuklukları ortaya çıkabilir. Sıklıkla mitral kapak etkilenir (mitral darlık ya da yetmezlik) gibi. Fakat aort kapak, triküspit kapak, pulmoner kapaklar da etkilenebilir. İlk romatizmal ateş atağında kardit saptanan hastalarda ilk 5 yıl içinde tekrarlama riski vardır.

   Bütün bunları kardiyoloji doktorunuzla daha detaylı değerlendirmenizde fayda vardır. Hastalığın ne derecede hasar verdiği de önemlidir.

   Belli aralıklarla takip faydalı olabilir, çünkü geçirilen yeni bir farenjit atağıyla hastalık tekrarlayabilir ki, farenjit son yıllarda kış aylarında oldukça sık karşılaşılan bir boğaz enfeksiyonudur.

   Eğer şimdiye kadarki takibiniz ve tedaviniz sadece kardiyoloji alanında yapıldı ise romatolojiye gitmeniz gerekebilir, çünkü bu tür durumların belli aralıklarla takipleri romatoloji alanında yapılır genellikle.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Engin

  6 Ağustos 2017 at 01:50

  Öncelikle iyi çalışmalar diliyorum benim 3 hafta önce kalp romatizması teşhisi konuldu aourt damarında da sorun var dedi doktor çarpıntım ve göğüsümde ağrı oluşuyor hatta bayılacak duruma geliyorum beloc kullanıyorum tam ne yapıcağım bu konuyla ilgili hiç bilmiyorum iş hayatımı çok etkilemeye başladı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 19:11

   Beloc tablet yüksek kan basıncı ve göğüs ağrısını önlemek için, kalp yetmezliğinde, aritmi belirtilerinde, bazı çarpıntılarda kullanılır. Fakat romatizma aktif durumda ise bunun da tedavisi gerekebilir.

   Kalp romatizması gibi romatizmal durumlar genellikle romatoloji bölümlerinde takip edilir. Kardiyoloji doktorunuza kontrole gitmeyi ve şimdilerde yaşadığınız şikayetleri de doğru anlatmayı ihmal etmemelisiniz.

   Başka ne yapmanız gerektiğini doktorunuza sormanız daha uygun olur, çünkü durumunuzun aktif mi, yoksa daha önce geçirdiğiniz romatizmaya bağlı mı olup olmadığını, hasarın ne olduğunu en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 16. Sevda

  14 Ağustos 2017 at 07:43

  Mrb ben de romatizmal kalp kapakcigi var daha önce bir kere deposilin kullandim ve fenalık geçirdim benim bunyem bu ilaclari kaldirmiyor başka tedavi yöntemi var mi şu anda hiçbir tedavi görmüyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ağustos 2017 at 21:21

   Akut romatizmal ateş iyi ve zamanında tedavi edilmez ise romatizma kalp kapakçıklarına yerleşir. Romatizmanın kalp kapaklarında oluşturduğu hasara bağlı da kalpte işlev bozukluğu oluşur. Kapaklarda oluşan soruna bağlı (darlık ya da yetmezlik gibi) girişimsel kapak tamiri uygulanabilir. Fakat kapaklardaki hasar cerrahi uygulanacak durumda değilse (yani daha iyiyse) ve romatizma kronik hale geldiyse düzenli aralıklarla ilaç tedavisi gerekebilir (kapakların hasar görmemesi ve kalpte daha ciddi durumların gelişmemesi için).

   Tedavinin ve takibin nasıl sürmesi gerektiği konusunda kardiyoloji ya da romatoloji uzmanınız ile görüşmeniz daha doğru olur, çünkü hasarın durumunu, romatizmanın geçip geçmediğini en iyi doktorunuz bilmektedir. Fakat takipleri ihmal etmemeniz önemlidir, aksi taktirde geri dönüşümü olmayan ya da daha ciddi hasarlar oluşabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 17. gülay

  15 Ağustos 2017 at 12:59

  Merhaba bende kalp romantizmasi var yeni öğrendim. Ve 4 aylik hamileyim nefesim cok kesilio kalp carpintim cok fazla hızlı doguma da gittim kalp doktoruna da gittim bana ilac vermediler ama sadece dogumdan sonra her ay igne yapacan dediler ve yılda bir eko kontrolu yapacakmisim ilac falan vermediler bana ve bende cok kotuyum nefes falan alamiyorum daha 4 aylik hamileyim böyleyim ben nu bebek büyüdükçe ben daha kötü olmazmiyim sizce dogumdan kurtulacagimi bile sanmiyorum acikcasi ve cok korkuyorum bana yardimci olursaniz cok sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2017 at 11:53

   Bu durumda düzeli olarak kadın doğum uzmanınızın yanı sıra kardiyolojik kontrolleri de ihmal edilmemelidir. Gereken durumlarda doktorunuz istirahat ve yardımcı bir tedavi uygulayabilir.

   Akut romatizmal ateş (kalp romatizması) eğer kalp kapaklarına zarar vermişse zararın derecesine ve tipine göre tedavi verilebilir, eğer ciddi bir hasar yoksa proflaksi (önleyici tedavi) dışında (aylık iğneler dışında) başka bir tedavisi yoktur. Bu durum kalp atım anormalliklerine neden olabildiği için çarpıntılar olabilir.

   Kardiyoloji uzmanınızla tekrar görüşmenizde fada vardır.

   Sağlıklı doğum dileğiyle.

 18. Hasret

  2 Eylül 2017 at 21:30

  Babada yardımcı olurmusunuz 28 yaşındayım göğsümün sol tarafı sürekli sancı yapıyo sol kokumda ağrı ve uyuşma var sürekli Yorgun’um yataktan kalkmak istemiyorum küçükken ateşli bi hastalık geçirdim ama tedavimi tamamlamadım beni tedavi eden doktor eğer iğnelerini yapmazsan ilerde kalp ramitizması olabilirsin demişti yazılarınızı okuyunca aynı belirtiler var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Eylül 2017 at 21:54

   Tedavi edilmemiş ya da yetersiz tedavi edilmiş Streptokoksik üst solunum yolu enfeksiyonlarında kalp romatizmasının görülme oranı %3, geçirilmiş romatizmal ateş varlığında %50’dir. Yani o yıllarda romatizmal ateş geçirmişseniz ve yeterli tedavi olmamışsanız durumunuz kalp romatizması veya kalp romatizmasının kapaklara zarar vermesine bağlı olabilir.

   Bir kardiyoloji uzmanına ya da romatoloji uzmanına gitmenizde ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda vardır. Kalp kapak hasarı oluşmuş olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Elif

  8 Eylül 2017 at 16:08

  Merhaba hocam benim 3 yıl önce mithal kapak yetmezliği teşhisi konuldu ve 10 yıl düzenli deposilin kullanmamı söyledi doktorum bir defa kullandm. Sonraki gidişimde doktorum değişmişti başka doktordu ve cekilen filmlere bakıp öyle bir sorunun yok dedi bir kas gevşetiviyle gönderdi. Şikayetlerim devam etti başta sol göğüste sol kolsda ağrı ve nefes darlığıyla başlamıştı bazen uykudan uyanır derecede nefessiz kalıyordum kalkıp oturunca ve birlikte öksürünce geciyordu. küçüklüğümden beride az bir mesafe yürüsem bile yoruluyorum hemen Bir aydan beri ise bunlarn yanında bide ağrı kolumdan gelip çeneme yayılıyor kulak arkasına doğru gidiyor sol ayağmda aynı sekilde ve arada morarıyor şişiyor. Başka hastalığn belirtisi olabilirmi nefes darlığndan uyku düzenim yok artk ne yapmam gerekir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Eylül 2017 at 19:13

   Durumunuzun hem kardiyolojik olarak hem de göğüs hastalıkları uzmanı tarafından gerekli tetkikler yapılarak araştırılmasında fayda vardır. Ayrıca kalp atım düzensizliklerine ve nefes darlığına sebep olabilen başka hastalıklar veya bazı vitamin ve mineral eksikleri de olabilir. Tiroid fonksiyonlarının da değerlendirilmesi gerekir. Kalp damar cerrahisi tarafından değerlendirmelerin yapılması da gerekir. Panik atak gibi bir durum da bu tür sorunlara sebep olabilir, bu durum için psikiyatri uzmanına gitmek gerekir. Altta yatan ve kalbi de tutan başka bir sistemik hastalığa bağlı olabilir. Hipertansiyon gibi bir durum olabilir. Kalpte normal ekokardiyografi ile görülmeyen bir kalp deliği olabilir. Böbrekler ile ilgili bir durum olabilir.

   İhmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. elif Özcan

  16 Eylül 2017 at 17:06

  Merhaba ben hamile kalmadan önce deposilin kullanıyordum hamile kalınca bıraktım ve 10 ay oldu kullanmayalım tekrar başlasam olur mu acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Eylül 2017 at 12:30

   Bunu hem kadın doğum uzmanınıza hem de kardiyoloji ya da romatoloji uzmanınıza danışmanızda fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 21. tuba

  17 Eylül 2017 at 18:42

  Meraba benimde kalbimde carpıntı oluyor,nefes nefese kalma,iştahsızlik,yorgunluk,halsizlik,bacaklarimda ve ellerimde titreme,ayagiya kalktigim zaman bas donmesi oluyor etrafimi karanlik bazende aydinlik goruyorum 10-15saniye sonra onumu goruyorm bunun icin gögüs doktoruna gittim.Gögüsümde bisey olmadigini soyledi ama kalp ritim bozuklugu var dedi bunun icin kardiyolojiye gitmemi soyledi.Kardiyolojiye gittigimde ise sikayetlerimi soyledm ve kontrol etti. Kas agrisi oldugunu soyledi eger ilerlerse agrin tekrar gel dedi hala agrim devam ediyor.Baska hastaligin belirtisi olabilir mi acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 13:14

   Kardiyoloji doktorunuza tekrar gitmenizde ve kardiyolojik bazı tetkiklerin de yapılmasında fayda vardır. Fakat anlattığınız durum şeker düşüklüğüne, tansiyon düşüklüğüne ve bu düşmelere neden olan faktörlere bağlı da olabilir. Bu nedenle ilgili testlerin yapılması da gerekir. Mide ile ilgili bir problem de olabilir, bu nedenle gastrolojik olarak incelemeler de gerekebilir. Tiroid hastalıkları ile ilgili olabilir, kansızlık ile ilgili olabilir, vitamin ve mineral eksikliklerine bağlı olabilir, bunlar için de dahiliye bölümünde incelemeler gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. kubra

  25 Eylül 2017 at 23:43

  bendede romatizmal kalp hastaligi vardi 5 yil deposilin kullandim tekrar nuksedermi acaba hastalik

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Eylül 2017 at 01:18

   Romatizmal ateş (kalp romatizması) rekürrens (tekrarlama) gösteren bir hastalık olduğu için hastalığın önleyici tedavisi önemlidir. Önleyici tedavi artrit ve kore için farklı süre, kardit için farklı süre gerekebilir. Önleyici tedavinin kesilmesi için hastalığın son beş yılda hiç tekrarlamamış olması gereklidir. Tedavinin sonlanmasına doktorunuz karar vermelidir. Bu durum yaşa göre değişiklik gösterebilir.

   Buradan bu konuda bir yönlendirme yapmak doğru olmaz. Doktorunuzla görüşmeniz gerekir.

   Bu hastalıkta tanının doğru konması da önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 23. Ahmet

  11 Ekim 2017 at 13:11

  Merhaba. 25 yasindayim. Bende de kalp kapağı romatizmasi var. 2 sene önce Kardiyolojiye kalp çarpıntısından dolayı gitmiştim, bana 15 sene her ay Deposilin İğnesi olmamı istedi. Gecen hafta yine gittim kontrole bu sefer başka bir doktor Eko’ya baktı ve 1 sene daha iğne ol kacma yok yeter dedi. Kafam karıştı, ne yapmalıyım? Birde şunu sormak istiyorum.. Bu mitral kapak romatizmasi ignelerimi kullandiktan sonra ileride tamamen gecermi acaba. Yoksa sadece durduruyormu tedavi. Lutfen cevap verirseniz sevinirim.

  Ayrica kalp kapagi romatizmasi olanlar Kardiyolojiye mi gitmeli, yoksa romatolojiyemi gitmek gerek. Siz oyle yazmisiniz bunuda cevaplarsaniz sevinirim. Ben hep Kardiyolojiye gidiyordum.

  Tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Ekim 2017 at 23:43

   KALP ROMATİZMASI veya AKUT ROMATİZMAL ATEŞ (ARA), bütün bağ dokusu sistemini az veya çok tutan ancak esas belirtilerini eklemler, kalp, deri ve sinir sistemi üzerinde gösteren iltihabi bir kollajen doku hastalığıdır. ARA, dünyada çocuklarda ve erişkinlerde görülen edinsel kalp hastalığının en sık nedenidir. Bu hastalık kaynaklı kapak hasarı en sık mitral kapakta, daha az sıklıkta ise aort kapakta oluşur. Triküspit ve pulmoner kapaklarda daha nadir hasara neden olur. Hastalıkta zaten kapak hasarı oluşmuş ise düzenli aralıklarla hastalığın kardiyolojik takibi önemlidir. Ancak başka tutulumların olup olmadığının takibi için romatolojik takip de gerekebilir. İlgili testleri kardiyoloji doktorunuz da isteyebilir. Eğer 1 yıl daha iğne olmanız gerekiyorsa veya bunu tam olarak anlamadınız ise ki, burası tam olarak anlaşılmamış. her zaman takibinizi yapan doktorunuz ile de tekrar görüşmeniz önemlidir veya romatoloji uzmanına giderek uygun incelemelerin yapılması faydalı olabilir. Bu hastalık kronikleşebilen de bir hastalıktır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   .

 24. Ahmet

  3 Aralık 2017 at 12:18

  Merhabalar
  Yaşım 18, 15 yasında gittiğim kalp doktoru ekg sonucunda bana kalp romatizması geçirdiğimi ve mitral kapakta çürüme başladığını söyledi.3 haftada bir deposilin vurulmam gerektiğini söyledi. Ben sadece 5-6 kere vuruldum daha sonraları vurulmadım.
  1 sene sonra tekrar gel kontrol için demişti. 1.5-2 seneye yakın tekrar gittim kontrole, bu sefer başka doktor vardı ekg sonucunda hiçbir sorunumun olmadığını söyledi. Dün diz kapağım ve üst taraflarında ağrı ve acı başladı. Bugün diz kapağımı çok zor kapatıyorum acıdan ve ağrıdan dolayı ayriyeten şişti baya. Bunun kalbi etkileme gibi bir durumu olabilir mi? Hayatım boyunca ilk defa böyle bir durumla karşılaştım tipik bir ortopedik durum mu yoksa kalp romatizması ile ilgili bir durum mu bilmiyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2017 at 01:08

   Akut romatizmal ateş (kalp romatizması), genellikle A grubu beta hemolitik streptokokların neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra otoimmün bir yanıt sonucu oluşur. Sıklıkla 5-15 yaşları arasındaki çocuklarda görülür.

   Akut romatizmal ateş tedavisinde sonradan ortaya çıkabilecek hasarların önlenmesi için ilk teşhis konulduğunda geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonuna yönelik tedavi, o dönemde hastada kalp yetmezliği gelişmiş ise buna yönelik tedavi ve profilaksi (yani önlem tedavisi) gibi tedavi yöntemleri uygulanır. Önlem tedavisi hastalığın tekrarlamasını önlemek için ve kalp kapaklarında oluşabilecek hasarları önlemek için uygulanır. Doktorun verdiği deposilin, penadur gibi tedaviler önlem için verilir ve bu tedavi doktorunuz bırakabilirsin diyene kadar devam ettirilir ve bu süreçte yıllık kontroller devam ettirilir. Bu hastalıkta profilaksi (önlem tedavisi) genellikle 3 haftada bir 5 yıl boyunca devam ettirilir.

   Siz tedavinizi düzenli uygulamadığınız ve düzenli kontrollerinizi yaptırmadığınız için bu dönemde hastalık başka organları veya sistemleri tutarak kendini göstermeye başlamış da olabilir (kronik romatizmal ateş halini almış olabilir). Diziniz’de oluşan sorun bu hastalığın eklem tutulumuna bağlı artrit ve buna bağlı problemler olabilir. Durum bu noktaya geldikten sonra, bu durumun kardiyolojinin yanı sıra, romatoloji bölümünde de takibi gerekir. Romatoloji bölümüne başvurmadan önce geçirdiğiniz hastalıkları, kullandığınız ilaçları ve ilaçların sürelerini, şimdiye kadar olan tüm şikayetlerinizi, varsa raporlarınızı bir yere not alın ve bu notu yanınızda götürün ve doktorunuzu bütün bunlar hakkında özet olarak bilgi verin (bu şekilde teşhisi ve izlenecek yolu kolaylaştırmak mümkün olabilir). Artrit romatizmal ateş hastalığında sık görülür.

   Ayrıca, 15 yaşında kalp romatizması tanısı, sonrasında bir şeyin yok denilmesi, şimdi dizde artrit benzeri bir şikayetinizin gelişmesi, yine romatizmal bir hastalık olan ve bazı hastalarda akut romatizmal ateş tanısı alan ”Akdeniz ateşi hastalığı” gibi bir hastalığa bağlı da olabilir. Bu nedenle Akdeniz ateşi hastalığı bakımından da romatoloji ve genetik analiz bölümlerinde araştırmaların yapılması ihmal edilmemelidir (özellikle kalp ve kalp kapak fonksiyonları, yapıları normalse). Kalp fonksiyonları ve yapıları için gerekli incelemeler yapılmasına rağmen kardiyoloji doktorunuz her şey normal diyorsa, Akdeniz ateşi hastalığı akılda tutulmalıdır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 25. Ozlem

  10 Ocak 2018 at 00:13

  Merhaba. Ben cocukluk cagimda agir bogaz enfeksiyonu ve cok agir bir idrar yollari enfeksiyonu gecirdim. Iyilestikten birkac sene sonra kalp carpintilarim basladi. Once cocuk oldugum icin öyle oldugu soylendi. Sonra ergenlik cağlarımda kalp atisim daha da hizlandi. Agir uyku halleri ve yorgunluk basladi. Ozellikle kis mevsiminde daha cok yorgunluk ve halsizlik bas gosterdi. Kalbim sol omzum ve sırtımda siddetli agrilar bas gosterdi . Kardiyologa gittiğimde EKG mde kalp atisimin duzensiz oldugunu bunun disinda bi sorun olmadigini soyledi . Fakat bu sorunun neden kaynaklandigini soylemedi. Ayni hastanede göğüs hastaliklarina gittim. Oradaki doktor da rontgen istedi ve sonuc olarak bana soyledigi sey “kalp kisminda arada kasilmalar oluyor bunun icin sana iki tane kas gevseltici yazdim duzenli olarak kullanirsan agri hissetmezsin” ben agri hissetmemek istemiyorumki. Hastaligimin ne oldugunu ve neden kaynaklandigini bilmek istiyorum. Su an 24 yasindayim senelerdir bu agrilarla yasiyorum. Kalp atisimi dun olctum dkda 124. Bana onerebileceginiz bir doktor var mi? Ve bu anlattiklarim icin yorumunuz nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2018 at 20:58

   Kalp atım düzensizliği EKG’de tespit edilse de, bu düzensizliğe neden olabilecek kalp kapakları, kalp kası, kalp damarları ile ilgili problemler EKG’de belli olmaz. Kalp ile ilgili patolojilerin belirlenmesi için ekokardiyografi (EKO), holter testi, efor testi, transözofageal ekokardiyografi, elektrofizyolojik çalışma gibi başka teşhis yöntemlerinin de kullanılması gerekir. Ayrıca kalp kası ile ilgili durumlar için fizik tedavi uzmanına gitmek gerekir.

   Çocukluğunuzda geçirdiğiniz ağır boğaz enfeksiyonuna bağlı kalp romatizması gelişmiş olabilir, kalp romatizması için önleyici tedavi verilmemişse (ayda bir vurulan iğne verirler genellikle en az 5 yıl boyunca kullanım için), bu romatizma kalp kapaklarını hasarlandırmış olabilir.

   Kardiyolojik açıdan daha iyi değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Eren

  6 Mart 2018 at 13:52

  Merhabalar ben 17 yaşında bir öğrenciyim , prpfesyonel olarak futbol oynuyorum , geçtiğimiz günlerde kontrol amacıyla gittiğim hastanede mitral kapakçık romatizması teşhisi konuldu , ayda bir kere penisilin iğnesi almam gerektiği söylendi , bu hastalık spor yapmama engel midir ve iğne ile tamamen tedavi edilebilir mi ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2018 at 11:25

   Romatizmal kalp hastalığı genellikle çocukluk döneminde ve çoğunlukla boğaz enfeksiyonundan kaynaklanan akut romatizmal ateş olarak başlamaktadır. O dönemde yeterli tedavisi yapılmamış ve akut romatizmal ateşe dönüşmüş bir boğaz enfeksiyonu nedeniyle, bu durum zamanla kalp kapaklarına zarar vererek kronik romatizmal kalp hastalığı haline dönüşür. Bu da zamanla kapak darlığına ya da kapak yetmezliğine veya her ikisinin birlikte bulunduğu tabloya yol açar. Yani kapaklarda hasara neden olur. Mitral kapakta oluşan hasarın derecesine ve sizde neden olduğu şikayetlere göre yaşam tarzının nasıl devam etmesi gerektiği değişiklik gösterebilir.

   Kalp romatizmasının en sık neden olduğu kapak hastalığı mitral darlık ve mitral yetmezlik’tir. Mitral darlığı ritim bozukluklarına (özellikle atriyal fibrilasyona) neden olabilmektedir, bu nedenle düzenli doktor kontrolleri ve doktorunuzun önerdiği ilacın düzenli ve tam gününde uygulanması önem taşır.

   Spor yapıp yapmayacağınızı veya ne tür sporlar yapabilirsiniz, bunları doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   Geçmiş olsun.

 27. Gülşah

  7 Mart 2018 at 17:34

  Merhaba 23 yaşındayım kalp romatizmasına bağlı mitral darlık var kalbimde şu an sadece aylık deposilin kullanıyorum.Ancak kalbimde ağrı var nefes alırken de ara sıra sıkışma oluyor daha yeni eko çekildi .Rımatizma ve darlık dışında bir şey denmedi ne yapabilirim?Neden kaynaklı olabilir ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mart 2018 at 19:06

   Kalp romatizması göğüs bölgesinde ağrılara neden olabilir. Romatizma mitral kapakta darlığa neden olduğuna göre kapak hasarı oluşturmuş.

   MİTRAL KAPAK; kalbin sol kulakçığı ile sol karıncığı arasında yer alır. Bu kapak, yaprakçıklar, anulus, korda tendinea’lar ve papiller kaslar olmak üzere 4 komponentten oluşur. Bu komponentlerden birinde herhangi bir nedenle meydana gelen hasar kapakta yetmezlik ve darlığa neden olur.

   MİTRAL STENOZ (MİTRAL DARLIĞI): Mitral darlığı olan hastaların büyük bir kısmında darlığa neden olan faktör kronik kalp romatizmasıdır. Romatizmaya bağlı oluşan kapak hasarı, kapaklarda darlığa, yetmezliğe ya da her ikisine birden neden olabilir. Erken çocukluk döneminde saf yetmezlik daha ön planda iken, genç erişkinlerde darlık, daha ileri yaş erişkinlerde ise her ikisi birden daha sık görülür.

   Mitral darlıkta kanın sol atriyumdan sol ventriküle geçişi önünde bir engel vardır. Darlığın gerisinde sol atriyumda basıncın artması ve odacığın genişlemesinden dolayı hastalarda ritim bozuklukları gelişebilir. En sık gelişen ritim bozukluğu tipi atriyal fibrilasyondur. Atriyal fibrilasyona bağlı nefes darlığı, ritim bozukluğunun şiddetine bağlı göğüs ağrıları olabilir. Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda normal ritmin devam ettirilmesi için ilaç tedavileri gerekebilir (bunu doktorunuz 24 saatlik holter testi yaparak belki daha iyi değerlendirebilir ve buna yönelik tedavi gerekip gerekmediğini karar verebilir). Yine atriyal fibrilasyonu olan hastalarda trombüs (pıhtı) oluşma riski daha yüksektir, bu nedenle bu hastalarda pıhtı önleyici tedaviler gerekebilir.

   Romatizmal hastalık nedeniyle kalp kapağı hasar görmüş hastalarda infektif endokardit riskini önlemek için küçük cerrahi girişimlerde bile (diş cerrahileri dahil) antibiyotik proflaksisi (endokardit gelişimini önleme tedavisi) gerekebilir. Bu nedenle bu tür işlemler öncesi doktorunuzu mutlaka bilgilendirmeniz gerekir. Boğaz enfeksiyonlarından korunmanız ve boğaz enfeksiyonuna yakalandığınızda kardiyoloji doktorunuzun da takibinde olmanız önemlidir.

   Ek tedavi gerekip gerekmediğini ve şikayetlerinizi doktorunuzla (kardiyoloji uzmanınız ile) görüşmelisiniz. Çünkü durumunuzu en iyi doktorunuz bilecektir. Takip sürecinin sadece aylık iğneyi olmakla sınırlı kalmamasında fayda vardır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 28. Mine

  18 Nisan 2018 at 19:51

  Merhaba yaşım 19. Yaklaşık 2 sene önce kardiyoloji muayene olduğunda kalp kapaklarımin boy ve kilomla orantili büyük olduğunu söylemişti. Bundan 6 ay önce başka bir kardiyolog hhersey normal dedi. Bugün çarpıntı nedeniyle gittiğim kardiyolog kalp kapağı romatizmam olduğunu ve yaşım dolayisiyla ağır ilaç kullanmama gerek olmadığını söyledi. Fakat merak ettigim sey daha once belli olmayip sonrradan ortaya cikmasi onemli bisey midir? Başka doktora gidip çeşitli tetkikler yaptırmam gerekir mi? Ve bu kalp kapağı romatizmasi önemli bir hastalıklı mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2018 at 13:19

   Romatizmal kapak hastalığı, akut romatizmal ateş nedeniyle gelişen bir durumdur. Akut romatizmal ateş A grubu beta hemolitik streptokok enfeksiyonlarının neden olduğu üst solunum yolu enfeksiyonlarının (farenjit [yutak iltihabı], tonsillit [bademcik iltihabı] gibi) geç bir komplikasyonudur. Akut romatizmal ateş kalp, eklem, beyin, damar ve bağ dokusunu tutar ve buralarda enflamasyona (yangıya) neden olur. Bu durum sıklıkla 5-15 yaşları arasında görülür. Yani kalp kapaklarındaki romatizma daha önce geçirmiş olduğunuz bir üst solunum yolu enfeksiyonu ve buna bağlı gelişen akut romatizmal ateş nedeniyle kalıcı hale gelmiş olabilir. O dönemde kalp kapak romatizmasını önlemek için en az 5 yıllık koruyucu antibiyotik tedavisi (antibiyotik profilaksisi) verilmesi fayda sağlayabilirdi.

   Akut romatizmal ateş geçiren çocukların üçte birinden fazlasında kardit (kalp enflamasyonu) gelişir ve yıllar sonra yinelenen ataklar sonucunda ilerleyici ve kalıcı olan kalp kapak bozukluklarına yol açar. Kardit akut romatizmal ateş hastalığında kalıcı hasar bırakan en önemli bulgudur. Akut romatizmal ateş Türkiye’de sıktır ve olguların % 8.5’inde yinelediği gösterilmiştir.

   Romatizmal kapak hastalığı durumunda kardiyolojik takipler, enfeksiyonel hastalıklar sırasında enfeksiyona yönelik uygun tedavi ve kardiyolojik takip, enfeksiyon hastalıklarından korunma, geçirilecek operasyonlar öncesi (diş operasyonları dahil) antibiyotik tedavisinin gerekip gerekmediğinin kardiyoloji doktorunuza danışılması, operasyonu yapacak olan doktorunuzun bu durumdan haberdar edilmesi gibi korunma yöntemlerine yaşam boyu dikkat edilmesi gerekir.

   Akut romatizmal ateş nedeniyle en sık görülen kalp kapak tutulumu mitral kapak olmakla birlikte, aort kapak tutulumu da olur.

   Romatoloji bölümünde daha detaylı araştırma yapılması gerekebilir. Çünkü bu hastalığın takibinde ve doğru teşhis edilmesinde hem kardiyoloji uzmanı hem de romatoloji uzmanı takibi gerekli olabilir. Başka tutulumların olup olmadığının araştırılması gerekebilir.

   Kullanılan tanı yöntemlerine, kardiyolojik teşhis yöntemlerinin yanı sıra yapılan diğer testlere (boğaz kültürü gibi), doktorun deneyimine, hastanın öyküsünü ve şikayetlerini doğru anlatmasına bağlı olarak romatizmal kapak hastalığı tanısının konulması değişiklik gösterebilir.

   Romatizmal kalp hastalığı başka romatizmal hastalıklar ile de karışabilir.

   Ayrıca romatolojiye de gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   İyi yaşam dileğiyle.

 29. Şule

  2 Mart 2019 at 22:15

  Merhaba ben 11 yasindayken kalp romatizmasi oldum 2 sene penisilin kullandim.Şuan 18 yasindayim senede 1 kere kontrole gidiyorum.Doktorum hastalığın ilerlemedigini bir sıkıntı olmadığını ama herhangi bir ameliyat veya diş çektirme gibi durumlarda kendisine haber vermemi söyledi yani demem o ki ameliyat gibi bir durumda neden doktora danışmam gerekir? Bir de kalp romatizmasi kan bağışı için engel midir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mart 2019 at 22:45

   Bu tür operasyonlardan önce antibiyotik profilaksisi gerekip gerekmediğini (infektif endokarditten korunmanız için) değerlendirmek amacıyla doktorunuz sizden böyle bir şey istemiştir. Bu tür durumlardan önce (diş tedavileri dahil) doktorunuza danışmayı ihmal etmemelisiniz.

   Kan bağışı yapmadan önce ya doktorunuza danışınız ya da Kan Bağışlama Merkezindeki uzmanlara durumunuz hakkında bilgi veriniz (en doğrusu bu konuda doktorunuza danışmanız dır). Sonuç olarak, kan değerlerinizi, tansiyonunuzu, kilonuzu gibi kriterleri en iyi takibinizi yapan doktorunuz bilecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git