Enfeksiyon Hastalıkları

Kalp Kası İltihabı Nedenleri ve Belirtileri (Miyokardit Nedir?)

Kalbin büyük bir kısmı kastan oluşur ve bu kasta da diğer kaslar gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar olabilir.

Miyokardit hastalığı nedir?

Kalbin büyük bir kısmı kastan oluşur ve bu kasta da diğer kaslar gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar olabilir. Miyokardit veya kalp kası iltihabı durumunda, kalp atışlarında hızlanma sonucu kalp çarpıntısı, nefes darlığı, göğüs bölgesinde ağrı ve yorgunluk gibi bazı şikayetler ortaya çıkabilir. Kalp kası iltihabı virüs ve bakteri nedeni ile meydana çıkan hastalıklardan dolayı bu bakterilerin kalp kasına ulaşarak yerleşmesi sonucu ortaya çıkabilir. Fakat kalp kası iltihabı belirtilerin net olduğu durumlarda teşhis edilebilir ve ciddi derecedeki kalp kası iltihaplarına çok fazla rastlanmaz.

Kalp kası iltihabı (miyokardit) nedenleri

Kalp kası iltihabına sebep olan etkenler, batılı ülkelerde en sık görülen hastalık nedeni olarak bilinen, coxsackie B ve echovirüs gibi virüsler ve kabakulak, grip, kızamık, çocuk felci gibi hastalıkların virüsleri de miyokardit (kalp kası iltihabına) neden olabilir. Septisemi (kana yüksek oranda mikropların ve bakterilerin karışması) sonucunda da kalp kası iltihaplanması görülebilir. Bu enfeksiyonlar oldukça tehlikeli olup, hastalık difterinin sebep olduğu bir durum olarak da meydana gelebilir.

Fakat difteri aşısı yapılmış kişilerde miyokardit riski daha azdır. Diğer bir neden ise trişinoz, bu hastalık genelde domuz eti yenmesi ile ortaya çıkar ve bu hastalıkta kalp kası iltihabına neden olabilir. Bunların dışındaki miyokardit nedenleri AİDS virüsü, alerjik hastalıklar, romatoid artrit, kavasaki hastalığı, immün sistem hastalıkları, kollajen damar hastalıkları, toksik miyokardit (alınan ilaçlara ve toksik maddelere maruz kalınması) gibi, mantar enfeksiyonları, sarkoidoz, Akdeniz ateşi hastalığı (FMF) ve bağ dokusu hastalıkları gibi bazı hastalıklar da miyokardit (kalp kası iltihaplanmasına) neden olabilir ve hatta bazen hiç bir nedene bağlı olmayan kalp kası iltihaplanması da gelişebilir.

Kalp kası iltihabı (miyokardit) bulguları ve teşhisi

Miyokardit tanısı sıklıkla atlanan bir hastalıktır. Çünkü miyokardit’e neden olan ajanların çoğu birden fazla organ tutulumu gösterir ve hastaların genelinde kalbin dışındaki organların bulguları ön planda çıkar. Kalp kası iltihabı olup olmadığını anlamak için öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmek gereklidir. Öncelikle hasta muayene edilir ve muayene sırasında değişik kalp sesleri (üfürümler) duyulması, yüksek ateş, hastanın hissettiği göğüs ağrısı, eklem ağrıları ve kalp yetmezliğine bağlı klinik belirtilerin değerlendirilmesi tanıyı koymada yardımcı olabilir.

Miyokardit teşhisinde muayene dışında bazı tetkikler de gerekebilir. Kalp kası iltihabından şüphelenildiğinde elektrokardiyografi (EKG) testi yapılır ve EKG’de kalp atışlarının hızlanması ve normal ritmi bozan ekstrasistoller görülür. Diğer tetkikler ise röntgen filminde kalp büyümesi görülebilir. Akciğer grafisinde akciğerde sıvı toplanmasına bağlı dolgunluk gibi bulgular görülür veya akciğerler normal olabilir.

Ekokardiyografi (EKO)’de fonksiyon bozukluğu, perikardiyal sıvı ve mitral yetersizlik saptanabilir. Endomiyokardiyal biyopsi, enfeksiyöz miyokarditin tanısını koymada ve hastalığın akut, kronik ya da iyileşmiş gibi evrelerini belirlemede oldukça değerli bir yöntemdir. Ayrıca son yıllarda miyokardit (kalp kası iltihabı) tanısını koymaya yardımcı olması açısından genişlemiş, kasılma gücü azalmış ince duvarlı ventriküllerin görüntülenmesinde MR (manyetik rezonans) görüntüleme yöntemi de kullanılır ve bazı kan tahlilleri de istenebilir.

Kalp kası iltihabı (miyokardit) tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisinde enfeksiyonel ve asalak kökenli kalp kası iltihabının tedavisinde antibiyotik tedavisi ve dinlenme ile iyileşme sağlanabilir. Tedavi döneminde dinlenme tavsiyesi uyulmaz ise ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir ve çok fazla yorulan ve ağır egzersiz yapan gripli hastalarda ritim bozukluğuna bağlı ani ölüm riski vardır.

Akut romatizmal ateşe neden olan diş çürükleri ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıkların gecikilmeden tedavisinin yapılması oldukça önemlidir. Coxackie b enfeksiyonu bulunan hastaların EKG ve röntgen görüntülerinde iltihap belirtileri kaybolup, kalbin çalışması normale dönene kadar (10-14 gün süresince) yatak istirahati devam edebilir.

Tedavi süreci antibiyotik, ritim düzenleyici, kan sulandırıcı ilaç ve idrar söktürücü ilaç tedavisi şeklinde ilaç tedavisi gerekebilir. Bunların yanı sıra, hastanın az tuzlu diyet ve dengeli beslenmesi, sık ve az yemek yemesi ve çok fazla yorulmaması gereklidir. Miyokardit olan hastalar genelde tam olarak iyileşirler. Fakat bazı hastalarda ise kalp kasının genişlemesinden dolayı iyileştikten bir süre sonra kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati) meydana çıkabilir. Bazı miyokardit hastalarında kalpte ciddi hasar oluşmuş ise kalıcı veya geçici kalp pili (pacemaker) takılması gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Perikardit nedenleri ve tedavisi
 2. İnfektif endokardit nedir
 3. Kardiyomiyopati nedir
 4. Nefes darlığı neden olur
 5. Kalp büyümesi neden olur
 6. Göğüs ağrısı neden olur

10 Yorum

 1. ayşe

  19 Mayıs 2016 at 21:53

  antibiyotik olarak ne kullanılır

  • Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2016 at 12:59

   Kalp kası iltihabının olup olmadığının anlaşılması için bazı testler yapılması gerekir. Bu nedenle bir kardiyoloji uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına muayene olmanız gerekir. Rastgele antibiyotik kullanmak doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 2. taylan

  18 Kasım 2016 at 11:21

  merhabalar ben 5 yıl boyunca extacy kullandım ve artık tamamen bıraktım . bıraktıktan sonra gogsumde cok sıddetlı agrı basladı 7 aydır helan devam edıyor.kardıyolojı bolumune gıttım 3 defa bırsey yok kalpte dedıler.fızık tedavıye gıttım basıtce hareket yaptırdı kas agrısı dedı.agrı kesıcı verdı. kendımce arastırma yaptım dusundum .acaba cok extyacı kullandım dıye kalbımde ıltahap olusmusmudur ? yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 11:30

   Ectasy’yi ilaç olarak mı kullandınız yoksa uyuşturucu madde olarak mı kullandınız bu çok fazla anlaşılmamış.

   Fakat bu tür ilaçlar kalbi zarar verebilir.

   Eğer bu ilacı zayıflama amaçlı kullanımşsanız, zayıflama ilaçlarının birçok zararı vardır.

   Bazı kan testleri yaptırmanız gerekebilir, kan testleri için endokrinoloji ya da dahiliye uzmanına gitmek uygun olur.

   Ayrıca kardiyolojide ekokardiyografik tetkik yapılmadı ise bu tetkikin de yapılması önemlidir. Kullandığınız ilaç hakkında doktorlara bilgi vermeniz de gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Mahmut

  7 Ocak 2017 at 12:43

  İyi gğnler verdiginiz bilgiler çok güzel teşekürler.
  Benşm sıkıntım 2008 yılında kalp kapakcıkları na bulaşan viruslardan dolayı kapaklar degişti metal kapak şimdimalesef yine aynnı derde yakalandım antibiyotik tedavisi götüyorum kültür testinden olumlu birşey cıkmadı sonuç altı hafta hastanede antibiyotik tedavisine devam size sorum isabetli antbiyotiksiz sonuç alına bilirmi alınmazsa amaliyatla düzelirmi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla
  Mahmut Okur

  • Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 00:09

   Kalp kapaklarının değişmesinden sonra enfeksiyon kapmaması için doktorun önerilerine dikkat edilmesi önemlidir. Kalp kapakçıkları değiştirilmesi işleminin riskleri arasında enfeksiyon riski de vardır. Antibiyotik tedavisi faydalı olmaz ise tekrar cerrahi tedavi gerekebilir. Enfeksiyonu atlatmada ve önlemede beslenme de çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir. Doktor takipleri önemlidir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmak önemlidir.

   Ameliyat yapabilmeleri için öncelikle enfeksiyonu kontrol altına almaları gerekli olabilir, çünkü enfeksiyon aktif durumdayken cerrahi işlemler uygulanması riskli olabilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Bilal

  25 Ocak 2017 at 04:09

  Ya benim bi aydan fazla kalp sıkışmam ve ritim bozukluğum var doktora gittim bişey çıkmadı doktor bişeyin yok dedi ama hastalığım hiç geçmedi hatta bazen çok zorluyor beni başım dönüyor midem bulanıyor sırtımda kalp tarafımda da ağrı var bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirm

  • Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:42

   Bahsettiğiniz durum gastroözofageal reflüye bağlı bir sıkışma olabilir.

   Sırt ve göğüs kısmındaki ağrı boyun düzleşmesine, omurga sorunlarına, omurga enfeksiyonlarına bağlı olabilir, safraya balı olabilir, pankreasa bağlı olabilir, kalp kası iltihabına bağlı olabilir, kalp zarı iltihabına bağlı olabilir, kansızlığa bağlı olabilir, B12 vitamini eksikliğine bağlı olabilir, mide problemlerine bağlı olabilir, akciğerler ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

   Yani bu durumların birçok nedeni olabilir.

   Bu durumun gastroloji ve göğüs hastalıkları uzmanlıklarında da değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Muhsin

  17 Şubat 2017 at 20:40

  Bende kalp iltihab lanması oldu doktor 3 gün yatırdı ilaç Verde beloc vb. Benim aklıma takılan bu hastalık ne kadar sürüyor iyi olunca eskisi gibi hayatımıza devam edebiliyormuyuz ben sigara alkol alan bir insanım yani bunları tuketince aynı sıkıntı olurmu yani zaman sonra eskisi gibi olabilecek miyiz

  • Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 17:46

   Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, iltihaplı kalp romatizması ve endokardit gibi farklı tiplerde kalp iltihabı oluşabilir ve sizde hangi tip kalp iltihabı tanısı konulduğuna bağlı olarak iyileşme süresi, tedavi, tekrarlama riski, nedenleri değişiklik gösterir. Doktorunuz ilaç reçetesinin tanı kısmına tanı olarak belirtmiş olmalı (tanının ne olduğunu).

   Beloc ritim bozukluğu tedavisi için verilmiş olmlı, çünkü Beloc ritim bozukluklarında, kalp yetmezliğinde ve hipertansiyonda kullanılan bir ilaçtır ve kalbi bozan her olay kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Kontrolünüz varsa ihmal etmemeniz önemlidir, eğer kalp ultrasonu yapılmamış ise kardiyolojide kalp ultrasonunun yapılmasında fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git