Enfeksiyon Hastalıkları

Kalp Kası İltihabı Nedenleri ve Belirtileri (Miyokardit Nedir?)

Kalbin büyük bir kısmı kastan oluşur ve bu kasta da diğer kaslar gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar olabilir.

Miyokardit hastalığı nedir?

Kalbin büyük bir kısmı kastan oluşur ve bu kasta da diğer kaslar gibi enfeksiyonel rahatsızlıklar olabilir. Miyokardit veya kalp kası iltihabı durumunda, kalp atışlarında hızlanma sonucu kalp çarpıntısı, nefes darlığı, göğüs bölgesinde ağrı ve yorgunluk gibi bazı şikayetler ortaya çıkabilir. Kalp kası iltihabı virüs ve bakteri nedeni ile meydana çıkan hastalıklardan dolayı bu bakterilerin kalp kasına ulaşarak yerleşmesi sonucu ortaya çıkabilir. Fakat kalp kası iltihabı belirtilerin net olduğu durumlarda teşhis edilebilir ve ciddi derecedeki kalp kası iltihaplarına çok fazla rastlanmaz.

Kalp kası iltihabı (miyokardit) nedenleri

Kalp kası iltihabına sebep olan etkenler, batılı ülkelerde en sık görülen hastalık nedeni olarak bilinen, coxsackie B ve echovirüs gibi virüsler ve kabakulak, grip, kızamık, çocuk felci gibi hastalıkların virüsleri de miyokardit (kalp kası iltihabına) neden olabilir. Septisemi (kana yüksek oranda mikropların ve bakterilerin karışması) sonucunda da kalp kası iltihaplanması görülebilir. Bu enfeksiyonlar oldukça tehlikeli olup, hastalık difterinin sebep olduğu bir durum olarak da meydana gelebilir.

Fakat difteri aşısı yapılmış kişilerde miyokardit riski daha azdır. Diğer bir neden ise trişinoz, bu hastalık genelde domuz eti yenmesi ile ortaya çıkar ve bu hastalıkta kalp kası iltihabına neden olabilir. Bunların dışındaki miyokardit nedenleri AİDS virüsü, alerjik hastalıklar, romatoid artrit, kavasaki hastalığı, immün sistem hastalıkları, kollajen damar hastalıkları, toksik miyokardit (alınan ilaçlara ve toksik maddelere maruz kalınması) gibi, mantar enfeksiyonları, sarkoidoz, Akdeniz ateşi hastalığı (FMF) ve bağ dokusu hastalıkları gibi bazı hastalıklar da miyokardit (kalp kası iltihaplanmasına) neden olabilir ve hatta bazen hiç bir nedene bağlı olmayan kalp kası iltihaplanması da gelişebilir.

Kalp kası iltihabı (miyokardit) bulguları ve teşhisi

Miyokardit tanısı sıklıkla atlanan bir hastalıktır. Çünkü miyokardit’e neden olan ajanların çoğu birden fazla organ tutulumu gösterir ve hastaların genelinde kalbin dışındaki organların bulguları ön planda çıkar. Kalp kası iltihabı olup olmadığını anlamak için öncelikle bir kardiyoloji uzmanına gitmek gereklidir. Öncelikle hasta muayene edilir ve muayene sırasında değişik kalp sesleri (üfürümler) duyulması, yüksek ateş, hastanın hissettiği göğüs ağrısı, eklem ağrıları ve kalp yetmezliğine bağlı klinik belirtilerin değerlendirilmesi tanıyı koymada yardımcı olabilir.

Miyokardit teşhisinde muayene dışında bazı tetkikler de gerekebilir. Kalp kası iltihabından şüphelenildiğinde elektrokardiyografi (EKG) testi yapılır ve EKG’de kalp atışlarının hızlanması ve normal ritmi bozan ekstrasistoller görülür. Diğer tetkikler ise röntgen filminde kalp büyümesi görülebilir. Akciğer grafisinde akciğerde sıvı toplanmasına bağlı dolgunluk gibi bulgular görülür veya akciğerler normal olabilir.

Ekokardiyografi (EKO)’de fonksiyon bozukluğu, perikardiyal sıvı ve mitral yetersizlik saptanabilir. Endomiyokardiyal biyopsi, enfeksiyöz miyokarditin tanısını koymada ve hastalığın akut, kronik ya da iyileşmiş gibi evrelerini belirlemede oldukça değerli bir yöntemdir. Ayrıca son yıllarda miyokardit (kalp kası iltihabı) tanısını koymaya yardımcı olması açısından genişlemiş, kasılma gücü azalmış ince duvarlı ventriküllerin görüntülenmesinde MR (manyetik rezonans) görüntüleme yöntemi de kullanılır ve bazı kan tahlilleri de istenebilir.

Kalp kası iltihabı (miyokardit) tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisi

Kalp kası iltihabı tedavisinde enfeksiyonel ve asalak kökenli kalp kası iltihabının tedavisinde antibiyotik tedavisi ve dinlenme ile iyileşme sağlanabilir. Tedavi döneminde dinlenme tavsiyesi uyulmaz ise ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir ve çok fazla yorulan ve ağır egzersiz yapan gripli hastalarda ritim bozukluğuna bağlı ani ölüm riski vardır.

Akut romatizmal ateşe neden olan diş çürükleri ve bademcik iltihabı gibi rahatsızlıkların gecikilmeden tedavisinin yapılması oldukça önemlidir. Coxackie b enfeksiyonu bulunan hastaların EKG ve röntgen görüntülerinde iltihap belirtileri kaybolup, kalbin çalışması normale dönene kadar (10-14 gün süresince) yatak istirahati devam edebilir.

Tedavi süreci antibiyotik, ritim düzenleyici, kan sulandırıcı ilaç ve idrar söktürücü ilaç tedavisi şeklinde ilaç tedavisi gerekebilir. Bunların yanı sıra, hastanın az tuzlu diyet ve dengeli beslenmesi, sık ve az yemek yemesi ve çok fazla yorulmaması gereklidir. Miyokardit olan hastalar genelde tam olarak iyileşirler. Fakat bazı hastalarda ise kalp kasının genişlemesinden dolayı iyileştikten bir süre sonra kalp kası hastalığı (kardiyomiyopati) meydana çıkabilir. Bazı miyokardit hastalarında kalpte ciddi hasar oluşmuş ise kalıcı veya geçici kalp pili (pacemaker) takılması gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Perikardit nedenleri ve tedavisi
 2. İnfektif endokardit nedir
 3. Kardiyomiyopati nedir
 4. Nefes darlığı neden olur
 5. Kalp büyümesi neden olur
 6. Göğüs ağrısı neden olur

36 Yorum

 1. Avatar

  ayşe

  19 Mayıs 2016 at 21:53

  antibiyotik olarak ne kullanılır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Mayıs 2016 at 12:59

   Kalp kası iltihabının olup olmadığının anlaşılması için bazı testler yapılması gerekir. Bu nedenle bir kardiyoloji uzmanına ya da fizik tedavi uzmanına muayene olmanız gerekir. Rastgele antibiyotik kullanmak doğru olmaz.

   Geçmiş olsun.

 2. Avatar

  taylan

  18 Kasım 2016 at 11:21

  merhabalar ben 5 yıl boyunca extacy kullandım ve artık tamamen bıraktım . bıraktıktan sonra gogsumde cok sıddetlı agrı basladı 7 aydır helan devam edıyor.kardıyolojı bolumune gıttım 3 defa bırsey yok kalpte dedıler.fızık tedavıye gıttım basıtce hareket yaptırdı kas agrısı dedı.agrı kesıcı verdı. kendımce arastırma yaptım dusundum .acaba cok extyacı kullandım dıye kalbımde ıltahap olusmusmudur ? yardımcı olurmusunuz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Kasım 2016 at 11:30

   Ectasy’yi ilaç olarak mı kullandınız yoksa uyuşturucu madde olarak mı kullandınız bu çok fazla anlaşılmamış.

   Fakat bu tür ilaçlar kalbi zarar verebilir.

   Eğer bu ilacı zayıflama amaçlı kullanımşsanız, zayıflama ilaçlarının birçok zararı vardır.

   Bazı kan testleri yaptırmanız gerekebilir, kan testleri için endokrinoloji ya da dahiliye uzmanına gitmek uygun olur.

   Ayrıca kardiyolojide ekokardiyografik tetkik yapılmadı ise bu tetkikin de yapılması önemlidir. Kullandığınız ilaç hakkında doktorlara bilgi vermeniz de gerekir.

   Sağlık dileğiyle.

 3. Avatar

  Mahmut

  7 Ocak 2017 at 12:43

  İyi gğnler verdiginiz bilgiler çok güzel teşekürler.
  Benşm sıkıntım 2008 yılında kalp kapakcıkları na bulaşan viruslardan dolayı kapaklar degişti metal kapak şimdimalesef yine aynnı derde yakalandım antibiyotik tedavisi götüyorum kültür testinden olumlu birşey cıkmadı sonuç altı hafta hastanede antibiyotik tedavisine devam size sorum isabetli antbiyotiksiz sonuç alına bilirmi alınmazsa amaliyatla düzelirmi bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim saygılarımla
  Mahmut Okur

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ocak 2017 at 00:09

   Kalp kapaklarının değişmesinden sonra enfeksiyon kapmaması için doktorun önerilerine dikkat edilmesi önemlidir. Kalp kapakçıkları değiştirilmesi işleminin riskleri arasında enfeksiyon riski de vardır. Antibiyotik tedavisi faydalı olmaz ise tekrar cerrahi tedavi gerekebilir. Enfeksiyonu atlatmada ve önlemede beslenme de çok önemlidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek önemlidir. Doktor takipleri önemlidir. Doktorun verdiği ilaçları düzenli kullanmak önemlidir.

   Ameliyat yapabilmeleri için öncelikle enfeksiyonu kontrol altına almaları gerekli olabilir, çünkü enfeksiyon aktif durumdayken cerrahi işlemler uygulanması riskli olabilir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 4. Avatar

  Bilal

  25 Ocak 2017 at 04:09

  Ya benim bi aydan fazla kalp sıkışmam ve ritim bozukluğum var doktora gittim bişey çıkmadı doktor bişeyin yok dedi ama hastalığım hiç geçmedi hatta bazen çok zorluyor beni başım dönüyor midem bulanıyor sırtımda kalp tarafımda da ağrı var bu konuda ne yapabilirim yardımcı olursanız sevinirm

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ocak 2017 at 00:42

   Bahsettiğiniz durum gastroözofageal reflüye bağlı bir sıkışma olabilir.

   Sırt ve göğüs kısmındaki ağrı boyun düzleşmesine, omurga sorunlarına, omurga enfeksiyonlarına bağlı olabilir, safraya balı olabilir, pankreasa bağlı olabilir, kalp kası iltihabına bağlı olabilir, kalp zarı iltihabına bağlı olabilir, kansızlığa bağlı olabilir, B12 vitamini eksikliğine bağlı olabilir, mide problemlerine bağlı olabilir, akciğerler ile ilgili bir probleme bağlı olabilir.

   Yani bu durumların birçok nedeni olabilir.

   Bu durumun gastroloji ve göğüs hastalıkları uzmanlıklarında da değerlendirilmesi gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Avatar

  Muhsin

  17 Şubat 2017 at 20:40

  Bende kalp iltihab lanması oldu doktor 3 gün yatırdı ilaç Verde beloc vb. Benim aklıma takılan bu hastalık ne kadar sürüyor iyi olunca eskisi gibi hayatımıza devam edebiliyormuyuz ben sigara alkol alan bir insanım yani bunları tuketince aynı sıkıntı olurmu yani zaman sonra eskisi gibi olabilecek miyiz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 17:46

   Kalp kası iltihabı, kalp zarı iltihabı, iltihaplı kalp romatizması ve endokardit gibi farklı tiplerde kalp iltihabı oluşabilir ve sizde hangi tip kalp iltihabı tanısı konulduğuna bağlı olarak iyileşme süresi, tedavi, tekrarlama riski, nedenleri değişiklik gösterir. Doktorunuz ilaç reçetesinin tanı kısmına tanı olarak belirtmiş olmalı (tanının ne olduğunu).

   Beloc ritim bozukluğu tedavisi için verilmiş olmlı, çünkü Beloc ritim bozukluklarında, kalp yetmezliğinde ve hipertansiyonda kullanılan bir ilaçtır ve kalbi bozan her olay kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Kontrolünüz varsa ihmal etmemeniz önemlidir, eğer kalp ultrasonu yapılmamış ise kardiyolojide kalp ultrasonunun yapılmasında fayda vardır.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  meryem aksu

  5 Mart 2017 at 02:21

  merhaba ben 46 yaşında bir anneyim 3 hafta önce aniden rahatsızlanınca doktora gittim doktor kalp zarı iltihaplanmadı teşhisi koydu antieflaamatuar tarzı iki tane ilc verdi
  ağrı rhatladı ama benim psikolojim bozuldu bu tekrarlanan bir rahatsızlık mı neden olur sigara üketiminin eetkisi nedir vede korkmalımıyım fazlasıyla teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2017 at 14:17

   Kalp zarı iltihabı, (perikardit) olarak da adlandırılır. Perikardit’in farklı tipleri vardır ve akut perikardit, subakut perikardit, kronik perikardit şeklinde sınıflandırılır.

   PERİKARDİTE NEDEN OLABİLECEK FAKTÖRLER ARASINDA; viral enfeksiyonlar, malign hastalıklar, bakteriyel enfeksiyonlar, travmatik olaylar, bazı ilaçlar, metabolik hastalıklar, endokrin hastalıklar, radyasyona bağlı, kollajen doku hastalığı gibi nedenlerle perikardit oluşabilir.

   Perikardit tipine göre veya neden olan duruma göre değişmekle birlikte kronikleşebilir ve tekrarlayarak seyir gösterebilir.

   Tüm hastalıklarda olduğu gibi sigara ve tuz bu durumda da önemlidir ve tuz kısıtlanmalı, sigara ise bırakılmaya çalışılmalıdır.

   Doktor kontrolleriniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 7. Avatar

  Sinem

  3 Nisan 2017 at 01:51

  Ekg normal çıkmadı,kalp kası incelmesi var dendi ve kalbin yarısı çalışmıyormuş, tedavisi var mı?tehlikeli mi?hasta 53 yaşında ve sigara içki kullanmıyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Nisan 2017 at 11:53

   Kalp fonksiyonlarında bozulmaların kalp ile ilgili bazı sebepleri olabilir. Doktorunuz size kabaca kalbin yarısı çalışmıyor demiş ama sorun hakkında net bir bilgi vermemiş. Kalpte tek bir bozukluk veya sorun yok ki, bu nedenle bu konuda buradan net bir şey söylemek mümkün değildir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz ve tedavisi hakkında doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 8. Avatar

  Yunus

  7 Nisan 2017 at 22:28

  Babam 7 yil önce kalp ameliyati oldu aort kapagi ile mitral kapagi degisti daha sonra babamda yine kalp hastaliklari meydana geldi kalp buyumesi nefes darligi gibi ondan sonra babama 2016 nin temmuz ayinda kalp pili takildi bi sure 6 ay kadar kalp pili iyi gitti ondan sonra cok yorulmalar nefes darligi olmaya basladi ve babami ameliyat oldugu hastaneye geri yatirdilar babama acilen kalp nakli yapilmasi gerekiyordu hastanede yatiyordu 3 ay sonra babamda hastanede yatarkene kalp kasi iltihabi ortaya cikti ve antibiyotik tedavisi yaptilar gecmedi daha sonra hastane doktorlari hastanede daha birsey yapilamiyacagini soylediler ve babami eve gonderdiler babam suanda odem genisledi ve ilk ayaklari şisti daha sonra ayaklarinin uzerinden yaralar cikti odemler cikti
  Ve cok aci cekiyor sancilari oluyor ve her aksam hastaneye goturuyoruz agri kesici versinler aci dinsin diye DİNMİYOR .
  Peki babama bunun bir tedavisi yokmu yani günden güne daha kötüye gidiyor aya kalkamaz oldu yuriyemiyor hareket etmede zorlaniyor
  Lütfen bana yardımcı olursanız çok sevinirim .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 18:03

   Doktorlarınız bir şey yapılamayacağını söylemişler.

   Kalp fonksiyonları tamamen işlevini yitirdiğinde diğer organlar ve sistemler de işlevlerini yitirerek ve bu tür ciddi sorunlara neden olabilir. Eğer yapılacak bir şey olsa idi doktorlarınız size bu konuda bilgi verirlerdi mutlaka.

   Bu kadar ciddi durumlar hakkında buradan bir öneride bulunmak mümkün değildir.

 9. Avatar

  hulya

  16 Nisan 2017 at 12:28

  Yorumuna neden cevap alamadım açıklarmısınız

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Nisan 2017 at 15:17

   Bu konuda cevaplanmamış bir yorum yoktur, yorumunuz gelmemiş olabilir. Bazen kullanımın yoğun olduğu saatlerde kasma olduğundan dolayı yorumların gitmesinde sorun olabilmektedir.

 10. Avatar

  tunç

  9 Mayıs 2017 at 00:18

  3 ay önce miyokardit geçirdim ck dışında diğer değerler normale döndü ancak kendimi ne zaman yorarsam egzersiz yaparsam kalbimde ağrı başlıyor bir kaç saat devam ediyor 1 ay önce kontrolüm vardı doktor bir şey yok dedi o zamanda aynı sorun vardı tekrar gitmeli miyim sebebi ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2017 at 01:37

   Doktorunuza tekrar gitmeniz önemlidir, ancak bazen kaslar ile ilgili problemler için fizik tedavi uzmanına da gitmek gerekebilir (bunu kardiyoloji doktorunuza danışmanızda fayda vardır). Eğer kardiyolojik olarak ekokardiyografi çekilmedi ise bunun çekilmesi önemlidir, çünkü kalp büyümesi gelişebilir. Bazı hastalarda 1-3 sonra dilate kardiyomiyopati gelişebilir. Bu durumun belli aralıklarla uzun süre takibi önemlidir.

   Tekrar gitmenizde fayda vardır, çünkü miyokardit sonrası diğer miyokardit tipleri, konjestif kalp yetmezliği, kalp atım anormallikleri (aritmi tipleri), akciğer ödemi gibi komplikasyonlar gelişebilir ve ciddi sorunlara neden olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Yasmin

  4 Haziran 2017 at 00:09

  Merhaba kalp kası iltihabı olanlarda kalp krızı gecırme olasılıgı varmıdır ve 3 ay ılac tedavısınde hep ıstırahat ve yatarakmı gecırmek zorunda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Haziran 2017 at 12:36

   Kalp kası iltihabı (miyokardit) farklı etkenlere bağlı gelişebilir ve bu durumun tipleri vardır.

   Enfeksiyöz etkenler, Bağ doku hastalıkları, Granülamatöz hastalıklar, toksik etkenler, Nedeni bilinmeyen şeklinde MİYOKARDİT gelişebilir.

   MİYOKARDİT TİPLERİ:

   Fulminan miyokardit

   Dev hücreli miyokardit

   Kronik aktif miyokardit

   Eozinofilik miyokrdit

   Bu miyokardit tiplerinin hepsinde de 6 ay içinde kardiyomiyopati gelişir.

   Miyokardit’in tipine ve kardiyomiyopati gelişimine göre hastalığın seyri değişebilir.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkatlice uygulamanız önemlidir. İstirahat konusunda ve diğer uygulamalar konusunda doktorunuzdan tam anlamadığınız bir ayrıntı varsa bunları tekrar doktorunuza danışmanız gerekir.

   Geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Ahmet Cagatay Doru

  6 Ağustos 2017 at 23:40

  Merhaba,

  Yaklasik 2 sene once yasadigim ( sonradan ogrendigim ) panik bozukluk krizi ve yasadigim inanilmaz korku sebebiyle kalp ekg-eko-kan tahlilleri-sintigrafi ve son olarak koroner anjiyo yaptirdim.Sonuclar temiz cikti,yasim 38 kilom 88 boyum 167cm,hayatimda adla sigara kullanmadim,cok yogun alkol kullandim ve son 4-5 aydir cok azalttim,ailemde kalp rahatsizligi oykusu yok 70 yasindan sonra ortaya cikan seker rahatsizligi mevcut.Meslegim ve yasadigim sehir sebebiyle stres esigim yuksek.Sikayetlerimin PB rahatsizligim sebebiyle oldugunu tahmin ediyorum fakat kalp sagligim ile ilgili takintili kotkularim oluyor…genellikle kalp atislarimi duyumsamak ( carpinti seklinde degilde zihnimde hissetmek,pit pit pit saniye saniye atiyor olma halinin zihnimde daima yankilanmasi gibi )gogsum ve kalbimde siklikla bunalti ve sikinti hissediyorum ve asil bu beni ve gunluk yasam rutinlerimi inanilmaz olumsuz etkiliyor???PB icin xanax
  1 mg ve cipralex 20 mg kullandim ( 1 sene kadar ) 3 hafta once ilaclarimi biraktim son 2 aydir psikolojik terapi aliyorum.bu 3 haftada 3-4 kez ( daha onceki zamanlarda ds bunu yapiyordum ) hastane acil servisine kalp rahatsizligi sikayeti icin gittim ekg de bisey cikmayinca kesin bilgi olmasi icin troponin testi yapildi hdr defasinda…kalbin saglam denildi diazem vurulup eve gonderildim.Bu detayli ozetin sonrasi size sorum sudur ? Icerikte paylastigim yapilmis olan tetkikler herhangi bir kalp sagligi sorunum olup olmadigi konusunda yeterlimidir ? ( cunku gun icinde kalbim sanki bi anda durmus gibi hissediorum !!! )Bu metin isiginda degerlendirmeleriniz ve kalp sagligim ile ilgili yapmami onerebilecekleriniz neler olabilir ??

  Gonul dolusu tesekkurler

  Iyi calismalar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2017 at 20:30

   Kalbinizde yaşadığınız sıkıntılar panik bozukluğa bağlı olabilir. Panik bozukluk için kullandığınız ilaçların yan etkilerine bağlı olabilir. Şeker hastalığına bağlı olabilir. Kalp için birçok tetkik yapılmış. Kalp ile ilgili bir durum olsaydı doktorunuz size bilgi verirdi mutlaka. Panik bozukluk ve şeker hastalığını kontrol altında tutmanızda fayda vardır. Bunu şeker hastalığının takibini yapan doktorunuz ile de görüşebilirsiniz.

   DİAZEM İLAÇ, anksiyetenin (endişe/kaygı bozukluğu) kısa süreli tedavisinde, alkolü bırakan kilerde oluşan belirtileri sakinleştirmede gibi durumlarda da kullanılabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Hll

  3 Ekim 2017 at 16:51

  Biz suan hastanedeyiz ve kuzenimin kriz gecrmemesi icin dua ediyoruz kalp carpintisi sonucu hastaneye kaldrildi bugun 6.gun anjio disinda hic bir mudahale yapilmadi sebebi iltihap dendi 6gundur uc kez kalbi durdu yarn 11de pil takilcak allahin izniyle ama riskini cok merak ediyorum burdaki doktorlar yeterince aciklama yapmiyorlar baska bir hastaneye sevki de riskli ambulansta tekrar kalbi durabilirmis lutfen bu durumla ilgili biraz bilgi verirmisiniz?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ekim 2017 at 01:40

   Kalp ile ilgili iltihabi durumlar genellikle perikardit, miyokardit, endokardit’dir. Perikardit kalp dış zarı iltihabıdır, miyokardit kalp kası iltihabıdır, endokardit kalp iç zarı iltihabıdır. Bunların nedenlerinde, belirtilerinde, seyrinde ve komplikasyonlarında farklılıklar olmaktadır.

   PERİKARDİT: Perikardın enfeksiyona bağlı ya da enfeksiyon olmaksızın meydana gelebilen enflamasyonudur. Perikardit değişik nedenlere bağlı gelişebilir. Örneğin, bakteriyel enfeksiyonlara bağlı, viral enfeksiyonlara bağlı, parazitlere bağlı, mantar enfeksiyonuna bağlı, romatizmal hastalıklara bağlı, sistemik bazı hastalıklara bağlı, kollajen doku hastalıklarına bağlı, endokrinolojik hastalıklara bağlı, travmaya bağlı, geçirilen bazı cerrahi veya girişimsel operasyonlara bağlı meydana gelebilir. Perikardit taşikardiye neden olarak çarpıntıya sebep olabilir. Perikardit tedavisinde kalp tamponadının tedavisi dışında diğer tedaviler semptomlara ve nedene yöneliktir. Kalp tamponadı tedavisi için perikardiyosentez yöntemi uygulanır. Fakat perikardit’in bazı tipleri de vardır, bu nedenle tiplerine göre hastada ortaya çıkan sorunlar ve tedavileri farklılık gösterebilir.

   MİYOKARDİT: Miyokard dokusunda nekroz ve miyelositolizis ile birlikte oluşan enflamasyondur. Birçok duruma bağlı gelişebilir, sıklıkla konjestif kalp yetmezliği ile birlikte ortaya çıkar. Miyokardit’in de tipleri vardır ve tiplerine göre bulgular, belirtiler ve tedavi değişiklikler gösterebilecektir.

   ENDOKARDİT: İnfektif endokardit kalbin endokardiyal yüzeyinin inflamasyonu olup, kalp kapaklarını etkilemekle birlikte septal defektleri veya mural endokardı da tutabilmektedir. İnfektif endokardit olguları tutulan kapağa, yatkınlık yaratan duruma, enfeksiyonun edinildiği yere, klinik seyrine ve enfeksiyona neden olan etkene göre sınıflandırılabilir. Tedavi de, etkene ve durumun yol açtığı komplikasyonlara göre uygulanır.

   Merak ettiklerinizi doktorlarınıza danışmanız daha doğru olacaktır, sonuçta iltihabın ne olduğunu, verdiği zararı, etkenin ne olduğunu, hastanın şikayetlerini en iyi doktorlarınız bilmektedir.

   Geçmiş olsun.

 14. Avatar

  Emin

  15 Kasım 2017 at 02:51

  Merhaba hocam ben bir gece biranda üsüme titreme tipik bir soguk alginligi belirtisi oldu neyse 2 gün sonra biraz düzeldim gibi oldum boyun kaslarima nur an agri girdi hastaneye gittim ve laa gevsetici hap verdiler ictim sabahi gögüs aramda agri bicakla kesiliyor gibi yanma sol kolumda uyusma vardi acilen hastaneye gittim oksijen verdiler kan alip kandaki tropmolin degeri yüksek dendi kalp kasi iltihabi dendi neyse 5 gün yatttim gayet iyi oldu kandaki deger normal degerlere indi gibi fakat 2 gündür sol üst tarafimda omuz memenin solunda Batma sanci gibi yada ufak bir kasilma oluyor bunun neden oldugunu doktoruma sormaya korkuyorum tekrar yatirirlar diye Buarada almanyada yasiyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Kasım 2017 at 00:09

   Miyokarditler, kalp kas dokusunun enflamasyonudur (iltihabıdır). Miyokardit enfeksiyonlara (viral, bakteriyel, protozoal, mantar enfeksiyonları gibi) bağlı, toksik sebeplere bağlı, otoimmün hastalıklara (romatoid artrit, romatizmal ateş, ülseratif kolit, sistemik lupus eritematozus, sarkoidoz, skleroderma gibi) bağlı, ilaçlara bağlı gelişebilir.

   Eğer soğuk algınlığı geçirmişseniz miyokardit’de buna bağlı gelişmiş olabilir.

   Hastalık bulguları yaşa göre değişir. Miyokardit’ten sonra dilate kardiyomiyopati gelişebilir. Bu nedenle doktor kontrollerini ihmal etmemelisiniz (tekrar hastanede yatacak olsanız bile). Ayrıca bu durum üstte bahsi geçen otoimmün hastalıklara bağlı da gelişmiş olabilir. Bu nedenle bu tür durumların da araştırılması gerekebilir. Genel yaşamınızda bu üstte bahsi geçen otoimmün hastalıklardan birinin belirtileri, bulguları varsa, bu durumların araştırılması daha da önem taşır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle…

 15. Avatar

  Mehmet

  3 Ocak 2018 at 02:27

  Mrb hocam.3 yaşındaki erkek yeğenim şuanda h1n1 virüsünün kalpte verdiği zarar yüzünden yoğun bakımda monitöre bağlı 1 haftadır uyutularak tedavisini sürdürmekte. Yogun bakimda kaldigi ilk gunlerde ciğerlerinde birikintisi, idrarini yapamama ve kalp kasilma sayisi 30 civarında iken şuanda ( bakımdaki 7. Gunu) ciğerlerinde ki sıvı giderilmiş ıdrarini yapabilmekte ve kalp kasilma sayisi ise 45 civarında ve 1 hafta daha uyutulacagini söylediler bu kasilma sayisi gün günü artmaya devam edermi. Kalple ilgili 5 tane ilaç veriliyormus. Bugün itibariyle mama verilmeye başlandı ve adrenalin diye ilacı vermemeye başladıklarını soylediler. Bu durum hakkında yorumunuzu bize aciklarmisiniz lutfen. Birde kalp kasilma sayisi normale döndü ve makinaya bağlı tedaviden de kurtuldu diyelim bu hastalik veya kullandığı ilaçlar herhangi bir kalıtsal rahatsızlığa yol açar mı yada böyle bir ihtimal varmı. Bizleri biraz aydinlatirmisiniz. Vereceğiniz yorumlar için şimdiden çok teşekkür ederim. İyi calismalar. Rabbim bütün hastaların acil şifasını versin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Ocak 2018 at 01:20

   H1N1 VİRÜSÜ, 38 derecenin üzerinde ateş, kuru öksürük ve/veya boğaz ağrısı, yaygın vücut ağrısı ve bazı hastalarda solunum güçlüğü, kusma ve ishalle seyretmektedir. H1N1 virüsünün sebep olduğu influenza A’nın kliniği ateşsiz hastalık, hafif üst solunum yolu enfeksiyonu, ateşli grip benzeri hastalık tablosundan ciddi ölümcül komplikasyonlarla seyreden ve hızlı ilerleyen pnömoni tablosuna kadar değişir.

   H1N1 influenza virüsü enfeksiyonunda üç klinik tablo tanımlanmıştır.

   * Hafif seyirli komplike olamayan hastalık tablosu

   * Belirti ve bulgularında ağırlaşma olan hastalık tablosu

   * Ağır/komplike hastalık tablosu.

   Yiğeninizdeki durum (ağır/komplike hastalık tablosu) olmalı ki, bu tabloda hastalar genellikle yoğun bakıma alınır. Ağır/komplike hastalık tablosunda ağır solunum sıkıntısı, solunum sayısında artış, morarma söz konusudur ve bu hastaların hastaneye yatma ve hatta yoğun bakıma yatma gereksinimleri olmaktadır.

   Hastalığın klinik seyrini etkileyen bazı faktörler de söz konusu olabilir. Bu faktörler arasında; altta yatan kronik akciğer hastalığının olması, kardiyovasküler hastalık olması, kronik renal, hepatik, hematolojik ve metabolik bir hastalığın varlığı, nöromusküler hastalık varlığı veya insan immün yetmezlik virüsü varlığı, malign bir hastalık varlığı, steroid kullanımı sayılabilir. Bu risk faktörlerinin varlığında hastalık daha ağır geçebilir.

   Doktorlarınız gerekeni yapacaklardır.

   Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Fatih Sultan

  17 Şubat 2018 at 19:38

  Merhaba hocam 37 yaşındayım son bir haftadır sol tarafımda sanki kalbimi hissediyorum gibi. Kalp atışlarımı yani. Çok bir ağrı sızı Yok ama sanki bi şey olacakmış gibi hissediyorum. Düzenli olarak spora gidiyorum ama sigara da kullanıyorum ne yapmam lazım iltihap falan deri bir arkadaş ama

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2018 at 16:41

   Çarpıntı anlamında kalbimi hissediyorum demişseniz, çarpıntının birçok nedeni olabilir. Bir kardiyoloji uzmanına gitmenizde fayda vardır. Spor yapmaya bağlı kalp büyümesi olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Raho

  8 Aralık 2018 at 19:23

  Merhaba ben 5 ay önce kalp kasında iltihaplanma hastalıgı gecirdim ve tedavi oldum ne zaman spor yapabilirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Aralık 2018 at 01:07

   Doktorunuza danışmanız en doğrusudur. Miyokardit (kalp kası iltihabı) nedeniyle kalbinizde tam iyileşme olup olmadığını, kalbe zarar verip vermediğini sonuç olarak en iyi doktorunuz bilecektir.

   Geçmiş olsun.

 18. Avatar

  Nur

  20 Nisan 2019 at 15:06

  3 aylık bebeğim doğduğu günden beri troponin ve CK mb değerleri yüksek. MyokardiT denildi. Ekg eko yapıldı normal çıktı. Ama değerleri düşmüyor. Sürekli kan tahlilleri yapıyoruz . Myokardit iyileşme süresi nedir. İyileşme olursa tekrarlar mı. Ne yapmak lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Nisan 2019 at 19:17

   Kardiyak troponinler miyokard hasarının oldukça duyarlı ve özgül göstergeleridir. Miyokardit tanısı ile izlenen hastalarda troponin düzeyleri yüksek bulunmaktadır.

   MİYOKARDİT: Kişi önceden sağlıklı olsa da miyokardit gelişebilir. Bu durum, kalp kasının enfeksiyöz (enfeksiyon kaynaklı) veya non-enfeksiyöz (enfeksiyon dışı) durumlara bağlı inflamasyonu (iltihaplanması) sonucu gelişebilmektedir. Bulguları subklinik (klinik belirtiler vermeyen veya oluşturmayan) seyirden fulminan (hızlı kötüleşen) seyire kadar değişken olabilir.

   ENFEKSİYÖZ MİYOKARDİT: Enfeksiyöz miyokarditte bilinen tüm enfeksiyöz ajanlar (virüsler, protozoa’lar, rickettsia’lar, fungal enfeksiyonlar ve bakteriler) etken olabilir.

   NON-ENFEKSİYÖZ MİYOKARDİT: Başlıca non-enfeksiyöz miyokardit nedenleri arasında toksinler, ilaçlar, hipersensitivite ve romatizmal hastalıkları sayabiliriz.

   Miyokardit’in farklı patolojik şekilleri vardır; fulminan miyokardit, dev hücreli miyokardit, kronik aktif miyokardit, eozinofilik miyokardit. Miyokardit’in patolojik şekline göre tedavi şekli, süresi, hastalığın seyri değişiklik gösterebilir.

   Doktorunuzun önerileri ve takiplerinizi ihmal etmemelisiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git