Hastalıklar ve Tedaviler

Hipertrofik Kardiyomiyopati Nedir? (Kalp Kası Hastalığı)

Hipertrofik kardiyomiyopati, sporcu hastalığı olarak ta bilinen bir kalp kası hastalığı türüdür.

Hipertrofik kardiyomiyopati nedenleri ve tedavisi

Hipertrofik kardiyomiyopati, sporcu hastalığı olarak ta bilinen bir kalp kası hastalığı türüdür. Sol ventrikül ön yükünü arttıran aort darlığı (stenozu), kalbin büyük atar damarının darlığı (aort koarktasyonu), sistemik hipertansiyon ve benzeri durumların yokluğunda meydana çıkan, genişlemenin (dilatasyonun) eşlik etmediği hipertrofi ile karakterizedir.

Hipertrofik kardiyomiyopati (kalp kasının kalınlaşması) kalbin sağ ve sol karıncıkları arsındaki bölmenin (septum) genelde ailesel (genetik) nedenlerden dolayı kalınlaşmasına verilen addır. Bu kasın kalınlık derecesi normalde 11 mm’yi geçmez iken, hipertrofik kardiyomiyopati hastalığında 13 mm’den 60 mm’ye kadar varan kalınlaşma olabilir. Kalınlaşan kalp kası kalbin vücuda kan pompalamasına engel oluşturur.

Hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri

Hipertrofik kardiyomiyopati ailesel (otozomal dominant geçişli) belirtisiz, şuur kaybına kadar giden ve bayılma ataklarının görüldüğü geniş yelpazeli semptomları bulunmaktadır. Nefes darlığı (dispne), çarpıntı, baş dönmesi, merdiven çıkamama, göğüs ağrıları, sırt ve bacak ağrıları, üfürüm, zor soluk alıp verme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ilk belirti ritim bozukluğu olur iken, bazende ani kalp durması ve ölüm riski söz konusu olabilir. Çocukluk döneminde ani ölüm riski daha yüksek olduğundan, hipertrofik kardiyomiyopati tanısının erken konulması çok daha önemlidir.

Hipertrofik kardiyomiyopati teşhisi

Hipertrofik kardiyomiyopati tanısında, en önemli tanı yöntemi ekokardiyografidir. Sağ ya da sol kalp kasında bölgesel ya da yaygın (lokalize ya da diffüz) kalınlaşma ise en önemli bulgu ekokardiyografik (EKO) bulgusudur. Ayrıca kasılma esnasında mitral kapağın sol karıncığın septum bölgesi tarafından çekilmesine bağlı olarak, mitral kapakta yetersizlik ve sol karıncığın çıkış bölgesinde basınç artışı görülebilir.

Elektrokardiyografi (EKG) tanı yönteminde hastaların % 15-25’inde çoğunlukla lokalize hipertrofili hastalar EKG’si normaldir. Hastaların çoğunda EKG değişikliği olmasına rağmen, hiç biri hipertrofik kardiyomiyopati için kendine özgü değildir. Hipertrofik kardiyomiyopati tanısında kullanılan diğer bir yöntem ise kalp katerizasyonudur. Hastalarda kalp katerizasyonu sırasında ölçülen intrakardiyak basınçlar da tanıyı koymada yardımcıdır.

Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi

Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisinde, hastanın şikayetlerini gidermek amacı ile öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yetmediği durumlarda, kateter yöntemi ile kasıktaki atardamardan girilerek kalbi besleyen koroner damarın içine mikroembolizan madde verilerek ultrason ile bakılıp, kalınlaşan adaleyi besleyen damarın hangisi olduğu boyar madde ile tespit edilir ve tespit edildikten sonra işlem yapılır. Açık kalp ameliyata alternatif olan alkol septal ablasyonu yöntemi günümüzde daha fazla hasta tarafından tercih edilmektedir.

Bunlarında yetmediği durumlarda açık cerrahi tedavi istirahat gredyenti % 50’nin üzerinde olan, genellikle ciddi semptomatik medikal tedaviden yarar sağlanamayan hastalarda uygulanır. Cerrahi tedavide ameliyattan kaynaklanan ölüm oranı % 2-3’ün altındadır. Cerrahi tedavinin en sık karşılaşılan komplikasyonu aort yetersizliğidir. Ayrıca ritim bozukluğu gelişen hastalarda geçici veya kalıcı kalp pili takılması ameliyatı gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kardiyomiyopati nedir
 2. Dilate kardiyomiyopati nedir
 3. Kalpte ağrı neden olur
 4. Kalpte tekleme belirtileri
 5. Kalp büyümesi nedenleri

11 Yorum

 1. Sercan meydan

  11 Aralık 2017 at 16:45

  Merhaba ben 2014 yılında sağlık raporu almak için askeri hasteneye gittim kardiyoloji bölümünde kalp kası büyümesi tespit ettiler normal i 11 iken benim 15 çıkmış ben o gün den itibaren hiç doktora gitmedim büyüme olmusmudur olduysa sorun olur mu 3 yıldır spor yapmıyordum tekrar baslattılar asker olduğum için sıkıntı olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2017 at 11:35

   HİPERTROFİK KARDİYOMYOPATİ, tek başına sol ventrikülün anormal yüklenmesine bağlanamayan artmış duvar kalınlığı olarak tanımlanır.

   Hipertrofik kardiyomyopati herhangi bir belirti göstermeyen hastalarda genellikle ekokardiyografik görüntüleme sırasında tespit edilir. Belirtileri olan hastalarda ise nefes darlığı, göğüs ağrısı, yorgunluk, baygınlık hali ve baygınlık geçirme, çocuklarda ve gençlerde artmış ani ölüm riski, çarpıntı gibi belirtiler görülür.

   Hastaların büyük bir kısmı asemptomatiktir (herhangi bir şikayeti yoktur) veya hafif şikayetler söz konusudur. Çocuklarda ve gençlerde ilk olay ani ölüm olabilir, yani herhangi bir belirti vermeden ani ölüme neden olabilir de.

   Tekrar ekokardiyografi, elektrokardiyografi, akciğer grafisi, radyonüklid görüntüleme gibi yöntemler kullanılarak şimdiki durumun ne olduğu hakkında bilgi edinilmesi gerekebilir. Genetik testler yapılması gerekebilir.

   Hipertrofik kardiyomyopatisi olan ve şikayetleri/belirtileri olmayan hastalarda da şikayetlerin ortaya çıkmasını engellemek veya geciktirmek için önlem tedavisi gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ve iyi bir kardiyolojik değerlendirme yapılmasını ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

  • Aykut

   30 Eylül 2018 at 18:59

   Olur kardeş sen askerlik yapamassin spor kesinlikle yapma koşma ağır egzersizlerden bulunma bende de aynısı var ben askerden çürüğü ayrıldım 4 aylık askerden geçmiş olsun ALLAH acil şifalar versin cumlemize

 2. Mesut k

  29 Ocak 2018 at 22:18

  Slm 2002 ve 2003 yıllarında 2 kez AORT KOARKTASYONU ameliyatı oldum yapay damar takıldı spor yapıyorum ağırlık kaldırıyorum 83 kg 178 by 32 yaşındayım yaptığım sporun zararı var mi olabilir mi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2018 at 22:11

   Bu konuda takibinizi yapan doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü bu durumdan kalp fonksiyonlarının ne derecede etkilendiğini, genel sağlık durumunuzu en iyi doktorunuz bilecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Özer özge

  21 Mart 2018 at 00:25

  Eşim hipertrofik kardiyomiyopati hastası 1 tane çocuğumuz var ve 2. Çocuğu düşünüyoruz sizce tehlikeli bir durum olabilirmi ölçüm derecesi 1.3

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Mart 2018 at 22:07

   Hipertrofik kardiyomiyopati komplieks, göreceli olarak sık rastlanan, klinik seyir ve semptomları çoğu zaman çeşitlilik gösteren kardiyak bir hastalıktır. Pek çok klinik parametre, klinik seyir ile ilişkilendirilmiş olsa da, ani ölüm ve kalp yetersizliğine ilerleme riski yüksek olan hastaların ayırt edilmesi önem taşıyan bir problem olarak devam etmektedir.

   Hastalığın karakteristik bulgusu, hipertrofiye yol açacak belirgin bir sebep yokluğunda (örn. aort darlığı, hipertansiyon gibi) ortaya çıkan orantısız miyokardiyal hipertrofidir. Hipertrofik kardiyomiyopati’li hastaların çoğu asemptomatik ya da hafif semptom verir ve sıklıkla aile taraması sırasında tanı konulur. Çoğu zaman hastalarda ilk klinik bulgu ani ölüm gelişmesidir. En sık görülen belirti nefes darlığıdır. Diğer belirtiler arasında halsizlik, bayılma hissi ve bayılma, çarpıntı, nadir olarak baş dönmesi gibi belirtiler sayılabilir. Egzersiz genellikle semptomların şiddetlenmesine neden olur.

   HİPERTROFİK KARDİYOMİYOPATİNİN DOĞAL SEYRİNE GELİNCE; Hipertrofik kardiyomiyopati hayatın herhangi bir döneminde (1 günlükten, 90 yaşa kadar) ortaya çıkabilir. Klinik seyir tipik olarak çeşitlilik gösterir. Hastaların çoğu uzun yıllar klinik olarak sessiz kalabilir. Hipertrofik kardiyomiyopatili hastaların %20 veya fazlası normal yaşam sürelerini (75 yaş veya üstü) tamamlar. Bununla beraber, pek çok hastanın klinik seyri olumsuz klinik olaylar ile kesintiye uğrar. Ani ölüm, embolik inme ve kalp yetersizliği gibi komplikasyonlar olumsuz klinik olayların en sık görülenleridir.

   Doğum ve gebelik açısından, bu hastalarda artmış risk söz konusu olmayabilir. Fakat ani ölüm riski taşıyan bir hastalık olduğu için kontroller ve doktor kontrolü altında gebelik geçirilmesi gerekebilir.

   İnternet sitesi üzerinden gebeliğin tehlikeli olup olmayacağı hakkında net bir yorum yapmak tabii ki doğru olmaz. Hamilelik planı yapmadan önce kardiyoloji ve kadın doğum uzmanlarınızın görüşünü almanız, gerekli kontrollerin yapılması, kontrol altında gebeliğin geçirilmesini önermek daha doğru olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Deniz

  29 Nisan 2018 at 22:18

  Kalınlaşan kas ilaç yardımıyla düzelebilir mi? Mesela dideral düzeltir mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Mayıs 2018 at 11:41

   Hipertrofik kardiyomiyopati tek başına sol ventrikülün (kalbin sol karıncığı) anormal yüklenmesine bağlanamayan artmış sol ventrikül duvar kalınlığı olarak tanımlanır. Hipertrofik kardiyomyapatisi olan ve sol ventrikül çıkım yolu tıkanıklığı varlığında, basınç farkı 50 mmHg ve üzerinde ise ve hastanın semptomları varsa tıbbi veya girişimsel tedaviler verilebilir.

   DİDERAL TABLET: Beta-blokörler adı verilen ilaç grubuna dahildir. Dideral etkisini vücutta bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örn. adrenalin gibi) etkilerini durdurarak etki gösterir. Bu etki kalp atım sayısının azalmasını, kan basıncının düşmesini ve kalbin zorlanmasının azalmasını sağlar.

   DİDERAL AŞAĞIDAKİ DURUMLARIN TEDAVİSİNDE KULLANILIR (ENDİKEDİR):

   * Önceden var olan bir böbrek hastalığı olmaksızın veya bilinen herhangi bir nedene bağlı olmayan yüksek tansiyon (esansiyel hipertansiyon) ve böbrek bozukluğuna bağlı gelişen hipertansiyonun kontrolünü sağlamada kullanılır.

   * Kalbi besleyen damarların tıkanması/daralması ile ortaya çıkan göğüs ağrısının (anjina pektoris) tedavisinde kullanılır.

   * Akut kalp krizi (miyokard infarktüsü) sonrasında uzun süreli koruma amacıyla kullanılır.

   * Kalp atım bozukluklarının (disritmi) türlerinin çoğunda kontrol amacıyla kullanılır.

   * Migrenden korunmak için kullanılır.

   * Önceden var olan bir böbrek hastalığı olmaksızın veya bilinen herhangi bir nedene bağlı olmayan titreme (tremor) tedavisinde kullanılır.

   * Aşırı kaygı durumu (anksiyete) ve kaygıya bağlı kalp atımının hızlanmasını kontrol altına almak için kullanılır.

   * Tiroid hormonlarının aşırı salgılanması (tirotoksikoz) ve buna bağlı kriz durumunun tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

   * Kalp kasının aşırı kalınlaşarak tıkayıcı bir hal almasına neden olan hastalığın (hipertrofik obstrüktik kardiyomiyopati) tedavisinde kullanılır.

   * Böbrek üstü bezinde oluşan bir tümörün sebep olduğu, adrenalin/noradrenalin gibi maddelerin aşırı salgılandığı bir hastalık olan feokromasitomanın tedavisinde (bir alfa-blokerle birlikte) kullanılır.

   Kalp üzerinde etkili olan beta-blokörler kalp hızını yavaşlatır ve kalp kasının kasılma gücünü azaltırlar. Beta blokörler kalp kasının iş gücünü ve dolayısıyla kalbin oksijen gereksinimini azaltarak göğüs ağrısı ataklarını engellerler. Bu etki sayesinde kalbin kanı pompalama hızı ve gücü azaldığı için yüksek kan basıncı düşer.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini dikkat etmeniz önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Merve

  26 Ekim 2018 at 00:46

  Ben yaklasik 20 senedir hkmp hastasiyim. Benim şöyle bir sorunum var. 2005 yilinda bu rahatsizligimdan ötürü ameliyat oldum. Son 7 senedir uzun araliklarla (biri 7 sene biri 3 sene önce olmak üzere) iki bayılma atagi yasadim. Doktorumla görüstügümde ise bana eğer ki bir bayılma daha söz konusu olursa kalp pili takılması gerekiyor dedi. Sorum da korkum da şu kalp pili ileride yasayabilecegim hamileligi ne derece etkiler? Böyle bir durumda normal dogum yapma olasılığım nedir? Bu konuyla ilgili doktorumdan tatmin edici bir cevap alamadim çünkü. Şimdiden teşekkür ederim…

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Ekim 2018 at 18:27

   Takiplerinizi sürdüren doktorunuz ve kadın doğum uzmanının yapacağı detaylı araştırmaların sonucu, genel sağlık durumunuz, hastalığınızın seyri gibi durumlar gelecekte bebek sahibi olup olmayacağınızı etkileyebilir. Bu nedenle, bu konuda, buradan kesin bir şey söylemek zordur.

   Doktor kontrollerinizi ve doktorunuzun önerilerini her zaman dikkate almanız önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git