Hastalıklar ve Tedaviler

Hipertrofik Kardiyomiyopati Nedir? (Kalp Kası Hastalığı)

Hipertrofik kardiyomiyopati, sporcu hastalığı olarak ta bilinen bir kalp kası hastalığı türüdür.

Hipertrofik kardiyomiyopati nedenleri ve tedavisi

Hipertrofik kardiyomiyopati, sporcu hastalığı olarak ta bilinen bir kalp kası hastalığı türüdür. Sol ventrikül ön yükünü arttıran aort darlığı (stenozu), kalbin büyük atar damarının darlığı (aort koarktasyonu), sistemik hipertansiyon ve benzeri durumların yokluğunda meydana çıkan, genişlemenin (dilatasyonun) eşlik etmediği hipertrofi ile karakterizedir.

Hipertrofik kardiyomiyopati (kalp kasının kalınlaşması) kalbin sağ ve sol karıncıkları arsındaki bölmenin (septum) genelde ailesel (genetik) nedenlerden dolayı kalınlaşmasına verilen addır. Bu kasın kalınlık derecesi normalde 11 mm’yi geçmez iken, hipertrofik kardiyomiyopati hastalığında 13 mm’den 60 mm’ye kadar varan kalınlaşma olabilir. Kalınlaşan kalp kası kalbin vücuda kan pompalamasına engel oluşturur.

Hipertrofik kardiyomiyopati belirtileri

Hipertrofik kardiyomiyopati ailesel (otozomal dominant geçişli) belirtisiz, şuur kaybına kadar giden ve bayılma ataklarının görüldüğü geniş yelpazeli semptomları bulunmaktadır. Nefes darlığı (dispne), çarpıntı, baş dönmesi, merdiven çıkamama, göğüs ağrıları, sırt ve bacak ağrıları, üfürüm, zor soluk alıp verme gibi belirtiler ile kendini gösterir. Bazı hastalarda ilk belirti ritim bozukluğu olur iken, bazende ani kalp durması ve ölüm riski söz konusu olabilir. Çocukluk döneminde ani ölüm riski daha yüksek olduğundan, hipertrofik kardiyomiyopati tanısının erken konulması çok daha önemlidir.

Hipertrofik kardiyomiyopati teşhisi

Hipertrofik kardiyomiyopati tanısında, en önemli tanı yöntemi ekokardiyografidir. Sağ ya da sol kalp kasında bölgesel ya da yaygın (lokalize ya da diffüz) kalınlaşma ise en önemli bulgu ekokardiyografik (EKO) bulgusudur. Ayrıca kasılma esnasında mitral kapağın sol karıncığın septum bölgesi tarafından çekilmesine bağlı olarak, mitral kapakta yetersizlik ve sol karıncığın çıkış bölgesinde basınç artışı görülebilir.

Elektrokardiyografi (EKG) tanı yönteminde hastaların % 15-25’inde çoğunlukla lokalize hipertrofili hastalar EKG’si normaldir. Hastaların çoğunda EKG değişikliği olmasına rağmen, hiç biri hipertrofik kardiyomiyopati için kendine özgü değildir. Hipertrofik kardiyomiyopati tanısında kullanılan diğer bir yöntem ise kalp katerizasyonudur. Hastalarda kalp katerizasyonu sırasında ölçülen intrakardiyak basınçlar da tanıyı koymada yardımcıdır.

Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisi

Hipertrofik kardiyomiyopati tedavisinde, hastanın şikayetlerini gidermek amacı ile öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin yetmediği durumlarda, kateter yöntemi ile kasıktaki atardamardan girilerek kalbi besleyen koroner damarın içine mikroembolizan madde verilerek ultrason ile bakılıp, kalınlaşan adaleyi besleyen damarın hangisi olduğu boyar madde ile tespit edilir ve tespit edildikten sonra işlem yapılır. Açık kalp ameliyata alternatif olan alkol septal ablasyonu yöntemi günümüzde daha fazla hasta tarafından tercih edilmektedir.

Bunlarında yetmediği durumlarda açık cerrahi tedavi istirahat gredyenti % 50’nin üzerinde olan, genellikle ciddi semptomatik medikal tedaviden yarar sağlanamayan hastalarda uygulanır. Cerrahi tedavide ameliyattan kaynaklanan ölüm oranı % 2-3’ün altındadır. Cerrahi tedavinin en sık karşılaşılan komplikasyonu aort yetersizliğidir. Ayrıca ritim bozukluğu gelişen hastalarda geçici veya kalıcı kalp pili takılması ameliyatı gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

 1. Kardiyomiyopati nedir
 2. Dilate kardiyomiyopati nedir
 3. Kalpte ağrı neden olur
 4. Kalpte tekleme belirtileri
 5. Kalp büyümesi nedenleri

4 Yorum

 1. Sercan meydan

  11 Aralık 2017 at 16:45

  Merhaba ben 2014 yılında sağlık raporu almak için askeri hasteneye gittim kardiyoloji bölümünde kalp kası büyümesi tespit ettiler normal i 11 iken benim 15 çıkmış ben o gün den itibaren hiç doktora gitmedim büyüme olmusmudur olduysa sorun olur mu 3 yıldır spor yapmıyordum tekrar baslattılar asker olduğum için sıkıntı olur mu

  • Sağlık Ocağım

   15 Aralık 2017 at 11:35

   HİPERTROFİK KARDİYOMYOPATİ, tek başına sol ventrikülün anormal yüklenmesine bağlanamayan artmış duvar kalınlığı olarak tanımlanır.

   Hipertrofik kardiyomyopati herhangi bir belirti göstermeyen hastalarda genellikle ekokardiyografik görüntüleme sırasında tespit edilir. Belirtileri olan hastalarda ise nefes darlığı, göğüs ağrısı, yorgunluk, baygınlık hali ve baygınlık geçirme, çocuklarda ve gençlerde artmış ani ölüm riski, çarpıntı gibi belirtiler görülür.

   Hastaların büyük bir kısmı asemptomatiktir (herhangi bir şikayeti yoktur) veya hafif şikayetler söz konusudur. Çocuklarda ve gençlerde ilk olay ani ölüm olabilir, yani herhangi bir belirti vermeden ani ölüme neden olabilir de.

   Tekrar ekokardiyografi, elektrokardiyografi, akciğer grafisi, radyonüklid görüntüleme gibi yöntemler kullanılarak şimdiki durumun ne olduğu hakkında bilgi edinilmesi gerekebilir. Genetik testler yapılması gerekebilir.

   Hipertrofik kardiyomyopatisi olan ve şikayetleri/belirtileri olmayan hastalarda da şikayetlerin ortaya çıkmasını engellemek veya geciktirmek için önlem tedavisi gerekebilir.

   Doktora gitmeyi ve iyi bir kardiyolojik değerlendirme yapılmasını ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 2. Mesut k

  29 Ocak 2018 at 22:18

  Slm 2002 ve 2003 yıllarında 2 kez AORT KOARKTASYONU ameliyatı oldum yapay damar takıldı spor yapıyorum ağırlık kaldırıyorum 83 kg 178 by 32 yaşındayım yaptığım sporun zararı var mi olabilir mi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   1 Şubat 2018 at 22:11

   Bu konuda takibinizi yapan doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü bu durumdan kalp fonksiyonlarının ne derecede etkilendiğini, genel sağlık durumunuzu en iyi doktorunuz bilecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git