Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Kapak Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Kalp kapak hastalıklarında şikayetler hangi kapakta sorun olduğuna bağlı değişebilir.

Kalp kapak hastalıkları neden olur?

Kalp kapağı farklı nedenler ile kalp kapağının kireçlenerek kapağı oluşturan mekanizmanın birbirine yapışması kapak darlıklarının oluşmasına, bozularak genişlemesi ise kalp yetersizliğine sebep olur. Darlık oluşmasında kan yeteri kadar akamadığı için, yetmezlik olduğunda geriye kan kaçağı oluştuğu için farklı boyutlarda rahatsızlıklar oluşturur.

Kapak hastalığında en önemli neden çocukluk yada gençlik döneminde akut eklem romatizması, bu genelde streptokok denilen ve boğaz anjini yapan bir mikroorganizmaya vücudun gösterdiği direncin sonucu oluşmaktadır. Bazı durumlarda koroner damar hastalığına eşlik eden kalp kapakçıklarının da beraber veya sadece koroner damar hastalığına bağlı olarak görülebilen bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İleri yaşlarda kalp kapağında oluşan kireçlenmenin yol açtığı kapak damarlarında oluşan tıkanmalar, kalp krizi sonucu özellikle mitral kapağın çalışmasını sağlayan kasların hasar görmesinden meydana gelen mitral kapak yetmezliği kalp kapak hastalıklarının başta gelen sebeplerindendir. Doğumsal kalp hastalıkları kalp kapağı hastalıklarına neden olan başka bir etkendir.

Kalp kapak hastalıkları belirtileri

Kalp kapak hastalığı belirtileri

Kalp kapak hastalığı belirtileri

Kalp kapak hastalıklarında şikayetler hangi kapakta sorun olduğuna bağlı değişebilir. Hastalığın erken dönemlerinde hastanın hiç bir şikayeti olmayabilir iken, çoğu zaman yıllarca şikayet göstermeden yaşayabilirler. Kapaktaki sorun büyüdükçe hastadaki belirtiler ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar genelde çabuk yorulma, halsizlik, çarpıntı, tıkanma hissi, nefes darlığı ve vücutta su toplanmasının bir işareti olarak ayaklarda şişlik oluşabilir. Bazı kapak hastalıklarında ise baş dönmesi, göğüs ağrısı hatta bayılma görülebilmektedir.

Mitral kapak hastalığında en önemli belirti dinlenme esnasında veya hareket halindeyken meydana çıkan belirtiler, çarpıntı, nefes darlığı, yorgunluk ve kanlı balgam gelmesi gibi şikayetlerin görüldüğü durumlar mitral kapak hastalığını akla getirmelidir. Türkiye’de en çok romatizmal kalp hastalığına bağlı mitral kapak darlığı gelişir. Batı ülkelerinde ise genellikle yaşlılarda görülen, mitral kapak yetmezliği olarak görülür. Çoğu mitral kapak yetmezliklerinde, sol kulakçığın fazla genişlemesinden dolayı, ritim bozuklukları görülebilir. Mitral kapak darlığında ise sol kulakçıktaki, kanın yavaşlaması sebebi ile pıhtı oluşabilir. Bu pıhtı yerinden oynadığı taktirde kol, bacak veya beyin damarlarını tıkayıp daha ciddi problemlere sebep olabilir.

Aort kapak hastalığında en fazla görülen belirtiler, bayılma veya bayılma hissi, iş yaparken veya hareket halindeyken nefes darlığı, çarpıntı veya göğüs ağrısı olarak görülen belirtilerdir. Aort kapak yetmezliği kapağın kalbin gevşemesi sırasında tam olarak kapanamaması nedeni ile aortadan kanın geri kaçması olayıdır. Görülme sıklığı 5/ 10.000 civarıdır. Erkeklerde 30-60 yaş arasında daha sık rastlanır. Nedenleri genelde romatizmal ateş, kalp iltihabı hastalığı, hipertansiyon, marfan sendromu, aort diseksiyonu, ankilozan sipondilit, reiter sendromu, bağ doku hastalığı ve sifiliz gibi bazı durumlar aort kapak yetmezliğinin nedenleri olarak bilinmektedir.

Kalp kapak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp kapak hastalığı teşhisi ve tedavisi
 2. Kalp kapak hastalığı nedir
 3. Aort kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 4. Mitral kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 5. Mitral kapak darlığı nedenleri ve tedavisi
 6. Triküspit kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 7. Pulmoner kapak yetmezliği nedenleri ve tedavisi
 8. Pulmoner kapak darlığı nedenleri ve tedavisi

6 Yorum

 1. Adsız

  29 Temmuz 2015 at 22:43

  Kalp kapağında gevşeme belirtileri nelerdir, bu konuda bilgisi olan var mıdır?

  • Adsız

   30 Temmuz 2015 at 12:34

   Kalp kapağında gevşemenin belirtileri arasında göğsün sol tarafında ve aynı taraf kolda ağrı ve uyuşmalar, bazen şiddetli çarpıntı, merdiven ve yokuş çıkarken zorluk çekme ve nefes darlığı gibi belirtiler görülebilir. Kalp kapaklarında gevşeme bazen çocuklukta geçirilen romatizmal endokardit nedeni ile gelişebilir. Çarpıntılar için ilaç tedavisi ve enfeksiyonlardan korunmak içinde aylık iğneler verilebilir.

 2. Hasret

  15 Mart 2016 at 19:10

  Bu sorun bugün bendede cıktı doktor kalbimde bi sorun olmadıgını kan sonuclarımın iyi ciktını syledi ama kapakta gevseme war dedi ilac falan wermedi 2 yılda bir eko ya girmemi syledi tedawisi yada yapılacak bisey war mı teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Mart 2016 at 21:49

   > Mitral valv prolapsusu (Mitral kapağın iki yaprakçığından birinin ya da her ikisinin normalden daha kalın, normalden daha gevşek ve normalden daha yumuşak olması durumudur. Bu sarkma veya gevşeme nedeni ile kapak tam kapanmaz ve sol kulakçığa doğru kanın geri kaçmasına yol açar. Mitral kapak prolapsusu (gevşemesi) genellikle 20- 40 yaşlarında ve sıklıkla da kadınlarda görülebileceği gibi, çocukluk çağında da görülebilir.

   > Mitral kapak prolapsusu (kapak gevşemesi) bazı durumlarda tedavi gerektirmez. Bazı hastalarda belli aralıklar ile takip gerekir. Fakat hasta çok fazla çarpıntıdan ve göğüs ağrısından şikayetçi olur ise Betabloker grubu ilaçlar tedavide verilebilir.

   > Mitral kapak prolapsusu olan hastalar herhangi bir nedenden dolayı cerrahi bir işleme maruz kalmadan önce, diş çekiminde, diş dolgusunda, sünnet olma gibi durumlarda bazı girişimsel işlemlerden önce antibiyotik tedavisi alması gerekir. Bu nedenle hasta bu tür durumlardan önce doktoruna hastalığın varlığını bildirmelidir. Ayrıca mitral kapak prolapsusu olan hastalar diş ve ağız bakımına, yara bakımına gibi durumlarda da dikkatli olmalıdır. Kardiyolojik kontrolleri ihmal etmemek önemlidir.

   > Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. emine

  25 Temmuz 2016 at 17:24

  Kalp romatizmasi ve kalp kapağı kayması oldu Bende de deposilin denilen iğneyi kullanıyorum iki haftaya bir . doktor ameliyat olacağımı söyledi bu ameliyat zor mudür ? Yada risklimidir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2016 at 12:59

   Kalp romatizması bazı enfeksiyonlara maruz kalınması sonucu meydana gelen ve kalp dokularını tutan sistemik bir hastalıktır. Kalp romatizması genellikle tedavisi yapılmamış, sık sık tekrarlayan ya da tedavisi eksik yapılmış bir boğaz enfeksiyonu nedeni ile başlar.

   Kalp romatizmasına bağlı kalp kapakları bozulabilir ve sarkma meydana gelebilir. Kalp kapak bozuklukları tamir edilir ya da protez kapak ile değiştirilir.

   Bazen kalp romatizmasının, kalp kapak hastalığının da altında yatan sistemik bir hastalık da olabilir, bu nedenle durumun romatoloji bölümünde araştırılması da gerekebilir.

   Örneğin ankilozan spondilit, Akdeniz ateşi hastalığı ve diğer bazı sistemik hastalıklar gibi.

   Kalp kapakları tamir edilebilir ya da değiştirilebilir, bu nedenle yapılacak yönteme bağlı zorluğu, riskleri değişir.

   Her şeyin iyi geçmesi ve sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git