Kalp Hastalıkları ve Tedavileri

Kalp Hastalıkları Kardiyovasküler Nedir ?

Kalp nedir ?Kardiyovasküler sistemi kalp ve damar ağlarından oluşmaktadır. Kardiyovasküler sistemin merkezi kalptir. Kalp dört odacıklı kas pompasıdır. Bir adamın yumruğundan azıcık daha büyüktür ve bir iş kolik gibi hiç ara vermeden çalışıp duran bir organdır. Ömür boyu atar durur, kalp genelde saniyede bir kereden fazla atar, atış başına üç oünce (1) oünce-eşittir-(28,3) gr-taze oksijeni kanı aortunuza kalp kasınıza bağlı büyük damara yollamaktadır. Kan daha sonra toplar ve atardamarlardan oluşan damar ağı içerisinde yolunu bulmaktadır.

Kalp nedir ?

Kardiyovasküler sistemi kalp ve damar ağlarından oluşmaktadır. Kardiyovasküler sistemin merkezi kalptir. Kalp dört odacıklı kas pompasıdır. Bir adamın yumruğundan azıcık daha büyüktür ve bir iş kolik gibi hiç ara vermeden çalışıp duran bir organdır. Ömür boyu atar durur, kalp genelde saniyede bir kereden fazla atar, atış başına üç oünce (1) oünce-eşittir-(28,3) grtaze oksijeni kanı aortunuza kalp kasınıza bağlı büyük damara yollamaktadır. Kan daha sonra toplar ve atardamarlardan oluşan damar ağı içerisinde yolunu bulmaktadır.

Damar sistemi içinde kalp kanı pompalayarak, vücudun her noktasına ulaştırır.Oksijeni bol olan kanı kalpten alıp vücudun uzak noktalarına kadar taşıyan atardamarlara ek olarak vücuttaki damar ağı toplardamar ve kılcal damarları da içermektedir. Toplardamarlar oksijeni kanı tazelenmek üzere kalbe geri taşır ve kılcal damarlarda atardamarlar ve toplardamarlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Kan dolaşımını karmaşık kanallardan ve tünellerden akan engin bir nehire benzetebiliriz, ve bu nehri dolaşmaya kalksanız (100.000) mil mesafe katetmemiz gerekir. Vücuttaki damar ağı dünyanın çevresinin iki katından daha uzun fakat kanımız bir dakika içinde bu yolu tamamlamaktadır.

(kardiyovasküler) Sistem vücudumuzun her fonksiyonunda organlarımızda hepsinden öte vücudumuzdaki her hücrede oldukça güçlü bir düzenleyici regülatör görevi yapmaktadır. Eğer sistem hasar görürse, damarlar büzüşür ve içlerinde sertleştirici plaklar oluşursa kalp krizi ve inme yaşayabilinir. Belirtileri çok belli olmayabilir. Kalp,günde (100.000) kez güvenli ve kahramanca attıkça yaklaşık (2.000) galon kan pompalamaktadır. Kalbiniz egzersiz sırasında hızlanır ve dinlenmeye geçildiğinde yavaşlar, Kalp sağlığı için kardiyovasküler sistem gereken yere gerektiği kadar kan taşır ve bunu büyük bir titizlikle yapmaktadır. Bu ideal fonksiyondur. Ve bir çok insanın kalp sağlı ideal olandan mahrum olmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git