Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Oruç tutmak sağlığı normal olan kişiler için zevkli, sağlıklı ve mutluluk veren bir ibadettir fakat oruç tutmanın imkansız veya çok meşakkatli, zor veya sakıncalı olduğu bazı özel durumlar vardır.

Oruç tutmak kalp hastalarına zarar verir mi?

Oruç tutmak sağlığı normal olan kişiler için zevkli, sağlıklı ve mutluluk veren bir ibadettir fakat oruç tutmanın imkansız veya çok meşakkatli, zor veya sakıncalı olduğu bazı özel durumlar vardır. İslam dininde kolaylık temel hedeftir. Dini kuralların yerine getirilmesi sırasında insan takatinin sınırları zorlanmamalıdır. Ramazan ayı içerisinde oruç tutamayacak şekilde hasta olanlar ya da oruç tuttuğunda hastalığı ilerleyecek olanlar oruç tutmayı ertelemeli ya da imkanı var ise oruç fidyesi vermelidir.

Kalp hastalıkları ve oruç tutmak

Kalp hastalıkları belirti vermeden de seyredebileceği gibi kişinin günlük yaşamını etkileyecek kadar ciddi de seyredebilir. Kalp hastalıklarının derecesine ve tipine göre kontrol altında tutulabilen ve kişinin doktorunun izin verdiği, hastalığı hafif seyirli olan kalp hastaları doktorlarının kontrolü altında oruç tutabilirler fakat bu kişiler oruç tutmayı karar vermeden önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.

 1. Son bir sene içinde kalp krizi geçiren kişiler, kalp hastalığı nedeni ile şikayetleri kontrol altına alınamayan kişiler, çoklu ilaç kullanmayı gerektiren kalp yetmezliği hastaları, tansiyonu kontrol altında tutulamayan yüksek tansiyon hastaları, kalp kapak protezi veya inme riski yüksek olup kan sulandırıcı ilaç kullananların oruç tutmaları doğru değildir.
 2. Son bir yıl içinde stent tedavisi uygulanmış ve kan sulandırıcı ilaç kullanmaya devam eden kalp hastaları da oruç tutmamalıdır fakat stent tedavisinin üzerinden 1 sene geçmiş ve hastanın şikayetleri kontrol altına alınmış ise bu hastalar doktorlarının kontrolü altında oruç tutmasında belki de sakınca olmayabilir.
 3. İnme riskini azaltmak için kan sulandırıcı ilaç kullanan kalp hastalarının oruç tutmaları önerilmez.
 4. Kronik kalp damar hastalığı olan ve hastalığı kontrol altında olan ve sadece koruyucu amaçlı düşük doz aspirin kullanan hastalar doktor kontrolünden geçtikten sonra ve doktorları izin verir ise oruç tutabilirler. 
Kalp hastalığı ve oruç tutmak

Kalp hastalığı ve oruç tutmak

Oruç tutan kalp hastaları nelere dikkat etmeli?

Kalp hastaları oruç tutmaya karar vermeden önce kendilerini takip eden doktorları ile görüşmeli ve doktor izin verirse oruç tutmalıdır.

 1. Ramazan ayı çok uzun ve sıcak mevsimlere denk geldiğinde uzun aç ve susuz kalmak dayanılmaz olabilir, bu nedenle bu hastalar dayanma güçlerine göre hareket etmelidir.
 2. İftarda hızlı ve çok yemek yemekten mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.
 3. Akdeniz mutfağı diye tabir edilen sebze ve salata ağırlıklı, et olarak da tavuk veya balık eti tercih edilmelidir.
 4. Yağlı, tuzlu ve ağır yemeklerden kaçınılmalıdır. Eğer yağlı ve hızlı yemek yenilirse kalp krizi riski artar. 
 5. Günlük ihtiyaç duyulan besin miktarı az ve sık olacak şekilde bölünmelidir. Mümkün ise diyetisyen yardımı alınmalıdır.
 6. Doktor başka bir şekilde tarif etmediyse günlük 2 litre suyu azar azar tüketmek önemlidir.
 7. Özellikle hipertansiyon hastalarının ve bilinen kalp damar hastalığı olan kişilerin beslenme ve su tüketme konusunda daha dikkatli olmaları gereklidir.
 8. Eğer zorlanılıyor ise oruç aralık verilerek ya da daha kısa ve daha serin aylarda kaza yapılarak tutulabilir.
 9. Maddi imkanı rahat olanlar oruç fidyesini gerçekten ihtiyaç sahiplerine verebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp damar hastalığı nedenleri ve belirtileri
 2. Kalp yetmezliği neden olur
 3. Ritim bozukluğu neden olur
 4. Kalp kapak hastalığı nedenleri ve belirtileri
 5. Kalp damar hastalıklarında beslenme
 6. Aort damarı yırtılması nedenleri ve tedavisi
 7. Gizli kalp hastalığı nedenleri ve tedavisi

3 Yorum

 1. Adsız

  16 Mayıs 2015 at 09:26

  Merhabalar bende orta derece ritim bozukluğu var oruç tutsammı bilmiyorum, fakat ben çok aşırı susuyorum bu sıcakta zararlı verirmi acaba.

 2. Adsız

  27 Mayıs 2015 at 17:37

  Benim babamda kalp pili var kendini iyi hissettiğini ve oruç tutmak isteğini söylüyor. Fakat biz oruç tutmasına karşıyız bize yardımcı olabilir misiniz.

 3. Adsız

  17 Haziran 2015 at 21:47

  Kalp pili olan kişiler hastalığı kontrol altında ise, kalp hastalığı dışında başka bir hastalığı yok ise, kalp pili takılmış hastanın yaşı orta yaşlarda ise, doktoru oruç tutmasında bir sakınca görmemiş ise, Oruç tutmayı başlamadan önce doktor kontrollerini yaptırmış ve oruç tutmasına engel olacak bir durum yok ise dengeli beslenip susuz kalmamaya dikkat ederek oruç tutabilirler.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git