Enfeksiyon Hastalıkları

Kalp Dış Zarı İltihabı (Perikardit) Nedir?

Perikardit, perikardiyal hastalık veya perikardiyumun (kalp dış zarı) her hangi bir katmanında meydana gelen iltihabıdır.

Perikardit nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Perikardit, perikardiyal hastalık veya perikardiyumun (kalp dış zarı) her hangi bir katmanında meydana gelen iltihabıdır. Perikardit genellikle akuttur. Yani aniden gelişir ve bir kaç ay boyunca devam edebilir. Eğer görülebilseydi, kalbi çevreleyen zarın aynı ciltte olduğu gibi iltihaplanmış bir yara gibi kızarıklık ve şişlik görülürdü.

Perikardiyum kalbin etrafını saran ince lifli zar kesesidir. Perikardiyumun oluşum şekli tüm kalbi saran iç katman (viseral perikardiyum), dış lifli keseciği saran dış katman (paryetal perikardiyum), viseral perikardiyum ve paryetal perikardiyum arasındaki sürtünmeyi engelleyen sıvı katmanından oluşur. Perikardit genelde 20-50 yaş arasındaki erkeklerde görülür iken, kadınlarda da görülebilir.

Perikardit (kalp dış zarı iltihabı) nedenleri

Perikardit bir çok nedene bağlı oluşur iken, genelde bir virüs enfeksiyonunun sebep olduğu bir komplikasyondur. Perikardite neden olan virüs genellikle gastrointestinal sistem virüsüdür. Bazen grip virüsü ya da AIDS virüsü de perikardit oluşmasına sebebiyet verebilir. Bir bakteri enfeksiyonu (bakteriyel perikardit), mantar enfeksiyonu (fungal perikardit) ya da parazit enfeksiyonundan da (parazitik perikardit) kaynaklanabilir.

Perikarditin diğer nedenleri ise eklem romatizması, otoimmün hastalıklar, herhangi bir darbeden dolayı göğüste yaralanma nedeni ile, böbrek yetmezliği nedeni ile, ailevi Akdeniz ateşi gibi genetik hastalıklar nedeni ile veya bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullanımı gibi hastalıklardan da perikardit oluşabilir. Ayrıca perikardit gelişme riski kalp krizi ameliyatı, radyoterapi, kalp katerizasyonu ya da radyofrekans ablasyon gibi perkütan girişim sonrası perikardit riski daha yüksektir.

Perikardit (kalp dış zarı iltihabı) belirtileri

Perikarditin en yaygın belirtisi genelde şiddetli göğüs ağrısı keskin ve bıçak saplanır gibi, bu ağrı öksürürken, yutkunurken, derin nefes alırken veya uzanırken daha fazla hissedilir. Ağrı oturulduğunda ya da öne doğru eğilindiğinde biraz azalabilir. Diğer belirtiler, sırtta, boyunda ya da sol omuzda ağrı, yatma esnasında nefes almada sıkıntı, kuru öksürük, anksiyete (bunalım nöbeti) ve yorgunluk, bazı insanlarda ayaklarda, bacaklarda ve ayak bileklerinde şişlik (ödem) gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtilerden bir kaçı bir arada görülür ise mutlaka doktora gitmek gereklidir. Perikardit genellikle ilk rastlandığından sonra tekrarlayabilir ve atakları yıllarca sürebilir.

Perikardit (kalp dış zarı iltihabı) teşhisi

Perikardit tanısında, öncelikle doktor muayenesinde hastanın şikayetlerini iyi anlatması ve yakın dönemde bakteriyel bir rahatsızlık geçirip geçirmediği, bu hastalığa neden olacak bir hastalığının olup olmadığı ve doktorun fizik muayenesi esnasında gelen, gıcırdamaya benzeyen sesin duyulması, ön tanıyı koymada yardımcı olur.

Bunların yanı sıra göğüs röntgeni, elektrokardiyogram (EKG), ekokardiyografi (EKO), bilgisayarlı tomografi (BT), kalp katerizasyonu, kan testleri gibi bazı elektronik tanı cihazları ve laboratuvar testleri kesin tanıyı koymak için gerekli olan yöntemlerdir.

Perikardit (kalp dış zarı iltihabı) tedavisi

Perikardit tedavisinde, ani başlayan (akut) perikardit tedavisi nonsteroid antienflamatuar ilaçlar gibi enflamasyon ve ağrı kesici ilaç tedavileri gerekebilir. Perikarditin nedenine göre antibiyotik (bakteriyel perikardit için) veya antifungal ilaç (fungal perikardit için) reçete edilir. Hastanın şikayetleri iki haftadan fazla devam eder ise şikayetleri geçene kadar diğer ilaçlara ek olarak kolşisin tedavisi gerekebilir.

Kalp dış zarı iltihabının neden olduğu gastrointestinal şikayetler için ilave ilaç tedavisi verilebilir. Bu ilaç tedavileri uzun sürer ise böbrek ve karaciğer fonksiyonunda bozulma tehlikesi açısından hasta doktor takibi altında tutulmalıdır. Bazı hastalarda tekrarlayan perikardit kronikleşir ise bu hastaların nonstreoid (kortizonsuz) antienflamatuar ilaçları ya da kolşisini bir kaç yıl kullanmaları gerekebilir. Perikardit hastalarının geneli enflamasyon ilaç tedavisi ile iyileşebilir iken, cerrahi tedaviye gerek kalmayabilir.

Perikardit tedavisinde cerrahi yöntem uygulanır mı?

Bazen hastalarda perikardda, sıvı toplanması kalpte sıkışmaya neden olabilir. Bu gibi durumlarda aşırı sıvıyı bir kateter ile boşaltma işlemi (perikardiyosentez) uygulanabilir. Bu işlem, ekokardiyografi kullanılarak, aşırı sıvının boşaltılması için perikardın içine geniş bir iğne ve kateteri emniyetli bir şekilde yerleştirilir ve sıvı boşalmaz ise perikardiyal pencere adı verilen cerrahi işlem yapılır. Bazı konstriktif perikardit hastalarında ameliyat gerekebilir. Perikardiyoktemi, perikardın bir kısmının çıkarılması ameliyatıdır. Rekürren perikarditte hastadaki ağrı şikayetini engellemek amacı ile çok nadir olarak ameliyata gerek duyulur.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Perikardiyal boşaltma işlemi (perikrdiyosentez) nedir
  2. İnfektif endokardit nedenleri ve tedavisi
  3. Perikardiyoktemi (kalp zarının çıkarılması işlemi) nedir
  4. Göğüs ağrısı neden olur
  5. Kalp çarpıntısı neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git