Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Kalp Damar Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri

Kalp damarları kanın rahat bir şekilde akabileceği tüplere benzeyen, duvarları düz kastan oluşmuş elastik yapılardır.

Kalp damar hastalığı nedir?

Kalp damarları kanın rahat bir şekilde akabileceği tüplere benzeyen, duvarları düz kastan oluşmuş elastik yapılardır. Kalp damarları yavaş yavaş yağlanır ve yaş ilerledikçe yağlar damarların duvarlarında birikip damarlara zarar verir.

Kalp damar sisteminin iç yüzeyleri zamanla yüksek kolesterol, yüksek kan basıncı veya sigara, yanlış beslenmenin de etkilerinden dolayı damarlarda farklı derecelerde daralmalar oluşur. Daralmanın ölçüsü yüzde 70’in üzerine çıkarsa, damarlar iyice daralır ya da tıkanır ve tıkanmadan dolayı kalp yeteri kadar beslenemediği için oksijensiz ve besinsiz kalır.

Kalp gerekli kanı kalp damarlarından (koroner damarlar) alır. Kalp damar hastalığı (koroner arter hastalığı) kalp damarlarının daralması veya tıkanması sonucu oluşur. Bu nedenle kalp yeteri kadar çalışamaz ve anjina adı verilen göğüs ağrısı meydana gelir. Kalp damarlarından biri ya da diğerleri tıkandığında kalp krizi gelişir ve kalp krizi kalp kaslarının yıpranmasına sebep olur.

Damarlar kendilerini sağlıklı kılabilmek için bir takım maddeler salgılamaya çalışmak zorunda kalır, bu nedenle damarlar dahada kalınlaşır ve kanın içinde bulunan protein, kalsiyum gibi maddeler, bazı hücreler gelip o bölgeye yapışırlar. Bu maddeler ve yağ birikintileri plak oluşmasına neden olur ve plaklar büyüyerek damarları daraltır. Bu olayın adına ateroskleroz denilir.

Kalp damar hastalığı için risk faktörleri

Kalp damar hastalıklarında genelde hiç değişmeyen önemli faktörler vardır. Bu faktörler yaşın ilerlemesi, cinsiyet, aileden geçiş yani genetik olma ihtimali, ailede yakın akrabalarda 50-55 yaş öncesi bu hastalığın bulunmasıdır.

Diğer faktörler ise kan yağları düzeyinin yükselmesi (yüksek kolesterol), kan basıncının yükselmesi, şeker hastalığı, sigara içmek, fazla yağlı beslenmek, hamur işlerini fazla tüketmek, kilolu olmak-obezite, hareketsiz yaşam, spor yapmamak, fazla alkol tüketmek, aşırı stresli olmak gibi yanlış yaşam tarzı kalp damar hastalıklarına zemin hazırlamaktadır. .

Kalp damar hastalığının belirtileri

Kalp damar hastalığında en sık rastlanan belirti, göğüs ağrısıdır. Göğüs ağrısı; basınç hissi, acıma, batma, yanma hisleri ve rahatsızlık hissi gibi değişik şekillerde görülebilir veya bu şekilde ifade edilmektedir.

Hazımsızlık ya da mide yanması ile karıştırılabilir fakat ağrı genellikle göğüs bölgesinde hissedilir. Ağrı sol omuz, kollar, boyun, sırt ve çeneye doğru yayılabilir. Bazende nefes darlığı, kalp atış hızının artması, terleme, düzensiz kalp atışları, yorgunluk veya baş dönmesi, mide bulantısı ya da kusma hissi gibi bir takım belirtiler de görülür.

Damar hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp damar hastalığı teşhisi
  2. Kalp damar hastalığı tedavisi
  3. Kalp damar hastalıklarında beslenme
  4. Ateroskleroz neden olur
  5. Akut arter tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git