Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Kalp Damar (Koroner Arter) Hastalığında Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için bazı genel tedavi yöntemleri uygulanır.

Kalp damar hastalığında ilaç tedavisi nedir?

Koroner arter hastalığı tanısı konan hastalar için bazı genel tedavi yöntemleri uygulanır. Koroner damar sisteminde kalp krizi oluşturacak kadar fazla darlık bulunmayan veya damar yapısı çok kötü durumda olup, ameliyat yapılması riskli olan hastalarda ilaç tedavisi uygulanır. Bu tedavi yönteminin içinde aspirin tedavisi de bulunur ve tansiyon, kolesterol ilaçlarının da düzenlenmesi gerekir.

Kalp damar hastalığında kullanılan ilaçlar, kalp damarlarını genişletilerek veya kalbin oksijen ihtiyacını azaltarak anjina pektoris (göğüs ağrısı) ataklarında azalma sağlayabilir. Ayrıca kanı sulandıran ve pıhtı oluşumunu engelleyen ilaçlar enfarktüs geçirme riskini en aza indirmekte kullanılırlar. Göğüs ağrısını tetikleyen bazı hareketlerden 5 dakika önce alınan dil altı damar genişletici ilaçlar ağrı girmesine engeller ya da ağrı var ise hafifletmeye yarar.

Kalp damar hastalığında anjiyoplasti tedavisi nedir?

Kalp damar hastalarında uygulanan perkütan yöntemlerden olan anjiyoplasti yöntemi, koroner anjiyografi sonucunda hastalıklı damara balon uygulaması kararı verilen hastalara aynı seansta işleme devam ederek ya da daha sonraki girişimde daralmış veya tıkalı damarı açmak amacı ile uygulanan tedavidir.

Balon dilatasyon (balonla daralan damarı genişletme işlemi), kardiyak katerizasyon laboratuvarında yapılır. Bu işlem anjiyografi işleminde kullanılan kateterler (ince uzun yumuşak plastik tüpler) ile yapılır.

Anjiyoplasti işleminin ilk bölümü koroner anjiyografiye benzer ve lokal anestezi altında uyanıkken damar içinde daralmış bölgeye özel üretilmiş balonun kontrollü bir şekilde şişirilmesi ile darlığın açılması için yapılır. Balon şişirildiğinde plakları arter duvarına doğru iter ve balon çıkarıldıktan sora tıkalı damardan yeniden kan akışı sağlanır. Bu işlem genelde 1 saatten daha az sürüp, uzun süre ilaç tedavisi gerektirmez ve hasta başka bir sorun çıkmadığı taktirde ertesi gün hastaneden çıkabilir.

Anjiyoplasti nedir

Kalp damar hastalığında koroner stent tedavisi nedir?

Diğer bir perkütan işlem ise koroner stent tedavisidir. Balon tedavisinde ortaya çıkan bazı zorlukları gidermek ve açılmış olan damarda daha iyi kan akımını sağlamak amaçlı koroner stentler yaklaşık 30 yıldır kullanılmaktadır.

Koroner stent çelik tel kafes, koroner damarlarda balon tedavisi ile yeteri kadar açıklık elde edilemeyen ya da balon işlemi sonrasında damarın içinde yırtılma oluşan hastalarda bu problemleri gidermek için uygulanan bir yöntemdir. Stent balon üzerine yerleştirilir ve damarın içinde balon şişirildiğinde damar içi duvarına monte edilmiş olur.

Daralmış bölgenin uzunluğuna göre bir veya daha fazla stent takılabilir. Bir kaç hafta sonra bu stentlerin üzeri endontel tabakası ile kapanır ve stent yaşam süresince orada kalır. Son yıllarda teknolojinin gelişimi sayesinde daha iyi ve daha kaliteli stentlerin üretilmesi ile bypass ameliyatına daha az gerek duyulmaktadır.

Balon ve stent yönteminde başarı oranı yüzde 65-99 civarında olup 6 ay sonrasında yüzde 20-30 arasında tekrar daralma oluştuğu da bilinmektedir. Geliştirilmiş ilaç kaplı stentlerde bu oran yüzde 8-15 aralığında değişmektedir. Stent içinde daralma oluşur ise yeniden balon ya da stent işlemleri uygulanabilir.

Stent tedavisi nedir

Kalp damar hastalığında koroner bypass tedavisi nedir?

Kalp damar hastalıklarında bir başka tedavi yöntemi ise koroner bypass ameliyatıdır. Kalbin kendi damarlarındaki koroner arterler daralmanın ilerisine, vücudun başka yerlerinden alınan damarlar ile damar köprüleri oluşturma işlemine (koroner bypass) ameliyatı adı verilir.

Bu ameliyattan sonra daralan damar sisteminde azaldığı görülen kan akımı normal seviyesine döner. Koroner bypass ameliyatında kullanılan damarlar arasında bacak toplardamarları (safen ven) göğsün ön duvarını besleyen atardamar (internal mammarian artery) ya da kol atardamarları (radial artery) gibi damarlar vardır fakat bu işlemdeki yöntem hastaya göre değişiklik gösterebilir. Bu yöntemde genelde atardamarların toplardamarlara oranla daha uzun süre açık kaldığı gözlemlenmiştir.

Bypass nedir

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp damar hastalığı nedenleri ve belirtileri
  2. Kalp damar hastalığı teşhisi
  3. Kalp damar hastalıklarında beslenme
  4. Ateroskleroz nedenleri, belirtileri ve tedavisi
  5. Çocuklarda kalp damar hastalıkları

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git