Damar Hastalıkları ve Tedavileri

Kalp Damar Hastalıkları Teşhisi

Kalp damar hastalıklarında ve kalp hastalıklarında birden çok tanı yöntemi kullanılabilir.

Kalp hastalıklarında kullanılan tanı yöntemleri

Kalp damar hastalıklarında ve kalp hastalıklarında birden çok tanı yöntemi kullanılabilir.

Elektrokardiyografi (EKG)nedir: Öncelikle koroner arter hastalığı olmak üzere, diğer kalp hastalıklarının tanısında da kullanılan oldukça basit bir tektik olup, kalbin elektriksel aktivitesinin incelenmesidir. Bu yöntemde vücut yüzeyine yerleştirilen elektrotlar yoluyla kalbin elektriksel aktivitesi ölçülür. Ritim ve iletim bozukluklarında oldukça değerli bir tanı yöntemidir. Bu işlem non-invaziv kolay uygulanabilir bir işlemdir.

Elektrokardiyografi nedir

Efor testi nedir: Kalp damar tıkanıklığı, koroner arter hastalığı şüphesi taşıyan hastaların yürüme bandında, belirli hız ve eğimde yürütülmesi ile yapılan test efor testidir. Test esnasında gelişen ekg kan basıncı değişimleri ve hastaların şikayetleri gözlenerek hastalığın var olup olmadığına karar verilir.

Efor testi nedir

Renkli doppler ekokardiyografi nedir: Stres eko ultrason olarak da bilinen, ses dalgası yöntemi ile kalp boşluklarını, kalp duvarlarının hareketlerini değerlendirmeyi sağlayan bir yöntemdir.  Röntgen ışını kullanılmadığı için radyasyona maruz kalma tehlikesi olmayan bir işlemdir. Özel durumlarda daha net değerlendirmek için endoskopik yöntem ile transözefageal ekokardiyografi (TEE) yemek borusundan görüntü alınması şeklinde de yapılır. Bazı durumlarda kullanılan stres ekokardiyografi uygulaması ise genellikle kalp krizi sonrası canlı kalp kası dokusunu belirlemek için tanı ve tedaviyi yönlendirmek amaçlı önemli bir tetkiktir.

Ekokardiyografi nedir

Ekg ve tansiyon holteri nedir: 24 saat süresince hastanın günlük yaşantısını sürdürdüğü durumda kalp atışlarını kaydetmek için ve bu sayede genellikle geçici paroksismal ritim bozukluklarının tanısında da işe yarayan bir test uygulamasıdır. Aynı işlem ile hastanın 24 saat süresince belirli aralıklarla hastanın kan basıncı seviyesi ölçülerek, hipertansiyon hastaları değerlendirilir. Bu cihazların her ikisi de hastanede takıldıktan sonra hastalar evlerine ve işlerine dönerler ve 24 saat sonra bu cihazlar çıkartılıp, yapılan kayıtlar kardiyolog tarafından izlenerek değerlendirilir.

Tansiyon holteri nedir

Koroner anjiyografi ve kalp katerizasyonu nedir: Kalp ve damarlar için özel olarak tasarlanmış kılavuz teller ve kateter yardımı ile kalbin kendini besleyen damarları olan koroner arterlerin ve kalp içi boşluklarının görüntülenmesi için uygulanan işlemdir.

Bu işlem genelde kasık yolundan, lokal anestezi altında hastayı bayıltmadan yapılan, periferik arter ya da aort damarı hastalıklarında koldan veya bilekten uygulanır. Bu işlem esnasında görüntüyü sağlamak için boyar madde verilerek işlem yapılır ve röntgen ışınları kullanılarak filmler çekilir.

Bu işlem sayesinde damar boşluğu görüntülenerek damar tıkanıklığının yeri ve ciddiyeti belirlenip tanı sonucuna göre hasta için uygun olan tedavi şekli netleşir ve ona göre tedavi uygulanır. Ayrıca basınç kayıtları ve kalp boşluklarının görüntülenmesi sayesinde kapak hastalıklarının durumu anlaşılabilir. Doğumsal kalp hastalıklarının tanısı konulabilir. Bu işlem sonucunda hastalar bir müddet kanama kontrolü için takip edilir ve sorun çıkmaz ise doktorunun kararı ile işlemin yapıldığı gün hasta taburcu edilir.

Koroner anjiyografi nedir

Elektrofizyolojik çalışma nedir: Ritim bozukluğu (kardiyak aritmi) tedavisi için uygulanan girişimsel yöntemlere verilen addır. Bu işlem anjiyografideki gibi lokal anestezi yapılarak ve kasık yoluyla uygulanan, toplardamarlar yolu ile kalp boşluklarına ilerletilerek yapılan özel kateterler ile kalp içinden EKG (elektrokardiyografi) kaydı alınır ve kalbin elektriksel aktivitesi değerlendirilip bu sayede eğer var ise ritim bozukluğuna sebep olan nedenler bulunur ve bu yöntem sayesinde bazı net olarak belirlenemeyen ritim bozukluklarının kesin teşhisi konulabilir.

Elektrofizyolojik çalışma nedir

Benzer sağlık yazıları

 1. Kalp damar hastalığı nedenleri
 2. Kalp damar hastalığı tedavisi
 3. Ateroskleroz neden olur
 4. Kalp damar hastalıklarında beslenme
 5. Akut arter tıkanıklığı nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. halil ibrahim yıldırım

  7 Mayıs 2017 at 23:47

  İyi günler hocam:4 ayboyunca özel şirkette çelikhanenin hurda bölümünde çalıştım ayağımda hafif bir kaza sonucu baldır kemik dokusunda oyun hamuru gibi ödem meydana geldi 2 hafta sonra kalbibde ani atımlar olunca işyerinde tamamıyla ilişimi kesip
  panik atak olduğumu düşünerek tedavisi için D.H.muayene oldum 2 kutu isimlerini hatırlyamdıgım reçeteli ilaç aldım ilaçlar bitmeden ani titremelerimin sıklaştığını fark ettim yaklaşık 6 ay sonra ayak baldır kenarı damrlarımın diz kapagı yan damarlarının ani titremeleri sonucu hafif üst karın ağrısıylabirklite 4 saat süren belli aralıklarla kalpbimde vücüdumu sallayan titremeler oluşmaya başladı buna baglı hafif göğüs ağrısı karın üst ortasında agrılar devam etti 3 hafda süren genelde akşamları oluşan kalp titremeleri ve kafamın sa kulak üst bölgesinde uyuşmalar kalp im duracakmış gibi ölecekmiş hissi korkusu’ ani uykudan uyanma’göz etrafında şişlik uykusuzluk göğüs ve üst karında huzursus edici ağrı gözlerimi kapadığımda ani ekran ışığı gibi ışık görme sabahları kafadan boyun bölgesine ağrı hissetme sol kolumda ani damar atımı yemek yedikten 3.5 sonra şiddetli karın ağrısı takip ediyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 01:51

   Özellikle yemek yedikten sonra ağrılarınızın olmasından yola çıkacak olursak, bu durum mezenterik arter sendromu olabilir.

   MEZENTERİk ARTER SENDROMUNDA GÖRÜLEN BERLİRTİLER VE BULGULAR ARASINDA; yemek sonrasında karında rahatsızlık hissi ve ağrı, erken doyma, iştahsızlık, bulantı, kusma, epigastrik yanma, reflü, kilo kaybı, akut gastrik mukozal lezyonlar, mide ülseri, anoreksiya nervosa, spastik kolon, depresyon, skolyozis gibi belirtiler ve komplikasyonlar sayılabilir. Ayrıca gelişen bu komplikasyonlara göre kişide görülen belirtilere başka belirtiler eşlik edebilir ya da belirtiler farklılık gösterebilir. Belirtiler hastalığın teşhisi konulmadan aylar önce den beri varlığını sürdürebilir ya da dönem dönem alevlenmeler şeklinde, gelişen komplikasyonlara göre değişiklikler gösterebilir. Ayrıca bu durum altında yatan sebebe göre de şikayetler değişiklik gösterebilir. Bu durumun komplikasyonları ve belirtilerini anlatmak uzun sürebilir, bu nedenle kısacası bu hastalığın araştırılması belki fayda sağlayabilir.

   İyi bir gastrolojik değerlendirme önemlidir.

   Düz karın grafisi, baryumlu üst gastrointestinal sistem grafisi, bilgisayarlı tomografi, bilgisayarlı tomografi anjiyografisi, manyetik rezonans anjiyografisi, ultrasonografi ve endoskopi gibi tetkikler kullanılarak bu durum teşhis edilebilir. Bu tür bir durum olabilir de olmayabilir de (yani buradan net bir şey söylemek mümkün değildir), ancak doktorunuz ile bu durumları da değerlendirmeniz size fayda sağlayabilir, fakat başka bir durum da olabilir.

   Teşhis zordur, bu nedenle iyi araştırılması, hastanın öyküsünün iyi alınması, radyolojik incelemelerin doğru yapılması, gereken diğer tetkiklerin doğru yapılması önemlidir. Oldukça karışık bir durumdur.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git