Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Çarpıntısı Teşhisi ve Tedavisi

Kalp çarpıntısının tanısını koymak için uygulanacak ilk adım, çarpıntının nedeninin psikolojik mi ya da organik bir hastalığa bağlı mı, bunun ayrımını yapmak oldukça önemlidir.

Kalp çarpıntısı teşhisi

Kalp çarpıntısının tanısını koymak için uygulanacak ilk adım, çarpıntının nedeninin psikolojik mi ya da organik bir hastalığa bağlı mı, bunun ayrımını yapmak oldukça önemlidir. Bu durum, doğru bir doktor üzerine gidildiğinde hastanın muayene sırasında, anlatacağı şikayetler ile çarpıntının nedeninin psikolojik olup, olmadığını anlaması çok zor olmayacaktır.

Hastalığa bağlı kalp çarpıntısı ile psikolojik kalp çarpıntısını ayırt edebilmek amacı ile kullanılan farklı yöntemler vardır. Sinirsel çarpıntılarda hastada beraberinde derin nefes alma isteği, fenalık hissi, endişe duyma ve kötü haber bekleme gibi semptomlar görülür ve hastalarda geçmeyen, uzun devam eden çarpıntı olarak kendini gösterir.

Kalp rahatsızlıklarına bağlı kalp çarpıntılarında ise hasta çarpıntının tam olarak ne zaman olduğunu ifade edebilir. Çarpıntının nedeninin kalp rahatsızlığına bağlı olduğunu anladıktan sonra, hasta fiziksel muayeneden geçer. Muayene ile kalp çarpıntısının nedeni genelde anlaşılabilir. Bazı durumlarda ise hastanın anlattıkları ve muayene bulguları, gereken tanıyı koymaya yardımcı olmayabilir. Bunların dışında, hastaya holter cihazı takılarak hastanın elektrosu kaydedilir ve incelenir. Bunların dışında ekokardiyografi (kalp ultrasonu), koroner anjiyografi, efor testi ve diğer tetkikler de yapılır. Kalp çarpıntısının nedeni kansızlık olabilme ihtimali için kan tahlilleri de istenir.

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntısı tedavisi

Kalp çarpıntısının tedavisi, çarpıntının nedenine bağlı olarak yapılır. Kalp dışı bir neden var ise onun tedavisi yapılır. Örneğin guatr, yüksek tansiyon, psikolojik durumlar ve kansızlık gibi rahatsızlıkların tedavisi yapılmadan kalpteki çarpıntı da geçmez. Sinirsel durumlara bağlı olan çarpıntılar, hastanın duygusal durumu düzeldiğinde kendiliğinden geçer. Bu hastaların bazılarında yatıştırıcı ilaç antideprasan tedavisi ya da psikoterapi alması gerekebilir.

Çarpıntının sebebi kalp rahatsızlığı ise öncelikle çarpıntı türünün belirlenmesi gerekir. Kalp çarpıntısının türünün önemli olup olmadığına ve herhangi bir tedavi gerektirip gerektirmediğine karar verilir. Hastaya holter aleti takılarak hangi tür bir çarpıntı olduğu tespit edildikten sonra veya bir elektrokardiyografide kalpteki ritim bozukluğunun hangi tür çarpıntı olduğu belirlendikten sonra aritmiyi düzenleyici, kalp atışları hızlı ise yavaşlatıcı, yavaş ise hızlandırıcı ilaç tedavisi uygulanır.

Bazı hastalara ise çarpıntıyı geçirmek için damar yolu ile antiaritmik ilaç tedavisi ve elektroşok tedavisi uygulanabilir. İlaç ve elektroşok cihazı ile düzeltilemeyen sorunlarda, hastanın kasığından bir kateter ile girip, hastanın kalbine kadar ilerlenerek çarpıntıya neden olan kalp hücrelerini bulup, daha sonra onları ablasyon adı verilen ve elektrik ile yakılarak veya dondurularak çarpıntıyı sonlandırmak mümkün olabilir.

Kalp çarpıntısı kalp krizine neden olur mu?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarların bir ya da bir kaçının tıkanmasıdır. Bu nedenle sadece çarpıntı olması kalp krizine neden olmaz. Fakat unutulmaması gereken durum, çarpıntı kalp krizi vakalarında görülen bulgulardan birisidir. Kalp krizi geçiren hastalar göğüslerindeki baskı hissi ile birlikte çarpıntı da duyarlar.

Kalp krizindeki çarpıntı, kriz sırasında kalbin düzensiz çalışmasına bağlı olarak hissedilir. Bazı hastalarda ise ventriküler taşikardi adı verilen ve sonu ölümcül olabilen tehlikeli hızlı bir kalp atışı olabilir. Bu tip taşikardilerde hastanın rengi solar, baş ve boyun bölgesinde soğuk bir terleme olur ve bazende küçük oranda şuur kaybı meydana gelebilir. Hastalar hem kalp atışlarındaki düzensizliği hemde bu tür aritmileri çarpıntı olarak dile getirirler.

Kalp çarpıntısı olduğunda ne yapmalı?

Kalp çarpıntısı olan kişilerin, öncelikle sigarayı bırakması gerekir. Bazı hastalarda tek bir sigara bile çarpıntıya neden olur. Alkolde aynı şekilde çarpıntı sebebi olur iken, çarpıntı alkolü aldıktan hemen sonra veya ertesi sabahta hissedilebilir ve alkolü azaltarak bu durumu fark etmek mümkün olabilir. Bunun dışında çay, kahve ve kola gibi kafein içeren içeceklerde çarpıntıya davetiye çıkarır.

Örneğin günde dört bardak nescafe içilir ise çarpıntı oluşması normal bir durumdur. Kalp çarpıntısı olanların, az tuzlu yiyerek tansiyonuna dikkat etmeleri, yağlı yiyeceklerden uzak durmaları, fazla kilo almaktan kaçınmaları veya kilo problemleri var ise vermeleri gereklidir ve duygusal yüklenmelerden, tartışmalardan ve sinir bozucu olaylardan uzak durmaları da oldukça önemlidir.

Kalp çarpıntısı sırasında yapılabilecek bazı uygulamaları dikkat etmek önemlidir. Çarpıntı başladığında panik yapılmaması ve öncelikle tansiyonu ölçmek ya da ölçtürmek, eğer yüksek çıkar ise düşürmeye yönelik adımlar atılması gereklidir. Çarpıntı ile birlikte, göğüste baskı hissi duyulur ve daha öncesinde kalp damar hastalığı tanısı konuldu ise doktorun verdiği aspirin veya dil altı haplarından yararlanmak gerekir.

Çarpıntı hissedildiğinde sakin bir şekilde yatağa uzanarak, çarpıntının sinirsel olmadığından emin olunduğunda ve on dakikalık beklemeye rağmen geçmeyen çarpıntılarda bir kardiyoloğa görünmek gerekir. Sinirsel kaynaklı çarpıntılarda panik yapmadan sakin bir şekilde bardak alıp, içine yarım limon suyunu sıkarak yavaş, yavaş bu suyu içmek ve doktorun verdiği sakinleştiriciler var ise bunları içmek faydalı olacaktır.

Kalp çarpıntısı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalp çarpıntısı neden olur
 2. Hamilelikte kalp çarpıntısı
 3. Çocuklarda kalp çarpıntısı
 4. Göğüs ağrısı neden olur
 5. Hipoplastik sol kalp sendromu

33 Yorum

 1. Elvin

  2 Şubat 2016 at 21:01

  Merhaba benim uzun yıllardır Bi panik atak rahatsızlığım var bir 3 ay yada bilemediniz 4 ay ilaç tedavisi gördüm ara ara olan çarpıntılarım aşırı sinirli hallerim duygusallıklarım tekrar gündeme geldi okulum yeni bitti bunun ve özel hayatımın stresi sebepleriyle tekrar başladı sürekli uyuyorum ve mutsuz gisediyorum kendimi bir tek sevgilimin yanında ve ailemin yanında eğlene biliyor ve Mutlu oluyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2016 at 21:42

   – Öncelikle geçmiş olsun. Her insan paniğin neden olduğunu bilir. Örneğin gece sokakta yürürken takip edildiği fark edildiğinde her insan panik olur. Panik atak normal paniğe benzer; ancak panik atak biraz daha farklı bir durumdur. Panik atak hiç beklenmedik bir anda ortaya çıkabilir ve genellikle ürkütücü bir olay yaşanmamıştır. Panik atak tedavi görmeye rağmen tekrar edebilir. Panik atak nedeni ile kalp çarpıntısı olabilir.

   Bazen ciddi olmayan durumlarda da panik atak benzeri sorunlara neden olabilir. Örneğin bazı ilaçların beraber alınması, tiroid hastalıkları, aşırı kafeinli içcekler, hamilelik ve düşük kan şekeri gibi faktörler panik atak benzeri şikayetlere sebep olabilir.

   – Bazı durumlarda panik atak düzenli olarak belirli bir durumda ya da belli bir objeye tepki olarak oluşabilir ve bu durum fobi olarak adlandırılır. Bazı stresli durumlar panik atak krizlerini tekrar gündeme getirebilir. Ayrıca başka insanlardan veya dışarıdan kaçmak fobi bozukluğu veya panik atak gibi nedenler ile de oluşabilir. Tekrar psikiyatriste gitmenizde fayda var. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 2. Talha

  4 Şubat 2016 at 19:46

  Merhaba hocam bende 4 senedir panik bozukluk ve anksiyete var ilaç kullanıyorum ilk dönem tek başıma evden çıkamıyordum çarpıntı kalp krizi korkusu vardı şimdi bunların hepsine aliştım ama ekstrasistol kalp teklemesi oluyor ara sıra 3 senedir var doktora çok gittim ama sinirsel diyolar sürekli elim nabzımda bu yüzden zaten panik bozukluk geçmiyor cevap verirseniz mutlu olurum teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 12:24

   – Öncelikle geçmiş olsun. Panik atak kalp çarpıntılarına neden olabilir. Hasta bu durumun sürekli üzerinde durur ise bu durum daha da ciddileşir. Panik atak için tekrar bir psikiyatri uzmanına gitmenizde fayda var.

   – Ekstrasistol, adı üzerinde ekstradan bir sistol yani hariçten bir kalp atımı anlamına gelir. Bu durum çarpıntı, düzensizlik, huzursuzluk olarak tanımlanır. Bu hisler kalp teklemesi şeklinde de tarif edilir. Ekstrasitolün tam teşhisi genellikle hastanın 24-48 saat üzerinde taşıdığı holter cihazının kaydı ile konulur. Bu nedenle iyi bir kardiyoloji uzmanına baş vurmakta ve gerekli tetkiklerin yapılmasında fayda var.

   – Kalp hastalıklarına bağlı ekstrasitol, kalp damar hastalıklarından, kalp kapak bozukluklarından, kalp kasını etkileyen durumlardan kaynaklanır.

   – Ektrasitolün kalp hastalıkları dışındaki nedenleri arasında koah hastalığı, hipertiroid hastalığı, sigara, kafein, alkol gibi içecekler, aşırı yorgunluk, stres, depresyon, panik atak, bazı ilaçlar ve uykusuzluk gibi nedenler vardır. Tekrar geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 3. fatma

  13 Mayıs 2016 at 11:18

  Merhaba hocam benim haftaya kpss sınavim var sinav yaklastikca strese giriyorum ve kalp carpintisi yapiyor bu durum bende . Kalp carpintisina iyi gelen besinler var midir? Varsa bu besinleri tüketsem geçer mi ? İlac kullanmadan çarpinti geçer mi ?
  (Simdiden teşekkür ederim hocam)

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Mayıs 2016 at 12:22

   > Kalp çarpıntısı strese, uykusuzluğa, yorgunluğa bağlı olabilir. Fakat kalp çarpıntısı kalp ritminin bozulması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Kalp ritminin bozulmasına neden olan birçok faktör vardır. Şimdiye kadar hiç kardiyoloji uzmanına gitmemişseniz kardiyolojik bir muayene gerekebilir.

   > Aşırı stres yapmanıza gerek yok. İyi çalışmışsanız ve kendinizden eminseniz her şey istediğiniz gibi olabilir. Ayrıca stres yapmak snavda da başarısızlığa neden olur.

   > Çok fazla kafeinli içecek (kola, çay, kahve, çikolata gibi) kalp çarpıntısını arttırır. Aşırı uykusuz kalmak ve yorulmak kalp çarpıntısını arttırır. Günde bir fincan ada çayının sakinleştirici özelliği vardır. Fakat kendi yaptığımız ada çayının ölçüsünü ayarlamak zordur, bu nedenle poşet çaylardan almak daha uygun olur, çünkü ada çayının ölçüsü ve demlenmesi hassasiyetlik ister. Ayrıca ada çayı hamilelerde önerilmez. Sigara kullanımı çarpıntıyı arttırır. Bu nedenle sigaradan ve sigara dumanından kaçınmak gerekir.

   > Ağır beslenme kalbin yükünü arttırır. Sağlıklı ve az yağlı beslenmeye özen göstermek gerekir. Düzenli yürüyüş (günde 30-40 dakika orta tempoda) hem stresi azaltır hemde dolaşımı kolaylaştırarak kalp çarpıntısının azalmasında faydalıdır. Sağlıklı sebze yemekleri ve meyve tüketimi önemlidir. Gün içinde yeterli su tüketmek gerekir, çünkü susuz kalmak kalp kasına zarar verebilir. Önce sağlık bunu unutmamak gerekir.

   Her şeyin istediğiniz gibi olması ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Derya

  28 Ağustos 2016 at 13:09

  Iyi gunler 24 yasindayim 8 aydir carpinti rahatsizligim var gitmedigim doktor kalmadı,birisi ritimbozuklugu dedi ,birisi koşan bi insanin nabzini taşiyon yapacak bisey yok dedi,digeri piskolojik dedi..kulanmadigim hap kalmadı..hergun carpintim ama hergun ..yanma hissi uyuşukluk elimde ayaklarimda ..ama tedavisi yok ..8 aydir yasamiyo gibiyim artik.. yoruldum ilac kulanmaktan faydasini gormemekten ..allah hasta olanlara acil şifa versin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2016 at 22:05

   Kalp ritminin bozulmasının birçok nedeni vardır.

   Yaşam tarzı, aşırı uykusuz kalma, aşırı yorulma, aşırı kafeinli içecekler, aşırı yağlı yemekler yenmesi, düzensiz beslenme, uzun süre aç kalma, gün boyunca yetersiz su tüketme, sigara kullanımı, alkol kullanımı gibi birçok fizyolojik sebep kalp ritmini bozabilir.

   Yine kalp ritmini bazı sistemik hastalıklar da bozabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiper kalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Kullanılan bazı ilaçlar kalp ritmini bozabilir. Örneğin alerjik ilaçlar, doğum kontrol ilaçları, antideprasan ilaçlar, grip ilaçları, kortizonlu ilaçlar, ağrı kesiciler, bazı vitamin ilaçları gibi birçok ilaç türü kardiyak sistemi etkileyerek kalp ritminin bozulmasına neden olur.

   Bu durumun araştırlması için bir üniversite veya araştırma hastanesinde iç hastalıkları veya hematoloji bölümüne gitmeniz belki daha iyi olur. Altta yatan bazı hastalıklar olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

  • kadir

   7 Nisan 2017 at 13:07

   slm derya kalp nabiz bozuklugu bendede vardi dakikada 183 ile atiyrdu simdi iyiyim ge cmediyse nasil benimkisinin gectigini yazabilirim

 5. Hilal erten özkan

  4 Ekim 2016 at 17:40

  2 ay önce rtim bozukluğu teşhisi konuldu isoptin 40 mg kullanıyorum şikâyetlerim azaldı ama tamamen geçmedi arada göğüs ağrısı ve çarpıntı oluyor hangi doktora gittiysem geçicek diyor nekadar zaman sürer

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ekim 2016 at 11:57

   Ritim bozukluğuna neden olan ve altta yatan bir faktör var ise ilaçlar ile şikayetleriniz azalsa bile kalp ritmini bozan sebep devam ettiği sürece şikayetleriniz devam eder.

   Ritim bozukluğuna yol açan birçok etken vardır.

   Kalp ritmini bazı sistemik hastalıklar da bozabilir. Örneğin şeker hastalığı, yüksek tansiyon, Akdeniz ateşi hastalığı, tiroid hastalıkları, skleroderma hastalığı, Graves hastalığı, hashimato hastalığı, hipokalsemi, hiperkalsemi, demir depolama hastalığı, ansiyete bozukluğu, panik atak, alerjik reaksiyonlar, demir eksikliği, amiloidoz birikimine neden olan durumlar, kansızlık, böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü, ankilozan spondilit, bazı akciğer hastalıkları, bazı kas hastalıkları, kistik fibrozis gibi birçok sistemik hastalık kalp tutulumu yaparak veya başka sebeplerden dolayı kalp ritim bozukluğuna yol açabilir.

   Belki bunların da araştırılması gerekebilir.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 6. Şule

  10 Ekim 2016 at 07:21

  Merhaba ben 21 yaşındayım kansızlık sorunum var bu yüzdende kalpte çarpıntı ve batma oluyor bu normal mi

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ekim 2016 at 22:44

   Kansızlıktan dolayı kalp ritim bozukluğu olabilir, eğer hematolojiye gitmemişseniz bir hematoloji uzmanına gitmeniz de ve kansızlığınızın nedeninin araştırılmasında fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 7. Merve

  12 Ekim 2016 at 08:19

  Kalp carpintim var sinirlenmedigim halde oluyor bunun sebebi nedir?
  Doktora gitmem gerekiyor mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Ekim 2016 at 09:21

   Kalp ritmi sinirlenildiğinde, heyecanlanıldığında, korkulduğunda gibi durumlar ile de bozulur ve kalp çarpıntısı hissine neden olur.

   Stresli bir yapıya sahip olmak kalp krizine, mide kanamasına, felce bile sebep olabilmektedir, bu nedenle bu sinirli haliniz için belki psikiyatrik tedavi görmeniz gerekebilir.

   Fakat kalp ritmini bozabilen birçok başka sebepler de vardır.

   Bu durum normalde de oluyor ve hiç kardiyoloğa gitmemişseniz bir kardiyolojik muayene olmanız da fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 8. Adlı

  25 Ekim 2016 at 19:19

  Merhaba ben 13 yaşındayım psikolojik ve sınav stresi yapınca çarpıntı oluyor bide okulda tetanoz alışı olacak ben olabilirmiyim acaba yarın olunucakta

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ekim 2016 at 21:47

   Stresli dönemlerde kalp ritmi bozulabilir ve kalp çarpıntısı olabilir. Ayrıca ergenlik döneminde olduğunuz için hormonların etkisinden dolayı da kalp ritmi bozulabilir ve kalp çarpıntıları olabilir.

   Eğer doğumsal kalp deliği veya başka bir kalp hastalığınız var ise aşı sırasında aşıyı yapan sağlık görevlisini aşı yapılmadan önce durumunuzdan haberdar etmenizde fayda vardır.

   Eğer şimdiye kadar kardiyolojik muayeneden geçmemişseniz çok fazla gecikmeden kardiyolojik muayeneden geçmeniz doğru olur.

   Kansızlık kaynaklı da kalp ritim bozukluğu ve kalp çarpıntısı olabilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 9. Fatih ULUTAŞ

  28 Ekim 2016 at 10:42

  Merhaba Hocam, benim 3 yıl 11 aylık bir oğlum var, çocuk kardiyolojisi bölümünde EKG sonucunda VES olduğu tespit edildi ve holter cihazı takıldı, 24 saatin sonunda “Temel atım sinüstür, yaklaşık 8500 adet VES (%5) görüldü. Couplet, VT, SVE, SVT, pause, blok görülmedi. Minimum atım 57, maksimum atım 172, ortalama atım 109 dur.” dendi. Tavsiyelerinizi almak istiyorum, teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 15:35

   Bu tür raporlar uzmanı olan kardiyoloji doktoru tarafından değerlendirildiğinde daha doğru sonuç verir. Raporlar değerlendirilirken hastanın şikayetleri ve klinik muayene bulguları, hastanın öyküsü de göz önünde bulundurulur.

   Ventriküler erken atım (ventriküler ekstrasistol) tespit edilmiş gibi görünüyor, ventriküler erken atım çok ciddi bir ritim bozukluğu tipi olmayabilir. Bu ritim bozukluğu normal sağlıklı çocuklarda da görülebilir.

   Bu durum miyokardit (kalp kasının enfeksiyona bağlı ya da enfeksiyon olmaksızın meydana gelen enflamasyonu) ile ilgili, kardiyomiyopati (kalp kası bozukluğu) ile ilgili, uzun QT sendromu ile ilgili, doğumsal ya da edinsel kalp hastalıkları ile ilgili, bazı ilaçların kullanımı ile ilgili, mitral kapak prolapsusu ile ilgili olabilir.

   Eğer çocukta ciddi şikayetler söz konusu ise ve kalp ile ilgili bir problem çıkmaz ise bu durumun sistemik hastalıklar bakımından, enfeksiyonel bir hastalık bakımından araştırılması gerekebilir. Ekokardiyografi ve diğer tetkiklerin yapılması da gerekebilir.

   Doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 10. Hakan

  15 Ocak 2017 at 23:34

  Selamunaleykum 3 aydir carpinti uyuşukluk ayaklarda karincalanma.. Unutkanlik odak bozukluğu bas agrisi bas dönmesi sac kaş döküntüleri hafif kolumda deri döküntüsü.. 20 yasindayim çok doktora gittim yurt dişinda yasiyorum hic birisi bi kesin teşhis koyamadi spor yap sigarayi birak cay kahve kafein içeren içeceklerden uzak dur dediler fakat hic bi faydasi yok ilaç dahi yazmadilar.. Ne yapacağımi bilmiyorum hic bi doktor doğru dürüst ilgilenmiyor… İlaç vermiyorlar kan tahlili yaptirdim kaç defa hic bi sorun yok herşey normal dediler.. Herşey normal ise rahatsizligim nedir.. ? Cozemiyorum bi türlü ha bide bi ara daha kotuydum şuanda sadece kalp carpintimi vucudumda hissediyorum bazan elimde bazen gogsumde bazen ayaklarimda.. Yorgunluk sabahları çok yorgun kalkiyodum bu ara iyiyim biraz ama hala halsizlik var… Ne yapacağım bilmiyorum..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ocak 2017 at 01:15

   Bütün bu saydıklarınız sizde ataklar şeklinde oluyor ve doktora gittiğinizde ele gelir bir bulguya rastlanmıyor ise bu durumun altında yatan sistemik bir hastalık (ör, Akdeniz ateşi hastalığı olabilir veya fibromiyalji sendromu) olabilir. Yine bu tür şikayetlerin bir arada görülmesi şeker hastalığı, tiroid hastalıkları, B vitamini eksikliği, kansızlık, alerjik reaksiyonlar, ankilozan spondilit, omurgayı tutan bir enfeksiyon gibi durumlar da olabilir.

   Araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji veya endokrinoloji bölümünde bu durumun araştırılması daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 11. Berk

  21 Ocak 2017 at 03:44

  Merhaba 1 senedir carpintiyla mucadele ediyorum 5 ayri kardiyoloji uzmanina gittim nedeni bulamadilar benim carpintim panik atak deil ben sadece atislari hissediyorum en cok yattimda ve kendimle basbasa kaldimda hissediyorum ayaktayken neredeyse hic hissetmiyorum hastaligim ne olabilie artik kalp atislarimi gogsumde hissetmekten okadar bunaldimki ne yapicagimi bilmiyorum yasim daha 18 1 senedir carpinyi yasamadigim 1 gunu hatirlamiyorum sigara alkol agzima surmedim ne yapmaliyim hastaligim ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Ocak 2017 at 15:47

   Anlattığınız durum panik atak olabilir, çünkü bu durumu daha çok kendinizle baş başa kaldığınızda hissetiğinize göre böyle olma ihtimali daha yüksektir. Psikolojik bir bunalım olabilir. Bir psikiyatri uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Ayrıca kardiyolojik değerlendirmede kalp kapaklarının, kalp damarlarının da değerlendirilmesi gerekebilir. Yine kan değerlerine de bakılması önemlidir. Kan potasyum ve sodyum değerlerinde dengesizlik veya bozukluk olabilir.

   Örneğin fazla sodyum tüketimi ve eksik potasyum alımı birçok hastalığın gelişmesine neden olabilir, bu nedenle kan değerlerinin incelenmesi için endokrinoloji veya hematoloji uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Ayrıca kalp ritminin doğru ölçülmesi için ritim holteri takılması da önemlidir.

   Yine tiroid hastalıkları, FMF hastalığı, gastroözofageal reflü, astım hastalığı, alerjik reaksiyonlar, kullanılan bazı ilaçlar, kansızlık, tansiyon, şeker hastalığı, bazı kas hastalıkları, bazı romatizmal hastalıklar da kalp ritimlerini bozarak bu duruma yol açabilir, bu nedenle bir araştırma bölümünde araştırma yapılması da önemlidir.

   Sağlık dileğiyle.

 12. Salih

  8 Mart 2017 at 18:58

  Merhaba hocam benim yaklaşık 1 yıldır geçmek bilmeyen bir çarpıntım var.çarpıntım başladığında 6-7 saat sürüyor.doktara gittim ekg ve holter testi yaptırdım.Holter cihazında 24 saat te 5000 bin kez çarpıntı olduğunu(benim tabirim ani vuruş şeklinde) fakat tehlikeli bir durum olmadğını cay kahve kola içmememi söyledi .dideral diye ilaç verdi sabah akşam yarın almamı söyledi.daha öncede gittiğim doktorlar saneloc ve rtimonol diye ilaçlar verdi.şuan dideral diye ilacı kullanıyor um ve 2 güne 3 günde bir çarpıntım devam ediyor.bu söyledigim 1 aydır bu şekilde sıklaştı.daha önce ayda 1 ayda 2 ayda bir oluyordu.yardımcı olursan sevinirim.yaşım 32 .sigara 2 aydır kullanmıyorum.alkol almıyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   14 Mart 2017 at 20:32

   EKG ve holter testi kalp ritmini değerlendirmek için kullanılan tanı yöntemleridir. Kalp kapaklarının, kalp kasının ve kalbin bazı fonksiyonlarının değerlendirilmesi için ekokardiyografi (kalp ultrasonu) çekilmesi önemlidir.

   Kardiyoloji doktorunuzla bu durumu tekrar konuşmanızda fayda vardır. Fakat her seferinde farklı bir kardiyoloji uzmanına başvurursanız her biri farklı ilaçlar verir ve yeterli teşhis ve tedavi olmaz. Bu nedenle mümkün olduğunca aynı doktorunuza giderseniz ve şikayetlerinizin geçmediğini söylerseniz, başka tetkikler daha isteyebilir. Eğer daha öncesinden sigara kullanımı söz konusu ise damarlar ile ilgili bir durum da olabilir ve bu durumda kalp damar cerrahisinin de bu durumu değerlendirmesi gerekir.

   Evet kola, çay, kahve gibi kafeinli içecekler, sigara, alkol gibi zararlı içecekler kalp ritmini bozarak çarpıntıya yol açabilir.

   Fakat kalp ritmini bozan ve çarpıntıya neden olabilen kalp hastalıkları dışında başka etkenler de vardır.

   Başka sistemik hastalıklara yönelik de tetkikler gerekebilir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 13. ayhan

  21 Nisan 2017 at 21:05

  Merhaba, yaşım 16 ben okuldayken uyudum birden hızlı ve sesli nefes almaya başladım, kalbim hızlıca atmaya başladı, ellerimde karıncalanma oldu, bu 5 dk falan sürdü. Bu neden olmuştur?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Nisan 2017 at 14:10

   Uyurken ellerinizin, bileklerinizin üzerine baskı yapacak şekilde bir pozisyonunuz olduysa sinirlere baskı olduğu için eller uyuşabilir. Bu tür uyuşmalar, her zaman dikkatimize çekmese de sinirler biraz uzun baskı altında kaldığında sık görülür.

   Hızlı ve sesli nefes alma korkarak, heyecanlanarak uyandığınız için olabilir, uyku apnesi gibi bir durum söz konusu ise buna bağlı olabilir, uyumadan önce yemek bir şeyler yediyseniz uyuma pozisyonuna bağlı olarak reflü oluşmuş olabilir ve buna bağlı olabilir, kalp atım dengesizliklerine bağlı olabilir.

   Bu durum sık sık oluyorsa kardiyolojik olarak, reflü bakımından gastrolojik olarak, uyku apnesi bakımından göğüs hastalıkları olarak inceleme faydalı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. suzan

  6 Mayıs 2017 at 16:51

  merhaba hocam ben 33 yaşındayım 21 gün önce bacak toplardamarim tıkandığı için ameliyat oldum iki bacaktada tikaniklik oluştu ve pihti attığı için temizlediler ama 21 gün oldu daha iyilesemedim sol bacağım hala ağrıyor ve şişiyor birde 7 8 gündür sanki boğazımi birşey sıkıyor gibi kulaklarımda basınç var sanki nefesin tıkanıp bayilcak gibi oluyorum birde çarpıntim çok oluyor nabzım sürekli 100 110 vuruyor çok huzursuzluk var clexsan kan sulandirici igne kullanıyorum ama bugün kullanmadım acaba iğnemi yan etki yapıyor diye ama devam ediyor daha öncede alarjik reaksiyon geçirmiştim agumentin içtigimde sanki tekrar geçiriyorum gibi ama hafifi ne yapabilirim lütfen yardım edin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Mayıs 2017 at 00:47

   Bunları ameliyatı yapan ve bu ilaçları reçete eden doktorunuz ile görüşmeniz önemlidir. Bunlar kullandığınız ilaçların yan etkileri olabileceği gibi, ameliyat sırasında yapılan anestezinin de yan etkileri olabilir. Alerjik bünyeli kişilerde bu tür ilaçlara karşı da alerjik reaksiyon gelişebilir.

   Doktorunuz ile mutlaka bu durumu görüşmelisiniz.

   Geçmiş olsun.

 15. Mustafa

  15 Ağustos 2017 at 20:30

  Bende kalp çarpıntısı nedeniyle kardiyologa gittim tüm tetkikler yapıldı bi sorun çıkmadı şükür doktor sinirsel olduğunu lustral adlı hapı verdi fakat hapın fazla bi yararını görmedim sizce başka neler yapabilirim pek heyecanlanmam yada korkmam ama hep çarpıntım var

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Ağustos 2017 at 11:35

   Kalp çarpıntısı başka durumlara bağlı da olabilir. Sadece kardyolojik değerlendirme yapıldıysa, tiroid fonksiyonları bakımından, damarsal bakımdan, kassal bakımdan, panik atak gibi pisikolojik bir rahatsızlık bakımından, romatolojik bazı hastalıklar bakımından, şeker hastalığı bakımından, böbrek ile ilgili bir durum bakımından, vitamin ve mineral eksiklikleri bakımından da değerlendirmeler yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 16. Fatih

  3 Şubat 2018 at 15:59

  Uzun suredir devam eden carpıntım var kalbim midemde atıyormuş gibi oluyor midemde gastrit de var aç veya tok gaz cıkarmadan duramıyorum gaz çıkarınca birazda olsa rahatlama oluyor ama carpıntı olunca fenalık hissi oluyor bayilacak gibi hissediyorum bazen. 2 defa kardiyolojiye gittim bi sorun cıkmadı ne yapmam lazım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Şubat 2018 at 22:43

   Gastritten dolayı gastroözofageal reflü başlamış olabilir, reflü için gerekli önlemler alınmaz ve yeterli tedavi uygulanmaz ise sık sık gaz çıkarma ihtiyacına, göğüste baskı hissine, çarpıntı hissine neden olabilir. Bu durum için iyi bir gastrolojik değerlendirme önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Reflü astım benzeri şikayetlere sebep olarak da çarpıntı ve fenalık hissine neden olabilir. Gastrit gıda intoleransına veya gıda alerjisine bağlı oluşabilir ve alerjik reaksiyonlar veya gıdaya karşı sindirim sisteminin gösterdiği tepki de bu tür şikayetlerin ve belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

   Göğüs hastalıkları uzmanı tarafından da değerlendirme gerekebilir.

   Reflü ve reflü komplikasyonları hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten de ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/reflu-hastalgnda-beslenme-ve-yasam-sekli/

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git