Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Çarpıntısı Neden Olur?

Sağlıklı insanlar genelde kalbini hissetmez ve kalbinin çalışmasını hissedenler çarpıntım var diye tanımlarlar.

Kalp çarpıntısı nedir?

Sağlıklı insanlar genelde kalbini hissetmez ve kalbinin çalışmasını hissedenler çarpıntım var diye tanımlarlar. Bazı insanlar kalbinin çarpıntısını kuvvetli atım şeklinde, bazı insanlar ise kuvvetli vuruş ve düzensiz atış şeklinde hissederler. Hastanın bende çarpıntı var dediğinde hangisini hissettiği oldukça önemli olup, ayırıcı tanı açısından önemlidir.

Kalbin hangi aşamada attığını anlamak için elle nabız atışlarını sayarak bir dakikada 90 üzeri atış hissedilir ise bu hızlı bir atıştır veya bu durumda hız normal olabilir ya da atışlar güçlü hissedilebilir. Bunun dışında, kalbin bir durup bir atıyor gibi olması da söz konusu olabilir.

Taşikardi ile kalp çarpıntıları birbiri ile çok karıştırılır ve bu durumda taşikardi durumunu çarpıntıdan ayırmak gereklidir. Çarpıntı normalde hissedilmeyen kalp atışlarının hissedilmesidir. Taşikardi ise kalbin normal atımından hızlı bir şekilde atmasıdır. Eğer kalp atışları, elin iki parmağı bileğin üzerine, baş parmağa yakın olarak konulduğunda saate bakarak, dakikada atış sayısı yüzün üzerinde ise o zaman taşikardi olduğu düşünülür.

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntıları sebeplerine göre dört ayrı grupta incelenmesi gereklidir.

Tip 1 kalp çarpıntısı : Bu tip kalp çarpıntısı fiziksel bir efor sırasında oluşan çarpıntılar şeklinde kendini gösterir. Örneğin, spor yaparken, merdiven çıkarken olan çarpıntılar normal kabul edilir. Küçük efor ile çarpıntı olması, herhangi bir rahatsızlık olması ya da yeteri kadar yürüyüş, egzersiz ve spor yapılamadığı anlamını taşır.

Tip 2 kalp çarpıntısı : Bu tür kalp çarpıntısı psikolojik sorunlar ile oluşan çarpıntılar şeklinde kendini gösterir ve çarpıntı çok sık görülür. Örneğin, herhangi bir üzüntü veya bir yakınını kaybetmiş olan hastalarda çarpıntı görülür.

Ti 3 kalp çarpıntısı : Bu tip kalp çarpıntısı kalp dışında herhangi bir hastalığa bağlı olarak çarpıntı olmasıdır. Guatr veya tiroid bezi hastalıkları, kansızlık ya da diğer kan hastalıkları, böbrek, karaciğer hastalıkları, ateşli hastalıklar, gastroentrolojik hastalıklar ve bronşit olanlarda çarpıntı meydana gelebilir.

Tip 4 kalp çarpıntısı : Dördüncü ve en önemli grupta kalpteki rahatsızlıklara bağlı olarak ta çarpıntı oluşması söz konusudur. Örneğin kalp krizi sırasında, kalp spazmı sırasında, kalp kası hastalıkları, kalp romatizması, ritim bozuklukları, kalp kapak hastalıkları, kalp damar hastalıkları gibi kalp hastalıkları kalp çarpıntısına neden olur.

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntısı tipleri

Kalp çarpıntısına neden olan hastalıklar

Kalp çarpıntısının bir çok nedeni olur iken, bunlar fiziksel bir efor, ruhsal bir olay, bazı ilaçlar çarpıntıya sebep olur. Örneğin, allerji ilaçları, anti-istaminikler, grip ilaçları ve tansiyon ilaçları oldukça fazla çarpıntıya neden olurlar. Özellikle gece uyuyamıyorum diye antihistaminik ilaç alanlarda çarpıntı daha fazla olur.

Bunların dışında yine, toksik guatr hastalığı, çayda, kahvede bulunan kafein, anemi veya kansızlık, sinir sistemi gerginliği ve hipoglisemi gibi hastalıklarda çarpıntıya neden olabilir. Ayrıca hamilelik döneminde de çarpıntı görülebilir ve bu durum hamilelik sonrası normale dönebilir. Bunların yanı sıra kalp kapak hastalıkları, kalbin damar hastalıkları, kalp krizi, kalp kas hastalıkları (kardiyomiyopati), kalp romatizması geçiren hastalarda, ileride kalp kapaklarının hasarlanması nedeni ile de kalp çarpıntısı şikayetleri oluşabilir.

Psikolojik kalp çarpıntısı olur mu?

Kalp çarpıntısının psikolojik nedenlerinin başında, anksiyete (kaygı bozukluğu) gelir. Anksiyete veya gerginlik denilen durumlarda insanlar sanki kötü bir şey olacakmış gibi korku yaşarlar. Kalp çarpıntısının diğer psikolojik nedeni ise panik atak hastalığıdır. Bu hastalarda çarpıntı ile birlikte nefes darlığı, boğulma hissi, fenalık hissi ölüm korkusu gibi endişeler duyulur. En kötü panik atak krizi bile 5-10 dakika kadar sürer ve hastalar sabırlı olur ise çarpıntı da başladığı gibi gittikçe yavaşlar. Bazı durumlarda panik atak krizleri çok ve sık olur ise rahatlatıcı ilaç tedavisi gerekebilir.

Kalp çarpıntısı belirtileri

Taşikardi adı verilen çarpıntılarda, kalp bir dakikada yüzün üzerinde atar ve bradikardi denilen çarpıntıya neden olan hastalık grubunda ise kalbin bir dakikada 60’ın altında atmasıdır. Diğer kalp çarpıntısı grubu ise aritmi adı verilen durumlarda kalbin düzensiz atması halidir. Ayrıca en sık görülen kalp çarpıntısı ise ekstra sistol denilen durumlarda hastalar göğüsün üstünde, sanki bir kuş çırpınır gibi, göğüs boşluğu içerisinde bir fıçı yuvarlanıyormuş gibi hissederler. Ekstra sistollerin geneli masum olup, hastaya herhangi bir zarar vermez. Bir diğer çarpıntı grubuna ise proksismal taşikardiler adı verilir. Bunlar bir anda başlayan ve bir anda geçen çarpıntı şeklindedir.

Bu hastaların kalbi her şey iyi olduğu halde birden deli gibi atmaya başlar ve çarpıntı bir veya birkaç dakika sürdükten sonra başladığı gibi kendiliğinden geçer. Hastanın çarpıntının birden başladığını ve birden geçtiğini söylemesi çok tipik olup, ayırıcı tanı için oldukça önemlidir.

Bunların dışında en sık görülen çarpıntı türlerinden biride atriyal fibrilasyon denilen kalbin tamamen düzensiz atması halidir. Elin nabız üzerine konulması durumunda iki kalp vuruşu arasındaki sürenin ve her kalp vuruşu şiddetinin devamlı değiştiği görülür. Kalp normalde belirli aralıklar ile düzenli çalışır iken, atriyal fibrilasyonda tamamen düzensiz bir ritim kendini gösterir. Bu ritim bozukluğu oldukça önemsenir ve hastaya ilaç verilerek ritmin düzeltilmesi sağlanır ve bazen hastalara kan sulandırıcı ilaçlar verilmesi gerekebilir.

Kalp çarpıntısı ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp çarpıntısı teşhisi ve tedavisi
  2. Hamilelikte kalp çarpıntısı
  3. Çocuklarda kalp çarpıntısı nedenleri ve tedavisi
  4. Taşikardi nedenleri ve tedavisi
  5. Bradikardi nedenleri ve tedavisi

1 Yorum

  1. Adsız

    30 Eylül 2013 at 14:23

    Ben 5 yaşından beri kalp çarpıntısı yaşıyorum şimdi 14 yaşımdayım ameliyat oldum ama hala çarpıntım var. çok korkuyorum. yine bir şey olacak diye.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git