Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Büyümesi Tedavisi

Kalp temel olarak kaslı bir yapıdır ve kabin yapısının % 95-99'u kastan oluşmuştur.

Kalp büyümesi nedir?

Kalp temel olarak kaslı bir yapıdır ve kabin yapısının % 95-99’u kastan oluşmuştur. Kalp, kas yapısı çok fazla olan bir yapı olduğu için önünde bir direnç olur ise kalbin kas hacmi büyür ve bu durum genellikle hipertansiyon (yüksek tansiyon) nedeni ile meydana gelir.

Kalp büyümesi neden olur?

Kalp büyümesinin diğer nedenleri arasında kalp kapak hastalıkları, doğumsal kalp hastalıkları, atriyal septal defekt, ventriküler septal defekt, romatizmal kalp hastalıkları, mitral kapak yetmezliği veya darlığı, aort kapak yetmezliği ya da darlığı, viral enfeksiyonlar, aşırı alkol kullanımı, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar, kalp zarı arasında sıvı toplanması, kansızlık ve sporcu olmak ta kalp büyümesi nedenleri arasındadır.

Kalp büyümesi belirtileri

Kalp büyümesi belirtileri genellikle nefes darlığı, efor kapasitesinde düşme, göğüs ağrısı, baş dönmesi, çarpıntı, halsizlik, çabuk yorulma, terleme, yutma zorluğu, öksürük, kanlı balgam, bacaklarda ödem, ellerde ve dudaklarda morarma gibi belirtiler görülebilir.

Kalp büyümesi tedavisi nasıl yapılır?

Kalp büyümesi tedavisinde altta yatan nedenin tedavisi uygulanır. Kalp büyümesi için uygulanan tedavide ilaç tedavisinden, kalp pili, defibrilatör cihazı takılması ve kalp nakline kadar gidebilen tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Kalp büyümesi tedavisinde diüretik ilaç tedavisi : Diüretik grubu ilaçlar vücuttan su atılmasını sağlayan ilaçlardır. Diüretiklerin, vücuttan su atılımının yanı sıra vücuttan hangi maddelerin atıldığına ve ilaçların ne kadar etkili olduğuna bağlı alt kategorileri vardır. Diüretikler kalp yetmezliği gelişen ve şişme sorunu olan hastalardaki sıvı fazlalığını attırmak için kullanılır. Diüretikler kalp büyümesine en sık neden olan hipertansiyon hastalığında da kullanılır.

Kalp büyümesi tedavisinde ACE inhibitörleri ilaç tedavisi : Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACE inhibitörleri), kan damarlarının daralmasına neden olan bir maddenin (anjiyotensin 2) üretimini önlemeye yarayan ilaçlardır. Bu durum kan damarlarının direncinnin düşmesini sağlayarak kan akışını kolaylaştırır ve günümüzde oldukça sık kullanılmaktadır.

Kalp büyümesi tedavisinde anjiyotensin reseptör blokerleri (ARB) tedavisi : Anjiyotensin reseptör blokerleri ACE inhibitörleri ile aynı görevi farklı mekanizmalar ile yapan vazodilatörlerdir. Anjiyotensin 2 üretimi yerine bu maddenin vücuttaki anjiyotensin 2 reseptörlerine girişini önleyerek yaratacağı etkiyi engeller.

Kalp büyümesi tedavisinde kalsiyum kanal blokerleri tedavisi : Kalsiyum kanal blokerleri kan damarlarının kasılmasına ya da daralmasına yol açan kalsiyum iyonlarını önleyerek kalbin iş yükünü hafifleten vazodilatörlerdir.

Kalp büyümesi tedavisinde santral adrenerjik inhibitörleri tedavisi : Santral adrenerjik inhibitörleri santral sinir sisteminin kalp atım hızını arttırmasına veya kan damarlarının büzülmesine yönelik sinyal göndermesini engelleyerek beyin fonksiyonları üzerinde direkt etkili vazodilatörlerdir. Bu grup ilaçlar günümüzde çok sık kullanılmamaktadır.

Kalp büyümesi tedavisinde üç odacıklı kalp pili tedavisi : Ciddi ritim bozuklukları açısından risk taşıyan hastalarda kalp pili takılması gerekebilir. Kalp pili (pacemakerler), kalbin ritim ve iletim sisteminde meydana gelen bozukluklarda uygulanabilir. Kalp pilinin, kalpte uyarı olmadığı veya yavaş olduğunda istenilen hızda uyarıyı sağlamak için ve kalbin doğal aktivitesini algılamak, onu izlemek, duruma göre uyarı çıkarmak gibi görevleri vardır. Bazı durumlarda kalpte geçici olarak bloglar veya bradikardiler gelişir ve bu durumlar düzelene kadar geçici kalp pili takılabilir.

Kalp büyümesi tedavisinde kalp kapak cerrahisi : Kalp büyümesinin nedeni kalp kapaklarının biri ya da ikisi ile ilgili bir sorun ise cerrahi olarak kapak darlığını gidermeye yönelik cerrahi tedavi yöntemi (yapay kapak, domuz, inek ya da insan kadavrasından alınan kalp kapağı nakli) gibi yöntemler uygulanır. Eğer kalp büyümesine kapaklardan geriye kan kaçması neden olmuş ise kapaklar ameliyat ile onarılır ya da değiştirilir.

Kalp büyümesi tedavisinde sol ventrikül destek cihazı tedavisi : Kalp büyümesi nedeni ile kalp yetmezliği gelişmiş ise kalbin zayıflamasına bağlı yardımcı olması için vücuda mekanik pompa yerleştirilir. Bu yöntem genellikle kalp nakli bekleyen ya da kalp nakli için sağlık durumu uygun olmayan hastalarda uygulanır.

Kalp büyümesi tedavisinde koroner bypass cerrahisi : Koroner bypass cerrahisi kalbin kendi damarlarında oluşan (koroner arterler) daralmanın ilerisine vücudun başka yerlerinden alınan damarlar ile köprüleme işlemidir. Kalp büyümesi koroner arterlerin daralmasından dolayı meydana gelmiş ise koroner bypass ameliyatı önerilir.

Kalp büyümesi tedavisinde kalp nakli tedavisi : İleri derecede hasarlanmış, fonksiyonlarını yerine getiremeyen kalbin göğüs boşluğundan çıkarılarak yerine başka birinden alınan ve işlevleri normal olan kabin takılması işlemidir. İlaç kullanımı ile hastanın şikayetleri geçmiyor ise kalp nakli tedavisi gerekebilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalp büyümesi nedenleri ve belirtileri
  2. Sporcularda kalp büyümesi nedenleri
  3. Kalp kası iltihabı nedenleri ve tedavisi
  4. Kalp yetmezliği neden olur
  5. Kalp romatizması nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git