Hastalıklar ve Tedaviler

Kalp Büyümesi (Kardiyomegali) Neden Olur?

Kalp büyümesi tıp dilinde (kardiyomegali) diye adlandırılan, fakat genel anlamda kalp büyümesi kalp genişlemesi diye bilinen koroner arterin hasarlanmasından, kaynaklanan kalp boşluklarının büyümesi sonucu oluşur.

Kalp büyümesi nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Kalp büyümesi tıp dilinde kardiyomegali diye adlandırılan fakat genel anlamda kalp büyümesi, kalp genişlemesi diye bilinen koroner arter‘in hasarlanmasından kaynaklanan kalp boşluklarının büyümesi sonucu oluşur. Bu durumda kalp kapaklarının büyümesinden bahsedilemez. Kalp boşlukları büyük olmasa da çekilen röntgen filminde kalp bazen büyümüş gibi görülebilir.

Her kalp büyümesi cidi bir hastalık olamayabilir. Çoğu kalp büyümelerinde ise genelde altında yatan başka hastalıklardan meydana çıkan kalp büyümesi bazı hastalarda çok ciddi olmaz iken, bazılarında ise ciddi bir hastalıktır. Kalp büyümesi tedavisi bulunan fakat geç kalındığında tedavi sadece kalbin daha fazla büyümesini engeller ve hastalığı ortadan kaldırmaz.

Kalp büyümesi neden olur?

Kalp büyümesine neden olan bir takım etkenlerin olduğu bilinmekle beraber bu nedenler, öncelikle yüksek tansiyon diğer kalp rahatsızlıklarında olduğu gibi, tansiyon yüksekliğinin oldukça önemli yeri bulunmaktadır. Tansiyon değerleri büyük tansiyon, 140/90 mm hg ve küçük tansiyon, 14/9 mm hg nin üzerinde ise mutlaka bir kardiyoloji muayenesinden geçilmesi oldukça önemlidir.

Kalıtımsal olan kalp büyümesi yakın akrabalarda veya ailede kalp büyümesi var ise kalp büyümesi olması kaçınılmazdır. Koroner kalp hastalıkları, koroner damarlar kalbin kanlanmasından ve beslenmesinden sorumlu olduğu için, kalbin her bölgesinede yeterli miktarda kan gitmesine yardımcı olur. Fakat koroner damarların tıkanmasına ve sertleşmesine (ateroskleroz) neden olan bir hastalık var ise kalp yeteri kadar beslenemediği için daha çok çalışmak zorunda kalır ve kalp büyümesine neden olur. Kalp büyümesi nedenlerinden biri de kalp krizi kalbin genişlemesine sebep olan bir faktördür.

Kalp büyümesine alyuvarların az bulunması yani kansızlık tedavi edilmez ise düzensiz kalp ritmine neden olduğundan kalbin oksijeni azalır ve kalp bu oksijeni tamamlamak için daha çok çalışır ve buda kalbin büyümesine neden olur. Tiroid hastalıkları, az veya çok çalışan tiroid bezleri kalp büyümesi dahil olmak üzere daha bir çok hastalığa davetiye çıkaran  tedavisi ertelenmemesi gereken bir sorundur.

Demir fazlalığınında vücudun bazı organlarında ve kalp kaslarında depolanıp, kalbin daha fazla kasılmasına sebep olarak kalp büyümesine neden olabilir.  Akdeniz ateşi hastalığı gibi amiloidoz birikimine neden olan proteindeki zararlı maddelerin, atılamaması nedeniyle kalbin işlevi bozulur ve kalp büyümesi meydana gelebilir. Ayrıca bazı sporcularda yaptıkları spor dalına göre belli derecelerde kalp büyümesi oluşabilir ve bu durum genellikle normaldir.

Kalp büyümesi belirtileri

Kalp büyümesi bazı hastalarda hiç bir belirti göstermeyebilir iken, bazı hastalarda ise nefes darlığı, baş dönmesi, düzensiz nabız atışı, bacaklarda, kollarda, ve akciğerde sıvı ve tuz toplanmasından kaynaklanan ödem sişlikler, öksürük, göğüs ağrısı ve bu ağrı genelde 20 dakikadan fazla sürebilen ve çoğu zaman nitrogliserin ilacı ile de geçmeyen ağrı şiddetli, keskin veya belirsiz şekilde şikayetler görülebilir. Kimi zaman ağrı sıkıştıran, ağırlık yapan, göğüste daralma, hazımsızlık, soğuk soğuk terleme olarak ta görülürken ölüm korkusu gibi hislerde bazen kendi başına bazende göğüs ağrılarının da eşlik ettiği bazı şikayetlere neden olduğu bilinmektedir.

Kalp büyümesi tedavisi

Kalp büyümesi tedavisi

Kalp büyümesi tedavisi

Eski zamanlara oranla, kalp hastalıkları tedavilerinde, daha fazla tedavi olanakları bulunmaktadır. Kalp büyümesi tedavisinde, öncelikle kural olarak hastalığın ilerlemesini önlemek için tedavi seçenekleri uygulanmaktadır.

Ayrıca kalp büyümesinin altında yatan hastalıkların incelenmesi ve tedavisinin yapılmasının oldukça önemi vardır. İlaç tedavisi dışında, yaşam biçimi değişikliği, tuzu azaltma, dengeli ve az yağlı beslenme ve dinlenme gibi bazı yaşam şekli değişiklikleri yapılması gerekmektedir. 

Kalp pili (pacemaker) ameliyatı fakat bu yöntem her hastaya uygulanmayabilir. Çünkü kalp pili takılması için bazı kriterler gereklidir. Bazı durumlarda gerekir ise girişimsel tedavi uygulanmaktadır.

Kalp büyümesi nasıl tedavi edilir?

Kalp büyümesinin tedavisi öncelikle altta yatan hastalıkların tedavisinin uygulanması şeklinde ve hastanın şikayetlerine yönelik tedaviler olarak uygulanır. Kalp büyümesine en sık neden olan yüksek tansiyonun tedavisi, koroner kalp hastalıklarının tedavisi, doğumsal kalp hastalıklarının tedavisi, kalp kapak hastalıklarının tedavisi, kalp yetmezliğinin tedavisi, kan pıhtılaşmasını önleme amaçlı ilaç tedavileri, kalp krizini önlemeye bağlı tedaviler şeklinde tedaviler uygulanır. Sporcularda görülen kalp büyümelerinde ise ya istirahat tedavisi ya da düzenli takip şeklinde yöntemlere gerek duyulur.

Yüksek tansiyon tedavisi : Yüksek tansiyonun tedavisinde antihipertansif ilaç tedavileri, yaşam biçimi değişiklikleri, tuzu mümkün mertebe azaltma ve daha aktif yaşam şekli gibi tedavi yöntemleri ve eşlik eden diğer hastalıkların tedavileri gibi yöntemler uygulanır.

Koroner kalp hastalıkları tedavisi : Koroner arter hastalığı teşhisi konulan hastalarda tedavinin planı hastaya özgü yapılır. Hastada görülen belirtiler, hastalanan damarların oranı, hastalığın ciddiyeti, kalp kasının kasılma gücü, hastanın ilaç tedavisine verdiği yanıt, hastanın yaşı, şeker hastalığı veya kalp büyümesi gibi komplikasyonların varlığı gibi durumlar değerlendirilir ve buna göre bypass cerrahisine karar verilir.

Doğumsal kalp hastalıkları tedavisi : Bazı doğumsal kalp bozuklukları katater yöntemi olarak bilinen, kalp katerizasyonu işlemine benzer bir işlem ile kasık damarlarından girilerek tedavi edilir. Kalp deliği var ise delikler ameliayat ile kapatılır ya da kapalı yöntemler ile (şemsiye tedavi yöntemi) tedavi edilir. Küçük delikler şikayete neden olmadığı sürece takip altında tutulur. Kapak darlıkları var ise darlıklar bazı kapalı ye da açık cerrahi yöntemler ile açılır ya da kapak değişimleri yapılır.

Kalp kapak hastalıklarının tedavisi : Kalp kapak hastalıklarında kapak bozukluğunun derecesine ve tipine göre ilaç tedavileri, girişimsel tedaviler ve cerrahi tedaviler uygulanır. Hastada kalp kapak hastalığı teşhisi konulmuş ve hastanın durumu kapak cerrahisine uygun değil ise hasta belli aralıklarda takip edilir. Hastalığın hastaya zararı az ve ameliyat daha riskli ise cerrahi için beklenir. Fakat hastalık zarar verecek kadar ağırlaşmış ise bu durumda cerrahi yöntemlere baş vurulur. Kalp kapak cerrahisinde kapak onarımı ya da kapak değişimi gibi işlemler uygulanır. Bu işlemler günümüzde açık ya da kapalı cerrahi işlemler şeklinde yapılabilmektedir.

Kalp krizinin tedavisi : Kalp krizinin tedavisi krizden hemen sonra yapılmaya başlanır. İlk dönemlerde çeşitli tahliller ve uygulamalar yapılarak krize neden olan damar tıkanıklığı için girişimsel tedavi ya da cerrahi tedavi gibi yöntemler uygulanabilir. Cerrahi veya girişimsel operasyonlar birkaç kez tekrarlayabilir. Bunlara ek olarak hastanın ilaç tedavilerini ve yaşam tarzı değişikliği gibi tedavi ve önlem yöntemlerini düzenli uygulaması gereklidir.

Ritim bozuklukları tedavisi : Ritim bozukluklarında ritim bozukluğunun bazı tipleri tedavi edilmeden izlem ile takip edilir. Ritim bozukluğu bayılmalara ve kalp yetmezliğine, kalp büyümesine neden oluyor ise kalp pilleri ile tedavi edilebilmektedir. Bazı hastalarda elektrofizyolojik çalışma denilen bir operasyon ile ritim bozukluğunun kesin nedeni bulunur ve nedene yönelik tedavi uygulanır.

Kalp yetmezliği tedavisi : Kalp yetmezliği tedavisinde alınacak önlemler, ilaç tedavileri, takip tedavisi ve gereken durumlarda cerrahi tedavi veya kalp nakli gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Kan pıtılaşması tedavisi : Kan pıhtılaşmasını önlemek için veya pıhtıların eritilerek kan damarlarını açması için antikoagülan diye tabir edilen kan sulandırıcı ilaçlar kullanılır.

Kardiyomiyopati tedavisi : Kardiyomiyopati kalp yetmezliğine neden olabilen kalp kası bozukluğudur. Kardiyomiyopati tedavisi hastalığın türüne ve sebebine göre değişebilir. Kalp koroner damarlarında tıkanma oluşmuş ise balon stent ya da bypass operasyonları ile tedavi edilir. Beta blokerler ve kalsiyum kanal blokerleri gibi ilaç tedavileri ile kalp kasının gevşemesi sağlanır ve kalınlaşmanın neden olduğu tıkanma azaltılır. Bazı hastalarda kateter yöntemi veya kalp pili takılması gibi tedavi yöntemleri uygulanır.

Kalp büyümesi nasıl önlenir?

Kalp büyümesi nasıl önlenir

Kalp büyümesi nasıl önlenir

Kalp büyümesi olan hastaların öncelikle kullanmakta olduğu ilaçlar var ise ilaçlarını düzenli kullanması, doktorunun tavsiyede bulunduğu şekilde yaşam tarzında değişiklikler yapması, kan basıncını yani (hipertansiyon) sorunu var ise tansiyonunu düzenli olarak ölçtürüp, normal değerinde tutmaya çalışması, kontrollerini düzenli yaptırıp, başka tedaviler görüyor ise bundan doktorunun haberdar olması, sigara, alkol gibi alışkanlıkları var ise bunları bırakması, sağlıklı kilo dengesini korunması veya fazla ise diyetisyen yardımı ile kilo sorununu ortadan kaldırmaya çalışılması, kan basıncı, şeker dengesi ve kolesterol seviyesini dengede tutulması, düzenli yürüyüş ve doktorun önerdiği şekilde aşırı yorulmadan egzersiz yapılması gibi yaşam tarzı değişiklikleri yapması oldukça önemlidir. Eğer illede gerekiyor ise cerrahi tedaviye razı olması da gerekmektedir.

Kalp büyümesinin zararları ve riskleri

Bazı kalp hastalıkları kalp büyümesine, kalp büyümesi de bazı kalp hastalıklarına neden olabilmektedir. Örneğin, kalp büyümesi kalp yetmezliğine, kan pıhtılaşmasına,  kalp hırıltısına, kalp krizine ve ani ölümlere neden olabilir. Fakat her kalp büyümesi ciddi hasarlara neden olmayabilir.

Kalp büyümesi tehlikeli midir?

Kalp büyümesi sadece kendi başına bir hastalık değil, bazı kalp hastalıklarının bir bulgusu da olabilir. Kalp büyümesi herhangi bir nedenden dolayı çekilen göğüs grafilerinde ortaya çıkmaktadır. Çünkü kalp büyümesi bazı hastalarda bir şikayete neden olmayabilir. Erken evrede teşhisi konulan kalp büyümesinde tedavi de daha kolay olur ve tehlikeli değildir.

Kalp büyümesi ve yaşam tarzı değişikliği

Bazen kalp büyümesi tedavisinde sadece takip ve yaşam tarzı değişikliği ile hastalık tehlikeli boyutlara varmadan önlenebilir. Örneğin, günlük tuz alımı 2 gr’mın altına düşürülmeli, yüksek lifli ve potasyomdan zengin gıdalar tüketilmeli, yağdan ve şekerden zengin gıdalar mümkün olduğu kadar azaltılmalı, düzenli egzersiz ve yürüyüş yapılmalı, hasta kendini çok aşırı yormamalı, solunum yolu enfeksiyonlarından korunmalı, doktorun verdiği ilaçlar düzenli ve zamanında kullanılmalı, duygusal stresten uzak durmalı, sigara ve alkolden uzak durmalı ve kardiyolojik muayeneler dikkat edilmeli gibi yaşam tarzı değişiklikleri ve önlemler ile takip gerektiren kalp büyümesi ve kalp yetmezliği kontrol altında tutulabilir.

Kalp hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Sporcularda kalp büyümesi neden olur
 2. Kalp yetmezliği neden olur
 3. Hipertrofik kardiyomiyopati nedir
 4. Kardiyak aritmi nedir
 5. Hipertansiyon nedir
 6. Kalp deliği neden olur
 7. Kalpte ağrı neyin belirtisidir

57 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 17:23

  Valla aynen beni tarif etmiş bu yazıyı yazan. çok acı çekiyorum.

 2. Avatar

  Adsız

  1 Ekim 2013 at 17:32

  bende de var dısarda atıyor sanki ağrı yok sanki içimde sürekli heyecan var gibi içim eriyor gibi dedikleri gibi filim cektirdiğimde anladılar..

 3. Avatar

  Adsız

  5 Ekim 2013 at 11:14

  Ne kadar sure sonra acı çekmeye başladınız peki

 4. Avatar

  Adsız

  18 Ocak 2014 at 09:57

  Bende suan bu rahatsizlikdan dolayi hastanede tedavi goruyorum..birebir hepsini yasadim..allahim herkese acil sifalar versin

 5. Avatar

  Adsız

  17 Nisan 2014 at 11:42

  Bacaklarımda şişlik var evde daralıyorum astım bronşitim ve romatizmamda var merdiven çıkamıyorum, yokuş çıkamıyorum bacaklarım ağrıyor nefesim sıklaşıyor kalbimde problem olabilir mi ki? yani bilen varsa yorum yazsın lütfen.

 6. Avatar

  Adsız

  18 Nisan 2014 at 22:22

  kız kardeşimle oynarken böyle şakalaşıyoruz, işte onu kovalıyorum falan ama çok çabuk tıkanıyor, nefes nefese kalıyor hemen, bir sorun varmıdır ki?

 7. Avatar

  Adsız

  20 Nisan 2014 at 19:55

  merhaba acil olarak cevap almam lazım akrabamın kalbinde kalp büyümesi v kalpde sızma onun dışındada kalbin kapakçıklarında sorun var bunun tedavisi var mı doktoru çaresi olmadığını söylüyor acil cavap almam lazım

 8. Avatar

  Adsız

  27 Mayıs 2014 at 14:58

  Kızım 1 yaşına girdi geçen hafta doktora gitmiştik kontrol için, kalp büyümesi olduğunu söyledi, acaba iyileşir mi? hep böyle mi devam eder? bilen arkadaşlar lütfen söylesin.

  • Avatar

   Adsız

   3 Temmuz 2014 at 20:23

   Bende kucuklukten beri kalp buyumesi icin tedavi goruyorum bndede 1 yasina yakin cikmis bu hastalik ama tedavi oldum kontrollerim vardi 6 ayda bir gidiodum ama su anda iyiyim bi sıkıntm olmuyo arada agrilarim oluyo okadar

 9. Avatar

  Adsız

  18 Temmuz 2014 at 02:12

  valla arkadaşlar herkese çok geçmiş olsun. bu hastalık sıkıntılı oluyor allah herkese acil şifa versin =)

 10. Avatar

  Adsız

  30 Ağustos 2014 at 21:20

  doktorum bana tuzsuz, az yağlı beslenmemi ve yarım saat yürüyüş verdi ve sonrasında dinlenmemi söyledi ve kalp büyümemde yavaşlama olmuş, yani duraklamış gibi bir şey. var mı böyle deneyen arkadaşlar lütfen yorum yazın.

 11. Avatar

  Adsız

  20 Ekim 2014 at 21:16

  16 yaşında bir kız öğrenciyim ve bugün bir şey fark ettim; okulun 3. katına çıkıyordum ve 3. kata geldiğimde kalbim hızlı atıyor başımda çok dönüyordu. size sebebi nedir?

  • Avatar

   Adsız

   21 Ekim 2014 at 14:43

   Öyle hemen kalp büyümesi tanısı konulacak bir belirtiler değil bunlar. Gayet normal bir durum hatta. baş dönmesi için ise kulak sıvısı kayması teşhisi bile konulabilir diyeceğim ama o da erken olmuş olur. yani sen bir doktora git derim ama bir şey çıkacağını sanmıyorum.

 12. Avatar

  Adsız

  29 Ekim 2014 at 21:10

  Kalp büyümesi olan hastalar yaşamlarında bir eksiklik hissediyor mu? lütfen kalp büyümesi hastaları cevap versin. çünkü bende olma olasılığı var da. şimdiden teşekkür ederim.

  • Avatar

   Adsız

   9 Kasım 2014 at 22:14

   Öyle bir durum söz konusu değil aslında. yaşamında eksiklik hissettirecek kadar sorun yaratmıyor.

 13. Avatar

  Adsız

  15 Ocak 2015 at 13:32

  Spor yapan değerli kullanıcılar nefes alış verişlerinizi düzenli yapmanızda büyük önem var. Zira kalp büyümesine neden olmaktadır. Spor sırasında düzenli nefes alıp verin.

  • Avatar

   Adsız

   6 Mayıs 2015 at 22:26

   kalp büyümesi olur mu ki? ben spor sırasında nefes alışverişini düzenli yapamıyorum. bir sorun olur mu gerçekten?

  • Avatar

   Adsız

   28 Mayıs 2015 at 11:40

   spor sırasında ki nefes alışverişiniz önemli. dikkat etmezseniz ilerleyen zamanlarda kalp büyümesi olabilir.

 14. Avatar

  Adsız

  3 Haziran 2015 at 15:27

  Son zamanlarda yürürken çok fazla nefes nefese kalıyorum, ben haftada 2-3 gün spor yapmaya çalışıyorum, nefes alıp vermeyi doğru yaptığımdan emin değilim, zaten evde spor yapıyorum, bazende göğüs bölgesine kramp şeklinde ağrılar giriyor, kalp büyümesi olabilir mi.

 15. Avatar

  Adsız

  5 Haziran 2015 at 13:51

  İnsanlar hiç bir şey yapmazken dakikada 12-16 kez soluk alıp verir. Normal insan ancak dikkatini solunumuna yoğunlaştırdığında ya da efor sarf ettiğinde nefes alıp verdiğini fark eder. Hatta efor sarf ederken nefes alıp verme rahatsız edici boyuta gelir. Nefes darlığına kalp hastalıkları ve kalp büyümesi dışında akciğer, böbrek, sinir sistemi, romatizmal hastalıklar, hormonal bozukluklar ve kansızlık gibi neden olabilir. Göğüs bölgesine giren kramplar ise kas ağrısı olabilir. Spor bir yapıp bir bırakıldığında bu tip kas krampları olabilir. Yinede bu durum devam eder ise kardiyoloji veya göğüs hastalıkları uzmanına gitmenizde fayda vardır. Geçmiş olsun.

 16. Avatar

  Adsız

  18 Haziran 2015 at 18:43

  kalp büyümesi çok zor bir hastalık mıdır?

 17. Avatar

  Adsız

  19 Haziran 2015 at 18:02

  Kalp kapakları su depolarına tek yönlü akım sağlayan sistemlere benzer bir şekilde işler. Kan ileri atılır ve geri gitmez. Fakat kalp kapakların bozukluk söz konusu ise kan ileri atılır, geriye de kaçar. Geri gelen kan tekrar ileri atılır ve bu durumda kalbin yükü artar, kalp dolar, şişer ve büyür. Kalp büyümesi varlığında bacaklarda, kollarda ve akciğerde ödem, kalbi sıkıştıran ağırlık hissi, göğüste daralma, hazımsızlık, soğuk soğuk terleme ve ölüm korkusu gibi şikayetlere neden olur. Kalp büyümesi olan kişiler tuz oranını azaltmalı, enfeksiyonlardan korunmalı, İdrar söktürücü ve tansiyon ilaçları var ise ilaçların düzenli kullanılması ve kardiyolojik takiplerinin düzenli yapılması çok önemlidir.

 18. Avatar

  Adsız

  25 Temmuz 2015 at 14:35

  kalp büyümesini önlemek için bir ilaç var mıdır?

 19. Avatar

  Adsız

  16 Eylül 2015 at 19:55

  sporcularda kalp büyümesi olmasının nedeni nedir, Kalp büyümesi olmaması için ne yapmak gerekir.

  • Avatar

   Adsız

   17 Eylül 2015 at 10:27

   Sporcuların kalplerinin büyük olduğu ilk defa 19'uncu yüzyılda fark edilmiştir. Sporcuların kalbinde gelişen büyüme kalbin hacim olarak büyümesi (dilatasyon) ve kalbin duvar kalınlığının artması (hipertrofi) şeklindedir. Genellikle uzun mesafe koşucularında kalp büyümesi sık görülür.Egzersiz sırasında oluşan kalp büyümesi kan basıncında daha fazla yükselme olmasından kaynaklanabilir. Kalpteki büyümenin direkt egzersiz yoğunluğu ve performansı ile ilişkili olmadığı da bilinmektedir. Pek çok olimpiyat şampiyonunda kalp normal boyutunda olduğu gibi, bazı kolej öğrencilerde kalp büyümesi saptanmıştır. Bunun nedeninin genetik yatkınlık, hormonal değişiklikler gibi nedenler olduğu da bilinmektedir. Sporcularda doğru tanının konulması önemlidir. Bu nedenle öncelikle iyi bir kardiyolog değerlendirmesi önemlidir. Spor yapan biri mutlaka bir kardiyolog muayenesinden geçmelidir. Spor yapılırken nefes alıp verme şekli iyi öğrenilmeli ve yanlış nefes alıp verme yapılmamalıdır. Spordan en az bir saat önce yemeyi bırakmalıdır. Beslenmeye dikkat edilmelidir. Sporu başlarken öncelikle 5-10 dakika ısınma hareketleri ile spora başlamalı, sonrasında ağır veya tempolu spora devam etmeli, bitiminde tekrar 5-10 dakika soğuma egzersizleri yapmalı ve bu şekilde spor bitirilmelidir. Sağlıklı günler.

 20. Avatar

  İsa

  30 Mart 2016 at 11:50

  Beni size bir sorum var bnim yengm hamillelik te bebekte kalp büyümesi olur mu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2016 at 17:03

   Kalp büyümesi Kalpte gelişen başka sorunlar veya kalp ritminin bozulmasına neden olabilecek bazı hastalıklar nedeni ile anne karnında da oluşabilir. Fetal ekokardiyografi görüntüleme yöntemi ile anne karnında bazı kalp hastalıkları teşhis edilebilir. Durumu birde çocuk kardiyoloji uzmanının değerlendirmesi gerekebilir. Kalbin büyümesine neden olan faktörün anne karnında da tedavisi yapılabilir. Doğumsal kalp deliği de kalp büyümesine neden olabilir.

   Sağlık yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    Nesrin

    23 Mayıs 2019 at 17:06

    Ya ben 14 yaşındayım kap büyümesi var bende bayadan beri yeni anladık ama büyük kalp acaba bunun tedavisi varmıdır lütfen cevap bekliyorum

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     26 Mayıs 2019 at 16:47

     Kalp büyümesi daha çok (sporcularda görülen kalp büyümesi hariç) altta yatan bir kalp sorununa veya kalbin büyümesine neden olabilen başka bir hastalığa bağlı gelişebilen bir durumdur. Bu nedenle asıl sebebin bulunup, asıl sebebin tedavisi önemlidir.

     Kalp büyümesine neden olabilen ve altta yatan bazı nedenlere gelince;

     * Miyokardit (kalp kası iltihabı),

     * Dilate kardiyomiyopati,

     * Kalp yetmezliği,

     * Konjenital (doğumsal) (örn. Ebstein anomalisi, Trunkus arteriozus, Total pulmoner venöz dönüş anomalisi, Ventriküler ve Atriyal septal defektler, Büyük arter transpozisyonu gibi) kalp hastalıkları,

     * Koroner arter hastalığı,

     * Kardiyak aritmiye (kalp atım düzensizliklerine neden olan kalp hastalıkları ve başka sistemik hastalıklar),

     * Bazı sendromlar (örn. Churg-Strauss sendromu gibi),

     Doktorunuz ile daha detaylı konuşmanızda ve bu durumun altta yata bir nedeni varsa, bu nedenin araştırılmasında fayda vardır.

     Eğer herhangi bir spor dalı ile uğraşıyorsanız, buna bağlı da kalp büyümesi olabilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Adnan

  11 Mayıs 2016 at 12:43

  Bu yazıyo okudum belirtiler bende de var dedim doktora gittim göğüs doktoruna ve aynı teşhisi koydu Allah hastalara şifa versin inşallah önemsenmiyor ama çok önemli bi hastalık herşeye sebebiyet veriyor dikkat etmek lazım.

 22. Avatar

  Ali

  25 Haziran 2016 at 05:20

  Çok eski bir makaleye yorum yazmak..! Gerekli gördüm.

  Kalp hastasıyım, uzun süre sık kontrol yaptım, düzenli ilaç kullandım ilaç kullandım ve zerre bir iyileşme görmedim. gittikçe durum kötüleşiyor, ama hiç sorun değil. Zaten bir gün öleceğiz. Ama bu ihmalkarlık hakkı vermiyor biz insanlara. nitekim bedenimiz emanettir bizlere, Rabbimizden.

  Çok doktor değiştirdim. kalbimi çok iyi hissedebiliyorum durumunu, neredeyse bir ekokardiyografi kadar. Bazı zaman oldu 1 gün ara ile ekokardiyografi çektim sonuç farklı çıktı he nasıl ise artık 🙂
  Bazı zaman geldi hiç birşeyi yok, bazı zaman geldi doktor acilen ameliyat olmam gerektiğini söyledi. şu an 30 lardayım, 12 yıldır hastalığımın farkındayım ve takibini yaptırmaktayım. Ve şu an 1,5-2 yıl kadar oldu takip etmeyi bıraktım. Çünkü kardiyologlar ya işten anlamıyorlar ya da işlerini öğreneceğiz telaşı mı var anlamadım hastalığımız ile ilgili zerre bilgi vermiyorlar. “şu ilacı kullan git 6 ay sonra gel, veya hiç birşeyin yok gene 6 ay sonra gel.” demelerinden bıktım. Ha gene hem kalpten iyi anlayan hem de insan psikolojisini iyi bilen babacan bir doktor arayışım hep olacaktır. çünkü bu emanet kalbe iyi bakmam gerekir.

  Siz siz olun kalbe ilaçlardan daha etkili ilaç olan iyi morali eksik etmeyin.
  Ve size iyi bakan bir doktorunuz var ise sık ziyaret edin ahbap olurcasına ve benden selam söyleyin o değerli insana.

  Bana göre çok komik bir doktorun hikayesini anlatım sizlere…
  Laboratuar sonuçları çıkıp da doktor değerlendirdikten sonra,
  – Evlat sende aort kapağında kaçamak var, kalp büyümüş, ve romatizma da var. Ameliyat olman gerekir lakin ssk sistemi senin ameliyat olmana onayvermez. sana 6 ay boyunca yanlış ilaç verip snei daha çok hasta edip daha sonra seni ameliyat edelim.” deyişi beni türk hekimlerine emanet ediniz tezinin çürümüş hali oldu. en azından adam dürüstçe bunu söyledi ona sevindim:)

  sizin böyle bir doktorunuz var ise kaçının. Lakin bu gün ameliyat son seçenek olmalı kalp için. çünkü Ameliyat usulleri gerçekten hastayı perişan etmektedir.

  Şu ana kadar dünyada en başarılı kalp ameliyatı tipi göğüstan yapılan açık kalp ameliyatıdır. son zamanlarda geliştirilen sol kol altından kalbe giriş usulü her ne kadar hastaa fazla eziyet vermiyorsa da başarı oranı düşüktür. Zaten başlı başına bir risk olan kalp ameliyatı, ki ameliyattan sonra yeni bir risk de beraberinde getiriyor, misalen aşırı sevinme, üzülme veya bir koşuşturma yapamıyorsunuz. bir de ameliyat riski ve başarı oaranı da ekleyince kaldırılır gibi değil. zateni bir doktora bunu sorduğumda, “gözden çıkardığımız yaşlı hastalara uyguluyoruz bu yöntemi” diyordu.

  Açıkçası benim hastalığıma gereken tedavi usulü ameliyattır bunu iyi biliyorum. ameliyyattan korkmuyorum da, fakat ameliyat sonrası çekeceğim sıkıntılara değmiyor gibi geliyor hala ayakta iken. gözlemlediğim kadarı ile ameliyat olan hastaların genel sağlık durumları şu an ki benim durumumdan çok daha kötü olmalarına bağlıyorum, bekli yanılıyorum.

  her şeye rağmen endişe etmeyin ve gülümseyin hayata benim gibi.. 🙂 🙂 🙂

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Haziran 2016 at 16:30

   Öncelikle yaşadığınız sıkıntıları burada paylaşmanızdan dolayı teşekkür ederiz, çünkü birçok hasta çektiği sıkıntılara rağmen derdine çare bulamamaktadır. Sizin bu bilgileriniz bu tür şikayetlerden madur olan ve çare bulamayan hastalara yol gösterici olacaktır.

   KALBİN KAPAKLARI

   – Triküspit kapak; sağ atriyum ve sağ ventrikül arasında yer alan üç yapraklı kapaktır.

   – Mitral kapak; sol atriyum ve sol ventrikül arasında bulunan iki yapraklı kapaktır.

   – Aort kapak; sol ventrikül ve aort damarı arasında bulunan kapaktır.

   – Pulmoner kapak; sol ventrikül ile pulmoner arter (akciğere geçen damar) arasında bulunan kapaktır.

   Kalp romatizması belki sizde çocukluğunuzdan var olan bir durumdur, bu nedenle aort kapağın kan kaçırması ve bunlara bağlı olarak kalp büyümesi gelişmiş olabilir.

   Aslında bunlarında altında yatan sistemik bir hastalık olabilir ve bu hastalığın araştırılıp bulunması gerekir idi.

   Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı, skleroderma hastalığı, ankilozan spondilit, romatizmal ateş, bazı kas hastalıkları, gizli kalp hastalığı, troid hastalıkları, bazı vitamin ve mineral eksiklikleri veya fazlalıkları gibi birçok sistemik etken de olabilir. Bu hastalıklarda hastalık bulunup teşhis edilene kadar kalp fonksiyonları veya bu hastalıkların etkilediği diğer organlar ciddi derecede zarar görebilir.

   Kalp büyümesinde tedavi altta yatan nedene yönelik yapılır.

   Aort kapak değişimi ya da tamiri yapılabilir.

   Yani bu durum tedavi edilebilir, ancak bundan sonraki kontrollerinize, tedavilerinize, yaşam tarzınıza, beslenmenize özen göstermeniz de gerekir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemeniz önemli.

   Hayata her zaman gülümsemeniz ve iyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 23. Avatar

  Nilay

  9 Ekim 2016 at 01:57

  Benimde bir sorum olacak…oglum 4yasinda ve cok hizli hareket ettiginde elimle kalbine elledigimde avucumda hareket ediyormus gibi hissediyorum cok net hissediliyor kalp atisi bu normalmi cok endişeliyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Ekim 2016 at 11:43

   Kalp çarpıntısı olduğunda nefes darlığı, çabuk yorulma, halsizlik gibi durumlar da oluyor ise vakit kaybetmeden bir kardiyoloji uzmanına gitmwek gerekir fakat oğlunuz şimdiye kadar hiç kardiyolojik muayeneden geçmemiş ise yine de kardiyolojik muayene önemlidir.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 24. Avatar

  Samet

  28 Kasım 2016 at 17:22

  Iyi gunler 25 yasindayim 18 sene aktif futbol oynadim taki 3 ay oncesine kadar ritim bozuklugu icin kardyolojiye gorundum ve hic sikayetim olmadan gitmek istedim bana konulan teshis kalp sol odacik buyumesi ve buna dayali kalp yetmezligi denildi ilac kullanmaya basladim ve ocak ayinda anjio oldum damarlarimda hicbirsey yok gayet saglikli denildi sasiriyorum kalbin %30 unu kullaniyosun diyen doktorlarda oldu kalp nakli isteyen doktorlarda oldu hangisine inanicamizi sasrmis durumdayim yorulmak tilanmak terlemek hicbir sikntim olmuyor sizce bu nedir allah sifa versin herkeseee

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 10:30

   Kalp yetmezliği (düşük kalp debisi), normal kardiyak dolum basınçlarına rağmen dokuların gereksinim duyduğu kan akımını kalbin karşılayamaması olarak da tanımlanabilir.

   Kalp nakli için öncelikle gerekli diğer tedavi yöntemlerinin denemesi ve bunlara rağmen hastada düzelme sağlanmaz ise nakil yapılması gibi kurallar vardır.

   Kalp yetmezliği denildiğinde (mitral yetmezlik, triküspit yetmezlik, aort kapak yetmezliği, pulmoner yetmezlik gibi yetmezlikler) söz konusudur.

   Sporcularda kalp büyümesi oldukça sık görülen bir durumdur.

   Yani yetmezliğin tipi, derecesi eşlik eden sorunlar, oluşan komplikasyonlar gibi faktörler de önemlidir. Herhangi bir kalp yetmezliği belirtisi yok dediğinize göre bu durum iyi araştırılmalıdır.

   Bu durumun üniversite hastanesi gibi bir hastanede iyi bir kalp damar cerrahisi tarafından değerlendirilmesi daha doğru olur.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 25. Avatar

  Kaan

  1 Şubat 2017 at 22:47

  Hocam lütfen csen cevap. Ver benim sol tarafımda kalbim ağrı yapıyor ailem fazla ekmek yedihimi ve bunun kalbi buyuttuhunu soyluyor bu dohrumu ben makarnayla bile ekmek yerim durmadan gohus ahrisi var sol tarafımda

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   3 Şubat 2017 at 12:05

   Fazla ve faydasız karbonhidrat almak kilo alımına, gereksiz yağlanmaya, damar tıkanmasına gibi birçok sağlık sorununu da beraberinde getirir. Fakat kalp büyümesi bir kalp hastalığına bağlı veya spor yapanlarda yanlış nefes alıp vermeye bağlı veya sporcularda doğal olarak bir miktar kalp büyümesi görülebilir.

   Makarnayla ekmek yemeye gerek yoktur, fakat aşırı kilo sorununuz yoksa, fiziksel aktiviteniz yeterliyse (yürüyüş, spor yapma gibi) ve diğer faydalı besinlerden de yeterli ve dengeli tüketiyorsanız makarnanın yanında bir dilim ekmek yemek çok fazla zararlı olmayabilir (kilo problemi varsa, genetik kalp hastalıklarına yatkınlık varsa karbonhidrat yanında ekmek tüketiminden kaçınmak tabii ki önemlidir).

   Özellikle beyaz ekmek, makarna ve tüm hamur işleri, fast food gıdalar, tatlılar insan vücudunun çok fazla ihtiyaç duymadığı kalitesiz ve gereksiz karbonhidratlardır. Bunların yerine aşırıya kaçmadan tahıllı ekmek, bulgur pilavı, yulaf ezmesi, aşurelik buğday ve aşırıya kaçmadan sütlü tatlılar, meyve ve sebzeler, baklagiller, proteinli besinler ile beslenmek tabii ki daha sağlıklıdır ve egzersiz yapmak da çok önemlidir (kalp sağlığını korumak ve tüm sağlık sorunlarından korunmak için).

   Bir kardiyoloji uzmanına gitmeniz ve kalp durumunun değerlendirilmesi önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 26. Avatar

  Ahmet

  4 Mart 2017 at 13:21

  Merhaba hocam ;
  Sene 2008 yılında AORT YETERSİZLİĞİ TANISI nedeniyle Aort Kapağım Metal Kapak ile değişti bu zamana kadar göründüğüm doktor kontrollerinde metal kapağın hafif sızdırdığı fakat sorun olmadığı söylendi ömür boyu COUMADİN ilacına mahkum kaldım bundan 2 yıl öncesine kadar corosprin de kullanıyordum doktor damarlarda tıkanma yok ise bunu kesmek gerek dedi ve kesti 2 yıldır sadece COUMADİN 5 MG ptz sonuçlarıma doktorumun tavsiyesiyle kullanıyorum buraya kadar herşey normal şimdi sorum şu ;
  6 ay önce son kontrollerimi oldum metal aort kapak güzel diğer kapaklar güzel ptz değerim güzel ekg’de kalp ritmi güzel bundan 2 ay önce KIRGIZİSTAN’da COUMADİN olmadığından Varfarin içeren başka Bi ilaç kullanmaya başladım buradaki doktorlar Rus gittim 3 ayrı doktora hepside bana AORT METAL KAPAK İŞ GÖRMÜYOR SIZINTI VAR BUDA KALPTE BÜYÜME BAŞLATMIŞ denildi ülkene dön ameliyat ol diyende oldu Dikkatinizi çekmem gereken husus burada amatör spor yaptım günde 160 şınav 20 mekik gibi tam 2 ay bunu yaparkende nefes kontrolü yapamadığımdan nefesimi tutarak yaptım Bu Rus doktorlar beni çileden çıkardı şimdi anlamadığım bu büyümeye sebep değiştirdiğim Varfarin ilaçmı yoksa spormu oldu..Coumadin bulamadığımdan ona benzer kullandığım Varfarin ilaç Aort metal kapakta sızdırmaya sebep olmuşmudur..Bu arada kalbimdede ritm bozukluğu çıktı düzgün atmıyormuş..Türkiye’ye ay sonu gidiyorum vereceğiniz cevap benim yoluma ışık tutacak teşekkürler….

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 18:38

   Metal kalp kapakların duruma göre belli bir süre sonra tekrar değiştirilmesi gerekebilir. Kalp kapak cerrahisi geçirdiğiniz için kesinlikle bir uzman yardımı ve gözetimi olmadan spor yapmamanız önemli idi, çünkü bilinçsizce bu tür ağır sporlar yapmak ve bu kadar çok tekrar tabii ki kalp büyümesine yol açabilir.

   Ayrıca hiç hazır olmayan bir bedene direkt şinav, mekik gibi sporlar ile başlamak da tüm vücut fonksiyonları için sakıncalıdır. Sağlıklı insanların bile ağır sporlara başlamadan önce birkaç ay hafif kardiyo egzersizleri ve yürüyüş gibi sporlar ile kaslarını yavaş yavaş güçlendirmeleri gerekir.

   Sorunuza gelince; evet spor yapmak kalp büyümesine neden olabilir (özellikle bilinçsizce spor yapmak).

   Varfarin içeren ilaçlar arasında Türkiye’de bulunan Coumadin vardır. Orada hangi ilacı kullandığınıza bağlı olarak yan etkiler değişebilir, çünkü aynı maddeyi içeren ilaçlarda farklı içerikler de vardır, bu nedenle içeriğine göre yan etkiler değişiklik gösterebilir.

   Kendi doktorunuzla görüşmeniz ve kontrollerinizi yaptırmanız önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 27. Avatar

  Gülşen erdogmus

  4 Mart 2017 at 14:41

  Hocam merhaba ben 34 haftalik hamileyim 27. Haftada bebegin karacigerinde hemanjiom oldugu ve yaptigi baskı nedeniyle kalpte buyume oldugu farkedildi dogum sonrasi hemanjiom ameliyatindan sonra kalp tekrar kuculur denildi.. ne kadar surede kuculebilir bu sirada kalp icin ayri bi tedavi gorurmu riski nelerdir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mart 2017 at 21:00

   Bunu bu alanda uzmanlaşmış ve deneyim sahibi olan doktorlarınız daha iyi bilir, bu nedenle buradan ne olur veya nasıl olur şimdiden bilmek zordur. Belki daha erken doğum yapılmasını isteyebilir doktorlarınız.

   Düzenli kontrollerinizi ihmal etmemeniz gerekir.

   Her şeyin iyi olması dileğiyle.

 28. Avatar

  yusuf

  25 Mart 2017 at 23:12

  hocam merhaba benim sorum babam 78 yaşında kalp büyümesi var 2 senede oldu ne olduysa nefes darlığı var sigara kullanmıyor profosörlere götürdüm ritim bozuklukluğu var dediler bol su iç dedi özelde profösör pratisyende içme dedi kesin birşey sölemediler bizde hangisine inanacağımızı şaşırdık hocam son günlerde iyice daralma başladı sıtımda üşüme var dedi açile götürdük pratisyen doktor suyu az iç dedi bizede baktığı cihazla kalpte büyüme var mide ağır çalışıyor. böbrekleri son haddine gelmiş dedi sağolsun doktor babamın durumu hiç iyi değil 20 metre yürüyemiyor az bir yemek yedimi rahatsız oluyor midesinin yavaş çalıştıginı endoskopideki doktor dedi ne yapmamız lazım hangi bölümlere gidelim ne yapalım yol gösterirseniz sevinirim hocam iyi akşamlar

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 12:41

   Yaşın ilerlemesi sonucu birçok organ hasarlanabilir ve organ yetmezlikleri başlayabilir. Maalesef insanların organları, sistemleri de fizikleri gibi yaşlanmakta ve fonksiyonlarını yerine getirememektedir.

   Kalp büyümesi nedeni ile kalp yetmezliği başlamış olabilir ki, bu yaşlarda ameliyat riskli olabilir. Ayrıca mide fonksiyonları da yavaşlamış (bu da bir yetmezlik sayılabilir). Böbreklerde de yetmezlik başlamış ki, bunlar önemli ve hayati organlardır ve bunların yetmezlikleri sonucu özellikle ileri yaş hastalarda tedavileri de ya zordur ya da yapılamaz.

   Babanızın ilk sorunu kronik böbrek hastalığı olmuş olabilir ki, kronik böbrek hastalığında etkilenmeyen organ yoktur denilebilir. Yani böbrek yetmezliği tanısı gecikmiş olabilir. Kronik böbrek hastalığı bazen sinsi seyirli olabilir, bu nedenle düzenli idrar ve kan testleri bu açıdan önemlidir.

   Kronik böbrek hastalığı kardiyolojik sistemi, gastrointestinal sistemi, nörolojik sistemi, bağışıklık sistemini, endokrin sistemi, lökomotor sistemi, deriyi, solunum sistemini gibi birçok sistemi etkileyebilir.

   Belki daha detaylı araştırma yapılabilecek bir üniversite hastanesi gibi bir hastaneye götürmeniz daha uygun olur.

   Yeterli su tüketimi böbrekler bu noktaya gelemeden yani böbrek fonksiyonları normalken önemlidir, ancak böbrek fonksiyonları bozulmuş bir hastada çok su içmek böbrekleri daha da yorabilir.

   Suyu çok içip içmeyeceği konusunda buradan bir yönlendirme yapmak doğru olmaz.

   İyi bir ürolojik değerlendirme önemlidir, doktorunuz hastanın durumuna ve fayda edip etmeyeceğine göre değerlendirerek diyaliz tedavisini önerebilir.

   Bu tür durumlarda erken teşhis son derece önemlidir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 29. Avatar

  Elçin

  7 Temmuz 2017 at 04:00

  Bütün yorumları okudum allah herkese acil şifa versin…

 30. Avatar

  umran

  8 Ağustos 2017 at 20:16

  Slm küçük vsd kalp büyümesi riski varmidir 24 yaşındayım küçük kalp deliğin var 2 doğum yptim çok şükür sorunsuz doğum yapmamda risk yokmuş.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ağustos 2017 at 01:48

   Küçük ventriküler septal defekt (genellikle çapı 0.5 cm’den küçüktür), Defekt küçük olduğundan soldan sağa şant az olur, bu gibi durumlarda hipertrofi (büyüme) ve genişleme olmayabilir. Fakat olası komplikasyonlar için hastanın kardiyoloji alanında takibi ve endokardit bakımından gereken durumlarda koruyucu tedavi gerekli olabilir.

   Doktor takiplerinizi ihmal etmemeniz önemlidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  Adsız

  24 Şubat 2018 at 08:31

  Merhabalar ben 17 yalındayım 3 yıldır bel ağrım var . bende bel ağrısıyla doktora gittim ve emar çektiler belimde iltihaplı romatizma olduğunu söyledi fizik tedavici . Bende dün başka bir hastaneye dahiliyeye gittim beni yönlendirmesi için ve kalbimde sorun olduğunu söyledi kardiyolojiye gittim kalp kapakçıklarımda genişleme olduğunu ve sol kalpte büyüme olduğunu söyledi . Romotolojiye gittiğimde de neden bademciklerini aldırmadınız belkide bu sorun hiç olmayacaktı dedi. Ve ben boğazımdan çok hasta olurdum küçüklükten beri sürekli iğne ve ilaçla büyüdüm . Sanırım o yüzden çekiyorum kalp sorununu daha yeni öğrendim . İlaç tedavisi ve takibe alındım ama ilerleyen yaşta büyük ihtimalle kalp kapakçığın değişir dedi ve çok riskli bir ameliyat çünkü teyzemde oldu ve çok korkuyorum . Annem ve babam da çok korkuyorlar ama belli etmemeye çalışıyorlar . Acaba ilerleyen yaşlarda çocuk sahibi olmama gibi riskim varmı bilen var mı acaba ? Ve size tavsiye eğer çocuğunuz yıl içerisinde sıklıkla Boğazdan rahatsızlanıyorsa dontorunuza danışın ve aldırın çünkü kalbe etkisi çok fazla .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Şubat 2018 at 23:38

   Bahsettiğiniz durum akut romatizmal ateş hastalığını akla getirmektedir.

   AKUT ROMATİZMAL ATEŞ; üst solunum yolu enfeksiyonunun A grubu B-hemolitik streptokok enfeksiyonlarından sonra görülen iltihap oluşturmayan enflamatuar bir kennektif doku hastalığıdır. Özellikle kalp, eklemler, beyin ve subkutan doku tutulur. Bu hastalık zamanında teşhis ve tedavi edilmezse kalp kapaklarına zarar verebilir. Hatta bu durumun akut tedavisi yapıldıktan sonra en az 5 yıl önleyici (profilaktik) tedavi de gerekir.

   Romatoloji alanında durumunuzun takibinin yapılması önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 32. Avatar

  umran

  23 Mayıs 2018 at 14:47

  Slm Daha öncede yazmistim cv verdiginiz icin tesekkurler kucuk vsd perim.kalp deliginin ne gibi riskleri vardir nelere dikkat etmeligim kalp yetmezligi yada ph.gelisme riskim varmidir .tesekkurler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Mayıs 2018 at 14:42

   Ventriküler septal defekt (VSD), sağ ve sol ventrikülü (sağ ve sol karıncığı) ayıran septuma yerleşen, bir ya da daha fazla sayıda olabilen açıklıklar (delikler) olarak tanımlanabilir. Ventriküler septal defektler doğumsal kalp hastalıklarının %42 kadarını oluşturur. VSD’ler tek başına da olabildiği gibi Fallot tetralojisi, çift çıkışlı sağ ventrikül, turunkus arteriozus, büyük damar transpozisyonu gibi doğuştan kalp hastalıkları ile birlikte de görülebilir.

   Ventriküler septal defektlerin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte hem çevresel etkenlerin hem de ailesel yatkınlığın etyolojide rol oynadığı kabul edilmektedir. Primembranöz ventriküler septum defektleri normal bir kalpte membranöz septum ve supraventriküler krest olarak adlandırılan kısma yerleşirler.

   VSD’lerin farklı morfolojik tiplerinin tanımlanmasında bugüne kadar çok çeşitli sınıflamalar önerilmiş ve kullanılmıştır.

   BUNLARDAN SİZİ İLGİLENDİREN PRİMEMBRANÖZ SEPTUM DEFEKTLERİNİN VE KULLANILMAKTA OLAN BİR SINIFLANDIRMAYA GÖRE;

   * Primembranöz-inlet VSD: Sağ ventrikülün sağ inlet’ine açılan defktlerdir.

   * Primembranöz-outlet VSD: Sağ ventrikül outlet’ine açılan perimembranöz defektlerdir.

   * Primembranöz-trabeküler VSD: Sağ ventrikülün trabeküler kesimine açılan primembranöz defektlerdir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemenizde fayda vardır. Primembranöz defekt’in sınıfına, derecesine göre kapatılması gerekip gerekmediği, bundan sonra nasıl seyir göstereceği değişebilir veya belli aralıklarla kontroller yapılabilir.
   Ventriküler septal defektin etyolojisinde ailesel faktörlerin de etkisinin olabildiği konusunda görüşler olduğu için çocuklarınızın da kalp kontrollerinin yapılması, genetik testler yapılması gerekebilir. Doktorunuz ile bunu da konuşmanız da fayda vardır.

   Merak ettiklerinizi doktorunuza danışmanız daha doğru olur, çünkü deliğin sınıfını, derecesini, eşlik eden başka sorunlar olup olmadığını, klinik muayene bulgularını, yaşam tarzı öykünüzü, aile öykünüzü en iyi doktorunuz bilmektedir.

   Bu yazımızda bazı verilere göre PRİMEMBRANÖZ SEPTUM DEFEKTİNİN derecesi değil, kısaca sınıflandırılması hakkında bilgi verilmiştir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 33. Avatar

  yeliz

  2 Haziran 2018 at 16:22

  Sag kalpte büyüme ve kalp basinclarinda artis nedir belirtileri nelerdir .

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Haziran 2018 at 22:05

   Eğer bu kalp ultrasonu sonucu ise, bu tür bulgular doğumsal kalp hastalıklarına bağlı olabilir.

   Bu durumu kardiyoloji doktorunuza sormanız en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 34. Avatar

  yeliz

  7 Haziran 2018 at 00:59

  Ultroson degil küçük vsd kalp deliginde bu kalpte buyume ve basınç artisi yaparma + belirtileri neleedir ayrica cv öneriniz icin teşekkür ler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   11 Haziran 2018 at 11:37

   KÜÇÜK VENTRİKÜLER SEPTAL DEFEKT: VSD çapı 0.5 CM2’den küçüktür ve soldan sağa şant azdır. Bu durumda genellikle kalpte hipertrofi (büyüme) ve ventriküler genişleme yoktur. Pulmoner hipertansiyon gelişmez. Bu nedenle hastanın herhangi bir şikayeti yoktur ve genellikle başka bir nedene bağlı doktora gidildiğinde veya rutin muayene sırasında üfürüm duyulmasıyla teşhis edilir.

   ORTA VENTRİKÜLER SEPTAL DEFEKT: VSD çapı 0.5-1 CM2 arasıdır. Soldan sağa şant fazla olduğundan sol ventrikül yüklenmesi oluşur. Ana pulmoner arter, sol atriyum, sol ventrikül genişler, ayrıca sol ventrikül hipertrofisi (büyümesi) başlar. Pulmoner basınç hafif yüksektir ve hastada klinik bulgular (çarpıntı, terleme, çabuk yorulma, sık alt solunum yolu enfeksiyonu öyküsü ve kalp yetmezliği bulguları) vardır.

   BÜYÜK VENTRİKÜLER SEPTAL DEFEKT: VSD çapı 1 > CM2’dir ve yüksek miktarda sol ve sağ şant vardır. Pulmoner arter, sol atriyum ve sol ventrikül çok genişlemiş, pulmoner basınç artmıştır. Tanı ve tedavisi gecikirse hızla pulmoner hipertansiyon gelişir. Pulmoner direnç ve basınç artar; pulmoner basınç sistemik basınca geçince şant tersine döner ve geriye dönüşümsüz Eisenmenger sendromu gelişir.

   Ventriküler septal defektlerin başka sınıflandırmaları da vardır. Bu nedenle bu konuda doktorunuza danışmanız uygun olacaktır.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

   İyi yaşam dileğiyle.

 35. Avatar

  Tuğba

  13 Eylül 2018 at 20:04

  Merhaba bi sorum olacaktı. Ben göğüs hastalıklarına gittim film ve solunum testi istedi alerjik astımım oldugunu ve solunumunun aynı zaman da düşük olduğunu söyledi. Film de kalbimin buyuk gözüktüğünü söyledi ve bu yaşlarda(23) kalp kapakciginda sorun olabileceğini söyledi.ve kalp doktoruna gitmemi istedi ihmal etme dedi. Sizce yanılma payı olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Eylül 2018 at 12:27

   Kalp büyümesi (kardiyomegali) çoğu zaman yapılan muayene sırasında üfürüm duyulması nedeniyle yapılan incelemelerle, çekilen akciğer röntgenleriyle ve göğüs tomografisiyle tanınır.

   Kalp büyümesi, kalbin normalden fazla çalışmasını ve kan pompalamasını gerektiren durumlar nedeniyle kalp kaslarının zarar gördüğü durumlarda ortaya çıkar. Bazen kalp büyümesinin nedeni bulunamayabilir (idiyopatik kalp büyümesi). Kalp büyümesi, kalbin kendi hastalıklarından (kalp kapak hastalıkları gibi) kaynaklanabilir veya yüksek tansiyon, kansızlık, romatizmal kalp hastalığı, doğumsal kalp hastalıkları, kalp kası iltihabı, alkol kullanımı gibi nedenlerle de oluşabilir. Sporcularda da kalp büyümesi olabilir.

   Doktorunuzun da söylediği gibi kardiyoloji uzmanına da gitmeniz en doğrusu olacaktır. Ayrıca alerjik astım kontrollerinizi de ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git